Overkanters domineren autocross Niets en niemand kan 'locomotief' stoppen Hollandse muziek in tropische sfeer 1-1-2 Geknip^O TEXELSE COURANT ••••;- r. Jordy Vinke wint tijdrit met gemak SVO-training Snorfietser valt Kamperen bij de boer concurrent kleine campings VAKAI DINSDAG 11 AUGUSTUS 1998 angstaanjagend gegrom en meedogenloze rijstijl verover- ie baan en publiek. Hoogst- rsoonlijk waren ze er ook voor isntwoordelijk dat de tweede ,else autocross er een werd arover nog lang zal worden na sproken. Eigenlijk kleefde (hts een nadeel aan het over voerende optreden van de «kantse Formule 1-rijders: ze jden de Texelaars bijna geheel je schaduw. isuprematie van de overkanters (of tin-Texelaars. zoals MAB-voorzit- Henri van Maldegem ze steevast ent) was legendarisch maar ook ,oon in droge cijfers te vangen. Waar de Texelse Formule 1 -coureurs zeven ronden reden, reden zij er in dezelfde tijd negen. De logische con sequentie van een groter motor vermogen en buitengewone stuurmanskunst. Wat vooral opviel was dat de heren, die jaarlijks zo'n vijfentwintig wedstrijden rijden, in de bochten nauwelijks gas terugnamen. Buiten westen Symbool voor hun genadeloze rijstijl stond de 55(!)-jarige Toon Vronink. We schrijven de tweede manche, op een moment dat twee auto's na on derling gebakkelei hulpeloos met hun neus over het randje van de sloot hangen. Reden voor de dichtbij staande baancommissaris met de gele vlag te zwaaien, een aansporing tot voorzichtig rijgedrag. De veteraan Vronink doet echter of zijn neus bloedt en ramt één van de auto's hard achterop. Gevolg van deze klap in zittende Klaas Wink raakt buiten wes ten, Vronink zelf belandt in de sloot Nadat de ravage is opgeruimd en Wink in de ambulance geholpen (de gevolgen bleken later mee te vallen), meent Vronink zijn rit gewoon te mo gen vervolgen. De wedstrijdleiding besluit echter anders en dis kwalificeert de Zuidhollander Om standers vertellen later dat ze nooit iemand zo hard hebben horen vloe ken. Superfinale Vronink liet zich door deze tegenslag niet uit het veld slaan. Hij slaagde er alsnog in zich voor de finale te plaat sen en tenslotte ook nog voor de superhnale In deze afsluitende wed strijd, waarin alleen de beste tien overkanters en de beste tien Texelaars uitkwamen, toonde de ve teraan zich superieur Terwijl zijn con currenten elkaar uitschakelden, reed Vronink met ogenschijnlijk groot ge mak en met meer dan een halve ronde voorsprong naar de overwin ning. 'De baan, het publiek de hele entou rage ik heb het best naar m'n zin gehad', verklaarde hij na afloop kalm. En vanwaar zijn woede eerder op de middag? 'Ik werd gediskwalificeerd. Maar ik was me van geen kwaad be wust.' De superfinale was met recht het klapstuk. Opgejut door de forse overwinningspremie (ƒ1500,-) trok ken de deelnemers ten strijde Duide lijk was dat alleen de eerste plaats telde, want geen risico werd ge schuwd. Het behoorlijk talrijke pu bliek, dat door grote stofwolken af en toe behoorlijk op de proef werd ge steld, genoot met volle teugen. Re gelmatig kwam het ogen tekort om alle crashes te volgen en om de ha verklap moest de wedstrijd wegens dreigend gevaar worden stilgelegd. Tot de eerste uitvallers behoorden Terwijl de kansen van een concurrent zijn verkeken, probeert 'buiten-Texelaar' Fred Hink zijn weg te vervolgen. alle stuiten stofwolk: Toon Vronink in zijn 'locomotief'. Eén van zijn tegenstrevers Ml kwijtgeraakt. Na iedere manche werd de kapotgereden baan besproeid. fürends is erg blij met zijn overwinning in de Texelse Formule 1-finale. Peet Boer sen denkt er het zijne van. (Foto s joop Rommeis) Nico Uitgeest (hij belandde aan de overzijde van de sloot in de bomen) en Dirk Barends, die in de 'Texelse finale' nog vakwerk had afgeleverd en op soevereine wijze de zege voor zich had opgeëist. Ditmaal verging het hem beduidend minder, want de wedstrijd was amper begonnen of zijn auto stond alweer - danig gehavend - op het middenterrein Vervelend, want de Oudeschilder kottervisser had zijn zinnen gezet op een mooie prestatie in de asfaltraces'in Lelystad, komend weekend Of hij zijn wagen op tijd weer in orde krijgt, moet maar worden afgewacht. Angst Collega Peet Boersen had zijn week end niet. Dat begon al zaterdaga vond, toen hij bij het afstellen van zijn auto op een parkeerterrein in Den Burg uit de bocht vloog en forse schade aanrichtte aan een kraan van Willem Bakker. In de wedstrijd bleef hij wel in de baan, maar bezorgde een onwillige schakelbak hem veel hinder en bleek een tweede plaats in de Texelse finale het best haalbare. In de superfinale beleefde Boersen een droomstart, maar boezemde de overkantse concurrentie hem zoveel angst in dat hij te veel tempo bleef maken op een stuk waar dat met kon en zijn auto een fraaie pirouette maakte Daarna herstelde hij zich knap, reed hij de race als eén van de weinige Texelaars ook uit, maar voor kwam nieuwe materiaalpech dat hij nog kon meestrijden om de overwin ning. Mismoedig stelde hij vast dat hij tenminste genoeg tijd heeft om zijn wagen te repareren 'Ik wil altijd wel varen, dat maakt me niks uit. Behalve twee weken: na de eerste en na de tweede cross.' Ontevreden Broer Jaap, winnaar van de eerste cross, had eveneens reden ontevre den te zijn. Hij reed een prima eerste manche, maar kreeg daarna ook te kampen met kapotte onderdelen. Met veel moeite slaagde hij er alsnog in zich voor de finale te plaatsen, maar daarin ging het snel mis. Vermeldenswaard is tenslotte nog het optreden van Nico Blonk (hij reed uiterst degelijk en werd Texels 'over- all'-kampioen) en van Fred Hink en Engelsman Kev Smith. Beiden maak ten hun faam meer dan waar. Smith viel weliswaar buiten alle prijzen, maar zijn vechtlust was ongeëve naard In de superfinale slaagde hij er zelfs met twee lekke achterbanden in lang strijd te leveren. Hink won de finale van de overkantse coureurs en mocht bij de prijsuitreiking ook de prijzen voor de tweede, derde, vierde, vijfde en zesde plaats in ontvangst nemen. De eigenlijke winnaars von den het namelijk met de moeite waard ze even op te halen. Ondergesneeuwd Als gevolg van het geweld In de For mule 1 raakten de andere verrichtin gen enigszins ondergesneeuwd. Dat was vooral jammer voor Peter Betsema, die in de 4 cilinder-vrije klasse van start tot finish domi neerde Tussendoor belandde hij zelfs eenmaal in de sloot, maar om dat dat buiten zijn schuld gebeurde - een concurrent raakte hem toen met de gele vlag werd gewapperd -. mocht hij na het oponthoud zijn weg vervolgen en won. Jan Jacob ('Karei') de Jong zorgde nog voor een beetje concurrentie, maar hij strandde tenslotte met pech. Rene Hoep werd in deze klasse ver dienstelijk tweede Afvlakken De rodeorijders slaagden er met in voor net zoveel ravage te zorgen als vorige keer. Dat had te maken met de aanwezigheid van de overkantse Formule 1-rijders. Hun snelheid (en de kans op ongelukken) werd zo ge vreesd dat de organisatie had beslo ten de bocht bij de weg sterk af te vlakken. Een begrijpelijke maatregel, maar gevolg was dat vrijwel geen coureur op die plaats te water raakte. Veel indruk maakte Hans Arnout, die hard reed en knap stuurde, maar in de finale plots ondersteboven naast de baan lag. Marcel Kloos, Sander Witte en Jan Zijm deden eveneens van zich spreken. Marco Zuidewind kwam ten slotte als winnaar uit de bus. Witte greep met minimale voorsprong op Zijm de overall-overwinning Vergelding Voor veel spektakel zorgden tenslotte Kees Jimmink en Pablo Brandenburg, in deze Hollandse zomer uit wend op de dag van het Hot- '4sMuziekfestival strandweer... fanks het luchtige programma 'het niet verwonderlijk dat het 'Hekzich zaterdag aanvankelijk ssaal aan zee vermaakte. Pas fc'op de middag stroomde het volk richting Den Burg, mede ge lokt door Bonnie St. Clair. De zangeres ontpopte zich als een echte vakvrouw, die erin slaagde het landerige publiek mee te krijgen. Haar oude hits gingen er nog in als koek. Een beschonken toeschouwer die probeerde haar optreden te versto ren. kreeg geen kans. Bonnie liet hem gewoon even zingen en toen was het snel afgelopen met diens bravoure. Na haar optreden kreeg ze van di verse kanten spontane bedankjes. Eén Texelse fan wist het zelfs lol een stevige omhelzing te brengen die weinig anders deden dan concur renten uit de weg ruimen. Hoogtepunt voor Brandenburg was een vergeldingsactie tegen Cor Snoeij. die in de eerste cross als achterblijver een voorop rijdende maat van Brandenburg van de baan had gere den en daarmee had gezondigd te gen een ongeschreven wet van de Texelse autocross. Brandenburg zag zondag, tijdens een onbewaakt ogen blik, zijn kans schoon, waagde een riskante afsnijpoging via de spring- schans en ramde de juist op dat mo ment voorbij rijdende Snoeij recht in de zijkant. Het bezorgde Branden burg met de overwinning, ook geen premie, maar de genoegdoening was groot Uitslagen Formule 1 1 Dirk Barends 2 Peet Boersen 3.Nico Uitgeest; overall Nico Blonk. Overkanters: 1 Fred Hink Superfinale: 1 Toon Vronink. Beste Texelaars Piet Koning. Daniël Bonne en Peet Boersen 4 cilinder vrije klasse. 1 Peter Betsema 2.René Hoep 3.Rob Slik; overall Peter Betsema Rodeo: 1 Marco Zuidewind 2.Jan Zijm 3.Kees Jimmink; overall Sander Witte. Ongerust drommen omstanders samen bij Klaas Wink, die bewusteloos in zijn auto zit. Jordy Vinke heeft vrijdag onder ide ale omstandigheden de door de wielervereniging georganiseerde tijd- SV Oosterend houdt vrijdag de eer ste training van het nieuwe voetbal seizoen Behalve senioren zijn ook A- junioren en recreanten van harte welkom om onder leiding van Bep Vonk aan de conditie te schaven. Na het vertrek van enkele spelers be schikt SVO over een smalle selectie, zodat het van belang is dat iedereen straks fit aan de competitie begint. Getraind wordt op dinsdag- en vrijdagavond, aanvang 19.30 uur. Komende zondag speelt SVO de eer ste oefenwedstrijd. Op het eigen veld ontvangen de 'gortbukers' om 17.00 uur Texel '94 2 rit over 32 kilometer gewonnen. Hij deed dat met overmacht en finishte in 44.13 minuten, een gemiddelde van maar liefst 43.5 kilometer per uur Nummer twee Ivo Witte volgde op eerbiedige afstand. Hij deed er ruim een minuut langer over. 45.32. Derde werd Jan Zijm. die 47.44 op de klok ken bracht. Gastrenner Jan Roelof Hessels, de jeugdige Ricardo de Graaf en Willem van Tatenhove de den het ook met slecht en eindigden - alledrie ruim binnen de 50 minuten Snelste dame was Marijke Stark (58 33), voor Nicolien Ran (59.21) De enige jeugdrenner Maarten Willem Kuyper reed 16 kilometer en deed daar 38.00 minuten over. Totaal kwamen dertig renners aan de start. DAAR RED JE LEVENS MEE "ie bulten spelen?' Deze en andere meezingers van Bonnie St. Clair gingen er nog in als koek. (Foto Joop Rcmmets) 's Avonds was het een gezellige boel In de café s. Hier bespeelt Kees Tesselaar het pu bliek In De KarsebOOm. (Folo Frans Hopman) Evenals vorig jaar was de solexrace op de Groeneplaats een succes Na- dal hij donderdagavond op de kunst veiling in Den Hoorn nog verplicht zijn mond moest houden, gingen bij speaker Martin Trap ditmaal alle rem men los. Hij leverde niet alleen knots gek commentaar, maar zweepte ook toeschouwers en rijders op. Zelfs aar zelde hij niet af en toe een duwt/e uit te delen, waardoor de potsierlijke 'coureursin de waterbak belandden. Opmerkelijk was ook de rol van festi val-organisator Joop Groen, die zich als starter van het ludieke spektakel helemaal uitleefde. 's Avonds was de belangstelling in de vijf deelnemende zalen redelijk. Op de terrassen, waarde muziek door de geopende ramen ook was te horen. was het eveneens goed toeven. Te gen enen vertrok een deel van het uitgaanspubliek richting De Koog. dat 's zomers de grootste aantrekkings kracht heeft Aan de artiesten in Den Burg lag het met. want die leverden in alle gevallen goed werk. Pech had de organisatie met hit zangeres Nasty, die op de festivaldag afbericht deed wegens een sterfge val. Op het nippertje werd zij in Question Plaza vervangen door carnavalszanger Arie Ribbens ('Brabantse nachten zijn lang', 'Polo naise Hollandaise'). Een vergezochte oplossing, want 's morgens zat Ribbens nog in Griekenland. Op de Pontweg, tussen de Kam- perfoelieweg en de Kamerstraat, raakte een 25-jarige man uit Nieuwer- kerk a/d IJssel in de nacht van zater dag op zondag met zijn snorfiets de trottoirband en kwam lelijk ten val. De politie kwam erbij, maar contateerde dat de verwondingen beperkt bleven tot schaafwonden en builen 'Gedurende de zomermaanden zitten we toch wel vol, maar in de iets rusti gere periode gebeurt het regelmatig dat een boer op zijn erf tenten heeft staan die anders bij ons op de cam ping een plek hadden bezet. Dit scheelt ons dan ook behoorlijk in de portemonnee.' Dat zeggen Ilse en Rob Stapersma van camping De Koorn-aar in een artikel in De (Financiële) Telegraaf. Het duo, sinds tien jaar eigenaar van het 123 plaatsen (huisjes en tenten) tellende terrein, legt daarin uit dat de boeren op Texel geduchte concurren ten zijn geworden, ook al omdat ze meestal niet bereid zijn grond te ver kopen voor de uitbreiding van de re guliere kampeerterreinen De Sta- persma's doen hun uitspraken in een speciale zomerrubriek, die 'noeste werkers" portretteert 'terwijl de rest van Nederland op zijn lauweren rust'. Het terrein heeft momen teel 123 kampeerplaatsen ,i waarvan 57 plekken geschikt] zijn voor tenten. „We willen graag het aantall tentplaatsen uitbreiden, maari het grote probleem daarbij irf de grond", zegt Rob. Bijna allq grond op het eiland is in han^ den van boeren en juist zij willen daar vaak geen af stand van doen. De twee camping eigenaren zijn al jaren met de boer, die zijn bel drijf vlak achter de Koorn-aaf heeft aan het onderhandelen! over de verkoop van een stukl land. Het merendeel van de boei ren op Texel is daar niet j^nigop. Zelf gebruiken

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5