Jan en Paula prediken eenvoud op het strand 'Het totaal afhankelijk zijn vond ik het ergst' ln 40 jaar van huisje tot windscherm Luuk Flisijn over Guillain Barré Syndroom: Onderzoek Kijk uit met barbecuen Grote schade na inbraak garage TEXELSE p C0URANT storten. Niet na alles wat we hebben doorgemaakt.' Alfabet Zijn dochters herkenden hem bij aan komst amper In vier weken tijd bleek hij 25 kilo afgevallen Er volgden twee weken intensive care in Amsterdam. Flisijn werd totaal geïsoleerd, omdat het AMC bang was voor de buiten landse ziekenhuisbacterie MRSA Nadat het zicht in de ogen weer was teruggekomen, kon er weer enigzins worden gecommuniceerd Via een alfabet, want praten kon nog niet 'Ik wees letters aan, waarna Luuk door knipperen met zijn oogleden duidelijk kon maken of het bijvoorbeeld ja of nee was', aldus Willy. De kunstmatige voeding werd beetje bij beetje vervangen door vast voed sel en ook het praten kwam weer voorzichtig op gang. Heel zachtjes, maar het begin was er. Televisie Na twee weken werd hij overge plaatst naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder De familie Flisijn be schouwde de overbrenging als een goed teken. Na de eerste vraag van neuroloog Kok werd die hoop gelijk weer de grond ingeboord. 'Bent u bang om dood te gaan?', vroeg hij de Texelaar recht op de man af. 'Daar uit leidden we af dat het levensgevaar nog steeds met was geweken en we waren inmiddels zes weken verder. Ik kon me nog steeds niet bewegen Het verplegend personeel raadde Willy aan een tv-tje voor me te kopen. Dan zou ik niet zo afstompen. Het tv-tje kwam er, maar de afstandsbediening aan- of uitzetten kon ik niet Ook daar werd een oplossing voor gezocht Ze legden Texelaar Kees Keyser van het fruitbedrijf bij me op de kamer. Die heeft me keurig geholpen 'Het totaal afhankelijk zijn vond ik het ergste. Je moet iedere vier uur wor den gekeerd in verband met door-' liggen. Je kunt niets pakken, niet eens je eigen billen afvegen. Dat zijn ervaringen die diep ingrijpen. Met sin terklaas lag ik nog op een éenpersoonskamer, tegen de kerst werd ik voor de aanspraak en gezel ligheid op een zespersoonskamer gelegd Omdat iedereen echter met kerst naar huis mocht, lag ik daar uit eindelijk nog alleen M n vrouw kwam met onze kinderen en kleinkinderen kerst vieren. Een thermoskan koffie en gebak mee Naar huis De eerste week van januari mocht Flisijn voor het eerst een weekend naar huis, 13 januari 1994 werd hij definitief uit het ziekenhuis ontslagen Blijvend rolstolpatiënt, was het predi kaat dat hij meekreeg 'Eigenlijk moest ik naar Heliomare om te revalideren, maar omdat dat vanaf Texel voor m'n familie slecht bereik baar was. mocht ik uiteindelijk thuis revalideren Iedere dag maakten we de gang naar de fysiotherapeuten in het Verpleeghuis. Het voelde'echt als een struggle lor life. Alle functies moesten opnieuw worden aange leerd. Ik moest bijvoorbeeld een be ker leren vasthouden, weer leren drin ken. Ik heb al mijn doorzettings vermogen en wilskracht aangeboord. Na 14 dagen kon ik me achter een rollator voortbewegen Ik waggelde af en toe als een eend, maar ik stond rechtop.' De vooruitgang is gedurende de jaren doorgegaan Dwars tegen alle ver wachtingen in, gaat Flisijn nog steeds vooruit. 'Na twee jaar revalideren zei den ze dat de dingen die ik op dat moment niet kon, ook nooit meer zou kunnen. Dat is gelukkig niet waar gebleken.' Ander mens 'Ik heb steeds alle hulpmiddelen die ik niet meer nodig had, de deur uit gedaan. Als je geen rolstoel meer hebt, kun je ook niet in de verleiding komen om hem te pakken Zodoende dwing je jezelf om te lopen. Hetzelfde geldt voor de rollator Het enige hulp middel dat ik nog gebruik is m'n stok. Mijn evenwicht is niet optimaal Iets van de vloer pakken is op dit moment eigenlijk het enige dat ik nog met kan De aandoening heeft van Luuk Flisijn, voorheen secretaris van het Water schap Texel, een ander mens ge maakt. 'De ziekte heeft me gepakt op een moment dat ik niet veel weer stand had Ik had door de fusie van het waterschap een hectisch, zwaar jaar achter de rug Voor we op vakan tie gingen kwam daar nog een zware griep overheen en hadden we een sterfgeval in de naaste familie.' Goed verzorgd Hij zegt nu heel intens te leven, van alles te genieten 'Ik draag als vrijwil liger m'n steentje bij door het rond brengen van maaltijden voor ouderen en vervul een functie in het dagelijks bestuur van de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Ik ben onder de men sen gebleven, ook toen ik in een rol stoel zat Niet alle omstanders kun nen echter met een dergelijke ziekte Het Guillain Barré Syndroom (GBS) treft jaarlijks 150-200 Ne derlanders. Voor zover bekend is Luuk Flisijn de enige Texelaar met deze ziekte. In het Dijkzigt Ziekenhuis in Rotterdam is een internationaal onderzoek gestart naar GBS en de rest- verschijnselen hiervan. Flisijn, die lid is van de patiëntenvereniging Werkgroep Guillain Barré (onder deel van de Vereniging Spier ziekten Nederland) is door de vereniging gevraagd hieraan mee te werken Verleden jaar is hij door neurologen onderzocht tekst met geleerd en kwam het nu opzeggen. Over dankbaarheid en waardering gesproken. Bij de dag Ondanks hun vele bezigheden zullen Jan en Paula zelf niet gauw in de stress raken. 'We leven bij de dag. ..Dag bij dag draag Ik u "Jezelf geen zorgen maken, maar je richten op de dingen die vandaag op je afkomen. Dat is ons geheim om het vol te hou den.' Hoeveel jaar ze nog doorgaanweten ze met. 'Mensen reageren vaak met oh. zijn jullie er nog? als ze ons weer zien staan. Maar we denken nog niet aan stoppen. Dat is afhankelijk van de gezondheid en wat de Heer met ons voor heeft.' Paula geeft aan dat ze nog vol vuur zit 'Een paar jaar gele den voelde ik me ouder. Nu rust ik regelmatig. Elke middag ga ik een kwartiertje plat, dan kan ik er de rest van de dag weer tegenaan. Frans Hopman omgaan. Er zijn mensen die je mij den. Je echte vrienden hou je over Ik weet niet of ik het zonder Willy al lemaal zou hebben gered. Ze heeft me er echt doorheen gesleept. We deden altijd al veel samen, maar nu zijn we onafscheidelijk. In dit verband wil ik ook m'n oudste broer en schoonzuster en zuster Gregoria noemen, een non uit het ziekenhuis in Aruba, die tegenwoordig in Neder land woont. Laatst hebben we haar opgezocht, ze herkende me totaal niet nu ik m'n gewone gewicht weer terugheb- Ach. er hebben zoveel mensen goed voor me gezorgd. Er zijn eigenlijk maar twee zaken die we na mijn ziekte vermijden. Medische programma's op de televisie en op vakantie gaan. Dat is nog te beladen Margreet Berndsen Het Guillain Barré Syndroom doet zich in twee vormen voor. De virale vorm voor zover be kend onder meer een rest- verschijnsel van griep - en de bacteriële vorm, die je kunt op lopen als gevolg van het eten van besmette kipproducten De Con sumentenbond heeft aangetoond dat 74% van het Nederlandse kippenvlees de darmbacterie Campylobacter jejuni bevat. Vooral tijdens het barbecuen in de zomer is er gevaar voor be smetting aanwezig. Dit kan wor den voorkomen door de kip eerst enige tijd goed te koken en de producten daarna in aluminium folie te wikkelen en ze verpakt en wel te barbecuen Een tweede voorwaarde om besmetting te voorkomen is het zorgvuldig scheiden van kip- en rundvlees [kruisbesmetting]. Beide vlees soorten mogen nooit met elkaar in contact komen voor ze in de pan liggen. Vergeet ook de snij plank niet. die tussendoor goed moet worden schoongemaakt Als aan deze voorwaarden is voldaan, is er geen enkele reden om geen kip te eten. Bij een inbraak in een garage bij zwemparadijs Calluna zijn diverse vernielingen aangericht. De ravage werd vrijdagmiddag ontdekt. Een hek was afgebroken, een brievenbus ver nield, diverse regenpijpen losgetrok ken, vuilnisbakken omver getrokken, een wc en thermopaneruit bescha digd en de chloortank versleept naar het voormalige buitenbad Verder bleek een kettingzaag gestolen. De jonge Paula bijna 40 jaar geleden in actie bij het toenmalige strandhuisje. De boodschap is echter dezelfde ge bleven. Volhardend en met grote be zieling brengen oom Jan en tante Paula een fragment uit de bijbel tot leven, meestal met behulp van een kleurrijke illustratie Snel overschake lend van Nederlands naar Duits en weer terug proberen ze de aandacht van de jeugd vast te houden 'Ik kijk ze aan, geef ze een knipoog. Dat werkt stimulerend', aldus Jan. 'Of kinderen van nu anders zijn dan vroe ger? Misschien reageren ze makke lijker, stellen ze eerder vragen. Paula vult aan: 'In elk geval hebben ze aan dacht nodig. Als je kinderen voor de tv zet, zijn ze wel zoet, maar hebben ze geen aandacht.' Bemoediging Niet alleen kinderen maar ook hun ouders komen naar de samenkom sten op camping en strand. 'Vaak komen ouderen na afloop naar ons toe. Bedankt voor de fijne bijeen komst, zeggen ze dan, we hebben er veel aan gehad.' Zoals gezegd is de belangstelling in de loop der jaren afgenomen. Jan en Paula wijten dat ondermeer aan de vele andere activiteiten voor vakan tiegangers 'Ze gaan overal op af, maar komen met naar ons Veel men sen betalen liever, dan dat ze zich géven Toch laten Jan en Paula de moed niet zakken als ze maar een handvol toe hoorders hebben. 'Het komt praktisch niet voor dat je denkt: waar doe ik dit allemaal voor? Telkens komt er weer een bemoediging op het goeie mo ment.' Oranje boekje Een steun in de rug vormde de vie ring van het 40-jarig strandjubileum op zondag 2 augustus Diverse trouwe gasten zetten Jan en Paula in het zonnetje Een echtpaar dat vroe ger altijd met een groot gezin tot de schare luisteraars behoorde, zong met een aantal kinderen en kleinkin deren een mooi lied Ook drie Texelse helpers van het eerste uur verzorg den een muzikale bijdrage. Oudste dochter Anja, die bijna op het strand werd geborenzong met haar doch ter een lied en sprak liefdevolle woor den. Het mooist was misschien wel een vrouw, die met een oranje boekje uit 1973 kwam aanzetten Jan en Paula stellen elk seizoen een nieuw boekje met liedjes en verhalen samen De vrouw had destijds als meisje een fe/nz'n vakantie wordt de mens opgejut om achter alles aan ipen, in plaats van tot rust te komen. Men is bang om wat te 5en. Ook kinderen zitten vandaag de dag eivol met van al en nog wat. Maar gelukkig weten ze ons nog steeds te vin- ,'AI40 jaar verzorgen Jan en Paula Brouwer evangelisatie het strand bij paal 19 (De Koog). Nog altijd hebben ze ple- 'iij het verkondigen van de blijde boodschap, al is de be stelling minder dan vroeger. 'Succes kan in dit werk niet. doet het uit liefde voor Jezus, omdat Hij kinderen liefheeft. 0it er maar één. (60) en Paula (62) hebben het de zomer. Naast het beheren hun evangelische boekhandel 't jad in Den Burg houden ze we- diverse bijeenkomsten tegmorgen is er een dienst in de an hoeve Elba (Zuidhaffel) en sdagavond bijbelstudie in het je achter de winkel, brengt het woord Hij is een steraar', zegt Paula, 'ledereen is sm en mag meedoen. Bidden, piol discussie, het kan allemaal, ten kunnen reageren op wat Jan dat maakt het levendig. Wel -er dat er zo weinig Texelaars op men, want Jan is iemand met een Sschap. Hij steekt veel tijd in de ■bereiding en doet telkens wat Jan haalt nooit een oude li tevoorschijn. Ook voor mij is telkens weer een verrassing waar se komt Sterren hp de bedrijven door werkt Jan «nboek, dat in februari zal ver- jten Het gaat over de sterren, sscopen zijn waarzeggerij. Maar lm |e veel uit de sterren aflei- Het zichtbare hemelse gebeuren rei wat er in de bijbel staat. Dit rrterp houdt me al bezig sinds de B»e nog in de Warmoestraat liters van school ontvingen', ilJan iket allerdrukst hebben hij en Paula het met de kinderbijeenkom sten op de camping en het strand. Regelmatig treden ze op voor de kampeerjeugd op Loodsmansduin en dagelijks (behalve zaterdag) zetten zij hun windscherm op bij paal 19 Paula doet al 40 jaar aan strandevange- lisatie, Jan sloot zich na zijn studie en militaire dienst in '63 bij haar aan. Strandhuisje Het eerste jaar deed Paula ervaring op als helpster van tante Stien uit Den Briel op het strand van Rockanje. Een zomer later ('59) begon ze zelf met evangelisatie op Texel. De keus viel meteen op paal 19 Paula: 'Bij dat strandslag was het gezins-kampeer- terrein, dus daar waren de meeste kinderen.' Jaren 60zang en muziek vormden ook toen een belangrijk element in de bijeenkomsten. Met haar vader en de jeugd van de bijbelclub timmerde ze van gekregen tuindeuren een strandhuisje 'Bij de gemeente moest ik een staanplaats aanvragen. Als je toen van het pad uit de duinen kwam, stond er rechts één strandhuisje. De mijne kwam links te staan Verder stond er niets Samen zingen Het huisje, dat de naam Het Mosterd zaadje kreeg, ging elke middag om twee uur open 'Soms eerder, bijvoor beeld als er een wedstrijd strand- figuren maken was. Ook gingen wel kinderen uit Den Burg mee, om eerst lekker te zwemmen. Omdat ik meestal langs hotel Califormë fietste, ontstond het idee om 's avonds naar het kampeerterrein van Van der Werf te gaan. Vanaf 1963 zetten we daar zelf een caravan neer en woonden er de hele zomer. Toen onze tweede dochter Marja werd geboren, kon dat met meer Nadat de camping werd opgeheven omdat er bungalows kwa men, begonnen we op Loodsmans duin. Dat is nu ook al weer 27 jaar zo.' In de beginjaren op het strand kon Paula rekenen op wel 200 kinderen Samen zingen was vaste prik. 'Kinde ren houden van zingen. Vooral van liedjes met gebaren. Elk jaar kwamen er nieuwe bij. Meestal in een boek geschreven. Hollands-Duits, zodat ieder meteen kon meedoen Daarna kwam het verhaal en vervolgens het gebed. Zingen tot besluit en voor elk kind een plaatje dat betrekking heeft op het verhaal.' Gitaar Wie nu op een zomermiddag naar paal 19 gaat, merkt dat aan deze opzet in 40 jaar tijd weinig is veran derd. Alleen moest Paula het in de eerste zomer nog zonder gitaar stel len. En de kinderen van toen zijn de ouders van nu, die op hun beurt met het gezin aanschuiven. terlamming begon totaal on echt. Vakantie op Aruba. Heer- iter, dertig graden. Het is wel si als je dan je appartement «et om sokken te pakken om- popeens zulke ijskoude voe- krijgt. Ik voelde me ook wat trig, maar omdat ik voor we gingen flink de griep had ge- ronden we dat niet vreemd, 's ids bleek ik echter m'n mes en tniet goed meer te kunnen be en. Dat is wél verontrustend, ■gelijk maar naar de dokter. Die krocht me, maar kon niets vin- Goed uitrusten, veel drinken takantie houden, luidde het M.' Nietsvermoedend van de ft weg die hem te wachten kroop Luuk Flisijn [54 jaar] ten Burg viereneenhalf jaar Hon in bed. el werd duidelijk dat hij het van- teen opkomende pijn in zijn rug el met uithield. 'Ik zei tegen m'n "dat ik het met een matras op terging proberen, in de hoop dat tode ondergrond beter zou lig- 'daar de situatie werd eigenlijk etuur beroerder. Toen ik merkte 1 me steeds minder goed kon gen, binnen afzienbare tijd zelfs teal met meer, wist ik dat het ■doel was en besloot ik Willy tei Ie roepen. Tot mijn schrik 'Jte ik dat ik ook totaal geen Witteer in m'n stem had. Ik kon 81 nog een heel zwak, pJterachtig geluid voortbrengen.' trouw, die na een poos toch wak heid van het gefluister vanaf de alarmeerde haar zwager en truster, die in hetzelfde appar ent verbleven Tegen zes uur's lens werd Luuk Flisijn de EHBO tel Arubaanse ziekenhuis bin- tebiacht. 'Er werd gelijk bloed "omen, waarna er iemand kwam dn of ik griep had gehad. Toen ik verslikte in een glaasje jus a9e, ging alles opeens heel snel. "ouw kreeg te horen dat ze snel >e«t van me moest nemen, om- te me binnen een paar minuten '^beademingsmachine zouden d' Praten zou dan niet meer dïikzljn.' Verlamming fïvan het ziekenhuis bleek tij- luiste diagnose te hebben ge- iuuk en Willy Flisijn maakten samen een ongelooflijk moeilijke periode door en zijn nu onetscheldelijk. 'Zij heeft me er echt doorheen gesleept', zegt Luuk over de steun die hij tijdens zijn ziekte van zijn echtgenote kreeg. ircto Harry no ghmi De Arubaanse arts overwoog een overplaatsing naar een ziekenhuis in het Amerikaanse Houston, maar durfde dat in verband met de vieren eenhalf uur durende vliegreis niet aan. Willy Flisijn, die ervan overtuigd was dat haar man haar nog kon ho ren, hield Luuk nauwgezet van alle ontwikkelingen op de hoogte 'Ze vertelden in het ziekenhuis erg wei nig. Om aan informatie te komen - we waren niet van het bestaan van deze ziekte op de hoogte - heb ik vanaf Aruba naar onze huisarts, dokter Waverijn in Den Burg gebeld. Die vertelde me dat de situatie vrij ernstig was, maar niet hopeloos Er was in sommige gevallen zelfs 100% gene zing mogelijk.' Hartstilstand Vier dagen later werd het absolute dieptepunt bereikt. Luuk Flisijn kreeg een hartstilstand. Via reanimatie werd hij teruggehaald. De hartstilstand zegt hij bewust te hebben meege maakt. 'ledereen waar ik van hield, was voor mijn gevoel aanwezig. M'n vrouw, kinderen, broers en zussen. Die waren er in werkelijkheid hele maal met, maar ze zaten levensecht naast me. Het'was helemaal met be angstigend om dood te gaan. Ik liep door een lichttunnel, aan het eind zag ik een kruis. Het was allemaal zo vre selijk echt.' Met de twee dochters op Texel wer den avond aan avond telefoonge sprekken gevoerd. Na vier weken kon Willy vertellen dat hun vader richting Nederland zou worden gevlogen. Onder begeleiding van een Neder landse anaesthesist en verpleegkun dige - Flisijn lag nog steeds aan de beademing - werd hij naar het AMC in Amsterdam gevlogen. 'Die reis vergeet ik nooit We kregen met een paar enorme luchtzakken te maken, ik zag iemand op zijn knieën door het gangpad kruipen. Oh god, dacht ik, laat het met gebeuren dat we nu neer- steld Na een aantal ruggemerg- puncties werd het Guillain Barre Syn droom vastgesteld, een vanuit de voeten opstijgende tweezijdige ver lamming, die alle functies van het lichaam stillegt. De zenuwbanen leg gen niet alleen de spieren lam, maar ook bijvoorbeeld het maag-darm stelsel en het ademhalingsstelsel, wat inhoudt dat bij niet tijdig onder kennen van de ziekte de patiènt geen adem meer kan krijgen en stikt. De ziekte kan zich voordoen als rest- verschijnsel van een griep of na het eten van besmette kipproducten. 'Het feit dat ik me verslikte was dus reden tot snelle actie. Ze schrokken van het feit dat het al zo hoog zat. De verlamming trok door tot boven m'n ogen en stopte bij m'n wenkbrauwen Ik kon niets meer zien Alleen nog horen, m'n verstand gebruiken en pijn voelen. Die was alles overheersend. Ik had het gevoel alsof ik met mijn vingertoppen en tenen constant te gen schrikdraad aanzat

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7