Verhuizing bedrijf lost problemen op Medische Post jaat weer open 1 Nut ruimschoots bewezen F amilieberichten .TEXELSE J COURANT' /arkenshouder naar Bland en Berg? tannemer moet rond opruimen drage gemeente >or cursus leren eheren van geld Texelse OSG-ers winnen radiospel Jeugd Hogeberg doet veldwerk in Waalenburg "Pexelaai~tjes VRIJDAG 19 JUNI 1998 rentuele verhuizing van de ■kenshouderij van de firma Wijt man hoeve Rio Grande bij De jcksdorp naar Bland en Berg lost I problemen op. De lagere nmoniakneerslag in het Rogges- jlgebied geeft een flinke milieu- ist, de golfbaan krijgt betere spectieven en boer Wijtten mag veestapel uitbreiden. Reden het college van b en w om Ie werken aan een onderzoek 3r de haalbaarheid van de drijfs verplaatsing. bereidwilligheid van b en w bete- it allerminst dat de gemeente in- sieve varkenshouderij wil stimule- Bio-mdustrie en de verschijn- i die daarmee gepaard gaan en niet thuis op het eiland, vindt de i Vandaar dat in het herziene lemmingsplan buitengebied een emale stalomvang van 500 vier- ile meter is opgenomen, die te iiis voor een rendabele intensieve shouderij De enige Texelse enshouder. Marcel Wijtten, wordt idoor gedupeerd en tekende te lde bepaling bezwaar aan Te klein milieuvergunning die de ge- ente hem verleende voor hoeve nd en Berg, staat hem toe hier 1080 varkens te houden. De stal van 500 meter die hij hiervoor mag bou wen is echter veel te klein Begin juni voerde Wijtten overleg met wethou ders Schilling (ruimte, wonen en eco nomie) en Bakker (milieu) Besproken werd het plan om het bedrijf Rio Grande te saneren en te verplaatsen naar Bland en Berg. Een milieuwinst voor het verzuringsgevoelige Roggeslootgebied. omdat het nieuwe bedrijf veel verder van dit gebied ligt. De verhuizing maakt ook een eind aan de problemen voor de golfbaan, in verband met de nabi|heid van de varkenshouderij. Voorwaarde van Wijtten is dat hij op Bland en Berg 1.350 varkens mag houden en dat op Rio Grande géén intensieve veehouderij meer plaats vindt. Omdat het bedrijf nog niet is afgeschreven, is hier sprake van kapitaalsvernietiging. Om dit verlies te compenseren wil de provincie een financiële bijdrage leveren, zo blijkt uit informele contacten met GS Oude rechten Medewerking van de gemeente houdt in dat mag worden afgeweken van de maximale stalomvang van 500 vierkante meter. Tijdens de hoorzit ting over het bezwaar van Wijtten vond een politieke meerderheid dat de oude rechten een uitzondering op ensten met een ziekte of aan- nmg kunnen met ingang van mdag weer terecht bij de me etpost, gevestigd in dorps- sDeHof in De Koog. Vier huis- jnen vijf assistenten staan toerbeurt) tot en met zondag augustus dagelijks tot hun be- tog. De post, zes jaar gele- geopend op initiatief van de mnliike Texelse huisartsen, z'n nut inmiddels ruim- )l bewezen. pst, in principe bedoeld voor rtüen, wordt op dezelfde leest crioeid als in de afgelopen paar Texelaars kunnen gewoon te il bij hun eigen huisarts. Gasten Jihet noordelijk deel van het ei- verblijven, mogen zich de rit De Koog besparen en zijn voor iult welkom bij dokter Van den m De Cocksdorp. medische post is open tussen en8.00 en 22.00 uur, ook in het kend. Buiten de openingstijden m spoedgevallen - na telefom- afspraak - de dienstdoende worden geraadpleegd. Om httyden te voorkomen, moeten mten ook overdag eerst een af- ak maken iemer Westerlaken krijgt van de tenle een jaar de tijd om een warte grond van 1.750 kubieke een hoop straatstenen en wat iteenslag weg te halen Het maal is gestort op een weiland deKogerweg Zowel buurtbewo- als gemeenteraadslid Arthur i'baan (GroenLinks) maakten aar tegen de oneigenlijke op- Het college gaat er op basis van e|i|k overleg vanuit dat de aan- ide grond geleidelijk zal verwij- Mocht de grond er na een jaar fc99en, dan riskeert het bedrijf Iwangsom. 9emeente stelt ƒ2425,- be- kbaar voor 'Uitkomen met in- een cursus die de deelne- moet leren (weer) zelf- d'ghun geldzaken te regelen, ursus wordt gegegeven door 'enting voor Welzijnszorg en 'schappelijke Dienstverle- Plan om zoiets op Texel te *eren, gaat een lang gekoes- wens in vervulling, stelt het ge- ePestuur In besprekingen se ®''chtmg is herhaaldelijk ge- at ook op het eiland be- es,Mt aan een goede voor- 9 over het omgaan met n Steeds meer mensen blij- 'enhoge schulden op te bou- I^"telijke bijdrage is afkom- L ^schikbare middelen ne' minimabeleid Het team artsen dat deze zomer de post bemant, bestaat uit drie vrou wen Marijke van Zuuk, Jacqueline Dros en Ellen Janssen. De enige man is Erik Groeneweg. De parame dische medewerkers zijn Mathilde Koeman, Els Kruk, Ingrid Groen en Cordula van Vijfeijken Zij staan on der leiding van Jan Vonk De medische post gaat alweer het zesde seizoen in. Voornaamste doe len bij de oprichting waren de druk op de Texelse artsen te verlichten en daardoor de kwaliteit van de zorg voor Texelaars en toeristen te hand haven Dat deze opzet is geslaagd, blijkt uit de statistieken. De post was in de eerste vijf jaar totaal veertig weken open en werd in die tijd door ruim 12 500 niet-Texelaars bezocht. Zij bezorgden de artsen er zesen dertig weken werk, omgerekend naar een normale werkweek van een Texelse huisarts 'Een duidelij ker bewijs voor het bestaansrecht is met te leveren', menen de initiatief- De Texelse 3Mavo-leerlingen die gisteren in het programma De Blauwbilgorgel van Radio Noord holland werden getest op hun leesvaardigheid en kennis van boeken, hebben zich geplaatst voor de finale. Het gezien de re sultaten in de voorronde favoriete Don Bosco College uit Volendam werd na zware strijd met 72-60 verslagen. 'Het ging tot op het laatst gelijk op In de laatste ronde, waarin de deelne mers werden getest op hun kennis van de actualiteiten, sloegen we toe', meldt correspondent en lerares Sylvia Schoo 'We hadden ons ken nelijk beter voorbereid dan de tegen stander.' Een onderdeel waarop OSG de Hogeberg eveneens zeer goed scoorde, was het dichten op com mando. Twee deelnemers van ie dere ploeg kregen aan het begin van het programma de opdracht een ge dicht over een bepaald onderwerp te maken Voor de Texelse OSG tra den Judith de Leeuw en Mariene Stiekema in het strijdperk De Leeuw, die vorige maand nog temid den van volwassen dichters actief was in Kunst aan Zee. scoorde tien punten, Schoo: 'De presentatrice noemde haar een natuurtalent.' Het programma leverde een behoor lijke promotie voor het eiland op. Niet alleen omdat presentator en oud-Texelaar Ron Flens zijn wortels niet verloochende, maar vooral ook omdat een hele bus met supporters meegekomen was naar de studio in Amsterdam. terwijl de Volendammers het zonder enige mentale steun moesten doen. Vrijdag wacht deelnemers en sup porters een nieuw reisje, wanneer in het nieuwe science centre New Metropolis in Amsterdam de finale wordt opgenomen. De Blauwbilgorgel is zondag te be luisteren. tussen 12.00 en 13.00 uur. deze regel rechtvaardigen. Het moet echter bij deze uitzondering blijven. De vrees dat ook anderen groter dan de norm mogen bouwen is volgens de afdeling Milieu niet gerechtvaar digd Wijtten is namelijk de enige se rieuze varkenshouder op het eiland. Ammoniakfonds Bijkomend voordeel van de sanering van Rio Grande is dat het tot nu tot lege ammoniakfonds eindelijk kan worden gevuld. Deze rechten komen weer ten goede aan andere vee houders nabij verzuringsgevoelige gebieden. Mits deze twintig knelpunt- gevallen de gegevens over de vee bezetting op hun bedrijven aan de gemeente bekendmaken. Tot dusver verloopt dit moeizaam, waardoor het ammoniakfonds in de praktijk nog niet werkt. Het college doet een beroep op de veehouders de gevraagde gege vens te verstrekken Tweedeklassers van OSG De Hogeberg trokken deze week met schepnet, waterpompen en meet apparatuur over het eiland om het oppervlaktewater te onderzoeken. De 144 scholieren werden bi] het veldwerk begeleid door eerste jaars studenten van de Hoge school Utrecht, die bivakkeerden op camping De Driehoek. Begeleiding van de jeugd was de af rondende stage voor 36 studenten wiskunde, techniek scheikunde of natuurkunde Voor Texel was geko zen omdat verschillende watermi- lieu's (zoet. brak en zout) op korte afstand van elkaar liggen. Andere reden is het enthousiasme en de be reidwilligheid van OSG De Hogeberg. Het veldwerk past goed in de basis vorming van de school, aldus docent Bart Udding. Zowel voor de studen ten als voor de scholieren betekende het veldwerk een mooie manier om opgedane theoriekennis in de praktijk toe te passen. Onderzoek werd onder andere gedaan naar de chemische en biologische samenstelling, de stroomsnelheid, de temperatuur en de zuiverheid 'Dit water is vet schoon', concludeerde een Texelaar alvast na een blik over Waalenburg. Tweedeklassers van OSG De Hogeberg. begeleid door studenten van de Hogeschool Utrecht, onderzoeken de samenstellina van hel water in polder Waalenburg ,Fao GJC TZÜZv Wat de rups als sterven voelt, herkent de vlinder als geboren worden. Verdrietig, maar gesterkt door de gedachte dat de dood ook bevrijdend kan zijn, laten wij u met gevoelens van tederheid weten, dat onze lieve moeder, schoonmoeder, groot- en overgroot moeder Gerritje Bakelaar-Prins op bijna 92-jarige leeftijd -moegestreden- dit aardse leven heeft verlaten Ze heeft haar hoop gevestigd op wat komen gaat Wij zijn dank baar voor de zorg en aandacht die in het verpleeghuis aan haar is geschonken Piet en Coby Mark en Anita Marrit en Myrthe Inge Corrie en Chris Pim en Joke Geertje en Hanfried Texel, 16 juni 1998 Verpleeghuis Texel, Hollewal 2. 1791 GH Den Burg Gelegenheid tot condoleren op zaterdag 20 juni van 13.30 tot 14 15 uur in het Verpleeghuis, en na de begrafenis. De afscheidsplechtigheid wordt gehouden op zaterdag 20 juni om 14.30 uur in het .Verpleeg huis, waarna de begrafenis op de Algemene begraafplaats zal plaatsvinden. Niemand leeft voor zichzelf en niemand sterft voor zichzelf Correspondentie-adres P J. Bakelaar, Noordwester 53. 1791 HE Den Burg. Tot onze droefheid overleed dinsdag jl aan de gevolgen van een ernstige ziekte, een tiental ja ren na zijn afscheid van ons instituut Dr. Frederik (Freek) Creutzberg Ridder in de Orde van Oranje-Nassau oud-hoofd van de afdeling Autoecologie van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) in de leeftijd van 75 jaar Op alle oud-studenten, leden van zijn vroegere werkgroep en alle andere medewerkers van ons instituut heeft Freek met zijn bijzondere persoonlijkheid een onuitwisbare indruk achter gelaten. Vele van zijn gedachten en inzichten leven voort op het NIOZ. Wij wensen zijn vrouw Diny, zijn kinderen en kleinkinderen veel sterkte bij het dragen van dit verlies. Directie en medewerkers Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee Texel, 16 juni 1998 Bedroefd hebben wij kennisgenomen van het heengaan van Jan Brügemann erelid van de Watersportvereniging Texel, drager van de eremedaille in zilver in de Orde van Oranje Nassau. Jan was mede-oprichter van de Watersport vereniging en van 1966 tot en met 1996 penningmeester van de WSV; in 1991 is Jan benoemd tot erelid van de vereniging en heeft hij een Koninklijke Onderscheiding ontvangen voor zijn 25 jaar penningmeesterschap. Ook was Jan vanaf 1988 tot en met 1996 penningmeester van de Stichting Passanten haven Oudeschild Wij wensen zijn vrouw Annie en zijn kinderen veel sterkte toe. Wij zullen Jan blijven herinneren als een gedre ven bestuurder met hart voor de watersport Het bestuur van Het bestuur van De Watersportvereniging De Stichting Texel Passantenhaven Oudeschild Met leedwezen namen wij kennis van het overlij den van ons oud-bestuurslid Jan Brügemann Wij hebben grote waardering voor het werk wat hij heeft verricht in het belang van de IJsclub Namens bestuur IJsclub Den Burg .Daar boven juicht een grote schaar van kind'ren voor Gods troont" Met diep verdriet in ons hart hebben wij hier afscheid genomen van mijn geliefde en zorg zame man. onze vader, schoonvader en opa Nan Huisman Zijn leven was liefde en geven. 13 mei 1917 t 17 juni 1998 Riek Huisman-Bas Theo en Els De Koog Jisca, Martijn en Eveline Bas en Petra Den Burg Fons Marian en Peter Amsterdam Joke en Johan Klazienaveen Stefan. Thomas en Ruben Nanja en Theo Den Burg Daniël en Miranda Vuurbaeck 2. 1791 TH Den Burg Gelegenheid tot condoleren op vrijdag 19 juni van 19 30 tot 20.30 uur in de Nederlands Her vormde kerk te Den Burg en in „De Schakel" na afloop van de begrafenis. De gedenkdienst wordt gehouden op zaterdag 20 juni om 10.30 uur in de Nederlands Hervormde kerk, waarna wij hem naar zijn graf zullen begeleiden Liever geen bloemen De gedachtenis des rechtvaardigen zal tot zegening zijn Spreuken 10-7a Na een ernstige ziekte is tot onze droefheid uit ons midden heengegaan onze zwager en oom Nan Huisman echtgenoot van Hendrika Bas 13-5-17 17-6-'98 Grietje Ali Henk en Gre Giel Janke Piet neven en nichten Texel, juni 1998 In plaats van kaarten Voor uw medeleven na het overlijden van onze lieve vader en opa WILLEM HENDRIK BAKKER willen wij u hierbij hartelijk dankzeggen Earn. W H Bakker Texel, juni 1998 Zondag 28 juni 1998 willen wij, samen met onze kinderen, kleinkinderen en familie, ons 50-jarig huwelijksfeest vieren. Wilt u ons feliciteren, u bent van harte welkom op onze receptie van 16.00 tot 17 30 uur in dorpshuis De Wielewaal" te De Waal Frans en Truus Haarsma Gasthuisstraat 48, 1791 GM Den Burg i948 1998 Onze ouders, opa en oma Henk en Tiny Leber-Hoogenbosch zijn 24 juni 1998 50 jaar getrouwd Dit vieren wij op zaterdag 27 juni 1998 in Hotel De Lindeboom, Groeneplaats 14 Den Burg Wilt U hen feliciteren, dan bent U van harte welkom op de receptie van 16 30 - 18.00 uur Carla - Johan Patricia - Hans Arnold Jenny - Frits Sander Elles - Richard Eva Gerda - Otto Erwin Maaike Danny Juni 1998 Den Burg - Texel Wc hebben lang gcwikl en overwogen zitten nu samen op één lijn want alle twijfel is vervlogen zodat hel antwoord ongelogen en ongetwijfeld Ja' zal zijn. Ron Kager en Judith Vlaming willen elkaar het ja-woord geven op vrijdag 26 juni 1998 om 14.00 uur in het gemeentehuis van Den Burg De kerkelijke inzegening van ons huwelijk vindt plaats om 14 45 uur in „St. Johannes de Doper", Molenstraat 36 te Den Burg. Wij nodigen u van harte uit voor onze receptie van 19.30 tot 21.00 uur in de serre van hotel De Lindeboom, Groeneplaats 14, Den Burg. Ons adres. Schoorwal 21 1791 HM Den Burg Kadotip: Wij zijn blij met de geboorte van onze dochter Myrthe 16 juni 1996 Mare, Regine en Demi Lammens-Gri&nigt Wiardi Beckmanhof 51 4906 CR Oosterhout Geboren op 18 juni 1998 Susan Dochter en zusie van Peter. Nicole en Mendy Wetsteen Hoefslag 37 1791 SB Den Burg Tel. 322824 Voor bezoek graag even bellen! Hierbij willen wij alle mensen die 5 juni tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt bedan ken. Het was geweldig! Kees en Mariska Pol Blij dat ik weer op Texel ben Ik dank U allen voor de vele kaarten e a attenties die ik mocht ontvangen bij mijn verblijf in Heiloo. ook bij mijn thuiskomst op het nieuwe woonadres Een hartelijke groet van Fien v.d Vis-Roeper Oost Nu: Verzorgingshuis „Gollards" de Zes 12, kamer 54 1791 EX Den Burg andag INLEVEREN: vóór 10.00 uur en woens dag vóór I 7.00 uur. KOSTEN: f8,25 tot en met 3 regels. Per regel meer: ƒ2,75 (incl. btw). IOTO-TEXELA ARTJE: plaatsing foto ƒ15,- exel. tekst, alleen voor particu lieren die iets te koop aan bieden. Voor bedrijven: IM-TEXEL A ARTJE op aanvraag. 55 Texelse Vrouwen, dinsdag 23 juni. Bewogen verleden. Ne derland in oude filmbeel den 1898-1955. Video van het Ned Filmarchief. Voor slechts ƒ9.95 te koop in Het Open Boek.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 3