Vit is hartstikke goed, maar wie zijn jullie?' i y Rustzoekers swaaimakers niet' Nilsson succesvolle opvolger Vivid: Recreatie op Razende Bol: T TEXELSE f couRANT j Wadden vereniging wil overleg met met watersporters Razende Bol steeds anders X 6yy^ YV v Nep" //yi Avontuurlijk weekend Scouting Harde wind zwaar voor wielrenners Golfer Van Wijk wint strokeplay Looptraining AVT Hoog bedrag voor gehandicapten Geslaagd Spannende strijd bij test-triatlon DINSDAG 30 JUNI 1998 Vivid ging het aanvankelijk I behoorlijk. De debuut-CD [d Pearl' (1993) werd uitstekend langen, ze bereikten de halve Ie van de Grote Prijs van Neder- j, gaven jaarlijks zo n dertig lédens in het hele land en ver- ikten op het festival Waterpop seens tienduizend bezoekers ,li||i. Maar vorig jaar brak plot- ng het besef door dat de rek ilwas'. Het was 'nu of nooit' en Nilsson maakte de Texelse groep een heel nieuwe start. overweldigend succes, hst Pinie vertelt over het hoe taarom. Tijdens grote delen van het interview kijkt hij bedachtzaam En ook wan neer hij van zijn enthousiasme blijk geeft, doet hij dat niet uitbundig. Maar over de aandacht voor het vorige maand verschenen album Nilsson vertelt hij met onverholen trots 'De recensies zijn heel prettig Muziek- krant Oor schreef er goed over en Nieuwe Revue gaf ons zelfs vijf van de vijf sterren. Bij de Free Records hop is-ie onderdeel van een actie, Buy and Try. Wie de CD koopt, mag 'm de eerste week terugbrengen als- le niet bevalt Maar dat gaat om een te verwaarlozen aantal.' Nilsson, met Marieke Eelman (zang/ gitaar), Pinie (gitaar/zang), Oscar Bremer (keyboards), Wilco Witte (bas/zang) en J.J. Zegel, is behoor- hot op het moment Wie de concertagenda op teletekst raad pleegt, komt de Texelaars regelma tig tegen temidden van beroemde bands die deze zomer de festival podia bestijgen. 'Gemiddeld hebben we drie optredens in de week. En op de festivals staan we af en toe zelfs tussen de hoofdacts. Dat is het ver schil, tussen wel of geen liedje op de radio.' Platenmaatschappijen Het besluit om 'fris, vanaf nul' te be ginnen, zou in voetbaltermen een gouden wissel worden genoemd. 'We hadden een liedje gemaakt, Elastic Baby. dat we gewoon heel goed von den. We bedachten ons dat als we nog wat wilden, het nu moest gebeu ren. Zo gezegd, zo gedaan We heb ben een stuk of tien platen maatschappijen een cassettebandje opgestuurd met het liedje erop. Zon der naam erbij, met alleen een tele foonnummer. Wél hadden we het bandje vastgeplakt op een vinylsingletje, om aan te geven dat wij het liedje wel als singletje zagen. Al snel hingen er drie maatschappijen aan de telefoon' Dit is hartstikke goed. Maar wie zijn jullie? CNR bleek het meest vasthoudend in de gesprekken die volgden, met het bekende resultaat. Eind vorig jaar werd Elastic Baby gelanceerd en kort daarop werd de song op Radio 3 uit geroepen tot megahit. 'We hadden mazzel, want dat gebeurde nét in de kerstvakantie De megahit wordt in die periode met vernieuwd, waardoor we twéé weken lang in iedere pro gramma werden gedraaid.' Geheel onverwachts werden de Texelaars begin januari voor Noorderslag gevraagd, een onder kenners hoog aangeschreven festival voor alternatieve bands, 'Als invaller, net op het moment dat het singletje z'n top bereikte. Een betere timing kun je niet bedenken We zaten in de goeie vibe, de goede golf, zeg maar ledereen was bloedmeuwsgierig wie wij nu wel waren. Of dat bandje dat op de radio zo aardig klonk ook op het podium uit de voeten kon.' En bijna beschaamd 'We hebben verschrik kelijk goed gespeeld, echt waar. Een mooie start van het nieuwe jaar.' De groep heette inmiddels Nilsson. 'We hebben een stuk behang in de oefenruimte geplakt, waarop ieder een ze ei kwijt kon. Op een gegeven moment zijn we gaan strepen. Toen kwam dit eruit. Voordeel van deze naam is dat het niks betekent Vivid, betekent iets vrolijk, levendig. Dan ben je bijna verplicht vrolijke, leven dige liedjes te maken, ook wanneer je daar geen zin in hebt. Hiermee kun je alle kanten op. Bovendien, ook de luisteraars kunnen er zelf hun invul ling aan geven Je hoopt natuurlijk dat onze naam straks staat voor een be paalde muziek, de onze Dat als je deze muziek hoort, je meteen denkt: Nilsson!.' Texelse clip Na de tumultueuze start van het nieuwe jaar, dook het kwintet de stu dio's in om een heel album op te ne men 'We kregen alle artistieke vrij heid van CNR, net als bij de opname van de clip bij Elastic Baby. Die heb ben we op Texel opgenomen, samen met Texelaar Arjen Rienks, een vriend van ons van de kunstacade mie. Het leuke is dat het plaatje veel is gedraaid bij TMF. De presentatrice zei daar steeds. Nilsson. je weet wel: van die natte, winderige clip.' De CD - die gewoon Nilsson heet en vorige maand uitkwam - oogstte lou ter positieve kritieken. De vraagt rijst of dat met ook was gebeurd wanneer Nilsson nog Vivid had geheten Pinie. 'Dat weet je nooit. Maar de liedjes zijn beter dan een paar jaar geleden We zijn gegroeid. Gewoon, in het am bacht schrijven Maar ook in het uit werken en arrangeren van een liedje Waar plaats je een versiering, moet die gitaarsolo nu hier of juist daar' Dat moet je zien, daar ben je op een gegeven moment aan toe. Begin nende bandjes schrijven vaak heel lange nummers, omdat ze niet weten wat de essentie is. Dan gooien ze er nog maar weer een solo uit, met als gevolg dat ze smoren in goede be doelingen. Onze liedjes zijn bijna nooit meer langer dan vier minuten Kort en bondig, daar zit de grootste progressie Veel lof zwaait Pinie ook toe aan de producer, Sander Janssen, die al eerder samenwerkte met Neder landse toppers als Loïs Lane en Skik. 'Die man heeft oren aan zijn hoofd. Hij is een Pietje Precies, zonder te ver vallen in geneuzel Terwijl bij een ander veel afhangt van het mixen, bij de afwerking, neem je met hem alles gewoon in éen keer goed op. Een genot om mee te werken Werken Ondanks het succes, rusten de vijf muzikanten niet op hun lauweren. Sterker, hun leven bestaat voorname lijk uit werken. 'We hebben altijd de hoop gehad - en ook een beetje de overtuiging - dat er iets uit moest ko men. Ook vroeger al. Daarom repe teerden we minimaal twee keer per week, om als band steeds beter te kunnen worden Daar hebben we ons werk op ingericht. We werken alle maal parttime. Wilco geeft les op een popschool in Rotterdam Jan Jacob probeert een kunstenaarscentrum van de grond te krijgen in Utrecht Marieke is grafisch ontwerper, met een eigen bedrijfje. Oscar is accoun tant bij een stichting die kunstenaars begeleidt. Zélf geef ik één dag per week les op de muziekschool op Texel en twee dagen in Alkmaar Daar zijn we nu heel gelukkig mee. Het is nu al behoorlijk zwaar, maar met een gewone baan had dit niet gekund.' Bij optredens wordt Nilsson begeleid door twee technici, die voor de op bouw zorgen, de spullen sjouwen en verantwoordelijk zijn voor het geluid. 'Het is wel prettig dat |e dat niet alle maal meer zelf hoeft te verzorgen, anders gaat het toch ten koste van je Nilsson is gegroeid, volgens Pinie. Die gitaarsolo hier of juist daarDat moet je zien... (Foto Joop Rommets) optredens. Zij zijn freelance bij ons in dienst. Eigenlijk hebben we straks ook iemand nodig die ons rijdt en die shirts verkoopt. Als je eerst 's mid dags in Heiloo optreedt en 's avonds ergens onder Den Bosch, dan heb je dat wel nodig.' Eredivisie Pinie durft echter nauwelijks in de toekomst te kijken 'Er is in Nederland maar een handvol bands die kan le ven van de muziek. Dat is de ere divisie. Ik heb het dan over ons soort bands. De zanger van Van Dik Hout had het in een interview eens over het koude circuit: de clubhuizen en de kleine zalen. Daar tegenover staat het warme circuit, bandartiesten die van bruiloft naar feesttent reizen en zich met een paar honderd gulden steeds aardig kunnen redden, omdat ze er niet met z'n allen van hoeven leven.' Hij lacht: 'Maar ik weet niet of wij er wel zo thuis zijn. in dat warme circuit Pinie verwacht dan ook niet dat hij al snel een keuze zal moeten maken tussen de Texelse muziekschool en de Nederlandse podia: 'Het is ge woon een kwestie van spelen, het gas erop en er voor honderd procent voor gaan De beste reclame zijn toch je optredens, ook voor weinig toe schouwers Als je zorgt dat tien men sen helemaal uit hun pannetje gaan, dan nemen die de volgende keer mis schien allemaal hun vriendjes mee Baan of optreden? We zien wel wat ervan komt. Tja, als het echt gierend uit de bocht gaat, dan heb je geen keuze meer voldoening blikt de Wadden- foging terug op de eerste in van de campagne voor ïazende Bol. Weliswaar is het bescherming van de 'wande- zandplaat tussen Texel en Helder, nog niet bereikt, wel is sultaat geboekt inzake mili- activiteiten, zandwinning en misch onderzoek. Volgend rpunt is de recreatie. 'Dat wij een van de Bol af willen heb- is onzin. Rustzoekers zijn om, lawaaimakers niet.' i Woudstra, woordvoerster na- ideWaddenveremging, zegt het oadruk. Onlangs werd tijdens bending van Nova een andere gewekt. 'Het is juist belangrijk ensen dit gebied kunnen bele- uitgestrektheid van de zand de zee, het samenspel van en water. Maar de plaat wordt «woond door trekvogels en zee- en Je moet dus zorgen dat belangen goed samengaan.' dal te bereiken zou lawaai-re- eaan banden moeten worden ;d Woudstra: 'Daarmee doel ik dski's, motorboten, 's nachts feestvieren en dergelijke. Zeilboten en kano's mogen de Razende Bol best aandoen, mits ze een ligplaats kiezen waar ze geen vogels versto ren. De Waddenvereniging wil deze zo mer alle activiteiten en knelpunten in kaart brengen 'Nu zijn er af en toe slechts signalen over verstoring. Exacte gegevens ontbreken Ons doel is om nu samen met recreatie- organisaties, zoals watersport verenigingen. na te gaan wat er op de plaat gebeurt.' Gekozen wordt voor overleg, geen actie. Schade voorkomen Hoofddoel van de landelijke cam pagne 'Afblijven, dit is wildernis' is de Razende Bol te plaatsen onder de Natuurbeschermingswet (NBW). 'We weten dat dit op Texel reacties los maakt Gevreesd wordt dat je dan niet meer op de Bol mag komen. Maar dat Pluim ouds,ra (Waddenvereniging): ...campagne voor de Razende Bol (Foto Frons Hopman) klopt niet. Kijk maar naar De Hors, die is ook niet afgesloten voor wande laars. De NBW was echter wel het instrument waarmee op 3 juni de Hors-oefening van Defensie kon wor den tegengehouden. Het is een goed middel om schade aan een gebied te voorkomen.' Overigens vindt de Wadden vereniging dat de militaire activiteiten in het gehele waddengebied moeten worden afgebouwd. Dat staat in een rapport, dat op 6 juni tijdens de alge mene ledenvergadering in Den Haag werd gepresenteerd. Op de kaart Woudstra is, in gezelschap van hoofdredacteur Jan Abrahamse, op Texel om interviews te maken voor het Waddenbulletin. Tussen alle af spraken door maakt ze graag even tijd voor de Texelse Courant. Per slot van rekening behoort de Razende Bol tot het grondgebied van Texel. 'Landelijk komt de aandacht voor onze campagne op gang. Dat merken we onder meer aan de reacties op advertenties en ledenwerf-coupons. De Razende Bol is voor Texelaars een begrip, maar voor de rest van Nederland moet-ie nog op de kaart worden gezet. Dat gebeurt nu lang zaam maar zeker.' Een wandelende zandplaat. Ken ners van het Waddengebied weten van het fenomeen De Razende Bot. tussen Den Helder en Texel, is ook voortdurend aan verandering onder hevig. Sinds een jaar of vijf houdt Arte van der Vis uit Oosterend de vorm en ligging van de bult zand bij. ..Gewoon uit hobby", verklaart de Texelaar, die bij zijn metingen gebruik maakt van een GPS (Global Positioning System) Dat is een systeem dat voor positieberekening gebruik maakt van meerdere satel lieten. Van der Vis gaat jaarlijks meerdere keren met hulpstrandvonder Hans Eelman naar de Razende Bol ..Meestal in het najaar of in januari Niet in de zomer, dan zijn er teveel Helderse kraaien", doelt hij op de bezoekers uit Den Helder, die op de Bol recreëren Naar aanleiding van de gegevens die Van der Vis al lopend verzamelt, tekent hij kaarten van de Bol. De zandplaat verandert veelvuldig van vorm. ,.Het is zo onvoorspelbaar. Vooral na harde noordwesten wind is ie totaal anders. Dan stroomt het zand onder, waardoor hele delen wegspoelen. De Razende Bol ..wandelt" steeds meer in de richting van Texel Ooit zal ie wel aan de Hors vastgroeien. Of wij dat nog meemaken Och, je weet het niet hè Het kan over een jaar of tien wel zover zijn. Het Molengat wordt nu al steeds ondie per. Drie kaartjes, getekend door de Oosterender geven aan hoe snel de zandplaat van vorm verandert -v'Cb I ?l rr Hu^cJum In maart-april 1995 is de geul Ingang aan de oostkant dichtgeslibd, maar is aan de zuidkant nog wel een toegang. "1<V* t -V 1 ij v|> 1 47 wr»csi?'^ s.„ J'n listal De zuidgeul is aan het verdwijnen, maar deze maand vertoont de zandplaat ineens een sterke aangroei aan de noordwesthoek. (Tekonmgen a no van der vis-Oosiorend) De welpen en kabouters van Scouting Texel hebben een avon tuurlijk kampeerweekend achter de rug. Hun kampen werden vrijdag op geslagen op een terrein aan de Pontweg en bij de mini-camping van de familie Boon in polder Het Noor den. Dat het programma door de nattigheid van zaterdag hier en daar worden omgegooid, deed aan de vreugde weinig af. Met als thema 'Vlieg er eens uit' vormd een bezoek aan Vlieveld Texel één van de hoog tepunten. Zondag beklom de jeugd de Fonteinsnol Loek van Vliet en Jan Zijm hebben vrijdag de koppeltijdrit van de wielervereniging gewonnen Zij had den slechts 35.58 minuten nodig voor 24 kilometer, een gemiddelde van 40 kilometer per uur. Een knappe pres tatie. want als gevolg van de harde zuidwestenwind werden in het alge meen geen snelle tijden gereden. Ricardo de Graaf en Otto Goenga hadden 1.16 minuten langer nodig en eindigden als tweede, in 3714 Robert Jan Appel en Robert Bakker legden met 37 41 beslag op de derde plaats. Er waren twee gemengde koppels, met een heer en een dame. Bettina Lösscher en Remco Nagtegaal werden in 40 52 negende. Colinda Brouwer en Mark Boersen kwalificeerden zich in 42.11 als elfde op de ranglijst. Jan van Wijk is zondag op golfbaan De Texelse jeugdkampioen stroke play geworden. Hij veroverde daar mee de Alan Rijks-wisseltrofee, be schikbaar gesteld door de architect van de baan Van Wijk gebruikte 89 slagen om de bal in achttien holes te slaan. Stephan van Maldegem had 96 slagen nodig en veroverde de tweede plaats. Jaap Waverijn (122 slagen) werd derde Ook op de kleine baan werd verbe ten gestreden Hier kwam Martme Zandee als beste uit de bus (77 sla gen), op eerbiedige afstand gevolgd door Erik van Wijk (86) en Lennard van Maldegem (88) Vanaf volgende week zullen alle loop trainingen voor de senioren van de Atletiekvereniging Texel van dinsdag middag, woensdag- en vrijdagavond plaatsvinden op maandagavond. Gestart wordt steeds om 19 00 uur bij hetTurfveld inde Dennen. Detraining van vrijdag 3 juli komt te vervallen Woensdag 8 juli wordt bij paal 28 de eerste van de strandlopen bij De Krim gehouden, georganiseerd door AVT Inschrijven kan vanaf 19.00 uur in het strandpaviljoen, het startschot klinkt om 19.30 uur De jeugd tot en met 12 jaar loopt 1200 meter, atleten tot en met 16 jaar wagen zich aan 4 kilome ter, volwassenen mogen kiezen uit 4 en 8 kilometer. De nationale AVO-collecte heeft op Texel ƒ3725,95 opgebracht. Een erg hoog bedrag en ruim ƒ1600,- meer dan vorig jaar bericht de organisatie. Voor het eerst liepen collectanten in alle dorpen. De opbrengst is bestemd om de integratie van gehandicapten te bevorderen Linda Timmer (26) is aan de Univer siteit van Amsterdam geslaagd voor het artsexamen De oud-Texelse is van plan zich te specialiseren als huisarts. Aan de test-triatlon, zondag bij Dijkmanshuizen, deden achttien Texelaars mee. Na een spannende strijd toonde Robert Bakker zich uiteindelijk de snelste. Natascha van der Vis kon de heren goed vol gen en eindigde als beste dame. Voor de leden van de triatlonafdeling van Wielervereniging Texel stond 1/ 8ste triatlon op het programma: 500 meter zwemmen, 16 km fietsen en 5 km hardlopen. Bij het zwemmen on dervonden de deelnemers dankzij de luwte van de dijk weinig hinder van de stevige noordwesten wind. Harry Kingma kwam als eerste uit het wa ter (7 25) gevolgd door broer Piet en Guido Betsema. Natascha van der Vis was de snelste dame maar werd op de hielen gezeten door Colmda Brouwer en Bettina Lösscher. Het onderdeel fietsen was een pittige opgave. Opvallend waren de snelle tijden van Theo Boom, Sebastiaan Ran. Gauke van Lingen en Pieter Aris van der Vis Natascha van der Vis sloeg op dit onderdeel haar slag en liep ver uit op haar concurrentes. Het loop-onderdeel werd afgewerkt op de buitendijkse weg heen en weer Oudeschild. Robert Bakker liet zien dat dit niet voor mets zijn specialiteit is; hij passeerde Boom en Ran en finishte met bijna een minuut voor sprong. Nu de Texelse kwarttriatlon met door gaat, bereidt de groep zich voor op het 'kwartje' Vlieland, dat zondag 26 juli wordt gehouden Uitslag: 1 Robert Bakker 55 06; 2 Theo Boom 59 59; 3 Sebastiaan Ran 57.06. 4.Gauke van Lingen 57 32, 5.Harry Kingma 57 48, 6 Natascha van der Vis 57.57 7 Menno Goënga 1 00.20; 8 Pieter Aris van der Vis 1 00.20, 9. Piet Kingma 1.00.28; 10 Maarten Dijker 1.01.32; 11 Rob Teisman 1.0140; 12.Colinda Brouwer 1.02 16. 13Guido Betsema 1 02.51:14 Bettina Lösscher 1 06 40; 15 Erna Kuip 108 15, 16 Ingrid Uitgeest 1 10.22, 17 Peter van der Struis 111 33; 18.Judy Witte 1.21 46.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7