Cjrocn ^warts jexeh in het harL, \lieuw Toekomst-plan verfrist badplaats Vervanging computers is kostbare operatie rrN— Oude machines voor scholen timmer De Koog blij met speels ontwerp Visser Texel test 'X Valpartij Zonnetje voor ganzenkükels Texelaar ernstig gewond na botsing bij Heerhugowaard Nieuw asfalt: wegen dicht Verkeerslichten zijn vernield TEXELSE^COURANT GEZAMENLIJKE KRANT VOOR HEMELVAARTSDAG TEXELSE^COURANT •♦■Fysiotherapeute boos op gemeente 7 2 2 5 7 Molanus hangt fluit aan de wilgen •♦Wielrenners gesloopt Publiek kiest zee in plaats van kunst Texelaar bijna mooiste man van het land LER|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11281 DINSDAG 12 MEI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv nnbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ONNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Tessa van Daalen, tel. 31 56 39 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Wetsontwerp van De Nieuwe Toekomst, gemaakt door architect Jan Visser. „Een verbetering van 200 procent ten opzichte van het oude plan", vindt Harry Wuis van De Koog Badplaats. jernemer Tijs Blom uit Eemnes heeft een nieuw bouw- ingediend voor De Toekomst in De Koog. Voor het verp nam hij ditmaal architect Jan Visser in de arm. De ig reageert enthousiast op de speels ogende gevel van ambitieuze project aan de Dorpsstraat. Het oorspron- ilijke aantal hotelbedden van 180 is teruggebracht naar (terwijl er vijf bedrijfswoningen in zijn opgenomen. Ver- ichtwordt dat het Toekomst-plan een positieve uitstra- ing heeft op De Koog. De raadscommissie ruimte en wo- i adviseert naar verwachting volgende week dinsdag Ir de bestemmingswijziging. i Nieuwe Toekomst", zoals n heiproject noemt, moet een j maken aan de negatieve uit ing die de verpauperde disco de omliggende horecapanden de Dorpsstraat hebben. Blom, ïa-ondernemer en gespecia- lerd in het restaureren en reno wn van karakteristieke en mo- ertlale gebouwen, nam het lomstcomplex en de aangren- e gebouwen over van Frits eveld. Zijn plan is er een waardig toeristisch horeca- ilex met verschillende func- a bouwen. precies de aanzet die het dorp heeft om het imago van De als badplaats en uitgaans- n klein kun ye ze al niet meer men en mooi zijn ze ook niet. ar zo trots als een pauw lopen sn ma gans rond met hun aan- i'ijke schare kükeltjes. Met ve wordt hun kroost verdedigd 'en al te nieuwsgierige passan- en fotografen. Als sissende islangen worden de nekken igend in de richting van de igers gewend, waarbij enkele >pere kleintjes al een deuntje eblazen. ds vrijdag schijnt op Texel een 1genaam zonnetje. De lente Ie zijn overgeslagen, de zo- 'doei gelijk z'n intrede. En als eder de gans laat je zo 'n kans I onbenut om lekker de wei in laan (Foto Tossn van Daalen) centrum te versterken", vindt Jook Nauta, die Blom ondersteunde bij de ontwikkeling. Als horecavoorzitter voorziet hij dat het beeldbepalende complex voor extra aanloop zal zor gen „De concurrentiekracht van de badplaats en het eiland krijgen een welkome impuls. We moeten in alle opzichten onze voorsprong handha ven Want de ontwikkelingen in con currerende kustgebieden staan niet stil", verwijst hij bijvoorbeeld naar Julianadorp. „Het plan speelt verder in op het groeiend besef dat naasf rust. ruimte, natuur en landschap, sociale aspecten als restaurant bezoek, amusement en gezellig uit gaan danig meetellen bij de vakantiebeleving." Bespreekbaar De huidige opzet wijkt flink af van het plan dat Blom vorig jaar indiende Het toen zittende college waar deerde zijn streven naar kwaliteits verbetering, maar ging met akkoord met de uitbreiding naar 180 slaap- plaatsen. B en w vonden het plan Ontwikkelaar Tijs Blom. echter wel „bespreekbaar". Het nieuwe Toekomst-plan omvat de ruimte tussen de Rekra-markt en Drogisteni Mets. Bar 't Galjoen, de slijterij en de speelhal en alle andere bestaande bebouwingen worden gesloopt. Op het vrijkomende terrein (3.350 vierkante meter) komt een horeca- en voorzieningencomplex in een rechthoekvorm met een binnen plein Binnenplein Op de begane grond zijn langs de Dorpsstraat en rond het binnenplein horecabedrijven en terrassen gepro jecteerd. Bestaande zaken zullen in een kwalitatief betere opzet terugke ren en worden aangevuld met Een 30-jarige inwoner van Den Burg raakte gisterochtend zwaar gewond bij een verkeersongeval in de buurt van Heerhugowaard. Als bestuurder van een bedrijfsbusje botste hij frontaal op een boom. Hulpverleners waren anderhalf uur bezig om hem uit het wrak te bevrij den. Bij de hulpactie werd ook een trauma helikopter ingeschakeld. Met ernstig letsel aan benen en onderlichaam werd de man overgebracht naar het Medisch Centrum Alkmaar. Zijn 17- jarige medepassagier uit Den Helder kon op eigen kracht uit het voertuig komen. Hij werd met lichte verwon dingen naar het MCA vervoerd. Het ongeval gebeurde omstreeks vijf voor half negen op de Westerweg bij Heerhugowaard. Na een bocht be landde de Texelaar in de berm en botste op de boom De politie ver moedt dat hij een black out heeft ge had of onwel is geworden. Het onge val veroorzaakte een langdurige opstopping. Het verkeer werd tot on geveer kwart voor elf omgeleid. horecabedrijven van een andere aard of formule. In ieder geval zijn dat een snackbar, ijssalon. shoar- ma-zaak, enkele café's en restau rants, een grand-café en speel- automatenhal. Ook de slijterij keert terug. De nieuwe onderdelen zullen zich onderscheiden van het bestaande aanbod in De Koog, zodat meer di versiteit ontstaat. Uitgangspunten zijn aanvullend, verbredend, kwali teitsverbeterend en concurrentie- mijdend. Bioscoop Het worden volgens Blom zaken van een hoog attractie-niveau met nog niet op Texel bestaande horeca-for- mules Het binnenplein vormt op zich al een bezienswaardigheid. De meeste horecabedrijven hebben hier hun terras De samenhang rond het pleintje zorgt voor een gezellige uitstraling. Eronder komt een sous- terrain een nachtclub/dancing ge pland, evenals een ruimte voor eve nementen, een bioscoop/theater en centrale voorzieningen. Bedrijfswoningen Aan het plan zijn ook personeels- verblijven en vijf bedrijfswoningen toegevoegd, bestemd voor de ex ploitanten van bijbehorende bedrij ven. Op de tweede etage en dak verdieping komt een hotel met 33 kamers. Het hotel omvat 22 twee- Wegens asfalteringswerkzaamheden zijn verschillende Texelse wegen de komende tijd afgesloten Als eerste is donderdag, vrijdag en maandag de Schilderweg aan de beurt. Er zal een richtingsverkeer worden ingesteld. Wie vanuit Oudeschild naar Den Burg wil, wordt via de Hallerweg en de Middellandseweg omgeleid. Van maandag 25 mei tot en met woens dag 27 mei is de Schilderweg tussen de komgrens en de Hallerweg hele maal afgesloten voor alle verkeer. De Bakkenweg is dinsdag 19 mei aan de beurt Op 20 en 29 mei is de Jan Ayeweg afgesloten voor alle verkeer. Het gedeelte Naalrand/Hogewerf aan Het Lage Achterom in Den Hoorn is in de week van 25 tot en met 29 mei niet of nauwelijks bereikbaar Op don derdag 28 mei staat Ongeren op het programma, terwijl een dag later de Rozendijk tussen de Oude Kogerweg en de Pontweg wordt afgesloten. De data zijn afhankelijk van de weers gesteldheid. Mocht het weer ver slechteren, dan volgt uitstel. Wie op de hoogte wil zijn van de actuele si tuatie, kan bellen naar Andries Heidstra van gemeentewerken via 312510. Antwoord op de vorige vraag: Het kerkje van Den Hoorn dateert met uit 1646, zoals op de gevel staat, maar uit 1425. Vóór die tijd stond op dezelfde plaats een houten kapel, behorend tot het toenmalige dorp De Westen De huidige kerk werd gebouwd na de sloop van de kapel in 1409 Na de reformatie was het gebouw te groot en werd de koorruimte ge sloopt. Ervoor in de plaats kwam een rechte muur met het jaartal 1646. Nieuwe opgave: Wat wordt be doeld met de Tesselse uitdruk king „eendekukeltjesweer"7 persoonskamers en 11 éénper soons. De doelgroepen bestaan uit koppels van verschillende leeftijd en singles. Door z'n omvang drukt het Toekomstplan een flinke stempel op de Dorpsstraat. De herinrichting hiervan was voor de ondernemer doorslaggevend om het miljoenen project door te zetten. Het was voor Blom de bevestiging dat zowel de gemeente als het Koger bedrijfsle ven ernst maakt met de kwaliteits verbetering. In Blom's visie is dat een noodzakelijke voorwaarde om verantwoord te investeren. Hij re kent erop dat realisering van het Toekomstplan verder initiatieven tot kwaliteitsverbetering uitlokt Aan de overkant van de Dorpsstraat, op het terrein van de ABN-AMRO Bank. heeft ondernemer Adri Mantje al plannen voor de bouw van een toe ristisch winkelcomplex. Om een haalbaar plan bij de ge meente in te dienen, heeft Blom de opzet zoveel mogelijk afgestemd op het gemeentebeleid, het Sociaal Economisch Structuur-onderzoek en andere nota's. Ook worden De Koog Badplaats, de Koger dorps commissie, Horeca Texel en omwo nenden naar hun mening gevraagd. Wonderbaarlijk „Een verbetering van 200 procent ten opzichte van het vorige plan", Lees verder pagina 2 Een groep mannen reed zaterdag rond 23 00 uur op tandems over het Landsdiep op 't Horntje Twee fietsen raakten elkaar, waardoor een valpartij ontstond. Een 29-jarige Purmerender liep daardoor flinke verwondingen op aan zijn gezicht. Hij werd per ambu lance naar het Gemini-ziekenhuis vervoerd. De verkeerslichten op de kruising Akenbuurt/Pontweg zijn vorige week door vandalen onder handen geno men Enkele glazen zijn stukgesla gen De schade beloopt enkele hon derden guldens. Texelse scholen staat een kadootje te wachten. Doordat de gemeente nieuwe computers moet aanschaf fen om over te kunnen stappen op Windows, worden de oude machi nes overbodig. Het plan is om deze aan de scholen te geven, want technisch mankeren de apparaten niets. Overgaan op Windows is voor de gemeente noodzakelijk. Tot nu toe worden de computers bewerkt via DOS, maar dat is een verouderd systeem. Steeds meer software draait alleen via Windows, dus veel keuze heeft de gemeente niet. Het is echter een kostbare operatie: er is bijna 6,7 ton voor nodig. „Windows is onafwendbaar." Dat constateert ambtenaar Marit de Porto, die de introductie begeleidt. „Het mag dan bij velen al vanzelf sprekend zijn, tot nu toe konden wij uit de voeten met DOS. Maar de noodzaak tot upgrading doet zich steeds vaker voor. Sommige zaken lopen knijp omdat software niet meer voor DOS wordt geleverd." Aanschaf van nieuwe apparatuur is noodzakelijk, want enkele oudere pc's zijn met „zwaar" genoeg om met Windows te kunnen werken. Er is echter sprake van een geluk bij een ongeluk, door nu op nieuwe syste men over te gaan, kunnen problemen rond de invoering van de euro en het bereiken van het jaar 2000 worden vermeden Tal van bedrijven die al eerder hun computersysteem hebben „opgekrikt zien zich momenteel op nieuw voor kosten geplaatst door het „millennium-probleem" De ge meente kan die in één klap meene men. De nieuwe, krachtige pc's moe ten minstens vier jaar up to date zijn Daarnaast zal, waar mogelijk, be staande apparatuur worden aange past. Aanschaf en aanpassing gaat ruim ƒ270.000,- kosten. Voor scholen De verouderde systemen zijn welis waar voor de gemeente met langer bruikbaar, ze doen het op zich nog goed Vandaar dat wordt bekeken of deze machines aan de Texelse scho len kunnen worden gegeven. „Ze kunnen nog best een rol spelen bij de eerste kennismaking van kinderen met de wereld van de pc Maar dat vereist wel een aanpassing want sommige machines kunnen niet zelf standig werken. Ze zijn tot nu toe in een netwerk gebruikt. De kosten hier voor worden geraamd op ƒ25.000,-." Volgens De Porto zal in overleg met de betrokkenen „de buit" zo eerlijk mogelijk worden verdeeld. „Het gaat om zo'n vijftig machines en we willen alle Texelse scholen daarvan laten profiteren, dus ook het speciale on derwijs en de OSG." Zwaardere machines aanschaffen is met voldoende. Een overstap naar Windows betekent namelijk een over stap naar programma's die onder Windows draaien. Aanschaf van de benodigde licenties Microsoft Office Suite kost byna 50 000,- Maar daar mee kan nagenoeg al het werk wor den gedaan Thuis leren Een belangrijk aspect van het invoe ren van Windows is de opleiding van het personeel.Tot nu toe hoefde de gebruiker eigenlijk mets van compu ters te weten", legt Marlt de Porto uit „Wij maakten menu's en men hoefde geen kennis te hebben van de ach tergronden. Dat zal nu wel moeten, hoewel Windows geldt als een gebruikersvriendelijk systeemZe denkt dat de computer inmiddels zo algemeen is ingevoerd, dat geen van de ambtenaren kampt met „koud watervrees". „ledereen werkt met een pc. Maar Windows wordt wel even wennen." Er zijn twee opleidingsmogelijkheden, die ieder voor- en nadelen hebben. Zo is het mogelijk dat de pc zelf op treedt als docent, via een speciaal geschreven programma. Dat heet computer based training (CBT) en heeft als voordeel dat een vaardig heid kan worden aangeleerd op het moment dat die nodig is. Bovendien wordt alleen aangeleerd wat men moet weten, dus wordt overbodige kennis vermeden. Nadeel is dat het een kant en klaar systeem is, dat niet kan inspelen op een cursist Nadeel van klassikale lessen met een docent Is dat daarvoor tyerktijd moet worden ingeruimd, de aandacht na enkele uren verslapt en deelnemers zich vaak schamen voor het stellen van vragen, waardoor niet effectief wordt geleerd Beloning Als de ambtenaren in werktijd leren omgaan met het nieuwe systeem, dan „kost" dat productieve uren. De gemeente wil dus liever dat ze zich in hun vrije tijd de kennis eigen maken Dat kan door een pc-privé project te starten, waarbij via voordelige voor waarden een computer voor thuis kan worden aangeschaft. Uiteraard kan dit met worden afgedwongen. Wie niet wil, moet in de gelegenheid wor den gesteld wel klassikaal les te vol gen. Om de ambtenaren te stimuleren zich kennis van Windows eigen te maken en om te testen of de kennis inder daad is opgedaan, kan een examen worden ingesteld, met 250,- als be loning voor het behalen van een cer tificaat (maximaal twee Windows 95 en Word for Windows). Dat lijkt mis schien veel geld, maar het verlies aan productieve uren als in de baas z'n tijd kennis wordt vergaard zou verhoudingsgewijs veel duurder uit pakken. Lees verder pagina 2 (Advertentie) In verband met het als werk dag uitvallen van donderdag 21 mei a s. zal er woensdag 20 mei een gezamenlijke krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen worden ingeleverd t/m maandag 18 mei 17.00 uur. Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) yntt ^rL-Jinfi it bd ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1