„Het gaat goed met familie Mardanian" Milieumarkt is nog teveel onderonsje SIS teso Guiljam en Olthof terug uit Armenië Agenda Hulde aan Annie Wat ik zeggen wou. Wat ik zeggen wou. Poeproute voor honden? Elshout Oosterend doet boekje open Luilaknacht in Time Out TEXELSE^? coURANT Geen aandacht Nadat er visa waren afgegeven reis den de Texelaars per vliegtuig naar Jerevan, de hoofdstad van Armenië. .Per auto hadden we dooroost-Tur- kije moeten rijden. Dat wordt met aanbevolen Op het vliegveld stond de familie Mardanian in vol ornaat te wachten. ,.Een ontroerend moment. Ze hadden echt hun mooiste kleding aangetrokken." Het tweetal werd naar een hotel begeleid, waar een overnachting was geboekt. „We moesten namelijk voor het visum een verblijfsadres opgeven, maar wilden ons bezoek niet op één of an dere manier verbinden aan de naam Mardanian. We hadden geen idee hoe gevaarlijk het nu voor hen is daar. dus we wilden de aandacht met op hen vestigen Guiljam en Olthof hadden veel kadootjes van Texel meegenomen, waaronder een plakboek met per soonlijke groeten van Texelaars en van de Jozefschoolkinderen, die bij de zoon en dochter van de familie in de klas zaten. Nare ervaring Na de eerste nacht trokken de be zoekers bij de familie in. Nadat het ijs was gebroken werd indringend gesproken. ,,Ze hebben een heel De Thijsseschool stond enige tijd in het teken van Annie M.G. Schmidt Woensdag werd het project afgeslo ten met een speciale ochtend. De hele school was versierd met Jip en Jannekes. Pluk van de Petteflet en andere figuren uit de legendarische boeken van de schrijfster. Er werd voorgedragen en er was een exposi tie ingericht Dat de boeken van Schmidt nog altijd tijdloos zijn. bleek eens te meer Bij menig ouder kwa men jeugdherinneringen boven. Jong en oud zat verdiept in de prachtige rijmpjes. ifoid Merer H&jnoni De Mardamans in hun Armeense woning. „Wij zijn hier gelukkig". goed gevoel over hun Texelse pe riode. De kaart van Texel ligt nog steeds voor de greep. Het eiland en de bewoners hebben duidelijk een warm plekje in hun hart. Maar ze worstelen nog wel met de vraag hoe die uitzetting zo heeft kunnen ge beuren", vertelt Guiljam. Het was moeilijk om de nare erva ring weer naar boven te halen. „Ze vroegen ons heel open en eerlijk of wij er vooraf niet van wisten dat dat zou gebeuren. Dat kwam wel even hard aan." Hij denkt dat de kinderen weinig aan de schokkende ervaring hebben overgehouden. „Maar we dorsten daar niet gericht naar te vra gen." Bedrijvig Nadat hij onderdook heeft Kolja Mardanian enige tijd in Georgië bij vrienden uit zijn diensttijd gezeten. Hij raakte later naar kennissen in Sint Petersburg. Af en toe werkte hij in de bouw. Nu hij terug is in Armenië drijft hij een marktkraam met een zwager en een broer. „Het is niet voor te stellen hoe het daar is. Armenié is economisch volledig in gestort ledereen probeert dingen aan de man te brengen die ze een paar centen goedkoper hebben aan geschaft bij de groothandel. Het is daar net koninginnemarkt, maar dan iedere dag Volgens de Texelaars wordt door de bevolking de hele dag gepraat over mogelijk manieren om geld te ver dienen „Ze gaan niet bij de pakken neerzitten Het maakt allemaal een uiterst bedrijvige indruk." Kolja Mardanian had tijd vrijgemaakt voor zijn bezoekers, door een be roep op zijn familie te doen „Dat is daar heel gebruikelijk. Het familie verband is zeer hecht. Je merkt ook steeds hoe dik ze met elkaar zijn. Het moet echt heel bedreigend voor hem zijn geweest dat hij indertijd naar Nederland is gevlucht, want zijn vaderland is alles voor hem." Politie Hoe veilig het nu voor de Mardanians is. is Guiljam en Olthof niet echt duidelijk geworden. „Er is een nieuwe president, maar de angst leeft nog steeds. Er was bij voorbeeld een keer politie op be zoek toen wij thuiskwamen. Dat had te maken met een moord op een fa milielid die maar liefst drie jaar gele den is gepleegd Zarui en Kolja wa ren duidelijk bang." De Texelaars werden uiteraard ook meteen ge vraagd wie ze waren. Ze besloten een beetje afstand te houden „Het wemelt nog steeds van de politie in het land. Als Kolja zich gedeisd houdt en zich nergens mee bemoeit zal hij het wel redden daar. Maar ik ben wel ongerust, want als de eer van de familie in het geding is, is hij tot alles in staat", aldus Bram Guiljam Te trots De emigratie naar Canada, die na Texelse bemoeienis bijna voor el kaar was, is helemaal van de baan. „Kolja hoort daar en het echtpaar wil ook bij de familieleden blijven." De ingenieur hoopt weer een bedrijfje te kunnen beginnen of voor een bouw bedrijf aan de slag te kunnen. „Maar dat zal niet meevallen, want de eco nomische vooruitzichten zijn echt hopeloos." Hulp bieden in de vorm van materi- IFoto Yolanthe Olthof) wordt aan hen gegeven. Ik vroeg Kolja daarnaar, maar hij zei: 'het zou ook mijn moeder kunnen zijn, dus ik geef wat ik kan missen' Knijperig De Texelaars brachten een bezoek aan de school van de kinderen Mardanian. Een lerares Engels zorgde voor vertaling. „We hebben foto's gemaakt. De leraren gaven aan graag contact te willen met Ne derlandse scholen over hoe wij wer ken. Er is enorme honger naar ken nis." Eenmaal terug op Texel zegt Guiljam dat hij nu eindelijk een streep kan zetten onder de uitzet ting. „Ik heb althans geen knijperig gevoel meer als ik eraan denk." Hij en Olthof blijven de Armeense fami lie volgen. „Wij denken dat direct gevaar voor ze is geweken. De eco nomische malaise is nu het grootste probleem En Zarui is bang voor een mogelijk oorlog met het buurland Azerbeidjan, want dan wordt Kolja opgeroepen voor het leger. Of dat aanleiding voor ze zou zijn om weer te vluchten? Ik denk het met. Ze zijn terug in hun geliefde vaderland en bij hun familie en dat bevalt ze, on danks alles, uitstekend." Ergernis en overlast als gevolg van hondenstront op openbare en parti culiere paden, plantsoenen en per ken blijft een groot probleem. Zondagmiddag telde ik op één mid dag 8 (acht) honden die hun be hoefte deden rond mijn woning aan de Noordwester in Den Burg. Ik vind dat niet alleen de eigenaars van die honden in gebreke blijven maar ook de gemeente, die niet zorgt voor ge legenheid waar honden wel mogen poepen. Zou het aanwijzen van spe ciale terreintjes een oplossing zijn in combinatie met „bruine" looproutes waar honden uitgelaten kunnen wor den7 Iets dergelijks functioneert in Geldrop tot tevredenheid. Pas als zo'n alternatief wordt geboden kan hard tegen slordige hondenuitlaters worden opgetreden, leder die een hónd buiten de eigen tuin laat poe pen moet die smerigheid onmiddel lijk zelf opruimen. Bij nalatigheid moet een fikse boete worden opge legd Laat een speciale ambtenaar daar op letten. De kosten daarvan behoren te worden betaald uit de hondenbelasting Idee voor ons nieuwe gemeentebestuur? A.F. Bakker Den Burg. Mijn oom Jan Elshout (1894-1977) zou zeker afkeurend een wenk brauw hebben opgetrokken als hij had kunnen lezen hoe u de naam van het naar hem genoemde hotels chip „Mr. Jan Elshout" in de TC van vrijdag 15 mei weergeeeft. Als de foto van Frans van Hopman (sic) duidelijker was afgedrukt, zou iedere lezer hebben kunnen zien over welk schip hij het eigenlijk heeft Jan Elshout. De Koog. Welkom in. Oosterend, luidt de titel van het informatieve boekje waarvan onlangs de vijftiende jaargang het licht zag. De uitgave van de Ondernemersvereniging Oosterend richt zich speciaal op de gasten van het dorp. Het bevat historische feiten, bezienswaardigheden en toeristische informatie over Oosterend. Aardig is de pagina met spelletjes van toen. Het betreft knoopie tikke. streep- gooien. steenknikkeren en borregorren Het is zaterdag luilak. Van 04.00 tot 07 00 uur treedt in Time Out de band OPK op. De Texelse Alkmaarders Dol Soon, Yet, MC Yep, Kapseize en Philip zullen zich uitleven met neder- hop. DJ Dimitri wisselt hen af. leder een is welkom. Er wordt afgesloten met een luilakontbijt met een gratis rondje. DINSDAG 26 MEI 1998 Heel Texel leefde mee met Kolja en Zarui Mardanian, het uitgeprocedeerde Armeense ge zin, dat enkele jaren geleden op on-Texelse wijze werd uitgezet. Kolja dook onder, maar is sinds kort weer terug in zijn vaderland, bij zijn vrouw en twee kinderen. Vluchtelingenwerk Texel heeft zich intensief beziggehouden met de Mardanians en bleef telefo nisch contact houden. Vorige week brachten Bram Guiljam en Yolanthe Olthof een bezoek aan Armenië, om zich er persoonlijk van te overtuigen dat het goed gaat met het gezin. aal of financiën is door de Texelaars niet met de Mardanians besproken. „Je kunt je afvragen of ze dat zullen accepteren Ze zijn zo trots Maar aan de andere kant: iedereen is er hetzelfde aan toe. Als we hen din gen geven, krijg je uitzonderingen en dat vestigt misschien weer onge wenst de aandacht op hen." Honger heeft de familie niet. Yolanthe Olthof: „Er is ook veel on derlinge hulp. Er zitten bijvoorbeeld oude mensen of zieken te bedelen, en hoe weinig men ook zelf heeft, er „Telefonisch contact was er wel, maar de gesprekken waren steeds kort. We wilden ons toch een beter beeld vormen", vertelt Yolanthe Olthof over de aanleiding voor de reis. „We hadden trouwens altijd al gezegd dat we zouden komen als Kolja weer terug was. Ze wilden dat zelf ook graag", vult Bram Guiljam aan. Het tweetal had zelf ook be hoefte aan een diepgaand gesprek met het Armeense echtpaar. ,We zijn natuurlijk heel raar uit elkaar ge gaan op Texel. We zagen ze voor het laatst nadat ze 's nachts van hun bed waren gelicht en in een politie wagen werden weggevoerd." Dinsdag 26 mei: h Cinema Texel draait vanaf 19 00 en 21 30 uur Deep Impact. Op de wielerbaan in Den Burg is een wedstrijd voor recreanten, aanvang 19.00 uur. Gastrenners kunnen voor ƒ5,- meedoen Om 19.15 uur begint in de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo de laatste voorronde van het en semble-festival 1998 Publiek is welkom. De Stichting Texelse Sportraad heeft in de kantine van sporthal Ons Genoegen jaarvergadering, aanvang 20.00 uur De agenda vermeldt onder meer: bestuurs verkiezing, de ontwikkelingen van Sportpark Zuid en het 45-jarig be staan van de Sportraad. Na de pauze verzorgt Assurantiekantoor Bremer een le zing over het onderwerp „sport en verzekeringen" Woensdag 27 mei: In Cinema Texel begint om 14 00 uur de vertoning van Pippi Lang kous en om 16.00,19.00 en 21.30 uur van Deep Impact. Donderdag 28 mei: In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21.30 uur Deep Impact In Klif 12 treedt vanaf 21 00 uur de bekende groep Magna Carta op. Toegang 20,-; vriendenprijs ƒ15,- Vrijdag 29 mei: EcoMare: wadexcursies voor volwassenen en kinderen. Deel name 7,50. Voor opgave en in lichtingen over vertrektijd, tel. 317 741. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur Deep Impact. Op de wielerbaan aan de Haffelderweg in Den Burg begint om 19.00 uur een wedstrijd voor recreanten Gastrenners kunnen voor ƒ5,- meedoen. Nachttocht in het duinpark bij EcoMare olv een boswachter. Deelname kost ƒ10,-. Voor aan melding of inlichtingen kan wor den gebeld naar tel. 317 741 In Question Plaza begint om 20 30 uur een modeshow, geor ganiseerd door Zebra Sports en Clubwear. Entree (inclusief con sumptie) ƒ5,-. In sporthal Ons Genoegen spelen de kampioen en de bekerwinnaar van de Texelse zaalvoetbal competitie vanavond om de supercup Zaterdag 30 mei: Luilak. Jeugd kan van 4.00 tot 7.00 uur terecht in Time Out. Op treden door OPK, afgewisseld door DJ Dimitri. Tevens luilak- ontbijt. De Redmer IJska-school in De Waal houdt een fancy fair met rommelmarkt in en rond het schoolgebouw, aanvang 9.00 uur. Al om 6 45 uur wordt de jeugd bij de school verwacht voor een luilakronde, waarna in de school de film De Boefjes wordt ver toond. in Cinema Texel draait om 14.00 Pipi Langkous, om 16.00 uur Mouse Hunt en om 19.00 en om 21.30 Deep Impact. Op de Groeneplaats houdt Zwem en Poloclub TX'71 van 10.00 lot 16.00 uur de jaarlijkse rommeltjesmarkt Te koop zijn allerlei spullen, oliebollen en vis. Verder zijn er een grabbelton en pakjesboom De Vrije School aan de Gasthuis straat in Den Burg houdt mei- markt van 10.00 tot 16.00 uur. Onder meer veiling en verkoop van tweedehands spullen, waar onder kleding. SBB-excursie in het Krimbos, aanvang 06.00 uur. Met speciale aandacht voor de vogelbevolking. Deelname 7,50, tocht duurt twee uur. Inlichtingen en opgave via EcoMare, tel. 317 741. De milieumarkt bracht weinig drukte op de Groeneplaats. Niet gezegd kan worden dat het publiek in grote drommen naar de vrijdagavond gehouden milieu markt op de Groeneplaats is ge komen. Echt druk was het geen moment en degenen die wel kwa men waren merendeels op een of andere manier bij het evenement betrokken. De mensen die de diverse kramen bemanden trokken zich daar ech ter weinig van aan. Voor hen is het meer hobby dan werk en het is al tijd leuk om met je hobby bezig te zijn. De exposanten van vorige jaren wa ren merendeels ook nu present, af gezien van nieuwelingen zoals het Agrarisch Natuur- en Landschaps beheer (waarbij inmiddels 100 Texelse boeren zijn aangesloten) en de Stichting Natuur en Mens Texel, die bezig was donateurs en sympa thisanten te werven. In de kraam van het waterschap Hol lands Kroon werd aandacht ge vraagd voor oude en nieuwe taken van het waterschap mede met het oog op de volgend jaar te houden waterschapsverkiezingen. Natuur ontwikkeling hoort tegenwoordig ook tot de waterschapstaken, waarbij aanleg en beheer van duinrellen en stuwwalrellen actueel zijn. Op Texel staat de aanleg van een stuwwalrel op het land van Sint Donatus bij Den Hoorn op het punt van uitvoering en bij de pontweg ter hoogte van Den Hoorn gaat iets dergelijks gebeuren met betrokkenheid van de naburige Vrije School. Staatsbosbeheer is daarmee ook doende Nog deze zomer begint de aanleg van een rel bij het Alloo en een soortgelijk project voor de om geving van de Ploegelanderweg is in voorbereiding. Voor de betrokkenen wordt deze zomer een informatie avond georganiseerd. SBB gaf ver der uitgebreide informatie over alle door haar beheerde natuurgebieden op Texel. Scouting Texel lokte door middel van een prijsvraagje publiek naar zijn stand. Deze vereniging bloeit nog volop; voor menige afdeling geldt zelfs een ledenstop Een pro bleem is echter het tekort aan lei dinggevende mensen. Wie iets voelt voor jeugdwerk en geschikt is, wordt derhalve met open armen ontvan gen. Energie Noord West gaf informatie over ecostroom, zonneboilers, warmtepompen en andere metho den om gebruik te maken van „duur zame" energie. Getoond werden zonnecellen (4 panelen die 320 kw per jaar kunnen leveren) en een nieuw type zonnecollector waarbij de collector tevens het voorraadvat is. Dros Bakkerij, bekend van „Bloem van Texel" toonde zijn collectie natuurbrood en -koek. Kaas boerderij Weezenspyk nieuw product proeven: Spyl Het is een zoet gebak waair soort kaas is verwerkt. Eer vlinderfanaat Cees Maas be' stand van de Vlinderstichting broederlijk naast de kraam c Vereniging voor Veldbiologie, door de samenhang tussen Vr en bloemrijke bermen en werd benadrukt. Het Maartenhuis is doo' antroposofische achtergrond? finitie „natuurgericht". Ondei werden kaarsen, aardewerk,tl producten en speelgoed getto verkocht Piet Laan levert maatkeukk meubilair gemaakt van materiaal dat is gemaakt van boe, wat voor de meeste bezoekers nogal verrassend Kantoorvakhandel L&R teerde milieuvriendelijk posb gemaakt van kringlooppapier drukt met inkt van plantaard^ komst. Tijdens de markt waren op M des van de markt muziekgit actief en in De Lindeboom1 marionettentheater. Er was dus heel wat te belev en bij de Groeneplaats. Der die organisatoren en expd zich hadden getroost, stond f niet in verhouding tot de toeW het publiek. De Bolder. De officiële ope? De Bolder wordt gehouden op1 4 september Ce Rangers van het natuurfonds komen van 13 j- 16.00 uur bijeen in de Panda bij De Koog Vandaag gaj over vlinders. EcoMare: wadexcursies 'n volwassene:- en kinderen, t name ƒ7,50 Voor opgave e; lichtingen over vertrektijd tel 741. Halfuursdienst. Teso rr; extra afvaarten op vrijdag 29 tussen 8.35 uur (van Texel) tg met 20.05 uur (van Den Hei: Verder op zaterdag 30 ma 8.35 tot en met 15.05 uur, to dag 1 juni van 7 35 tot en 20.05 uur en dinsdag 2 juni 9 35 uur tot en met 16.05 uur Gevaarlijke stoffen. Vrijdag mei zijn de afvaarten van ïs van Den Helder en 13.35 uut Texel uitsluitend bestemd 1 het vervoer van gevaarlijke: fen Wachttijden. Op vrijdag 29 moet tussen 12 00 en 2100 rekening worden gehouden; een wachttijd van een half tob uur in Den Helder. Op maan 1 juni wordt tussen 11.00 19.00 uur een wachttijd verve van een half tot één uur op Te Hoogwater te Oudesd Di. 26 Wo. 27 Do. 28 Vr. 29 Za. 30 Zo. 31 Ma. 1 Di. 2 10.06 en 22.0: 10.45 en 23.lt 11.26 en 23.K 11.55 0.20 en 12. 0.37 en 1.15 en 1.40 en 14.il Aan het strand is het ongeveer eerder hoogwater. De zon komt? op om 05.25 uur en gaat on is 21.48 uur. 2 juni eerste kwartier,2] springtij.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2