Cjroen cZwartsJexels in het hart B en w: Infopunt lolen van de baan De Koog: enquête over winkelopening op alle zondagen Bank en gemeente grote slachtoffers hp r£DDIR timmer lEXI^SL^CO^ RA XT Veel overlast met luilak (Az&a<itieviere*td *7exeC Speciale aanbieding! euwe zendmast oor Radio Texel Verzet tegen aanhouding -f-J orszel Grens Verkeersveiligheid in '99 in de raad Vloedgolf in Maritiem Museum Pinksteren bracht Teso forse drukte Spoedige aanleg rotonde Emmalaan? Handel en muziek op straat blijven aan banden 1 - - (MMVl Verschijnt elke vrijdag vanaf 19 juni t/m 28 augustus 1998 Advertenties VERDER IN DIT i\ummer De Koog rockt 2 •♦Vrije School in 10 jaar hard gegroeid 5 Rechter spaart inbreker 5 •♦Broertjes Bakker zetten veel opzij 7 •♦Texel gastheer 17e Waddentoernooi 9 TEXELSE'^COURANT ,eR1CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11286 DONDERDAG 4 JUNI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv inbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG (NNEMENTSPRIJS 56,90 PER HAI.F JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) )en w betreft zijn de plannen ihetpompgebouw bij de mo- ,an Het Noorden een infor- epunt te vestigen, van de Naar aanleiding van het ge- verzet hebben ze besloten nee te werken en dus geen idie beschikbaar te stellen, ill men hen nog wel te praten een gemeentelijke bijdrage restauratie van het ge- idracht van Radio Texel heeft edrijf Pilone de Kerf uit België laag aan het Wezenland een we zendmast geplaatst. De 41 r hoge antenne moet ervoor tn dat de lokale zender weer al op het eiland goed is te ont- Je nieuwe zendmast gaat een jekoesterde wens van Radio in vervulling. Na de sloop van schoorsteen aan de Reijer srslraat, verhuisde de antenne gedwongen weer terug naar de vande katholieke kerk We zijn leeds blij dat we daarvoor toe ging kregen,", aldus Roelie iet Gevolg was wel dat een deel 'eicel met op de lokale radio kon mmenEen probleem dat aan tot het verleden behoort. De «taiast die naast de pekelsilo Wezenland wordt geplaatst - Vmverre zichtbaar zal zijn -, ld eerrfer in Zierikzee. Toen het ede,'«koop kwam, was Bakker de leppen bij Omdat andere tijden de bouwvergunning nog Bid hadden, was Radio Texel tfier Dankzij dit aanbod kan de er de mast uit eigen middelen en Bovenop het vakwerk komt opbuis van zes meter, die even- e technische apparatuur wordt erd door Broadcast Partners 'neuzen. Zodra de Rijksdienst Radiocommunicatie de zender gelest, kunnen de uitzendingen «hervat Met een beetje geluk I vanavond al het geval en an- norgen. ilitie heeft maandag in de Dorpsstraat een 21-jarige fietser uit Den Helder aange- en Het vermoeden bestond dat el een slok op reed. Toen de zich verzette, werd hij ter ont- lering en voor een proces ver meegenomen naar het bureau xknuppelen en palingtrekken toee allang verdwenen tolk- sfeche gebruiken. In een lijd n de liefde voor het dier bij de Men nog op een laag pitje id. waren deze wrede acti- 'ten een geliefd votksver- ek Het verbod op het paling- "ren leidde ooit tot een aderige volksopstand in Am- 'damse Jordaan. Met enige '■'dtijving kun je stellen dat het I onzevrolijkeluilak ook die °P dreigt te gaan. Vroeger 'den ze gien boter om op hun od Ie smeren, maar nou gaat tiet pakken tegeliek op de W Sn verder ketchup, eie- en wat maar voor handen is edsel misbruiken, dat doe je met! Wie is er verantwoorde- Ouders en opvoeders, maar idie voordelige, onverschillige 'ets. die pakken goedkope 'Sanne aan kinderen verko- ^a'' Natuurlijk ben ik zelf long geweest. Maar aan e smeerboel moet een einde "en We zijn over de grens! Horszei Siem Hemelrijk uil Oudeschild die als eerste ten strijde trok tegen de plannen is zeer verheugd over het collegebesluit. „Schitterend. Ik had met iemand afgesproken dat we ons zouden bedrinken als de actie zou slagen, dus dat moet nu gebeuren". De Vereniging de Hollandsche Mo len (eigenaar van de molen) en de Vereniging Natuurmonumenten zijn echter zeer teleurgesteld. Annemarie van Velzen van Natuur monumenten „Erg spijtig, voor ons en voor Texel maar ook voor mij per soonlijk. Ik had veel werk in de voor bereiding gestoken". Ze heeft echter nog niet alle hoop verloren. „We moeten met alle betrokkenen om de tafel om te proberen het vertrouwen te herstellen, zodat we dat informatiepunt alsnog tot stand kun nen brengen". Het afwijzende standpunt van b en w is niet alleen ingegeven door het verzet vanuit het publiek tegen het informatiepunt. Ook het feit dat in het collegeprogramma staat dat de oostkust van Texel met (verder) mag worden aangetast, heeft een rol ge speeld De snelheden op Texelse binnen wegen waar nu nog tachtig km/uur mag worden gereden, gaan voorlo pig niet omlaag. Dat kan wel het geval zijn, als de noodzaak hiervan blijkt uit het verkeersveiligheids- plan. Het college is voornemens dit in 1999 op de politieke agenda te zetten. Het besluit van b en w, dat is opge nomen in het beleidsplan 1999-2002, vloeit voort uit het conceptplan verkeersveiligheid dat de raad in de cember heeft vastgesteld. Het is de bedoeling dat een stagiair van de verkeersacademie zich met het plan gaat bezighouden. Vooruitlopend hierop hebben b en w voor volgend jaar geld gereserveerd voor een rotonde op de kruising Schil derend/ Bernhardlaan/Emmalaan. Het college gaat ervan uit dat de pro vincie de helft van de kosten betaalt. GS beslissen naar verwachting aan het eind van dit jaar over de subsidie aanvraag Voor de aanleg van een schelpenpad voor wandelaars langs de Rogges- lootweg in 1999. leggen b en w alvast ƒ15.000,- opzij. Door de vekeers- drukte op de aan- en afvoerweg naar Vakantiepark De Krim, komen wan delaars in het gedrang Het besluit is genomen op verzoek van De Krim. MJM-medewerkers Patrick Piersma en Esther Nebbeling bezig met het verwijderen van het aquariumwater. sen in de entreeruimte barstte, wat een vloedgolf van duizend li ter water tot gevolg had. (Foto Bert Koning) Het ging er vorige week wel héél maritiem toe in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. Het grote aquarium met goudvis- Pinksteren heeft voor een behoor lijke toevoer van vakantiegangers gezorgd. Teso zette van donder dag tot en met maandag 950 au to's méér over (5,7%) dan vorig jaar in dezelfde periode. Vrijdag moest de boot na de laatste af vaart nogmaals de overtocht ma ken om de in Den Helder achter gebleven reizigers op te halen. Tussen Den Helder en Texel werden rond Pinksteren 10 157 personen auto's overgezet, tegen 9.715 vorig jaar. Ook in tegengestelde richting werd een stijging geregistreerd van 7.982 naar 8 490. De toename van het aantal caravans was maar licht: van 829 in 1997 naar 863 dit jaar. Opmerkelijk was de daling van het aantal overgezette aanhang wagens. van 327 naar 306. De medewerkers van Teso moesten flink hun best doen om de drukte te beteugelen. Zowel vrijdag, zaterdag als maandag werd gedurende een lange periode gebruik gemaakt van twee boten. Vrijdag werd de extra boot al om 8.35 uur ingezet, om de hele dag te blijven doorvaren Toch kon die dag niet worden voorkomen dat veel automobilisten in Den Hel der een half uur tot een uur moesten wachten, alvorens ze werden over gezet. De golf spoelde richting toegangs deur en rolde vervolgens naar de achter de balie gelegen kantoor ruimte. De daar op de grond staande dozen met folders en boekjes wer den doorweekt en moeten als verlo ren worden beschouwd De schade aan de vloerbedekking lijkt mee te vallen. De angst dat de computers door het water defect waren geraakt, bleek ongegrond. De oorzaak van de overstroming is een raadsel. Het glas van het aquarium is „spontaan" gebarsten zonder dat het werd aan geraakt De meest nabije getuige baliemedewerker Patrick Piersma, hoorde slechts een tik, waarna hij de watermassa door de ruimte zag vlie gen. Er waren op dat moment geen bezoekers in het vertrek. De goud vissen hebben de ramp overleefd. Ze konden tijdig worden opgeraapt en zitten nu in een kleine bak. De schade komt waarschijnlijk voor re kening van de verzekering De organisatie De Koog Bad plaats houdt onder de leden-de taillisten een enquête over winkel opening op alle zondagen van het jaar. Het bestuur is er voorstander van maar heeft van het gemeente bestuur tot dusver geen groen licht gekregen. De bedoeling is nieuwe pogingen te ondernemen na het raadplegen van de leden en gebruik te maken van de inmid dels verruimde wettelijke moge lijkheden. Volgens voorzitter Harry Wuis zal openstelling van winkels en horecabedrijven op alle zondagen van het jaar een flink stuk omzet stijging betekenen. Uit ervaring in andere badplaatsen is gebleken dat de omzet op zondagen buiten het zomerseizoen een veelvoud kan zijn van doordeweekse dagen. Met ope- Het ziet er naar uit dat de aanleg van de rotonde Emmalaan-Schil- derend-Wilhelminalaan-Bern- hardlaan in Den Burg binnen een jaar wordt aangelegd. In de raads vergadering van juli neemt de ge meenteraad een voorbereidings- besluit waardoor via artikel 19 de planologische aspecten worden geregeld. Daarna gaan de onder handelingen met grondeigenaars van start. De rotonde is de eerste op Texel binnen de bebouwde kom. Om de aanleg in de meest gewenste om vang mogelijk te maken zijn enkele stukjes grond nodig van omwonen den, waarmee intussen oriënterend contact is geweest Deze stukken moeten een nieuwe planologische bestemming krijgen, „verkeersvoorzieningen". De rotonde zal ongeveer f620 000 - kosten. De bedoeling is dat de pro vincie daarvan de helft betaalt. De gemeentelijke ontwerpers verwach ten dat de rotonde aanzienlijk veili ger en mooier is dan de huidige slecht te overziene kruising, waar vaak hard wordt gereden. nmg op zondag kunnen de betrok ken ondernemers werken aan het imago dat het op zondag zowel voor Texelaars als toeristen gezellig is in De Koog en „funshoppen' is daar van het gevolg „Als je buiten het seizoen op zondag open bent, kun je twee of drie weekdagen gesloten zijn. De ondernemers en hun mede werkers hebben dus voldoende ge legenheid om vrij te nemen". Op het enquêteformulier kunnen de leden aangeven of zij hun bedrijf het hele jaar dan wel in bepaalde perio den op zondag open willen hebben en op welke uren. Het onderwerp komt ter sprake op de vergadering van De Koog Bad plaats die vanavond wordt gehou den in „In de Bloeiende Heide" (Calluna), aanvang 20 30 uur Daar komen ook andere zaken aan de orde. zoals de plannen voor „De Toekomst' en de braderieën. Wet houder Peter Bakker houdt een spreekbeurt over de mogelijkheden van milieuvriendelijk („duurzaam") toerisme en de rol die de gemeente daarbij kan spelen Initiatieven op dit gebied komen in aanmerking voor fi nanciële steun uit EG-fondsen. Afgebrande scholen waren niet te betreuren, toch begint luilak ook op Texel grootstedelijke trekjes te vertonen. Veel overlast werd dit jaar veroorzaakt door overal boter op te smeren en in te stoppen. Parkeer- en geldautomaten raak ten daardoor onklaar, zowel in Den Burg als De Koog De ING Bank werd het zwaarst ge troffen door het merkwaardige (nieuwe) fenomeen. In Den Burg moesten de pinautomaat, de valuta- wisselaar en de chipknip-oplader het ontgelden In De Koog werd de pin automaat vernield. „De boter is let terlijk in de sleuven gepropt, waar door gevoelige elektronische apparatuur defect raakte", vertelt di recteur Hans de Leeuw, die gisteren nóg boos was. „Dit gaat alle perken te buiten, het is puur vandalisme." Als gevolg waren de automaten ruim drie dagen buiten gebruik. De schade viel met te verhelpen door de bankmedewerkers zelf, drie mon teurs van de overkant zijn ook dins dag nog geruime tijd bezig geweest de apparatuur schoon te maken en onderdelen te vervangen. „Je kunt De politie zal op verzoek van het college nog scherper letten op het naleven van de gemeentelijke re gels voor handel en muziek op straat. De regels die al in mei 1995 werden vastgesteld, zijn iets aan gescherpt. Zonder vergunning is het verkopen van waren goederen en diensten vanuit kramen e.d. verboden. Ook het verkopen van kleding en siera den op de markt mag dus niet. Het venten met kleine waren en het on gevraagd aanbieden van commer ciële diensten en goederen is in prin cipe wél toegestaan, echter niet in het centrum van Den Burg (Park straat. Weverstraat, Binnenburg en Groeneplaats) de Dorpsstraat in De Koog en het hele Noordzeestrand. Een uitzondering geldt echter voor het verkopen van kleinigheden door kinderen op de acht folkloredagen in Den Burg. Muziek zonder versterking is toege staan, maar niet op de maandagse markt. Muziek dient bij voorkeur ten gehore te worden gebracht op de Stenenplaats of de hoek Wever straat/Parkstraat Het verkopen van cd's en cassettebandjes tijdens de optredens is toegestaan. De regeling werd in 1995 gemaakt naar aanleiding van het herhaalde lijk optreden van Zuidamerikanen die op de markt en in de straten van Den Burg muziek maakten en spul len verkochten op plaatsen waar dat volgens de algemene politie- verordenmg is verboden (Advertentie) IA*V>Y De huidige situatie. Ooit stonden hier Texelse eerste verkeerslichten. (Foto Harry do Graaf) voor de vakantiekrant van 19 juni a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 10 juni a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111. je voorstellen dat de schade groot was", aldus De Leeuw Afgeschermd Bij de buren, de Rabobank, had men voorzorgsmaatregelen getroffen en de apparatuur afgeschermd De ING-directeur weet nog niet zeker of hij dat voorbeeld volgend jaar zal volgen: „Als je nuchter redeneert, zet je er natuurlijk een paar platen voor. Je kunt met anders Aan de andere kant, daarmee wordt je dienstverlening aangetast. Je dupeert mensen die 's ochtends vroeg bijvoorbeeld willen pinnen De Leeuw spreekt van een open- bare-ordeprobleem: „Je kunt er moeilijk iemand de hele nacht naast zetten, om te voorkomen dat ze er aan zitten." Ook de gemeente had veel last van vandalistische acties. Van de zes parkeerautomaten in Den Burg en twee in De Koog waren bijna alle exemplaren besmeurd en dicht- gestopt met boter. Dat gold ook voor de parkeer meters, die alleen nog in de Parkstraat in Den Burg staan. De strop was niet zo groot als bij de ING Bank, toch was een medewerker van gemeentewerken zaterdag on geveer een halve dag bezig om de apparaten met behulp van benzine weer schoon te krijgen. „Een be hoorlijke schadepost Vijfhonderd gulden kost het zo" schat Jan Frederici, van de gemeentelijke af deling civiele techniek. „De automa ten zullen we volgend jaar wel af dekken. Maar wat we met al die meters moeten doen. zou ik nog niet weten." Verspilling Ook burgers ondervonden de no dige hinder van luilak. Hun totale schade valt echter nauwelijks te schatten, ook al omdat veel mensen er kennelijk weinig heil in zagen offi cieel aangifte te doen. ,Er is wel veel geklaagd over vette ramen en deuren", verzekert politie woordvoerder Rob Koningstein. ,,Ook door mensen die vertelden het verspilling van voedsel te vinden.' (Advertentie) Zie advertentie elders in deze krant... Hoortoestellen Audire Texel, Koetebuurt 4, Oosterend (Advertentie) ynn fxt bjn. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6,

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1