Aan de Amsterdamse grachten op het wad Landbouwdag wederoi gratis en gevarieerd Mentaliteit Agenda teso Elke twintig minuten iets nieuws' TEXELSE COURANT- Bisschop Essen Visserskoor zingt in passend decor Gebroken been na val met brommer Hardcorefeest met Texelse dj's Kijk ook in Vakantiekrat] Meer radio en tv Watertrappelen in Molenkoog oud Papier Horizontoer zet Koog op stelten Kinderen opgelic DINSDAG 21 Jl]y Heinier sijpxens vermaatae met zijn waterconcert net publiek op het Durper Feest achter Diek' (Foto 's Gorartl Timmerman 'leder krijgt wat hem toekomt.Aldus verklaarde Sil Boon. sa men met Janka van der Brink en Hannes van Angeren organi sator van 'Feest achter Diek'. de zonnige wijze waarop het eve nement zich zaterdag voltrok. Bij de festiviteiten in en rond het haventje achter de dijk bij De Cocksdorp was het de hele dag een komen en gaan van mensen. Ti|dens de enorme bui die zaterdag even na de start om twaalf uur het evenement teisterde, gingen de te nen eerst nog even krom, toen de zon zich liet zien kon het feest met meer stuk De hoge deltadijk vormde een prachtig luwte tegen de straffe wes tenwind over het eiland. De feestelijk versierde trap en het orgel van Peter Kaan aan de eilandzijde van de dijk waren slechts het topje van de ijsberg dat het drietal voor de bezoekers in petto had Veel was gedaan om de middag op een ontspannen en aan gename wijze door te brengen Veel opzien baarde de Harlinger Reimer Sijpkens, die vanuit zijn bootje een waterconcert gaf. Behendig draaiend aan het orgel, bespeelde hij met de andere hand de trompet, ter wijl hij zijn Notedop in het goede vaar water wist te houden. Met het groot ste gemak droeg hij werken voor van Schubert, Beethoven en andere com ponisten, waarbij hij tussendoor het publiek met grappen en grollen ver maakte Water kom je overal tegen in Nederland. Daarom vind ik het zo'n prachtig decor. De uitsmijter Aan de Amsterdamse Grachten kreeg veel bijval van het publiek Trommels Tijdens het feest onstonden onver wachte contacten Zo kwam de Harlinger in contact met houtbewerk- ster Annemarie Visser, tijdens één van haar demonstraties. Afgesproken Dit levende beeld zorgde rond het haventje van Sil voor hilariteit. VERVOLG PAGINA 1 Burgemeester Van Rappard bracht in zijn felicitatietoespraak onder an dere naar voren dat de Duitse toeris ten een aanzienlijke bijdrage leveren aan de welvaart op Texel. Immers bijna 40% van de gasten bestaat uit Duitsers. Dat diezelfde Duitsers een systeem in het leven hebben geroe pen om zich bezig te houden met de geestelijke zorg voor hun landgeno ten, dwingt respect af. De vakantie wordt daardoor voor hen méér dan plezier en ontspanning Emeritus-deken Piet Loos bracht in herinnering dat m hetzelfde jaar Met een optreden vanaf de TX 27 van Adrie Hutjes zong het Oudeschilder Visserskoor de zeemansliederen za terdagavond in een toepasselijk de cor. Het concert, dat vele honderden bezoekers trok. viel kennelijk ook in de smaak van de weergoden, die geen roet in het eten gooiden. De sfeervolle muziekavond werd afge stolen met verzoeknummers (Foto Bel Koning) 1968 waarin de Duitse zielzorg van start ging. hij werd benoemd tot pas tor in De Cocksdorp. Hij had het werk van zeer nabij en als betrok kene meegemaakt Juist de vakantie is een gelegenheid voor rust en be zinning, zoals dat ook geldt voor de zondag als vrije dag Het is zelfs on ontbeerlijk dat mensen af en toe vrij zijn van hun dagelijkse werk. De ziel zorg zoals die door het Duitse team wordt betracht, geeft aan die vrijheid nog meer inhoud. Bram Guiljam sprak als vertegen woordiger van de samenwerkende Texelse kerken zijn waardering uit voor het team van Essen en hoopte op voortzetting. Het is Gods op dracht klaar staan voor een ander. Als symbool van klaar staan en sa menwerking gaf hij de bisschop een beeldje van twee elkaar vasthou dende mensen. 'Mensen, kerken en landen hebben elkaar nodig'. Als persoonlijke attentie voegde hij er een fles geestrijk vocht aan toe Juttertje Ook pastor Ed Moltzer ('Wij houden van u uit de grond van ons hart') overhandigde een geschenk: foto's van de vuurtoren, de haven van Oudeschild en van het kerkje van Den Hoorn. Bisschop Luthe. 'Ik voel me tot Texel bekeerd Een 18-jarige bromfietseren zijn 16- jange duopassagier raakten donderdagmiddag rond 17.55 uur gewond, toen ze op de kruising Epelaan-Kamerstraat in De Koog ten val kwamen De passagier was er het ernstigst aan toe Hij raakte een lan taarnpaal en moest met een gebro ken been worden overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis. De bestuur der kwam er af met schaafwonden. Het ongeluk ontstond waarschijnlijk doordat de standaard van de brom mer een trottoirband raakte. In discotheek de J elleboog in Den Burg wordt donderdag van 21 00 tot 03.00 uur een hardcore feest gege ven, dat luistert naar de naam 'The invation of the sheep'. Medewerking wordt verleend door diverse Texelse disc-jockeys Vergelijkbare avonden trokken vorig jaar zo'n driehonderd bezoekers per keer De entree be draagt ƒ5,-. werd dat de Texelse een boegbeeld gaat maken, waarmee Sijpkens zijn bootje verder zal verfraaien. Geheel ander vermaak bood een stel poppenkastspelers, dat kinderen, maar ook volwassenen wist te boeien Twee wit geschminkte le vende beelden veroorzaakten hilari teit en verrassing Een ritmische bij drage werd geleverd door Willem Jansen en Abdoulaye Sène, op hun Afrikaanse trommels. Laatstge noemde kon het op het podium goed vinden met Ewoud Adriaans, die met z'n maten opgewekte live-muziek verzorgde Ter afwisseling trad 's avond het Creapole Orkest op, een Amsterdamse formatie van strijkers en blazers Voor de liefhebbers wa ren de hele dag spelletjes en kon van diverse soorten vis worden geproefd. In de tent waren oude foto's te zien van De Cocksdorp en omstreken En natuurlijk viel er veel te drinken, al was het maar om Sil en Janka uit de kosten te helpen. 'Want zo'n feestje organiseren kost toch een lieve duit', aldus een drukke, maar stralende gastvrouw. 'Het groeit met het jaar. Misschien dat volgend jaar het dorp er wat meer bij kan worden betrok ken Gezien de toeloop van vele Durpers én andere Texelaars, ont breekt het rond het noordelijkste ha ventje met aan saamhorigheid VERVOLG PAGINA 1 nmg. 'Het is opvallend dat architecten alle vrijstellingsmogelijkheden die het bestemmingsplan biedt, meteen ge bruiken en daar liefst nog 15% bo venop te doen Vrijstelling wordt be schouwd als een recht, terwijl het slechts een bevoegdheid van b en w is om iets toch mogelijk te maken. Dat daaraan wordt toegegeven is onaf hankelijk van wie in het college zit; het zit in de genen van Texelse bestuur ders.' Geen heksenjacht Van Rappard beantwoordde zelf de vraag hoe de gemeente de spiraal kan doorbreken. 'Je kunt het best beginnen door de evidente overtre ders aan te pakken. De slimme lieden die de regels willens en wetens aan hun laars lappen. Als je dat doet, zal iedereen dat rechtvaardig vinden. En als het een paar keer gebeurt, dan raakt het beleid via de media snel bekend en gaat het bij iedereen tus sen de oren zitten.' De burgemeester haastte zich te zeg gen dat er geen heksenjacht mag worden ontketend Ook zal de ge meente eerst zorgen voor een goede voorlichting over het aangescherpte beleid. In elk geval zullen de architec ten daarbij worden betrokken. Ieders taak Dick Drijver vond dat duidelijk moet zijn wie de controle-ambtenaren zijn. De burgemeester wees dat van de hand. In zijn ogen is het een taak van alle medewerkers om verkeerde din gen te signaleren en door te geven. 'Dat heeft niks met verlinken te ma ken. Als je voor kwaliteit gaat, moet de hele organisatie daar achter staan Dat is beter dan twee controleurs aanwijzen, waar iedereen de pik op heeft.' Dinsdag 21 juli: Op het circuit aan de Haffelderweg in Den Burg begint om 19.00 uur een wielerwedstrijd voor A- en B- recreanten. Gastrenners welkom Om 19.30 start in Vakantiepark De Krim een ringsteekwedstrijd die meetelt voor het Texels kam pioenschap. In Cinema Texel draait om 14.00 en om 16 00 uur Het Magische Zwaard en om 18.30 en om 21.30 uur Armageddon In de RK-kerk te Den Burg wordt een zomeravondconcert gehou den met Kees Verkerk (orgel) en Marianne Ketel (alt). De toegang is gratis, na afloop wordt een in zameling gehouden, aanvang 20.15 uur. Om 21.00 uur begint in theater restaurant Klif 12 in Den Hoorn de voorstelling 'Vlees' van Mumtaz Jafri. Toegang ƒ20,-; vrienden prijs 15,-. Woensdag 22 juli: Om 22.00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Nachtwandeling in het duinpark'. Inlichtingen én aan melding via EcoMare. tel. 317 741. In Cinema Texel draait om 14.00 en om 16.00 uur Het Magische Zwaard en om 18.30 en om 21 30 uur Armageddon Donderdag 23 juli: Op het bekende weiland aan het Lagewegje bij Den Hoorn begint om 10.00 uur de Landbouwdag. In Cinema Texel begint om 14 00 uur een voorstelling van Het Ma gische Zwaard, om 16.00 uur van Jacht op de Kleintjes (een Neder lands gesproken familiefilm) en om 18 30 en 21 30 uur van Armageddon Om 14 00 uur gaat bij De Schuil hut achter de NH-kerk van De Koog een historische route van start. Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen doorgaans met anderen meerijden. Kinderen kunnen in zwembad Molenkoog deelnemen aan het open Texels kampioenschap watertrappelen, aanvang 15.00 uur. De jeugd gaat per leeftijds groep te water Wie het langst handen en hoofd boven water houdt is winnaar. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 16.30 uur de kindervoorstelling 'Op zoek naar farao Toetjetoe' van theater groep De Vantasjes. De toegang is gratis In discotheek de J'elleboog in Den Burg wordt van 21,00 tot 03.00 uur een hardcore-avond gehouden, met medewerking van verschillende Texelse d.j.'s. En tree ƒ5,-. Vrijdag 24 juli: In Cinema Texel begint om 14.00 uur een voorstelling van Het Ma gische Zwaard, om 16.00 uur van Jacht op de Kleintjes (een Neder lands gesproken familiefilm) en om 18.30 en 21 30 uur van Armageddon. Wielervereniging Texel houdt een koppeltijdrit, aanvang 19.00 uur aan de IJsdijk nabij Oudeschild Gastrenners welkom. Zaterdag 25 juli: Van 10.00 uur tot het eind van de middag is er kinderkermis op de Groeneplaats. In Cinema Texel begint om 14 00 uur een voorstelling van Het Ma gische Zwaard, om 16.00 uur van Jacht op de Kleintjes (een Neder lands gesproken familiefilm) en om 18.30 en 21.30 uur van Armageddon Op het Kogerstrand start vandaag en morgen om 13 30 uur een work- dtp Capoeira (Braziliaanse vechtdans). Meer informatie bij Menno Siebenga, tel 315 331 extra overtochten van 935 (van Texel) tot en met 1605 (van Den Helder). Ook rale, 25 juli wordt een halfuursd» onderhouden, van 8.35 üur Texel) tot en met 15.05 Den Helder. De afvaarten op donderdag, van 10 05 uur van Den Helfc 13 35 uur van Texel zijn eer uitsluitend bestemd voor hei voer van gevaarlijke stoffen Wachttijden. Op vrijdag 2< moet op Texel tussen 1005 16.00 uur rekening worden houden met een wachttijd een half tot één uur. In Den der wordt die dag tussen 12 05 16.00 uur een wachttijd ver» van een half uur. De verwachte wachttijden op terdag 25 juli: Op Texel een uur tussen 10.00 en 12.00 w in Den Helder een half tot éér tussen 9,00 en 17.00 uur. Er is méér te doen op Te» Kijk niet alleen naar de: agenda maar ook naarfc overzicht in de Vakanti krant, die in het seizoen* kelijks verschijnt Veel >3 de daarin aangekondigd evenementen en activity zijn ook voor Texelaars int ressant. De gratis Vakartv krant wordt wekelijks w spreid als bijlage van Texelse Courant en is d naast voor ieder los vertap baar op circa 150 plaatse - op het eiland. Hoogwater te Oudest Di. 21 Wo. 22 Do. 23 6.57 8.15 9.04 9.54 10.45 11.20 11.44 19461 20.35 J 21.5o| 22.4)1 I 233)1 23.il I 125] Halfuursdienst. Op donderdag 23 en vrijdag 24 juli maakt Teso Aan het strand is het ongeveeres eerder hoogwater. De zon komiitJ op om 05 17 uur en gaat ondji 22.03 uur 23 juli nieuwe maan,8 springtij Het kabelpakket voor zowel radio als televisie wordt met twee zenders uit gebreid Dit gebeurt op verzoek van de abonnees, meldt exploitant Kabeltex. De doorgifte van tv-zender BVN (Het Beste Van Nederland) van de wereld omroep is al een feit, de Duitse zen der Sat-t volgt op korte termijn. Lief hebbers van het Nederlandse lied worden binnen enkele weken verblijd met de radiozender Radio Hollands Glorie en jazz-fans met JKF Jazz- radio FM. Een actuele programma kaart wordt in de tweede helft van dit jaar verspreid via de Texelse Cou rant Kinderen kunnen donderdagmiddag deelnemen aan het Texels kam pioenschap watertrappelen. Wie het langst hoofd en handen boven water houdt, is winnaar. De jeugd strijdt in verschillende leeftijdscategorieën Het evenement in zwembad Molenkoog in Den Burg beqint om 15.00 uur. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud pa pier kan ook worden ingeleverd bij de schapenboet in De Mars, naast het gebouw van Kotex. De Koog Vrijdagavond wordt in De Koog oud papier opgehaald. Met wordt verzocht het vóór 19.00 uur gebundeld aan de straat te zetten, of eventueel zelf naar de container aan de Nikadel te bren gen. 'Of er nog iets spectaculairs over de Landbouwdag valt te melden?' Ietwat geïrriteerd herhaalt organi sator Frans Bakker de vraag. 'Bij ons gebeurt doorlopend iets nieuws. Iedere twintig minuten loopt het veld eerst leeg en daarna weer vol voor een volgend onder deel. En dat voor vele duizenden toeschouwers. Dat lijkt me specta culair genoeg.' Texelaar en toerist mogen er dan in middels aan gewend raken, duidelijk is dat de Landbouwdag al jaren een bijzonder evenement mag worden genoemd. Vrijwel nergens in Neder land presenteert de landbouw zich zo uitbundig als op het terrein van Jan Veeger aan het Lagewegje bij Den Hoorn. Dat geen cent entree wordt geheven, mag zelfs uniek worden genoemd Bakker. 'Dat is te danken aan het geld dat onze sponsors en de standhouders van de kramenmarkt inbrengen. Maar zeker ook aan de agrarische verenigingen op Texel, die het als een belangrijke taak beschou wen de landbouw te promoten. Voor Artiesten, grappenmakers en mu zikanten strijken maandag 10 au gustus neer op het eiland. Het ge zelschap, dat met platbodems in Oudeschild arriveert, zorgt voor vermaak in De Koog, waar de Horizontoer wordt gehouden. Hun komst is onderdeel van een cultu rele reis langs de waddeneilanden, 's Middags zijn er optredens op het dorpsplein, 's avonds vermaken de artiesten het publiek in de diverse cafés. Het artiestengezelschap is in de loop van de jaren uitgegroeid tot een vriendenclub, die op het wad tot inspi ratie komt. De toer omvat een pro gramma van muziek, theater, animatie, acrobatiek, magie en malloterie. De muziek loopt uiteen van rock&roll tot ballads. De meeste artiesten treden belangeloos op On der hen: Niek Boes, Rob Janszen en de Zaak, De Enge Buren, Michael Shalton, Sammy Tavalis, Big Bucks, Easy Money K'Bamm, etc Er wordt geen entree geheven. De keuring van rammen belooft een hoogtepunt van de Landbouwdag te worden (Foto archill Team'- een breed publiek. Want de meeste mensen kennen wél de foto's en televisiebeelden van dode varkens die worden afgevoerd, positieve ge luiden over de landbouw hoor je maar weinig.' Rammenkeuringen Ook aan de Landbouwdag 1998, die donderdag om 10 00 uur wordt geo pend, is keihard gewerkt Dat heeft geresulteerd in een niet zo heel erg verrassend doch uiterst gevarieerd programma. Hoogtepunt zijn de rammenkeuringen. waarvoor alle top fokkers inzendingen hebben toege zegd 'Het wordt enorm groot, met maar liefst driehonderd dieren', meldt Bakker niel zonder trots. De keuring van fjordenpaarden is de grootste van Noordholland Ook de liefhebbers van geiten, kanaries, par kieten, tropische vogels en konijnen komen volop aan hun trekken. Koeienkeuringen ontbreken, net als vorig jaar. Reden is dat de Texelse rundveebedrijven middenin een vet erinair programma zitten, dat hen moet vrijwaren van IBR pinkengriep Verwachting is dat volgend jaar dui delijkheid bestaat over de situatie op de verschillende boerderijen, zodat de vijf studieclubs dan zonder zorgen een grote keuring kunnen houden. Om de geïnteresseerde leken toch op hun wenken te bedienen, zijn drie IBR-vrije bedrijven (Kuip van 'Kilstee', Witte van 'Phoenix' en Smit van 'De Leste') met een klein aantal koeien en kalveren aanwezig Staan de keuringen centraal in de vroege uurtjes, vanaf 11.30 uur is er vooral veel aandacht voor show. Aan- isrsi trekkelijk is ongetwijfeld het opt' van de voltige-groep van tien Té meiden tussen 6 en 20 jaar oinJ 2nc ding van Marieke Bakker, verzorgt de Oude Trekker en Mf Vereniging tweemaal een deffi een show van authentieke njti van menvereniging Tussen Wi Duin, strijden tuigpaardenri|ét Noord- en Zuidholland om hel' pioenschap tweespan en vera van Schagen een dressuuracl Onder meer. Want, zoals gezeg programma tussen 10.00 en uur zit propvol en het spreek*® lijke 'voor elk wat wils' lijkt allerminst overdreven. Wie rust wil komen kan een kijkjes »ei bij kramen van de VerenigiP! fdoi Oud-Leerlingen van de Landi* school, de afdeling Milieu vanS meente. Staatsbosbeheer. Rabobank of de nieuwe NS i de vereniging. Koffie, soep, broofl j,na verfrissingen zijn verkrijgbaar tent, die bemand wordt dooi van ZDH, fanfarekorps DEK® feestcommissie. I «Ue Een boze moeder uit OosterearT maandag aangifte van opW k wi Haar 5-jarig dochtertje en eennr m van 13 jaar hadden zaterdag kraampje op de rommelmaw mand Een onbekende vrou' voor ƒ6,- spulletjes gekochte"' wisselgeld gekregen Ze was® 'vergeten' de kinderen ƒ501-le?' 15.' «rsc (ten

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2