sxssxxsrsx» I Grom Ywarts Texels in het harL, ijs Blom bespreekt )e Nieuwe Toekomst Texel loopt warm voor halve finale Braziliaanse Texelaars en oranje bier //erinrichting Jonkerstraat Hogeberg vervroegt diploma-uitreiking voor Oranje-kraker Concept-plan Calluna twee weken ter visie Boek afhalen Woningbouw Oosterend TEXELSE'SCOURANT Kanongebulder laat Franse tijd herleven verder TVT,,™™ IN DIT l\ummer Natte ouverture voor ringsteekseizoen 2 Buiten dineren in de Gravenstraat 2 Biich en Napoleon in het Juttersmusem 5 Elektrokarts zoeven door Stappelandhal 5 Lastige dwarrelwind voor boogschutters 5 Ingrid van Lubek had dag van haar leven 5 Run op kaarten Strender feest Oosterend Present •JUICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11295 DINSDAG 7 JULI1998 Uitgave. Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 7 - VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. t yj lEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) 'ef bij Manoio Frontano. die zich in het shirt van zijn thuisland heeft gehesen, f oranjeshirt aangetrokken. Hom, initiatiefnemer van het De Nieuwe Toekomst' in De geeft maandag om 20.00 uur rpshuis De Hof tekst en uitleg rijn ambitieuze initiatief. Ook eet Jan Visser en de ge ile geven een toelichting, onenden en andere belang- nden zijn welkom. Gezien kritische reacties, belooft jen saaie avond te worden. vernieuwing en kwaliteits- lering die Blom in De Dorps voor ogen staat is bi| veel on- mers in De Koog, de gemeente deren goed ontvangen. Dat onlangs toen de raads- issie Ruimte, Wonen en Econo- onder morren meewerkte aan übreiding van het plan met de van de familie Hennink. igavond 14 juli stemt de raad verwachting positief over het (jdevoorbereidmgsbesluit Nu innen concreter worden acht de tijd rijp om zijn initiatief na- teen te zetten. Bijzondere be lting is te verwachten van be enondernemers uit de directe «ng. Naast alle positieve reac- er hel ontwerp, sijpelen ook sde geluiden door. Overlast Verbetering in De Koog is rriaar dat moet met tot overlast i doelt ondernemer én Koger 'j-oopde problemen die hij ver- fydaloegangweg tot het com- plex aan de Badweg. Kuip verhuurt aan de overzijde van de Badweg ap partementen en vreest net als eige naar Den Uyl van Motel Texel voor overlast. 'Door de horeca-concentra- tie aan de noordkant van de Dorps straat, is het toch al rumoerig. Nu komen er nog meer uitgaans gelegenheden bij Waarom geen win kels of een bioscoop? Dat geeft ten minste geen overlast. Bovendien heeft zich in het verlengde van de Dorpsstraat een verkapte taxistand plaats gevormd De overlast zal ver der toenemen.' Volgens wethouder Schilling is het taxi's met verboden om op die plek hun passagiers af te zetten. De ont sluiting van De Nieuwe Toekomst aan de Badweg biedt volgens de wethou der juist voordelen. 'De brandweer is er bijvoorbeeld erg blij mee.' Volgens Kuip vrezen enkele bewo ners van de Ruijslaan door de plan nen voor hun privacy. Ze zouden be zorgd zijn over de bouwhoogte van de drie verdiepingen tellende achter zijde van het complex, waar een (jeugd)hotel wordt gevestigd. De be woners in kwestie willen er zelf mets over zeggen 'We gaan hierover eerst een gesprek aan met Blom Volgens Schilling wordt tussen de erfgrens en het gebouw een ruimte van drie meter vrij gehouden, zodat het gebouw minder hoog lijkt. De wethouder zal, vergezeld van ambte lijke bijstand, tekst en uitleg over de gemeentelijke betrokkenheid geven. Om de halve finale Nederland- Brazilië met te missen heeft OSG De Hogeberg een vervroegd pro gramma uitgeschreven voor de diploma-uitreiking. De feestelijk heden in de Burg. De Koninghal beginnen vanavond om 18.30 uur en zijn klokslag 20.45 uur af gelopen. 'Deze. avond is vorig jaar al ge pland, op een moment dat we nog niet konden voorzien dat Nederland vanavond de halve fi nale zou spelen', verklaart rector Henk de Vries 'Als we vanavond volgens plan om 20.00 uur zou den beginnen, zou dat de sfeer vanavond niet ten goede komen De halve zaal zou waarschijnlijk continu op het horloge zitten kij ken Omdat verplaatsing naar een andere avond niet meer mo gelijk was, hebben we het pro gramma vervroegd. De uitnodi ging die we hebben verstuurd is voorzien van een oranje briefje met de mededeling dat mocht Nederland vanavond spelen, het programma wordt vervroegd Voor de geslaagden begint het al om 17.30 uur in de aula van de OSG, waar de formele diploma uitreiking plaatsvindt. Een uur la ter start in de Koninghal de feest avond. Om zeker te zijn dat de festiviteiten op tijd zijn afgesloten, wordt extra kritisch naar het pro gramma gekeken. De Vries: 'Het wordt een onvergetelijke avond, zeker als Nederland wint.' Temidden van andere bollenpellers houden Jefferson en Leandro van Karsen de Braziliaanse eer hoog in de bollenschuur van Ter Steege (Foto 's Gerund Timmerman} in de PH-polder. van mij doorgaan. Als het maar een mooie wedstrijd wordt.' Oranje bier Vele Texelaars bekijken de halve fi nale thuis of bij vrienden, menig toe rist is aangewezen op de beeldscher men in de uitgaansgelegenheden. De horeca staat klaar om hen met open armen te ontvangen Bier met een oranje kleurtje De liefhebbers kun nen hiervoor vanavond terecht bij Reinier van Veen, uitbater van café Sam-Sam in De Koog. In zijn zaak hoeft niemand iets van de wedstrijd te missen Hij heeft acht er televisies geïnstalleerd 'Zaterdag, toen Neder land Argentinië versloeg, had ik 250 tot 300 man in de zaak Het volk stond zelfs op straat, 's Avonds, toen onze oosterburen van Kroatië verloren, waren de Duitsers met erg te spre ken Als Oranje door gaat naar de fi nale wordt het hier helemaal een gek kenhuis.' Boven op café Le Berry verderop in De Dorpsstraat heeft eigenaar Koos Ruiter een net gespannen met 200 ballen. 'Bij een nederlaag van Oranje rollen de ballen over straat', waar schuwt Ruiter Bij winst van Neder land zet hij er tijdens de finale de schaar in. In De Kombuis aan de haven van Oudeschild, is de wedstrijd te zien op een groot scherm Om zeker te zijn van een plaatsje in de piepkleine uit spanning, zijn veel plaatsen al gere serveerd Wie wil weten waar het hotel bij Calluna komt en hoe het gebied rond het overdekte zwembad er uit komt te zien, kan terecht in het gemeente huis Vanaf gisteren (maandag) ligt het concept-bestemmingsplan Calluna twee weken ter inzage. De ter visielegging houdt verband met de inspraakronde die over het gebied wordt gehouden Ook het gebied waar nu nog hotel De Kogerhoop staat, behoort tot het plan Ook de bouwaanvraag voor het Calluna-ho- tel ligt ter inzage. Reacties en beden kingen kunnen worden ingediend bij b en w Leden van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers kunnen maandag 13 en dinsdag 14 juli het boek 'Wel kom op Texel, 100 jaar gastvrij eiland' gratis afhalen Overkantse leden krij gen het boek toegestuurd. Plannen voor de bouw van vijftien woningen aan de Cor Bremerstraat in Oosterend vorderen gestaag. Het concept-bestemmingsplan van de gemeente ligt vanaf maandag 6 juli twee weken ter inzage in het gemeen tehuis. Reacties kunnen worden inge diend bij het college van b en w. (Advertentie) (jrtet Jit rli ta Li/ bjrL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Tëxelse Courant een folder van NEE-stickcr maar wel geïnteresseerd Folder vei krijgbaar op Spinbaan 6. Op fort De Schans herleefden vrijdag middag oude tijden. Net als in de Franse tijd. twee eeuwen geleden, klonk kanongebulder. Een demon stratie, verzorgd door Saluutbatterij Atkms uit Noord wijk, stelde de trom melvliezen van een grote schare ge nodigden danig op de proef. De in historische uniformen gestoken kanonniers hadden twee originele 'vijfponders'meegebracht. In de loop van éen der kanonnen brachten ze kleine ladingen buskruit tot ontplof fing Zonder kogels, uiteraard 'Je kunt hiermee een kogel van vijf pond Drie favorieten Manoio (33) werkt als kok in restau rant Het Oude Veerhuis in Oude schild. Hij woont sinds acht jaar op Texel Naast Brazilië en Nederland heeft hij nog een favoriet: 'Spanje, ik heb namelijk een Spaanse vader Mijn grootvader komt uit land. maar vluchtte onder het bewind van Franco naar Brazilië. Zijn zoon huwde een Braziliaanse schone wel vijf kilometer wegschietenvertelt 'luitenant' Joop van der Burg 'We hebben deze kanonnen samen voor f17.500,- op de kop getikt, een koop/e. Ze zijn meteen getest op een schietbaan van Defensie, zodat we weten dat ze veilig zijn. Naast MJM-directeur Benno van Til burg. wethouder Nel Eelman en Schans-deskundige Gerrit Gerrlts (foto) mochten ook enkele vrijwilligers uit het publiek de lont aansteken. Nadat de rookwolken waren opge trokken kregen zij een glaasje jonge klare. De kanonschoten vormden het start sein voor een nieuwe expositie in het Maritiem en Jutters Museum, geo pend door schrijver Boudewijn Buch. Lees hierover het artikel elders in deze krant. (Foto Frans Hopman) mis de firma De Vries van lïelBV begonnen met de her tog van de Jonkerstraat in Burg. Tussen de Gollards en ttsoord krijgt de straat een uiterlijk. Het verkeer gaat «eken via de Willem van enstraat. itet straatje uit Jan Dirksoord trekken tot aan de nieuwe etmgsruimte van de Gollards. épwordt breder gemaakt en de komt op gelijke hoogte te lig- Hierdoor kunnen voetgangers 'ijker de straat oversteken. De oranjekoorts die is uitgebroken, krijgt steeds meer vat op Texel. Nederland-Brazilië is het gesprek van de dag en ook de kleur oranje neemt zienderogen toe in het straatbeeld en springt zelfs op zee in het oog. Een aantal Texelaars bekijkt de halve finale vanavond met gemengde gevoelens. Leandro en Jefferson van Karsen en Manuel (Manoio) Frontana. alledrie van Braziliaanse afkomst, kiezen hun geboorteland als favoriet. Maar mocht Nederland winnen, hopen ze dat Oranje de wereld beker verovert. Bij de familie Van Karsen op Texla prijkt de Braziliaanse vlag in de ka mer. In de bollenschuur van de fami lie Ter Steege aan de Van der Sterrweg, waar Jefferson en Leandro bollen pellen, zijn de speculaties over de uitslag niet van de lucht. Jefferson is er niet gerust op: 'Als Brazilië blijft spelen zoals ze gedaan hebben, zie ik ze niet winnen Nederland heeft veel beter spel laten zien. Ronaldo kan veel beter en doelman Tafarel kan er niets van.' Broer Leandro gokt op Brazilië: 'Vier jaar geleden won Brazilië, dat doen ze nu opnieuw.' In de bollenschuur is de wedstrijd het gesprek van de dag. 'Dunga is vet slecht', pest een leeftijdgenoot. Leandro: '3-2 voor Brazilië, schrijf dat maar op Jefferson: 'Ik hoop op 2-1 Om het geboorteland te steunen gaat het Braziliaanse shirt morgen mee in de tas. Manoio was acht jaar toen het gezin naar het tweede moederland Spanje verhuisde. Hij ontmoette de Texelse llonka de Boer, zijn huidige vrouw, met wie hij zich acht jaar geleden op Texel vestigde. 'Ik kon de meeste wedstrijden volgen op het tv-toestel in de keuken. Dan blijkt steeds dat ie dereen weer een andere voorkeur heeft. Natuurlijk welen ze dat ik voor Brazilië ben. Spanje had ik ook een goede kans gegeven, maar die heb ben het laten liggen. Nederland kwam voor mij eigenlijk op de derde plaats.' Om zich goed voor te bereiden heeft Manoio er een vrije dag voor geno men, 'Ik ga lekker thuis kijken De wedstrijd tegen Brazilië komt eigen lijk te vroeg. Dat had een mooie finale geweest. Wie er wint? De ploeg die het beste voetbal op de mat legt, mag De belangstelling voor Oosterend Present is nu al enorm. Zaterdag avond vlogen liefst 300 drie-dagen- kaarten de deur uit en ruim 300 bordjes voor de historische maal tijd. Komende zaterdag is de tweede voorverkoop. Het maximale aantal deelnemers aan de historische maaltijd is 500. Oosterenders die nog willen mee doen, kunnen zich zaterdag tussen 19 00 en 21.00 uur aanmelden in dorpshuis De Bijenkorf. Ook zijn dan voor alle belangstellenden entree- kaarten verkrijgbaar. Zaterdag 18 juli is er nogmaals een voorverkoop. Drie-dagenkaarten kosten voor vol wassenen 45,-, kinderen 4 t/m 12 jaar ƒ20.- (pasfoto mee) Een bordje voorde historische maaltijd kost ƒ10- en een videoband van het evenement ƒ40,- Bewoners met postcode 1794 kunnen gratis parkeerkaarten afha len. Alle spelers van het historisch spel worden vrijdag om 19.30 uur ver wacht op het schoollandje achter 'De Akker' voor een grote repetitie. ilde rijbaan van karakter veran- Jlook de snelheid van het ver nemen. De herinrichting ge- 1 opdracht van gemeente- Noèmi heeft voor de Ir If eêL Vandalisme. Vandalen konden met voorbijgaan aan het toilet aan de Vis markt. Ze vernielden twee urinoirs en een dranger van de deur. De schade bedraagt ƒ1.500.-. De vernielingen moeten zijn aangericht tussen dins dag en zaterdag.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1