Raad steunt voorstel militair gebruik Hors Duitse zielzorg al 30 jaar in de duinen Nou èn, die grote eeft ook honger!' Linkse partijen stemmen tegen 'n Middagje schapenscheren - Bisschop Essen zet jubileum kracht bij TEXELSE couRANT ƒ8.000,- voor diaconaal project n/et ruembbl m een KBNÏ &QPN STflBN W!1 HEBBEN KRRRHE 52 HSI EN ZE PL 360 tJR-MAAR jOEP WE BlüVÊN TOCH fiRRR EEN WEEK? Highlight... maar niet voor iedereen al ik zeggen wou... Bombarie De hort op Autoschade bij achteruitrijden Lik-op-stuk Mini-triatlon bij Dijkmanshuizen belangen van Defensie liggen eenmaal, of je het leuk vindt Dit is een goed compromis, ook rekening houdt met de Jf Op die manier verwoordde jevoorzitter Dick Drijver van ils Belang de mening van een iderheid van de raad om de waar militairen op de zuid- Ivan het eiland mogen oefenen laten hangen van de kolonie ijstems. De linkse partijen :den tegen, maar GroenLinks- ouder Bakker koos de kant bel college. jt besluit, nu definitief vastge zet bestemmingsplan buiten st heeft Defensie veel vrijheid gen om te oefenen De zone ir medegebruik' strekt zich uit strook langs en door de Ijn, van het eigen' terrein bij het ümp lot aan strandpaviljoen s Als enige voorwaarde geldt de militairen de broedende jsterns ontzien, leder jaar op- Itordl vastgesteld op welk ge- üze vogels hun keuze hebben tallen. Alleen daar mag niet n geoefend. 'Zorgwekkend' tóe partijen waren met blij met steen oplossing Vooral de Set zich bi| monde van Hans tibehoorlijk gelden 'De discus- iengt zich naar de waarde van lergsterns Ik ben bang dat als kolonie de zuidpunt van Texel aochl verlaten, je op deze ma st hele gebied vrijgeeft aan Zorgwekkend, vond de noorman, die vreesde dat de in dat geval wel eens veel schaliger oefeningen zouden «houden Vailing van GroenLinks was het eens met Roeper Hij bepleitte stringente afspraken met Defensie en vond dat de burgemeester de ruimte moet hebben om oefeningen naar eigen inzicht te kunnen verbieden, om op die manier de natuur zoveel mogelijk te beschermen 'Want ik vrees dat Defensie geen biologen in dienst heeft; Hij werd tot de orde geroepen door burgemeester Willem van Rappard, die vond dat Vlamings pleidooi wei nig te maken had met ruimtelijke or dening en dus met paste in een de bat over de afbakening van het militair oefengebied. Vlaming wierp daarop tegen dat hij grenzen minder belang rijk vindt dan goede afspraken. Pieter de Groot van D66 toonde zich evenmin erg gelukkig Toch wilde hij akkoord gaan. mits een uitzondering zou worden gemaakt voor het drukke en toeristisch belangrijke (naakt strand bij paal 9 Dubben Hij kreeg met zijn zin van wethouder Daan Schilling, die een beroep op de raad deed om het collegevoorstel te steunen. 'Er is lang over gedubd. Nie mand had een goede oplossing, het rijk, de provincie en Defensie met. Ons voorstel is het best haalbare.' De afbakening nogmaals kritisch be kijken, zoals ook de Vogelwerkgroep graag zou willen, vond Schilling met wenselijk, omdat hij bang was dat Defensie op haar beurt dwars zou gaan liggen. Wél zegde de wethouder toe alle wensen en zorgen steeds goed naar voren te zullen brengen in het convenantsoverleg met Defensie. 'Met alles wat in ons is.' En wat Schilling betreft worden met alleen de dwergsterns ontzien. Hij wilde zich ook hard maken voor andere vogels die in groten getale op de Hors neer strijken Positie Bakker Het kon de criticasters met vermur wen. Het voorstel werd aangenomen, maar zonder de steun van PvdA, D66 en GroenLinks. Interessant was de positie van Peter Bakker, wethouder, lid van GroenLinks en kritisch volger van de militaire activiteiten Hij mengde zich met in de discussie, hoefde dat ook met te doen, omdat Jaap Vlaming namens zijn partij het woord voerde en ruimtelijk ordening binnen het col lege het terrein van Daan Schilling is Er werd niet hoofdelijk gestemd, zo dat het standpunt van Bakker weinig aandacht kreeg. Desgevraagd vertelde hij later geko zen te hebben voor het standpunt van het college. 'Dit compromis houdt het midden tussen de standpunten van de Vogelwerkgroep en Defensie. Een betere oplossing was er met. Of de afspraken succes hebben, is nu vooral aan Defensie. Want bij de Vogelwerkgroep hebben ze in ieder geval gelijk wanneer ze zeggen dat het bij Defensie net kleine kinderen zijn, die steeds proberen af te tasten hoever ze kunnen gaan Overleg Veel waarde hecht Bakker aan het convenantsoverleg. Tot dusver liet de gemeente zich vertegenwoordigen door ambtenaren, vanaf nu zal het college zélf met de militairen in ge sprek gaan We verwachten van hen ook dat ze met de laagste in rang stu ren. zodat we ze direct op hun verant woordelijkheden kunnen aanspreken. We willen wél serieus worden geno men. En anders zullen we met aarze len contact te zoeken met de minis ter zelf.' Het Texels Diaconaalproject, ten be hoeve van een hulpproject in Alba nië, heeft een bedrag van ƒ8.000,- opgeleverd. Predikant F Blok. werk zaam in dit land, vertelt zondag over zijn werkzaamheden aldaar. Hij doet dat in de Hervormde kerk in Ooster end, waar hij voorganger is van de dienst die om 19 00 uur wordt ge houden VRIJDAG 17 JULI 1998 r «en dag ben ik een fre- iaeker van uw eiland Daar i'iTexelse natuurgebieden en een voorstander van Sfoud ben, kan ik slechts jsd in de natuur recreëren Isjzodoende met plezier aan noor het betreden van de jebieden onderwerpen De nel haar bewoners geniet de mg die ze verdient zodat nog vele generaties het- genoegen mogen smaken u is het te moeten constate ert buitengewoon rumoerige temp op uw eiland het recht le hebben dezelfde regels Kien te treden, zoals ik zelf op dinsdag 20 juni - in de ebkunnen constateren. Toen pal boven de lepelaars met imbarie parachutisten, nota iel rookpluimen, afgeworpen, fejd onrust zaaiend onder kiende vogelpopulatie Het is al tergend om straaljagers, helikopters en omroepinstallaties te moeten dulden, maar met deze vliegacties zijn de grenzen van het betamelijke nu toch wel ver over schreden. Dat in De Koog luidruchtig vermaak wordt toegestaan, is voor de daarvoor gevoelige toerist, de middenstand en de Texelse ge meenschap een goede zaak. Maar vogelgebieden en rustige natuur teisteren met belachelijke acties lijkt een beleid van niks Hoewel met pijn in het hart zal ik uw eiland voorlopig maar eens mijden, daarin gesterkt door de groep aanwezige vrienden en collega's die, onafhankelijk van mijn visie, tot dezelfde conclusie is gekomen. Men kan zich afvragen hoeveel 'wegblijvers' nodig zijn voor dat de overheid tot bezinning komt en overbodige legeractiviteiten in het vervolg achterwege laat. Of is hier sprake van een doelbewust, vooropgezet en geraffineerd plan om met de lepelaars ook de toeris ten te verjagen teneinde mooie mili taire doelen te dienen? C. Pilgram, Utrecht. Pastor Harren van het bisdom Es sen in het Duitse Rührgebied richtte precies 30 jaar geleden op Texel een provisorisch trefpunt in voor katholieke landgenoten die hier op vakantie waren. Anno 1998 is de caravan van de Katholische Touristenseelsorge op camping Kogerstrand nog steeds een ge waardeerde voorziening. Reden voor de pastorale teams komend weekend in de Bonifatiuskerk in de badplaats een herdenkingsdienst te houden. Hoogtepunt is de komst van Dr. Hubert Luthe, bisschop van Essen. Het is een vast tafereel op de Koger duincamping. Elke dinsdagavond verzamelt zich een grote schare Duitse vakantiegangers rond de ca ravan Ze zijn gekomen voor het we kelijkse programma-onderdeel Strandsmgen in den Dünen. Begeleid door drie gitaristen zingen hele fami lies uit volle borst gezellige meezingers De wekelijkse zangavond is een ini tiatief van de Duitse zielzorgers, die sinds jaar en dag vanaf eind juni tot de tweede week van augustus di verse activiteiten voor Duitse toeris ten houden. Dat het trefpunt - zoals de naam doet vermoeden - alleen voor Duitse katholieken is ingericht, is een misverstand Vakantiegangers met uiteenlopende geloofsovertuigin gen en ook niet-gelovigen zijn wel kom. Het slechte weer van de afgelopen dagen lijkt de goedgehumeurde oosterburen op de duincamping met te hinderen 'De mensen komen voor het eiland en nemen het weer op de koop toe Ze willen alles meemaken Vorige week gingen we garnalen- vissen op het strand Er kwamen toen 120 mensen', stelt kapelaan Martin Cudak tevreden vast. Hij maakt sinds een jaar of vijf deel uit van de pasto rale teams. 'Veel gasten keren elk jaar terug. Een soort jaarlijks weer zien dus.' Elk pastoraal team bivak keert drie weken op de camping en wordt dan afgelost door een andere groep uit het bisdom Essen. De groep werkt in overleg met de familie Guiljam, van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken De activiteiten lopen uiteen. In de voortent van de caravan is bijvoor beeld een Duitse bibliotheek inge richt. Het leesmateriaal vindt tijdens de regenachtige dagen gretig aftrek. 'We hebben momenteel 97 lezers', bladert de kapelaan door het uitleen bestand. Ook het speelgoed dat wordt uitgeleend, vindt gretig aftrek Terwijl de activiteiten door de week hoofdzakelijk ter vermaak zijn. staat Strandsingen In den Dünen. Het zangfestijn van de Katholische Deutsche Touristenseelsorge. al 30 jaar present op campinq Koqerstrand trekt grote belangstelling. de als ^maak-schaapjes op |en' een grote klomp 'ee9- een bedwelmende eni overal klinkt geblaat, 'derij De Noordkroon ruikt, voelt alles naar schaap. 1de hoogtepunten is het ■"scheren, elke dinsdag- derdagmiddag. De kinde de voorste rij kijken ge- Toch wel 'n beetje zie- 9' een meisje. 'Helemaal Probeer de vacht heel te niet', antwoordt haar broertje. 'Jij gaat toch ook naar de kapper.' Kwart over twee, bij het winkeltje naast de entree is het druk. Bovenop een kunstschaap, even verderop, ligt een kat heerlijk te slapen Hij is dit wel gewend en trekt zich er niks van aan. Zoals je in de bowling speciale schoenen moet aantrekken, heeft De Noordkroon een rek met klom pen. Hoewel ik zelf maat 43 heb, passen mijn voeten royaal in een paar houten stappers waarin '42' staat. In de verte stijgt applaus op. Boer Piet Monster heeft de eer ste twee schapen van hun wol ont daan en maakt plaats voor muziek. Tijd voor de klompendans dus. Voor het muzikale intermezzo zorgt een Duits stel, Achim Züdecke en Ute Bernstein, uit het plaatsje Oedt bij Krefeld Op gitaar en viool bren gen ze tot enthousiasme van de om standers jiddische muziek ten gehore. 'Al sinds 1985 gaan we naar Texel en zolang De Noordkroon be staat, komen we hier. Mijn voorva deren waren allemaal boer en nu zijn onze twee zoontjes gek van de boerderij. Kijk ze eens sjouwen!', wijst Achim op de kinderen, die op het erf de handen uit de mouwen steken. Ze zijn met de enige. Twee jochies vullen mini-kruiwagens met hooi en karren er trots mee rond Ze stoppen bij een hok met schapen, waar meis jes klaar staan om de dieren te voe ren Eén van hen houdt een pluk in de richting van een lammetje, maar een forse ram kaapl de buit weg 'Hij pakt van dal kleintje af', roept het grietje verontwaardigd. 'Nou èn, die grote heeft ook hongeri'. sust de an der. Intussen neemt boer Piet weer een schaap onder handen Eerst contro leert hij gebit en uier. 'Dat ziet er goed uit. Die mag nog een jaar recreëren op De Noordkroon. Als een schaap niet in orde is. gaat-ie naar de slager', laat Piet zijn publiek kennismaken met het harde boeren bestaan. Daarna pakt hij een mes en snijdt de nagels bij. Vervolgens schakelt hij de tondeuse in en begint te scheren, onderwijl commentaar gevend 'De kapperskosten bedragen 5,50 per jaar De vacht weegt gemiddeld drie kilo. Omdat wol maar anderhalf tot twee gulden per kilo oplevert, is de opbrengst amper genoeg om de kosten te dekken Dat is geen zielig verhaal, maar het geeft aan dat 13^- Twee trouwe bezoekers van De Noordkroon speelden gisteren Jiddische muziek tussen het schapenscheren door schapen niet om de wol worden ge houden Het gaat om de lamsvleesproductie.' Moeiteloos be antwoordt hij vragen van omstan ders. Tweetalig: 'Tessels Duits is ook heel goed te verstaan Jong en oud kijkt met open mond toe 'Nee, de kinderen vinden het niet griezelig. Als het schaap zou tegenspartelen, was dat denk ik wel anders', zegt een toeriste uit Wijchen, die al jarenlang op Texel vakantie viert 'Dit is hartstikke leuk Ondanks het slechte wefer vermaken we ons de hele week al prima. We zijn geen watjes'', lacht ze Piet is klaar met scheren De vacht is heel gebleven en weer klinkt ap plaus De boer blijft bescheiden Dat is te danken aan het schaap. Ze heeft zich netjes gedragenToch verraadt hij dat het voor hem ook 'n beetje een sport is: 'De één doet aan fitness en de ander tennist. Ik pro beer de vacht heel te houden Als een bezige bij drijft echtgenote Renske de pasgeschoren schapen op, die met terug in het hok hoeven, maar even vrij op het erf mogen rondlopen 'Ja, dit geeft wel extra in spanning hijgt ze 'Schapen scheren is een groot succes het trekt veel extra volk. Toen we daar drie zomers geleden mee begon nen, zette ik voorzichtig een adver tentie in de Vakantiekrant Dat kostte dertig gulden We hoopten dat er inderdaad zes mensen meer zouden komen, dan waren we uit de kosten Maar het was een gekken huis. al om half twee stonden er rijen auto's en 's avonds waren we hele maal lam. Het kon dus uit. Tekst en foto: Frans Hopman het weekend vooral in het teken van het geloof. 'We verzorgen drie kerk diensten. Zaterdag om 19.30 uur in De Cocksdorp. zondag om 9.00 uur in Den Hoorn en om 11.00 uur in De Koog. Verder zijn erop woensdag en vnjdag om 19.30 uur in De Koog kerk diensten. De bijeenkomsten voorzien in een grote behoefte. De stand wordt nauwkeurig bijgehouden. Dit week end kwamen er 520 mensen. De pastors nemen desgevraagd de biecht af of hebben een open oor voor de toerist die in vertrouwen wil praten Tijdens hun vakantie hebben men sen toch meer tijd om na te denken en nemen de tijd om met iemand pra ten.' Bisschop Dr. Hubert Luthe leidt zondagmorgen de jubileummis die om 11 00 uur in de Katholieke kerk wordt gehouden. Om 19,00 uur ge niet hij de maaltijd in dorpshuis De Hof, in gezelschap van onder andere burgemeester Van Rappard. Verschillende automobilisten hebben maandag bij het achteruitrijden schade aan hun voertuigen opgelopen. Het politie rapport vermeldt drie gevallen. Een 46-jange automobilist uit Den Burg die bij het verlaten van een parkeervak aan de Spinbaan langs een stilstaande vrachtauto dacht te glippen, moest dit met schade beko pen Net op dat moment zette de 37- jarige chauffeur uit Grootebroek de vrachtwagen in beweging, waardoor een aanrijding ontstond. Op de Laagwaalderweg, ter hoogte van de afrit van de vissershaven ging een 56-jarige Duitser in de fout. Na enige tijd te hebben stilgestaan, schakelde hij op de kruising in z'n achteruit. Hij zag daarbij een voorbij- komende personenwagen over het hoofd Beide voertuigen raakten licht beschadigd Een 63-jarige vrouw uit Venray on dervond ook de nadelen van het achteruitrijden. Bij het verlaten van een parkeervak aan de Willem van Beierenstraat botste ze tegen een geparkeerde auto. eigendom van een man uit Oudeschild De politie heeft een 17-jarige Duitse badgast laten kennismaken met het Texelse lik-op-stuk beleid. De jon gen werd betrapt toen hij woensdag nacht met een viltstift een glasbak aan de Nikadel aan het bekladden was Hij kreeg een proces verbaal en moest voor straf de container de volgende dag zelf schoonmaken. Finishen voor een enthousiaste menigte op de Groeneplaats zit er dit jaar niet in voor de Texelse triatleten. Morgen, op de dag dat de kwarttriatlon eigenlijk zou plaatsvinden, houden ze daarom zelf maar een wedstrijd. De start is -zoals gebruikelijk- op het surfstrandje bij Dijkmanshuizen Om 14.30 uur duiken de deelnemers het water in voor 750 meter zwemmen heen en weer langs de dijk Daarna springen ze op de fiets voor een 24 km lange race tegen de klok (drie ronden over het tijdritparcours van de wielervereniging). Tot slot gaan ze op weg voor een kilometer of zes hardlopen De finish is weer bij Dijk- manshuizen De afstand komt over een met een achtste triatlon Ook niet-leden mogen meedoen Triatleten en wielrenners kunnen 's avonds napraten tijdens een barbe cue met versgebakken vis.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5