Kritiek op gratis pen baar vervoer Keel- en oorontstekingen toppers van deze week Volop seizoen bij artsenpost De Koog Lenie stopt na 25 jaar romfietser met sel afgevoerd Geen serre voor De Buteriggel Workshop Capoeira Slaapplaatsen bij RST blijven gelijk Reinigingsrecht naar f425,- Belangen Boogaard gesteund door raad Zorg om zorgsector Auto's vernield -TEXELSE y COURANT hebben de afgelopen dagen opvallend veel mensen met el-en oorontstekingen behandeld. Dat zal wel met het weer uenhangen. Normaal voeren de zonne-allergieën de bo- itoon, maar daar hebben we dit jaar minder mee te maken.' rijke van Zuuk Is arts in de medische post in De Koog. De jenpost behandelt zo'n 55 tot 60 toeristen per dag. Een be- jrtijk aantal. Het is maandagmorgen, de Rode Kruisvlag rhet gebouw aan de Nikadel wappert driftig. Binnen is het i drukte van belang. Wachtende vakantiegangers, rinke- detelefoons. Het seizoen is in vol bedrijf Nederlands, Engets. in de •ikamer hoor je alle talen door Eén van de wachtenden is houw Sleurink-Marree uit i. Ze vertelt dat ze de hele met heeft geslapen vanwege leurende pijn in de kop van arm. 'We verblijven in bunga- fark Gran Dorado en via de re- sehoorde ik van het bestaan van dsenpost We zijn er gelijk maar gereden Wat ik van Texel Erg leuk, maar het weer is ideloos. Ik kom hier geloof ik :meer terug. We zijn nog geen raar het strand geweest met de jeren. We hadden moeder mee- jnen, in de veronderstelling dat kkker buiten kon zitten, maar dal is met mogelijk. Nee. vol waar wordt het toch maar weer 4a.' Ze spreekt opvallend goed Duits Na een compliment in die richting vertelt ze in Duitsland te hebben gewoond 'Ik heb daar gewerkt bij een kinder en een oogarts Het is nu, met zo veel Duitsers over de vloer, inder daad heel handig om de taal goed te beheersen.' Alle toeristen in de post, particulier of ziekenfonds, krijgen tegenwoor dig het verzoek contant te betalen. 'We hadden hier commentaar op verwacht', aldus Cordula, 'maar dat is uitgebleven. Het is voor ons veel gemakkelijker op deze manier.' Op de balie staat zelfs een pin-appa- raat De post is van alle gemakken voorzien. Bronchitis In de tusséntijd heeft mevrouw Knot- ter uit Zoetermeer met man en kroost in de wachtkamer plaats genomen Ze hebben drie kleine kindertjes De jongste, drie maan den oud, heeft de afgelopen week erg gehoest. 'Hij heeft last van bron chitis, dus hij moet goed onder con trole blijvenHet gezin verblijft in bungalowpark Euroase en vermaakt zich tot nu toe goed op Texel ,,We houden met van lang reizen. Zien het bijvoorbeeld met zitten om met de kinderen helemaal naar Frankrijk toe te rijden Hier ben je met een paar uurtjes op de plaats van be stemming. Het weer is met geweldig, maar tot nu toe vermaken we ons goed We trekken er veel op uit, bij voorbeeld naar Ecomare En het park biedt een vakantieprogramma voor de kinderen. Nee, we komen hier zeker terug.' Naast het gezin uit Zoetermeer zit mevrouw Meyer uit Oldenzaal Haar hand zit in het verband Ze vertelt - Pin-apparaat itente Cordula van Vijfeijken uit Hoorn laat zich door de bedrij- sd met van de wijs brengen. Ze c'stoicijns onder. Schrijft men- in, rekent af. beantwoordt inkomende telefoontjes 'Het is slag dan is het altijd vrij druk elervoor tien uur niet veel te ■»as. Als toerist ga je met voor si dauw naar de dokter, ïiegangers delen hun dagen Ein. Om die reden zijn we ook buur 's avonds open Als het Vimveer is, kun je op tien vin- (ïlellen dat je een drukke ^sjemoet gaat. Toeristen wil- lag op pad.' De 5-jarige Jeffrey Meijer uit Amersfoort werd door hevige oorpijn uit de slaap gehou den. Bij controle blijkt sprake te zijn van twee ontstoken oren en worden pijnstillers en andere medicijnen voorgeschreven enigszins beschaamd - dat ze zich heeft gebrand aan kokend water. 'Het valt gelukkig mee, ik ben hier voor controle en hoop een dezer da gen weer aan het werk te kunnen Ik sta in een snackbar op De Krim, al voor het elfde jaar. Het bevalt me hier goed, ja In Oldenzaal heb je geen zee. Als ik maar even de gele genheid heb. ga ik beslist iedere dag even naar het strand. Niet alleen 's zomers, hoor. ook in andere vakan ties. Met de kerst, herfstvakantie, of zo maar weekeinden tussendoor Zuviel Wind Onder een grote poster met de openingstijden van de Texelse apo theek, zit Peter Raffel met zijn vrien din. Ze komen uit Duitsland en zijn voor de eerste maal op Texel, waar ze een huisje hebben gehuurd Wat bedrukt vertelt hij dat zijn vriendin met in orde is. terwijl ze nog maar net twee dagen op het eiland zijn Het weer vinden ze met onaange naam, maar wel 'zuviel Wind' om het echt leuk te houden Gisteren zijn ze bijkans van het strand gewaaid. Ze hopen maar dat de medische klach ten meevallen, zodat de vakantie niet in het water valt. Tegenover hen zit Joost Vos uit Amersfoort Vergezeld door zijn va der werpt hij af en toe een zorgelijke blik op zijn grote teen. Er is een bagagewagentje met inhoud op te rechtgekomen. 'Toch maar even naar laten kijken.' Ze verblijven op Euroase Texel, waar ze een seizoenplaats hebben. 'Nee, hoor, we worden helemaal niet chagrijnig van het weer', meldt vader opge wekt. 'Het kan slechter 'We kunnen altijd nog gratis naar Calluna', vult zijn zoon aan. Dat wil zeggen, als de schade aan zijn voet meevalt... Onderzoek In de post loopt ook co-assistente Leonie Jansen rond. Zij verricht on derzoek voor de Universiteit Utrecht, die in samenwerking met de Texelse Mevrouw De Hoogh uit Zeewolde werd tijdens de vakantie geplaagd door duizeligheid. De arts van de medische post kijkt of bloedar moede de oorzaak is. (Foto's Hany óe Graaf) huisartsen onderzoek doet naar de gezondheidsklachten van vakantie gangers op Texel. 'Verleden jaar zijn we hiermee begonnen, dit jaar nog hopen we de eerste conclusies te kunnen trekken. In grote lijnen kun je stellen dat we het gedrag van men sen op vakantie vergelijken met het normale gedrag thuis. We bekijken of sommige klachten met een ander gedragspatroon kunnen samenhan gen.' De Utrechtse co-assistenten zijn al leen aanwezig in verband met het onderzoek 'We gaan, als de patiën ten dat goed vinden wel mee naar binnen tijdens een consult, maar verder komen we op medisch ge bied met in actie Natuurlijk komt het wel eens voor dat je een bloeddruk meet. of iets dergelijks, maar de echte consulten zijn voor de arts.' De studente verblijft in een tentje op camping Kogerstrand. 'We wisselen elkaar af Iedere tien dagen komen er anderen om het over te nemen Ik had wel verwacht nog even lekker naar het strand te kunnen. Maar het heeft niet zo mogen zijn. Gisteren was het gewoon afwachten of de tent het hield, wat een storm.' Nachtdienst De artsen die de post bemannen, hebben een beter onderkomen. Als ze nachtdienst hebben - voor echte spoedgevallen is de post ook na tien uur 's avonds bereikbaar - slapen ze in het gebouw, waar een slaapka mer met keukentje is ingericht. In de post bevindt zich zelfs een douche, ook handig bij brandwonden Dokter Van Zuuk vertelt dat de post door drie artsen wordt bemand 'Het dienstrooster mogen we zelf samen stellen. Ik heb ervoor gekozen om twaalf uur achter elkaar te werken, zodat je ook nog wat vrije tijd over houdt. Zwaar? Welnee, ik ben het gewend In mijn vorige baan werkte ik ook 60 uur per week Het bevalt me hier goed. Af en toe heb ik wat problemen met mijn Duits. Ik begrijp altijd wel wat zij bedoelen, maar jam mer genoeg is dat omgekeerd niet altijd het geval. Al moet ik zeggen dat het de eerste week het moeilijkst was. Het begint al aardig te wen nen.' Het contract met haar vorige werk gever liep eind juni af In de post kon ze gelijk weer aan de slag. De twee andere artsen zijn op Texel geen on bekenden Erik Groeneweg is de af gelopen jaren werkzaam geweest bij Van den Bent en Haasdijk in De Cocksdorp en bij Waverijn en Van Hattem in Den Burg Derde medicus is de Texelse Jaqueline Dros, die volgend jaar haar huisartsenoplei ding afrondt. 'We zijn nu nog basis artsen', vertelt Marijke van Zuuk, 'maar Erik en ik willen allebei graag een huisartsenopleiding volgen Het De medische post, die haar zesde seizoen is ingegaan, heeft haar bestaansrecht vanaf de eerste openingsdag bewe zen. De post staat onder super visie van de Texelse huisartsen Dat betekent onder meer dat zij beurtelings in de namiddag rich ting post rijden om de belangrijk ste zaken van die dag door te spreken. De post. gevestigd op Nikadel 17 in De Koog. is dagelijks van 08.00-22.00 uur geopend. Het maken van een afspraak wordt op prijs gesteld. Tel 327270. is jammer dat er maar zo weinig plaatsen beschikbaar zijn.' Teken Op de vraag wat er opvallend is aan de klachten in de post. antwoordt ze zonder aarzeling 'Teken' 'Ik heb er al heel wat verwijderd. Er zijn dagen geweest waarop we 's morgens twee kinderen en 's avonds vader of moeder nog op het spreekuur kre gen om een teek te verwijderen De hele familie werd blijkbaar belaagd. Maar ze weten nu tenminste hoe ze zo'n ding er uit moeten trekken Va der had al plannen om een zaakje te beginnen voor onze deur. Teken weghalen voor de halve prijs Margreet Berndsen s openbaar is helemaal niet Het wordt betaald uit de Sngpot van rijk, provincie en rule en staat haaks op het Mngsbeleid van de over- Hal zegt J.A. Hoekzema, de tie baas van de BOVAG, die fan omschrijft als 'concur- vervalsend Hij vreest dat ■vervoer ten koste gaat van «verhuurders, garages en erhuurbed rijven. tor burgemeester Van rd kansrijk geachte plan voor openbaar vervoer is tot onder- anaakt van het project Duur- 'oerisme. Dit omvat meerdere even, ter besparing van het Om kennis te nemen van een waar gratis openbaar ver- 'bestaat, reisde een Texelse ■Sea! naar Lech (Oostenrijk). i aanrijding op het fietspad fePontweg in de PH-polder is toag omstreeks kwart voor Sn bromfietser gewond ge sman. die vanuit de richting boot over het fietspad reed, n botsing met een auto die «erf wegreed. De bromfietser «ondingen aan nek en/of rug «erd per ambulance naar het Ziekenhuis overgebracht pegevens ontbraken giste- Het college wil voor Duurzaam Toe risme in eerste instantie bijna ƒ60.000.- uittrekken De raads commissie bestuur en organisatie van de gemeente buigt zich er maandag over Hoekzema heeft weinig vertrouwen in gratis openbaar vervoer. 'De erva ring heeft geleerd dat een exploitatie van het openbaar vervoer met overheidsgelden onvoldoende in- Het bestemmingsplan buiten gebied wordt niet zodanig aange past dat aan restaurant De Buteriggel aan de Koger Badweg een serre mag worden gebouwd. Eigenaar Gerard Zoetelief had daar wel om gevraagd. Hem wordt onrecht aangedaan, vindt hij, aangezien zijn buren van restau rant Noordzee wél in het bezit zijn van een serre. Het gemeentebestuur wei gert op zijn wensen in te gaan. Aan gevoerd wordt dat Zoetelief bij aan koop, een jaar geleden, had kunnen weten dat hij geen extra oppervlakte zou mogen bebouwen. Tijdens de raadsvergadering van dinsdag bleken Texels Belang en VVD nog wel bereid Zoetelief te hulp te schieten. Hun mening legde ech ter te weinig gewicht in de schaal om het college op andere gedachten te brengen. speelt op de wensen en behoeften van mobilisten.' Brief Volgens Hoekzema, die kennelijk in zage heeft in de plannen van het col lege. passeert de gemeente onder nemers die ook kunnen bijdragen aan vermindering van de verkeersdruk tijdens de zomer maanden. Hij doelt op verhuurders van fietsen, auto's en andere ver voermiddelen 'In uw plannen wor den deze bedrijven min of meer uit geschakeld.' Hoekzema uitte zijn kritiek in een brief die hij op 31 maart verzond naar de gemeente, ter attentie van onder andere de gemeenteraad. Het schrijven blijkt wel bij de gemeente te zijn binnen gekomen, maar was gisteren nog niet aan de raad door gestuurd Hoekzema wordt ge steund door Texelse rijwiel verhuurders en andere BOVAG-leden, die de plannen voor gratis vervoer argwanend tegemoet zien. Om het gratis vervoer maatschappe lijk haalbaar te maken, wil de ge meente de voorbereiding zorgvuldig aanpakken en de belangen van be trokkenen meewegen Op het Kogerstrand wordt op zaterdagmiddag 25 en zondag middag 26 juli een workshop capoeira gehouden Centraal staan de muziek en de vechtdans van deze Braziliaanse vecht- en dans- sport De workshop wordt gegeven door Mestre (hoogste leraar in capoeira) Gildo Valu. schade op, terwijl het bootverkeer langs raast. Recreatiestichting Texel mag op de kampeerterreinen Kogerstrand en Loodsmansduin geen extra gasten inschrijven. Uitbreiding van het aantal slaapplaatsen is niet gewenst, vindt het college, aange zien anders de grens van 47.000 wordt bereikt. RST meende op grond van een oude regeling recht te hebben op 8400 slaapplaatsen, in plaats van de huidige 6350. Verschillende raadsleden deden in de vergadering van dinsdag nog flink hun best voor de RST, om het college ertoe te bewegen het bestemmings plan buitengebied aan te passen. Maria van der Spek (VVD) zei te be seffen dat het aantal reserve-slaap plaatsen niet zomaar kan worden vergeven, aangezien dit ten koste zou kunnen gaan van kleine logies- verstrekkers Ze vroeg het college of 'écht met een manier te bedenken was' om de kampeerexploitant de gevraagde plaatsen te bezorgen. Ze was bang dat anders de bedrijfsvoe ring van de RST gevaar zou lopen. 'Op is op', antwoordde wethouder Schilling. 'We zullen ons erop moeten voorbereiden dat we vaker nee moe ten verkopen.' Hij deed een dringend beroep op de raad om het college te steunen en het bezwaar van de RST ongegrond te verklaren 'Anders is het hek van de dam.' Op verzoek van Dick Drijver (Texels Het reinigingsrecht voor meerper- soons huishoudens gaat volgend jaar met f30,- omhoog, waardoor het tarief f425,- wordt. Wat b en w betreft zullen de bedrijfstarieven eveneens worden gewijzigd waardoor ze kosten dekkend worden. De bedoeling is dat de tarieven voor huishoudens een jaar later ook kostendekkend worden, wat betekent dat er dan voor meerpersoons huishoudens nog minstens f18,- bijkomt. Met het nieuwe tarief loopt Texel re delijk in de pas met andere gemeen ten. De verhoging is vooral nodig door de stijgende hoeveelheden huisvuil die voor afvoer en verwer king worden aangeboden. Ook de hogere bedragen die de gemeente uitkeert aan verenigingen die oud papier inzamelen, spelen een rol. De gemeenteraad heeft de afgelopen week al laten blijken met de tariefs verhogingen accoord te gaan Belang) werd de vergadering vervol gens geschorst. Na vijf minuten over leg keerden de raadsleden weer te rug, om vervolgens het college hun steun toe te zeggen 'Met een gevoel van onvrede jegens de RST. Maar als er geen ruimte is, dan houdt het op', boog Drijver het hoofd. Van der Spek vroeg Schilling na te gaan of 'ergens nog plaatsen van daan zijn te halen', bijvoorbeeld bij recreatiewoningen die nu permanent worden gebruikt Pieter de Groot (D66) stribbelde het langst tegen Hij verklaarde welis waar tegen het zomaar weggeven van tweeduizend reserve-slaapplaat sen te zijn, maar hij betwijfelde of de gemeente juridisch sterk genoeg staat. Toen ook burgemeester Van Rappard zich in het debat mengde en gezien het belang van de zaak aan drong op 'unaniem stemgedrag zwichtte ook De Groot. Wat een meerderheid van de ge meenteraad betreft mag de familie A. Boogaard nog steeds een dienstwoning bij het bedrijf bou wen. De provincie weigerde vorig jaar haar toestemming (na protes ten van de buren), maar nu zijn ook in het herziene bestemmingsplan buitengebied de rechten van de agrariër van Zevenhuizen vastge legd. In het ontwerp-bestemmingsplan had de gemeente aanvankelijk het hoofd gebogen voor gedeputeerde staten en de woning Zevenhuizen 1 binnen het A(a)-blok geplaatst. Dat zou be tekenen dat Boogaard het gewenste huis niet mag bouwen. De bena deelde maakte daar bezwaar tegen en vond gehoor bij Texels Belang en CDA. In de commissievergadering van 19 mei gaven beide partijen te kennen het ontwerp af te keuren en 'een signaal te willen afgegeven' aan de provincie Daarop ging ook het 'Waar kunnen mensen nog terecht, wanneer ze uit het ziekenhuis komen en zichzelf met kunnen redden?' Die noodkreet deed Maria van der Spek (VVD), dinsdag in de raads vergadering. Ze was verontrust door de opnamestop die is aangekondigd bij De Gollards/Samen Eén en had bovendien vernomen dat bij de Stich ting Thuiszorg wachttijden dreigen Wethouder Nel Eelman (welzijn) zei Van der Speks zorgen te delen en contact te zullen zoeken met de ver antwoordelijke instanties Lenie van der Vis-Dijker (60) houdt het voor gezien. Ze stopt na 25 jaar met het bezorgen van de Texelse Courant in het 'verre Oosten', waarmee Oost. de Oosterweg. Zevenhuizen en drie boerderijen aan de Oost kaap worden bedoeld Net als elders op Texel is men daar praktisch huis aan huis geabon neerd. wat betekent dat zestig adressen twee keer per week bezocht moesten worden, een karwei van ongeveer een uur. Dat Lenie er nu mee ophoudt is mm of meer gedwongen. 'Het wordt te bezwaarlijk- Ik heb een versleten heup. Jammer, want ik heb het altijd erg leuk gevonden. De mensen keken naar me uit. Vaak was er tijd voor een praatje Lenie nam het bezorgen destijds over van haar nu 38-jarige doch ter Ina. Die hielp nadien ook nog wel eens een handje, evenals andere huisgenoten. Maar het was toch haast altijd Lenie die op pad ging en in die kwarteeuw heel wat weer en wind heeft ge trotseerd. Eigenlijk was ze altijd beschikbaar. 'Met vakantie gin gen we niet en ik herinner me niet dat ik ooit ziek wasAls ze toch eens door bijzondere om standigheden ontbrak, moest ze dat bij de volgende bezorging uitleggen. Want de mensen vroegen: Waar zat je dinsdag? De Texelse Courant is op zoek naar een opvolger. college om en werd verklaard 'toch achter de familie Boogaard te blijven staan' Wethouder Bakker bleef eveneens trouw aan zijn oude visie, maar dat betekende dat de Boogaards wat hem betreft géén recht op de bouw van een huis hebben aangezien hij Zevenhuizen 1 al als de bedrijfs woning beschouwt Zijn minderheids standpunt werd dinsdagavond in de raad slechts gesteund door PvdA. D66 en GroenLinks, zodat de familie I mag blijven hopen. -I H _0 DAAR RED JE LEVENS MEE Geparkeerde auto's in Den Burg zijn opnieuw ten prooi gevallen aan van dalisme. In de Molenstraat werd in de nacht van zondag op maandag een band van een Ford Escort lek- gestoken. Datzelfde lot overkwam die nacht meerdere auto's. De vol gende nacht werd in de Willem van Beierenstraat de spiegel van een Opel Astra getrapt Het betrof steeds vervoermiddelen van buurtbewo ners. Aan de Epelaan in De Koog werd de rechtervoorband lekgestoken van een auto die eigendom was van een 60-jarige Koger VRIJDAG 17 JULI 1998

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7