(jrocn "Zwarts jexeh in het L tead: beter toezien op naleving regels Bisschoppelijk lintje oor Duw en Han Maas Hoogseizoen barst eindelijk goed los N il Ernstig hoofdletsel na val van paard 'Andere mentaliteit nodig' Na een tegenvallende start: BEZORGER m/v Rijbewijs kwijt rate veel bier Automobiliste op de kop in sloot Radiopiraat begint zomeruitzending VERDER IN DIT ummer •o- Waterconcert tijdens Feest achter Diek 2 Landbouwdag show vol met variatie 2 Koen van Bommel wint tennisfinale 3 Autocrossers gaan over het randje 5 Stichting sportschutters voor schietcentrum 5 Aanpassing haven Mok van start 7 Maritieme zeeschaden boven water 7 Wachttijden door vakantiedrukte Volle boot terug voor ambulance texelse^courant die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Oost en omstreken. ÉfllCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11299 DINSDAG 21 JULI 1998 Uitgave. Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG «NEMENTSPRIJS 56.90 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 1.60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) adse politiek lijkt bereid om per toe te zien op de naleving ;et (gemeentelijk) beleid. Ge kken door het vernietigende van onderzoeksbureau ICON wil de raad nu orde op stellen, zo bleek gistera- Burgemeester Van Rappard schuwde echter dat er méér lis dan alleen een extra con- ■jmbtenaar. 'Het is vooral een van mentaliteit. Bestuur, Ijnaren en burgers moeten ji samen verandering bren- siscommissie Bestuur Orga- reageerde gisteravond in reed op het onderzoeksrapport, ie vloer aanveegt met het Se handhavings- en controle- De vier aanwezige fracties knallen dat het tijd is om schoon Ie maken. één ging dat echter meer van idanbij de ander, zo bleek uit het igvan Dick Drijver (Texels Be tte zi|n er voor de burgers en jeleruithalen wat er in zit Hand vaat daarom op een laag Itar we hebben gemerkt dat itnlslaat als iemand zich niet [iiegels houdt en uiteindelijk fttond met legalisering. Dat lïiosle van het rechtsgevoel', 22-ja/ige automobilist uit Katwijk k moest in de nacht van vrij- pzaterdag flink boeten voor het v^iaan zijn grote dorst. Zijn rij- werd ingenomen en vervan- iior een procesverbaal. Een fesl had even daarvoor uitge lat de man vierenhalf keer de &ne hoeveelheid alcohol had 3 Zelfverklaarde hij tien tot vijf- özenbierte hebben gedronken. aldus Drijver Hij pleitte voor een ge leidelijke Invoering van het nieuwe controlebeleid. 'Dan kunnen zowel de gemeente als de Texelaars eraan wennen Vliegtuigjes Luchtfoto's zijn volgens Drijver geen goed middel: 'Geen geheimzinnig gedoe alstublieft.' Jan Koolhof (CDA) dacht er net zo over. 'Die vliegtuigjes geven onvrede Het gaat er bij mij niet in dat het op Texel helemaal uit de hand is gelopen Als we het nieuwe bestemmingsplan buitengebied als uitgangspunt nemen en daarop toe- Een 22-jarige inwoonster van Eierland belandde vrijdagmiddag rond 17.20 uur met haar auto on dersteboven in een sloot langs de Hoofdweg. Ze liep enkele schram men, een lichte hersenschudding en een pijnlijke nek op. Het voer tuig is rijp voor vervanging. Het ongeluk gebeurde toen de vrouw zich bekommerde om haar kat, die in een tas op de stoel naast haar stond en waarmee ze op weg was naar de dierenarts. Ze raakte scheef op de weg en verloor, mede door een glad wegdek, de macht over het stuur. De auto vloog over de kop, belandde in de bijna droogstaande sloot en schoof daar - als een bobslee - nog een flink eind door. om op slechts drie meter afstand >Jan een dam tot stil stand te komen Ondanks de forse klap bleef de vrouw bi| bewustzijn. Ze zette de motor uit en begon te toe teren, waarmee ze de vlakbij wo nende mevrouw Van Beek alar meerde Die waarschuwde haar echtgenoot, die de achterklep opende en eerst de kat en daarna de vrouw uit hun ongemakkelijke positie hielp. zien. zit het wel goed. Rigoureuze maatregelen zijn niet nodig Maria van der Spek (VVD) vond lucht foto's wél handig. 'Zo kun je de hui dige situatie goed in kaart brengen. Dat is nodig voordat je gaat controle ren.' De burgemeester vulde aan dat luchtfoto's bovendien een hard bewijs vormen, indien de rechter uitspraak moet doen Ons kent ons Arthur Oosterbaan (Groenünks) ging vooral in op het waarom. 'Dit duidt op een mentaliteit van ons kent ons. In de eerste maanden dat ik raadslid ben, heb ik steeds gemerkt dat dit bij ruimtelijke ordening op de achter grond meespeelt. Het zal moeilijk zijn om dat van het ene op het andere moment te veranderen Maar dat het anders móet, staat als een paal bo ven water.' Ook de burgemeester deed een duit in het zakje 'Vrij met de dingen om gaan hoort bij de eilanden Dat geeft ze hun charme Maar het mag met ontaarden. Nu hebben we op Texel met z'n allen een bepaalde sfeer georeerd, waarbij strikte naleving van regels met meer lijkt te kunnen.' Als voorbeeld noemde Van Rappard het aanvragen van een bouwvergun- Lees verder pagina 2 De populaire piraat Radio Favoriet, bekend van een aantal marathon uitzendingen, is vanaf deze week weer in de lucht. Maar liefst dertien vaste krachten en twintig gast-dj's verzorgen dagelijks uitzendingen tus sen acht uur 's ochtends en midder nacht. Ze beloven 'jonge muziek' en zijn te ontvangen via FM 105.4. Ver zoekjes kunnen worden gedaan via. tel. 322 009. iames Duw en Han Maas uit De Koog zijn onderschei met het Ereteken van het Bisdom Essen. Zondag- ad namen zij uit handen van bisschop Dr. Herbert iede oorkonde, de penning met madonna en de draag- Bdin ontvangst. •as de eerste Keer dat deze toppelijke onderscheiding uitzonderlijk dienstbetoon Merlanders werd uitgereikt, ames Maas hebben dertig fang de medewerkers van de toeristenzielzorg met raad ad ter zijde gestaan. De plechtigheid ging vooraf aan een 'feestelijke avondmaaltijd' die werd gehouden in dorpshuis De Hof. Het was een uitstekend verzorgd lopend buffet, waarmee de viering van het 30-jarig jubileum van de Duitse ziel zorg op Texel werd afgesloten. Zo ongeveer iedereen die ook maar iets i ontroerd nemen de dames Maas de onderscheiding in ontvangst. Eindelijk.Gisteren was het de eerste zomerse dag sinds vele weken. Bewoners en toeristen trokken massaal naar de stranden om van de zon te genieten. Het zeewater was nog behoorlijk fris, maar dat mocht de pret niet drukken. De foto toont de drukte gistermiddag bij paal 20 (Badweg). (Foio Hai7v 00 Graa'> boekt Wel hebben we de Texeltruck ingezet tijdens de Vlootdagen in Den Helder. Hopelijk heeft dat effect op het naseizoen en volgend jaar Kampeerders De noodcamping aan de Westerweg is ook weer open gegaan Na een aarzelend begin wordt het terrein nu bevolkt door de tentjes van (groepen) jongeren. De meesten wachten tot er een plaats vrij komt op camping Kogerstrand Lees verder pagina 5 De zomer is nu pas echt begonnen. In dubbel opzicht: vrij dag en zaterdag zorgde het begin van de bouwvak voor grote drukte bij de boot en gisteren was het eindelijk weer eens strandweer. Terwijl de stranden vol zaten, was het in de dorpen vrij rustig. Pech voor de geplaagde winkeliers, die de eerste helft van juli een flink stuk omzet inleverden. De vooruitzichten zijn volgens de VVV echter goed. Komend weekend ligt topdrukte in het verschiet. te maken heeft of had met deze vorm van toeristenservice, was er voor uitgenodigd. Pralat Heinrich Hemming zag ook deze maaltijd als een ontmoeting van verschillende mensen waarnaar de zielzorg streef. Hij toonde zich vereerd met de aanwezigheid van de bisschop van Essen en legde de nadruk op de hulp die de Duitsers bij hun werk hebben ondervonden van diverse Texelaars, waaronder Duw en Han Maas Lees verder pagina 2 Uit cijfers van Teso blijkt dat het vervoer tussen 1 en 15 juli liefst 14% lager was dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Het slechte weer was een belangrijke oorzaak. Vooral de kampeersector had hier van te lijden. Ook het WK voetbal kan als reden worden aangevoerd. Veel potentiële gasten hebben hun vakantie uitgesteld omdat ze eerst thuis het voetbal wilden volgen. Vier jaar geleden gaf het vorige WK hetzelfde beeld. Hoewel het vrijdag een bewolkte dag was en het 's avonds zelfs stort regende, was het in Den Helder drin gen geblazen voor de boot naar Texel Logisch, want voor de periode die nu aanbreekt zijn bijna alle overnachtings-adressen op het ei land al lang geleden gereserveerd, In de regio Midden-Nederland is afgelo pen weekend de bouwvak begonnen, Noord en Zuid volgen binnenkort. Op het zuiden na zijn ook alle scholen vrij. Duidelijk drukker 'Het is erg druk aan de balie Dat is normaal op maandag met de markt, maar nu is het duidelijk drukker', zegt Sigrid van der Leeden van de VVV. 'We krijgen niet veel zoekers, mensen die op de bonnefooi komen. De meesten hebben wel gereserveerd en willen informatie. Degenen die nog geen adresje hebben, kunnen we tot nog toe helpen, al is de meeste ac commodatie bezet. Hotels lukt nog. huisjes, appartementen en sta caravans zijn afhankelijk van annuleringen Als er iets vrij komt, hebben we dat binnen een uur ver huurd.' Ruimte zit er nog bij logies-met-ont- bijt en particulier verhuur. Campings waar vooraf moet worden gereser veerd. zitten zo goed als vol. Bij de kampeerboeren zijn hier en daar nog plaatsen vrij Kriebels Nog drukker is het bij de VVV aan de telefoon. Die aaat continu. Door het mooie weer krijgen de mensen de kriebels, denk ik. De meeste bellers willen een lang weekend of een week komen, sommigen voor twee of drie weken Het gaat om boekingen vanaf eind deze week Het ziet er dus naar uit dat komend weekend nog drukker wordt. 'Maar we spreken met van vol. Vol is taboe: Ook bij de VVV heeft men gemerkt dat de afgelopen weken tegenvielen Dat was echter geen reden om extra promotie te bedrijven. 'Vlak voor het hoogseizoen heeft dat weinig zin, want dan is toch bijna alles volge- (Advertentie) (Foto Harry de Graaf) De toeristenstroom leidde af gelopen weekend tot wachttij den aan beide zijden van het Marsdiep. Maximaal moesten de automobilisten op zaterdag een uur geduld hebben. Exacte cijfers kon Teso niet geven wegens een 'computergriepje'. Een vergelijking met vorige zomer is hierdoor nog niet goed mogelijk. Vrijdag ontstonden in Den Helder tussen 12.00 en 17 00 uur wacht tijden van een half uur. De reserveboot voer een uur langer door dan gepland om het aanbod te verwerken. Ook aan de Texelse kant van het Marsdiep was het druk: vertrekkende va kantiegangers konden tussen 10.30 en 12 30 uur niet meteen aan boord gaan. Zaterdag was het nog drukker. Hoewel de twee veerboten af en aan voeren, lie pen vanaf 10.30 uur de wachttij den op tot één uur. Pas na 17.30 uur konden alle auto's weer met een met de boot mee. De reserveboot maakte ook nu weer een extra reis. Aan 't Horntje was enige tijd sprake van een half uur wachten. Zondag kende Teso geen problemen Een vrouw uit Driebergen is gister ochtend met ernstig hoofdletsel overgebracht naar het Gemini Zie kenhuis, nadat ze tijdens een strandrit van haar paard was geval len. Op verzoek van de alarm centrale maakte Teso-boot Schulpengat, die al bijna bij de Helderse veerhaven was, rechts omkeert om de ambulance in te laden. De dienstregeling was hier door enige tijd onderbroken. De toeriste maakte met een gezel schap een tocht per paard onder be geleiding van een Texelse manege De groep was bij paal 17 het strand op gegaan en begaf zich in de rich ting van paal 15 (Westerslag). Na een stukje galopperen hielden de rijders even halt. Toen ze daarna weer in galop gingen, belandde de vrouw om onbekende reden naast het paard. Het dier rende nog een stukje zonder berijdster voort. Meteen was duidelijk dat de vrouw er ernstig aan toe was Zij was buiten bewustzijn en gaf bloed op Omdat het ongeval gebeurde op zo'n 800 meter ten noorden van het Westers lag, kon de ambulance niet ter plaatse komen. Een politiesurveillance, die zich ten tijde van het ongeval (om streeks negen uur) op het strand bij De Koog bevond en snel te hulp schoot, verleende assistentie. Bran card, hulpmiddelen en ambulance personeel werden met de politie wagen naar de plek des onheils gebracht Gezien het spoedeisende karakter werd Teso gevraagd de boot van 9.05 uur van Texel richting Den Helder terug te roepen De kapitein gaf on middellijk gehoor aan de noodoproep. De boot was afgeladen vol, vooral door vertrekkende kermis exploitanten Terug bij 't Horntje ging de ambulance aan boord en vertrok de Schulpengat weer op volle kracht richting Den Helder Teso besloot twee afvaarten te laten vervallen, maar met te gaan pende len om de wachtrij snel weg te wer ken Halverwege de ochtend voer de boot weer volgens het normale roos ter. Aan het begin van de middag hoefden er geen auto's meer te wach ten De gewonde vrouw werd gister middag overgebracht naar de intensive care van het Gemini Zieken huis. Haar toestand was stabiel doch nog steeds zorgwekkend ymi Jïxtl i a trf hjrt. Wij zijn op zoek naar een Hier wonen ongeveer 59 abon- Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omge ving woont. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spinbaan worden afgehaald. Maar kunnen ook met de AOT- bus worden meegenomen en bij de bushalte in Oost worden af geleverd Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan Uitgeverij Langeveld en dcRooy Spinbaan 6 Telefoon 0222 - 362 600 Fax 0222-314 111

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1