j/ogelmient' zorgt /oor klaslokalen asielscholieren Jutte rij Cor Ellen in aterzaal van Flora 'Detailhandel VEM te uitgebreid' DRUGS? Rechter oordeelt: De hort op 06-35 012 023 BEZORGER m/v Metaal-Recycling en sloopbedrijf Spigt TEXELSE COURANT ti ïk zeggen wou... acht corrumpeert Wat ik zeggen wou... Gratis parkeren en pendelbussen Zweedse musici in Koger kerk Wethouder Bakker Bont vertier op Hollands Festival Typisch Texels... TEX ELS E'^COll RANT die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Oost en omstreken. VRIJDAG 24 JULI 1998 Llmient VOF' zal bij de Jan Jerschool in Den Hoorn een JL gebouw plaatsen. Het is onlainer die bestaat uit twee killokalen, bestemd voor de [jen van asielzoekers die C verblijven in park De pmient in De Koog. 25 a 30 kinderen in de [schoolleeftijd zullen hier in- "P*) 24 augustus onderwijs krij- Tantwee Texelse leerkrachten, deze oplossing is gekozen in met medezeggenschaps- en het bestuur van de ifschool, nadat aanvankelijk Je plannen aan de orde waren. Voordelig timen) VOF is sinds kort eige- van het gelijknamige bunga- irt in De Koog waar momen- I65 asielzoekers verblijven in ede 57 bungalows. Door deze (die en de betrokkenheid van imaterialenhandel Rab bij .imient VOF kon het plaatsen |de lescontainers op voordelige worden geregeld. De ge ile huurt de containers van Imient op basis van een con- je in de verkiezingstijd (Standpunten, word je wethou- weg goede ideeen! Kiezers- ;g in optima forma, samendoen met die andere par- weliswaar door de kiezer is teerd, maar die desondanks ;aan arrogantie heeft ingeboet, reisde kiezer de volgende keer wal zo kritisch. Niet de - fraaie den lellen, maar de daden' teleurgestelde kiezer, tract van voorlopig een jaar Voor het ven/oer van de leerlingen van De Koog-Den Hoorn v.v. zorgt het Cen traal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). Per dag wordt slechts eén keer heen en weer gereden want tussen de middag gaan de lessen gewoon door. Leerlingen ouder dan de basisschoolleeftijd gaan gewoon naar de OSG in Den Burg. Ervaring Met onderwijs aan 'asielkinderen' is op Texel inmiddels de nodige erva ring opgedaan. In de Lubertischool waren asielkinderen een tijd te gast en later werd in het groothandels gebouw in Oudeschild lesgegeven in samenwerking met De Bruinvis door onderwijskrachten die ook nu weer worden ingeschakeld. De plannen voor Den Hoorn kwa men ter sprake in de woensdag avond gehouden vergadering van de raadscommissie voor welzijn en onderwijs. Naar aanleiding van vra gen van Jaap Vlaming, Maria van der Spek en Gerard Weijers werd door wethouder Nel Eelman meege deeld dat zoveel mogelijk onderwijs materiaal dat destijds voor het asiel- zoekersonderwijs werd aange schaft. ook in Den Hoorn zal worden gebruikt. Het lijkt praktischer dat de asiel kinderen les krijgen in De Koog zelf, maar er is bewust gekozen voor een ander dorp. De samenwerking met de Lubertischool riep destijds pro blemen op Volgens de wethouder had dat te maken had met de bijzon- der-neutrale status van deze school. De combinatie met een gemeente lijke school was daarom gewenst. Verder wordt gestreefd naar integra tie. dus contact tussen de asiel- zoekerskinderen en de Texelse schooljeugd. Volgens Gerard Weijers kwam daar weinig van te recht in het op grote afstand van de school gelegen groothandels gebouw in Oudeschild, maar de wet houder was het daar met mee eens. 'Er werd gezamenlijk aan sport en spel gedaan en de leesmoeders van De Bruinvis werkten ook voor de asielkinderen' In elk geval zijn de gewenste contac ten er in Den Hoorn wel School en containers staan vlak bij elkaar en het gebruik van de speelplaats is ge zamenlijk en tegelijkertijd, hoewel de lestijden van beide afdelingen ver schillen. Oosterend is komende week moeilijk bereikbaar. Wegens het versieren van de straten is het dorp maandag, dinsdag en woensdag van 16.00 tot 22.00 uur afgesloten voor autoverkeer Tijdens de drie dagen Oosterend Present is het dorp de hele dag met toegankelijk voor mensen van buiten wijk O. Bezoekers kunnen hun auto gratis parkeren op een terrein aan de Bijenkorf- weg. Van daaruit kan men lopend of met een treintje naar de feest- lokatie. Verder laat de AOT twee speciale bussen rijden Bus 1 start om 20.00 uur vanaf De Cocksdorp, bus 2 rijdt via De Koog en Den Burg Het vijfde zomeravondconcert wordt dinsdag verzorgd door het 'Classical Brass Quartett Stockholm'. Dit gezel schap bestaat uit Ake Hillar en Christina Nordin op trompet en Anton Grandert en Mattias Arveheim op trombone. Alle vier hebben aan het conservatorium van Stockholm ge studeerd. Nordin volgt momenteel een studie trompet aan het conserva torium in Amsterdam. Arveheim stu deert trombone in Rotterdam. Voor allemaal geldt dat ze op freelance basis actief zijn in diverse Zweedse orkesten. Op Texel treden ze op in de RK kerk van De Koog. Het programma ver meldt werken van onder anderen Glazunov, Gabrieli, Bach, Hmdemith en Schónberg. Het concert begint om 20.15 uur en is gratis te bezoeken. Na afloop wordt gecollecteerd ter bestrij ding van de onkosten. De organisa tie is vanouds in handen van de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken. A C. Peetoom, Den Burg. Uitgeest en Jan Uitgeest, met in hun midden Cor Ellen, in de boerenstolp waarin de jutterij is ondergebracht het lijkt net of al die kleurige spullen die in de nok van de hangen op het water drijven. Dit is voor mij de waterzaal flora.Cor Ellen staat te glimmen van trots in de als jutter- ^gerichte stolpboerderij aan de Pontweg. 'In elk voorwerp sn verhaal. Ik voel me hier helemaal thuis. lenkt dat een groepje rebelse s in een stoffige schuur wat 'roep bij elkaar heeft geharkt, de plank mis. De markante op- i van de gebroeders Uitgeest fe Pontweg puilen uit van de Mislukken, net als het terrein collectie is veel breder dan «scheiden bordje Jutters- en O'enmuseum aan de weg doet °eden. Ellen: 'We proberen de 'I. liet reddingwezen en de tech- BH ontwikkeling hier zo breed pk te laten zien. We hebben /eclame gemaakt, maar vanaf °°P' het hier aardig door Goed blaadje l'tgeest neemt bij de rondleiding 'Wrtouw. 'Je Ziet wel dat in blaadje bij de Texelse vis- «aan.' Wijzend op een tonnen stuk verroest metaal 'Dit is «lonken roer van een schip, dat Eerste Wereldoorlog door 'ln vanaf is gebarsten. Laatst zag ik op een oud filmpje van de scheepswerf Wilton Feijenoord zo'n ding. Het is dus echt waar. En dit spant is van een schip uit de zeven tiende eeuw.' Langs enkele verspreid over het ter rein liggende ankers en ander ge wichtig scheepsmateriaal, leidt hij ons de technische afdeling binnen. Die omvat een batterij oude trekkers, oud reddingsmateriaal, de Thomasmotor, een dorsmachine en ander mecha nisch gereedschap waarover hij honderduit vertelt. 'Die aardappel planter komt nog bij je vader van daan.' Geen zuiptent 'Dit wordt het loket', wijst hij op een voormalige Tesohokje uit Den Helder 'Dat hebben we via Cor Dros op de kop getikt.' De verzameldrift blijkt ver der uit de naamborden aan het pla fond. Noordzee en De Buteriggel 'Die van Kogerhoop heb ik ook.' De bar in het gebouw komt uit De Butenggel. 'Die mochten we voor een krat bier van de slopers hebben. Maar denk niet het hier een zuiptent wordt hoor. Een keurige balie met informa tie, een kopje koffie of een frisje.' Voor de consumptie is een zithoekje inge richt, dat in stijl met bascules, tangen en andere echnische voorwerpen is aangekleed. Een enorme haspel doet dienst als tafel De muur hangt vol met naam- en merkbordjes van uit eenlopende aard. Grote schuur De gebouwen staan rondom vol. Hoe gaat dat als na de rechtszaak vrach ten met spullen uit Oudeschild op Flora moeten worden onderge bracht? 'Binnen vijf jaar moet hier naast nog een grote schuur komen. Dat moet toch mogelijk zijn. Dinsdag avond krijgen we hier vertegenwoor digers van een grote fractie op Texel op bezoek. Dan kunnen ze met eigen ogen zien hoe mooi het is.' De route voert verder naar een lang werpige schuur, waarin de juttersspullen van de Uitgeesten zijn ondergebracht. De loods op zich is al een museumstuk. 'We hebben de Peter, hoe kort ben jij wethouder van verkeerszaken? Hoe snel heb jij het voor elkaar dat vanaf de Wilhelmina- laan de kruisingen met Binsbergen- straat en Brouwerstraat zijn aange past om inrijden vanaf de Wilhelminalaan te voorkomen? Peter, woon jij toevallig zelt niet in één van deze straten? Peter, zijn er geen ge vallen die al langer (en dringender) op aanpassingen wachten? Bijvoorbeeld de kruisingen Bernhardlaan-Waal- derstraat, Bernhardlaan-Drijverstraat, Bernhardlaan-Schiderend (waar een rotonde ook niet de oplossing is) en oversteekplaats Bernhardlaan- Buytengors (met verkeerslichten voor voetgangers op deze plaats haal je gelijk de snelheid bij de auto's eruit)? Dus Peter, koop een huis aan de Bernhardlaan, dan wordt die binnen kort ook wat veiliger' W Bakker, Den Burg. In Den Burg wordt zaterdag 8 au gustus het jaarlijkse Hollands Mu ziek Festival gehouden. Op straat en in de verschillende cafés is tot in de kleine uurtjes van alles te beleven, met gevarieerd vermaak en (uiteraard) veel muziek. Op de Groeneplaats kan 's middags kosteloos worden geluisterd naar optredens van onder anderen Danny Lukassen en Bonnie St. Claire, er is een karaokewedstrijd en ook verschil lende Texelse artiesten zetten hun beste beentje voor Bovendien wordt wederom een ludieke kaasrace ge houden door het centrum van Den Burg en rijden de leden van de solexclub een behendigheidsrace Klapper 's avonds is Nasty, een rap ster die de laatste tijd hoge ogen gooit en recentelijk in de top van de hit parade stond met het lied 'Een mo ment zonder jou'. Feest en gezellig heid belooft de organisatie met Stiefkind en de Sanseveria's, De Nachtploeg en - van eigen bodem - Kees Tesselaar Een passepartout kost ƒ10,-. PLLEEH HIEROP TEXEL tffRKR'.J&BBRR DIE HEERLÜKE TEXELSE VARMBURGEBS,* DE BEKENDE 6TRENDER feERÜNEf? DOLDEN.j DIE DORPER 6RK9IÊ LêKêRia/URSTEN, EN NRTOURLOK DE KOGER VIETNAMESE LOEflptQ'* schuur gebouwd in 1962 van luiken van de Nautilus, die toen verging. Al het spul dat we aan het strand von den, hingen we hier op. Dit hok zat hartstikke vol.' Denigrerend 'Als ik hier met gasten was, stond ik hier wel een uur te praten Ze vonden het prachtig. Uit enthousiasme en om het verder uit te bouwen hebben we toen, onder andere met Cor, het Juttersmuseum in Oudeschild opge richt Er wordt nu wel eens wat deni grerend over dat opstandige groepje jutters gepraat, maar we bestaan al vanaf die tijd. De vaste kern is nog steeds bij elkaar. Nu we daar niet meer in het interieur passen, komen we weer terug waar we zijn begon nen. Het wordt prachtig. Zeg nou zelf Dobbertje Uitgeest neemt plaats achter het spreekgestoelte en haalt het ene na het andere voorwerp van de muur. 'Dit ronde glazen dobbertje hield de visnetten drijvende. Als jochie vonden we ze en brachten ze naar Cobus Spigt. Dan kregen we er vijftien cent voor Daarna werden het ijzeren, toen aluminimum. Ze brachten steeds meer op. Nu zijn ze van plastic en krijgen we er niets voor. Deze helm komt van een boorplatform, die we in de zestige jaren vonden. Kijk dat is een krans van het Dakota-ongeluk. Voor de derde keer broedde er dit jaar een roodborstje in. En hier een winterkoninkje Als die vogels in het voorjaar over de schoolkinderen op deze bankjes vliegen, weten die met wat ze zien Deze vuurpijl kan een signaal uitzenden dat via de satelliet wordt opgevangen Als ik aan dit touwtje trek. staat de reddings maatschappij hier binnen een kwar tier.' Opblaaspop Verhalen zijn er over het aange spoelde melkpoeder, een de scheepsbel en noem maar op. 'Door De gemeente moet optreden tegen de VEM, die op het bedrijventerrein aan de Spinbaan op te grote schaal detailhandel bedrijft. Aldus luidt de uitspraak van de arrondissements rechtbank Alkmaar, die bezwaar maker fa. Gebroeders Schoorl daarmee ten dele in het gelijk stelt. De VEM heeft, net als de meeste andere bedrijven op het bedrijven terrein van Den Burg, een vrijstelling om in beperkte mate detailhandel te bedrijven. Naast de hoofdactiviteit - aanleg en onderhoud van elek trotechnische voorzieningen - wordt gehandeld in witgoed (wasmachines, iets bij de voorwerpen te vertellen, steken de bezoekers er wat van op. Over de zeestromingen, de wind en het strand.' Of dat ook geldt voor een lange stok, is de vraag. Het uiteinde is de vorm van het mannelijk geslachtsdeel ge kerfd. 'Ook aangespoeld. Afhankelijk van de samenstelling van de groep, laat ik dit zien, net als die opblaaspop daar...' Stolp De stolp verderop is het domein van Cor Ellen. 'Er hangen spullen van mij. Mijndert Kikkert en van Ide Kok', wijst hij op netten en een deel kunststof van de Discovery-hoovercraft, dat op Texel aanspoelde 'Vandaag belde nog een vrouw, die vroeg of we een koperen kijker kwamen ophalen. We hebben allerlei scheepsluiken, onder andere van de Compass Dat mogen ze nu wel weten.' Bizar Aan het rieten dak van de stolp bun gelen de meest bizarre voorwerpen Van oranje drijvers, tot grote storm ballen. Ellen peutert een bal uit el kaar, die uit verschillende schillen is opgebouwd 'Ooit gevonden door Ate Rienstra. Het werd door de Engelsen gebruikt voor oefeningen. Dat was destijds met veel mysterie omgeven De kranten stonden er vol van. Ty pisch een verhaal dat niet verloren mag gaan Net als de uitgebreide rondleiding ten einde lijkt, stapt Jan Uitgeest een opmerkelijke afdeling binnen. De muren hangen vol met schildjes met uiteenlopende bedrijfsnamen. 'Waarom ik dat allemaal spaar? Ik weet het niet eens. Maar het is toch zonde om het naar z'n moer te laten gaan.' Museum Flora is elke donderdag geopend. Groepen kunnen op afspraak terecht. Tekst en foto's: Gerard Timmerman koelkasten, etc.) en apparatuur voor de horeca. De vrijstelling is ten onrechte afgege ven door de gemeente, stelden de gebroeders Schoorl, die daarom naar de rechtbank stapten. De rechter oor deelt nu dat de gemeente de VEM weliswaar terecht detailhandel heeft toegestaan, maar dat dit op te gtote schaal gebeurt. Daarom moet de op pervlakte verkoopruimte worden te ruggebracht. Toon van Beek. directielid van de VEM, denkt dat het met zover hoeft te komen. Sinds de aankoop van het pand van Looyer. twee jaar geleden, is het oppervlak inderdaad toegeno men. Op 50 vierkante meter (was 25) staat horeca-apparatuur, op 78 vier kante meter (was 70) witgoed. 'Maar de verkoop is nog steeds een onder geschikte activiteit. Van de zesen twintig mensen die we in dienst heb ben, is er maar één verkoper. Dat blijkt ook uit de oppervlakte Volgens Van Beek heeft de rechter de fout gemaakt de verhoudingen al leen binnen het pand 'Looyer' te be kijken. 'Daar is inderdaad méér verkoopruimte dan ruimte die ergens anders voor wordt gebruikt Maar als je het oorspronkelijke bedrijfsgebouw meetelt, dan zitten we wel goed. Daarin zitten alleen kantoren en een grote kantine Er wordt niks meer verkocht.' De gemeente heeft zich nooit bezig gehouden met de oppervlakte die de verkoopruimte bestrijkt, legt woord voerder Olaf Storms van de ge meente uit. 'De VEM mag sommige producten niet verkopen, andere wel. Daarvoor is vrijstelling verleend. Dat de rechter zich heeft geconcentreerd op het aantal vierkante meters, vindt BEL VOOR INFORMATIE EN AOVIES Storms daarom niet terecht Dat re gelt het bestemmingsplan ook hele maal niet.' Het college beraadt zich momenteel of het in hoger beroep gaat. Dat zou bij de Raad van State moeten gebeu ren. Een beslissing daarover wordt dinsdag verwacht. Legt het gemeen tebestuur zich neer bij de beslissing van de rechter, dan moet worden bekeken wat de gevolgen voor de VEM zullen zijn. Van Beek: 'Voor ons is het onmoge lijk de verkoopruimte terug te brengen naar het oude pand. Daarvoor zijn al te veel kosten gemaakt.' Storms: 'Ook de VEM kan in dat geval natuurlijk naar de Raad van State stappen. Daar zijn ze geheel vrij in.' Bezwaarmaker Gert Jan Schoorl wil niet op de zaken vooruitlopen: 'Ik kan de consequenties niet inschatten. Daarom zeg ik er nu liever niks over. (Advertentie) (frets urL- Jiiiii ia b* fut Wij zijn op zoek naar een Hier wonen ongeveer 59 abon- Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omge ving woont. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spinbaan worden afgehaald. Maar kunnen ook met de AOT- bus worden meegenomen en bij de bushalte in Oost worden af geleverd Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan. Uilgevenj Langeveld en deRooy Spinbaan 6 Telefoon 0222 - 362 600 Fax 0222 - 314 111 Op het erf van Flora staan markante voorwerpen. Autodemontage, RDW erkend, u krijgt dus bij inlevering van uw oude auto direct een vrijwaringsbewijs mee! Caravan-sloperij Recycling van alle metalen Verkoop bruikbaar ijzer in alle maten en soorten, ook op maat gezaagd Verkoop gebruikte bouwmaterialen, kozijnen, deuren en hout U kunt bij ons aanleveren: koelkasten, diepvriezers, wasmachines, alle huishoudelijke metaalresten, zoals tuinstoelen, spiralen etcetera, accu's, oud frituurvet, schoon puin van particulieren (aannemers eerst na overleg) 311297 of mobiel Inzameling frituurvetten, lege fust beschikbaar Iedere zaterdag van 8 tot 18 uur de grootste rommelmarkt van Texel, geen prullaria, wel curiosa en bruikbaar materiaal Mensen houd de handel op Texel, dat zet blokken aan de dijk U moet dus niet bij de Hamster, maar gewoon bij Hielke en Carla zijn!!! Openingstijden: Maandag tot en met zaterdag van 8 tot 18 00 uur. Metaalrccycling en sloopbedrijf Spigt Ruigcndijk 35, 1796 MP Dc Koog, tel. 0222-311297 Hiclkc mobiel 0652 81 73 78

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5