reed begrip voor itstel hoorzitting Twijfel over nut van Ruyslaanpad Ontwikkelingshulp van Texel voor Duitse waddenregio Texels autocrossers feesten in Lelystad TEXELSE^" coURANT Bijdrage voor VOC-toneelstuk Raadsleden op 'kroegentocht' iverse redenen oor waarnemer BW.IMJMHH epe de Boer HE! ZEG,DIT Wfls TOCH NIET BELOOFD^ CZ5 o Ongewenste intimiteiten Raadsleden dringen aan op asbestactie bij particulieren Oogstdemonstratie Oude Trekker en Motoren Vereniging VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1998 De Texelse crossers in actie op het asfaltcircuit. (Foto s Dick Ouöendag) kunt dus hoog of laag springen, maar de bestemming ligt vast.' Wel vroeg hij zich af of de gemeente wellicht grip heeft op de openstelling. 'Als de Nieuwe Toekomst slechts 60 dagen open is, halen ze de krenten uit de pap. Dan zou sprake zijn van oneerlijke concurrentie. Misschien kunnen we als voorwaarde stellen dat men minimaal 180 dagen open is.' De Stichting Texels Museum krijgt voor het VOC-theater 'De Heeren Zeventien' een gemeentelijke sub sidie van 5.000,-. Het stuk was de afgelopen weken tienmaal in het Maritiem en Jutters Museum te zien. Het MJM kijkt tevreden op de voorstellingen terug. De combinatie van theater in een museum heeft bij de MJM-medewer- kers een positief gevoel opgeleverd, vertelt woordvoerder Gelein Jansen 'Het was een mooie bijdrage aan het onderwerp waarmee het museum zich bezighoudt.' Op Texel verleende behalve de ge meente ook Teso financiële steun De publieke belangstelling was redelijk te noemen Slechts éénmaal waren de 40 zitplaatsen allemaal bezet Enkele keren waren er meer dan 30 toe schouwers, maar ook viel de animo een paar keer tegen. 'Er was ook ontzettend veel te doen op het eiland. Diverse raadsfracties namen maandagavond een kijkje in De Koog. Alleen vertegenwoordigers van D66 en GroenLinks ontbra ken Met het oog op de hoorzit ting over De Nieuwe Toekomst, die werd uitgesteld tot 2 septem ber, maakten ze onder leiding van de horecabestuurders Ed Stiekema en Rein Stam een 'kroegentocht'. De politici be zochten verscheidene zaken, waaronder discotheek De Toe komst Ze lieten zich over allerlei achtergronden informeren en kregen een indruk van de huidige situatie in zomers De Koog Be langrijk gesprekspunt was het teruglopend aantal jongeren Het bezoek vormde aanleiding voor het stellen van vragen aan wet houder Daan Schilling, dinsdag avond tijdens een commissie vergadering Van de mensen die zijn geweest, kre gen we in elk geval enthousiaste reacties', aldus Jansen De 'theatrale zeereis' beleefde op Texel de première. Voor de drie ac teurs was het een leerzame ervaring en reden om nog wat aan het stuk te schaven Inmiddels is de voorstelling aangekomen in Amsterdam. De ac teurs nemen het publiek daar mee aan boord van een écht schip, de re plica van Indië-vaarder 'Amsterdam'. belang van de hoorzitting: 'Als raad hebben we al een voorbereidings- besluit (om de bouwaanvraag en ar tikel-19-procedure in gang te zetten, red.) genomen, dat hoeven we nu met te heroverwegen. De provincie be oordeelt de stukken en neemt een beslissing.' Volgens wethouder Schilling sloeg Roeper hiermee de spijker op de kop. Dick Drijver (Texels Belang) aarzelde nog. 'Niet alle informatie lag op tafel toen wij het voorbereidingsbesluit namen. Pas nadien kwamen er kaar ten met de invulling en oppervlakte van de kelder. Bij een plan van der gelijke omvang, moet je over deugde lijke gegevens beschikken. Ik vraag me af in hoeverre we gebonden zijn aan dat voorbereidingsbesluit.' Meer gegevens Evenals Drijver vroeg Jan Koolhof (CDA) om meer gegevens van de gemeente, bijv. over het huidige en toekomstige aantal bezoekers van De Toekomst De commissie kan dan op 2 september beter beslagen ten ijs komen. Maria van der Spek (VVD) drong aan op meer duidelijkheid over de invulling van de kelder. Pieter de Groot wees erop dat het bestem mingsplan De Koog horeca op deze lokatie gewoon is toegestaan. 'Je .jen van de raadscommissie ,je, Wonen en Economie had- zlch dinsdag ingesteld op een j bijeenkomst, maar konden jnaar huis omdat de hoorzit- 0Ver het Toekomst-plan was sleld. De aanwezigen toon- begrip voor dit besluit. Wel n ze alvast enkele schoten de boeg. uuder Daan Schilling verklaarde gn door de strot duwen' geen eis geweest. Hij wees er op dat zwaarprocedure correct is ge- Alleen waren de stukken voor orzitting 'aan de late kant' ver- lOm geen verdere commotie oorzaken, werd besloten tot uit- Alle commissieleden konden ideze uitleg vinden. De Groot nde wel dat met eerst contact pgenomen met Tijs Blom. De (ontwikkelaar is nu verhinderd i2september bij de hoorzitting tag te zijn Desgevraagd zegt sur Jook Nauta dat dit voor Blom probleem vormt, omdat de bij- :mst is bedoeld voor bezwaar- is Wel zal waarschijnlijk de ar- iaanwezig zijn om technische legeven. Poltieke steun i reacties van de commissie- ton worden opgemaakt dat het )e Nieuwe Toekomst steun zal :i i van CDA, PvdA en D66. ;j s Belang en VVD hielden nog dg om de arm, GroenLinks was anwezig. Roeper (PvdA) relativeerde het btnoemen van een waarne- Iburgemeester, zoals nu voor iketgeval is, is niet uitzonder- 1997 gebeurde het in vier mllandse gemeenten: Ber- Heiloo, Bloemendaal en ld. In de eerste drie geval- sprake van een gemeente- |lenndeling, in het laatste ge- van een langdurige isterloze periode. tarverslag noemt commissa- te Koningin in Noordholland iKemenade diverse redenen ■vaarnemer aan te stellen, assing op Texel zijn het plot- lertrek van de zittende burge- ('het benoemen van een ar duurt immers ongeveer zes fenj en de belasting van het burgemeesterschap voor 'e wethouders. ontmoet ik eerst enige aarze- narin de praktijk blijkt dat men ral met voldoening terugkijkt op 'dioneren van de waarnemer', IVan Kemenade. 'Ik benoem «en die qua persoonlijkheid en waring passen in de betrokken Me, waardoor zij in staat zijn lede bijdrage te leveren aan het nlebestuur. Zeker bij langdu- «aarnemingen streef ik ernaar si Ie benoemen die fulltime fe vrijvallende functie beschik- sjn.' al de commissaris tot benoe- Wrgaat, krijgen de fractievoor de kans om met de kandidaat 'cfidaten kennis te maken. 'Bij 'ere kandidaten volg ik hun M Wanneer slechts één kan beschikbaar is, kunnen zij die eenmaal afwijzen.' nstie kreeg in de nacht van dag op dinsdag een grimmig toen een 17-jarige jongen een !*ars door de ruiten van de _|taak van Gerrit Boerhorst »Een wraakactie? Oerlemans «horst menen van wel, omdat wfamilie is van lepe de Boer bem logeerde. De familie De «beurt het incident echter zeer •*|en had te diep in het glaasje !n Zoiets is natuurlijk het stom- '|B kunt doen. Natuurlijk staan y niet achter. Hij heeft er spijt 'de schade wordt geregeld', ^vrijkomende winkel van lepe "aan de Dorpsstraat heeft zich 9egadigde gemeld, maar of die 'esseerd blijft als de nieuw- Wrdt vertraagd, is twijfelachtig. Seval heeft de familie De Boer 'meente de garantie gegeven 'wnkel met leeg zal staan Doorgaan Weiding van de bezwaren zal ')sge de aanvraag van lepe de deroverwegen. Mevrouw De ;egl te vertrouwen op een afloop, want wethouder "5 toonde woensdag veel be etle indieners van de beden- n houden er rekening mee dat «neentebestuur de plannen van «bblijft ondersteunen, maar in 'al Willy Oerlemans en Gerrit fj,st zullen zich hier niet bij $Ssn en naar de bestuurs- %>pen Marc van Rijsselberghe van Sint Donatus en andere producenten van waddenproducten hebben af gelopen weekeinde een belang rijke bijdrage geleverd aan een conferentie in het Duitse Norden. Doel was te onderzoeken hoe be drijven uit het Duitse wadden gebied kunnen worden geholpen bij het verbouwen en afzetten van hun producten. 'Je zou dit best Texelse ontwikkelingshulp kun nen noemen, want de Neder landse Stichting Waddengroep is een Texels initiatief', meent Van Rijsselberghe met gevoel voor publiciteit. In Duitsland werd het initiatief in ie der geval gezien als Nederlandse ontwikkelingshulp. constateerde Van Rijsselberghe ter plaatse Uit onderzoek op alle Duitse wadden eilanden is gebleken dat er veel inte resse bestaat van potentièle kopers voor milieuvriendelijke producten uit het eigen gebied. Bovendien werd duidelijk dat maar liefst vijfentwintig winkels bereid zijn 'Watten- delicatessen te gaan verkopen- Merkwaardig genoeg zijn de produ centen zich daarvan echter nauwe lijks bewust Producten worden niet of in onvoldoende mate gemaakt, wat ook geldt voor reclame en voor lichting. 'Ze drinken er nota bene melk die uit Zuidduitsland afkomstig is, in plaats van uit de eigen streek vertelt Van Rijsselberghe Dit tot ergernis van het Friesische Forum, een Duitse organisatie die kritisch naar de eigen regio kijkt en regelmatig voorstellen doet om de economische en politieke omstan digheden te verbeteren. Ditmaal werd contact gezocht met de Stich ting Waddengroep, de Nederlandse organisatie van producenten van waddenproducten 'Wij gaan nu helpen een Duits bedrijf op te starten. Bedoeling is dat het eerst Nederlandse producten gaat verkopen. Op termijn moeten dat al leen de eigen Duitse producten wor den legt Van Rijsselberghe uit. Volgens hem heeft ook Nederland belang bij deze vorm van samen werking: 'We vergroten de wadden regio weer een stukje Dat is goed voor onze eigen afzet en bovendien krijgen wij er unieke producten uit Duitsland bij: bonenpatë. knackebrot, kaas, roggebrood, worst, duindoomlikeur en andere gestookte producten. Op die manier krijg je een leuke uitwisseling over de grens.' Bij de stockcars was Dirk Barends een klasse apart Hij won twee manches en werd één keer tweede achter Frans Coevert. Met 17.5 se conde vestigde Barends ook een ronderecord. In het totaalklassement eindigde Peet Boersen als tweede en Pieter Dogger als derde. In de vrije klasse ging de strijd tussen Peter Betsema en Rick Grisnigt. Betsema was net even sterker. Jan Jacob de Jong won de derde manche. Ben Rentenaar was derde in de totaal stand. In de rodeoklasse won Martijn Smit drie keer. Kees Jimmink werd tweede. Pablo Brandenburg derde Lelystad beleefde afgelopen week end een Texelse invasie. Liefst 81 autocrossers waren met hun bolides naar de Flevopolder afge reisd. Zaterdag en zondag bezorg den ze de talrijke toeschouwers een enorm spektakel en tussen door richtten ze een feest aan dat Lelystad op z'n grondvesten deed schudden. Voor de overtocht was zaterdag ochtend bij Teso een extra boot ge regeld. Zo waren de coureurs op tijd voor de trainingen op de speedwaybaan bij het vliegveld van Lelyveld. Daarna reden de Texelaars in drie klassen (vrije klasse, stockcars en rodeo) één manche van twintig rondjes Jaap Kees Snoeij, die zijn vrijgezellenavond (weekend) vierde, had pech, want hij reed zijn auto in de prak. Gelukkig voor hem was de ka meraadschap groot. Zondagochtend werd een andere koppelingsplaat in zijn crosswagen gemonteerd, zodat hij toch weer kon starten. Wel liet de ANWB Wegenwacht, die was gebeld om het euvel te verhelpen, hem in de steek. Zaterdagavond was het een dolle boel. Dries Veltkamp en Map van der Zwaag bakten voor de crossers en hun supporters de ongelooflijke hoe veelheid van 3 500 slippies. Daarna was het feest in de kantine. De be heerder van het circuit had speciaal voor de Texelaars een discjockey in gehuurd Op de dansvloer leidde dat er o.a. toe dat Frans Stolk met ont bloot bovenlijf een demonstratie sumi-worstelen gaf. Na een korle nacht was iedereen zondag weer vroeg op. De gasten konden wakker worden onder een douche, die op geniale wijze door Veltkamp in één der Texelse trucks was gemaakt. Dries vond het geen probleem om tussen het visbakken door even de werking van de douche aan fotograaf/filmer Dick Oudendag te demonstreren Zondag kwam veel publiek speciaal voor de Texelaars met hun ruige rijst ijl. De overkantse rijders maakten er op het asfalt-circuit echte snelheids races van. terwijl de Texelse coureurs elkaar van de baan probeerden te botsen. De toeschouwers hielden het hart vast toen Joop Veltkamp met hoge snelheid in de banden om de baan knalde Hij stuiterde echter te rug en reed vrolijk verder In de finale van de rodeoklasse vloog de wagen van Cor Snoey in brand na een crash, maar de Texelaar wist zich snel in veiligheid te brengen. Dries demonstreert de douche. De meeste prijsrijders op een rijtje. In de gemeenteraad gaan stemmen op om voorlopig af te zien van de aanleg van het fietspad langs de Ruyslaan. De noodzaak zou op nieuw bekeken moeten worden aan de hand van het gemeentelijke fietspadenplan in samenhang met het verkeersveiligheidsplan. Het college voelt er echter weinig voor om op deze wijze de klok te rug te draaien. Wethouder Bakker herinnerde er woensdag in de commissie vergadering aan dat de raad heeft besloten het pad aan te leggen en dat uitvoering nu aan de orde is Als het niet doorgaat loopt men een subsidie van f225.000,- mis. Het thans aan de orde zijnde pad komt evenwijdig aan de Ruyslaan (waardoor bomen moeten verdwij nen) maar Staatsbosbeheer werkt daar alleen aan mee als een toeris tisch fietspad verder in het bos wordt opgebroken, zodat compenserend bos kan worden aangelegd Dat laat ste is een onderhandelingsresultaat, maar wordt door de gemeenteraad algemeen betreurd De wethouder kreeg woensdag de opdracht om daarover nog eens te gaan praten met Staatsbosbeheer. Minstens drie raadsleden vinden het nu geplande Ruyslaan-fietspad wei nig urgent. Vooral Pieter de Groot betwijfelde de noodzaak en wilde 'pas op de plaats' maken in afwachting van evaluatie van het fietspadenplan Klaas Modder vond het bestaande fietspad dat op enige afstand van de Ruyslaan over geaccidenteerd terrein Diverse raadsleden nemen geen genoegen met het besluit van en w om geen gesubsidieerde inzame ling van zwerfasbest te houden onder particulieren. In de woens dag gehouden vergadering van de raadscommissies voor Welzijn en voor Financiën, Werk en Milieu drongen ze aan op onderzoek om de kosten van een dergelijke actie te ramen. Het voorstel voor de inzameling was gedaan door Gerard Weijers, naar aanleiding van de succesvolle actie van WLTO, waaraan kon worden meegedaan door aangesloten boe ren. Er liggen echter ook veel asbest- resten bij niet-agrariérs. B en w hadden de boot afgehouden omdat niet bekend is hoeveel asbest gaat, toereikend. Hij adviseerde de 'toegang' vanaf de Ruyslaan vloeiend te maken en het doorrijden van fiet sers over de Ruyslaan te ontmoedi gen, waardoor het gebruik van het pad sterk zal toenemen. Anja van der Heide dacht er anders over Vooral voor ouderen is fietsen over het heuvelachtige pad in het bos bezwaarlijk. Wethouder Peter Bakker wees ook op de noodzaak om het geplande pad aan te leggen. Onder andere voor de bewoners van het Tesselhuus en het Maartenhuis zou het een uitkomst zijn bij een dergelijke actie wordt ingele verd, zodat de kosten niet zijn te ra men. Bovendien vroegen ze zich af of het probleem wel zo groot is en meenden dat verantwoord omgaan met dergelijk afval ook een eigen ver antwoordelijkheid is. Het asbest kan (goed verpakt) worden ingeleverd bij De Hamster voor 39 cent per kHo B en w vinden dat tarief niet onoverko melijk Weijers dacht daar anders over, zo bleek woensdag. Asbest is zwaar Een paar dakplaten wegen al 100 kg. Weijers wilde onderzoek en alsnog een gesubsidieerde actie, eventueel met een maximum bijdrage per inwo ner. Hij kreeg steun van Pieter de Groot ('Alle asbest moet weg'), Jaap Vlaming en Anja van der Heide Laatstgenoemde stelde voor om via de krant onder de burgerij een en quête te houden om te bepalen hoe veel asbest bij een actie kan worden verwacht en aan de hand daarvan op nieuw een beslissing te nemen. Een oude combine, in bedrijf te zien tijdens de oogstdemonstratie in Ongeren. Leden van de Oude Trekker en Motoren Vereniging (OTMV) ver zorgen zondag op land van de fa milie Huisman in Ongeren een de monstratie graanoogsten met oude werktuigen. Een beetje knap en vooral droog weer is een ver eiste, anders gaat het niet door. Aanvang 13.00 uur. De OTMV wacht zo'n twee hectare wuivend graan. Dit wordt er op ver schillende manieren vanaf gehaald De oudste oogstmethode is zichten, met hulp van een zeis en een sikkel. Dit werd al in de tijd van de oude Egyptenaren gedaan, vertellen de organisatoren. Er zijn nog maar wei nig Texelaars die het zichten beheer sen. De OTMV heeft enkele krasse bazen bereid gevonden hun kunnen te tonen. Rond de Tweede Wereldoorlog werd een machine uitgevonden waarmee het zelfbinderen kon worden beoe fend. Daarna volgde rond 1955 de eerste combine. Deze werd nog ge trokken door een trekker Om een afgerond beeld van de ontwikkelin gen te kunnen laten zien, zal in Ongeren ook een moderne combine worden ingezet. Daarna wordt gedorst Dit gebeurt met een oude dorskast, eigendom van Jan Uitgeest Er is een stro-pers uit de jaren zestig te zien en - uiter aard - ook weer een moderne Daar naast kunnen tal van oude trekkers worden bewonderd. Er is voldoende parkeerruimte voor alle toeschouwers, de entree is vrij. Om nog wat terug te verdienen, wordt koffie en frisdrank verkocht. Pinksterevenement Het bestuur van de OTMV maakt bekend dat alweer volop is begonnen met de voorbereidingen op het tradi tionele Pinksterevenement van vol- Texelaars die belangstelling hebben mee te doen aan dit evenement kun nen bellen met één van beide heren tel 316 220 of 314 592. gend jaar. Voor hef eerst sinds vele jaren zal het trekker-trek niet op het programma staan. Als alternatief wordt een zitmaairace gehouden. Om zich te oriënteren heeft het bestuur onlangs in Gelderland een kijkje ge nomen bij een wedstrijd om de Ne derlandse kampioenschappen in dit onderdeel 'Mensen op zitmaaiers komen met z'n allen in de baan en proberen zo snel mogelijk een be paald parcours te ronden. Je weet met wat je ziet. heel spectaculair. Het is eigenlijk net een soort autocross', vertellen Simon Stark en Nico Schip per. Er wordt gestreden in twee klasses: superstandaard en specials In deze laatste categorie hebben de maaiers soms wel een motorblok van 100 PK

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5