'Heeren' zorgen voor boeiende theaterreis Een avond nostalgisch amusement van klasse teso Agenda Zestien acts in 2,5 uur Russisch Staatscircus in De Koog: 1-1-2 TEXELSE COURANT Bomenwandeling DAAR RED JE LEVENS MEE Kijk ook in de Vakantiekrant Alle ringen voor Frits/Elles Witte DINSDAG 11 AUGUSTUS 1998 ruimtes en de attributen in het mu seum. Inboorlingen Vervolgens maken we de lange reis mee naar de Oost De Hollandse varensgasten ondergaan het strenge regime aan boord, de hitte, stormen, ziektes en andere ontberingen. On derweg laten velen het leven. 'Er zijn er weer twee van de ra gevallen, als dit zo doorgaat bereiken we Indië nooit!' De nuchtere Hollanders maken ken nis met vreemde volken en culturen (Zuidelijk Afrika, Arabië. Indie, Ja pan). In het Arabische Mocha wor den door de Hollanders koffiestekjes geroofd om deze in Indie te planten en zo de bodem te leggen voor de Javaanse koffiecultuur We zien tij dens de reis dansende Afrikaanse inboorlingen, een Arabische danse res. een wajang spel. een Japanse theeceromonie, alles boeiend ver beeld door de drie acteurs, met ge bruikmaking van een beperkt aantal attributen en steeds prachtig belicht. Dinsdag 11 augustus: In Cinema Texel draait om 14.00 uur Het Magische Zwaard, om 16.00 uur Jacht op de Kleintjes en om 19.00 en om 21 30 uur Lethal Weapon 4. Vanaf 19.30 uur vergadert de ge meenteraad in het raadhuis in Den Burg Publiek is welkom. Ra dio Texel verzorgt een recht streekse uitzending via 106.1 FM of 98 5 kabel Agendapunten o.a, rampenplan, duurzaam toerisme, controle- en handhavingsbeleid en telefonische bereikbaarheid. In de RK-kerk van De Cocksdorp wordt een zomeravondconcert gehouden met orgel en fluiten. Aanvang 20.15 uur, toegang gra tis Na afloop collecte In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn brengt Myriam Mul der haar nieuwe programma, 'Contact'. Aanvang 21 00 uur, toegang 20,-. vriendenprijs ƒ15,- SBB-excursie 'schemeren in de Slufter'. Aanmelding en inlichtin gen via EcoMare, telefoon 317 741. Woensdag 12 augustus: In Cinema Texel draait om 14.00 uur Het Magische Zwaard, om 16 00 uur Jacht op de Kleintjes en om 19 00 en om 21.30 uur Lethel Weapon 4 In Beverwijk verdedigen vijf com binaties de Texelse eer in het Ne derlands kampioenschap ring steken. Aanvang 14.00 uur Het IVN houdt een bomen- wandeling door Den Burg, aan vang 19.30 uur, start bij Burgwal 37. Donderdag 13 augustus: Om 14.00 uur gaat bij De Schuil hut achter de NH-kerk van De Koog een historische route van start. Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen doorgaans met anderen meerijden. van Dukhnovski Groep, die lichaams- beheersing en humor combineren tij dens hun act op een buigzame evenwichtsbalk Hoogtevrees Het publiek maakt zich op voor de fi nale. De piste vult zich met rook. De( trapezegroep 'The Flying Anieskin' kondigt zich aan. Als de rook is op getrokken, ziet het publiek hoe Batwoman en haar kornuiten vanuit de nok van de tent door de ruimte razen. De veilige stoel waarop ik zit, lijkt te zweven als ik kijk naar het schouwspel hoog boven mij Een cu rieuze vorm van hoogtevrees. Aan het slot van hun nummer ontlaadt de bij het publiek tot grote hoogte opgelopen spanning zich in een ovationeel applaus. Het is inmiddels tien over elf als het publiek de circustent verlaat en de il lusie verruilt voor de realiteit. De mu ziek van het Groot Circusorkest ebt langzaam weg. De Koog lijkt bij volle maan een oase van stilte. De avond blijft tot het einde toe verrassen. Het Groot Russisch Staatscircus toert dit jaar van maart tot en met de cember door Nederland en strijkt neer in 23 plaatsen. Bij het circus zijn 12.000 artiesten aangesloten. Het Staatscircus beheert twee beroemde circusacademies en 75 circusgebouwen. De Russische circuskunst is ongeveer honderd jaar oud. Eind vorige eeuw 'waaide' deze vorm van amusement 'over' vanuit west-Europa. Kenmerken van de Russische circuskunst zijn professionaliteit en disci pline Het tweeeneenhalf uur durende programma bevat zestien acts. Te zien zijn onder meer jongleurs, ruimte-acrobaten, Youri lllig met zijn dertien roofdieren, Genna Gibadullin met een speciale dierenact en de twee wereldberoemde clowns: Raphael Akopjan en Victor Vassilieff De artiesten worden ondersteund door een live-orkest. Twee Heeren' en éen dame. Links acteur Hans Daalder, die Texelse voorouders heeft. 'Wilt u hier even tekenen?' Alle bezoekers van de voorstelling De Heeren Zeventien zetten met een veren pen hun handtekening in het gastenboek. De spelers zijn deftig gekleed en de sfeer is ernstig. Een maal binnen, in de VOC kamer van het Maritiem en Juttersmuseum. als de voorstelling begint, blijken we hebben ingeschreven op aan delen van de Hollandse VOC Groep, die wereldwijd verspreid Nederlands historisch erfgoed wil exploiteren: 'U heeft al getekend!' Maar gelukkig is er ook luim. De drie 'Heeren' kruipen telkens in een andere huid en tracteren het pu bliek op een boeiende avond. Met het oog op de feestelijke herden king in 2002 dat de Verenigde Oos- tindische Compagnie 400 jaar gele den werd opgericht, heeft Nomade Producties een theaterproductie ge maakt die de komende jaren wordt uitgevoerd op nationale en internatio nale locaties. De eerste voorstellin gen zijn op Texel. Heel passend: de vloten naar de Oost vertrokken im mers van de Rede van Texel. Het Maritiem en Jutters Museum, de ge meente Texel en Teso droegen bij aan de financiering van dit bijzondere theaterproject. In de voorstelling gaat het om het in de markt plaatsen van het VOC- product door adviesbureau B H Consultancy. Het bureau verwacht veel winst van het verbouwen en ex ploiteren van historische gebouwen in Oost-lndië en Japan, voornamelijk als 5-sterrenhotels. het organiseren van cruises naar Batavia (met aan boord historische maaltijden als raas donders met spek) en het aan de man brengen van VOC-souvemrs De handelsmaatschappij VOC stond aan Morgen houdt de Texelse afdeling van het IVN weer een wandeling langs talrijke bijzondere bomen in het centrum van Den Burg De excursie, onder leiding van Peter Ampt, begint om 19 30 uur bij koffiehuis Burgwal 37, tegenover het postkantoor. Deel name is gratis en bedoeld voor ieder een Voor verder informatie tel. 313 582. de basis van de welvaart van Neder land. het jubileum zal groots gevierd worden. Vanzelfsprekend wordt tij dens de aandeelhoudersvergadering ook kritiek geleverd. De overheids steun voor de plannen gaat ten koste van ontwikkelingshulp; de winsten ko men niet ten goede aan de plaatse lijke bevolkingen. Een sponsor maakt zich zorgen of zijn product voldoende in beeld zal komen Ook iser com mentaar op de vrouwvriendelijkheid van de plannen Alle kritiek wordt weggewuifd. Dronken boel Vervolgens worden de bezoekers aandeelhouders uitgenodigd mee te rug in de tijd te gaan. We zijn dan getuige van een VOC-vergadering in 1727, wanneer de VOC 125 jaar be staat. Er wordt gedebatteerd over handelspolitiek. De koffie is een be langrijk onderwerp. Een mevrouw Swellengrebel klaagt over de verwil derde zeden bij de Hollandse man- (Foto Bon Koning) nen in Batavia: velen hebben volgens haar een zwarte bijslaap 'Laten we daarom nette Nederlandse wees meisjes naar Indië sturen.' Voorzitter Brandaris sluit de vergade ring: 'Mag ik u nu noden aan de slempt' Dan volgt een prachtige dronkenschapscene waarbij de heren en dame hun eigen belangrijkheid verheerlijken door een dans met schilderijlijsten. Hierna gaan we met de acteurs een trap af. naar het scheepsinterieur in het MJM. We bevinden ons dan aan boord van een schip van de VOC, dat zal uitvaren van de Rede van Texel voor een reis om de Kaap, om koffie- plantjes te brengen naar Batavia. Opeens zien we hier een surrealistisch tafereeltje de bevallige mevrouw Swellengrebel die onder water onbewogen keurig een kopje koffie drinkt Het is een voorbeeld van de handige en creatieve manier waarop de theatermakers in deze voorstelling gebruik maken van de Herkenbaar Later, terug in de VOC kamer, bena drukken de heren Brandaris en Hooydonck van B&H Consultancy nog eens de ontwikkelingsdimensie van het VOC-project. Belangrijk inter nationaal Nederlands cultureel erf goed blijft behouden; mensen uit de plaatselijke bevolking kunnen werken in de 5-sterrenhotels dit zorgt voor een charmante Asian flavor* Met het idee van de nieuwe onderneming Hollandse VOC Groep haken de theatermakers in op hedendaagse trends als privatisering, de belang stelling voor aandelen en maken ze bij de aanprijzing van hun VOC- product volop gebruik van het mo derne taalgebruik dat daarbij hoort Het is theater, maar is het onwaar schijnlijk dat in werkelijkheid ook het VOC-]ubileum zal worden gebruikt voor commerciële exploitatie met de beste bijbedoelingen? Dat maakt de voorstelling heel herkenbaar. Tot slot is het aardig e weten dat één van de acteurs, Hans Daalder, zijn roots op Texel heeft: hij is een afstammeling van Jacob Daalder, naar wie de open bare basisschool in Oosterend is ge noemd. Niek Groot Gezien eerste voorstelling, vrijdag 7 augus tus. Tot en met zaterdag15 augustus is er dagelijks een voorstelling, 's avonds om 20.00 (prijs f 10,- per persoon). Hooggeëerd publiek! Welkom in onze piste. De artiesten staan voor u klaar, het circus kan beginnen De stem van de spreekstatmeester schalt door de tent. Zo begint ie dere circusvoorstelling, waar ook ter wereld. Ook in La Grande Chapiteau', de 2500 plaatsen tel lende tent van het Groot Russisch Staatscircus dal in De Koog is neergestreken. Bezoekers krijgen er deze week een afwisselende show van prima niveau voorge schoteld. Impressie van een ver rassend avondje uit. De public relationsmanager kijkt te vreden om zich heen 'Voor een pre mière is de tent heel goed gevuld', meldt hij, 'zeker na zo'n zonnige dag'. Het publiek wordt inmiddels opge warmd door een onmiskenbaar 'echt' circusorkest schellende blazers, dreunende bassen en een bij tijd en wijle alles overheersende drumsectie De circussfeer is vanaf de eerste klanken aanwezig. Het programma dat het Groot Rus sisch Staatscircus brengt, is zeer gevarieerd. In hoog tempo volgen de acts elkaar op. Jongleurs, acrobaten, roofdieren, clowns, paarden en trapeze-artiesten passeren de revue. En altijd is daar de clown Raphaél Akopjan. Hij vermaakt het publiek tus sen de programma-onderdelen door, jonglerend met een paar flessen, goochelend en balancerend op een klapstoeltje. De mimiek van deze ex- acrobaat en trapezewerker doet vooral de kinderen in het publiek het ene moment schateren, terwijl ze even later intens meeleven als de clown ontroostbaar verdrietig is Als de kleine man theatraal een traan wegpinkt, kun je een speld horen val len. Kip De clown maakt plaats voor een bonte verzameling dieren: honden, poezen, bokken, een kip. De laatste oogst een daverend applaus als ze onder tromgeroffel van de ene naar de andere hindernis springt. Twee meisjes uit het publiek worden in de piste uitgenodigd. Zij mogen de strijd aangaan wie het hoogst kan springen' zij of de nerveus rond rennende poedel. De strijd is ongelijk: de poedel springt vier keer zijn eigen hoogte Applaus is er echter voor ie dereen De meisjes wanen zich voor eén moment circusartiest Van elastiek Een van de hoogtepunten in deze circusshow is het laatste nummer voor de pauze. De noord-Osetische ruiteracrobaten razen met hun vier paarden door de piste. De ruiters halen de meest halsbrekende toeren uit Vooral de kleine amazone spant de kroon. Haar kunsten doen een bejaarde heer uit het publiek verzuch ten: 'Ze is van elastiek', om vervol gens deze constatering nog vier keer te herhalen. Na de pauze (waarin de kinderen gra tis kunnen paardrijden) is de piste getransformeerd tot een drie meter hoge kooi. Op twee meter afstand van een vervaarlijk brullende tijger lijkt die tijdelijke behuizing meer dan terecht Dompteur Youri lllig beweegt zich traag temidden van zijn dertien roof dieren: vier tijgers, twee leeuwinnen, drie luipaarden, twee zwarte beren, een hyena en een lijger. Spontane romance De spreekstalmeester laat ons weten dat de lijger Sheena heet en een krui sing is tussen een leeuw en een tij ger. Het beest is het resultaat van een spontane romance tussen een tijger moeder en een leeuwenvader. Ademloos ziet het publiek hoe een zwarte beer een lekkernij uit de mond van de dompteur hapt. Het als 'uniek in Europa' aangekondigde roofdierennummer mist zijn uitwer king niet. Verschillende toeschou wers klampen elkaar vast en een aantal kinderen zoekt een veilig heen komen op de schoot van vader of moeder. Na afloop van deze act wordt de kooi in hoog tempo afgebroken, een schouwspel op zich De internationaal meermalen gelau werde clown Victor Vassilieff doet zijn intrede en laat de harten van het pu bliek letterlijk sneller kloppen Hij wordt opgevolgd door de acrobaten Braaf pootje van de tijger. Acrobatiek op hoog niveau. Tekst en foto's: Ruud Nooy De grote tent van het Groot Russisch Staats circus staat tot en met zondag 16 augustus aan de Nikadel in De Koog. 'La Grande Chapiteau" heeft een capaciteit van 2500 zitplaatsen. De circusvoorstelling begint om 20.15 uur. Op zaterdag en zondag ook om 16.00 uur. Bij regen Is er een matineevoorstelling om 14.00 uur op dins-, donder- en vrijdag. De toegangsprijzen va riëren van 20,- (ring) tot ƒ50,- (loge). Kin deren van 3 tot en met 12 jaar, 65-plussers en CJP-houders krijgen ƒ5,- korting. De circuskassa is dagelijks geopend van 10.00- 20.00 uur. Kaarten zijn ook verkrijgbaar bij een aantal voorverkoopadressen op Texel, onder andere de VVV aan de Emmalaan in Den Burg. Telefonisch reserveren kan via de circustelefoon: 0900-1122333. publiek naar de soms halsbrekende toeren. Er is méér te doen op Texel. Kijk niet alleen naar deze agenda maar ook naar het overzicht in de Vakantie krant, die in het seizoen we kelijks verschijnt. Veel van de daarin aangekondigde evenementen en activiteiten zijn ook voor Texelaars inte ressant, De gratis Vakantie- krant wordt wekelijks ver spreid als bijlage van de Texelse Courant en is daar naast voor ieder los verkrijg baar op circa 150 plaatsen op het eiland. De Vakantie krant verschijnt alleen op Texel. Tijdens de vijfde ringsteek wedstrijd, die vrijdag in Oosterend werd gehouden, slaagden Frits en Elles Witte (van 'Julia') er in alle ringen te steken. Ook de gast- steekster miste er geen, zodat va der en dochter Witte met het onge looflijke aantal van 21 punten wonnen. Er deden vijftien combi naties mee. Het spektakel trok mei direct erg veel toeschouwers. Velen hadden kenne lijk besloten naar het strand te gaan, tijdens deze eerste 'echte stranddag' van het seizoen Achter Frifs en Elles Witte werd ste vig strijd geleverd om de tweede plaats, waarbij zelfs een barrage geen beslissing bracht, aangezien zowel Sara Keijser als Maroes Albers daarin alle ringen stak. Daardoor werd de uitslag van de eerste drie ronden bepalend en legde Albers (sa men met koetsier Lisanne de Leeuw) beslag op de tweede plaats. Sara Keijser en Piet Bakker (Ooster werden derde. Opmerkelijk was dat maar liefst: toeristen alle ringen staken in de: ciale gastenronde. Annemanek» Veen uit Delft en mevrouw Va» Vlist uit Krimpen aan de IJssel dienden beiden een beker me' logo van de club met deze prest De snelste combinatie werd gevo door Gerard du Porto en EvelienD ker. Zij hadden slechts twaalfsK den nodig tussen ring 1 en 3 en- gen daarvoor de prijs van oud-hoefsmid van Oosterend, heer Sieme Keijzer. De familie K« mans tenslotte ontving aanmoedigingsprijs van CavoLa'» De volgende wedstrijd wordt do»» dag gehouden in De Cocksdorp,J vang 19.00 uur (opstellen aa»^ Langeveidstraat) Vijf combW doen een dag eerder mee aan Nederlands kampioenschap Beverwijk, te weten Biem Bianca Schraag, Frans Bakker®5 Schol, Frits en Elles Witte, Re' José Eelman en Joop en Joke M» Deze wedstrijd begint om 14.0u- In Cinema Texel draait om 14 00 uur Het Magische Zwaard, om 16 00 uur Jacht op de Kleintjes en om 19 00 uur en 21 30 uur Lethel Weapon 4. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 16.30 uur de kindervoorstelling 'Op zoek naar farao Toetjetoe van theater groep de Vantasjes De toegang is gratis. SBB-excursie op de Hogeberg. Deelname 7,50, tocht duurt twee uur inlichtingen en opgave via EcoMare, tel 317 741 Om 19.00 uur starten in De Cocksdorp de ringsteekwed strijden die meetellen voor het Texels kampioenschap Op het dorpspleintje van Den Hoorn binden vanaf 19 00 uur touwtrekkers met elkaar de strijd aan. Vrijdag 14 augustus.' In Cinema Texel draait om 14.00 uur Het Magische Zwaard, om 16 00 uur Jacht op de Kleintjes en om 19 00 uur en 21.30 uur Lethel Weapon 4 Zaterdag 15 augustus: Vanaf 10.00 uur is er kinderker- mis op de Groeneplaats in Den Ademloos kijkt het De aanstekelijke clown aan het eind van de show bedankt. Burg Duur tot 15.00 a 16.00, afhankelijk van weer en be» stelling. Op de tennisbanen van Oj aan de Emmalaan in Den Bm een recreatief dubbeltotn voor dames en heren 50+,; vang 13.00 uur. In Cinema Texel draait omt uur Het Magische Zwaard 16 00 uur Jacht op de Kleintje om 19 00 uur en 21.30 uur Le Weapon 4 <n>! Halfuursdienst. Teso m donderdag 13 en vrijdag 14 gustus extra afvaarten van (van Texel) tot en met 1605 (van Den Helder. Ook zate 15 augustus van 8.35 tol en 15 05 uur en zondag van lf tot en met 20.05 uur. Wachttijden. Vrijdag 14 ag tus moet op Texel tussen 9.0 15.00 uur worden gerekend een wachttijd van één lol ari half uur. In Den Helder word; sen 12.00 en 17.00 uur wachttijd verwacht van een» uur. Op zaterdag 15 augustus ir zowel in Den Helder als op T; tussen 10.00 en 14 00 uurn den gerekend op een wach van een half uur. Hoogwater te Oudeschil Aan het strand is het ongeveer«n eerder hoogwater De zon komi gustus op om 06.28 uur en om 20 55 uur 14 augustus laatste tier, 17 augustus doodtij. Di. 11 Wo. 12 Do. 13 V r. 14 Za. 15 Zo. 16 Ma. 17 Di. 18 0.17 0.40 1.00 1.30 2.17 3.27 5.00 11.55i 12.24: 13.05: 13.55i 1440: 15 40i 18.15

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2