Oosterend schildert, timmert en repeteert text^^Boo^trant Versieringen nog even geheim Tarzan (Ao/batttieoLieriettci *7exel TEXELSE 7 COURANT Oosterend Present Büiten-Strenders doen ook mee angs de weg Alcoholsimulator op Oosterend Present Entreeprijzen Feestprogramma Achtertune 'boeiend' geheel (MHVl Verschijnt elke vrijdag t/m 28 augustus 1998 Advertenties VRIJDAG 24 JULI 1998 gasten zijn in oude kostuums gesto ken Toeschouwers zijn welkom, maar kunnen niet aanschuiven. De voorpret was al groot. Onder lei ding van Petra Schagen hield de or ganisatie een wijnproeverij. 'We wa ren met een even aantal Laten de stemmen nou staken bij 5-5 Toen hebben we nog maar iemand laten meeproeven.' Als lid van de maaltijdcommissie kreeg Petra elke vri|dag een partij Kiend Present nadert en dat is oerken. Huizen krijgen een #elik verf, tuinen worden aan- irkten aan de gevels verschij- ,veer bordjes met een familie- in rebusvorm. Achter de irmen gebeurt minstens zo- in vrijwel elk schuurtje is men net knutselen en buurtbewo- komen bijeen om hun ierstuk te repeteren. Potte rs zijn niet welkom. Hoe de worden versierd en wat er II gespeuld', blijft nog even passing. Zelfs voor de orga ns het bestuur weet met precies ugaat gebeuren', glimlacht Jan n, voorzitter van de Stichting end Present. 'Wi] hoeven ook tailleerd op de hoogte te zijn. twaalf commissies en in elk zit een bestuurslid Die si in de vergaderingen van het ingsbestuur alleen de hoofdpun- Het bestuur is verantwoordelijk i!egrote lijnen en het budget, de enng laten we over aan de be- Nou, die zijn enthousiast en iel genoeg.' Twee eeuwen terug lien met bestuurslid Petra Bjen-de Jong geeft Bloem een felling op de negende editie van lerend Present (30 juli t/m 1 au- M De in 1959 door de midden- Eopgezette dorpstentoonstelling jgroeid tot een groots evene- itom de vijf jaar vele duizen- Itoelaars en toeristen trekt Ij!heeft dezelfde formule als de (sekeer. Ook nu duikt het dorp in j«rieden Onder het motto ferend van toen gaan de dorpe- ziteee eeuwen terug in de tijd. jilsnzich in historische kledij en Iriatbeeld verandert totaal Historisch spel teing is dat de versieringen zriaansluiten bij het historisch i dat op woensdag- en dagavond wordt opgevoerd. Ijl getiteld Rampspoed over l&i belooft weer een schitte- feaktakel te worden Imaal speelt zich af in het |aar ïi Het is gebaseerd op de le- eover een losgeslagen schip .a.let eerst zijn degenen met Stode 1794 die met in Ooster- wonen, ook volop bij de fes- feilen betrokken. Het buurt- thap Oost wordt geheel in stijl sserd, terwijl de bewoners van i% Het Noorden een feestje twen bij de tennisbaan achter Bijenkorf. Spang en Zeven- uzen vormen samen 'wijk zuid' komen bijeen op boerderij entgeest Petra Schagen-de Jong en Jan Bloem bij het dat vastliep in het gat van de dijk, waardoor een ernstige overstroming werd voorkomen. Hoofdpersoon is Pieter Jacobszoon Dogger, een jonge walvisvaarder uit Oost. In het stuk neemt het huisje Den Douk bij het strand waar vroeger de botters lagen, een voorname plaats in Het huisje bestaat nog steeds; het ligt nu ver scholen tussen de graanvelden bij de dijk van polder Het Noorden Natte voeten Om het verhaal zo levensecht moge lijk uit te beelden, heeft de bouwploeg alle registers open getrokken. Vissershuisjes, schepen en zelfs een complete dijk zijn nagebouwd. Op het feestterrein aan de Koningsweg zijn de contouren daarvan al te zien. De dijkdoorbraak gaat tijdens het spel gepaard met een echte vloedgolf van water 'Misschien moeten sommige toe schouwers rennen om geen natte voeten te krijgen', zegt Bloem, die best wel een beetje bezorgd is over dit onderdeel. 'Maar de voorbereiding is in goede handen.' Aan het spel werken liefst 300 Oosterenders mee. De spelers geven een beeld van het 18e eeuwse leven aan de Texelse oostkust, waar vis sers en boeren woonden en werkten achter gammele wierdijken. Het stuk Op initiatief (en met financiële steun) van verzekeringsman Kees Bremer, staat in de feesttent van Oosterend Present drie dagen lang de alcoholsimulator van Veilig Verkeer Nederland opgesteld. Deskundigen verzorgen demonstraties en vertellen over de gevaren van alcohol in het verkeer Ook is het mogelijk zélf een 'ritje' te maken. gat in de dijk. Het geraamte staat, nu de rest nog. Foto Frans Hopman) Een drie-dagenkaart kost voor volwassenen 57,50 en voor kin deren van 4 t/m 11 jaar 27,50. Het historisch spel kost woens dag 10,- en donderdag ƒ15,- (in clusief feestavond, kinderen 7,50). Vrijdag en zaterdag kost alleen de feestavond ƒ12,50. Voor overige prijzen zie de OP- krant, die als bijlage bij deze Texelse Courant verschijnt. is bewust met overdag geprogram meerd maar 's avonds, omdat dan meer de sfeer van een stormachtige novemberdag wordt benaderd. Alle publiek is beide avonden welkom, aanvang 20.00 uur. Opening Het historisch spel van woensdag avond is de officieuze start van OP '98 Na afloop begint een reünie voor Oosterenders en oud-bewoners Ve len komen speciaal hiervoor naar het eiland, zoals Gerrit Vlaming (TX 48) die helemaal vanuit Nieuw Zeeland is overgevlogen en deze week in zijn vroegere woonplaats arriveerde. Le vende muziek ontbreekt, zodat de reünisten alle gelegenheid hebben om bij te praten. Officieel begint het programma donderdagochtend om 11.00 uur Willem van Tatenhove, oud-voorzitter van Oosterend Present, verricht de opening. Excelsior verzorgt de muzi kale omlijsting. Maaltijd Om 13.00 uur begint de traditionele historische maaltijd in de Peperstraat Bijna alle 500 bordjes zijn bezet. Op het menu staan brood, vis, witte wijn (limonade voor de kinderen) en -op veler verzoek- hagelslag. Alle tafel- verse vis om in te vriezen. 'De vissers leverden alles keurig schoongemaakt afIn totaal zijn er voor de maaltijd 2500 vissen, die via Biem van der Vis (TX 43) door de kottervissers be schikbaar zijn gesteld. Theater Na de maaltijd begint een dorps- gebeuren. Inwoners hebben dan de gelegenheid om eikaars straat versieringen te bekijken en bij te pra ten. Ook bezoekers zijn donderdag middag welkom om door de fraai aangeklede straten te wandelen. Er zijn dan geen speciale activiteiten, maar vrijdag is dat anders, 's Middags voeren de bewoners van elke straat een theaterstuk van tien minuten op. Het programma staat in de feestkrant. die vandaag met de Texelse Courant over het hele eiland wordt verspreid. Vrijdagochtend begint een vee- en feestmarkt en 's avonds is er een vol programma in de feesttent. In de vooravond zal zangeres Imca Marina amusement voor jong en oud verzor gen. Ook zijn er optredens van een muzikale clown en een stern- kunstenaar. Van nu Gezinnen met jonge kinderen kunnen zich zaterdagochtend uitleven met 'Hilaria' Vanaf 13.00 uur is er een uitgebreide show en markt op het feestterrein met als thema Oosterend van nu. Rond het middenterrein pre senteren vooral boeren en vissers zich. Zij tonen o a. moderne metho den en machines, gewassen en vis soorten Liefhebbers kunnen smullen van vers gerookte vis. Voor de jeugd is er een kinderboerderij en traptrek- kers. Bijzonder is de aanwezigheid van 22 Nederlandse kotter-modelbouwers Volgens de organisatie betreft het de 'creme de la creme'. Waarschijnlijk geven zij met hun bootjes vis- Het programma van Oosterend Pre sent '98 luidt als volgt: Woensdag 29 juli: 20.30 uur try out historisch spel aansluitend, reünie (oud-)Oosteren- ders Donderdag 30 juli: 08 00 uur dorpsomroeper kondigt feest aan 11.00 uur officiële opening 13 00 uur historische maaltijd 15.00 uur dorpsgebeuren 20 00 uur historisch spel 21.15 uur feestavond Vrijdag 31 juli: 10.00 uur vee- en feestmarkt 14,00 uur straattheater 18 30 uur showprogramma met o.a. Imca Marina 21 00 uur feestavond Zaterdag 1 augustus: 10 30 uur kinderprogramma Hilaria 13.00 uur Oosterend van nu 19.30 uur sluitingsconcert Excelsior 20.15 uur officiële sluiting door burge meester aansluitend- feestavond 24.00 uur einde. demonstraties in een grote waterbak. Op het middenterrein wisselen de activiteiten zich intussen af: o a. old timers, een spectaculair optreden van Hongaarse Czarda ruiters, auto voetbal, een Arubaanse showband en een show van de solexclub. Vliegshow Ditmaal dus geen speciale attractie zoals bungy jumping in '93. Bloem: 'Daar hebben we bewust vanaf ge zien Dat onderdeel was voor de deel nemers best leuk, maar het publiek had het na drie sprongen wel beke ken Vandaar dat we liever een totaal programma bieden.' Met de themashow probeert de orga nisatie een alternatief te bieden voor de vliegshow, die gelijktijdig op Vlieg veld Texel plaatsvindt. 'Er is afgespro ken dat boven Oosterend niet wordt gevlogen. De piloten moeten zich houden aan een verplichte aanvlieg route We hebben respect voor de wijze waarop Ed de Bruyn dat heeft geregeld. Hopelijk staat er zaterdag oostenwind, dan valt het met het la waai ook mee Feestavonden Naast het dagelijks wisselende pro gramma zijn er diverse vaste onder delen Zo staat op het festivalterrein een grote tent, waarin het (Oosteren- der) bedrijfsleven zich presenteert Verder exposeren kunstenaars uit het dorp in de Doopsgezinde kerk (muziekcentrum hoek Oranjestraat- Peperstraat). En natuurlijk kunnen de bezoekers 's avonds uit de bol gaan in de feesttent. Elke avond probeert een andere band de boel op stelten te zetten. Donder dag en vrijdag duurt het feest tot 02.00 uur, maar op de slotavond is het klokslag middernacht afgelopen. Bloem: 'Het organisatiebureau keek daar wel vreemd van op. Een deel van de Oosterenders eerbiedigt de zondagsrust en dat respecteren wij. Vandaar dat de muziek om twaalf uur stopt en de tent een half uur later leeg moet zijn.' In Oosterend is de strijd om de mooiste straat inmiddels in volle hevigheid ontbrand Vindingrijk heid kan men de inwoners niet ontzeggen. Zo doken deze week aan de Achtertune allerlei grote boeien op. gratis beschikbaar ge steld door DGSM (de dienst die verantwoordelijk is voor de markering van de kustwateren). Ook kreeg men hulp van C. Min nes (DGSM). de kustwacht en de vereniging van vuurtorens. Kust wachtschip 'Terschelling' voerde de joekels dinsdag aan in de ha ven van Oudeschild. Daar stond een vrachtwagen van Werner Dros klaar om ze naar Oosterend te vervoeren. Na twee keer rijden was de klus geklaard. Enkele boeien zijn voorzien van zonnecollectoren, die de tamp in de top laten branden. Op het erf van Joh. Roeper verscheen naast de boeien ook een zeilscheepje Aan een erepoort wordt door de buurtbewoners nog druk gewerkt. (Foto boven W&em van O.esen. onder Frans Hopman) (Advertentie) voor de vakantiekrant van 7 augustus a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 29 juli a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111. (afgelopen week hadden we PTT over de vloer. Ik moest ineens denken aan Tarzan. niet de oerwoudmens het witte doek, maar wijlen epWitte, de PTT-monteur die or iedereen Tarzan werd ge seind. Als jong jongetje dacht echt zo heette. Mijn moe- "hielp me uit de droom: 'We semen 'm zo maar hij héét Jaap "Ie. Anders raken we in de war 'el andere Japen Witte' Het es geen scheldnaam, dus je °chl rustig Tarzan zeggen ear hij bij was. Ie viel me erg tegen toen ik emvoor het eerst zag. Ik had Peen zondagmiddag de stoere Phle lilmtarzan Johnny Weiss- in Pen's Bioscooptheater Men, slingerend van boom aar boom Ik verwachtte daar- onbewust dat de Texelse h'zan enigszins bloot en in elk M breed zou zijn. Het zou mij 'el hebben verbaasd als hij zich '"gerend langs de Hoornder- "E9zou hebben voortbewogen, 'Jnde ene telefoonpaal naar de j'Pere, Maar Witte bleek een Sj^l'jk normaal postuur te .-"ben, voor zover dat was te 'iten, want hij droeg een de- 'ik manchester werkpak Hij '"gbovendien een bril, welis- "een fors hoornen model, maar toch. Tarzan met een bril, dat kón helemaal niet. Ik moest ook denken aan Wittes tijd- en vakgenoten, zoals Huis man, Zoetelief en Van der Gaag. Allemaal PTT-ers die gravend en solderend door het leven gingen en bi| iedereen overhuis kwamen waar op telefonisch gebied iets was aan te leggen of te repare ren. Heel Texel kende hen dus Ze hielden van gezelligheid en namen de tijd voor de klanten. Als ze eenmaal bij je binnen wa ren, was je nog lang niet van ze af. Bij de huidige arbeidslonen zou dat een ramp zijn. maar toen was het leuk omdat de PTT een vast laag bedrag voor een karwei in rekening bracht, hoe lang het ook duurde. Dus zaten de mon teurs altijd uitgebreid bij iedereen op de koffie en kletsten een eind weg. Maar het merendeel van de tijd waren ze natuurlijk aan het werk, op rare plaatsen in en om huis, zoals achter het laagwand of in een kuil met een tent erbo ven. Tijdens het eten hoorde ik eens een vreemd gekrabbel en gesteun boven mijn hoofd. Rat ten7 'Nee, Tarzan zit op zolder' zei mijn moeder terwijl ze mijn beker volschonk met warme melk. Tarzan zat daar al een paar uur. Hij was bezig met een aansluiting op de slaapkamer, zodat mi|n moeder de telefoon kon aannemen als ze 's middags om een slaapie lag. Nu de PTT is geprivatiseerd, gaat het nog een stuk flitsender. Ik weet dat omdat bij mij thuis de afgelopen week ISDN is aange legd Dat is een systeem waar mee je met éen telefoon aansluiting niet alleen tegelijkertijd kan telefoneren en faxen maar tot overmaat van ramp ook nog internetten. Bij ons was het een gecompliceerd kar wei omdat totaal drie aansluitin gen aldus omgevormd moesten worden En dat met hand having van de bestaande huis- centrale op eén der lijnen We hadden tevoren informatie in gewonnen over de mogelijkhe den, maar dat verliep moeizaam Ons verzoek om de situatie ter plekke te komen bekijken werd botweg van de hand gewezen Via het informatienummer liet een PTT-Telecom-juffrouw weten dat het natuurlijk mogelijk was om die centrale bij het systeem te betrekken, maar in de Texelse Prima-foonwinkel beweerden ze anders. Later bleek dat beiden gelijk hadden, het hing van het type centrale af, maar dat had den ze er niet bijgezegd Die onduidelijkheid ontstond door wederzijds onbegrip en cultuur verschil, waarschijnlijk niet door onwil of onverschilligheid, al kwam het wel zo over Ongun stige factor is dat je telkens een andere onbekende aan de tele foon krijgt als je het desbetref fende gratis informatienummer van PTT Telecom belt. Je moet dus steeds het hele verhaal op nieuw vertellen. Veel liever zou je erover praten met mensen ter plaatse. Maar dat schijnt dus niet meer te kunnen. Er zijn trouwens niet veel plaatselijke PTT-mon- teurs: welgeteld drie. En dat zijn niet eens allemaal etnische Texelaars, dus dat is behelpen Als er werkpieken zijn importeert PTT Telecom medewerkers vanaf het vasteland wat me nogal onpraktisch lijkt Ik kreeg voor mijn ISDN-aanslui- ting een overkantse jongen in huis, die wij al direct confronteer den met een afwijking van zijn werkopdracht. Mijn vrouw had namelijk juist ontdekt dat het mo gelijk was om ook de telefoon van onze strandbewakers in het ISDN-systeem op te nemen, ter wijl de PTT Telecom-juffrouw had beweerd dat het beslist niet kon omdat de kabel naar dat toe stel een ander gebouw binnen kwam. Wij wilden dat alsnog, want ons ben suumg. Hoe meer toestellen op de ISDN, hoe lager naar verhouding het abonnementsgeld. Al met al was het zó gecompliceerd dat het bijna niet te doen was voor een normaal opgeleide Telecom- monteur Dat werd mij duidelijk toen de betreffende jongen de gebruiksaanwijzing van de huis centrale wilde inzien Ik werd er knap ongerust van, vooral toen het karwei veel langer ging duren dan het uurtje dat ons door PTT Telecom in het vooruitzicht was gesteld. De monteur noest zich ook nog haasten om de boot te halen Hij gunde zich nauwelijks tijd voor de zelfgemaakte toma tensoep die mijn vrouw hem had voorgezet Gelukkig werkte alles perfect toen we alle telefoontoestellen in ISDN-verband probeerden Maar niet voor lang Toen de PTT-jongen richting veerhaven was gesprint en Ik mijn dochter in Nijmegen belde om te kijken of de ISDN-telefoon op lange afstand ook werkte, werd de verbinding ineens ver broken De lijn bleef dood en ik moest het gesprek vervolgen met een mobiele telefoon Ik woensdagochtend naar de Primafoonwinkel in de Park straat. maar daar doen ze met aan het opheffen van storingen- Ze verwezen naar het makkelijk te onthouden nummer van de storingsdienst: 08000407. De storingsjuffrouw luisterde gedul dig maar wees mijn verzoek om een monteur van de hand Ik moest de ISDN- helpdesk maar proberen, nummer 09008642. Ik: 'Wat is in hemelsnaam een helpdesk?'' Dat was vragen naar de bekende weg want ik weet toevallig wèl wat een helpdesk is Maar net zo goed had ik, klant, mijn oude moeder in Sint Jan kunnen zijn, die geen benul heeft wat dat Engelse woord betekent. Zij wil trouwens geen desk maar mens. En zij niet alleen. De juffrouw legde gladjes uit dat helpdesk neerkomt op je telefo nisch laten uitleggen hoe je het probleem zélf kunt oplossen Ik veinsde woede en verbijstering. PTT Telecom levert geen goed werk en nu moet ik het zelf her stellen7! En hoe kan ik mij iets telefonisch laten uitleggen als de telefoon het niet doet7 Bellen bij de buren7 Dat heeft weinig zin want je moet het defecte appa raat voor je zien terwijl het helpdeskmens uitlegt waaraan je moet sleutelen. 'Dan belt u toch mobiel!' stelde ze voor Ik: 'Dat kost me f1,50 per minuut. Weet u wel dat ik een heel arme journa list ben7'. Zij: 'Tja, dan moeten we een monteur sturen en dat kost waarschijnlijk nog meer'. Daarmee had ze me plat Dus toch maar mobiel de helpdesk gebeld De helpdeskjuffrouw 'Zit u voor het apparaat? Knippert een van de groene leds?' Ik; 'Lets? Wat wat, waar?' De juffrouw: 'Kalm meneer, ik bedoel die groene lichtjes' Waarachtig, ik zag een groen lichtje aan en uit gaan Dat leek me gunstig. Groen licht betekent immers: alles in orde De juf frouw deed echter teleurgesteld. Dat is dan pech Waarschijnlijk een programmeringsfout. Er zal toch een monteur nodig zijn. Belt u maar weer naar de storings melding 08000407' Ik deed het braaf en kreeg direct te horen dat het geen program meringsfout was 'Natuurlijk niet Dat kan alleen als er iemand heeft aangezeten De monteur zou dinsdag tussen elf en twee uur komen maar dat kwam slecht uit want ik moest er gens lunchen Ik stelde voor dat ik de sleutel in het slot zou laten, zodat de man op eigen houtje naar binnen kon. Maar dat mocht niet van PTT Telecom, want het schijnt gebeurd te zijn dat PTT- ers zich voor of na het repareren aan privé-eigendommen vergre pen. Ik legde nog uit dat er bij ons niets te halen is maar ze hield voet bij stuk. Dus zegde ik de lunch af en zat tussen elf en twee uur skrèp te wachten met een pan verse to matensoep op het gas. Om drie uur zat ik er nóg en was de soep veranderd in bruine korsten. Dus maar weer eens gebeld naar 08000407. Een wéér andere maar aardige mevrouw deed ge schokt. Ze zou het onmiddellijk uitzoeken En na een tijdje stilte: 'Hij is nu onderweg, hoor!' Om vier uur stond hij voor de deur: dezelfde jongen van daags tevo ren. 'Het is in Oosterend een beetje uit de hand gelopen', ver klaarde hij. Hij had het probleem nu snel opgelost. Alle telefoons deden het. behalve die ene be langrijke op mijn kantoortje. Na wat zoeken en meten bleek dat het met ISDN niets maken had. Het toestel was zelf defect Het moest vervangen worden en dat diende ik zelf te doen bij de plaatselijke Primafoonwinkel. In die winkel toch maar eerst ge vraagd of repareren mogelijk was, want ik kon met geloven dat een telefoon van nog geen drie jaar oud zomaar onherstelbaar kapot kan gaan, zonder dat er iets bijzonders mee is gebeurd. Primafoonchef Paul Inpijn loste het creatief op. Hij ontdekte dat het toestel zelf goed was. Alleen de hoorn moest worden vervan gen. Laat hij nou bij zijn afge dankte spullen een nog goede hoorn vinden! Toen die eraan was gezet, deed de telefoon het weer prima. En het kostte niks Eind goed al goed Vannacht had ik een vreemde droom In de hoofdrol Paul Inpijn Hij droeg een lendendoekje van luipaardvel. Als een klantgerichte Tarzan slingerde hij zich aan telefoonkabels van het ene Telecom-slachtoffer naar het an dere En overal bracht hij hulp en uitkomst, persoonlijk, ter plekke en zonder helpdesk De mensen waren zo dankbaar dat ze hem het beste gaven dat ze in huis hadden: zelfgemaakte tomaten soep. Mooi hè7 Harry,

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7