Hobby-kooplieden op kofferbakmarkt Noodcamping in '9 schip van bijleg teso Agenda ■TEXELSE COURANT Cjeslaagd Greenpeace vertelt over zonne-panelen Wat ik zeggen wou.... Afzetten Texelse jazz in De Worsteltent bedrijvigheid Schoenmaker spuit lak op waterbasis Texelaars in strandzesdaagse Zeven Doodzonden in theater Klif 12 Maatschappelijk werk op vakantie Machtsvertoon bij Hoornder cross 1-1-2 Oosterend Present Jfltl Concert Visserskoor Kijk ook in de Vakantiekrant Braziliaanse sport op Texels strand Zeilschip wapen tegen gasboringen in Waddenzee DINSDAG 28 JULI 1998 Oud-Koger Charmaine Hornby (28) is cum laude afgestudeerd aan de Hogeschool van Utrecht, richting so ciaal-juridische dienstverlening. Haar afstudeerscriptie ging over de rege ling inzake klachten over politie optreden. Hornby werkt sinds sep tember vorig jaar bij de reclassering m Amsterdam- Vrijwilligers van Greenpeace zijn van dinsdag 4 tot en met donderdag 6 augustus met de speciale 'Solarisbus' op Texel om het gebruik van zonne panelen te propageren. Zij verstrek ken informatie over de praktijk van alledag. Aan de hand van een demonstratiemodel wordt uitgelegd hoe eenvoudig het is om over te stap pen op zonnestroom. Greenpeace zegt in korte tijd al tweeduizend be stellingen te hebben kunnen noteren De Solarisbus staat opgesteld bij EcoMare en is drie dagen lang geo pend tussen 9.00 en 17.00 uur Het zou fijn zijn als Cor Ellen en de gebroeders Uitgeest zich in het ver volg niet meer zouden afzetten tegen het Maritiem en Jutters Museum en EcoMare. Het is nu wel genoeg ge weest. F Schellinger (niet-etnische Texelaar) Oudeschild In restaurant De Worsteltent in De Dennen wordt zondag opgetreden door Tjazzel Deze nieuwe Texelse band bestaat uit Nel Bruin (zang), Maarten Tiggeler (gitaar), Adam Ricketts (piano) en Irma Schilfers (basgitaar). Het kwartet heeft een 'jazzy' repertoire, wat ook blijkt uit de naam Tjazzel staat voor jazz from Tessel' Het concert begint om 15 00 uur de toegang is gratis. Tot de stoffen die ons milieu be dreigen horen diverse lak- en verf soorten, met name autolakken op basis van thinner. De laatste tijd worden daarom steeds vaker lak ken toegepast die gewoon water als basis hebben, dus met water moeten worden verdund. Auto- schadebedrijf Schoenmaker aan het Wezenland in Den Burg meldt daarmee als eerste op Texel te werken. Sinds enige weken wor den auto's gespoten met 'water gedragen' autolak van het merk RM. Volgens Toon Schoenmaker zijn kwaliteit en levensduur daarvan min stens zo goed als van de traditionele lakken en zijn de kosten nauwelijks hoger. De verwerkingstijd is wel iets langer omdat water minder snel ver dampt dan thinner. De grondlaag die in eerste instantie op de te spuiten auto's wordt aange bracht is nog wel van het conventio nele type. Ook is op dit moment het assortiment 'water'lakken beperkt tot de soorten metallic en mica, maar dat is slechts een kwestie van tijd. Bij het verwerken van de nieuwe laks- oorten gebruikt Schoenmaker zijn bestaande spuitcabine en ander ma teriaal Alleen de verfspuit zelf en het remingsmateriaal is vervangen door 'waterbestendige' spullen. Onder de wandelaars die gisteren in Hoek van Holland begonnen aan de veertigste strandzesdaagse zijn (tenminste) drie Texelaars. Het zijn Stijn Geus, Simon Plaatsman en zijn dochter Corine. Woensdag 29 juli: In Cinema Texel begint om 14.00 uur een voorstelling van Het Ma gische Zwaard, om 16.00 uur van Jacht op de Kleintjes (Nederlands gesproken familiefilm) en om 18.30 en 21.30 uur van Armageddon. ƒ12,50 (vriendenprijs ƒ10.-); met diner vooraf 65,- Door BBC2 worden vanaf 21.30 uur beelden uitgezonden van de Ronde om Texel 1998. Vrijdag 31 juli: Op het circuit aan de Haffelderweg in Den Burg begint om 19 00 uur een wielerwedstrijd voor A- en B- recreanten Gastrenners welkom Texel worden gerekend ope wachtti|d van één uur, In Denjj der wordt die dag tussen 12 oo 17.00 uur een wachttijd verwar van een half uur. Verwachte wachttijden op za!e dag 1 augustus: Op Texel tusj 10.00 en 14.00 uur een hall uur, in Den Helder tussen 10 qq 16.00 uur een half tot één uur Als gevolg van een verkeerde vermel ding op het raambiljet van Oosterend Present is enige verwarring ontstaan over de aanvang van het optreden van het Oudeschilder Visserskoor. Het enige en juiste tijdstip is 16.30 uur toire rondom de Zeven Doodzonden. een thema dat de fantasie al eeuwen lang op hol doet slaan Vraatzucht, afgunst, luiheid, lust, woede, heb zucht en hoogmoed zijn de sleutel begrippen. De inmiddels vertrouwde kenmerken van Nederlands bekendste vrouwe lijke a-capella-groep blijven uiteraard aanwezig, de adembenemende vo cale kwaliteiten, het uitzonderlijke bereik van de vijf stemmen, de eigen zinnige arrangementen en - last but not least - de originele presentatie waarin humor altijd een belangrijke rol speelt. Peccato Mortale onderscheidt zich van de voorgaande programma's door de bijzondere vormgeving en het intensieve gebruik hiervan in de mis- en-scene. Theater-restaurant Klif 12, aan vang 21.00 uur. Entree 20,-, vriendenprijs ƒ15,00. Reserveren tel. 319 633. 'In een brochure las ik dat er elke dag wel ergens een markt wordt gehou den op Texel. Toen dacht iklaat ik maar wat spulletjes meenemen Een leuke bezigheid in de vakantie Het is zondag, begin van de middag. De man zit op een klapstoeltje op het door zon overgoten parkeerterrein van zwemparadijs Calluna en laat de bezoekers van de kofferbakmarkt rustig aan zich voorbij trekken. Voor hem ligt een deken uitgespreid, met daarop 'antiek en curiosa', zoals de verkoper zijn handelswaar zelf noemt 'Nu zijn de meeste mensen naar het strand, maar vanochtend was het hartstikke druk Toen heb ik wel een paar dingen verkocht. Maar ik ver koop natuurlijk geen lege jampotjes Hij grijnst 'Je ziet ze hier ook: men sen die waardeloze spullen uit hun huisraad proberen te slijten, waarop ze zelf zijn uitgekeken. Ik heb niet mijn duurste spullen meegenomen. daar is dit publiek helemaal met in geïnteresseerd. Maar dit kost toch allemaal wel een paar tientjes. Pompoenen Even verderop zit een mevrouw uit Roermond Ze verkoopt pompoenen en uit hout gesneden kabouters. 'Ik sta met mijn man op Kogerstrand. daar komen we al jaren. Als we naar Texel gaan. nemen we eigenlijk altijd wel pompoenen mee Daar lopen we een paar markten mee af De pom poenen verbouwen we in een kas. Nee hoor. daar hoeven we met van rond te komen Dit vinden we gewoon leuk Of ze een nieuw fenomeen vormen, is met helemaal duidelijk Maar het zijn kennelijk met alleen professionele marktlui of Texelaars die voor zichzelf of voor de kas van hun vereniging de zomermarkten bevolken en tweede hands boeken, poffertjes of handwerk aan de man brengen 'De handel is liefhebberij', legt de antiek-handelaar uit. 'Thuis, in Emmen. heb ik wel wat meer dan hier. Maar het blijft hobby. Ik heb een volledige baan in het on derwijs. Kinderen Hij is bijzonder te spreken over de vakantie zoals hij die op deze manier beleeft. 'We logeren op De Krim. met onze vier kinderen. De oudsten, van 15 en 18. zijn ook nog een keer mee. Zij willen lekker stappen. Dat gaat heet goed hier. want er rijdt een bus. waarmee ze naar De Koog kunnen en die ze ook weer terugbrengt Perfect toch? Zij vinden het leuk en ik kan ze toch nog een beetje controleren. Een toeschouwer blijft staan en be kijkt de uitgestalde waren. Hij pakt een tegeltje op. bekijkt het van alle kanten en informeert naar de prijs 'Het staat erop geloof ik Vijfentwintig gulden. Het is een achttiende-eeuws tegeltje De man legt het weer terug en zegt: 'Dat zal het dan wel waard zijn Maar ik heb het er niet voor overHij loopt door De liefhebber-handelaar lijkt met in het minst teleurgesteld: 'Zo gaat dat. Ik heb het hier toch wel naar mijn zin IFoto Joop Romrnets) 'No Place for Jennifer' timmert flink aan de weg. De vijf dames speel den de afgelopen twee jaar het pro gramma 'Vocomotion Pictures', waarbij de publieksaantallen steeds groeiden en Jennifer door stootte naar de grote podia. De groep sluit zich aan in de rij met The King's Singers, the Nylons, Rockapella en The Real Group. Dinsdag 4 augustus staan ze in Klif 12. Peccato Mortale, een nieuw theater programma, een geheel nieuw reper- Wegens vakantie heeft de Stichting voor Maatschappelijk Werk van maandag 3 augustus tot en met vrij dag 4 september geen spreekuur op Texel Wie in deze periode een maat schappelijk werk(st)er wil spreken, kan op werkdagen tussen 9 00 en 12 00 uur bellen naar het hoofdkan toor in Den Helder, tel. 0223 - 615 834. De derde crossloop van ZDH, die vrijdag in en rond de Bollenkamer werd verlopen, kende een opmer kelijk feit. De winnaars van alle categorieën wonnen niet slechts, zij deden dat met overmacht. Of het nu de veteranen of de kinderen bij de miniloop betrof, de nummer twee eindigde steevast op een straatlengte achterstand. Texelaar Michael Noorlander hield een traditie en de familie-eer hoog en werd de snelste bij de jeugd. Voor een kilometer had hij slechts 3.41 minuten nodig Hoornder Harry Bak ker toonde aan nog lang niet versle ten te zijn en vloog over 4 kilometer naar een tijd van 15.36. Karen Wezenman uit Groningen werd de beste vrouw (17.32), Johannes Schmidt uit Duitsland liet alle deelne mers onder de14jaarzijnhielenzien (17.55). De loop over 8 kilometer werd gedo mineerd door overkantse deelne mers. Mede dankzij de prima weers omstandigheden realiseerde winnaar Nico Kropman uit Zwolle een snelle tijd; 29.01 Ook de snelste veteraan, Wolfgang Nowak uit Aachen, deed van zich spreken. Met 30.09 had hij slechts een flinke minuut meer nodig. De cross trok 75 lopers. DAAR RED JE LEVENS MEE 15 Er is méér te doen op Texel Kijk niet alleen naar deze agenda maar ook naar he; overzicht in de Vakantie, krant, die in het seizoen we kelijks verschijnt. Veel v# de daarin aangekondigd evenementen en activitefe zijn ook voor Texelaars inte ressant. De gratis Vakantie krant wordt wekelijks vei spreid als bijlage van i Texelse Courant en Is dai» naast voor ieder los vertap baar op circa 150 plaalsés op het eiland. De Vakanle krant verschijnt alleen n Texel. Hoogwater te Oudeschi Di. 28 Wo. 29 Do. 30 Vr. 31 Za. 1 Zo. 2 Ma. 3 Di. 4 1225 0.05 en 12 55 0.46 en 13.20 1.00 en 1344 1.30 en 14.20 2.10 en 15.00 3.40 en 16.1) 5.15 en 17.56 Aan het strand is het ongeveer een eerder hoogwater De zon komt3fl(i op om 05.56 uur en gaat ondtfa 21 33 uur 31 juli eerste kwartier, la gustus doodtij. voorstellingen gegeven. Bom zijn er deskundigen, die uitleg alle gevaren geven Toeschouwers kunnen dagefs sen 10.00 en 17 00 uur op hels terecht. De toegang is vrij. Voor geen van hen is het de eerste keer. Stijn Geus heeft het parcours vele malen afgelegd, voor Simon Plaatsman (59) is het de vijfde keer en Corine (30) is voor de derde keer van de partij De vorige keren maak ten zij de tocht betrekkelijk moeite loos, zodat ze ervan uitgaan dat ze zaterdag even na het middaguur in goede conditie in Den Helder over de finish zullen gaan Dagelijks wordt ongeveer 30 kilometer afgelegd. Op het strand bij De Koog volgde een handvol jeugdige Texelaars zater dag- en zondagmiddag een work shop 'capouiraDeze vecht- en dans- sport ontstond enkele eeuwen geleden in Brazilië, loen de Afri kaanse slaven door hun meesters werd verboden vechtsporten te beoe fenen. uit angst dat ze in opstand zouden komen Door hun oefeningen te 'vermommen' als dans. konden ze zich toch blijven trainen. Momenteel is capouira, waarvan een Afrikaanse en een regionale variant bestaat, na voetbal de populairste sport in Brazi lië. De workshop op het Texelse strand werd verzorgd door Mestre Gildo Valu, een Braziliaan die sinds onge veer twaalf jaar in Nederland woon! Hij heeft ongeveer zeventig leerlingen door heel Nederland, die hij onder wijst in allerlei facetten van de cultuur uit zijn land. Daar hoort ook zeker de muziek bij. De beoefenaren van capouira worden tijdens hun bewe gingen begeleid door de klanken van de 'bermbau'. een enigszins op een handboog gelijkend instrument. Over de opkomst op het Kogerstrand loonde Gildo Valu zich niet erg en thousiast. 'Bij lessen in Maastricht heb ik soms wel vijfentwintig leerlin gen tegelijk. Maar het wordt beier. Twee jaar geleden had nog niemand op Texel van capouira gehoord.De sport werd op Texel geïntroduceerd door Menno Siebinga, die in Den Helder lessen bezocnt van Gildo Valu en de 'MesIre' ook uitnodigde om naar het eiland te komen. De enthousiastelingen die wel waren komen opdagen, werden in hel mulle strandzand flink op de proef gesteld Al bij de drie kwartier durende warmmg-up werden de zweelklieren flink aan het werk gezet. 'Ze moeten eerst lekker warm worden. Anders zijn ze te stijf om de oefeningen te kunnen doen', meldde Gildo Valu zonder veel mede dogen Foto Joop Rommots) Op de noodcampmg neemt het aantal kampeerders weer gestaag toe. 'Ontzettend veel salaris in zo n korte tijd.' Gemeenteraadslid Jan Koolhof (CDA) schrok dinsdag avond behoorlijk van de kosten die gemeente vorig jaar heeft gemaakt voor de noodcamping. In de 35 dagen die het opvangterrein in 1997 open was, bedroegen de loonuitgaven meer dan ƒ50.000,- en leed de noodcamping een ver lies van ƒ44.585,02. Voor dit jaar worden de kosten lager geraamd. Ondanks het nadelig saldo stelt het college vast dat het beheer van de noodcamping vorig seizoen prima is verlopen. 'Naar tevredenheid en vol gens afspraak.' Het kampeerseizoen kwam net als dit taar wat laat op gang. maar kende een druk einde. Het con tact met kampeerboeren waar de nieuwe beheerder, Thijs Steffens, zoekers kon onderbrengen verliep over het algemeen goed, evenals de relatie met grotere campings. Opmer kelijk was dat onder de pakweg 3.000 gasten slechts 283 Duitsers waren. Het overgrote deel bestond uit Neder landers 179 gasten hadden een an dere nationaliteit. Best baantje 'Het is zeker een best baantje', grapte Daan Schilling, wethouder van eco nomie, over de hoge loonkosten. Meer serieus: 'Ik ben natuurlijk niet blij met deze cijfers. Maar als gemeente kunnen we niet sjoemelen met sala rissen.' De kostenverhoging in één jaar van ƒ60.418,10 in 1996 tot 92 452.67 hield in grote mate ver band met de opvolging van bei der Cees Maas. Steffens werd' jaar aangetrokken via een uW reau, wat de nodige extra kosw zich meebracht. Omdat hij enz' sistent nog wat minder bekend» met het beheer, duurde deojl van de camping iets langer 0 kosten te verlagen is voor dit se een overeenkomst afgesloten,' bij Steffens tegen een te voren gesteld bedrag het beheer»» T Het nadelig saldo zou vorig |ai hoger zijn uitgevallen aS kampeertarief niet was opgei® van zes gulden naar tien gul» nacht per nacht, vergelijkbaar RST-campings. Ondanks aar" lijk lagere bezoekersaantallen jaar (2.893 overnachtingen, over 5.120 in 1996), bleven de' sten nagenoeg gelijk (ƒ47 86), Dat het verlies vorig jaar gr0'( pakte, wil niet zeggen dal bel' bestaan van de noodcamping» cussie staat. De vc; raadscommissie ruimte, woft economie ziet het als een oni® voorzieningen, die vooral mj1 seizoenen van grote waarde* het maar ter voorkoming varie ties. Want die zouden hel ven® Texel veel groter maken. Van een beleid waarbij kam!» worden overgehaald lange'1 noodcamping te blijven staan de inkomsten te verhogen, gens Schilling geen sprake« Kinderen kunnen in zwembad Molenkoog in Den Burg deelne men aan een water-bad- modeshow. aanvang 14.30 uur Op het feestterrein van Oosterend Present aan de Koningsweg begint om 20 30 uur een try-out van het historisch spel Toeschouwers zijn welkom; entree ƒ10,-. Donderdag 30 juli: Tot en met zaterdag wordt in Oosterend Present gevierd. Zie de huis aan huis verspreide feest- krant. Om 14 00 uur gaat bij De Schuil hut achter de NH-kerk van De Koog een historische route van start. Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen doorgaans met anderen meerijden. Kinderen kunnen in zwembad Molenkoog in Den Burg deelne men aan het open Texels kam pioenschap topglibberen, aan vang 15.00 uur. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 16.30 uur de kindervoorstelling 'Op zoek naar farao Toetjetoe' van theatergroep de Vantasjes. Gratis toegang. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.00 uur een (Duitstalige) voorstelling van Sebastian Fuhrmann Toegang Zaterdag 1 augustus: In de Tesselse bierbrouwerij in de oude zuivelfabriek aan de Schilderweg start om 12.00 uur een botteldemonstratie Entree gratis. Op en boven Vliegveld Texel wordt tussen 10.00 en 16.30 uur een in ternationale vliegshow gehouden, met tal van bijzondere toestellen De toegang bedraagt 10,-, kinde ren tot twaalf jaar betalen ƒ5,-. Op de banen van het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp begint van daag voor het elfde achtereen volgende jaar een tennistoernooi voor recreanten. De inschrijving stermijn is inmiddels verstreken Halfuursdienst. Op donderdag 30 en vrijdag 31 juli onderhoudt Teso een halfuursdienst van 9.35 uur (van Texel) tot en met 16.05 uur (van Den Helder). Ook op zaterdag 1 augustus van 8 35 uur (van Texel) tot en met 15.05 uur (van Den Helder). Wachttijden. Vrijdag 31 juli moet tussen 10 00 en 14 00 uur op In de haven van Oudeschild ligt van dinsdag 4 tot en met donder dag 6 augustus de majestueuze Albatros. Met de meer dan honderd jaar oude klipper maakt Greenpeace een tour langs zeven waddengemeenten, waaronder Texel. Bedoeling is zoveel mogelijk mensen erop te wijzen dat het bo ren naar aardgas in de Waddenzee onnodig is en omvangrijke risico's met zich meebrengt. De tour is een reactie op plannen van de NAM om ten noordoosten van Ameland naar 'waddengas' te boren. Door gaswinning daalt de bodem en wordt het ecologisch evenwicht ver stoord. Ook waarschuwt Greenpeace voor klimaatveranderingen en een stijging van de zeespiegel, als gevolg van verbranding van aardgas. De milieuorganisatie vindt logischerwijs dat mogelijke financiële voordelen geen argument mogen zijn om de plannen door te zetten. Aan boord van de Albatros is een ten toonstelling ingericht over het waddengebied en het gas dat er on der de grond zit. Ook worden video-

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2