Cjrocn ^wartrjexels in het harL, Voningcorporaties mderzoeken fusie Aoeilijke tijden voor vliegveld Oorverdovend concert Brood een happening I Boete na schending beheersovereenkomst Richtlijnen blijven uit 1 Bankmobiel in vijf dorpen Dag te vroeg gemaaid: 'estingwal van )nd en plaggen Stoelendans van wethouders bij Texels Produkt VERDER AT IN DIT i\ummer Geslaagde festijnen rond langste dag 2 Texelse gitarist op New Age-CD 3 Fietspad Ruyslaan: dilemma's, dilemma's 5 Witte Engel in pand oude Bolder 5 Exclusief: Rock 'n' Roll junkie in TC 7 Organisatie blaast kwart-triatlon af Te laat open: ƒ240,- boete r 15 SEPTEMBER 1887- NR 11291 DINSDAG 23 JUNI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG DNNEMENTSPRIJS 56,90 PER HAI.F JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) Dichting Bejaardenzorg (SBT) Woningstichting (WST) gaan mogelijkheden voor een fusie «zoeken. Door samenwerking efficiënter - en dus goedkoper rden gewerkt, wat de dienst- ening ten goede komt, stellen e woningcorporaties. Directe eiding zijn de plannen rond jan en een nijpend woning- irt voor jongeren. aaiste |aren zijn de verschillen an beide stichtingen alleen maar er geworden De WST bezit - made bouw van Jan Dirksoord - een aanzienlijk aantal senioren woningen. De SBT verhuurt steeds vaker woningen aan jongeren, zoals in Starkenburgh en aan de Emmalaan Op deze wijze ontstaan steeds meer overlappingen Door samenwerking kunnen bijvoorbeeld de plannen rond St. Jan (een wijk- steuncentrum) en de aanpak van het woningtekort voor jongeren voortva render worden aangepakt Op Texel is nog steeds sprake van een grote vraag naar vooral betaalbare huur woningen De overheid heeft zich echter steeds verder teruggetrokken uit de sociale woningbouw. Er worden nu vrijwel geen subsidies meer ver strekt, terwijl de financiële risico's volledig bij de woningstichting liggen De corporaties staan de komende jaren voor grote investeringen in nieuwbouw, renovatie en onderhoud van woningen Om hiervoor een bre der financieel draagvlak te krijgen èn om beter te kunnen inspelen op ont wikkelingen in de vraag, wordt ge zocht naar een intensievere samen werking. Het vorige college liet bij de presen tatie van het gemeentelijke huisves tingsplan in april al weten een groot voorstander te zijn van zo n fusie. gveld Texel gaat een moeilijke legemoet. Dat zegt havenmees- Edde Bruyn, als reactie op het al trage optreden van de Rijks- itvaartdienst. De dienst besloot 992dat het geluidsniveau van gvelden in 2000 met de helft atzijn verlaagd. Enig voorstel dalle bereiken is vooralsnog iter uitgebleven. is een ingewikkelde materie, die voofkenners moeilijkheden op- itOm te bepalen wat een vlieg baan geluid mag produceren, leen fors aantal factoren worden wogen Belangrijk daarbij is Seen de hoeveelheid decibel die ttegtuig voortbrengt, maar bij- seld ook het aantal vlieg- Itfgen (starts en landingen) en Istippen waarop wordt gevlo- Joenervan alle vliegvelden het meeste aan om zo weinig mogelijk geluid te maken', stelt De Bruyn, die zegt wel eens gedemotiveerd te ra ken van de negatieve reacties. 'We laten piloten driemaal zo hoog vliegen als het wettelijk minimum En het aan tal vliegbewegingen is de laatste ja ren gedaald van 34 000 naar 29 000 Maar wat je ook doet, de klachten blijven komen.' Klein Schiphol Op veel steun van de Rijksluchtvaart dienst hoeven De Bruyn en zijn col lega's niet te rekenen 'Er zijn nog steeds geen modules ontwikkeld om te bepalen wat wij straks wel en niet moeten doen. De kans is groot dat we straks vliegtuigen moeten weigeren, omdat we anders in overtreding zijn. Wat dat betreft zijn we Schiphol in het klein Maar hoe dat moet. is ons nog niet verteld. Als ik noodgedwongen de activiteiten van het Paracentrum wil terugdringen, dan vinden ze daar waarschijnlijk dat ik een ander maar moet weigeren. Stuur ik een vliegtuig van de overkant door, dan sta ik straks misschien wel voor de rechter, omdat zo'n piloot zich in z'n rechten voelt aangetast Het is nu eenmaal een openbaar vliegveld.' Als voorzitter van de Vereniging van Luchthavens zoekt De Bruyn nadruk kelijk samenwerking met collega's om de toekomstige maatregelen het hoofd te kunnen bieden. 'Vliegtuigen moeten stiller worden Mede dankzij ons aandringen is dat in veel geval len al gebeurd Maar het blijft lastig, vooral doordat de Rijksluchtvaart dienst zo vaag is terwijl het jaar 2000 steeds dichterbij komt. Het wordt ver domde moeilijk om straks nog een vliegveld te exploiteren Contact met de fans: een meis/e in het publiek mag even meezingen De geluidboxen deden een aanslag op de trommelvliezen en zijn keyboard-spel klonk ronduit vals. Maar voor het overige was het op treden van Herman Brood een ge beurtenis van formaat. Een stamp vol Question Plaza vergaapte zich vrijdagavond aan Nederlands be roemdste 'rock 'n' roll-junkie' en diens Wild Romance. Brood was niet nuchter, maar wel goed bij stem. De band speelde een uur in hoog tempo en gaf daarna nog een onverwachte toegift. Komt-te wel of komt-ie niet? Bij de organisatie van het Midzomer Festi val was de spanning groot. Zekerheidshalve had Joop Groen doorgegeven dat de laatste boot om half negen vertrok. Een slimme zet: Brood kwam te laat in Den Helder, dacht van de provincie Noord- «t heelt de archeoloog Pieter ivrt/dag en zaterdag opgravin- P De Schans uitgevoerd Geas- !id door een graafmachine van naakte de aan de Universiteit Amsterdam verbonden Floore toorsnede van de courtinewal ijiva/j, om te bekijken hoe die lebouwd Dal moest nu wel ge- omdat eigenaar Natuur- menten de gereconstrueerde neuw opgebouwde poort deze laat inkapselen en bovenop de tzochte plek een forse hoeveel- tond wordt gedeponeerd xtillaten stelden Floore enigs oor een verrassing Hij had ver- Hal de wal zou zijn opgebouwd in aiders aangevoerde klei of tand, maar de vestingbouwers o zich door de eeuwen heen s tevreden te hebben gesteld ide Waddenzee gehaald zand. aar gehouden met grasptaggen. te materiaal en zelfs een beetje slap, zo lijkt het. Maar het voldeed waarschijnlijk toch tegen inslaande kanonskogels Anders hadden ze het echt niet zo gedaan Ze hadden er verstand genoeg van. Over het resultaat van zijn werk is Floore tevreden. Dankzij de verschil lende kleuren van de lagen, kreeg hij een goed zicht op de opbouw van de wal. Duidelijk te zien was dat het fort in de Franse tijd fors is uitgebreid en verhoogd. Dat door regenval soms stukken van de wal zijn weggespoeld, kon goed worden onderscheiden, evenals de daarop volgende restauratiewerkzaamheden In de buurt van de poort stuitte Floore op 'beschoeiing' palen en planken, die een oevertje vormden en die erop wijzen dat de gracht voor 1750 dich ter bij de poort heeft gelegen. Na die tijd is de wal verbreed en daarmee ook de gracht Op de toto kijkt behalve de archeo loog ook Gerrit Boot van Natuur monumenten belangstellend naar de graafwerkzaamheden. Vanaf 4 juli is in het Maritiem en Jutters Museum een expositie over De Schans Ie be zichtigen. (Foto Bert Koning! De bankmobiel werd gisteren even te kijk gezet op het haventerrein van Oudeschild. De definitieve standplaats In dat dorp is echter bij de supermarkt van Kalverboer, elke woensdag van 9.00 tot 10.30 uur. (Foio Harry 00 GroaQ De Rabobank Texel heft de vesti gingen in de buitendorpen op. Om toch service te kunnen geven aan de cliënten aldaar, wordt ingaand morgen een mobiel bankkantoor in gebruik genomen. Deze veel ef ficiënter te exploiteren 'bank- VTv - mobiel' zal regelmatig staan in Oudeschild, Den Hoorn, Ooster end, De Koog en De Cocksdorp. De mensen in die dorpen krijgen een brief met mededelingen over standplaats, dienstregeling en an dere gegevens. Verwacht wordt dat vooral oudere, minder mobiele Texelaars voor wie het niet eenvoudig is om naar Den Burg te gaan, er gebruik van zullen maken. Het mobiele kantoor zal ver der incidenteel voor promotie- doeleinden worden ingezet bij eve nementen zoals de Ronde om Texel, Oosterend Present en de Hoornder Landbouwdag Het totaal ongeveer drie ton kos tende voertuig is een Fiat Ducato 2.5 Turbo Diesel, die is geleverd door Wim van Sambeek Truckservice uit Oudeschild. De wagen is door Smulders Systems uit Eindhoven voorzien van een nieuw verlaagd chassis met luchtvering. Daardoor kan men de auto van achteren laten zakken, waardoor de instap met on geveer twaalf centimeter wordt ver laagd Carrosseriefabriek Karhof uit Purmerend heeft vervolgens het kantoor opgebouwd naar stijl en wensen van de Rabobank. Voor de 'bevrouwing' van het kan toor wordt gezorgd door de mede werksters Gery Lap. Esther van der Ploeg en Ria Schraag Tijdens de openingsuren zullen telkens twee van hen present zijn. Het publiek kan in de bankmobiel terecht voor eenvoudige bankzaken, zoals stor tingen en opnames, het omwisselen van pasies en handel in vreemde valuta. Ook als reisbureau krijgt de bankmobiel een functie. Een dergelijke bankservice is in Ne derland zeker met algemeen gebrui kelijk. Alleen in Heerenveen en Purmerend functioneert ook zo'n mobiel kantoor. De Rabobank is bezig de voorma lige kantoren in de buitendorpen te verkopen. Die van Oosterend en De Koog zijn inmiddels van eigenaar gewisseld Wethouder Daan Schilling neemt de plaats van zijn collega Peter Bakker in als gemeentelijk verte genwoordiger in de Stichting Sti mulering Texels Produkt. Dit gebeurt op verzoek van de stich ting zelf die graag ziet dat de gele deren worden versterkt met de wet houder die economische zaken in portefeuille heeft Bakker was in de raadsvergadering van 14 april benoemd Dit gebeurde onder voorbehoud, aangezien toen nog met duidelijk was of de stichting prijs bleef stellen op een vertegen woordiger van de gemeente in haar bestuur De vervanging moet nog worden bekrachtigd door de gemeen teraad Dat gebeurt naar verwachting in de vergadering van 11 augustus. (Foto Frans Hopman) maar was nog wel op tijd voor de boot van half tien. 'Gelukkig ging er nog eentje', zei hij bij aankomst in Den Burg De organisatie haalde opge lucht adem. De muzikanten van begeleidings band Wild Romance waren al eerder gearriveerd en warmden het publiek op Na een pauze verscheen Brood ten tonele Onder invloed, zo gaf hij zelf meteen aan. 'Sorry jongens, ik ben vanavond toevallig 'n beetje stoned', zei hij lot hilariteit van de zaal Het concert stond vervolgens echter als een huis Al in het eerste nummer gooide Brood zijn leren jasje uit en daarmee alle schroom van zich af Op zijn ontblote, getattoueerde bovenlijf vormde zich weldra het zweet van een energiek optreden. Het publiek reageerde aanvankelijk afwachtend, maar bij de oude kraker Dope sucks' van Broods succes album Sphritz ('78) sloeg de vlam in de pan Andere hits uit het verleden, zoals Saturday Night' en 'Never be clever' kregen eveneens een enthou siast onthaal. Daarnaast verraste de band met covers van o.a. Doe Maar 32/aar', door abraham Brood gewij zigd in '50 jaar') en The Bangles ('Eternal flame' meegezongen door een fan op de voorste rij) Brood aan vaardde tot tweemaal toe gretig stickies die hem vanuit het publiek werden aangereikt Van een vrouwe lijke fan die het podium beklom was de zanger minder gecharmeerd. Roemloos werd zij door orde bewakers afgevoerd Na het laatste nummer was het pu bliek murw gespeeld. Bijna niemand rekende meer op een toegift, maar toch kwamen Brood en de zijnen te rug om er nog twintig minuten tegen aan te gaan. De kwaliteit nam wel af. constateerde een vrouwelijke fan na Broods versie van de klassieker 'Great balls of lire'. 'Dat heb ik Rob Kooiman wel eens beter horen doen...' De Texelse kwart-triatlon gaat dit jaar niet door. Wegens het tegen vallende aantal aanmeldingen be sloot de organisatie het evenement te schrappen. Mogelijk houdt nu ook het bestuur van de Stichting Triathlon Texel het voor gezien. Men overweegt de fakkel over te dragen aan de wielervereniging, waarvan de Texelse triatleten lid zijn. De triatlon zou op 18 juli voor de zes tiende maal plaatsvinden. In de jaren tachtig en negentig groeide de wed strijd uit tot één van de grootste sport gebeurtenissen op Texel. Vorig jaar bereikte het 'kwartje' het hoogtepunt met liefst 300 deelnemers. Toen moest een maand voor de start al met de inschrijving worden gestopt. Tot afgelopen weekend hadden zich slechts 80 personen opgegeven De organisatie had minstens 125 deelne mers nodig om de begroting rond te maken en publiek, sponsors en vrij willigers een volwaardige wedstrijd voor te schotelen. Het besluit betekent met dat de Texelse kwart-triatlon voorgoed van de kalender is verdwenen De orga nisatie beraadt zich de komende we ken en zal er alles aan doen om de zestiende editie in 1999 te laten plaatsvinden Voor de Texelse triatleten is het be sluit een flinke tegenvaller, want de 'eigen' triatlon is het hoogtepunt waar ze het hele seizoen naar toeleven. Toch gaat de onderlinge wedstrijd komende zondag bij Dijkmanshuizen gewoon door. Op het programma staat 500 meter zwemmen, 18 km fietsen en 5 km lopen. De start is om 10.00 uur Een 51-jarige uitbater van een broodjeszaak in De Koog die zichzelf van zaterdag op zondag een verlen ging van de 1 -2-3 regeling toestond, kwam van een koude kermis thuis. De politie betrapte de man die om 4.50 uur nog broodies verkocht. Het resul taat was een boete van ƒ240.-. Twee agrariërs die zich niet hielden aan de maaidata in hun beheers overeenkomst voor grasland, heb ben een boete gekregen. De boe ren pakten een dag vóór de afgesproken datum (1 juni) de maaimachine. Ze werden betrapt door een medewerkster van de dienst Landelijk Gebied. Het betrof acht hectare grasland, die deel uitmaken van totaal 350 bunder waarvoor in het kader van het ruime jas-modeleen beheersovereenkomst is afgesloten. De vergoeding die de boeren per hectare opstrijken is af- hankeli|k van de afgesproken maai- datum Voor 1 juni keert de dienst 700 - uit Al naar gelang de maai- datum opschuift, loopt het bedrag op. Hoe later de maaidatum, des te gun stiger is dit voor weidevogels De longe dieren hebben later in het voor jaar meer kans om aan de maai machine te ontkomen Dat de twee agrariërs een dag te vroeg aan de gang gingen, hield vol gens controleur Conne Hoogenbosch verband met de weersomstandighe den 'Er stond door het natte voorjaar een dik pak gras, dat ze er graag afwilden. Ze deden voor het eerst mee, daarom zou het niet rechtvaar dig zijn ze meteen hard aan te pak ken. Tenslotte moeten we het samen doen. Ze verliezen niet hun hele ver goeding, maar krijgen als waarschu wing wel een boete aldus de oud- Texelse. die ook de overeenkomsten met de boeren afsluit. Afgezien van de twee overtreders (de enige op Texel) is ze tevreden over de uitvoering van de ruime jas. ,We hadden met gedacht in het derde jaar al de maximale deelname te krijgen Overigens is er nu weer enige ruimte," Achterop gereden Een 52-jarige Oosterendse automobiliste die zater dag overstekende kinderen voorrang verleende, werd achterop gereden door een 20-jarige vrouw uit Den Burg. De Oosterendse remde af voor de zebra aan de Emmalaan.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1