„Ze hebben me nooit één haar gekrenkt Strijdlustige Vinke raakt titel kwijt teso Slijtageslag voor renners Agenda E Ben Molanus stopt na 25 jaar fluiten "TEXELSE^ couRANT Vrouwendag Voorjaarsconcè Spelletjesavon reumaverenigii Toekomst-plan ƒ5,-. Zaalvoetbalprogramma Voetbaluitslagen Allemaal familie in Caliuna Computers Trimzwemmen Deuce DINSDAG 12 MEI 1998 De muziek- en dansschool hc. open dag van 10.15 tot 14.00l in d'Ouwe Ulo. Doorlopend ops dens en open lessen. Ieders welkom. Van 12 00 tot 18.00 uur houdt meditatiecentrum Isis in De Ki een workshop voor vrount»( Inlichtingen: telefoon 313085 Op de kartingbaan aan de Aks buurt bi] Den Burg zijn vanda; trainingen voor de dreambs wedstrijden van zondag. In Cinema Texel draait va? 14.00 uur Pippi Langkous vanaf 20.30 uur Amistad. Dansliefhebbers kunnen n uitleven in dorpshuis De Bije korf, aanvang 20 30 uur. Om 20.00 uur begint in de k kerk van Den Burg een gezamt lijk concert van Excelsior, Deo Gloria en het Texels 0 Mannenkoor. Toegang gratis,# lecte na afloop. Nachttocht in het duinpark l EcoMare olv een boswacta Deelname kost ƒ10,-. Voor melding of inlichtingen kan den gebeld naar tel. 317 741 JVC Halfuursdienst. Teso mai extra overtochten op vrijdag 1 mei tussen 9.35 uur (van Te^ tot en met 16.05 uur (van Helder). De afvaarten van 10i uur van Den Helder en van 13f uur van Texel zijn echter uü| tend bestemd voor het veraj van gevaarlijke stoffen. Er worden zowel op Texel aki Den Helder geen wachttijden^ wacht Hoogwater te Oudeschil Di. 12 9.06 en 20.54 Wo. 13 9.24 en 21.4# Do. 14 10.16 en 22.15 Vr. 15 10.25 en 22.45 Za. 16 11.57 en 24l8i! Zo. 17 12ï> Ma. 18 0.40 en 13.8 Di. 19 1.30 en 14.1 Aan het strand is het ongeveer eet eerder hoogwater. De zon komt 11 op om 05.51 uur en gaat ondef 21.20 uur. 19 mei laatste kwarti? mei springtij. De Overkoepeling van Tb I Vrouwenorganisaties houdt opt dag 26 mei een ontmoetingstte vrouwen, voor alle leden vand- gesloten verenigingen. Deonliï is om 10.15 uur in de nieuwe Btfl waar tevens een rondleiding gegeven. In hotel Den BurgworJ lunch gebruikt (kosten ƒ17,501 middags wordt een bezoek get] aan de Oudheidkamer (entree of de Texelse museumjaarlil Opgeven voor deze dag kant: I mei bij Aag Drijver, tel 318 Gerda Rüngs, tel. 317 572 of Ire der Star, tel 318 317. Zoals gebruikelijk houden Texels Christelijk Mannen 1 Excelsior en Soli Deo Gloriai dag een gezamenlijk voorj concert. Het afwisselende 3 gramma begint om 20.00 uure toegang is gratis. Na afloop een collecte gehouden. Excelsior begint het optreden. leiding van Betty Bakker wori rangementen van Oldenstijl e» uitgevoerd, evenals een comp van Hans van der Heide Mannenkoor onder leiding van de Visser heeft zich verzeker: professionele pianobegeleiding Nino Khutshisvili. Er worden zes ken gezongen. Excelsior vervol: vier delen van Castles in S waarna Soli Deo Gloria, onderf van Dyo Wassink en met b door Frans Visser op het orge werken zingt, waaronder de Messe Brève van Gounod. Tot besluit speelt Excelsior Poh Circumstance van Elgar. Hetsl door iedereen worden meegez® daar de tekst achteroop het pro mablad is gezet. De Texelse reumapatiënteni: ging houdt donderdag een spe' avond in de voormalige LTStó Het gaat om spelen van het ou: landse soort, waarvan bijna iel de naam nog wel kent, mar niemand meer weet hoe ze» gespeeld, ledereen is vanaf 19 welkom. VERVOLG PAGINA 1 VERVOLG PAGINA 1 reageert Harry Wuis, voorzitter van De Koog Badplaats, namens het be stuur dat de plannen donderdag avond bestudeerde. ..De architect is er wonderbaarlijk goed in geslaagd de noodzakelijke functies met een fraaie uitstraling te combineren. Het is mooi dal onze suggestie om er permanente woonruimte in op te ne men, is opgenomen. Het is goed voor De Koog en het maakt het pro ject meer levensvatbaar. Het plan heeft onze steun en daarvoor zullen we ons inzetten Verkeer „Nadrukkelijk een vooruitgang", con stateert Frits Agter, voorzitter van de Koger dorpscommissie. „Mits er bij de kleuren en het bouwmateriaal de nodige nuances worden aange bracht, staan wij hier niet afwijzend tegenover." Dit in tegenstelling tot het eerdere plan van Blom, dat hij als „monumentaal overheersend" omschrijft. „Deze opzet is een stuk dorpser." „Nieuw elan voor De Koog", rea geert Frits Langeveld, de huidige ei genaar van De Toekomst. „De ar chitectuur is er een stuk op verbeterd Dit plan is zo divers, dat is zeker haalbaar, al moet je het na tuurlijk op lange termijn zien. Je moet er toch met aan denken dat je met die ouwe rotzooi die er nu staat het jaar 2000 in moet." Van de veertien Texelaars maakte alleen Jordy Vinke een kans op de zege. Hij slaagde er echter met in opnieuw Noordhollands kampioen te worden. Even leek zich zaterdag de geschiedenis te herhalen, toen hij bij Den Hoorn ontsnapte uit een twaalf man sterke kopgroep. Maar in tegen stelling tot vorig jaar werd hij weer teruggepakt en finishte als tiende achter winnaar Jacco van Kooten uit Breezand Druk „Mooie wedstrijd", oordeelde Jan van Haneghem. voorzitter van de Bond van Vrije Renners, die de wedstrijd als eregast bijwoonde. De Brabander nam alvast een kijkje voor het Neder lands Kampioenschap, dat 29 en 30 Dinsdag 12 mei: Op het circuit aan de Haffelder- weg in Den Burg wordt een wielercriterium gehouden, aan vang 19.00 uur. Gastrenners ƒ5,-. Om 19.15 uur begint in de voor speelruimte van d'Ouwe Ulo de eerste voorronde van het ensem ble-festival 1998 Publiek is wel kom. De gemeenteraad vergadert om 19.30 uur in het raadhuis. In Cinema Texel draait om 20 30 uur Amistad Woensdag 13 mei: In Cinema Texel draait om 14.00 uur Pippi Langkous en 20.30 uur Amistad. Peter Ampt van het IVN geeft vanavond een rondleiding door het Texelse bos. De start is om 19.00 uur bij de kruising Ploeg- elanderwegTTureluursweg. leder een is welkom, deelname is gra tis. Donderdag 14 mei: Speeltjesavond van de reuma patiëntenvereniging Texel, aan vang 19 30 uur in de voormalige LTS-kantine. De antroposofische arls Martin Niemeyer houdt om 20.00 uur een lezing in de Vrije School Toegang 7,50 In Cinema Texel begint om 20.30 uur de film Amistad. Vrijdag 15 mei: Om 19 00 uur begint een wielerwedstrijd op het circuit aan de Haffelderweg in Den Burg. Deelname kost voor gastrenners In de kantine van Texel'94 neemt scheidsrechter Ben Molanus na 25 jaar fluiten afscheid De afscheidsreceptie begint om 19.00 uur. In Cinema Texel begint om 20 30 uur Amistad. Zaterdag 16 mei: EcoMare wadexcursies voor volwassenen en kinderen. Deel name 7,50. Voor opgave en in lichtingen over vertrektijd: tel. 317 741. van het thuispubliek bereikte Ricardo de Graaf de finish wél. De 17-jarige debutant perste er op de Emmalaan nog een eindsprint uit, waardoor hij twee renners achter zich wist te hou den. Uitslag: 1 Jacco van Kooten (Breezand); 2 Taeke Oppewal (Zutphen), 3.Ruud Verdoes (Den Helder). 4.Marcel Braas (Heerhugo- augustus op Texel wordt gehouden Zaterdag kwam hij onder indruk van de organisatie, die het grote peloton veilig over de Texelse wegen loodste. Door het mooie weer en de landelijke fiets- en molendag was het erg druk. De deelnemers hadden weinig oog voor molens en ander landschappe lijk schoon. Meteen na de start werd het tempo opgeschroefd tot bóven de 50 km/u. Al in het Hogeberg-gebied verbrokkelde het veld in verschillende groepen en even verder, op de Laag- waalderweg, ontstond de beslis sende kopgroep met Jordy Vinke. bald, tot m'n zesendertigste. Op ZDH na heb ik zo n beetje bij alle Texelse club gespeeld. Geen enkele vereni ging heeft mijn voorkeur. Daarnaast ben ik gaan fluiten Dat was voor mij een hobby waarvoor je de vrije zater dag of zondag opoffert. Vroeger kreeg je er mets voor. nu vijfentwintig piek Een drinkcentje, meer met. Maar je bent wel lekker met voetbal bezig." Wedstrijden van het vierde van Texel'94 tot een vriendschappelijke match van het eerste heeft Molanus gefloten. Vroeger veel aan de vaste- wal, maar na het verdwijnen van de tweede teams, is dat er niet meer bij. Daarnaast blies hij wekelijks z'n par tijtje mee in de zaal Overleg „Elke vrijdagavond in de hoofd klasse. Zaal- en veldvoetbal is met met elkaar te vergelijken. Het zijn to taal verschillende regels. Een schouderduw is er in de zaal niet bij Daar moet je elkaar gewoon lekker laten voetballen Als ik anderen wel eens zie fluiten, verbaas ik me erover wat hier allemaal mag. Bij de hoek schoppen mogen ze bijvoorbeeld vro lijk op drie meter gaan staan, terwijl vijf de grens is Ik ben bijna de enige die ervoor fluit Bij mij gaan ze wél op vijf meter staan. Omdat ze weten dat ze van mij een waarschuwing krijgen. Als ze het nog een keer doen. mogen ze twee minuten naar de bank. Wat dat betreft vind ik dat het tijd wordt dat er eens goed overleg komt tussen de scheidsrechters in de zaal." Scheidsrechtercursus Helemaal afscheid van het voetbal neemt Molanus met Op verzoek wil hij nog wel een oefenwedstrijd tussen standaard (eerste) teams fluiten. Be langrijker is dat hij een scheidsrech- terscursus voor de jeugd start „Hoe jonger, hoe beter. Het is belangrijk dat ze de beginselen op jeugdige leeftijd onder de knie krijgen. Want anders denk ik dat er na 2000 op het eiland amper meer scheidsrechters rondlo pen. Ze kunnen beginnen in de pupil len. Als ze wat ouder zijn, kunnen ze de junioren fluiten." Nieuwe aanwas „Nieuwe aanwas is hard nodig. Kijk maar naar al die advertenties voor scheidsrechters in de krant: er komt nooit iemand op af Een jeugd- scheidsrechter als Tom Bakker fluit bijvoorbeeld wel drie a vier wedstrij den op een dag. Dat zegt wel vol doende dacht ik. Als je straks geen scheidsrechters meer heb, kun je ook wel stoppen met voetballen." Mol anus is vastberaden de jeugd met een gedegen theorie- en praktijk cursus op te leiden tot goede arbiters Momenteel durven ze niet op Texel Ze zijn bang. Als scheidsrechter heb ie het natuurlijk altijd gevreten. Ik wil het de jongens aanleren dat ze ver boven dat gekrakeel staan. Zij fluiten twee keer 45 minuten en zijn dan de baas. Voor sancties bestaat de twee minuten regeling Als ze die niet goed gebruiken gaan ze het schip in Doen ze dat wel. heb je een prachtige wed strijd. Als scheidsrechter heb je dan veel plezier Woensdag 13 mei 17.45 De Koog D1-Texel D1 (jun.) 18.30 Texel 5-Casino 2 19.25 Texel 2-Texel 3 Donderdag 14 mei 18.30 Texel 6-Oosterend 2 19.20 Mantje 3-Nioz 20,15 De Koog 2-Texel 4 21.05 De Krim 2-Klif 3 22.00 RAB 1-Texel 2 Vrijdag 15 mei 16.45 O'end Dl-O'end D2 (jun 17.30 Casino C1 - Texel C2 18.15 RAB 2-Oosterend 1 19.05 Casino 1 -Klif 1 20.00 Mantje 1-De Koog 1 20.50 Jelleboog 1-Texel 1 21.40 Jelleboog 2-De Krim 1 22.35 Jelleboog 4-Mantje 2 Zaterdag 9 mei Texel'94 D1-HRC D2 2-2 ZAP E1-Texel'94 E1 met gespeeld WGW C6-ZDH/SVC C1 2-5 Woensdag 6 mei ZDH E1-SV Oosterend E1 7-1 Zondag 10 mei Zeevogels-Texel'94 3-1 Texel'94 A1-ConZelo A1 8-4 Recreatievoetbal Oosterend 1-SV Texel 5-3 Cocksdorp-Oosterend 2 2-2 Ter afsluiting van het familie- zwemmen is in Caliuna zondag ieder een familie. Dat houdt in dat ieder viertal voor 17,50 naar binnen mag. Viertallen mogen desnoods aan de deur worden geregeld, leder persoon extra betaalt 2,50. Er gaat een ver frissend hapje rond en kinderen kun nen een speciale zwembad-kijkdoos maken. Een familiezak patat kost zondag 7,50. De bedoeling is dat behalve alle amb tenaren en b en w anderen kunnen „meeliften" in het pc-privé project. Daarbij wordt gedacht aan personeel van scholen. Maar dan moeten ze de financiering van de voordelen binnen hun eigen budgetten regelen. Ook raadsleden kunnen meedoen, hoe wel zij geen aanspraak kunnen ma ken op het diploma-geld. Het is ech ter wel belangrijk dat de raad zich in het werken met de computer gaat verdiepen. Vermoedelijk over twee jaar wordt het „Raads Informatiesys teem" (RIS) in gebruik genomen. Raadsleden zullen dan van de ge meente een pc in bruikleen krijgen, waarmee men vanuit huis een verbin ding met het netwerk van de ge meente tot stand kan brengen. Offertes Wie de nieuwe systemen levert is nog niet bekend. „Dat is nog veel te vroeg", aldus De Porto. „We wachten eerst af hoe de raad denkt over dit voorstel, hoewel het in mijn ogen ta melijk onafwendbaar is Maar pas als dat duidelijk is, gaan we offertes aan vragen. Meestal drie of meer en ze ker twee ervan op Texel. Als het ver schil met al te groot is, zullen we uiteraard voor een eilandelijk bedrijf kiezen." Om alle eventualiteit op te vangen, die zich bij automatiseringszaken bijna altijd voordoen, wordt rekening gehouden met een post van ƒ30.000.- voor onvoorziene kosten. Totaal is dan bijna 6,7 ton nodig en dat bedrag wordt niet gedekt door het budget voor automatisering van dit jaar. Er is echter voldoende geld door het „behoedzaamheidsfonds 1997" en nog wat andere geldpotten aan te spreken De bedoeling is om in juli met het pc- privé project te starten en ongeveer in oktober op de afdelingen te begin nen In maart volgend jaar moet Windows bij de gemeente zijn inge voerd. Zwem- en poloclub TX 71 start woensdag weer met het wekelijkse halfuurtje trimzwemmen Dit is van 19.45 tot 20.15 uur in Molenkoog Deskundige leiding helpt zwem slagen en conditie te verbeteren. De kosten bedragen ƒ5,- per keer of 55,- voor het hele seizoen terhoede, maar reden toch een leuke wedstrijd. Wegens te grote achter stand werden ze echter uit de strijd genomen Rab-renners Willem van Tatenhove en Wobbe van den Kie- boom reden lek op de Ottersaat, waar het wegdek was opgebroken. Voor dat ze een nieuw wiel hadden, was het peloton uit zicht verdwenen. De sterke Van den Kieboom begon een inhaalrace, maar wist de voorste ge lederen met meer te bereiken. Valpartij Prima waren de prestaties van de jonge Texelse renners van de Fiets Sportief-ploeg De 16-jarige Robert Jan Appel finishte in de derde groep als 27e Hij verbaasde zich over het hoge tempo. „Reden we langs de dijk half tegen wind, ging Marcel Snippe (prof-triatleet uit Julianadorp, red.) 60 km/u fietsen Toen moesten heel wat renners afhaken Jan Dankers (18) reed ook sterk, maar moest na een valpartij de strijd staken. Hij kon een renner, die aan de kant stond met een lekke band, niet ontwijken en kwam hard op zijn schouder terecht Tot enthousiasme waard), 5.KoosZut(Heerhugowaard), 10. Jordy Vinke (Oosterend). 27 Robert Jan Appel (Oude- schild), 32 Roel Bakker (Den Burg), 61 Ricardo de Graaf (Den Burg) Programma thuiswedstrijden Deuce: Woensdag 13 mei: Deuce B - Hippo A 9.30 Donderdag 14 mei; Deuce b-Waarland a 9.30 Deuce d-N.T.C. e 9.30 Zaterdag 16 mei: Jongens 15 t/m 18 jaar-Julianadorp 3 9.15 Heren vet. 50+(zat.)-Heb durf 1 10.30 Heren 2-Barsmgerhorn 1 12.30 Heren 4-Heerhugowaard 10 13.30 Districtcompetitie: Juliana i-uames 4-z (desondanks 1e in de stand). Heren vet 50+ (vnj)-Koedijk 1 3-1Heren 2 3-3, Heren 3-H.T.C. 10 6-0 (op de 1e plaats). Alkmaar 9 - Heren 4 0-6 (ook op de 1e plaats), de Maaier 1-Heren vet 50+ (zat.) 4-0, Jeugd gem t/m 12 jr. - Oudorp 1 0-6, Jeugd gem t/m 14 jr.-Heerhugo- waard 4 5-1 (op de 1e plaats) en Topspin 1 - Jongens 15 t/m 18 jr 4-2 Kringcompetitie: Deuce basisschoolteam - H T C. 1 7-5 (sets; op de 1e plaats). Deuce A - H.T C B 4-0 (op de 1e plaats), Hippo A - Deuce B 3-1Deuce C - H.T C D 0-4, Deuce a - STC a 1-3, Waarland a - Deuce b 3-1Deuce c - H T C e 2-2, Hippo d - Deuce d 3-1 Landelijke competitie: Junio ren Deuce - Junioren Santana 4-4 ..Bepaalde dingen laat ik toe. Tot zover en niet verder. De jon- ken Maar ais iemand blijft zeiken, gens in het veld weten wat ze aan me hebben. Ze hebben zich dan gaat hij in het boek En een spe- maar aan de regels te houden. Na 25 jaar fluiten op het veld d?e en in de zaal, kan geen voetballer scheidsrechter Ben Molanus 25 jaar is het mij maar twee keer over- nog iets wijsmaken. De wedstrijd in de supercup die vanavond komen op het programma staat, wordt officieel zijn laatste. Feestelijk Hobby afscheid neemt hij vrijdag 15 mei. tijdens een receptie die om ,k weet precies wat er loos is op het 19.00 uur in de kantine van Texel'94 wordt gehouden. veld ik heb vanaf m'n achtste gevoet- „Rij ik eindelijk weer in een groep, halen ze ons uit de strijd..." Willem van Tatenhove, deelnemer aan het open Noordhollands kampioen schap, baalde zaterdag als een stekker. Na een lekke band reed de wielrenner uit de Texelse Rab- ploeg tientallen kilometers moe derziel alleen voor de bezem wagen. Bij het oprijden van de Pijpersdijk vond hij weer aanslui ting, maar aan het eind van deze weg moest het groepje stoppen omdat de achterstand ruim een kwartier bedroeg. Van Tatenhove kon zich troosten: de harde wind richtte een waar slagveld aan, waardoor slechts 63 van de 100 starters de eindstreep haalden. ..Monumentaal overheersend'' omschrijft Frits Agter van de Koger dorpscommissie het eerste plan van Blom. Pijp leeg De kopman van de Rab-ploeg moest toezien dat Roel Bakker als enige teamgenoot de finish haalde Marlen Visser reed aanvankelijk mee in de spits, maar in één klap was bij hem pijp leeg. „In het begin ging het als een speer. Daarna zakte ik steeds verder naar achteren. Toen ik zelfs dat tempo niet meer kon bijhouden, ben ik maar gestopt", aldus Visser. Otto Goènga, Jan Zijm, Hans van Osch, Paul Hoogendijk en Frans Hop man verzeilden in groepjes in de ach- Het wielerpeloton gaal van start. Geheel rechts Jordy Vinke. die als tiende zou eindigen, pel, rechts naast hem Roel Bakker. vooraan m het midden rijdt Robert Jan Ap- (Foto Harry do Graal) In huize Molanus aan de Molenstraat hangt aan de muur een groot portret. De scheidsrechter die op de middenstip de tos verricht, wordt om ringd door spelers die een stuk gro ter zijn. Toch heeft dat tengere baasje het de komende negentig minuten voor het zeggen. Molanus is door de wol geverfd. Hij heeft de waarschuwingen die hij 25 jaar geleden kreeg over wat een scheidsrechter allemaal niet zou kun nen overkomen, goed in z'n oren ge knoopt. „Het enige probleem dat ik ooit in m'n leven heb gehad, was een wedstrijd in de eerste klasse zaterdagvoetbal in Broek op Lange- dijk. Het stond 0-0. Eigenlijk was de strijd tussen de middenmoters gestre den Maar toen moest ik in de laatste minuut een strafschop geven Het was er één uit het boekje, want z'n beide benen gingen onder z'n kont vandaan Het was moeilijk, maar die beslissing moest worden genomen. Natuurlijk ging ie er in. Het bestuur van BOL was daarna zó boos, ze weigerden me naar het station te brengen Gelukkig had ik zo een lift. Die chauffeur gaf mij gelijk." Opvoeding „Na die tijd heb ik eigenlijk niets vervelends meer meegemaakt. Ze hebben me nog nooit éen haar ge krenkt. Veel voetballers krijgen het bij hun opleiding al mee dat, wat er ook gebeurt, ze moeten met hun poten van de scheidsrechter afblijven Als ze zo'n opvoeding krijgen, komen er geen problemen „Natuurlijk krijg je in het vuur van het spel van alles naar je hoofd geslin gerd. Je moet iets kunnen verdragen en met voor de eerste de beste die kritiek heeft direct de gele kaart trek- Scheidsrechter Ben Molanus verricht na 25 jaar voor de laatste keer de tos. (Foto Gerard Timmorman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2