'Ik voel me hier soms 3 meter lang' TEXELAARTJE F amilieberichten X .TEXELSE J COURANT' Iat ik zeggen wou.. Compromis? Triest 'innaar vergat e oplossing... Vinke en Witte winnen koppelrit Nieuwzeelander present in Oosterend Gerrit Vlaming voor even terug Texelaarties Molenbuurt GELEZEN IN 98% VAN DE TEXELSE HUISHOUDENS VOOR INFORMATIE: 0222 - 362600 Handing: I I I DINSDAG 28 JULI 1998 elilUittJ vjn de ictLkIu je behandeling van de bestem- van De Hors wordt door het ienlebestuur een aantal keren preken over een (mooi) compro- Oe meerderheid van de raad ersteunt tenslotte het voorstel van iv om de hele Hors een militaire '{bestemming te geven, met uit dring van de broedplaats van de ilerns (en andere kolome- In de tekst staat overigens de plaatsen met jonge duin- sngook zullen worden gemeden ilijk weten de gemeente- jrders met dat vrijwel overal op kus duinvorming plaatsvindt. En kunnen we gemakkelijk stellen militaire oefeningen er helemaal kinnen plaatsvinden, broedt er tenminste een tiental van de relatief zeldzame bekplevier en van de schol zeen soort waan/oor de over- in het agrarisch land geld over Dit zijn geen koloniebroeders, (ten verspreid over de zand- i.Weer een reden dus dat ner- geoefend zou mogen worden dat is vast niet de bedoeling van gemeentebestuur geweest. De aider van ruimtelijke ordening arnmers dat Defensie in beroep ajshij oefeningen verbiedt. Ken- vindt hij dat veel erger dan het ep van Texelse vogelaars en termers en de grote landelijke iibeschermmgsorganisaties («end voor in ieder geval de igroep Landschapszorg is dat gemeentebestuurders wél di- nhet geweer komen om natuur- fsrmende maatregelen van 'ho- regelgevmg' (natuurbescher- sivel, tweede ronde relatienota) de deur te houden, sorming als resultante van weer, si zeestromingen is een natuur wees en de situering van de loerageer- en rustgebieden gsolgen van dit 'natuurlijk spel' 'aten zich nooit vastleggen met ïtlgenote en 13-jarige dochter vrijdagmiddag een Duitse Izee. Hij was uitgeput, •ld en had het nodige zeewa- igekregen. Uit wat hij ver- :«ek dat nog twee mensen irzijn vrouw) in de branding leden waren en snel afdre- Btoor mij reden was om ruim Ernaar de bewakingspost te sen daar alarm te slaan Ook ineehelpen met reanimeren tDuitse vrouw die met de an- tenkeling door de strand- fss naar het strand was ge- t taemdde me zeer dat de ivan de ambulance door de tan de Badweg moesten wor- stiaald en naar de plaats des gebracht. Op een druk- iittoeristeneiland als Texel met strand en ander voor gewoon met begaanbaar natuur- en lüegebied, beschikt men niet een ambulance die op hard terrein kan rijdenl Natuur- uthier een vierwiel aangedre- rein-ambulance paraat te zijn wier problemen op het strand len '1-1-2 als elke seconde pnjs winnen met een slagzin uil met meer weten wat je ingevuld Het overkwam 'h-meóewerker Edwin '"art, die maandag was te lussen de schappen van M Heyn om daar twee jttets naar Lissabon op te De Texelaar had de 'sle naam verzonnen voor fictief eiland, een prijsvraag fas uitgeschreven door Houwer Heineken. Welke hel was, wist hij zich niet '■'Ieherinneren. 'Die van een Wsche koningin of godin die '^schoonheid hield, ik had een boekje over gelezen hH-verkoopmanagerFrank "°ster. die de prijs mocht fiandigen, kon de winnaar •oilde droom helpen. (Foto Gerard Timmorman grenzen op een kaart. Het idee dat ongestoorde natuurlijke processen en de bescherming daarvan in een relatief zeer klein gebied kunnen wor den gecombineerd met militaire oefe ningen is een illusie en absoluut geen oplossing Deze keuze toont een ge brek aan ecologisch inzicht en te weinig kennis van de natuur bij de meesten van onze bestuurders Overigens, wat is eigenlijk het 'com promis' waarover wordt gesproken? Er is sprake van een compromis, dachten wij, als twee partijen het na overleg met elkaar eens worden. En dat lijkt ons hier niet het geval. De Hors heeft al bestemmingsplannen lang de bestemming strand. Militair gebruik paste er niet, werd kennelijk gedoogd, maar was op geen enkele manier wettelijk vastgelegd. Als De fensie dat nu wél wil, betekent dat een uitbreiding van de (wettelijk vastge legde. officiële) activiteiten. En dat kan dus met. Niet alleen volgens het streekplan van de provincie Noord holland, maar ook niet volgens inter nationale afspraken en ook niet vol gens minister Van Aartsen (in brief over oprichting nationaal park) Ook dat zijn gevolgen van het beleid 'waar we met zijn allen voor hebben geko zen'. Nu mogen de oefeningen, als het aan het gemeentebestuur ligt. in principe overal op De Hors worden gehouden en wordt in een 'onderonsje' (convenant) tussen Defensie en de gemeente vastgesteld wat wel en met kan. Beseft het gemeentebestuur dat het geld en middelen beschikbaar zal moeten stellen om de plaatsen met natuurwaarden te zoeken en af te bakenen? Of wordt automatisch ver wacht dat vrijwillige natuur beschermers - naar wie verder niet wordt geluisterd en die beleidsmatig buitenspel staan - dat nog doen? Natuurbescherming is met alleen een liefhebberij of vrijetijdsbesteding, maar een serieuze taak van alle over heden1 Hier had het gemeentebestuur (het bestuur van Texel vogeleiland') met goede argumenten nu eens kunnen opkomen vóór de belangen van het eiland (rust en natuur zijn toch grote belangen?) en een wezenlijke bij drage kunnen leveren in een even tuele volgende discussie over oefen mogelijkheden van Defensie in het waddengebied. Adriaan Dijksen. Werkgroep Landschapszorg Texel Vrijdag werden de twee overlevende drenkelingen met de wippertruck van de KNRM van het strand gehaald en op de Badweg in de ambulance over geladen. In die truck wordt het slacht offer in een soort tunnel geschoven die gewoonlijk voor vervoer van ma teriaal wordt gebruikt. Plaats voor een begeleider die levensreddende han delingen kan verrichten is er niet. Hopelijk leidt de tragische gebeurte nis van vrijdag ertoe dat er snel een ambulance komt waarmee gewon den uit elk terrein kunnen worden af gevoerd en zonder overladen naar Den Helder kunnen worden vervoerd Het zal wel een centenkwestie zijn. Misschien kan de politiek beslissen om een deel van de toeristen belasting daarvoor te bestemmen J.Guichelaar Wolvega (Kampeerder Kogerstrand). De tijdrit van 24 kilometer voor kop pels die de wielervereniging vrijdag hield, werd een prooi voor Jordi Vinke en Ivo Witte. Het duo was opper machtig en raffelde het parcours na bij Oudeschild af in 33.40 minuten. Jan Zijm en Loek van Vliet legden op ruim een minuut afstand beslag op de tweede plaats (34.44). Theo Boom en Remco Pieper werden derde in 36.03. Er verschenen tien koppels aan de start. TEXELSE ^COURANT 4""* .F"1'*■"*- Advertenties: Spinbaan 6 Telefoon 36 26 00 fax 314 111 Nieuws: Warmoesstraat 45 Telefoon 36 26 20 fax 323 000 Ruim vijf jaar geleden was hij voor het laatst op Texel: Gerrit Vlaming, geboren en getogen Oosterender, tegenwoordig woonachtig in Nieuw-Zeeland. Hij logeert deze zomer drie weken bij zijn broer Biem en schoonzus Ina op Zevenhuizen. Niet geheel toevallig in een periode dat Oosterend Present plaatsvindt. Zo kan ik op deze trip naar Texel een bezoek aan mijn familie met het feest combineren', aldus de giste ren 48 jaar geworden Gerrit Vlaming. reelander geworden 'Last van heim wee heb ik nooit gehad, hooguit een oeetje weemoed Je leeft daar veel •neer dan hier je eigen leven, voelt minder verplichtingen Ik voel me in Nieuw-Zeeland meer kiwi dan de meeste Nederlanders die daar wo nen en dat zijn er heel wat. Een kiwi is trouwens een loopvogel die als symbool van Nieuw-Zeeland geldt 'Je leeft daar ook midden in de na tuur. Er is niet zo veel verschil tussen de zomer en de winter We leven daar veel buiten. Ik denk wel dat het een voordeel is geweest dat ik van Texel afkom Hier sta je ook dicht bij de natuur Maar Nieuw-Zeeland is enorm uitgestrekt en stil. Soms zie je tijdenlang geen kop!' 'De band met Texel zal altijd blijven. Mijn roots liggen hier.' Broer Biem valt hem bij: 'Ik heb het gevoel dat je een echte Nieuwzeelander bent gewor den, maar tegelijkertijd een echte Texelaar bent gebleven' Gerrit Vla ming laat de woorden van zijn broer op zich in werken en antwoordt na enige tijd: 'Daar zit wel wat in. Weet je wat zo gek is? Als ik door Ooster end loop en met de mensen praat, lijkt het wel alsof ik meer Texels praat dan zij'. Gerrit Vlaming kijkt uit naar het feest dat deze week zal losbarsten in Oosterend De voorbereidingen zijn niet aan hem voorbij gegaan Hij werd direct ingeschakeld bij het bouwen van het decor voor het historisch spel. 'Ik ben meer loopjongen. Biem pres teert in dezelfde tijd vier keer zo veel dan ik Maar it's fun om mee te doen Je spreekt een heleboel mensen. Het is trouwens verbazingwekkend zo veel energie als de Oosterenders in dit feest stoppen. Wat dat betreft lijkt er mets veranderd met vroeger. Het hele dorp doet mee Ik kijk uit naar de reünie op woensdag Het schijnt dat ze heel wat oud-Oosterenders heb ben uitgenodigd Daar pas ik dan mooi tussen!' Ruud Nooy In 1977 verruilde Vlaming Texel voor een nieuw bestaan in Nieuw- Zeeland. Hij woont in Nelson, gele gen op het zuidelijk eiland van Nieuw-Zeeland. Het gebied is acht keer zo groot dan Nederland en heeft ongeveer 600.00 inwoners. 'Als ik door Oosterend loop, kan ik, als ik mijn armen uitstrek, de hui zen bijna aanraken. Ik voel me hier soms wel drie meter lang. Alles lijkt zo klein. Dat gevoel wordt versterkt door de herinneringen uit mijn jeugd. Soms beleef ik in een flits de indrukken die ik had als kind. Het lijkt of alles is gekrompen'. Visserij Gerrit Vlaming groeide op met de vis serij. De familiekotter was zijn werk plek. Op een gegeven moment be sloot hij te vertrekken. 'Ik had het wel gezien hierDe keuze voor een nieuwe bestemming was pragma tisch. Australië was te heet en Ca nada te koud. Het werd uiteindelijk Nieuw-Zeeland. De eerste tijd hield hij zich daar bezig met seizoenswerk, veelal appels plukken. Hij volgde een opleiding tot schipper en begaf zich weer in de visserij. Vlaming 'De vis serij is ook in Nieuw-Zeeland in de loop der jaren sterk veranderd. De kleine visserij is nagenoeg verdwe nen. Tegenwoordig wordt alleen ge varen met fabrieksschepen, die enorme afstanden afleggen Reizen van duizenden mijlen zijn geen uitzondering.' Tien jaar geleden gooide Vlaming het roerom Hij begon een fruittelerij Op zijn vijf hectare grote bedrijf teelt hij cocks-d'oranges. Vlaming. 'De fruit teelt is een zeer belangrijk middel van bestaan in Nieuw-Zeeland Wat de export betreft zijn we sterk gericht op west-Europa. Ik wil deze weken in Nederland een aantal fruitteelt- bedrijven bezoeken om te kijken welke nieuwe technieken ze hier ge bruiken Misschien kan ik er mijn voordeel meer doen.' Echte kiwi In de afgelopen twee decennia is Gerrit Vlaming een echte Nieuw- Gerrit Vlaming met z'n hondjn Boot en Grace in Nieuw-Zeeland. Het is niet toevallig dat de oud-Oosterender om de vijfjaar terugkeert. Vervuld van fijne herinneringen, maar bedroefd om haar heengaan, geven wij kennis dat na een leven van liefde en hartelijkheid geheel onver wacht van ons is heengegaan onze lieve moe der en oma Gerritje van Dijk weduwe van Rei|er Willem Slikker op de leeftijd van 69 jaar. G Verseput-Slikker S.H Verseput Ludmilla en Peter Dimitri Milton J Slikker A Slikker-Faber M.W. Slikker-Dekker Marcel Janneke Marteen Texel, 28 juli 1998 Loodssingel 35, Oudeschild. Gelegenheid tot condoleren donderdag 30 juli van 19.00 tot 20.00 uur in Uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg De crematieplechtigheid zal worden gehouden op zaterdag 1 augustus om 13.00 uur in het cre matorium te Schagen, Haringhuizerweg 3 Correspondentie-adres. S.H. Verseput, Naalrand 28, 1797 AR Den Hoorn. Hiermee wil ik iedereen hartelijk bedanken mor het meeleven voor en rui het overlijden van mijn moeder AAFJE k'ILJAN-JELLEMA op 26 januari jl. en van mijn vader JAN K1LJAN op 15 mei jI. Jan Kiljcm Den Burg, 28 juli 1998 Xv INLEVEREN: maandig vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ8,25 tot en met 3 regels. Per regel meer: ƒ2,75 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto ƒ15,- excl. tekst, alleen voor particu lieren die iets te koop aan bieden. Voor bedrijven: 1M-TEXELAARTJE op aanvraag. Te koop digitale schotel Tel. 319930. Honda nieuws in Ooster end Present: van 10 00 t/m 22 00 uur met pri meurs en aanbiedingen Nieuw; TRX 250 quad 4- wielige terreinmotor, Fes 250 motor-scooter, CB50 Dream 50cc Race Replica jaren'60 en de X8R-S bromscooter Duinker Motorservice. Oudeschild, tel. 313831 Zijl niet bezorgd, want uw Hemelsche Vader weet wat gij behoeft Math 6.31-33 Bedroefd, maar dankbaar dat verder lijden haar bespaard is gebleven, delen wij u mede dat na een liefdevolle verzorging in de Gollards, toch nog onverwacht van ons is heengegaan onze moeder, schoonmoeder en oma Jannetje Slik weduwe van Cornells Jacobus Vinke op de leeftijd van 77 jaar Co en Nelie Janme en Marchel Jacco en Linda Dirk en Els Natalie en Peter Jordy en Natascha Ferry Texel, 27 juli 1998 De Gollards Gelegenheid tot condoleren donderdag 30 juli van 19.00 - 20 00 uur in Uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg en na de begra fenis in de Schakel naast de Hervormde kerk De uitvaartdienst zal worden gehouden op vrij dag 31 juli om 11.15 uur in de Hervormde kerk van Den Burg waarna de begrafenis op het kerkhof aldaar zal plaatsvinden. Correspondentie-adres: D. 1791 HP Den Burg. Vinke Duinreep 1£ Doe eens lekker ouder wets en geef zo'n mooie Engelse kop en schotel van Hans van der Klift cadeau. De Tegelboet gesloten 30. 31 juli. 1 aug. wegens Oosterend Present. Kap en knip service. Aafke Geense is afwezig van 25-7 t/m 15-8 Gevonden op landbouwd.: 1 zonnebril. Tel. 319369 Stereoinstallaties. 311 777. SCT Karting De Koog nieuw ronderecord 30 59 Frodo Mulder. Proficiat! T k leuk hoek-app. voor starters in De Koog. Ind.: entree, hal, toilet, badka mer, woonkmr. met open keuken en loggia. 2e verd.. overloop, 2 sl.kmrs Berging b g bouwjr 1996, prijs ƒ175.000 k.k Tel. 310049, MO-projekt. Verdrietig geven wij kennis dat is overleden, mijn lieve vrouw, onze moeder, groot- en overgroot moeder Cornelia Agatha Nobel echtgenote van Pieter Haker op de leeftijd van 90 jaar P. Haker Alie en Anne Dirk - Gerie t Arie en Hennie klein- en achterkleinkinderen Texel, 26 juli 1998 De Gollards. De Zes 12, 1791 EX Den Burg. Gelegenheid tot condoleren woensdag 29 juli van 19 00 - 20.00 uur en na de begrafenis in de Gollards Een korte overdenking zal worden gehouden op donderdag 30 juli om 14.15 uur in de Gollards, waarna de begrafenis op de Algemene begraaf plaats zal plaatsvinden Correspondentie-adres; A Boon-Haker. Klif 16, 1797 AL Den Hoorn. Deze bink wordt woensdag 80 Dat vinden zijn kinderen en kleinkinderen prachtig. Hartelijk gefeliciteerd Van het Clijf tot Den Hoorn door Cornelis de Jager en Willem J. Kikkert. Teken nu in voor 45,- (na verschijnen 59,50) bij Nauta Boek, telefoon 312495. Van Clijf tot Den Hoorn gaat bij intekening ƒ45.- kosten (na 1 sept 59,-) U kunt een exemplaar re serveren in Het Open Boek. Gevr schoonmaker/ster voor vak.-woning, De Cocksdorp Reacties br.o nr. 1754 aan bur Tex.CrtSpinbaan 6. Nog steeds voor tennis en squash uw adres Stappeland 2. Wij repareren alle merken KTV, video, radio, cd, sa telliet. computer, etc SCT 311 777. Opknapwerk? In of om uw huis „Altijd Handig" voor elke klus. Tel. 322002 Laag tarief Karting De Koog nieuw ronderecord: 30 59 Frodo Mulder. Proficiat! T.k leuk hoek-app. voor starters in De Koog. Ind. entree, hal, toilet, badka mer, woonkmr. met open keuken en loggia. 2e verd.; overloop. 2 sl.kmrs. Berging bg bouwjr 1996. prijs ƒ175.000 k.k Tel. 310049. MO-projekt. Nog steeds voor tennis en squash uw adres, Stappeland 2 T.k.gevr babycommode, box en kinderstoel. Tel 317360 (IMTEXELAARTJE) FRUITBEDRIJF pt/Vanal woensdagmiddag U APPELS PRUIMEN Kees Keyser Molenbuurt 3. De Waal (tussen De Waal en Oosterend) Scanners. SCT, 311 777. Je kunt natuurlijk geluk hebben Woon je b.v op Immetjeshoeve dan heeft Hans van der Klift een prachtige aquarel van Hans Benoist in voorraad (Maar ook van de Slufter of een boet.) Klussen? Badkamers, keukens, vloeren, enz. „Al tijd Handig" Tel 322002 Laag tanef. Stofzuigers Service Cen ter Texel, 311 77 7 T k a dragers voor VW- golf, z.g.a n ƒ150,- Tel. 314699. DE BESTE KANS OP SUCCES! 8,25 11,00 13,75 16,50 19,25 22,00 24,75 27,50 Bon opsturen in gesloten enveloppe naar Texelse Courant, advertentieafdeling, Postbus 11, 1790 AA Den Burg (als brief frankeren). Bij opgave postbusnummer ook uw privé-adres vermelden Betaalkaart of contant geld bijsluiten. Brief onder nummer 2,50 extra. Sluittijd maandag vóór 10.00 uur (TC dinsdag) woensdag vóór 17.00 uur (TC vrijdag). Gebruik ook deze bon bij opgave aan de balie, Spinbaan 6, Den Burg (Langeveld de Rooy) P|aatsen °P DEZE BON IS ALLEEN GELDIG VOOR TEXELAARTJES Ta Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vakje, Naam I Adres rief incl. 17,5% BTW Postcode/plaats I

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 3