iHij wilde alles voor mij \joen, behalve stoppen" L )SG-leraar bevecht Australische hitte car moon Kwalijk: asbest in andermans container Stalking" komt ook voor op Texel Martin Janssen zoekt de uitdaging TEXELSE couRANT' Slachtofferhulp: „Aangifte doen" Anti-stalking IS TOCH ZOHDE HE1.! J 3 ZO'ON GOEDE KRHDIDRBT Tragedie op Texel? Basketbaltraining Lezing antroposofie VRIJDAG 8 MEI 1998 leen zelfstandige vrouw, abso- ,een onzeker type. Toch heeft m groot probleem. Ze wordt al een jaar lastig gevallen door Wexelse man. „Stalking" is de ële, uit Amerika overgewaaide ukking. Een nieuw fenomeen, kt het, dat door berichten in de a steeds meer onder de aan- komt. En nu ook op Texel voor te komen... net een toevallige ontmoeting ontaardde in een hinderlijke rvolging, die ondanks diverse ichuwingen nog steeds aan- Vele tientallen brieven vormen Ie getuigen Daar bleef het niet j man deed vanalles om met i contact te komen en ontpopte lis haar tweede schaduw. Hij met grote regelmaat, postte bij loning en volgde de vrouw waar ijk. egon allemaal na afloop van Sunderklaas '96. ,,lk kende iaag van vroeger", vertelt ze. jrak me aan toen ik naar huis n liep een eindje met me op. Hij iehoefte om te praten en ik een luisterend oor. Als iemand eroep op me doet, zeg ik niet ft nee." Ze maakten een afspraak ien gesprek. ,,Na dat gesprek ■I opgelucht. Maar hij bleef lurend contact zoeken 'Toeval- jam hij langs, stond bij mijn auto, Ie een fles wijn of een kaartje, ibeurde bijna dagelijks", aldus rouw. Volgens haar is geen Ie geweest van een vrijpartij of laffaire. „Ik heb hem duidelijk ld dat ik niets met hem wilde en ermee moest stoppen. Maar hij (volhouden. Dit ging te ver." tart vorig jaar stapte ze naar de 1 die de man bij zich riep. Hij liet lenpaar maanden met rust, tot- «iprachtig boeket werd bezorgd heenbnef erbij. „Daarin schreef hij It ik hem had geholpen en dat hij (dankbaar voor was." De vrouw erde niet. maar toen ze elkaar igenkwamen, maakten ze een ak/e roor een goed gesprek, md plaats, maar daarna her- de situatie zich weer. met beter weet, denk je: er is niets aan de hand met hem Vriende lijk, van goede wil. Daarom heb ik er geen erg in gehad. Ik ben het gesprek aangegaan omdat ik dacht dat hij in derdaad weer alles op een rijtje had en de behoefte had om dingen uit te leggen Het deed mij best wel goed dat ik daarbij een kleine rol heb kun nen spelen Achteraf denk ik dat het hoop bij hem kan hebben gewekt Het drong toen nog met tot me door met een stalkervan doen te hebben. Uiteindelijk werd het duidelijker door de vele brieven en telefoontjes. Hij plaatste me op een voetstuk, maar tegelijk was de toon heel dwingend Hij vertelde ook dat hij de hele dag aan mij dacht, wat ik aan het doen was en vroeg zich af wat ik bijvoor beeld in het weekend ging doen." Geobsedeerd bleef hij haar volgen en bijna wanhopig waren zijn pogingen om met haar in contact te komen. ..Jij bent de enige aan wie ik dit vertel" Het bureau Slachtofferhulp van de politie adviseert slachtoffers van stalking altijd aangifte te doen. „We hebben meerdere gevallen onder handen gehad, maar niet eerder op Texel", aldus een woordvoerster. „Het pro bleem is de bewijsbaarheid en het ontbreken van een wet. Er is iets in de maak, maar hoe lang dat nog gaat duren is de vraag." Ze weet uit ervaring dat een straatverbod opleggen aan de dader vaak niet afdoende is. „Bo vendien is het lastig om dat te verkrijgen. Het slachtoffer moet een advocaat in de arm nemen en draait op voor hoge kosten. Meestal zijn de mensen ten einde raad als ze bij de politie binnen stappen Hebben ze al van alles geprobeerd. Maar de daders zijn geestelijk vaak ontspoord, heb ben geen enkele zin van realiteit meer. Ze accepteren geen nee en zien in de gekste dingen aan wijzingen dat het slachtoffer toch wel iets wil." schreef hij dan. En: „We kunnen toch als volwassen mensen met elkaar praten". De stalker dook telkens weer op „Soms stond hij zomaar bij mijn deur of mijn auto Zelfs was hij op de condolatie van een familielid om mij als 'goede vriend' te steunen." Op deze wijze creeerde de man situaties waarin ze moeilijk om hem heen kon Op zijn brieven, telefoontjes, bood schappen op het antwoordapparaat en uitnodigingen van allerlei aard ging ze meestal niet in. „Soms wel, om hem te overtuigen dat hij niet goed bezig was. Maar mets hielp." „Het is heel ingrijpend. Het zit de hele dag in je denken en doen. Steeds 'wachtend' op weer een andere ge beurtenis." Op een gegeven moment werd de zaak bedreigend toen eerst haar fiets werd vernield en daarna haar auto bekrast. Bewijzen had ze niet, maar wel een sterk vermoeden. Beide keren was ze namelijk kort er voor boos tegen hem uitgevallen en had ze duidelijk gezegd dat ze mets met hem te maken wilde hebben „Tot dan had ik het verhaal voor me gehouden, slechts een paar mensen wisten ervan. Na die tweede vernie ling werd ik bang en boos tegelijk, trilde over m'n hele lijf. Durfde amper te slapen en als ik binnen kwam, doorzocht ik eerst het hele huis. Na twee, drie weken was ik ten einde raad en ben toch naar de politie qe- gaan." Op het bureau kreeg ze een luiste rend oor, maar voelde ze zich met helemaal begrepen. „Voor de politie is stalking nog vrij onbekend. Maar hoe ver moet het eerst komen? Je weet niet wat je kunt verwachten." Rob Koningstein, voorlichter van de politie, is op de hoogte van de zaak. Hij vertelt dat de vrouw eerst melding deed, geen aangifte. „Ze heeft brieven getoond. Dat was aanleiding voor de agent om de dader op te zoeken en er met hem over te praten. Hij erkende dat hij ze had gestuurd en beloofde ermee te stoppen." Nadat de man doorging en de vrouw daarvan aangifte deed, be naderde de politie hem opnieuw. „W hebben hem gevraagd waarom hij zich niet aan de afspraak houdt. Wij nemen dit zeker serieus." Koningstein geeft aan dat het ont breken van een wet op stalking een probleem is. „Maar dat is voor ons geen reden om het erbij te laten zitten. We proberen via gesprek ken tot een oplossing te komen." Tegenover de politie beloofde de man geen contact meer te zoeken, in welke vorm dan ook. Met de vrouw werd afgesproken dat zij hem zou negeren en alle eventuele pogingen bij de politie zou melden. Sindsdien is het contact inderdaad afgenomen. Toch ontving ze de afge lopen tijd nog drie brieven, waarvan er eentje aan de deur was bezorgd. Bovendien bleek dat hij haar nog in de gaten houdt. Ze voelt zich dan ook nog steeds met veilig. Ze weigert ech ter in haar schulp te kruipen. „Praten heeft niet geholpen, negeren ook niet. Maar ik wil niet alleen maar de rol van slachtoffer hebben. Slachtoffer ben je sowieso." Dat is ook mede reden om nu naar de krant te stappen Ook wil ze er een algemeen signaal mee afgeven. „Als je hiermee kampt, krijg je geen goede hulp. Het is belangrijk dat de mensen dit weten en zulke situaties herken nen. Ook is het een signaal naar hem, omdat hij toch weer doorgaat. Dit verhaal is niet bedoeld om hem of zijn gezin stuk te maken. Wel om aan te geven dat hij hier iets mee moet doen." De Texelse politie is van plan de man naar aanleiding van de laatste brie ven weer aan te spreken Volgens de politie moet de vrouw niet meteen wonderen verwachten Wellicht heeft de man enige tijd nodig om „af te bouwen". De vrouw heeft daar haar eigen opvatting over: „Het contact is wel minder, maar het gaat toch door Hij speelt in op mijn schuldgevoel. Hij stelt zelfs dat ik degene met proble men ben en hulp nodig heb. Maar het stopt pas echt als hij zijn probleem aan wil pakken en professionele hulp zoekt." In Amerika, zo blijkt uit een rapport van de Stichting Anti-Stalking, wordt stalking wel als maatschap pelijk probleem erkend. Daar heb ben zelfs 1 op de 20 vrouwen er mee te kampen. Via de wet op stalking is het mogelijk daders te straffen en gerichte hulp te bieden. De Nederlandse stichting is opge richt door slachtoffers. Praten met lotgenoten geeft opluchting en bo vendien kan kennis worden uitge wisseld. Het telefoonnummer is 0593-346 476. Scherven van asbest dakplaten tussen het gewone huisvuil in een container bij een bungalowpark. (Foto Harry de Graaf) In verband met examens van OSG De Hogeberg kunnen De Mareis in mei geen gebruik maken van de Koninghal. De trainingen worden ver plaatst naar de gymzaal van de OSG en zijn samengevoegd van 20 00 tot 22.30 uur. hij onderweg vertelde dat hij lan was dwars door de „out- het hete en droge midden ustralië, te fietsen, werd hij |ek versleten. „Van alle kan- ladde men het af. Maar ik uist het extreme", glimlacht Janssen. Voor de gym- uit De Koog was zijn avon- Jn de woestijn het hoogte van drie maanden fietsen, is het nog wildwest en je er weinig mensen tegen, ing en afzien, daar ga ik 'eg. Anders kan ik net zo i Nederland blijven." urmen, tropische regenbuien, I, gifkikkers, roadtrains (enor- chtwagens die iedereen van blazen), dieven en vooral de 1 hitte Onderweg loerden 'varen Toch is de 10.000 km retstocht „down under" niet vaarlijkste wat Janssen ooit ledaan. Op nummer 1 prijkt zijn vakantie in Colombia. „Daar kwam ik zelfs op televisie, omdat ik er in was geslaagd om een maand rond te fietsen zonder te worden overvallen... Het interview was am per afgelopen, of ik werd bestolen toen ik geld wilde wisselen. Toen ik weer thuis was. bleef ik iedereen in de gaten houden. Zelfs bij het winke len in de Top Tien." Omdat hij nu voor langere tijd weg ging (drie maanden in plaats van één maand), besloot hij een iets vei liger land te kiezen. Na eerdere be stemmingen als Mexico, India en Vietnam, die hij ook per fiets door kruiste, viel de keus ditmaal op het westers georiënteerde Australië. Groot en gevarieerd genoeg om maandenlang rond te reizen. Voor zijn reis had Janssen vier jaar lang zijn wekelijkse ATV-uur ingele verd. „Een uur per week méér wer ken, merk je niet. Maar zo spaarde ik wel anderhalve maand aan vrije da gen bij elkaar. Omdat het rijk er de zelfde termijn bij deed, kon ik drie maanden met opfrisverlof. Nou ja, opfrissen... In die hitte kwam daar niks van terecht. Maar qua vrijheid wèl." Blue Mountains De Texelse globetrotter begon zijn reis met kerstmis in Sydney. „Meestal ontvlucht ik de stad van aankomst, omdat het er vies en druk is. Maar Sydney is een 'easy town', waar ik twee dagen heb geaccli matiseerd. Daarna trok ik de bergen in, de Blue Mountains Meteen klim men in de hitte. Verbranden, gigan tisch afzien. Gelukkig kon ik in een zwembadje bij een tehuis voor gees telijk gehandicapten even afkoelen." Oud en nieuw vierde hij op een cam ping in Katoomba. Onder de andere gasten bevonden zich geen fietsers. „Die kwam ik alleen in de staat Victoria tegen. Later, in de woestijn, heb ik maar één fiets gezien Er zijn wel anderen die hetzelfde doen als y ?»Vv v '<v; -jpv ik, maar met in hartje zomer Mijlen... Janssen bekent dat hij zich enigs zins op de temperaturen op het zui delijk halfrond heeft verkeken. Ook maakte hij een klassieke vergissing bij het lezen van de kaart. „Langs de kust van Sydney naar Melbourne was volgens de tabel 1000 kilome ter. Bij nader inzien bleken het mij len..." Geen nood, want Janssen is wel gewend om een eindje om te rij den. „Ik zou wel zien. Schrik voor de afstand had ik met. Per slot van re kening kun je altijd nog op de bus stappen als je in tijdnood komt." Wel moest hij besluiten of hij bij de zuidelijke stad Adelaide zou afslaan richting Sydney of rechtdoor rijden naar de woestijn. Eenmaal op de weg door het niemandsland in cen- traal-Australiè zou het meer dan dui zend mijl duren voordat er weer een afslag naar rechts was. Natuurlijk koos Janssen voor deze optie Water Een probleem is dat de vaak kaars rechte weg door de woestijn is toe gesneden op auto's, niet op fietsers. Roadhouses en watertappunten lig gen ver uit elkaar En water was Janssens eerste zorg. „Je kunt je niet voorstellen hoe heet het daar is. 's Morgens is het al na een uurtje heet en dat blijft zo tot na zonson dergang. Overdag was het 40 a 45 graden, 's nachts werd het niet kou der dan 30 graden. Door de hete föhnwinden was verkoeling amper mogelijk. Toch fietste ik de hele dag door. Automobilisten stopten wel, om zichzelf en de motor te laten af koelen. Bij die temperaturen is het tapwater net zo heet als de buiten lucht. Daarom maakte ik er maar cup-a-soup van. Heel dun. zodat ik veel vocht binnen kreeg." Later verzon Janssen een manier om de veertien liter water die hij in zijn fietstassen vervoerde, koel te houden Hij wikkelde een fles in een natte handdoek of shirt, en dat hielp. Zandstorm „Soms overnachtte ik op een pick nick-tafel bij een parkeerplaats. Daar waren watertanks, waar ik me kon douchen met behulp van bid ons. Door muggen, mieren en on weer sliep ik soms slecht. Maar dat is juist kicken: de vrije natuur is avontuur." Af en toe zette hij zijn fiets aan de kant voor wat sightseeing. Zo be zocht hij de opaalmijnen in Cooper Peedy, waar hij te gast was in een ondergrondse woning, en beklom hij (te voet) de beroemde Ayers Rock, een enorme rode rots midden in de woestijn Op weg daar naartoe werd hij overvallen door een zandstorm. „Gelukkig had ik hem in de rug. Ik ging als een pijl. Pas toen ik wilde stoppen voor een foto. voelde ik het zand striemen." 's Nachts stak de storm opnieuw op en stoof zijn tentje vol rood zand. Maar het kon nog erger: enkele da gen later dreef een tropische regen bui hem 's nachts de tent uit. „Die rode grond veranderde in een grote sopzooi. Ik heb zo snel mogelijk m'n spullen ingepakt en ben in mijn on derbroek op de fiets gestapt. Pas 65 km verder kwam ik bij een roadhouse. Met tent en al ben ik daar onder de douche gestapt." Gifkikkers Na de woestijn kreeg hij te maken met vochtige warmte en slangen Eenmaal terug aan de oostkust moest hij op zijn hoede zijn voor gif kikkers, die ooit zijn geïmporteerd om slangen in de rietvelden te be strijden, maar nu een plaag vormen. „Gelukkig zijn ze bang voor men sen. En de slangen slaan wel op de Veel boeren maar ook anderen hebben op hun erf of in schuren nog resten asbest. Het is meestal golfplaat („Eternit") of ander plaatmateriaal, dat is overgeble ven van verbouwing en reparatie. Hoewel asbest voor de gezond heid geen enkel gevaar oplevert zolang het niet wordt bewerkt (waarbij het schadelijke stof vrij komt) willen de mensen er toch graag van af. Het is immers in de praktijk moeilijk opnieuw te ge bruiken zonder dat erin gezaagd of geboord moet worden. Inleveren bij De Hamster kan, maar levert voor de zuinige Texelaar be zwaren op: het kost geld. Het is daarom aanlokkelijk om zich van as best te ontdoen door het stuk te slaan en het met kleine beetjes tege lijk in de gewone minicontainer te doen, wat uiteraard verboden is. De kans dat de gemeentelijke vuilnisophalers dat constateren is niet gering, wat voor sommigen re den is om hun asbest op een onbe waakt moment bij een ander in de container te gooien. De „openbare" grote containers die onder andere op recreatieterreinen staan, blijken ook geliefd als dumpingsmogelijkheid Wouter van der Werf van het bungalowpark Het Hoogelandt constateerde dat onbe kenden tot drie keer asbest in zijn aan de Californiëweg staande con tainers hadden gegooid. De ge meente stelde hem als eigenaar/be heerder van de container verantwoordelijk. Hij moest de as best uit de container halen en op le gale wijze afvoeren. Misverstand Eén van de oorzaken van deze gang van zaken is dat het legaal afvoeren van asbest via De Hamster naar de Huisvuilcentrale f40,- per 100 kilo kost. Bovendien moeten de asbest- resten zelf naar De Hamster worden gebracht, degelijk verpakt in zwaar landbouwplastic Mede als gevolg van verwarrende publicaties in een landelijk blad den ken sommigen dat het inleveren van asbest gratis is. Volgens Hamster- beheerder Kuiper is het voorgeko men dat mensen bij het vernemen van het tarief kwaad wegliepen en hun asbest ergens anders dumpten WLTO Het probleem wordt binnenkort voor vlucht als je een paar keer flink stampt voor je de tent uit gaat." Zin om terug naar Texel te gaan, had Janssen niet. „Maar door de geweldige ontvangst van collega's en bekenden voelde ik me meteen weer thuis." een gedeelte opgelost door een ac tie van de Westelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (WLTO). De leden daarvan kunnen zich volgende maand op voordelige wijze van hun asbest ontdoen. Ze krijgen van hun organisatie enorme kunststof zak ken („big bags") die ongeveer 600 kg asbest kunnen bevatten Deze zakken worden vervolgens op nor male wijze via De Hamster afge voerd waarbij de betrokken boeren slechts f120,- zijn verschuldigd voor een hele zak. Dit wordt mogelijk ge maakt door sponsoring: de verzeke ringsmaatschappij Interpolis, de Rabobank en de gemeente Texel dragen bij. Boeren en anderen die niet bij de WLTO zijn aangesloten kunnen ook van deze mogelijkheid gebruik ma ken. maar ze betalen het normale tarief en dat is dus twee keer zoveel. Dat zal velen ongetwijfeld afschrik ken, zodat er toch nog veel asbest op de diverse erven zal blijven rond slingeren Gevaar voor de gezond heid levert dat niet op, maar het draagt wel bij aan de „rommelig heid" op sommige terreinen die niet strookt met het „schone" imago van Texel Het zal jaren blijven liggen, temeer daar asbest praktisch ner gens meer voor kan worden gebruikt omdat bij nieuwe toepassing zagen en boren moeilijk is te vermijden. Actie? Er gaan dan ook stemmen op voor een desnoods éénmalige actie waarbij iedereen zijn asbest tegen weinig of geen betaling op een ver antwoorde manier kwijt kan. Daar zit voorde organiserende instantie ech ter wel een prijskaartje aan. vooral als geen onderscheid zou worden gemaakt tussen particulier en bedrijfsafval. Hoe denkt het nieuwe gemeentebestuur daarover? Wet houder Peter Bakker „We onder kennen het probleem. De gemeente heeft de actie van de WLTO ge steund en ik denk dat we ook positief moeten staan tegenover initiatieven om ook het asbest van niet-agrariers op verantwoorde wijze weg te krij gen. Wij hebben nog geen concrete plannen". De antroposofische arts Martin Niemeyer uit Zeist houdt donderdag om 20.00 uur in de Vrije School een lezing. Het onderwerp is orgaandonatie. De lezing is de laat ste uit een cyclus over antroposofie. De entree is 7,50 Bezoekers heb ben de mogelijkheid om vragen te stellen Tevens houdt hij op 15 en 16 mei telefonisch spreekuur Afspraken kunnen worden gemaakt met M. Commandeur, tel. 317 282

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5