Startbewijs slechts bestemd voor elite Derde Texelse cross wordt in Lelystad verreden Engelse topcoureur in autocross Geknip$<f GeknipfeCf ZSSSST.- - - Texelofiel .TEXELSE^ COURANT' Maarten Tiggeler toont foto's en schilderijen Zomeravondconcert met fluit en orgel Deluge presenteert CD op Strenderpop Aankomst op Texel Tennistoernooi voor veteranen EcoMare breekt bezoekersrecord Drukte bij boo neemt flink tcx Texelse connec met Zandvoorti kinderpornoza: Verwondingei vallen mee Nieuwe editiel van 'De Vleet Etaleur start eigen Etalage Twee gewonden bij aanrijding VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1998 Toen de Texelse autocross vorig jaar voor het eerst werd openge steld voor overkantse deelnemers, bleef de animo beperkt. De wed strijd zelf werd echter een door slaand succes, met een spette rende 'superfinale' als klapstuk. Gelokt door de enthousiaste ver halen van hun collega's, meldden zich voor de wedstrijd van zondag vele tientallen crossers, met de vraag of ze nü mochten meedoen. Slechts vijfentwintig van hen - 'de absolute top' - kreeg een uitnodi- ging. 'We moesten wel streng zijn, want we wilden ons beperken tot één wedstrijd voor de buiten-Texelaars', meldt voorzitter Henri van Maldegem van de organiserende MAB-club 'Het was geen enkel probleem geweest nog veel meer toppers naar het eiland te halen, maar dan waren onze eigen leden in de knel gekomen.' Dat standpunt zorgde ervoor dat de Organisatie zich voor een ongekend luxe-probleem zag gesteld Want hoe maak je een keuze uit zo'n prachtig aanbod7 'Voordeel was dat in dit cir cuit iedereen via-via iedereen kent. Je weet dus wie de rijders zijn en wat ze kunnen.' Likkebaarden De mannen die uiteindelijk een start bewijs kregen, hebben hun sporen méér dan verdiend. Het horen van hun namen, zal de kenner doen likkebaarden Wat bijvoorbeeld te denken van Toon Vronink, die vorig jaar al meedeed. De auto die hij bouwde heeft zo'n robuuste vorm. dat spottend wel eens wordt gesproken over 'de locomotiefMenig criticaster komt echter van een koude kermis thuis, wanneer de al bijna bejaarde Vronink over de baan dendert Andere bekende namen zijn die van Fred Hink en Jan van der lest 'Alle maal hebben ze een vermogen van zo'n 500 PK. En sommigen wel meer, maar dat valt slecht te meten Als die allemaal tegelijk van start gaan, kon dat wel eens op een aardverzakking uitlopen De gastrijders zullen hartelijk worden ontvangen op Texel Mede dankzij financiële steun van sponsor Dick Graaf, wordt hen onder meer een feestelijke barbecue aangeboden. 'Beest' 'Top of the bill' is Engelsman Kev Smith, die vorig jaar al zou komen, maar daar toen ter elfder ure van af zag. Ook hem zijn de geestdriftige verhalen van zijn Nederlandse colle ga's echter ruimschoots ter ore geko men, zodat zijn komst ditmaal zeker lijkt. 'Smith is een beest', zegt Van Maldegem zonder aarzeling. 'Hij heeft een auto in Engeland en één in Nederland en reist van wedstrijd naar wedstrijd Je kunt hem bijna wel be roeps noemen. Hij hoeft ook niks zelf te doen aan zijn auto's, dat doen zijn monteurs voor hem. Soms laat hij zijn auto zelfs naar de start rijden Tegen de tijd dat het startschot klinkt, komt hij rustig aanlopen en klimt erin.' Trappelen Ook aan Texelse kant verschijnen alle grote mannen weer aan de start. Jaap 'the Champ' Boersen (de win naar van de eerste cross), zijn broer tje Peet, Frans Coevert, Dirk Voor veel Texelse autocrossers betekent de cross van zondag niet het slot van het seizoen. Gesteund door naar schatting vijfhonderd(l) eilandgenoten doen maar liefst tachtig coureurs volgende week in Lelystad mee aan de befaamde asfaltwedstrijden, door kenners inmiddels 'de derde Texelse cross' genoemd. 'Het begon in 1996 een beetje als geintje', vertelt crosser Nico Uitgeest 'We wilden wel eens op asfalt rijden, maar niemand regelde het Toen be sloten Klaas Pieter Zuidewind en ik dat maar eens te doen.' Gevolg was dat vijfendertig Texelse crossers zich in Lelystad meldden, bij gerespecteerde wedstrijden op één van de weinige asfaltparcoursen in Nederland 'Ze waren daar niks ge wend. In die wedstrijden wordt alleen maar heel hard gereden door snelle jongens. De organisatie riep maar: Jongens, rustig aan! Veiligheid voor alles' Moet je net tegen Texelaars zeggen. In het begin hielden ze zich netjes in, maar na een paar rondjes begonnen ze hier en haar toch een duwtje te geven.' Tot verrassing van Uitgeest kwam de leiding alras tot geheel nieuwe inzich ten: 'Plotseling kwamen ze naar ons toe. Kunnen die jongens mekaar met nog een beetje opduwen7 De toe schouwers waren er helemaal gek van.' Dat gold ook voor de kantine beheerder in Lelystad, na het feest dat de Texelaars bij hem aanrichtten 'Die kwam glazen tekort. Maar hij had nog nooit zo'n omzet gehad Het jaar erop had hij bijgeleerd en liet hij door een heel legertje steeds lege glazen ophalen Succes Het succes van het eerste jaar had grote gevolgen. Vorig jaar versche- Tiggeler bij twee van zijn werken. In ontmoetingscentrum Burgwal 37 in Den Burg exposeert Maarten Tiggeler (41) uit Oudeschild sinds gisteren 16 schilderijen en foto's. Wat betreft de (acryl)schilderijen het is herkenbaar werk met een maatschappijkritische inslag Je mag er om lachen want de schilder probeerde een licht spottend accent in zijn werk te leggen De foto's ademen een andere geest Hier zocht Tiggeler naar alledaagse onderwerpen om die op originele (Foto Harry do Graat) wijze af te beelden. Hij richtte zijn camera op paddestoelen, brandne tels, schapen, en op tal van zaken die met havens en zee hebben te maken Het werk is te koop, maar over de prijzen heeft hij nog met na gedacht. 'Het zal in elk geval niet te gek zijn' De uit Amsterdam afkomstige Tiggeler woont sinds vier jaar in de De Ruyterstraat in Oudeschild. Hij deed de liefde voor het eiland op via zijn vrouw Hij heeft een opleiding gehad als docent audiovisuele vor ming Gebruik makend van die ken nis heeft hij een tijdje voor TV Texel gewerkt Daarnaast geeft hij ook gitaarlessen. Zijn expositie in Burgwal 37 komt onverwacht. Het was eerst de be- Het zevende zomeravondconcert wordt dinsdag 11 augustus gehou den in de RK kerk van De Cocksdorp en verzorgd door Helma van den Hoek (fluiten) en Henk Gijzen (orgel). Op het pro gramma staan werken van onder anderen Hotteterre Ie Romain, Böhm, Berthier, Corelli, Hasse en Pergolesi. Het concert begint om 20.15 uur. De toegang is vrij, met na afloop een collecte. Als duo zijn Van den Hoek en Gijzen al jaren actief, met name in de zomer maanden. Zij komen graag op de Waddeneilanden, zeker in dorpen waar een orgel van historische Strenderpop wordt zaterdag opgeluisterd met een heuse CD- presentatie. De mannen van Deluge zullen het Texelse publiek met trots kennis laten maken met Pianolaincognito, hun eerste mini- album. Dit heuglijke feit staat rond 19.00 uur gepland. Op de CD is een mengeling van East- doeling dat Nelie Vinke deze maand aquarellen en schilderijen zou ten toonstellen, maar die zag daar in verband met plotselinge ziekte van haar echtgenoot voorlopig vanaf. Schapen die blaten Scholeksters praten 't Zichtbaar geweld bomen geveld Lichten aansteken speurtocht naar deken Valt 't weer morgen mee dan gaan we naar zee (Gedicht ingezonden door Texel-fan Joop de Jong uit Amstelveen) Texel oase Wind horen razen Veerpont in zicht Ticket verplicht Auto's gedijen in lange riien Urenlang 'darren' hangend in 'karren' Na de patatten tellen en schatten 't Duurt nog een uurtje praten met buurtje Even verstappen Broodje weghappen 't Klimaat moet nog wennen 'k Geloof dat we 'kennen' Netjes sorteren afstand bezweren Gelukkig, we varen even bedaren Zittingen kleven Meeuwen die zweven Dorstig zich laven Daar is de haven Zuchtend van harte Motoren die starten Camping opzoeken Plaatsnummer boeken Bekenden ontdekken op meerdere plekken Groeten en praten Honden uitlaten Caravan stellen oordelen vellen Windscherm opzetten op windrichting letten Regen bij vlagen niet over klagen Laarzen aantrekken voortent gaat lekken Even verpozen tussen de dozen Moede gezichten die wat verlichten 't Werk is gedaan kuieren gaan Even wat wennen omgeving verkennen Barends, Piet Koning, Nico Blonk. Pieter Dogger en Martijn de Veij staan allemaal te trappelen om de concur rentie van de baan te blazen. Totaal zijn er dertig Formule 1 -rijders. Net als vorig |aar strijden ze in eerste instan tie om het predikaat Texels beste rij der. Na afloop van de races volgt een 'superfinale' tussen de beste tien van hen en de beste tien overkanters. Die werd vorig jaar, tegen alle verwach tingen in, gewonnen door Klaas Pieter Zuidewind. 'Dat kan nu best weer. Natuurlijk, die buiten-Texelaars zijn geweldig Maar onze jongens kunnen er ook wat van. Bovendien hebben ze het voordeel dat ze de baan als hun broekzak kennen.' De tweede (en laatste) autocross van deze zomer begint om 13.00 uur en wordt gehouden op het be kende terrein aan de Genteweg nabij Oosterend. De entree be draagt ƒ12,50 (kinderen ƒ5,-). Bui ten de 55 Formule 1-rijders komen 24 coureurs in de 4 cylinder vrije klasse aan de start en 76 bij de ro deo's. nen al zestig Texelaars aan de start, waardoor op het hele eiland vrijwel geen autoambulance' of kleine vrachtauto (voor het vervoer naar Lelystad) meer te verkregen was. En volgende week zijn dat nog zo'n twin tig crossers méér. In hun 'eigen' wed strijd. Want in Lelystad mag dan reik halzend naar hun komst worden uitgekeken, de dure auto's van de anderen worden niet blootgesteld aan de rijstijl van de Texelaars. De gezelligheid blijkt een enorme lokker Gezamenlijk wordt gekam peerd op een groot aangrenzend ter rein, waar menig vissie wordt gebak ken, al maanden van tevoren zorgvuldig opgespaard en ingevroren door de kottervissers onder de cou reurs. Maar het gaat toch vooral om het rijden Het is hartstikke leuk om te ervaren. Want als je alleen maar op zand hebt gereden, weet je niet wat je auto op asfalt doet Sommigen bou wen een aparte auto Anderen doen zelfs niet mee op Texel maar wel in Lelystad...' De wedstrijden beginnen volgende week zaterdag rond 15.00 uur. Zon dag wordt vrijwel de hele dag ge reden. Toeschouwers moeten de weg Lelystad-Harderwijk volgen en in de buurt van het vliegveld uitkij ken naar de borden 'autospeed way'. waarde staat. Helma van den Hoek studeerde blokfluit aan de conserva toria van Utrechten Den Haag Daar naast heeft zij masterclasses gevolgd bij Frans Brüggen. Zij speelde in het blokfluitensemble Recordate en treedt regelmatig op met het Breder- ode Consort onder leiding van Gijzen. Van den Hoek is gespecialiseerd in de hedendaagse blokfluitmuziek. Henk Gijzen studeerde orgel en kerk muziek bij Evaristos Glassner en Klaas Bolt aan het Sweelinck Conser vatorium in Amsterdam In 1979 was hij prijswinnaar van het Nationale Orgel Improvisatie Concours te Bolsward. Thans is hij werkzaam als cantor-organist van de Grote Kerk in Vianen en is hij als docent onder meer betrokken bij het cursuswerk van de Commissie voor Kerkmuziek. en WestCoast Hardcore te horen. De liedjes wordt ondersteund door vette metalriffs en melancholieke piano deuntjes en afgewisseld met ska- en reggaefragmenten De finalist van de Grote Prijs van Nederland van vorig jaar heeft het schijfje opgenomen en afgemixt op 21 en 22 juni in de Bunt's Studio in Utrecht Deze studio is gespeciali seerd in het produceren van hardcore, zodat de Texelaars daar wel op hun plaats waren. De CD is gesponsord door Texelse bedrijven. Het album duurt zestien minuten, kost ƒ15,- en is verkrijgbaar bij Nauta CD en bij de band zelf. Tijdens Strenderpop worden tevens merchandise als T- shirts en stickers verkocht. De Museumgids voor Noord-Holland 1998 vermeldt een opmerkelijke nieuwe attractie op Texel. Weer eens wat anders dan 's lands grootste krui denier die op de kleintjes let... Be doeld wordt uiteraard de kleinste kruidentuin van Nederland. Fragment uit de column van Boude- wijn Büch in de Vara-gids. De schrij ver maakt regelrechte promotie voor Texel: 'Wie meer wil zien kan zijn lol op. Er zijn bij elkaar wel vijf musea op het leukste eiland van Nederland.' Tennisvereniging Deuce houdt za terdag 15 augustus op de banen aan de Emmalaan in Den Burg een dubbeltoernooi voor dames en he ren 50+ De opzet is recreatief en met wisselende partners Ook met- leden zijn van harte welkom. Het toernooi begint om 13.00 uur. Op gave is mogelijk op het inteken formulier in de hal van de kantine of telefonisch bij Martin Land (tel 314 657). Het bezoek ligt dit jaar zo'n 20% ho ger dan in 1997. Naast het matige zomerweer zorgt vooral de nieuwe waterzaal voor veel extra publiek. Ook de tien jonge zeehonden die af gelopen maand zijn geboren, oefe nen een grote aantrekkingskracht uit op het vakantiepubliek. EcoMare Doel van 'De Vleet' is de kennis Wadden- en Noordzee voor breed publiek toegankelijk ik De eerste uitgave verscheen jaar en beschreef zo'n 1 000 c' werpen, vaak voorzien van illi ties en soms van ge1 fragmenten. Deel twee telt onderwerpen, waarvan er 471 c tualiseerd of nieuw zijn. De 0 en Engelse teksten zijn fors» breid. Totaal bevat de cd-rom 2 afbeeldingen, 56 geluidsopn: en 8 184 literatuur-verwijzingen Geheel nieuw is het hoofdstuk de geologie van de Noordzee deel over insecten is nu coirf na het voorproefje over dag* in de vorige editie. Ook is eenh stuk gewijd aan het voormaligs derzee-eiland Wieringen An aanvullingen zijn o a. nieuwsc| bied van klimaatveranit potvisstrandingen en de discu over boomkor- en schelpdier: 'De Vleet' kost ƒ100,-; een atx ment op twee bijgewerkte f ƒ150,- per jaar. De eerstvolg versie verschijnt in november I informatie: EcoMare. heeft geen moeite zoveel bezo te verwerken, want dankzij de» zaal is de expositieruimte twee zo groot geworden. JEN BURG OUDHEIDKAMER 17Q1 fn Den Burg. Tel.: 0222-3i3135/31495 Toegangsprijzen: volw. f 3.50. kind, f 2.00. VAS«QCOLLECT.E: Een aantal stijlkamers die de sfeer oproepen van Texe^ anno 1900. De oudheidkamer is gevestigd in het oud- Texel 0599). '«ar op zolder wisse,ten,oonse«n- een worden gehouden. Achter het museum bevindt zich de kleinste kruidenier van Nederland. Onde, andere te z,en zijn schilderiiênTgebruiksvoorwerpen, kleding en archeologische vondsten. Het in regenjassen gehulde publiek verdringt zich rond de attracties in de I EILANDEN, en dan bedoel Ik alle eilanden, I zijn leuk. Het Is reuze Interessant om te zeg- f gen dat Tahiti en Oahu (het hoofdeiland van Hawaii) de mooiste eilanden ter wereld zijn, maar dat Is niet waar. Je kunt Je uitstekend verrrraken op die twee eilanden, maar Texel Is een stuk leuker. De keren dat Ik op dit Waddeneiland bon geweest, heb Ik veel ple zier gehad. Onlangs was Ik er op uitnodiging, en wel van het Maritiem en Jutters Museum I dat gelegen Is bij de Jiaven van Oudeschild. Het museum had mij gevraagd om de ten toonstelling Napoleon op Texel te openen, o" T»*el.' za'^nenl*"-'-- EcoMare beleefde dinsdag top drukte. Liefst 3.286 bezoekers pas seerden de kassa. In de telling zijn kinderen tot vier jaar niet meege rekend, omdat die gratis toegang hebben. Het vorige record, dat rond de 3.000 bezoekers lag, is hiermee royaal verbeterd. Teso zette vrijdag, zaterdag^ dag in totaal 7.142 auto's ova Den Helder naar Texel, eeng van 5,68% ten opzichte van laar. Het aantal vervoerde pen bedroeg 28.226 (4,25% meei; '97) Alleen de categorie fieisi motoren vertoonde een forsej nu 1.427 tegen 1.865 vorig» 23,49%). De bootdienst kon dei redelijk goed verwerken. De w, den in Den Helder bleven vrijd zaterdag beperkt tot een half u» Texel was het vrijdag erg <jru vertrekkend verkeer, waardos tussen 10.00 en 14 00 uur 11 uur geduld moest hebben Marga Lakwijk bekijkt het interieur van haar winkel De Etalage. (Folo Gerard Timmerman) Het kinderporno-netwerk, dal on werd ontdekt, blijkt ook vertakking naar Texel te hebba man uit Den Burg, die vorig jaa gens ontucht met minderjarigen veroordeeld tot een jarenlang vangenisstraf. stond in contactr vermoorde Zandvoortse spilfig,» Ulrich. Aan één van zijn slacts tjes, een nu volwassen man, Ulrich zich eveneens vergrepen maakte de Zandvoorter daarvs namen. Het slachtoffer onthuld dinsdagavond anoniem in een» ding van het tv-programma Ne-, De 19-jarige inwoonster van Burg die in de nacht van maa op dinsdag op het kruispunt weg-Akenbuurt gewond raakte blijft inmiddels niet meer i intensive care van het Gems» kenhuis. Aanvankelijk wed vreesd voor hersenletsel enm dige bloedingen, maar da naderhand mee te vallen In het ziekenhuis werden e senschudding en diverse I gen (o.a. ribben en enkel) geet teerd. De stevige constructiei BMW. waarin zij meereed, la klap grotendeels opgevanga auto moest wel total-loss i verklaard. De taxibus die dei de flank raakte, liep schade de voorzijde en kan weeri hersteld De toedracht vand» ding is mogelijk iets anders) vorige krant stond. De vroBJ auto bestuurde, zou wel c de Akenbuurt hebben stilges vorens de Pontweg over te 9 Van 'De Vleet', EcoMare'sif encyclopedie over de Waddf Noordzee, is een nieuwe e verschenen. De informatie q cd-rom is bijgewerkt tot 15 n en is aangevuld met dnl hoofdstukken. Een etaleur die in haar eigen eta lage zit. Het is te zien aan de Burg wal, waar Marga Lakwijk in de voormalige antiekhandel van Jelle Wiersma haar zaak De Etalage heeft geopend. De winkel is gevuld met woondecoraties en grappige ontwerpen. Geen massaprodukten.maar exclusi viteit En regelmatig iets anders Zo zal het interieur van het intieme zaakje aan de rand van het park. net als vele etalages, regelmatig op z'n kop worden gezet. 'Een ander kleur tje en andere spulletjes. Deze blauwt int is bijvoorbeeld een echte trend- kleur.' Als het om inrichting gaat, is Lakwijk door de wol geverfd 'Ik richt door het hele land etalages en horecazaken in. Op Texel heb ik laatst nog het Vliegveldrestaurant gedaan. Naast deze winkel zal ik het inrichtingswerk blijven doen. Het is de bedoeling dat ik over een jaar of vijf kan bestaan van de winkel, waarin de mensen wat ideeën kunnen opdoen over binnenhuisarchitectuur. Want dat wil ik er bij gaan doen De Burgwal wordt een steeds leuker straatje met aan trekkelijke zaakjes. Niet de drukste, maar dat hoeft van mij niet Ik zie het hier helemaal zitten en durfde de aan koop van dit pandje best aanOm het wat aantrekkelijker te maken worden ook kunstvoorwerpen in het winkeltje geëtaleerd. Agenten buigen zich over een beschadigde lance. Bij een botsing op het fietspad langs de Waalderweg raakten gister middag twee personen gewond. Een scooterrijder en een fietser kwamen ter hoogte van de Marsweg frontaal met elkaar in aanraking. Beiden wer den per ambulance afgevoerd De bestuurder van de scooter had een fiets De twee gewonden liggen al in de ambu- Folo Frans Hopman) hoofdwond en de fietser klaagde over pijn aan de schouder. De fiet ser, een man uit Den Helder, 'deed' met familie een dagje Texel Een uur voor het ongeval was een ander fa milielid al ten val gekomen wegens de grote drukte op de Texelse fiets paden Deze man maakte van de gelegenheid gebruik zijn verwondin gen bij de ambulance te laten be handelen.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 6