Luchtvaartmuseum mag niet rekenen op meer subsidie Agenda E TEXELSE^? coURANT Coniferen in brand Fotografe uit de losse pols Mascha zong voor massaal publiek Weekenddienst Texelse artsen Watermodeshow Tuusrondje in de herkansing Uitzending TVTexel Boek beschrijft geschiedenis zuid-west Texel Nina breekt record bij watertrappelen Geloofsavonden voor iedereen (geslaagd teso Kijk ook in de Vakantiekran GELUKKIG MAAR DAT OPA KON ZWEMMEN. Bloembollendag met Texelse telers Mountainbike we Meer attracties op kinderkermis creatieve DTP-er VRIJDAG 24 JULI 1998 De bewoner van een huis aan de Waalderstraat in Den Burg dacht waarschijnlijk dat hij nog droomde, toen hij dinsdagochtend rond kwart voor acht uit het slaapkamerraam keek en zag dat zijn coniferenhaag in brand stond. De man belde de brand weer en vloog naar beneden, waar hij ontdekte dat een brandende krant onder zijn struiken was gelegd. Met hulp van een tuinslang ging hij de vlammen te lijf en wist hij de brand te blussen, nog voor de brandweer ar riveerde Enkele coniferen liepen brandschade op. versland van Ik zoek naar de eenvoud.Haar uitvergrote afbeeldingen exposeerde ze eerder op verschillende plaatsen in het land Van een keurige galerie tot sfeervolle kroegen. Een van haar foto's kreeg een eer\'olle vermelding bii een fotowedstrijd ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Helderse Courant. Texelkenners zullen op de afbeeldingen die in De Bijenkorf hangen veel bekende plekjes herkennen. Maar ook haar detailopnamen zijn het bekijken waard Alle (ingelijste) foto's zijn te koop. Fcto Gerard Timmerman) Zonder kunstgrepen, recht streeks uit het hart. De 35 foto 's die Miek Jimmmk vanaf heden exposeert in De Bijenkorf in Oosterend verraden een scherp oog en een groot gevoel voor sfeer. 'Als je goed om je heen kijkt, dan zie je veel', zegt de maakster 'Als ik vanuit de auto iets moois zie. dan stop ik. stap uit en stel de lens scherp Ik fotografeer het liefst uit de losse pols. Vertel me mets over techniek, want daar heb ik geen Het luchtvaartmuseum in Eierland hoeft niet te rekenen op perma nente gemeentelijke subsidie. De raadscommissie voor welzijn en onderwijs is althans van mening dat het moet blijven bij het éénma lige financiële steuntje dat de ge meente heeft gegeven bij de op richting van het museum. De commissie liet woensdagavond zelfs irritatie blijken over de ken nelijke pogingen die het museum nu doet om in aanmerking te ko men voor nieuwe steun. 'Bij de oprichting is nadrukkelijk afge sproken dat het museum na de start de eigen broek zou ophou den'. De discussie was opgeroepen door een brief van museumdirecteur Gelein Jansen. Die blikte terug op de succesvolle eerste drie jaren van het museum, maar wees ook op de meuwbouwplannen en het voorne men om de collectie uit te breiden met exposities over de tocht met de Joan Hodshon naar Engeland in 1945, de betekenis van Cornelia Boon-Verberg als 'moeder der Georgièrs' en de deportatie van Texelse mannen en jongens naar Assen Om dat allemaal haalbaar te maken deed Jansen de oproep om nog eens te praten over de plaats die het luchtvaartmuseum moet in nemen in het gemeentelijk museum beleid. Wethouder Nel Eelman wekte even de indruk dat daar wel over te praten viel door aan te kondigen dat b en w eerst de financiële gegevens van het museum wil bekijken alvorens een standpunt in te nemen Ze maakte echter alras duidelijk dat het oude besluit (éénmalige subsidie) met wordt aangetast. Verbaasd Klaas Modder (PvdA) was onaange naam verbaasd over het verzoek van het museum. 'Nu willen ze meer geld omdat ze dingen gaan doen die met luchtvaart mets te maken heb ben' Volgens Modder zou aandacht aan de oorlogsonderwerpen ook ge geven kunnen worden door middel van tijdelijke exposities in een der musea van de Stichting Texels Mu- De 11-jarige Mascha Nooy uit Den Burg is woensdag in IJmuiden vierde geworden in de provinciale finale van het Kinderen voor Kin deren Songfestival'. Ze was één van de zestien kinderen die zich voor dit spektakel hadden ge plaatst. De Texelse won afgelopen voorjaar een regionale voor wedstrijd in Alkmaar. Ook eilandgenote Anouk Visée was gerechtigd mee te doen, maar zij deed afbericht wegens een ge plande vakantie in het buitenland. Voor spoedeisende gevallen van zaterdag 08.00 tot maandag 08 00 uur Dokter K. Eissen/J. Hoekstra, Julianastraat 9, Den Burg, telefoon 31 20 39. Aanvra gen visites s.v.p vóór 10.30 uur Spreekuur op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en van 16.00 tot 16 30 uur. zonder afspraak. Toeristen medische post De Koog. tel. 327 270. Zie ook de Vakantiekrant seum. Maria van der Spek (VVD) dacht daar iets anders over omdat ze meent dat juist de oorlogs- expositie in het luchtvaartmuseum thuishoort. In die omgeving heeft zich immers een belangrijk deel van de strijd afgespeeld 'Maar voor sub sidie voelen we weinig Het bezoek aan dat museum stijgt aardig Ik denk dat ze uit de voeten kunnen'. Jaap Vlaming van Groenlinks voelde weinig voor uitbreiding van het hui dige aantal voor subsidie in aanmer king komende musea. Hij vond het prima dat er mensen zijn die een in teressante collectie tonen aan pu bliek maar dat hoeft met te beteke nen dat de lokale overheid daar financieel of planologisch aan moet meewerken 'Wat het luchtvaart museum nu probeert, vind ik niet charmant'. De watermodeshow voor kinderen in zwembad Molenkoog wordt een week plus een dag eerder gehouden Het evenement vindt nu plaats op woensdag 29 juli. aanvang 14.30 uur. Mascha deed al twee keer eerder mee en plaatste zich ook al eens voor de provinciale finale Toch ging het haar niet al te gemakkelijk af in IJmuiden Ik was behoorlijk zenuw achtig. Dat was geen wonder, want er werd live opgetreden, in een grote tent. ten overslaan van enkele hon derden toeschouwers Bovendien werd de jury voorgezeten door de bekende Majel Lastenhouwer. dirigente van het Kinderen voor Kin- deren-koor. Mascha zong het liedje 'Nep', vanéén van cd's van Kinderen voor Kinderen 'Je kreeg een lijst met liedjes waaruit je moest kiezen. Nep gaat over een tante met een nep lach, die in de droom van een jongen helemaal nep wordt. Ik vond dit wel leuk Het is ook een heel snel liedje. De jury maakte alleen de winnaar bekend. In de wandelgangen hoorde Mascha later dat ze vierde was ge worden Daar ben ik best blij mee. Nee. ik had heus met verwacht dat ik zou winnen. Dal doet memand, denk ik.' Mascha en vader Ruud. die haar be geleidde. zijn vol lof over het evene ment. dat een professioneel karakter had. De deelnemers werden behoor lijk in de watten gelegd. 'We kregen patat en een kroket. En ook nog een T-shirt. Volgend jaar wil Mascha weer mee doen 'Het is voor kinderen van 8 tot 13 jaar. Ik mag dus nog twee keer. Als de weergoden het toestaan, wordt het 'Tuusrondje' van de Texelse catamaranzeilers zondag alsnog ge varen. Wegens de harde wind ging de tocht onlangs niet door. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur in het club gebouw van de Cocksdorper Kustzeilvereniging op het strand bij paal 33. TVTexel heeft zondag onder meer de volgende items in haar programma: ChildRight worldwide in actie op Texel, Onze vuurtoren, Opa's cross, Uit de agrarische hoek, Texelse zomermarkten, TVKids en de Texel Flitsen Er zijn uitzendingen vanaf 8.00, 11 00, 1400, 17.00 en 21.00 uur Vanaf heden kan worden ingete kend op het boek 'Van Clijf tot Den Hoorn', geschreven door prof. Cees de Jager en Willem Kikkert. De twee Hoornders beschrijven in 225 pagina's de geschiedenis van 'hun' dorp en omgeving. De Jager en Kikkert publiceren al geruime tijd interessante en veel gelezen artikelen in dorpsblad De Hoornder. Het boek is echter méér dan een bundeling hiervan. Het bevat liefst 130 illustraties, kaarten, foto's en tekeningen (in zwartwit). De au teurs gaan onder meer in op de ge schiedenis van de Mokbaai, de Hors, de Westen, de verwoesting van de Oude Hoorn en het ontstaan van het huidige dorp Den Hoorn. Dit laatste feit, 600 jaar geleden, is de aanleiding voor een groot feest én voor de ver schijning van het boek. De presenta tie valt dan ook samen met het feest, op 11 september. Voorintekenen kan tot 1 september en kost 45,- Na deze datum moet men 59,50 neerleggen Het boek wordt uitgegeven door Nauta Boek, waar een proefexemplaar in de win kel ligt. Het zal ook verkrijgbaar zijn bij de andere Texelse boekhandels. 'Van Clijf tot Den Hoorn' wordt luxe uitgevoerd (gebonden, ronde rug) en is groot van formaat (30x22 cm). Minder kinderen dan vorig jaar deden donderdag in zwembad Molenkoog mee aan het Open Texels kampioen schap watertrappelen. De deelne- mertjes waren er met minder fanatiek om. Nina Willemse slaagde er zelfs in het record ruimschoots te breken. Zij hield hoofd en handen maar liefst 8 minuten en 50 seconden lang boven water. Logischerwijs werd ze ook eerste bij de meisjes, gevolgd door Priscilla Noorlander (8.35) en Jessica Witte (8.20). Michael Noorlander pakte de titel bij de jongens (8.04), Ischa Heer schap werd tweede (8.01), Dennis Witte legde beslag op de derde plaats (7 44). Christenen die verlangen naar een plek om buitenkerkelijk één te zijn met andere gelovigen, niet-geloven die meer willen weten over het geloof in Jezus en 'gewone' nieuwsgierige mensen, allemaal zijn ze welkom op de avonden die 'God's Banner Ministry' regelmatig houdt in De Schakel, naast de NH kerk in Den Burg. Tijd en datum staan steeds vermeld in de Vakantiekrant De eerstvolgende wordt morgen gehou den, aanvang 20.00 uur. Aan de Stichting Vakontwikkeling Verzekeringsbedrijf te Utrecht slaagde Ab de Wijn voor het diploma Pensioenpraktijk deel 1 en 2 De Wijn, van het assurantiekantoor in Den Burg, mag zich nu tevens pensioen adviseur noemen Vrijdag 24 juli: In Cinema Texel begint om 14.00 uur een voorstelling van Het Ma gische Zwaard, om 16 00 uur van Jacht op de Kleintjes (Nederlands gesproken familiefilm) en om 18.30 en 21.30 uur van Armageddon. Wielervereniging Texel houdt een koppeltijdrit, aanvang 19 00 uur aan de IJsdijk nabij Oudeschild. Gastrenners welkom. Zaterdag 25 juli: Van 10.00 uur tot het eind van de middag is er kinderkennis op de Groeneplaats In Cinema Texel begint om 14.00 uur een voorstelling van Het Ma gische Zwaard, om 16 00 uur van Jacht op de Kleintjes (Nederlands gesproken familiefilm) en om 18.30 en 21.30 uur van Arma geddon. Op het Kogerstrand start van daag en morgen om 13.30 uur een workshop Capoeira (Braziliaanse vechtdans). Meer informatie bij Menno Siebenga, tel 315 331. Zondag 26 juli: Bij gunstig weer wordt vandaag het 'Tuusrondje' van de Texelse catamaranzeilers gevaren. In schrijven kan vanaf 10 00 uur in het clubgebouw van de Cocks dorper Kustzeilvereniging, op het strand bij paal 33. In Cinema Texel begint om 14 00 uur een voorstelling van Het Ma gische Zwaard, om 16.00 uur van Jacht op de Kleintjes (Nederlands gesproken familiefilm) en om 18.30 en 21.30 uur van Armageddon. In restaurant De Worsteltent in De Dennen treedt vanaf 15 00 uur de Texelse band The Jug Bros op. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.00 uur een (Duitstalige) voorstelling van Sebastian Fuhrmann Toegang ƒ12,50 (vriendenprijs ƒ10,-), met diner vooraf 65.-. Van 11.00 tot 15 00 uur is een kofferbakmarkt op het parkeer terrein van Calluna. Maandag 27 juli: In Cinema Texel begint om 14 00 uur een voorstelling van Het Ma gische Zwaard, om 16 00 uur van Jacht op de Kleintjes (een Neder lands gesproken familiefilm) en om 18.30 en 21.30 uur van Armageddon. In de NH-kerk van De Koog wordt een dia-avond over Texel gehou den, Aanvang 20.00 uur, toegang ƒ2,- (kinderen ƒ1,-). Dinsdag 28 juli: In Cinema Texel begint om 14 00 uur een voorstelling van Het Ma gische Zwaard, om 16.00 uur van Jacht op de Kleintjes (Nederlands gesproken familiefilm) en om 18.30 en 21.30 uur van Armageddon. Wielervereniging Texel houdt op de baan in Den Burg een crite rium, aanvang 19 00 uur. Gast renners welkom In de Texelse bierbrouwerij aan de Schilderweg, in de oude zuivelfabriek, wordt vanaf 10.00 uur een open brouwdag gehou den. De entree is gratis In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.00 uur een (Duitstalige) voorstelling van Sebastian Fuhrmann. Toegang ƒ12,50 (vriendenprijs ƒ10,-); met diner vooraf 65,- In de RK-kerk te De Koog wordt een zomeravondconcert gehou den met het Stockholm Brass Quintet (trombones en trompet ten). Aanvang 20.15 uur, toegang gratis. Na afloop collecte. SBB-excursie 'schemeren in de Slufter". Aanmelding en inlichtin gen via EcoMare, telefoon 317 741. Woensdag 29 juli: In Cinema Texel begint om 14 00 uur een voorstelling van Het Ma gische Zwaard, om 16.00 uur van Jacht op de Kleintjes (Nederlands gesproken familiefilm) en om 18.30 en 21.30 uur van Armageddon. Kinderen kunnen in zwembad Molenkoog in Den Burg deelne men aan een water-badmode- show, aanvang 14 30 uur. Op het feestterrein van Ooster end Present aan de Koningsweg begint om 20.30 uur een Ir», van het historisch spel schouwers zijn welkom; enij Halfuursdienst. Teso ma- extra afvaarten op vrijdag 24 tussen 9 35 (van Texel) en 16 uur (van Den Helder). Op 1$ dag 25 juli tussen 8.35 uur Texel) en 15 05 uur (van c Helder). Wachttijden. Vrijdag 24 juli m- op Texel tussen 10 00 en ij uur rekening worden gehoed met een wachttijd van één 1 derhalf uur, In Den Helder »u tussen 12.00 en 16.00 uur wachttijd van een half uur t wacht. Zaterdag 25 juli moet op 1( tussen 10.00 en 12.00 uur re nlng worden gehouden melj wachttijd van een half uur er. Den Helder tussen 9.00 en 17 uur met een wachttijd vans half tot één uur Er is méér te doen op Te«a Kijk niet alleen naar agenda maar ook naar Ie overzicht in de Vakantie krant, die in het seizoen we kelijks verschijnt. Veel va de daarin aangekondigd evenementen en activiteit? zijn ook voor Texelaars inle- ressant. De gratis Vakantie- krant wordt wekelijks vet spreid als bijlage van de Texelse Courant en is daar. naast voor ieder los verkrijg baar op circa 150 plaatse op het eiland. De Vakante krant verschijnt alleen oj Texel. Hoogwater te Oudeschil V r. 24 Za. 25 Zo. 26 Ma. 27 Di. 28 Wo. 29 Do. 30 Vr. 31 9.54 en 22.40 10.45 en 2326i 11.20 en 23.311 11.44 en 23.4:1 12.231 0.05 en 12.SI 0.46 en 13.ïl 1.00 en 13.4:1 Aan het strand is het ongeveerd eerder hoogwater De zon kosj?,# op om 05.56 uur en gaat wüA 21.33 uur. 31 juli eerste kwarti;<,Ej| springtij. (Advertentie) Kijk verder... TVTexel Lokaal op zondag STICHTING TV TEXEL KANAAL 30-VOORKEUZETOETS 22S 32 23 00 FAX 31 55 75 (STUDIOJ Tijdens de Nationale Bloembollen dag. zaterdag 1 augustus, is het ook mogelijk de bedrijven van twee Texelse telers te bezoeken. Het zijn die van Theo Kooiman aan de Pelikaanweg bij De Koog en van Jaap Duinker aan de Kerkstraat in Den Hoorn. De bedrijven zijn open tussen 10.00 en 16.00 uur. Dat van Kooiman ('De Razende Bol') is inmiddels een vertrouwd adres op deze jaarlijkse dag, die een initiatief is van de landelijke bloembollen branche. Kooiman heeft een bedrijf met twintig soorten narcissen, frittelaria en sneeuwklokjes. Hij runt een winkeltje waar bloembollen wor den verkocht en er is een tentoonstel ling van oude gereedschappen. Dit alles wordt omlijst met levende mu ziek. Overigens zijn geïnteresseerden ook op andere (werk)dagen welkom bij Kooiman. Duinker verbouwt veertien hectare grond met narcissen, tulpen, kro kussen en frittelaria. Ook hij verkoopt bollen aan huis. Net als bij Kooiman is Duinkers bedrijf 'gewoon' in wer king. Wie voor 1 augustus al andere plannen heeft, kan ook twee dagen eerder in de Kerkstraat terecht. Want Duinker houdt 30 juli eveneens open huis, tijdens de Hoornder Donderdag die in het teken staat van muziek en bloembollen. Van de Brink in De Koog werd nacht van woensdag op donde een mountainbike ontvreemd dom van een Duitse toerist. De heeft 21 versnellingen, ossekopstuur en bovendien eer potte voorvork. Peuters, kleuters en andere jonge kinderen kunnen zich zaterdag weer uitleven op de Groeneplaats en de Vismarkt in Den Burg, waar tussen 10.00 en 16.00 uur de tweede kinderkermis van het sei zoen wordt gehouden. Het evenement wordt 'groter en uit gebreider' dan zijn voorganger, mel den initiatiefnemers Frans en Lies Pieterse. Kinderen kunnen naar ver wachting kiezen uit zo'n dertig af ties. Uiteraard kunnen ze een» in de draai- of zweefmolen, n zal het bijvoorbeeld mogelijk zip ritje op een paard te maken w nares Leny van 't Noordende m 'snelportretten'. De prijzen W onverminderd laag. Veremgingen, instellingen en pa* lieren die het ook wel zien zilte' met een attractie op de kerm staan, kunnen contact opneme' het echtpaar Pieterse Mits zf beetje passen in de kleinschi niet-commerciële opzet, hoeft! staangeld te worden betaald (Advertentie) Oud-Texelaar Rik Kuiper (24) is aan het Groningse Van Hall Instituut ge slaagd als milieudeskundige, specia lisatie natuurbeheer en natuur- en milieu-educatie. Hij is verhuisd naar Amsterdam en heeft werk gevonden bij New Metropolis in Amsterdam, het consulentschap voor natuur en mi lieu-educatie in Zeeland en (tijdelijk) bij EcoMare. Langeveld cn de Rooy b.v. u een bedrijf dat met 38 medewerkers 111 vaste dienst midden in de Texelse gemeenschap staat. Via de drukkerij, de uitgeverij, de kantoorvakhandel cn de Brunawinkel wordt met diverse producten naar bui len getreden. Het meest bekend is de Texelse Courant die in 98% van de Texelse buiskamers wordt gelezen. Uitgeverij/Drukkerij Langeveld cn de Rooy b v Postbus 11, 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 362 600 Fax 0222 - 314 111 e-mail tc.lrb@tref.nl Door toename van werkzaamheden in de' prepress-afdelmf ontwerpstudio van onze drukkerij zijn wij op korte termil" op zoek naar een m/v die in een klein team met een grote mate van zelfstandigheid kan werken. Wij vragen: - Opleiding MBO-niveau grafische vormgeving - Flexibele instelling Arbeidsvoorwaarden conform Grafimedia CAO Meer informatie over deze functie kunt u inwinnen bi| de heer T. van Lingen, telefoon 0222 - 362600 (privc: 022- 316914). Sollicitaties kunnen tot 14 dagen na het verschil^ van deze advertentie worden gericht aan de directie van Mascha Nooy: Ik had heus niet verwacht dat ik zou winnen. (Foto W. (Pip) Barnard)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2