Literatuurfestival feestje voor intimi >ubliek koos voor zon in plaats van kunst waai Volgend jaar andere aanpak Kunst in Zee Texelaars voor de balie Antarctica-Texel goed bewegwijzerd Wat ik zeggen wou... Catastrofe TEXELSE COURANT s: celstraf voor kluiskraker Vernieling Rode Kruis bij sportwedstrijden Voorjaarsrit wschilderen Het bord op de Zuidpool dat de weg naar Texel wijst (13.780 ki lometer) staat er inderdaad. NIOZ-er Karei Bakker heeft het met eigen ogen gezien en op de foto vereeuwigd, schrijft hij in een per E-mail verstuurde brief aan het thuisfront. Volgens onderzoekers van het naburige Duitse station Neu- mayer moet het Texei-bord - dat Bakker twee jaar geleden zelf fabriceerde - wel van goede kwa liteitzijn. Diverse andere hebben het barre poolweer niet overleefd, meldden ze de Hoornder, die er een Tamagotschi achterliet. Hebben ze ook eens een huis dier om te vertroetelen. Het onderzoek dat Bakker mee helpt uit te voeren, verloopt naar wens. Wél moest hij vervelende tegenslag te boven komen, toen de deur van z'n als lab ingerichte container op het schip De Polarstern niet bestand bleek te gen overslaande golven en een zware herfststorm Ondanks het nachtelijk uur werd het ongerief snel ontdekt, waarna het schip in de wind werd gedraaid om erger te voorkomen. Gehuld in survival suits slaagden Bakker en een paar collega's erin de be langrijkste spullen uit de contai ner te halen. De meetapparatuur werd vervolgens in demi-water gespoeld om het zout te verwijde ren. Inmiddels draait het meeste weer. maar de volgende keer moet de container maar in het vooronder worden geplaatst. Kunst in Zee'' in de NH kerk. Hij betrok an- (Foio Harry de Graaf) Bnr-cn van Ic/cpBuilen «crantwx.rjclijkhes) Je rcd^-i* Tot nog toe heb ik de serre van res taurant 't Pakhuus op de haven van Oudeschild slechts op de foto in de TC gezien. Maar ik kan nu al zeggen dat het mijns inziens een catastrofe is. Het geeft een steek in het hart als je ziet hoe een gebouw met zo'n his torische waardee met een moderne aanbouw wordt verpest. Ik vraag me af wat is dat voor een architect, die zijn ogen voor het mooie en waarde volle sluit9 Wieoverziet" bij de afde ling bouwzaken van de gemeente zulke wezensvreemde ingrepen9 Als al een aanbouw noodzakelijk was, waarom werd deze dan niet in een bij het gebouw passende stijl uitge voerd? Geen mens zou op het idee komen een glazen koepel te plaatsen op een oude molen (hoewel op Texel misschien toch). Maar er zijn, voor zover mij bekend, op Texel bepalin gen die historische gebouwen be schermen. Hoe kan zo'n afwijking van de normen dan worden toegestaan9 Ik geloof het eigenlijk met, maar wel licht kan deze brief een paar verantwoordelijken prikkelen. DINSDAG 12 MEI 1998 maanden celstraf, waarvan voorwaardelijk. Dat eiste de ar van justitie dinsdag tegen "-jarige Italiaan, die in de jjvan 13 op 14 november een Wa stal uit de woning van een l»ner van De Koog. pder vluchtte na zijn daad van l af en belde zijn vriendin dat hij Italië ging In januari keerde hij |an hoorde al snel dat de politie Jooht. Hij meldde zich zelf en gaf ■klaring dat hij het geroddel over jrn 2'ln vriendin zo zat was dat B9 wilde. Volgens de man ver- ■oe de kluiseigenaar verhalen lenrt "aaraan de cocaïne was. Hij e een incidentele gebruiker te ■taar niet meer dan dat en voer- ■anroor als bewijs aan dat hij in ■vangems geen ontwenningsver- ■toe ver,00nde' Dat 9a' de of- De man noemde de kluisdiefstal geen wraakoefening. Hij had gewacht tot de eigenaar niet thuis was, een auto geleend en de safe opgehaald. Met gereedschap dat hij van een andere vriend leende opende hij de kluis, om tot zijn schrik te ontdekken dat er geen geld in zat, alleen maar waar depapieren. Volgens de eigenaar zat er wel degelijk een flink bedrag in. .Hij wil zeker de verzekering tillen", was het commentaar van de 24-jari- ge, die de kluis in het Eierlands ka naal had gedumpt. Tijdens zijn verbjijf in Italië is hem een baan als pizzabakker aangeboden. Zowel hij als de officier vonden dat hij daarom maar snel vrij moest komen. Maar dan dient hij wel ƒ475,- scha devergoeding voor de kluis te beta len Over de inhoud werd voor de rechtbank van Alkmaar niet gerept. Van een telefooncel aan de Ruyslaan in De Koog zijn vier ruiten vernield. De schade wordt geraamd op ƒ1 400,- Verenigingen en organisatoren van te houden sportwedstrijden op Texel die gebruik willen maken van de diensten van het Rode Kruis worden verzocht hun aanvraag vóór 21 mei in te die nen bij mevrouw Goeman, telefoon 318 622. Presentator Pip Barnard (links) en schrijver Nico Dros in gesprek tijdens het literatuurfestival. jroto ujiks H&.n»m Peter Knobbe, Niestetal Terwijl de wethouders (voorgrond) schilderen, zingt A 'Capabel bij de opening van de manifestatie. op de Groeneplaats gaat van start. Het eindresultaat krijgt een plaatsje in het skatepark. (Foto March HoHron Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zondag een voorjaarsrit. De start is om 13.30 uur bij de manege. Opgaven bij A Stiggelbout, telefoon 313 686. zondagmiddag, nadat de spullen 's morgens opgeruimd waren geweest in verband met de kerkdienst. Hotel De Lindeboom bood zaterdag en zondag onderdak aan een markt waar onder meer kunstnijverheid te koop was en waar men glasblazer Mario Guida bezig kon zien Vervol gens waren in hetzelfde gebouw dans- en theatervoorstellingen, het literatuurfestival (zie verslag elders in deze krant) en het boekenbal met de Van Beurden-band. Zondag kon men in De Lindeboom de zusjes Henriette en Clementine de Wit be zig zien met bodypainting Schitterend was de voorstelling „Pas op Wolletje Tim" door poppen theater De Kleine Zon. Tussendoor werd opgetreden door Villa Zeezicht met Texelse Claudia Rey. De jonge ren die zaterdag onder leiding van Dimitri Gazan een collectieve muur schildering maakten op een schut ting op de Groeneplaats hadden het weer mee, maar publiek was er nau welijks. Dat gold ook voor de foto expositie en filmvertoningen in Ci nema Texel De film „Karakter" die daar 's avonds werd gedraaid trok nog wel een redelijk aantal kijkers. „Ik zie bijna alleen vrienden en bekenden. Stel maar voor dat we in jullie huiskamer spelen zei Jean Coolen van de groep Villa Zeezicht tijdens één van de muzikale inter mezzo's van het literatuurfestival. Het was een vondst die de samen stelling van de kleine schare toe schouwers treffend weergaf. Méér dan de mensen die je op een der gelijk evenement zou verwachten waren er zaterdag niet in Question Plaza. Het deed mets af aan de variatie en de kwaliteit van het festival. Die wa ren dik in orde, soms ook verrassend. Zelfs dienden zich vertegenwoordi gers van de nieuwe generatie aan De andere dichters en schrijvers ga ven op uitnodiging acte de presence, maar met de moed van de ware hemelbestormers hadden Judith de Leeuw en Maarten Prins zich te elf der ure zélf aangemeld. Beiden lever den een knappe voordracht af en verschaften het festival en passant nog wat extra bezoekers. Tijdelijk helaas, want samen met de jeugdige dichters verlieten ook hun fans na het optreden de zaal. Spikerkoning Het was met als voorwaarde gesteld, maar de meeste schrijvers hadden duidelijk hun best gedaan zo „Texels" mogelijk te zijn. Met name Nico Dros had zich veel moeite ge troost. Hij trad twee keer op, waarbij hij erin slaagde ook daadwerkelijk twee keer iets geheel anders te pre senteren. Tijdens zijn eerste bijdrage las hij een gedicht voor dat zijn over grootvader Sijbrand C. Eelman - des tijds beter bekend als de Spikerkoning - in de jaren twintig had neergeschreven in een inmiddels vergeeld schrift. Om te bewijzen dat hij wortelt in een echte familietraditie droeg Dros vervolgens enkele ge dichten voor van zijn oma (van vaders kant). Denkend aan deze oma uit Oosterend - die in tegenstelling tot die in Oudeschild niet gemakkelijk was - worden bij Dros archaïsche herinne ringen op de bodem van zijn ziel wak ker, zo vertelde hij. Gelukkig voor zijn gehoor wilde hij die wel kwijt. Leuk was de introductie van Dros, door Pip Barnard. De presentator vertelde dat hij Niek Dros sr. had ge vraagd of die wel eens een boek van zijn zoon had gelezen „Ik ken al die mensen al", had Dros sr geantwoord, waarop Nico mompelde: ,,Ja, mijn vader heeft zo zijn geheel eigen wijze om zich uit te drukken." Molenaar Bij zijn tweede voordracht las Dros een verhaal voor over de historische Karme weer was namelijk met nige oorzaak van het massaal ilijven Er was te weinig aan otie gedaan, waardoor veel len helemaal met wisten wat er de hand was Zelfs toevallige ijgangers konden weinig ont- en wat betreft de aard van het ement en werden dus allesbe- geprikkeld om naar binnen te Voor zover er door middel van srs en programmaboekjes wel indheid aan het nieuwe feno- m was gegeven, gebeurde dat te schalig en allesbehalve duide- Van het plan om het program- oekje huis aan huis op Texel te oreiden was afgezien Zo drong tol potentièle belangstellenden ildoende door dat er echt iets nders stond te gebeuren. «as erg jammer want het evene had klasse en variatie genoeg len breed publiek te trekken nganisatoren gaan binnenkort fe tafel om te inventariseren wat dis gegaan en hoe strategie en ehng de volgende keer worden bi| komt onder andere de vraag Ie orde of het wel zo geslaagd bezienswaardigheden en acti- len over drie locaties te sprei- Alles bij elkaar in één groot mw, eventueel met een „buiten- luren* in de directe omgeving is beter geval moet veel eerder wor- met de promotie, en lokale toeris- magazines en andere media tevoren over kunnen inter landelijke bekendheid is no- althans bereiken dat het voor toeristen (mede) is om naar Texel te gaan met het bekende andersoortige Oeral van Ter- dringt zich daarbij op een heel korte voorberei- en er zijn heel veel fouten aldus initiatiefneemster Ook de jeugdige Judith de Leeuw droeg voor uit eigen werk. (foto joop Rommetsi figuur Floris Dekker, dat hij samen met Martin Vlaming ooit had opgete kend uit de mond van enkele be jaarde Texelaars. Dekker, een zoon van de eerste molenaar uit polder Het Noorden, was tamelijk zonderling Als gemeenteraadslid beleefde hij teleur stelling op teleurstelling en van zijn fantastische ideeën - onder meer een polder aan de oostkant van Texel - kwam maar weinig terecht. Wat wel van de grond kwam, en nog steeds bestaat, is het uit 1911 daterende Pnns-Hendrikhotel Dros slaagde erin een mooi beeld van deze manhaftige modderaar te schetsen. Verrassend waren ook de bijdragen van Aard van der Brink. De oud- Texelaar woont al sinds vele jaren aan de overkant, maar wie zijn ge dichten aanhoorde, was weer even terug in het dorp van zijn jeugd (Oosterend) of de polder waar hij in de jaren zestig zijn vakantie door bracht (Eierland). Volgens zijn vroe gere dorpsgenoot Pip Barnard bood hij bovendien een goed tegenwicht aan de lezingen van Willem Kikkert en Daan Welboren, waarin Den Hoorn een prominente plaats innam Duinboeren Zij deden dat overigens op hun ge heel eigen wijze Welboren haalde tot plezier van de zaal herinneringen op Uit zijn eigen jeugd weliswaar, maar de belevenissen van de bootscholier en de jongen die in de vakantie wat extra zakgeld in de bollen verdiende, waren zeer herkenbaar voor een groot deel van het publiek Kikkerts verhaal over juttende duinboeren was verzonnen, maar stoelde voor het zelfde geld op ware gebeurtenissen Karin Beumkes, Harry de Graaf, Gelein Jansen en Theun de Winter waren de andere voordrachts kunstenaars. De Graaf en Jansen putten enkele succesnummers uit hun rijke oeuvre, De Winter decla meerde in een hoog tempo gedichten over legendarische voetballers als Abe Lenstra. Romario en Paul van Exel. Beumkes maakte een soort comeback In 1979 en 1981 publi ceerde ze twee dichtbundels, sinds dien was weinig meer van haar ver nomen. Ze vertelde nog steeds te schrijven, maar verwachtte niet dat op korte termijn een derde boek in de winkels zal liggen. Beumkes' bijdrage was het minst Texels De liefde en haar afkeer van racisme en de bio- industrie bleken haar belangrijkste drijfveren. Tranen Pip Barnard had het druk. De veelzij dige ceremoniemeester introdu ceerde de schrijvers, speelde piano, zong liedjes en las voor uit het werk van de overleden dichters Huib de Rijmelaar en Linder Kuiper. Boven dien droeg Barnard de tekst van een cantate voor, die hij enkele jaren ge leden schreef voor een overleden vriendin. Het was een indrukwekkend moment, vonden ook de toehoorders, van wie sommigen tranen in de ogen hadden. De wél in het programmaboekje aan gekondigde Jaap Bakker en Hermine Landvreugd schitterden door afwe zigheid. waarschijnlijk mede veroor zaakt door de nogal korte voorberei ding. We moesten in de laatste week nog iedereen bellen om afspraken te bevestigen. Bakker en Landvreugd kregen we niet meer te pakken", ver telde Barnard na afloop. „Maar fou ten zijn er om van te leren. We mo gen tevreden zijn over dit festival en het moet volgend jaar zeker worden herhaald, maar dan moeten we ge woon veel eerder beginnen manifestatie „Kunst in zee" K net afgelopen weekend bit weinig belangstelling ge- lien. Mede door het zomerse r gaf het publiek de voorkeur het strand, waardoor het aan betalende kijkers in de drie ities NH kerk, De Lindeboom Cinema Texel niet meer dan Ie honderden was. Deorgani- nde stichting laat zich echter ontmoedigen. Volgend jaar ter weer een „Kunst in Zee", r het staat wel vast dat bereiding en uitvoering dan anders zullen zijn. Joke de Boer zondagavond in de NH kerk bij de officiële afsluiting van „Kunst in Zee „Maar er zijn ook veel dingen goed gegaan. Volgend jaar wordt het veel mooier en veel beter en we hopen dan op veel slecht weer. Ook stichtingvoorzitter Veronica Bos is optimistisch wat betreft de toe komst van het evenement „De mensen die er wèl zijn geweest von den het geweldig en dekunstenaars van Texel en van het vasteland wil len de volgende keer graag weer van de partij zijn". Gisteren was nog niet berekend hoe de stichting er financieel voorstaat als gevolg van het tegenvallende be zoek Als het bedrag dat door spon- maken voor toeristen Er is veel mo gelijk dank zij de overweldigende creativiteit waarvan op Texel sprake is. Het eiland zelf is kennelijk een grote inspiratiebron Het door het kunstenaarscollectief Stadskleur Arnhem opgezette panelenproject geeft de mogelijk heid om de contouren van het eiland Texel op een of andere manier kunstzinnig in te vullen en aldus het „Texelgevoel" vorm te geven. Collegekunst Bij de opening kregen de wethou ders Nel Eelman en Peter Bakker de gelegenheid om elk met een paneel aan de slag te gaan, terwijl het koor A'Capabel enkele liederen zong. De Pantomime-speler Rene Wiellngs uit Amsterdam werkte zondag mee aan de sluiting van deren bij zijn act, waaronder een der bodypaintmodellen. sors is bijeengebracht met toerei kend is om alle kosten te voldoen, zal de VVV het tekort aanvullen „Kunst in zee" isëén van de drie min of meer samenhangende kunst projecten waar de Texelse VVV bij is betrokken. Ook de kunstroute en het panelenproject horen erbij. Bij de of ficiële opening gaf Veronica Bos op simpele wijze aan waarom dit alles is te doen. Texel nog aantrekkelijker wethouders leverden enige tijd later fraaie, maar qua stijl sterk uiteenlo pende werkstukken af, die in sep tember zullen worden geveild. De manifestatie die daarop van start ging muntte uit door bontheid. In de kerk exposeerden tal van kunste naars en tegelijk werd een pro gramma van zang en muziek afge werkt, verzorgd door Texelse amateurs. Hetzelfde gebeurde

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5