f maaaaim mm Ringsteken De Waal nat maar sfeervol 'Leuk dat Napoleon Texel vaak noemde' Geknip$<f Agenda SBfe TEXELSE^ COURANT Gravenstraat houdt buiteneetfestijn Cjeslaagd Stoomsleepboot bezichtigen Zomerregeling Telekom-taxi Kabel onderbroken Boudewijn Büch looft expositie Kijk ook in de Vakantiekrant DINSDAG 7 JULI 1998 Ook Henk en Tineke Spigt gaven acte de presence tijdens de eerste ringsteekwedstrijd, als altijd m vol ornaat. Wegens succes geprolongeerd. Dat geldt voor het gezamenlijke buiteneetfestijn van de restaurant houders van de Gravenstraat in Den Burg. waar vorig jaar vele Texelaars en toeristen op afkwa men. Ditmaal kan op woensdag 15 juli aan tafel worden gegaan. Het wordt net even iets groter en pro fessioneler dan vorig jaar, melden de initiatiefnemers trots. 'Met koffie met digestief en een champagnebar.' leder restaurant kookt in eigen stijl, waardoor zowel vis als vlees, Itali aanse gerechten, verschillende soe pen en zelfs een compleet Indisch buffet op het menu staan. 'Het zijn halve porties, groter dan een hapje, maar kleiner dan een heel gerecht. Daardoor kun je overal wat proeven en op die manier een volledige maal tijd samenstellen. Gasten betalen met muntjes, die op twee lokaties in de straat verkrijgbaar zijn. Eten kan vanaf 16.00 uur. Muzi kanten dragen bij aan de feest vreugde. Onder regenachtige maar sfeer volle omstandigheden is zondag de openingswedstrijd om het Texels kampioenschap ringsteken verreden. Dat gebeurde traditiege trouw in De Waal. Verschillende toeschouwers lieten zich halver wege verjagen door het slechte weer, maar de stoepen van het Hogereind bleven toch zeer be hoorlijk gevuld. De doordouwers zagen koetsier Rein en steekster José Eelman beslag leggen op de eerste plaats. Het aantal deelnemers liet met twaalf nog enigszins te wensen over. Moge lijk dat sommige thuisblijvers liever nog even wachten op mooier weer. De routiniers Willy Zijm en Dirk Witte lieten met pijn in het hart verstek gaan. Zij kampen met gezondheids problemen. Gelukkig kan nog steeds af en toe een nieuw gezicht worden verwel komd. Nieuwkomer was ditmaal Ferry Trap. de steekster van Biem Trap. Om ook anderen te stimuleren, stelde het organiserend comité (de dorpscommissie van De Waal in sa menwerking met de ringsteek commissie van menvereniging Wad en Duin) een speciale aanmoedi gingsprijs voor haar beschikbaar Er werd nog niet bijzonder goed ge stoken Maar ook dat is een ver trouwd beeld, tijdens de eerste keer Dat gold niet voor Rein Eelman en schoonzus José, die zich met verve naar de eerste plaats staken en uit handen van Gerrit Coevert de bijbe horende prijs in ontvangst mochten nemen. Om de oude maestro de tweede en derde prijs te kunnen la ten uitreiken, moest een barrage plaatsvinden. Die ging tussen het duo Frits en Elles Witte (van Julia) en Piet ('Pijp') Bakker en Jopie Buysman. Vader en dochter Witte gingen met de eer strijken Voor hen was ook de prijs voor de snelste combinatie, die be schikbaar was gesteld door oud- Waalder Lou Witte. De poedelprijs ging naar het echtpaar Piet Beers. Mevrouw Anne Engels uit Duitsland ging met de Hotel Rebecca-pnjs voor de best stekende toeriste aan de haal Aan de Hogeschool van Amsterdam 6 Christel de Bloois (23) uit De Cocksdorp geslaagd voor de oplei ding Sociaal Pedagogische Hulpver lening, afstudeerrichting Jongeren 12+ Zij zal nu de 2-jarige urgentie opleiding van de PABO volgen. Aan de Hogeschool voor Economi sche Studies in Amsterdam is Carolina de Haas (23) geslaagd voor de opleiding Fiscale Economie. Haar afstudeerscriptie ging over de direc teur-grootaandeelhouder en de ge bruikelijke loonregeling. Zij is werk zaam bij Niehe Lancée belastingadviseurs in Alkmaar De 20-jarige Susan Kooiman uit De Waal heeft het diploma MDGO VP behaald aan het Friesland College in Leeuwarden. Zij gaat zich nu specia liseren als kinder- en jeugdverpleeg- kundige. Nederlands laatste zeegaande stoomsleepboot 'Furie' vaart vrijdag omstreeks 16.00 uur de haven van Oudeschild binnen. Terwijl de be manning een bezoek brengt aan het Maritiem en Jutters Museum, kan ie dere belangstellende een kijkje ne men aan boord Het schip, een va rend museumstuk, is slechts enkele uren te bewonderen De zomerdienstregeling van de Telekom-taxi is weer ingegaan De taxi, een aanvulling op het openbaar vervoer op Texel, rijdt vanaf 's mor gens naar de boot van 6.05 uur tot 02.00 uur 's nachts. Passagiers be talen ƒ7,- per persoon. De zomer regeling loopt tot en met 29 augustus. Ontzettend goed gedaan. Hij heeft zich er echt op gestort en veel fei ten gevonden. Toch leuk om te weten dat Napoleon Texel zo vaak heeft genoemd.' Schrijver Boude- wijn Büch liet zich vrijdagmiddag lovend uit over het onderzoek dat Gerrit Gerrits naar de band tussen dit eiland en de beroemde Franse heerser heeft verricht. De wetens waardigheden die Gerrits boven water haalde, vormen een interes sant onderdeel van een nieuwe expositie in het Maritiem en Jutters Museum (MJM). Napoleon Bonaparte bracht op 16 oktober 1811 een bliksembezoek aan Texel. Doel was tort De Schans, dat in zip opdracht was versterkt. Napoleon kwam. zag en vertrok al na een uur. Een omvangrijke feest maaltijdmet o.a. 2000 oesters, gevo gelte. wijn en sigaren liet hij onaan geroerd. De arme Texelse bevolking draaide op voor de hoge kosten Bij de opening van de tentoonstelling De keizer, het fort de kosten' ver zorgde Napoleon-kenner en eiland fanaat Buch een vermakelijke lezing. Hij noemde Napoleons korte aanwe zigheid in 1811 een belediging voor de Texelaars. Jullie hadden nog wel zo lekker voor hem gekookt Maar waarschijnlijk was het menu te uitge breid. Napoleon had een betrekkelijk ordinaire smaak. Je kon hem midden in de nacht wakker maken voor ge kookte kip, daar was-ie dol op.' Buch ging in op de band tussen Napoleon en Texel Hij had ontdekt dat de Fransman op de eilanden Elba en St Helena, waarnaar hij verban nen was, Texel enkele malen in zijn memoires en correspondentie noemde 'Het wordt zelfs het meest genoemd van alle Nederlandse plaat sen En telkens gaat het over dat fort.' Tot slot hield Büch een ludiek pleidooi voor zijn idool'Napoleon in het Juttersmuseum... 't Is een begin, maar hij verdient méér. Het klinkt alsof hij is aangespoeld. Maar hij krijgt nu wel een waardige tentoonstelling Uitgeblust Met een gloedvol en humoristisch betoog deed Gerrit Gerrits met voor Kabelkijkers zullen van dinsdagavond van 24.00 uur tot woensdagmorgen 11.00 uur en de daaropvolgende nacht gedurende de dezelfde periode vergeefs naar zenders zoeken In verband met de aansluiting van Den Hoorn op het kabelnet en ter voorbe reiding van de digitale snelweg wordt het signaal tijdelijk onderbroken. De werkzaamheden vinden 's nachts plaats om voetbalkijkers met te sto ren. De restauratie van het fort ten zuiden van Oudeschild vordert gestaag. Momenteel ligt het werk stil, maar eigenaar Natuurmonumenten heeft toe gezegd het werk voor het jaar 2000 te laten afronden. Ge hoopt wordt dat de gemeente Texel financieel zal bijdragen. in het algemeen claimen mijn klanten nauwelijks een schade. Dat heeft ook met de omgeving en de sterke sociale controle te maken; in heel mijn loop baan heb ik bijvoorbeeld maar met vier inbraken te maken gehad. Hagel- schade komt hier vrijwel nooit voor en ook het aantal stormschaden is heel laag. Weliswaar kan het hier behoor lijk spoken, maar daarmee wordt met de bouw rekening gehouden.' Dat meldt verzekeringsman Jan Witte uit Den Burg in een interview met In termediair informatie. een uitgave van Interpolis, De redactie was kennelijk nogal onder de indruk van Wittes belevenissen, want ook de voorpa gina van het blad is gewijd aan Texel Paginagroot is de afbeelding van de Teso-haven bij 't Horntje. zijn bekendere landgenoot onder. In oude archieven had hij ontdekt dat Napoleon in een brief van 7 augus tus 1810 bevel had gegeven 'het kleine fort van Texel compleet in staat van verdediging te brengen Zelfs repte de kleine keizer over het bou wen van forten op de Hogeberg, Noordhaffel en ten noorden van Oudeschild. Zover zou het nooit ko men Toen Napoleon op Texel kwam. was De Schans inderdaad een bomvrije vesting met 39 stuks geschut. Die waren echter niet, zoals je zou ver wachten. bedoeld om het zeegat tus sen Texel en Den Helder te beheer sen. Gerrits: 'Driekwart van de kanonnen was gericht op het eiland zelf. Stel dat de Engelsen op Texel zouden landen, dan mochten ze niet Den Helder beschieten Ook Boudewijn Büch was ervan over tuigd dat Napoleon met zijn grootse ideeën over De Schans en omgeving de plank flink mis sloeg: 'Dit is het ^et assurantiekantoor van Jan Witte staat in Den Burg, de hoofd stad van het grootste Nederlandse I waddeneiland Texel. Witte nam in iSo het kantoor van zijn vade ver. Die bouwde het bedrijf ruin! f vijfenveertig jaar geleden hclcma J uit het niets op. Jan houdt kanto, aan huis. "Ik ben dan ook alti j bereikbaar. Mensen bellen soml op de gekste momenten. Want zA weten, als het nodig is sta ik voorJ ze klaar. Ik heb nauwelijks opzeg gingen; er komen er alleen maar Miin klrmrenkn^^ plan van een uitgeblust figuur Na tuurlijk is het onzmning te denken dat je Engeland zo kunt barricaderen.' Maquette Naast het verhaal over Napoleon bevat de tentoonstelling kaarten, modellen, schilderijen, boeken, foto's, tekeningen en meetkundige instru menten. afkomstig uit collecties van Nederlandse musea en archieven. Ook de 'schervenclub' van de Histo rische Vereniging Texel leverde een aandeel, evenals Sieme Daalder die met zijn metaaldetector het terrein van De Schans afspeurde. Aardig is de replica van de enorme erepoort die het eilandbestuur in 1811 voor Napoleon had laten bouwen. Spe ciale aandacht verdient voorts een maguette van De Schans, vervaar digd door Ben van Leersum. Met de onthulling van dit werkstuk verklaarde Boudewijn Buch de expositie voor geopend. 'De keizer, het fort, de kos ten' is te bezichtigen tot en met 31 oktober. Dinsdag 7 juli: De Texelse bierbrouwerij in de oude zuivelfabriek aan de Schilderweg houdt vandaag open brouwdag De toegang is gratis. In de Dorpsstraat in De Koog be gint om 14.00 uur de eerste braderie van het zomerseizoen. Wegens de halve finale van Oranje is Cinema Texel van avond gesloten Om 18 30 uur start in de Burg. De Koninghal een feestelijk pro gramma rond de diploma-uitrei king Op de wielerbaan in Den Burg be gint om 19.00 uur een criterium voor A- en B-recreanten. In de NH kerk van Den Burg be gint om 20.15 uur een- zomeravondconcert, georgani seerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse ker ken. Uitvoerenden zijn Linda van Baar (harp). Jeanny Beerkens (cello) en Eline Keyser (orgel) Toegang gratis, collecte na afloop ter bestrijding van de kosten. Woensdag 8 juli: In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur Het Magische Zwaard (Ned. gesproken teken film), om 19.00 uur Lost in Space en om 21.30 uur Jackie Brown Om 22.00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Nachtwandeling in het duinpark'. Inlichtingen en aan melding via EcoMare, tel. 317 741. Donderdag 9 juli: Om 14.00 uur gaat bij De Schuil hut achter de NH-kerk van De Koog een historische tocht van start Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen doorgaans met anderen meerijden In Cinema Texel draait om 14.00 en om 16.00 uur Het Magische Zwaard en om 18.30 en om 21.30 uur de film Armageddon In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 16 30 uur de première van de kindervoor stelling 'Op zoek naar farao Toet|etoe' van theatergroep de Vantasjes. De toegang is gratis. De Bruce Willis-film Amageddon (over een komeet die op aarde dreigt in de slaan) gaat in premiere bij Cinema Texel Twee voorstel lingen, aanvang 18.30 en 21.30 uur. Vrijdag 10 juli: In Cinema Texel draait om 14.00 en om 16 00 uur Het Magische Zwaarden om 18.30 en om 21.30 ur Armageddon, de nieuwste film van Bruce Willis Wielervereniging Texel houdt een tijdrit over 32 km. Start en finish aan de IJsdijk nabij Oudeschild Gastrenners welkom. Zaterdag 11 juli: In de notaristuin aan het Ach terom in Den Burg worden de Texelse kampioenschappen jeu de boules gehouden, aanvang 10.00 uur. De finale begint om circa 15.00 uur. De Texelse bierbrouwerij in de voormalige zuivelfabriek aan de Schilderweg geeft om 12.00 uur een gratis botteldemonstratie, waarbij te zien is hoe flessen wor den gevuld. In Cinema Texel draait om 14 00 en om 16 00 uur Het Magische Zwaard en om 18.30 en 21 30 uur de film Armagedd^ Stijldansen, latin en coiw staan weer op het programma dorpshuis De Bijenkorf in 0os, end, aanvang 20 30 uur ledereen welkom, entree ƒ2sn Van 19.00 tot 21 00 uur vindt voorverkoop plaats voor G kaarten voor Oosterend Presj in De Bijenkorf Volwasse 45,-, kinderen 20,-. Er is méér te doen op Tea s, Kijk niet alleen naar dea i agenda maar ook naar f overzicht in de Vakante krant, die in het seizoen vr kelljks verschijnt. Veel vi de daarin aangekoni% evenementen en activiteit zijn ook voor Texelaars ins ressant. De gratis Vakantt krant wordt wekelijks w spreid als bijlage van j Texelse Courant en is naast voor ieder los verkrj baar op circa 150 plaatse op het eiland. Hoogwater te Oudeschi Di. 7 7.24 en 19.35 Wo. 8 8.14 en 20.21 Do. 9 9.05 en 2121 Vr. 10 10.00 en 22.1S Za. 11 10.46 en 22.4! Zo. 12 11.26 en 2346 Ma. 13 12.00 en Di. 14 0.10 en 12.35 Aan het strand is het ongeveer eeni eerder hoogwater. De zon komi op om 05.30 uur en gaat onde i 21.57 uur 9 juli volle maan, 1i| springtij. IU -Ci Ben van Leersum (links) geeft Boudev/ijn Büch uitleg bij de maquette die het oude fort De Schans. Rechts MJM-directeur Benno van Tilburg. hij maakte van (Foto Frans Hopman) Wie dat wil heeft in zijn ogen iets gespaard dat kijken heet Wie dat kan weet m zijn zwijgen wat hij zegt het best bewaard (J. Bernlef) Arend was zorgzaam en vrolijk. Hij wilde altijd dat allen die hem dierbaar waren het een beetje naar hun zin hadden. Arend schilderde en fotografeerde mensen, dieren en landschap met passie Hij keek met liefdevolle ogen. Arend was meestal van weinig woorden, van binnen denken en doordouwen. Een stille kracht. Arend genoot vaak in de luwte, liever niet op de voorgrond maar wel met een brede, aanstekelijke lach. Hij was een rust, een steun. Hij hielp graag Hij was lief Mijn levenskameraad is dood. Op een vroege zondagmorgen heb ik onverwacht afscheid moeten nemen van mijn man en vriend Arend C. Nijkamp Zaandam, 15 september 1943 Texel, 5 juli 1998 Jenny Ellen Arend is thuis opgebaard. Woensdag 8 juli van 16 00 tot 18.00 uur en donderdag 9 juli van 19.00 tot 21.00 uur is er gelegenheid om afscheid van Arend te nemen en te condoleren. Arend wordt vrijdag 10 juli om 10.00 uur gecremeerd in het Crematorium te Schagen, Haringhuizerweg 3, waar na de plechtigheid gelegenheid is tot condoleren Vertrek boot 9.05 uur. Vroonlant 7, 1791 WK Den Burg - Texel, telefoon 0222 - 31 45 85 Veel te vroeg is plotseling overleden onze lieve broer, zwager en oom Arend Gerrit Nijkamp Zaandam, 15 september 1943 Texel, 5 juni 1998 Hij had nog zoveel plannen. Marijke en Rob Simona en André Misha en Tracy Leny en Ed Liam Gu Abbing Zaandam, Leurbeek 3,1 506 DE Het leven kan in een flits voort} Met grote verslagenheid geven wij kennis* plotseling overlijden van onze lieve en zé. waardeerde schoonzoon en zwager Arend Nijkamp n 15 september '43 t5fl Wat zullen we hem missen. Wij wensen Jenny heel veel sterkte toe er zullen er voor je zijn. Den Burg: M.C. Ellen-VertJ*®z,)n Oosterend: Cor en Victorien Vancouver: Jan t Den Burg: Nellie Rotterdam: Siets en Maart|S Den Burg: Tiny Matty en Ben Noud en Olga Nieuwerkerk a/d IJssel1 Peter en Irene

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2