ggsasarar, I Groen Zwart,- Texels in het harG inderkermis: nog attracties nodig zr Nummer l/leer dan 100 ton asbest scheuren Veerhuis ingeleverd Solexers rond het Weerpalen schieten landbouwer te hulp timmer Zaterdag de eerste keer Opmars niet te stuiten Botsing brommer en geparkeerde auto Val met heupletsel Zoekactie naar marathonsurfer Durper feestmarkt Metropoolorkest blaast uit in OSG 2 Gerrit Gerrits toont verzameling uniformen 5 Water krijgt vrije loop op St. Donatus 5 Nieuwe start Nilsson overweldigend succes 7 Razende Bol: wel rust, geen lawaai 7 Surfers in rap tempo heen en weer 8 TEXELSE ^COURANT WLTO enthousiast over deelname DINSDAG 30 JUNI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv inbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 y - -m VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG y^/ ONNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-52 78 4320 (b g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) 'een beetje boos. De hele ben ik bezig geweest voor Heilige kinderkermis met Me attracties, maar bedrij- 1 verenigingen laten het nu toeten.' Frans Pieterse is te- sleld. Weliswaar gaat de kermis gewoon door, maar der graag wat mooiers van "laken. Deze zomer staan er bet programma. Zaterdag is ste, op de Groeneplaats van !°l 16.00 uur. toeft de jeugd zich zaterdag vervelen. Ze kunnen zich ver net zo'n 25 onderdelen, waar mee zweefmolens, auto 's. trampoline, touwtje trek, 'Mensen dieren zoals pony's, 'en varkentjes Ook zijn er olie- te koop. De prijzen van de at- s worden zo laag mogelijk ge- n zodat gezinnen met jonge e" geen vermogen aan hun k kwijt zijn. toj°Pt het aanbod nog uit te r ™e Proberen er nog zoveel 1-kinderspelen bij te krijgen.' altt hoop gevestigd op ver enigingen (zoals op de Koninginnemarkt) en winkeliers (bijv door het beschikbaar stellen van speeltoestellen, ballonnen, een grab belton of clown). Ook roept Pieterse kinderen die muziek maken op om zaterdag als straatmuzikant een centje bij te verdienen 'Ik heb al eerder bedrijven en clubs benaderd om mee te werken. De reacties vallen me tegen. Alleen de zwemclub zal drie keer aanwezig zijn en de Rabobank was de enige die wat wilde sponsoren.' Méér financiële steun was/is nodig, omdat diverse kermis-exploitanten vorige zomer te weinig verdienden en daarom nu wegblijven. Pieterse. 'Door het bloedhete weer is de draai molen al tweemaal met slechts vijfen twintig gulden opbrengst van het ei land vertrokken Ook anderen hebben hartstikke weinig verdiend. Gelukkig was Teso coulant en moch ten ze voor half geld over. Jammer genoeg kon dat deze zomer met.' Hij schreef met alleen Texelse onder nemers aan, maar ook fabrikanten van speelgoed en leveranciers van ijs en frisdrank Telkens kreeg Pieterse echter nul op het rekest. 'Heel jammer dat iedereen het laat afweten Zo moeten de kroegen het weer doen. Belachelijk toch, het is een kinder evenement En zelf verdien ik er am per aan, want het terras van De Karseboom ligt teveel verscholen Het gaat me om de kinderen Voorde jeugd van 3 tot 12 jaar wordt al zo weinig gedaan. Blijkbaar is dat een onbelangrijke groep, omdat ze mets verteren.' De kinderkermis wordt telkens ge houden op de Groeneplaats en Vis markt in Den Burg. De data zijn 4 en 25 juli, 15, 22 en 29 augustus. Een 47-jarige man uit Oosterend raakte zondagavond licht gewond, toen hij met zijn bromfiets de fietsen- drager van een geparkeerde auto raakte en viel Het ongeval ge beurde rond 19 50 uur op de Nes- weg. De man was onderweg naar Oudeschild. Een arts, die zijn won den behandelde, achtte het niet noodzakelijk de man naar het zie kenhuis te verwijzen Een 68-jarige vrouw uit het Canadese Garibaldi kwam zondag middag rond 14 00 uur lelijk ten val. toen ze langs de Rozendijk op haar fiets wilde stappen Zij liep letsel op aan een heup en werd per ambu lance naar het Gemim-ziekenhuis in Den Helder gebracht. Verzamelaar 'Solexrijden leeft op Texel', consta teerde Schagen na afloop van het knetterende tweetaktspektakel. Nog maar enkele maanden na de oprich ting van de vereniging, telt zijn club al zeventig tuffers Het was Schagen Reddingsvaartuigen hebben zondagmiddag ten zuiden van Texel anderhalf uur gezocht naar een vermiste surfer De plankzeiler uit Wormerveer was tijdens het laatste stuk van de marathon Den Helder-Texel vice uit de koers geraakt en van z'n surfplank gevallen. Nadat veiligheidsboten van de Windsurfclub Texel tien minuten vergeefs hadden gezocht, werd groot alarm geslagen Redding boot Dorus Rijkers pikte de man om 16 45 uur voorbij Huisduinen gezond en wel uit zee Meer over de redding en de zeilmarathon, die werd gewonnen door Alexander Hoekstra, verder in deze krant. In De Cocksdorp wordt donderdag avond de eerste Durper Feestmarkt gehouden De markt is wekelijks van 17 00 tot 21.00 uur. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. 'Vroeger kocht ik er eens twee voor een rijksdaalder Dat is er nu niet meer bij In korte tijd zijn ze van 200,- naar 400,- gestegen. Ik kan ze bijna met aanslepen Jaap van der Vis heeft er al een stuk of vijftien bij mij vandaan Op dat moment tikt een andere Texelaar hem op z'n schou der 'Ja hoor, leren jassen verkoop ik ook, en pothelmen Een rekensom leert dat een solexrijder, inclusief standaardpak, voor 500, -de man is Veel duurder is De Peperbus, vol gens de kenner het eerste exemplaar uit de solexserie. 'Daar is gewoon niet aan te komen Die doen wel duizend gulden.' Naar de knoppen Kritisch is Haarsma over de Texelse rijstijl 'Gewoon toeren houd je lang vol. maar zoals ze er hier mee om springen, helpen die jongens ze naar de knoppen Kijk, die hele zadelpen is krom Als de rookwolken zijn op getrokken blijkt dat Peet Boersen de afvalwedstrijd heeft gewonnen. Het team van Albert Schagen werd als snelste bij de estafette aangewezen. opnieuw mag worden gebruikt, was het waardeloos en lag het in de weg. Bovendien droeg het niet bij aan een fraai opgeruimd erf. Inleveren bij huisvuiloverslagstation De Hamster (goed verpakt in plastic) is altijd mo gelijk maar is vrij kostbaar Nu het grootste deel van de kosten door de WLTO werd betaald, grepen de milieubewuste maar ook zuinige boeren hun kans. nog niet genoeg: 'Meld je bij ons aan', deed hij een beroep op alle Texelaars met een solex. Dit tot groot genoegen van oud- Texelaar en solexverzamelaar Theo Haarsma (66). wiens koren staat te bloeien. 'Kijk, dit exemplaar komt bij mij vandaan', wijst hij op een vehikel dat behoorlijk om z'n oren heeft ge kregen. De verzamelaar heeft dank zij de hausse in de solexwereld een levendige handel opgebouwd inzameling van asbest door de Westelijke Land- en Tuin- wOrganisatie (WLTO) is op Texel een succes geworden, jagwerd op het terrein van Texelverhuur BV bij De Waal >rdan honderd ton bijeengebracht. Voor de afvoer naar op- plaatsen in Wieringerwaard en Heiloo waren 14 containers 9- Jeelname aan de actie was t dan waar ook in Noord- nd. Van de Texelse WLTO-le- hadden er 95 deze gelegen- aangegrepen om op lelijke en voordelige wijze iwerfasbest' af te komen. De jverde hoeveelheid per deel- >j was aanzienlijk. Gemid- had ieder bijna twee grote bc zakken ('big bags') nodig. elijkWLTO-voorzitter Rinus r reikte er de afgelopen lotaai 170 uit. k was dat aantal niet toerei- Nogal wat boeren kwamen rij kat op het idee om aan de ac- ie Ie doen Enkele van hen Kan worden teleurgesteld want EtiHi waren op. lüïoorkomen dat de gezond- ■«edgeschaad kregen de boe- lis# met de zakken hand lemen maskers. Zelf moesten liütetresten op hun erf inpak ken, de zakken goed dichtbinden en ze vrijdag naar de overslagplaats aan de Laagwaalderweg brengen. Dat is in een enkel geval niet hele maal goed gegaan. Op de Kadijksweg vond een hardloper een spoor van brokken asbest, blijkbaar verloren door een der boeren opweg naar de overslagplaats. De Dienst Gemeentewerken zorgde ervoor dat het werd opgeruimd Opgeruimd... Verreweg het meeste ingeleverde asbest bestond uit golfplaten of brokken ervan Maar er zaten ook goten, bloembakken en schoor steenpijpen bij. De spullen restan ten van sloop, bouw en reparatie, hadden in de meeste gevallen al ja ren op het erf of in een schuur gele gen Op zichzelf was dat niet ge vaarlijk. aangezien asbest alleen schadelijk is als het wordt bewerkt waarbij stof ontstaat dat kan worden ingeademd Maar omdat asbest met Vlot Volgens projectleider Ton Kraakman van de WLTO verliep de overslag vrijdag als een trein. Tussen 9 00 en 13 00 uur was er een gestage stroom van boeren met trekkers die eén tot vier gevulde big bags' kwa men brengen Op het terrein ston den twee kranen waarmee de pak ketten van de wagens in de gereedstaande stalen containers werden gehesen alles volgens de regels die voor deze actie in overleg met gemeenten, arbeidsinspectie, provincie en diverse deskundigen waren opgesteld. Nog meer Niet gezegd kan worden dat Texel nu 'vrij' is van asbest De actie was uitsluitend gericht op zwerfasbest, dus met op grote partijen asbest die vrijkomen bij verbouwing of sloop Bovendien werd deze goedkope ge legenheid alleen geboden aan WLTO-boeren terwijl er ook veel particulieren zijn die in of bij huis asbestresten hebben. Een alge mene inzamelactie van gemeente wege naar het voorbeeld van WLTO zou dan ook in een behoefte voor zien De voldoening over het resultaat van de inzameling van vrijdag is in elk geval groot Een WLTO-bestuurder 'De Texelse boeren hebben laten zien dat ze hun verantwoordelijkheid kennen als het om het milieu gaat Goed voor ons imago' Solexnjders gunnen elkaar bij de Ronde om het Veerhuis geen duimbreed ruimte. Stoere kerels in lange leren jassen, een Willempie-helm op en klompen aan. die als waanzinnigen rond scheuren op grootmoeders solex. De stukken vlogen er zondag in Oudeschild letterlijk vanaf, toen zo 'n vijftig solexers op de haven de Ronde om het Veerhuis verreden. De zegetocht van de authentieke tuffers lijkt niet meer te stuiten. Albert Schagen. voorzitter van solexclub Steeksleuteltje 9'. ver wacht binnenkort het honderdste verenigingslid te kunnen inschrij- (Advertentie) Moet ik nu wel of niet spuiten tegen aardappelziekte? Het antwoord op die vraag is niet langer natte vin ger-werk voor elf agrariërs die zijn aangesloten op de twee weerpalen die sinds enkele weken op Texel staan. De meetstations op Drie huizen en in Eierland staan in ver binding met een centrale computer die een agrariërs adviseert over gewasbescherming. Via hun scherm kunnen ze zelfs satelliet- beelden ontvangen met luchtfoto's die twee uur vooruit lopen. de Stichting ter Promotie van het Texels Product en Cavo Latuco Me dewerker Nico Willemse coördineert het project. Zijn coöperatie sponsort éen paal, de Rabobank de anderen. Via een telefoonverbinding is het weerstation aangesloten op de cen trale computer van het bedrijf Datacom in Emmen. De verantwoor delijkheid berust bij de Vereniging van Bedrijfsvoorlichting Texel In middels kunnen elf akkerbouwers via hun computer het spuitadvies ophalen. Vier collega's zijn voorne mens volgend seizoen een aanslui ting te nemen. Bakker: 'Ik ben blij dat er nu tussen de verschillende akker bouwers openlijk over aardappel ziekte wordt gepraat. Want we zitten met z'n allen toch in hetzelfde schuitje.' In de toekomst kunnen ook voor an dere gewassen, zoals bloembollen, via dit systeem adviezen worden verkregen Enig nadeel van het sys teem is dat de weersvoorspelling is gebaseerd op de gegevens van weerstation De Kooy De ervaring leert dat het weer met Texel flinke afwijkingen kan geven. Alleen al op het eiland zelf. De regenmeter op Driehuizen registreerde afgelopen voorjaar vijftig millimeter meer dan in Eierland Ging het er bij het défilé van de solexrijders door Oudeschild nog ge disciplineerd aan toe. nadat gangma ker Martin Trap zijn tweewieler met hulpmotor had verwisseld voor de mi crofoon, maakte de kameraadschap pelijke sfeer onder de clubleden plaats voor rivaliteit De pothelmen werden stevig op de hoofden gedrukt en de jassen dichtgesnoerd Zondagrijders veranderden in verbe ten coureurs die elkaar in de verschil lende manches geen centirpeter ruimte gunden. Niet zonder gevaar Strijdend om de eeuwige roem, tui melden ze over elkaar heen waarbij klompen, helmen en andere onderde len over straat vlogen Wonderwel bleef het bij een enkele schram Dit alles tot groot genoegen van vele toe schouwers, die een kijkje namen op het zonovergoten haventerrein De weerstations meten zaken als de temperatuur, windsnelheid, lucht- vochtheid hoeveelheid neerslag en zelfs de grondtemperatuur. Een com puter combineert deze gegevens met het weer van de afgelopen dagen en de voorspelling voor de komende twee a drie dagen Hieruit kan de computer de zogenaamde dauwnat- periode afleiden de tijd dat het blad van bijvoorbeeld aardappelen voch tig is. Vocht, in combinatie met een hoge temperatuur, bevordert het op treden van de schimmel die aardappelziekte (phylophthora) ver oorzaakt, Verder kunnen akker bouwers zelf informatie inbrengen zoals het in hun percelen voorkomen van aardappelziekte, de gewasgroei rassen en spuitmiddelen Op basis van deze gegevens geeft de compu ter een spuitadvies. 'Wat de meetpalen ons al weken vertelden, is nu zichtbaar geworden in het veld', bevestigt akkerbouwer Frits Bakker het nut van de meet palen 'Toen de computer een drin gend advies gaf om met curatieve (genezende) middelen te spuiten, konden we dat amper geloven. Nu is echter gebleken dat aardappelziekte overal op het eiland zit De schimmel heeft de laatste jaren agressieve soorten ontwikkeld, die bijzonder hardnekkig zijn Door op tijd te spui ten, voorkomen we straks veel el lende In jaren dat de besmettingsdruk min der is, zullen de meetpalen daaren tegen een heel laag spuitadvies ge ven. Dit voorkomt onnodige bestrijding, kosten én spaart het mi lieu.' De meetpalen zijn een initiatief van toen werden de door de boeren aangevoerde pakketten asbest in de stalen containers overgeladen. (Foto Hurry de Graan Akkerbouwer Frits Bakker inspecteert de meetpaal op het land van Driehuizen. (Folo Gerard Timmorman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1