Cjroen 'warLrJexels in het har Lu Vindmolen TWO draait voor goede doelen Rekra deel plan nieuwe Toekomst Eindelijk eigen mosselperceel Slik R TnrdTN—'- Na lobby burgemeester en Daalder: "?ïet T^nedcetW' (MMVl (Mt&arttievce%ettd *7exel Rechter geeft inbreker kans SP vergadert op Texel Taptoe vocaal opgeluisterd 2 Scholieren beste in radiospel 3 Bijna iedereen geslaagd op OSG 5 Asielzoekers in conferentieoord 5 Gedenkboek over gifschandalen en sterke drank 7 Sterns bepalen waar mariniers nogen oefenen H orszel Namaak Meepraten over De Ploegelanden en De Bleekerij Blom koopt winkel Hennink Speciale aanbieding! TEXELSE RCOU RANT rexiasE cow RAXÏ 'ERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11290 VRIJDAG 19 JUNI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv „nbaan 6,1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG jNNEMENTSPRUS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) de vier windturbines die Dick Graaf bij zijn Texeler jeddenfabriek in Oudeschild wil zetten, zal er één lien ten bate van goede doelen. Het geld dat wordt ver- id met de teruglevering van de opgewekte stroom aan rgie Noord West zal daarvoor volledig beschikbaar den gesteld. jaarlijks te verdelen bedrag precies bekend als is uitge- in hoeverre belasting en idies invloed hebben op het resultaat. Maar Graaf gaat uit dat het in ieder geval om jke tienduizenden guldens san. Een mooi ruggesteuntje beslaande en eventueel ook «e projecten die daardoor leer verzekerd zijn van con- (eit. Graal laat zich ook nu al regel- I kennen als begunstiger van e doelen,vooral als deze bm- hebben met Texel en klein- g zijn De mogelijkheden zijn zeer afhankelijk van het be- ksultaat van zijn Texelse Wol ■neming en dat is nogal wisse- IDeTWO loopt momenteel als hen en expandeert, maar kan I allerlei slecht te beïnvloeden taligheden in een dal komen, «betverleden wel is gebeurd, [gtidstroom die van de bne komt, is echter stabiel Promotie fóasfjjeeft grif toe dat het niet idealisme is dat hem drijft, al Ai tel leuk dat ook anderen felenin het succes van zijn be- 'Onze producten onderschei- icfidoorhun natuurzuiverheid. pulatie zal sterk toenemen als vier molens bouwen. Want dan produceren wij uit wind veel meer elektriciteit dan wijzelf in het bedrijf gebruiken Als dat niet goed is voor het milieu, dan weet ik het met meer. Bovendien zal het veel aandacht trekken omdat het in deze vorm een unicum is'. Graaf wil zich niet zelf bezig houden met het verdelen van de 'wind- subsidie' maar dat overlaten aan een groep Texelaars die ervaren zijn op dit terrein Hij denkt aan de twee Texelse serviceclubs die diverse projecten onder handen hebben en gezamenlijk het Tesselhuus in De Koog draaiende houden met de op brengst van diverse acties, zoals de jaarlijkse veiling en kleding- inzameling Zij krijgen nu meer arm slag. Nog meer Naast de vier windturbines van Graaf wil zijn buurman Tatenhove twee molens van hetzelfde type stichten, ten gunste van de exploita tie van het aannemingsbedrijf. Beide ondernemingen hebben de ge meente om principemedewerking gevraagd. De investeringskosten bedragen bijna één miljoen gulden per molen. Daarnaast moet 7,5 ton worden uitgetrokken voor de aanleg van een kabel naar Den Burg. De in dezelfde omgeving wonende Dirk Schagen is al een stap verder. Hij heeft bouwvergunning gevraagd voor één windturbine Tegen deze Dick Graaf Wij halen straks uit wind veel meer energie dan ive zelf gebruiken Een 26-jarige Texelaar die twee we ken geleden terechtstond wegens inbraak, is door de Alkmaarse recht bank veroordeeld tot 120 dagen cel straf, waarvan 85 voorwaardelijk. Omdat de man al enige tijd In voorar rest heeft gezeten, betekent deze uit spraak dat hij weer vrij is. De straf komt overeen met de eis van de officier van Justitie De rechter bleek ervan overtuigd dat de Texelaar serieus bezig is om van zijn drugs verslaving at te komen. Hij is opgeno men in de kliniek van de Brijder- stichting in Alkmaar De man brak in januari in bij twee winkels in Den Burg De rechter bepaalde dat beide zaken een schadevergoeding krijgen van respectievelijk 3.315,- en ƒ345.- De electoraal zo populaire Socialis tische Partij (SP) belegt zondag een bijeenkomst op Texel. Deze vindt plaats in hotel De Lindeboom in Den Burg en begint om 14 00 uur. Onder andere zal de belangstelling worden gepeild om op Texel een afdeling op te richten. Ook 'landelijke' zaken (o.a. de verkiezingsuitslag van vo rige maand) komen aan de orde. Een van de sprekers is Willem de Vroomen, districtsvoorzitter in Noordholland en lid van het landelijk bestuur. Zowel leden als niet-leden zijn wel kom, de toegang is gratis. nsie mag voortaan het hele ilijk deel van De Hors gebrui- voor landingsoefeningen. Al- moeten de militairen het ge waar sterns broeden, ontzien, at deze vogels niet telkens op fde plek neerstrijken, moeten ver elk jaar nieuwe afspraken an gemaakt. willen b en w het militair mede- ik van De Hors regelen in het bestemmingsplan buiten- Momenteel is Texels zuid- al in gebruik door Defensie, ■lopen zondag was ik getuige een 'poging tot doodslag' "sgeloofjejeeigen ogen niet! "aal er met \e neus bovenop och denk je dat het met echt "01 is maar een spannende deen enge droom. Een geir- orde automobilist die meende niet achteraan hoefde aan loilen in de file voor de boot. "de de dienstdoende vrijwit- Pohtieman mee die op vrien- wi/ze de verkeersstroom die regelen. Die onbezon- ]chauffeur ging helemaal door ">t Heb je dan Ie doen met echte crimineel of gaat 't om eenmalige imitatie? Wel echt. ""ongeheelandere orde en fnsch 100verantwoord is stelling De Schans, een ge doceerd monument uit onze seise geschiedenis en niet f'olen aan de fantasie en nemingslust van een eigen s-ondernemer Hoed u voor taak' Horszei maar is dat niet in het bestemmings plan geregeld. Zowel de provincie als het rijk deden suggesties om op De Hors een be paalde zone aan te wijzen waar kan worden geoefend. Ook de Joost Dourleinkazerne en de Vogelwerk groep Texel kwamen met voorstellen. B en w hebben nu de knoop doorge hakt Wat het college betreft mogen de mariniers op een strook langs de hele zuidkust tot aan paal 9 oefenen Deze zone staat in verbinding met het kazerneterrein Ook het deel waar nu sterns broeden, behoort hiertoe Jaarlijks zal hierover overleg worden gepleegd in de convenantgroep 'Zuidpunt Texel'. Het overleg vindt plaats op bestuurlijk in plaats van ambtelijk niveau. De jonge duinvorming elders op De Hors valt niet binnen de aangewezen zone. molen zijn inmiddels twee bezwaar schriften ingediend in het kader van de procedure ter verkrijging van een milieuvergunning. B en w wachten nog op een advies van het Ministerie van Landbouw, natuurbehoud en Visserij wat betreft de landschappe lijk aspecten Groot park Als het allemaal doorgaat zal in com binatie met de vier bestaande mo lens van ENW bij Oudeschild een park van elf molens ontstaan. Het type molen waarom het nu gaat is de Lagerwey Bonus 33/300 MK III met een vermogen van 300 kw. Deze 3-wiekige turbine heeft een to tale hoogte van 46 meter, een mast- hoogte van 30 meter en een turbinedoorsnede van 33,4 meter Hoewel het voor deze omgeving gel dende bestemmingsplan molens van maximaal 50 meter in beginsel toelaat, zijn nog wel enkele hobbels te nemen Bij meer dan 30 meter hoogte is vrijstelling nodig. Daarover wordt door ben w beslist na het in winnen van advies bij het Ministerie van LNV over de landschappelijke toelaatbaarheid. Ook is de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten no dig. De initiatiefnemers hebben ge tracht zoveel mogelijk aan de landschappelijke eisen te voldoen door de molens zo te plannen dat zij met de bestaande ENW-molens in rechte lijnen staan Dat betekent wel dat Graaf voor het bouwen van eén van zijn molens een stuk grond van ENW moet kopen en dat twee an dere molens met hun wieken boven het terrein van de buren komen Ver der zou er bij enkele molens planolo gische strijdigheid kunnen zijn om dat ze geprojecteerd zijn binnen een strook met de bestemming groen (windsingel). Betrokkenen van beide kanten kanten schatten in dat cfeze problemen kunnen worden opgelost. Handhaving van de huidige struc tuur, landschapsontwikkeling, een duinbeek ot mientgronden? Over hoe de natuurwaarden in het ge bied De Ploegelanden en De Bleekerij het best kunnen worden vergroot, mogen de Texelaars meedenken en zelf oplossingen aandragen. Staatsbosbeheer no digt geïnteresseerden uit voor een discussieavond die op donderdag 1 juli van 20.00 tot 22.00 uur wordt gehouden in De Lindeboom. Behoud van het open karakter van de terreinen is één van de uitgangspun ten van SBB Verder moet het aanwe zige water beter worden benut onder andere door het verhogen van de grondwaterstand Dit moet op zoda nige wijze gebeuren dat de buren hiervan geen overlast ondervinden. Door de uitvoering van het riolerings plan, waarbij riooloverstorten op het oppervlaktewater verdwijnen, zorgt de gemeente dat de waterkwaliteit omhoog gaat. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek is gevraagd advies te geven over even tuele bewonmgsresten die bescher ming verdienen. De ontwerpen laten deze waardevolle plekken volgens SBB ongemoeid Ook Waterschap Hollands Kroon is betrokken bij het plan De huidige Rekramarkt in De Koog gaat onderdeel uitmaken van het plan De Nieuwe Toekomst. Onder nemer Tijs Blom heeft met de fami lie Hennink een akkoord bereikt over de aankoop van het winkel pand op de hoek Dorpsstraat/Bad- weg. De raadscommissie ruimte, wonen en huisvesting (RWH) is akkoord met de uitbreiding van het Toekomstplan. In het door architect Jan Visser gete kende ontwerp dat in mei werd gepre senteerd, viel de Rekra buiten het horeca- en voorzieningencomplex van zo'n 3 300 vierkante meter Sig nalen uit de Koger gemeenschap dat eigenlijk ook het winkelpand op de hoek in het project moest worden betrokken, brachten het balletje aan het rollen. Via bemiddeling van ma kelaar Paul Kuip van Texel Vastgoed kwamen Blom en Hennink tot een akkoord. De Rekra-winkel gaat tegen de grond en wordt in Toekomst-sti|l herbouwd. Gevolg is dat het nieuwe Toekomst-complex doorloopt tot aan de Badweg. 'Het plan wordt hierdoor veel aardiger', doelt architect Visser op het aangezicht van het complex vanaf de Badweg Groot voordeel is ook dat het bouwterrein straks is te benaderen vanaf de Badweg. wat verkeerstechnisch grote voordelen biedt. Lij-' '••.•.c.yJ.X Echt Tessels geldt straks ook voor de mossels van Dirk Slik. De schelpvisser krijgt eindelijk een eigen mosselperceel op het wad. De Oudeschilder, die al vanaf 1981 vergeefs een stek op het wad probeert te krijgen, had de moed eigenlijk al opgegeven. Maar na een gezamenlijke lobby van burge meester Van Rappard en visserijvoorman Ben Daalder, wijst de directie Visserij van het ministerie van LNV in augustus alsnog een perceel voor hem aan. Dat vertrouwen heeft ook de raads commissie RWH, die dinsdagavond instemde met een uitbreiding van de benodigde artikel 19-procedure. Vol gens Visser sluiten de bouwplannen aan bij de huidige bestemming. 'Maar we vonden het wel zo netjes hiervoor een procedure te voeren.' Belangrijke reden voor Hennink, die boven de Rekra woont, om te zaak van de hand te doen is de nachtelijke overlast in dit deel van de Dorps straat 'Het is toch moeilijk uit te leggen dat de Zeeuwen naar hartelust in onze achtertuin mogen vissen terwijl een Texelaar die mogelijkheid niet heeft', wees Van Rappard tijdens een spreekbeurt op de Visserijdagen in Bakkeveen al op de ongelijkheid De Zeeuwse scheipvissers kregen de wadden ooit ter compensatie van de aanleg van de Deltawerken als cultuurgrond toegewezen. Sindsdien weigerde de overheid de enige Texelse mosselvisser een zoge naamd dumpperceel toe te kennen. Professioneel Opgedane contacten in Bakkeveen én de komst van het hoofd van de di rectie Visserij van LNV naar de jaar vergadering van DETV afgelopen voorjaar, pakten gunstig uit voor Slik Dat de overheid eindelijk overstag is gegaan is echter met alleen te dan ken aan de missie die Van Rappard en Daalder enkele weken geleden naar Den Haag ondernamen 'Slik is van een hobbymatige mosselvisser een volwaardige en professionele mosselkweker geworden', verwoordt Daalder. 'Slik veilt z'n mosselen immers via de visafslag in Yerseke. heeft een goed schip dat wordt uitgerust met een Blackbox Een hele investering, maar die toezegging heeft hij moeten doen Zoals voorgeschreven zijn z'n gan gen via de satelliet daarmee precies te volgen. Anders kan hij bij wijze van spreken net zo makkelijk in ander mans percelen vissen. Verder be schikt Slik over historische rechten die hem toestaan 0,24 procent van het totaal aanwezige mosselzaad op te vissen.' Afgesproken is dat het hoofd van de directie Visserij, Ben Daalder en Dirk Slik in augustus hel wad op gaan om een perceel af te palen. Scepsis 'Ik geloof het pas als ik de vergunning binnen heb', reageert Slik. Hij moest de kwekerij tot dusver op zeer be scheiden schaal beperken. Bij gedo gen werd hem toegestaan de zoge naamde off bottum-cultuur toe te passen. Hij werkte ook m combinatie met andere kwekers. 'Met een eigen perceel heb ik toch meer armslag en ben ik minder af hankelijk van een ander. Dat komt de kwaliteit van de mosselen ten goede. Ze zijn een stuk verser.' Gezien de hoeveelheid mosselbroed op het wad lijken de vooruitzichten goed. (Advertentie) Zie advertentie elders in deze krant... Hoortoestellen Audire Texel, Koetebuurt 4. Oosterend (Advertentie) (Advertentie) De Rekra op de hoek Badweg/Dorpsstraat gaat deel uitmaken van het Toekomst-complex (Foto Gorard Timmerman) Verschijnt elke vrijdag t/m 28 augustus 1998 Advertenties voor de vakantiekrant van 3 juli a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 24 juni a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: en Sr NEE-slicker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1