Andere haven, nieuwbouw, riolering en aardgas Contactpunt Aids nu ook op Texel 1-1-2 iOourleinkazerne naar meer kwaliteit Geknipt TEXELSE 7 COURANT1 iolfen voor goed oei werd succes Klein Zeeland DAAR RED JE LEVENS MEE Vissers vangen museumstukken Texelse raakt van de weg De Leeuw/Albers wint ringsteken vooroorlogse straten. Jonkheer Jan Carol Wendol Strick van Linschotcn, om pre cies te-zijn, kwam op 15 maart 1898 naar Beverwijk. Nadat hij zes jaar ervaring in het ambt opgedaan had op Texel. Hot nog zelfstandige Wijk aan Zee en Duin deed hij er do eerste drie jaar bij. Maar liefst 35 jaar bleef Strick van Linschotcn Be verwijk trouw. Pas in mei 1933 droeg hij, 74 jaar oud. liet stokje over zijn opvolger, burgemees ter H Scholtcns. Onkreukbaar, onveiv.ettelij- lce wilskracht, buitengewone plichtsbetrachting, oen krach tige hand van optreden, op rechte toewijding aan hot open- i baar belang. Het zijn de e^gen- schappen die ooit in deze krant aan de man werden sc)n o-< officier majoor P. Wilmsen bij de werkzaamheden rond de nieuwe naven. de Joost Dourleinkazerne is begonnen met een ingrij- de verandering van de haven. De bestaande haven- krijgt een andere vorm en wordt voorzien van 'echte' mhoofden, die de inloop van slib beperken. Er komen egfaciliteiten voor de nieuwe 200 tons landingsboten, iCU's. werk gaat totaal bijna vijf mil- toslen en wordt uitgevoerd hel aannemingsbedrijf Hak- uitWerkendam, die het loon- Mrijf van Werner Dros als ïjannemer in de arm heeft sen. Verwacht wordt dat de ai in de loop van de winter isklaar zal zijn. Uil het niet bi) want de recon- ®»an de haven is éen van de uigen die de komende tijd IteUok' worden doorgevoerd, rte stap is de sloop van di ner het terrein verspreide op- |r andere gebouwen en de eéén nieuw magazijn. Milieu «nieuwingsprogramma ver eerder de aanleg van aardas raite/krachtkoppeling, voorzie- svoor hergebruik van regen aansluiting op de riolering en pebesparmg met recollectoren e.d. Op den duur dook het wachtgebouw bij de ïeivangen. Alle bouwactiviteit I 'duurzaam' uitgevoerd, dus zoveel mogelijk gebruik van middelen en materialen die het energiegebruik beperken. In de to tale bouwmassa van de kazerne (hOlO Harry no oraat) komt geen verandering, wél zal de aanblik van het kazerneterrein sterk veranderen, volgens commandant overste A. Kerssemeijer in zeer gun stige zin. 'Het.wordt landschappelijk veel fraaier, vooral gezien vanaf de entree' Beschut De bestaande kazernehaven is on voldoende beschut Bij harde wind vanuit het noordwesten ontstaat zo veel deining dat de afgemeerde vaartuigen schade oplopen Boven dien is sprake van snel dichtslibben, waardoor twee keer per jaar bagge ren nodig is. De belangrijkste reden voor de reconstructie is echter de komst van de grote nieuwe landings boten Daarvoor worden vijf aanleg plaatsen gemaakt, die echter zelden allemaal tegelijk in gebruik zullen zijn. Het grote gebouw dat vier kleinere gaat vervangen, is van zodanige ar chitectuur dat het zoveel mogelijk in het landschap zal opgaan. De glooiende bovenkant van het betrek kelijk lage complex zal moeten aan sluiten bij de door duinen gevormde 'skyline'. Historie Eén oud gebouw zal niet worden ge sloopt. Dat is de voormalige com mandantswoning De Kajuit die van voor de oorlog dateert Deze zal om historische re denen in stand worden gehouden als traditiekamer (klein museum) doch is ook bruikbaar voor officiële, ontvangsten. Thans werkt de verwarming van de kazernegebouwen nog met een olie- gestookte CV Die zal door een gas installatie worden vervangen na aanleg van aardgas. Wegens het benodigde volume aan gas moet de leiding direct worden aangesloten op het hoofdnet bij 't Horntje Dat kan een erg kostbare aangelegen heid worden. Dat de Joost Dourleinkazerne met op het riool is aangesloten, is ook niet meer van deze tijd. De kazerne heeft nu een eigen zuiverings installatie van waaruit in de Mokbaai wordt geloosd. Ongeveer gelijk met de aardgas- aanleg, zodat het graafwerk in éen keer wordt uitgevoerd, zal een pers leiding worden gelegd die het afval water uiteindelijk bij de centrale rioolwaterzuivering van Texel brengt DINSDAG 21 JULI 1998 Hel centrale magazijn dat volgend jaar de plaats zal innemen van vier bestaande gebouwen. Micarttoernooi, dat zondag op jitbaan de Texelse werd gehou- «as vooral in financieel opzicht succes. Grootste winnaar werd namelijk de Stichting Handicart, die 550,- ontvangt voor haar werk voor minder-valide golfspelers. Dit bedrag werd bijeengebracht door de inschrijf gelden van deelnemers aan het toer nooi en aan een ernaast gespeelde pulwedstrijd. Het sportieve resultaat viel wat tegen boerden..Klein Zeeland" n de Stuifweg op het hoogste fran de polder Het Noorden id rond 1879 gebouwd door wekere Van Putten uit Zee- Huurder gedurende de We negen jaar was volgens wouw J. Boon-Koes de fami- Bakelaar-van der Wert. Bma is de boerderij verkocht Hoordijk uit Den Haag. tami- ran de latere Texelse veearts t. in 1888 werd de hoeve fJidom van Dirk Boon Szn. tod met Jannetje Vlaming Oost. In 1928 werd Klem stand overgedaan aan zijn sa Maarten en diens vrouw Jannetje Koes. Op 9 april ging de boerderij in vlammen op tij dens de opstand van de Georgiérs. maar werd in 1949 herbouwd door aannemer Cor Duin In 1962 werd de hoeve verkocht aan Ridder Dijkshoorn, afkomstig uit Vlaardingen en in 1977 overgedragen aan zijn zoon Jacob, getrouwd met Remie Lap Kd uit Den Hoorn Bijgaande toto werd gemaakt in 1904 De personen van links naar rechts De 16-jarige Maar ten Boon te paard. Jan Boon Dz, Trijn Dekker-Buis. Jaap Buis. de van Wieringen afkomstige Wig bout. D. Boon Sz. Jannetje Boon-Vlaming en Jacob Boon Van de dertig golfers lukte het alleen Pim Woltjer om onder zijn gemid delde te spelen, waarmee hij de beste in zijn categorie werd. Misschien wa ren de deelnemers met meer gewend onder zulke ideale omstandigheden te spelen, veronderstelde de organi satie Uiteindelijk eindigden Jan Winnubst en Henk Wijsman bovenaan met 36 punten en werd Winnubst op handi cap winnaar Beiden mogen als team de Texelse Golfclub vertegenwoordi gen op de regionale handicart- wedstrijd. De putwedstrijd, waaraan ook niet- leden mochten meedoen, had een spannende ontknoping. In de semi- finale eindigden routinier Wil Homan (handicap 21.5) en de pas onlangs met golf begonnen Rein Zandee ge lijk, zodat een play-off nodig was. Homan mocht zich tenslotte winnaar van de hoofdprijs noemen- een door de Rabobank beschikbaar gesteld 'straatje' staatsloten. Uitslagen Cat 1 t/m 5 1 Jan Winnubst 2.Henk Wijsman 3 Wil Homan 4 Arnold Wesselman cat 6 I .Hans van Maldegem 2 Dirk Jan Brinks, cat 7 1 Pim Woltjer 2.Herman Valkenburg; longest dnve heren Remier de Graaft; longest drive dames Claudia Montag, neary heren Arnold Wesselman TX 94 van de firma Boersen kreeg maandag in het Smithsknoll, zo'n twintig mijl westelijk van de Engelse kust, een oud anker in de netten. Vermoedelijk is het anker afkomstig van een koopvaardijsschip uit de vo rige eeuw. De firma Drijver van de TX 33 meerde een week eerder in Oude- schild af met een ogenschijnlijk nog klokgave radarantenne De TX 21 van P van der Vis haalde een stel houten spanten boven water. Al deze spullen werden afgedragen aan de stichting Juttersmuseum. voor de collectie op Flora. Op de foto wordt het anker van de firma Boersen op een wagen van Jan Uitgeest gehe sen. (Foto Gerand Timmerman) Sinds kort zijn er op Texel bijeen komsten voor Aids-patiënten en hun begeleiders (buddy's). Lotge noten kunnen ervaringen uitwisse len en krijgen voorlichting over de ziekte, medicamenten en thera pieën. De plaats van samenkomst wordt niet openbaar gemaakt. Be trokkenen kunnen zich aanmelden bij het Buddyproject Noordholland Noord. De huisartsen en het kruis werk zijn inmiddels over het initia tief ingelicht. Aids is niet alleen een probleem van de grote stad, ook op het platteland kan men besmet raken. Zeker in een toeristisch gebied als Texel is over dracht van het HlV-virus met ondenk baar Vakantieliefdes kunnen zo een dodelijk staartje krijgen Uiteraard kunnen inwoners ook elders een in fectie oplopen en deze op het eiland verspreiden. 'Momenteel worden goede resultaten geboekt met Aids-remmers Maar het is onzin te denken dat het gevaar is bezworen Onveilig vrijen, vooral on der de jeugd, neemt weer toe en daar maken we ons grote zorgen over. Je ziet dat aan het groeiend aantal ge vallen van geslachtsziekten zoals syfillis vertelt Koos van Oosterhout, voorzitter van het buddyproject in de noordkop 'Of het aantal Aids-patien- ten ook toeneemt, is met bekend Gewone geslachtsziekten móeten worden geregistreerd en gepubli ceerd, Aids met Geen HlV-café Van Oosterhout, in het dagelijks leven pastor van de Oud-Katholieke kerk in Egmond aan Zee. komt sinds afgelo pen voorjaar éénmaal per maand naar Texel. Hij ondersteunt het contactpunt, dat op het eiland is op gezet Tot dusver worden de bijeen komsten bezocht door gemiddeld vijf mensen met Aids, seropositieven en buddy's. 'Het is belangrijk om ergens terecht te kunnen om over je problemen te praten In Amsterdam kun je eens naar het HlV-café gaan en zo, maar hier zit je meer geïsoleerd. We kijken nu of er op Texel voldoende behoefte is aan een steunpunt. Daarover heb ben we al signalen vernomen. Men voelt zich eenzaam en niet begrepen aldus Van Oosterhout. Problemen Gepraat wordt ondermeer over de problemen die het gevolg kunnen zijn van de HlV-besmettmg Van Ooster hout: 'De ziekte is moeilijk om mee te leven. Dikwijls durft men er in het begin met over te praten Binnen de familie en kennissenkring kan het tot verstoting leiden, hoewel de relatie juist ook heel close en warm kan worden Ook lopen patiénten kans hun baan kwijt te raken en is herintreding erg moeilijk. Verder kun nen ze kampen met de onzekerheid over de symptomen die zullen optre den, met relationele problemen, woede over de besmetting en natuur lijk de ziekte zelf.' Buddy's Voor zover bekend zijn er op Texel drie buddy's van wie er één mee werkt aan het steunpunt. Buddy's zijn vrijwilligers die patiénten tijdens hun ziekte begeleiden. Vaak geven vriend(inn)en. partners of familiele den zich hiervoor op 'Niet iedereen is geschikt', zegt Van Oosterhout. 'Na een voorlichtingsavond en aan melding volgt een voorgesprek. Pas daarna is de definitieve selectie. Buddy's krijgen een training, waarbij ze informatie krijgen over de moge lijke problemen, ziekteverschijnselen therapieën, hygiëne en tiltechmeken. Van hen wordt verwacht dat ze zich twee dagdelen per week beschikbaar willen stellen voor een cliënt Aanmelding Zowel patiënten als mensen die als buddy willen fungeren dienen zich zelf aan te melden. Dat kan bij het Buddyproject Noordholland Noord, ontstaan uit particulier initiatief en ondersteund door de Belangen vereniging voor Mensen met Aids en Sero-Positieven (BMASP), de GGD en de gemeenten Op termijn hoopt men ook het ziekenfonds erbij te be trekken. De BMASP heeft een meldpunt, dat dagelijks bereikbaar is. 0223 - 625 400 Voor meer informatie over het Texelse steunpunt kunnen geïnteresseerden contact opnemen met Koos van Oosterhout, tel. 072 - 506 2862, of met het secretariaat van het buddyproject mevr E Zwager man. Gouwe 56. 1703 HP Heerhugowaard, tel. 072 - 572 1291 Via dit adres kan men zich ook aan melden als donateur a ƒ15 - per jaar. Burgemeesters komen en burge meesters gaan. Met het vertrek van Van Rappard in september is er niets nieuws onder de zon is, zo leert onderstaand bericht uit het Noord hollands Dagblad. Precies honderd jaar geleden, in 1898, verruilde jonk heer Jan Carel Wendel Strick van Linschoten Texel voor Beverwijk. Het knipsel werd toegestuurd door de heer E.A van der Vliet uit Castricum. Een 59-jarige Texelse belandde gis teravond met haar auto in de sloot langs de Laagwaalderweg. Ze kwam vanaf De Waal. toen ze in een bocht naar rechts door onbekende oorzaak rechtdoor reed. Waarschijnlijk is ze een ogenblik onwel geworden Het ongeval werd gezien door een passe rende Texelaar, die de hulpverleners alarmeerde. De vrouw, die per ambu lance werd afgevoerd, is voor de ze kerheid door een arts onderzocht. Elles Witte, met 16 punten. Hetzelfde aantal punten haalden Biem Trap en Bianca Schraag-van de Wetering. Er moest een barrage aan te pas komen om een beslissing tussen de num mers twee en drie te forceren. Toen beide steeksters geen ring misten, gaf het reglement de doorslag Dat bepaalt dat de eerste omloop (eerste drie ronden) doorslaggevend is. De volgende wedstrijd is woensdag in Vakantiepark De Krim. aanvang 19.30 Het opstelterrein is te bereiken door na de slagboom links aan te houden. De ringstekers die donderdagavond door Den Hoorn reden hadden veel bekijks. Aan de start verschenen veertien aanspanningen, die de tweede wedstrijd voor het Texels kampioenschap verreden. Opmerke lijk was de prestatie van enkele gast- stekers, twee Duitse toeristen. Ze regen twee ringen aan de sabel, goed voor vijf punten De aanmoedigings prijs was voor Marieke Bakker, die na een knie-operatie weer op de bok zat. Lisanne de Leeuw en Maroes Albers pakten met 17 punten de eer ste prijs. Tweede werden Frits en

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7