Cjrocn "Zwarts Jexels in het hart. (arlas presenteert kasteel bij b en w Uitslaande brand legt woning in as Hoera, we zijn door de branding! Bungalows PH Hotel wederom afgewezen MtMÊê Open brief Woensdag informatie in De Lindeboom Vrachtwagen rijdt over been jongen >ze automobilist eurt agent mee VERDER IN DIT I\ummer Midzomer Festival voor ieder wat wils 2 •R Co Koomen vond ook houten werktuig 2 Texelse golfers slaan slag in Eindhoven 3 Geen honden meer in EcoMare 3 Fraaie weer zorgt voor probleemloze Ronde 7 Texel drukker tijdens Ronde Inspraakavond fietspad Ruyslaan TEXELSE'i1COURANT MIDZOMER FESTIVALKRANT ShEUROMASTER aan ondernemende oud-Texelaars GERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11289 DINSDAG 16 JUNI 1998 Uitgave. Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv pinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ÖÜNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HAI F JAAR, LOSSE NUMMERS 1.60 Redactie; tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) el plan van Martin Karlas voor de bouw van een kasteel )en Burg een haalbare kaart? Volgens het adviesbu- Horeca Formule Management uit Zeist wèl. In op- chtvan Karlas heeft HF&M een studie gemaakt met als angrijkste conclusie dat het plan financieel op zakelijke iis haalbaar is. Vanmorgen was Karlas met het model zijn kasteel bij b en w om het rapport aan te bieden, ensdagavond (morgen) verzorgt hij in hotel De Linde- imeen openbare informatiebijeenkomst waarbij ieder- welkom is met vragen en opmerkingen. bontwerker uit Den Burg loopt nkele jaren met zijn kasteel- nen rond, maar kwam er pas oïember vorig jaar mee in de iliciteit. Hij ziet het kasteel als centrum voor cultuur met Ie en wisselende historische andere exposities, een multi- lioneel centrum waar allerlei nementen plaatsvinden, waar- er concerten, congressen, to- Istukken, presentaties, video- oningen over Texel, rerijen, demonstraties en activiteiten op sportief ge- l Een sterk wervend effect dl venvacht van de „middel- m" uitvoering van het ge- re. Horeca- en andere exploi- len ervan kunnen hierdoor Miopeen flinke toeloop. met landelijke allure kan extra geld worden gevraagd Naast de entree gelden wordt op zijn minst f25 000,- aan winkelpacht en f65 000,- aan horecapacht verwacht. Samen met andere inkomsten wordt bij het lage bezoekersaantal gerekend op f398.250,- en bi] het hoogste bezoekersaantal op f909.250,-. In het project zou dus tussen de 4 en 9 miljoen gulden rendabel geïnves teerd kunnen worden, waarbij ervan wordt uitgegaan dat winkel- en horecavoorzieningen hun eigen in ventaris inbrengen. Club van 100 HF&M vindt het wenselijk dat de ge meente, de provincie, de -VVV, de Oudheidkamer en het bedrijfsleven financieel of op andere wijze worden \u Jjv ~\v:vAA. betrokken bij het project. De bouwkosten van het kasteel wor den geraamd op 15 tot 20 miljoen gulden, te financieren uit exploitatie, gemeenschapsgelden en sponsoring Als onderdeel van het financieringsplan denkt Karlas over een „club van 100", bestaande uit mensen die elk een groot bedrag in het project steken Volgens het plan van aanpak moet er nu een projectteam komen, be staande uit mensen die deskundig of belangstellend zijn op het gebied van bouw, historie, toerisme en fi nanciën Wat Karlas betreft staat het met persé vast dat zijn gebouw als mid deleeuws kasteel wordt uitgevoerd Bij nader onderzoek zou kunnen blij ken dat het beter is iets neer te zet ten in een andere stijl of een menge ling van oud en nieuw. „Leuk idee" Martin Karlas heeft de afgelopen maanden veel reacties gehad op zijn plannen Die waren niet allemaal po sitief. Veel mensen vinden dat een middeleeuws kasteel niet op Texel thuishoort. De positieve reacties hadden echter de overhand Het Ne derlands Bureau voor Toerisme vond het een leuk en goed idee". Een historische groep meldde zich met het verzoek om in het kasteel uitvoeringen te verzorgen, een ver zamelaar van oude scheeps modellen wilde zijn collectie aan het kasteel schenken en een consortium van 121 bedrijven wilde zelfs al pra ten over de leverantie van materia len voor de bouw iKarlas met het model van ..zijn" kasteel. IFoto Harry do Graat) Een 13-jarige jongen uit Greven- broich (Duiraakte gistermiddag ge wond bij een aanrijding op de Schansweg. Met zijn fiets kwam hij door de gladheid in de berm terecht en kwam ten val Hij viel naar links en probeerde zich met zijn linkerbeen op te vangen Een tegemoetkomende vrachtwagen, bestuurd door een in woner van De Cocksdorp, kon hem met ontwijken en reed over het linker onderbeen. De jongen werd per am bulance overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis. apporfeurs van HF&M hebben 'komsten van het kasteel ge- iaan de hand van de aantallen ekèrs die worden getrokken kastelen elders in het land en musea op Texel. Ze verwach- al het Karlas-kasteel minstens 00 mensen per jaar zal trek- "Ogelijk zelfs 250.000 Ook bij agste aantal is rendabele en winstgevende exploitatie mo- waarbij uitgegaan wordt van "treeprijs van f10,-. Bij bijzon- wisselende tentoonstellingen 'ile staan wekt soms agres- P Dat bleek zondagmiddag, een automobilist uit eloord het wachten voor de beu was en zich afreageerde 'en vrijwillig politieman. De twerd een stukje met de auto jesleurd, maar bleef onge- oogte van het oude tankstation Pontweg werd de bestuurder Hij volgde aanwijzingen van Sent niet op, maar reed hem !r De politieman hield zich aan ortier vast en werd een eindje Henomen. Een kapotte dienst- was het gevolg. Na het incident de Emmeloorder aangehouden 'arhet politiebureau in Den Burg ichl Na betaling van de boete en de schade aan de broek ,'j mocht hij weer gaan. 'door het grote aantal vertrek- catamarans liep de wachttijd 9 °P tot circa anderhalf uur. De branding is getrotseerd, nu de rest van het rondje nog. Rene Jager, maatje van catamaranzeiler Dennis Eelman, steekt de armen alvast triom fantelijk in de lucht. Het gebeurde zaterdag kort voor de start van de Ronde om Texel. Alle voorspellingen ten spijt waren de weergoden de zeilers gun stig gezind. Een geslaagd rondje dus. Meer over het evenement verderop in deze krdnt. (Foto Gerard Timmerman) De brandweer kon zaterdag weinig uitrichten tegen de uitslaande vlammen m een zomerhuis aan de Maaikeduinweg. Het huisje brandde volledig uit. <foios AdNooriandeo Een uitslaande brand heeft de zomerwoning van Laurens en Jacolien van Kooten aan de Maaikeduinweg zaterdagmorgen in de as gelegd. Al hun persoon lijke eigendommen gingen in de vuurzee verloren. Op het moment dat de brand uitbrak, waren beide bewoners niet thuis. Het vuur in het houten optrekje werd zaterdagmorgen tegen 10.00 uur Het slechte juniweer ten spijt was het de voorbije dagen op Texel drukker dan vorig jaar. Teso zette van 6 tot en met 14 juni 4% méér auto's over dan in 1997. De boot- dienst kon de drukte goed aan, al liepen de wachttijden zondag op Texel op tot anderhalf uur. Evenals vorig jaar kwamen de meeste gasten op vrijdag. Tussen 12.00 en 17.00 uur was het spitsuur op de Helderse veerhaven, maar men hoefde doorgaans slechts één boot geduld te hebben. Teso ver voerde vrijdag 3.090 auto's naar Texel, 303 minder dan in '97. Veel Duitsers waren ditmaal wegens de feestdag Frohleichnam al op donder dag afgereisd. Teso had daarmee rekening gehouden en voer een groot deel van de dag met twee boten. In totaal kwamen afgelopen week 621 catamarans naar het eiland, vier méér dan vorig jaar Zondag kwam het vertrek al vroeg op gang. Aan het eind van de dag stond de teller op 3.066 auto s ('97 2.897). De drukte was iets groter dan ver wacht, wat op een gegeven moment resulteerde in een file tot aan de Redoute (anderhalf uur wachttijd). ontdekt door een tot dusver onbe kend gebleven voorbijganger Deze alarmeerde de brandweer, die on danks enige verwarring over de lo- katie tien minuten later ter plaatse was Doordat op dat moment al sprake was van een uitslaande brand, concentreerden de spuit gasten zich op het nat houden van de omliggende gebouwen. Om te voorkomen dat vonken overwaaiden naar de rieten kappen van nabijgele gen zomerhuisjes, werden ook wa terstralen op het brandende dak ge richt Aanvankelijk was niet bekend of zich nog iemand in het brandende gebouw bevond, zodat zekerheids halve de ambulance werd gealar meerd. Iemand die de tegenwoor digheid van geest had om de gasfles te verwijderen, voorkwam een ex plosie. Wellicht gaf de ontdekker van de brand ook een poes de vrijheid. Deze werd later ongedeerd aange troffen. Geen asbest Het aanvankelijk vermoeden dat asbestplaten op het dak lagen, bleek op een misverstand te berusten. Onderzoek sluit dit voor honderd procent uit', aldus brandweer commandant Dick Jongeneel. Over de oorzaak van de brand was giste ren nog mets bekend De kleren die ze op het moment van de brand aan hadden, zijn de enige persoonlijke bezittingen die ge spaard zijn gebleven. ..Vorige week vierden we er nog onze bruiloft. De kater komt voor ons een week later Gelukkig lagen de negatieven van onze trouwfoto's elders, evenals een kopie van de videoband Inzameling Het stel bivakkeert onder provisori sche omstandigheden tijdelijk op hun erf aan de Maaikeduinweg. Ge holpen door anderen proberen ze iets anders te vinden Het nieuws over de brand leidde onder gasten op RST-camping Kogerstrand. waar Van Kooten een geziene medewer ker is. tot een spontane inzameling. Dat het onderkomen aan de Maaikeduinweg werd bewoond, riep bij menigeen vragen op. Wegens privé-omstandigheden ging het vo rige college op basis van een gedoogvergunning akkoord met de bewoning van het pand. dat enige jaren geleden werd ontruimd In overleg met de gemeente wordt nu gezocht naar een definitieve oplos sing. Over het doortrekken van het fiets pad langs de Ruyslaan is momen teel veel te doen. Over wat gewenst is en wat mogelijk is gaat een inspraakavond die morgen (woens dag) om 19.30 uur in dorpshuis De Hof in De Koog wordt gehouden Het college van b en w nodigt belang stellenden uit mee te denken en te praten tijdens deze openbare avond. (Advertentie) - ,y> X"* Projectontwikkelingsmaatschap pij De Peyler BV uit Hoorn krijgt voor de tweede keer in twee maanden geen toestemming om aan de Stuifweg 37 zomerhuizen te plaatsen. Voldeed de vorige bouwaanvraag niet aan alle „tech nische" eisen, ditmaal zijn de plannen in strijd met het geldende bestemmingsplan „recreatie terrein Prins Hendrik Hotel". De woningen zouden in het nieuwe plan een nokhoogte krijgen van 6.7 meter, terwijl een maximum van 6 meter geldt De gebruikelijke vrijstellingsregeling om 10 procent af te mogen wijken, biedt dus geen soelaas. Ook wordt met overal vol daan aan de eis dat de onderlinge afstand tussen vrijstaande huizen minimaal 10 meter bedraagt En ten slotte geldt als bezwaar dat wegen en parkeerplaatsen zijn gepland die ten koste gaan van de kwaliteitsnor men De Peyler diende eerder dit voorjaar ook al een bouwaanvraag in. Dat bleek niet geheel te voldoen aan het zogenoemde Bouwbesluit, waarin eisen worden gesteld aan techni sche aspecten als constructie, draagkracht en gebruik van energie Een tweede aanvraag kon dus even min door de beugel van de ge meente „We zijn met principieel te gen de bouw van een vakantieparkje aan de Stuifweg. Het geldende be stemmingsplan biedt daar nu een maal ruimte voor. Maar de aanvra ger moet wel een deugdelijke bouwaanvraag indienen", verklaart een woordvoerder desgevraagd Ed van Nimwegen, woordvoerder van De Peyler, was nog niet op de hoogte van de nieuwe afwij zing. „Mocht die toch binnenkomen, dan zullen wij bezwaar aanteke nen." Van Nimwegen is ervan over tuigd wél aan alle voorwaarden te voldoen. „De nieuwe aanvraag is tot stand gekomen na nauw overleg met de gemeente. Waarom die dan nu met zou deugen, begrijp ik niet Het besluit van de gemeente ver traagt waarschijnlijk de start van de bouwwerkzaamheden. Die was ge pland voor augustus „Dat is verve lend Inmiddels zijn 22 huizen ver kocht. Daar zijn we best tevreden mee. Het zijn er in ieder geval ge noeg om de grond zo snel mogelijk bouwriip te willen maken yttt JWrtJ<n/i u6é bjrL Vrijdag j.l. verspreid: (nog verkrijgbaar bij Drukkerij/Uitgeverij Langeveld de Rooy aan de Spinbaan) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van; DE EUROPESE BANDEN SPECIALIST NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) Voor een reactie op deze oproep kunt u contact opnemen met Mare Oosterdijk van de gemeente Texel (telefoonnummer 0222-362121) of Henk Tissing van Bureau Bartcls telefoonnummer 033-4792020 of E-mail: bur.Kirtels@lwxjv.nl). l\- gemeente Texel wil graag in contact komen met mensen die van oorsprong van Texel komen en elders in het lanJ een onderneming hehben. Texel is namelijk op :oek naar concrete ideeën over nieuwe bedrijfsactiviteiten op her eiland. Het doel hiervan is om meer (hoogwaardige) werkgelegenheid te rea liseren voor de jonge inwoners van Texel Dit kan bijvoor beeld door nieuwe bedrijven op her eiland te starten of er nevenvestigingen van bestaande bedrijven op te richten. De gemeente Texel is ondernemers hierbij graag behulpzaam. Over het bovenstaande verneemt de gemeente graag tips en suggesties van oud-Texelaars. Deze suggesties hoeven overi gens niet per sé betrekking te hebben op uw eigen onderne ming. Ook andere ideeën :ijn van harre welkom. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Texel

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1