Cjrocn 27wartsjexeh in het harL. Catzeilers zorgen voor spektakel N' ürote drukte voor boot naar Texel Muziek en magie in de badplaats Levensmiddelen weg na defect koeling i Eerst demonstratie, dan écht brand Fietsers weer via autodek Gasten houden inbrekers aan VERDER IN DIT ummer Ovationeel applaus voor nostalgisch circus 2 Tweede autocross: stoffig en attractief 5 •o- Jan en Paula 40 jaar op het strand 7 Nachtelijke cd- verkoop Nauta op losse schroeven Henk Veldhuizen blust brand in frituur snackbar Zoektocht naar vermiste duiker loopt goed af Veelbelovende Nenelia naar nationale keuring rie inbraken op ungalowterrein Fikse botsing bij afrit boot Auto-inbraak Dieven bezoeken Greenpeace-schip Ongelukkige val ÉfllCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11305 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ,nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. mNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel 31 54 72 of 06-53 14 9108 ib.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) Zon, vlak water, stevige wind en enthousiaste zeilers hebben afge lopen weekend voor veel spektakel gezorgd bij de Texelse kampioen schappen catamaranzeilen voor de kust bij paal 33. Dirk Pool en gelegenheids fokkenmaat Maarten van Zwetselaar, zeilend op een In- ter 20 met spinnaker, kwamen na zes manches als beste zeilers uit de bus. Pool en Van Zwetselaar kregen de overwinning echter niet cadeau. Willem Houwing/Corry Kuip, varend op een Prindle 18-2, en Jan en Karelien Schouwstra op een nieuwe Nacra 570 (beide boten zonder spinnaker) maakten het de winnaars zeer moeilijk. Na berekening via de Texel-handicap bleken de verschillen slechts tienden te zijn. Toeristen betrapten in de nacht van zaterdag op zondag twee inbrekers, die het gemunt hadden op een verenigingsgebouw aan de Haffelderweg in Den Burg. Ze hiel den de boeven aan en leverden hen over aan de politie. Het clubgebouw wordt momenteel verhuurd aan toeristen Twee jonge mannen, even later bijgestaan door een oom, ontdekten bij thuiskomst dat twee personen aan het inbreken wa ren. Toen deze even later uit het ge bouw kwamen, liepen ze recht in de armen van de oplettende gasten. Even later was ook de politie ter plaatse De inbrekers waren via een openge broken raam naar binnen gekomen. Ze vernielden een warmhoudplaat en ontvreemdden diverse goederen. Alle spullen werden op het terrein terugge vonden. Het betrof fotocamera's, portemonnees en een aantal cd's De politie wist gisteren geen nadere ge gevens te melden Spannend was het ook in de achter volgende groep zeilers. Martin Maat. varende met zus Jolanda op een Prindle 19, en het zeilduo Kees Dros/ Jan Hoekstra, ook op een Prindle 19. waren aan elkaar gewaagd. Het ver schil op de finishlijn bedroeg slechts enkele meters in het voordeel van broer en zus Maat. Ook Jan Boon en Joost Albers gingen de strijd aan op hun Nacra 5.7. Zij verloren echter de kans op een goede klassering toen hun catamaran vlak voor de finish omsloeg Onno Zeilstra/Rein Nijland (op Nacra SE met spinnaker) zeilden goed voorin, maar eindigden door de zware handicap van deze boot 'slechts' als vierde Even zag het er naar uit dat Jan Schouwstra de strijd moest staken, hij had een blok tegen zijn hoofd gehad met een gapende hoofdwond tot ge volg. De zeilende doktoren Onno Zeilstra en Jan Hoekstra wisten de onfortuinlijke zeiler echter weer op te lappen, zodat Schouwstra weer kon deelnemen. Aan het eind van het enerverende weekend blikte wedstrijdleider Aldert Houwing terug op een bijzonder geslaagd evene ment. Uitslagen (lop tien) 1 Pool/van Zwetselaar; 2.Schouwstra/Schouwstra. 3.Houwtng/Kuip; 4 Zeitstra/Nijland 5 Maat/Maat; 6.Dros/Hoeks- tra, 7 Boon/Albere 8. Andreas en Rina Moonen, 9.Jan en Arnheld Schrama. 10 Fetze de Haan/ Andrew Albers Albert Heijn in de Waalderstraat in Den Burg heeft gisterochtend voor vele duizenden guldens aan le vensmiddelen moeten weggooien. Het ging om vlees, vleeswaren, melk en andere zuivelproducten, die niet meer konden worden ver kocht omdat ze twee dagen lang niet gekoeld waren geweest. Dat was het gevolg van een defect aan de koelapparatuur door het wegvallen van de oliedruk. Dat moet zaterdagnacht zijn gebeurd, maar het werd niet gemerkt omdat het alarm dat bij dergelijke calamiteiten in werking moet komen, het ook liet afweten. Pas toen de winkel gister ochtend open ging bleek dat de hele voorraad genoemde artikelen er let terlijk warmpjes bijlag. Alle koelin gen en koelcellen waren uitgevallen, met uitzondering van de diepvriezer. Na overleg met 'hogerhand' besloot bedrijfsleider A J van Meulen de hele voorraad te dumpen. 'Heel spij tig. Het was natuurlijk lang met alle maal bedorven, maar we konden ge woon het risico niet nemen', aldus de AH-chef, die onmiddellijk maatre gelen nam het tekort aan vlees en zuivel zo snel mogelijk aan te vullen. Natuurlijk kon met worden voorko men dat veel klanten mis grepen. Na uitleg door de medewerkers toonden ze echter begrip voor de situatie Al om 10.00 uur maandagochtend werd een kleine partij vervangende artikelen bezorgd. Vanmorgen om 10.00 uur arriveerde een veel gro tere voorraad, waarmee het tekort volledig werd aangevuld. Om 11.00 uur was de situatie in de winkel weer normaal. Het gemeentebestuur heeft de nachtelijke verkoop van het nieuwe album van Marco Borsato door Nauta CD verboden. Het winkel bedrijf in de Weverstraat had van donderdag op vrijdag tussen 0.00 en 2.00 uur open willen zijn om mee te doen aan een landelijke actie van platenmaatschappij Polygram en maakte. Het behaalde de tweede plaats met sterpredikaat en het recht om mee te doen aan de keuringen op de Nationale Tuigpaardendag. Daar zal Nenelia zich meten met een keurkorps, bestaande uit de beste tuigpaarden van de diverse provin cies. Fokkerij zal het antwoord moe ten geven op de vraag in hoeverre de superieure eigenschappen van het paard vererven Vermeldens waard is nog dat de merrie een (ver- ahtwoord) mgeteeld product is. De vader is namelijk Fabricius en de va der van de moeder is Renovo, die ook de vader is van Fabricius. op die manier op feestelijke wijze aandacht te besteden aan de nieuwe CD van de Nederlandse ster. Het college ging niet in op het verzoek tot openstelling, aangezien het precedentwerking vreest als toestem ming wordt gegeven voor deze com merciële activiteit tijdens oneigenlijke uren. Nauta, bij monde van William Witte, ontkent echter dat veel geld met de actie zou worden verdiend. 'Als mensen de CD eenmaal hebben, kopen ze er toch met nóg één? Het is gewoon een leuke, positieve actie Meer niet.' Landelijk doen 'heel veel' winkels mee aan de publiciteitsstunt, waarbij de eerste vijftig fans een attentie krij gen VoorzoverWittebekendisTexel de enige gemeente waar b en w geen toestemming geven. 'En dat terwijl we prima contact hebben met de buren en niemand er bezwaar tegen had Ik vind het jammer dat de regels zó strikt worden gehanteerd.' Helemaal de hoop opgeven doet Witte met, 'Ik heb een goed gesprek gehad met burgemeester Van Rappard en hoop dat alles toch nog goed komt.' S jngelooflijk toeval op camping oodsmansduin. Vrijdagavond, jnect na afloop van een demon- itratie 'hoe bedwing ik een vlam rde pan?', ontstond wérkelijk irand in de frituur van de nabij- ;«legen snackbar. Camping- liedewerker en brandweerman tl) jenk Veldhuizen, die de demon- itratie had verzorgd, toonde aan laltiij ook snel een echte brand an blussen. /eldhuizen, exploitant van de ampmg-supermarkt, liet op ver pak van het recreatieteam aan li ampinggasten zien hoe je moet ijndelen als de vlam in de (frituur)pan slaat Zijn geslaagde optreden was nauwelijks afgelo pen, of een medewerker van de snackbar kwam aangerend. Zwarte rook en grote vlammen maakten duidelijk dat het ernst was. Dankzij snel ingrijpen van Veld huizen kon erger worden voorko men. Met behulp van de aanwe zige brandblussers had hij het vuur weldra gedoofd De brandweer, die even later arriveerde, hoefde de zaak alleen nog te controleren. De schade bleef beperkt tot een volledig onbruikbaar geraakte fri tuur. Intussen draaide het naastgelegen restaurant 'gewoon' door. Gasten die vreemd opkeken van zoveel volk en brandweerlieden buiten, kregen te horen dat 'het wel even langer kon duren voor hun bestel ling op tafel kwam Zij ondervon den echter geen hinder en geno ten een even smakelijke maaltijd als gewoonlijk. VVV, campings en hotels talloze te lefoontjes van mensen die infor meerden of er op het eiland nog een gaatje vrij was. Reddingboot Beursplein 5 was zondagavond betrokken bij een langdurige zoektocht naar een ver miste sportduiker. Pas toen het al donker was, werd de man gevon den. Dankzij zijn isolerende pak verkeerde hij nog in goede condi tie. De man behoorde tot een groep dui kers die met het schip 'Zeester' uit Lauwersoog op een wrak dook, op de Noordzee acht a negen mijl ten noordwesten van de vuurtoren. Rond 18.30 uur werd de man vermist. Na dat de andere duikers vergeefs naar hem hadden gezocht, werd de kust wacht gealarmeerd. Meteen kwam er een grootscheepse actie op gang. Naast de Texelse red dingboot, rukten ook die van Vlieland ('Alida') en Terschelling ('Jan van Engelenburg') uit. Verder kwam er hulp van een helikopter van marine vliegbasis De Kooy, een politieboot en de Wiennger kotter WR 242. Het lukte echter niet de man vóór zons ondergang te vinden. De zoekactie leek op niets uit te lo pen en het ergste werd gevreesd Toch gingen alle vaartuigen door met zoeken. Hun doorzettingskracht werd beloond. Om 22 43 uur bereikte het verlossende bericht kustwacht Eierland, die de actie mede hielp coördineren. Dankzij de nood verlichting, die de duiker bij zich droeg, was hij alsnog ontdekt. Toeval lig was het de 'Zeester' zélf, die hem oppikte. De man bleek zo'n 5,5 mijl in noordoostelijke richting afgedreven. Omdat hij door zijn eigen schip aan boord werd genomen, ontstond het foutieve bericht dat de betrokken red dingsboten de actie voortijdig hadden afgeblazen. Gisteren werd deze ver keerde veronderstelling onder meer via Radio 1 verspreid. Gert Coevert uit De Waal mag zich eigenaar noemen van een veelbe lovend tuigpaard. Het is de 3-ja- rige vos-bles merrie 'Nacoevert' (officiële stamboeknaam Nenelia) die vrijdag op een centrale keu ring in Drachten zó goed uit de bus kwam, dat zij mag meedoen aan de Nationale Tuigpaardendag op 22 augustus in Ermelo. Het in Echteld gefokte dier werd als veulen gekocht door Texelaar Piet Daalder, die hem op zijn beurt over deed aan Coevert. Die weidde Nenelia op zijn landje bij De Waal, waar het de aandacht trok van ken ner Henk Spigt van De Grie Die ver moedde veel kwaliteit en drong aan op keuren. Dat gebeurde nadat de merrie een tijd de fok- en trainings- stal van de familie Veenstra in Fries land had bezocht. Dat Spigt het goed had gezien bleek bij een lokale keuring waar Nenelia een koppositie innam. Dat leidde tot doorverwijzen naar de centrale keuring in Drach ten, waar het dier temidden van 14 mededingers een uitstekende indruk ailiegangers zorgden afgelo- «eekend voor grote drukte bij Texelse boot. Teso zette ruim méér auto's over dan in het- le augustus-weekend vorig Gelokt door het mooie weer tel aantal fietsers zó groot, dat «schillende keren op het auto roesten plaatsnemen. ïbeurt wel vaker dat het fietsen- iilein is om alle rijwielen te her- maar tijdens deze natte zo- 4S het nog maar weinig imen. De zonnige weerbe- stimuleerden nu om Texel per fiets te verkennen, de boten tussen half tien en aalt vanuit Den Helder zaten xn enkele dagen is drie keer koken in bungalows in het t Hoogelandt aan de omiëweg. In alle gevallen ehafte de dader zich toegang de uitzetbeugel van een /kamerraam te forceren. Kiste inbraak had donderdag- lag plaats De huurders van het misten enkele creditcards, cheques en een bedrag aan stands en Duits geld 'dag werd ingebroken in twee ae huisjes op het terrein. Toen huurder laat in de middag thuis- i merkte hij aan allerlei kleine «leringen dat iemand de wo- had doorzocht. Er werd echter /vermist hoewel een camera en portemonnee voor het grijpen n, Aderde inbraak werd de dader de luist thuiskomende huurders ëerdaad betrapt, zodat ze een "keurig signalement aan de po- Ionden doorgeven. Het was een fnerikaans type, dat in gebrek- Nederlands desgevraagd be de dat hij niet aan het inbreken Waarna hij zich uit de voeten 'Ie zonder iets mee te kunnen in De huurders ontdekten ook Us waarmee de man kennelijk gekomen, maar later bleek door de dader alsnog te zijn haald. De fiets was althans ver- personen moesten zondag- id met nekklachten in het "iii Ziekenhuis worden be ier deld na een aanrijding bij het igr 'ten van de Texelse boot in Helder. Alle drie mochten Hide avond nog naar huis. propvol. Niet alleen in het weekend, maar ook gisteren was een steeg van het onderste autodek voor de helft gevuld met fietsen. Bezoekers die per auto kwamen, had den vrijdag en zaterdag in Den Hel der te maken met wachttijden. Vrijdagmiddag tussen 12.00 en 18.00 uur moest men soms één a anderhalf Een aan de Bosrandweg gepar keerde Volkswagen Golf Cabriolet kreeg in de nacht van vrijdag op za terdag ongewenst bezoek. Nadat het portierslot was geforceerd werden een paar schoenen, vier baseball- petjes en de verchroomde knop van de versnellingspook weggenomen. Ook werd geprobeerd de autoradio te stelen, maar dat lukte niet. Wel ver dween het front van de radio. De ei genaar, een 24-jarige man uit Naar- den, schat de schade op ruim ƒ1.400.-. uur geduld hebben Zaterdag kwam de drukte al vroeg op gang. Ondanks de tijdige inzet van de reserveboot bleven vanaf 9.35 uur auto's op het opstelterrein achter. De wachttijd liep op tot één uur (twee afvaarten) en was na vijf uur 's middags weer voor bij. Zondag bleven bij de afvaarten van 10.35 en 12.35 uur tweemaal circa 20 auto's in Den Helder staan. Aan de Texelse kant van het Mars diep was het vooral vrijdag erg druk met vertrekkend verkeer. Politie en Teso-medewerkers waren goed op de situatie voorbereid en dirigeer den toestromende auto's meteen naar het fietspad langs de Pontweg Onbekenden hebben twee kostbare spandoeken weggenomen van de klipper van Greenpeace, die vorige week enkele dagen in de haven van Oudeschild was afgemeerd. De schipper zag donderdagochtend om streeks 05.15 uur dat enkele perso nen de boot opkwamen en de spandoeken wegnamen. Hij was te laat om de dief stal te verhinderen. De spandoeken zijn geel van kleur met de tekst 'Han den af van het Waddengas'. Totale waarde van de spandoeken is ruim ƒ3.500,-. De maximale wachttijd was ander half uur, na twee uur 's middags kon iedereen weer meteen inschepen Zaterdagochtend en zondagavond was slechts heel even sprake van auto's die moesten wachten. Teso zette vrijdag t/m zondag 8.200 personenauto's over, 964 méér dan in '97 (+13.32%). Het aantal passa giers was 11,08% hoger dan een jaar terug (nu 33 385). Zaterdag gin gen liefst 1.008 (brom)fietsen en motoren aan boord. Deze categorie vertoonde een stijging van 8,45% ten opzichte van '97. Ook het ver voer van aanhangers en vrachtau to's steeg fors. De drukte was ook zichtbaar op de noodcamping, die zondagavond flink gevuld was. Verder verwerkten Een 81 -jarige vrouw uit Den Burg maakte zaterdagmiddag een onge lukkige val op de Willem van Beieren- straat toen zij naar de bakkerswagen liep. Zij struikelde en viel onzacht te gen de wagen aan. De vrouw raakte even buiten kennis en moest per ambulance naar een huisarts worden vervoerd. Zang, muziek en magie boeiden gistermiddag badgasten en eilanders op het dorpsplein van De Koog. Artiesten van de Horizontoer, die voor de tiende keer langs de Waddeneilanden trekken, zorgden grote 'Icarus-vogel' die vrijdag op de voorpagina van de Vakantiekrant prijkte, was weer van de partij De ont zagwekkende verschijning deed me nig kind veilig wegkruipen. Even later konden de kinderen weer vrolijk voor een prettige atmosfeer. Het zwaaien met de feestballonnen, die publiek genoot in het warme zonne- wegens het 10-jarig jubileum werden tje en beloonde de acts met een al uitgedeeld. Jong en oud klapte en even warm applaus. De toeschouwers begroetten o.a. een opvallende oude bekende: de levens- zong mee met verschillende muzikale optredens. Wegens een apparatuur- storing kreeg de band K'Bamm extra speeltijd, maar dat was allerminst een ramp. Met hun frisse geluid maakten de muzikanten pure reclame voor hun optreden van 's avonds in café De Kuip Het middagprogramma kreeg een spectaculair slot met een optreden van de Duitse illusionisten Zick-Zack. Het trio presteerde het om een dame horizontaal in de lucht te laten han gen. Gisteravond werd de toer afge sloten met een reeks optredens in vijf horecabedrijven aan de Dorpsstraat Mogelijk is de tiende Horizontoer te vens de laatste. Als er volgend jaar niet genoeg sponsoring is. vaart het schip met artiesten waarschijnlijk met uit. Entreegeld heffen vindt de orga nisatie geen oplossing, want het feit dat de optredens gratis zijn, draagt in hoge mate bij aan de ontspannen sfeer. aï botsing gebeurde omstreeks 6® Nuurtussen de afrit van de boot bï eerste stoplichten. Het ver t's "emde hiervoor af, maar een xf' «obiliste uit Utrecht had dat te IS ride gaten. Zij knalde bovenop 1 "oorganger, eveneens een 9 uit Utrecht. Op haar beurt tri die tegen een andere auto. bestuurster van de middelste '"erd per ambulance naar het Vriuis gebracht. Ook twee inzit- "1 van beide andere wagens zich daar behandelen. Alle 5Sliepen forse schade op. Een sterk staaltje Illusionisme op hel Koger dorpsplein. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1