Fietspad wellicht langs Ruyslaan Aanbod schouwburg in komend seizoen itte Engel verhuist met groothandel 1EXELSE 5 COURANT G half ontruimd >r nieuwe ketels ude pand De Bolder verkocht ilder bespreekt grondeigenaars in Everstekoog Van Lubek herstelt goed van blessure (j zslacigd Bestaande bospad verdwijnt: Standpunt b en w over knelpunten plan buitengebied Revanche voor Jordy Vinke Texelaars tonen vaardigheid op Afrikaanse drums Wandeling rond Horsmeertjes College op de bres voor tandartsen Cocksdorper tegen boom Goede visvangst Inschrijfformulier DINSDAG 23 JUNI 1998 twanging van twee cv-ketets .njdag OSG De Hogeberg op i De lokalen aan de zijde van Helderweg bleven leeg en alle ■ren moesten het gebouw door «igang naast de fietsenkelder lot Wel konden alle lessen m doorgang vinden De maal- n naren nodig om te voorko- iliemand gewond zou kunnen door vallende onderdelen De la!alie bevindt zich namelijk op «tian Abs van atelier De lEsj.l heeft het oude pand TtSs'der aan het Wezenland ptZe is van plan ongeveer it van de totale 1400 vier letter oppervlakte te gebrui- ïhaar eigen groothandel, |inog in de Warmoesstraat is )d. De rest wordt verhuurd. «zeer tevreden met de aan- de voormalige sociale werk- maarvoor gisteren het voorlo- :ontract werd getekend De - Engel is snel gegroeid de laat- Kn Momenteel staan tien men de loonlijst van het bedrijf, dat spoten bestaat In de winkel 'particulieren terecht voor al le artikelen, onder andere voor ten van poppen. Zowel de iducten als de bouwpakketjes Ischap Hollands Kroon praat I met grondeigenaars over Ikoop van grond om het zo- fnde Plan Everstekoog te ren. De grond is nodig voor pven van een waterloop om Ifrd afvalwater (effluent) tsl gebied van de Gemeen telijke Polders ten zuiden IRozendijk. Het plan, dat in 'lerking met Uitwaterende d wordt uitgevoerd, staat lop de agenda van de ver- TO van het waterschap in fdhuis van Den Helder. "d afvalwater van Everstek- 'dt momenteel door Waalen- Het Noorden via gemaal it in de Waddenzee ge- 'opral in droge zomers wordt verspilling ervaren, juist om- te tijd door het toerisme het "an afvalwater het grootst «dn vervuiling van kwetsbare Weden te veroorzaken, let geloosde water extra ge- "i een helofytenfilter. een oe'as. Om het effect van ge ls afvalwater op de natuur te worden vanaf 1997 het aterpeil en de -kwaliteit in het «gebied gemeten, det waterschap bij de aan- esn waterloop probeert ge- "taken van bestaande slo- °sl er toch nog heel wat ""Stond aan worden opgeof- s'de meeste boeren is inmid- s,earistemming bereikt. jfn met wie het waterschap tesfl gehad, hebben er vol- 2ect|nisch hoofd Henk Vonk °P gereageerd Alvorens de ten start kan gaan, moeten - nodige procedures worden worden ook geleverd door de groot handel, maar deze richt zich voorna melijk op bedrijven Voor de oplossing van het ruimte probleem in de winkel, vond Van Abs vorig jaar al de oplossing met de aan koop van het pand van Fred van der Werf aan de Binnenburg Daardoor ontstond meer ruimte voor de groot handel in de Warmoesstraat. Maar aangezien De Witte Engel een steeds groter net van detailhandelzaken in Nederland, Belgie en Duitsland be dient, was al een tijdje duidelijk dat de beschikbare oppervlakte op den duur toch met voldoende zou zijn. Alternatieven bleken niet ruim voor handen De aankoop van De Bolder leek aanvankelijk geen reele optie voor Van Abs. 'De helft van de opper vlakte, aan méér durfde ik aanvanke lijk niet te denken De gemeente hield echter vast aan het uitgangspunt het gebouw alleen in z'n geheel te willen verkopen. Toen bleek dat Van Abs de financiering vrij gemakkelijk rond kreeg, werden alsnog zaken gedaan 'Het is een ideaal pand. Er hoeft maar weinig aan te worden verbouwd. En ook in logistiek opzicht ligt het ideaal voor ons. We zullen ongeveer een kwart zelf gebruiken, de rest van het oppervlak willen we verhuren. Liefst aan bedrijven met een beetje uitstra ling.' Van Abs hoopt vóór 1 juli over te kun nen, omdat in augustus de gang naar de beurzen weer begint en het dan te druk is voor verhuisperikelen. Wat er met het pand aan de Warmoesstraat gebeurt, is nog niet helemaal duide lijk. Waarschijnlijk wordt het verhuurd. Ingrid van Lubek is goed hersteld van haar blessure. Tijdens een triatlon in het Zwitserse Zurich eindigde ze af gelopen weekend als elfde. Hierdoor zijn haar kansen voor deelname aan de Olympische Spelen toegenomen De Texelse ging snel door het water, maar belandde bij het fietsen in de verkeerde groep, waardoor ze bij dit onderdeel als 23ste eindigde Bij het lopen maakte ze de achterstand ruim schoots goed. Van Lubek blijft nog even in de bergen. Volgende week verschijnt ze aan de start in een triatlon in Oostenrijk. Fieke van Groenigen is geslaagd voor het diploma Verpleegkundige A De Texelse volgde haar opleiding in Ziekenhuis De Heel in Zaandam en aan de Hogeschool Holland te Die- men. Om de opleiding oncologie- verpleegkunde te mogen volgen, gaat ze een jaar als gediplomeerde werken in De Heel de bovenste verdieping, zodat een telekraan werd ingezet om de oude (uit 1977 daterende) ketels te verwij deren en de nieuwe te plaatsen. Uit voorzorg mocht er niemand onder door lopen De operatie, in opdracht van de bedrijven TEBO en IBS/Oele7 Schoo, verliep voorspoedig. Span nendste moment was de sloop van twee schoorstenen De kraan moest bijna tegen het gebouw aan worden gereden, omdat de lengte van de giek maar net toereikend was. Met veel passen en meten lukte het. (Foto Frans Hopman Als er al een nieuw fietspad langs de Ruyslaan komt, kan dat het best nabij de weg worden aangelegd, waar nu het zogenaamde clandes tiene paadje loopt. De meeste van de fraaie eiken langs de weg kun nen dan blijven staan. In ruil voor de grond wil eigenaar Staatsbos beheer dat het fietspad dat ver derop door het bos voert wordt opgebroken. De oplossing lijkt de meest waar schijnlijke van de verschillende va rianten om de verkeersveiligheid te vergroten. Wielrijders die nu geen zin hebben in een omweg door het bos, 'sturen met alle risico's van dien de rijweg op Een fietspad op een deel van de huidige Ruyslaan, waardoor een éénrichtingsituatie ontstaat, De herziening van het bestem mingsplan buitengebied ligt op schema. Sinds de gedeeltelijke goedkeuring door de provincie heeft de gemeente flink aan het plan gesleuteld. Na de hoorzitting op 19 mei, waarbij bezwaarmakers hun zegje konden doen, hebben b en w nu hun standpunt bepaald. Knelpunten waren o.a. de oefen zone voor militairen op De Hors en de varkenshouderij van Wijtten in Eierland. In de krant van vrijdag maakten wij hier al melding van An dere wijzigingen door het college hebben betrekking op RST-camping Kogerstrand (25% van de sta caravans mag worden omgezet in trekkershutten), de familie A. Boog aard (bouw bedrijfswoning Zeven huizen wel toestaan) en de natuurgebiedbestemming op agrari sche gronden (agrarische bestem ming handhaven) Volgende maand zal de gemeente raad zich buigen over het herziene ontwerp Na vaststelling wordt het plan voor de tweede maal tervisie gelegd en ter goedkeuring opge stuurd naar Gedeputeerde Staten Eind januari 1999 maakt de provin cie haar besluit bekend. Daarna ligt het plan eerst zes weken 'stil', zodat de minister eventueel kan ingrijpen Van half maart tot eind april volgt de derde en laatste tervisielegging Als bezwaarmakers met naar de Raad van State stappen, treedt het plan daags na de tervisielegging in wer king Anders moet worden gewacht op de uitspraak door de RvS. en dat kan wel tot eind 1999 duren stuitte op verzet vanuit De Koog, zo bleek tijdens de informatie bijeenkomst woensdag in dorpshuis De Hof. Voor een fietspad pal naast de weg moeten de eiken worden ge kapt SBB staat dit met toe, omdat het afbreuk doet aan dit kwetsbare deel van De Dennen. Teerhoudend asfalt SBB is wel te porren voor een fiets pad aan de andere kant van deze rij loofbomen Het aantal eiken dat voor een pad van circa 2,5 meter breed moet wijken lijkt mee te vallen. Er komen wel een paar bochten in het kilometer lange trace, maar de gemid delde fietser zal hiermee geen pro bleem hebben Ter compensatie vindt SBB dat het parallel gelegen fietspad door De Dennen moet verdwijnen, zodat hier nieuwe bomen kunnen worden aan geplant. Probleem is dat het asfalt teerhoudend is, wat bij de afvoer extra kosten met zich meebrengt. SBB, dat nu nog voor het onderhoud van dit pad opdraait, maar niet voor het nieuwe, is bereid in ieder geval een deel van de kosten te betalen. Net als bij elke andere suggestie, leidde ook deze variant tot bezwaren. Vooral Kogers toeren op hun vrije dag graag een rondje over het fraaie bos pad en willen het graag behouden Een nieuw dilemma dus voor wethou der Peter Bakker (verkeer), die nog geen beslissing heeft genomen. Jordy Vinke heeft zich in de tijdrit van vrijdag gerevancheerd voor zijn ma tige prestatie een week geleden. Hij raffelde de 24 kilometer af met een gemiddelde snelheid van 42.6 kilo meter per uur. De renner finishte in 33.47 minuten, ruim een minuut snel ler dan nummer twee Jan Zijm (33.48) Derde werd Willem van Tatenhove (36 46) Snelste dame was Colinda Brouwer (42 23). Bij de jeugd eindigde Jasper Buis als eer ste De zestien kilometer legde hij af in 30 18 minuten. De tijdrit trok 25 renners. Meisjes uit het publiek maken een swingend dansje, terwijl de trommelaars het ritme aangeven. /Foto Frans Hopman) Begin maart meldde een tiental Texelaars zich aan voor een cur sus Afrikaans trommelen. Drie maanden en tien lessen later tra den ze al tweemaal met veel suc ces op voor publiek. Na een de monstratie met 60 drummers in Hoorn trad de groep zondag op voor eigen publiek. Samen met een aantal gevorderden verzorgden ze een aanstekelijke presentatie op de Groeneplaats. Tijdens de lessen leerden ze van docent Victor Sams verschillende slagtechnieken en enkele basisrit mes. Bovendien maakten de cursis ten zelf een djembé, de populaire trommel uit Guinee die wordt bespan nen met een geitenvel. Hoewel er extra kosten aan waren verbonden, maakten alle deelnemers een eigen exemplaar. 'Dat is met alleen leuk, maar ook goedkoper dan zelf een djembe ko pen Bovendien leer je hoe het instru ment werkt en hoe je het moet span nen', vertelt Paul van Mierlo uit Den Hoorn, die de cursus op Texel orga niseerde. Hij is van plan om in sep tember met een nieuwe serie lessen voor beginners en gevorderden te starten. Ook staan er optredens in De Worsteltent en Question Plaza ge pland. De presentatie van zondag was al vast een geslaagd voorproefje. Onder Jan Ravenstijn en Peter Ampt van de IVN-afdeling Texel geven morgen (woensdag) leiding aan een wande ling rond de Horsmeerljes. Wie mee wil kan zich om 19 30 uur melden bij de parkeerplaats, ledereen is wel kom Het college van b en w vindt het tandartsenprobleem een grote zorg voor het eiland en zal zich daarom flink inspannen om aan een oplossing bij te dragen. 'Het is dan wel geen directe verantwoor delijkheid van het gemeentebe stuur, wij willen graag meeden ken', meldde wethouder Nel Eelman woensdag in de commis sie welzijn. Eelman vertelde dat ze met tandarts De Winter een gesprek had gehad over mogelijkheden om de ploeg uit te breiden met een vijfde tandarts. Zoals bekend zijn de tandheelkundigen al ruim een jaar vruchteloos op zoek naar een nieuwe collega. De wethouder zei misschien - 'wie weet' - al succes te hebben. Ze had niet alleen contact gezocht met de Nederlandse Maatschappij voor Tandheelkunde en zorgzekeraar Univé, maar het probleem ook ter sprake gebracht in het Wadden- overleg 'En laten op Terschelling zich nu net twee tandartsen hebben ge meld Misschien dat we de afvaller zo ver kunnen krijgen dat hij naar Texel komt.' Commissielid Pieter de Groot (D66) wees erop dat ook onbekendheid met het eiland voor sommige kandidaten een drempel kan zijn. 'Veel mensen weten gewoonweg niet dat Texel zo goed bereikbaar is. dat we hier een scholengemeenschap en allerlei cul turele voorzieningen hebben. Mis schien helpt het wanneer u dat eens meldt bij de Maatschappij voor Tand heelkunde.' Een suggestie om kandidaten in het uiterste geval een soort stimulerings premie te bieden, wees de wethouder van de hand. 'Het tekort aan tandart sen is een landelijk probleem. Dat kunnen we met op deze manier ver helpen leiding van de enthousiaste Victor Sams brachten zij een rumba (be doeld voor feesten), jankadi (een sier lijke dans bij trouwerijen) en menm (om kwade geesten te verdrijven bij- geboortes) ten gehore Na de pauze kwam een voor de cursisten nog on bekend ritme, de kakilambe, aan bod. Toeschouwers werden uitgenodigd om mee te dansen: op het opzwe pende geroffel was het eigenlijk moei lijker om stil te blijven staan Een Cocksdorper chauffeur die vrij dag rond 17.00 uur op de Postweg de macht over het stuur kwijt raakte, kwam tot stilstand tegen een boom De man liep daarbij een hoofdwond op, die hij liet behandelen bij een huis arts. Zijn beschadigde auto liet hij voor wat die was. Surveillerende agenten, die het voertuig omstreeks 23.30 uur aantroffen, ontfermden zich erover. De negende wedstrijd om het Texels kampioenschap sportvissen leverde een goede vangst op. De vier leden die op het strand bij paal 12 de strijd aanbonden, hadden na 2,5 uur vissen allemaal iets aan de haak geslagen. Poul Verhagen was topscorer met zes vissen (lengte 125 cm). Tweede werd Map van der Zwaag (4 vissen, 112 cm), derde Cor Huisman (4 vis sen. 111 cm) en vierde Nico Tessel (2 vissen 42 cm). De volgende wedstrijd is zaterdag 27 juni op het strand bij paal 28. aanvang 19 00 uur. Zondag 28 juni is de laat ste wedstrijd voor de zomerstop, bij de asfaltmolen te Oudeschild om 08 00 uur. Ook het komend seizoen kunnen de Texelse theaterliefhebbers een keuze maken uit het aanbod van avondvoorstellingen van de Helderse schouwburg De Kam panje. Bij voldoende belangstel ling laat Teso na afloop een extra boot varen. Een kaartje kan worden gereser veerd door onderstaande bon in te vullen en vóór 20 juli in te leveren bij de Welzijnsstichting Texel. Post bus 143, 1790 AC te Den Burg, fax 314300. Zo spoedig mogelijk volgt dan bericht of voor de gekozen voorstelling(en) inderdaad een extra boot zal varen. Mocht dit met het ge val zijn, dan vervalt uiteraard de reservering. Alle voorstellingen beginnen om 20 15 uur, tenzij anders vermeld De genoemde prijzen kunnen enkele guldens afwijken, in verband met de rang van de toegekende plaatsen Voor houders van een CJP of Pas- 65 gelden aangepaste prijzen (ge middeld 10 a 15% korting). De Welzijnsstichting heeft de vol gende voorselectie gemaakt (in chronologische volgorde gerang schikte): 1. Sikulu, the journey Deze Zuid-Afrikaanse show behan delt een periode van tien jaar, waarin er in Zuid-Afrika grote veran deringen plaatsvonden Door de veelsoortige muziek, de kostuums en decors en vooral de onstuimige dansen komt de toeschouwer oren en ogen tekort. Datum, vrijdag 23 oktober. Entree 42,50. 2. Cuby and The Blizzards Deze legendarische Nederlandse band uit de zestiger jaren (ooit de huisband van het Texelse Sarasani) is terug op het podium. Harry 'Cuby' Muskee en de drie originele Blizzards spelen hun authentieke bluesmuziek Datum, donderdag 29 oktober. Entree: 32,50. 3. Freek de Jonge Welke verrassingen Freek in dit nieuwe programma in petto heeft, is nog niet bekend, behalve dat zijn vrouw Hella weer voor een uitzon derlijke vormgeving zal zorgdragen Een bijzondere avond wordt het ze ker N B. Aangezien de kaarten be perkt zijn, kunnen er per formulier maximaal vier worden besteld. Da tum vrijdag 20 november. Entree: 35,-. 4. Wilhelmina: Je Maintiendrai Dit toneelstuk laat diverse episoden zien uit het leven van deze markante Oranje-vorstin, die honderd jaar ge leden in Amsterdam als koningin werd ingehuldigd. Anne-Wil Blankers speelt de hoofdrol in dit groot gemonteerde kostuumdrama. Datum: vrijdag 27 november En tree: 37,-. 5. Karin Bloemen in concert Na twee seizoenen weer een nieuwe programma van Karin Bloe men, waarin zij wordt begeleid door een zes man sterke La Bloemen Band en drie backing-vocals. Uiter aard ontbreken de kenmerkende speelse uitstapjes buiten de muziek niet Datum: donderdag 17 decem ber Entree 42,50 7. Rockmusical Hair In 1968 sloeg de première van deze musical in als een bom Dertig jaar later heeft Hair nog mets aan zeg gingskracht ingeboet Met een inter nationale cast van topniveau krijgt deze eerste en enige love-rock- musical nu een splinternieuwe mo derne uitvoering Datum, zaterdag 13 februari. Entree ƒ47,- 8. Heerlijk duurt het langst, musi cal van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink Deze eerste, écht Nederlandse mu sical is een aantal jaren geleden nog met succes op de planken gebracht door de Texelse musicalvereniging Geen C Ie hoog Deze versie, waar bij Harry Bannink wederom de muzi kale supervisie heeft, wordt ge speeld door o a. Jasperina de Jong, Riens Gratema een Marnix Kappers Datum vrijdag 5 maart Entree 65.-. 9. Matthaus Passion van J.S. Bach Ook Nederland kent zo langzamer hand een behoorlijke Matthaus Passion traditie. Deze versie wordt uitgevoerd door het Tsjechisch jongenskoor Boni Pueri, begeleid door een kamerorkest en zes solis ten. Datum vrijdag 2 april (Goede Vrijdag), aanvang 19 30 uur. Entree 45,- nog steeds geen grenzen Ook deze keer slaagt de groep er in zijn fans een hartverwarmend theaterconcert te bezorgen. Datum zaterdag 1 mei. Entree 50.- 12, Hans Klok, Magic Live on Stage Nederlands bekendste illusionist Hans Klok laat met de snelheid van een videoclip mensen, dieren en dingen vliegen verdwijnen en ver wisselen in een geraffineerde choreografie en met spectaculaire lichteffecten Datum: zaterdag 15 mei. Entree ƒ45.- Inleveren voor 20 juli a.s. bij Welzijnsstichting, Postbus 143, 1790 AC Den Burg. 6. Hoofdstad Operette, Das Land der Lachelns van Franz Lehar Deze operette is beroemd geworden door het optreden van de legendari sche tenor Richard Tauber in de rol van Sou-Chong. De geschiedenis speelt zich af in Wenen en Peking anno 1912, en verhaalt van de liefde tussen Lisa, de dochter van een Weense graaf en de Chinese diplo maat Sou-Chong. Datum vrijdag 5 februari. Entree: 40,- 10. De klokkenluider van de Notre Dame door Opus One Het gezelschap Opus One vertelt dit bekende romantische verhaal in een mix van dans muziek, zang en mime. De voorstelling is geschikt voor iedereen vanaf 8 jaar Datum: zaterdag 17 april, aanvang 19 30 uur. Entree: 22.50. 11Theaterconcert BZN De populariteit van Carola Smit en Jan Keizer en hun muzikanten kent nummer datum voorstelling aantal kc gewoon artjes CJP/pas-65 Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon Datum. Handtekening

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5