'Die bak soep scheelde meteen vele kilometers' Arie ment volgens de Boerenbach-methode l limm Texel '94 wederor echte cupfighter Gezellige rit met de Jan Plezier: Vlaming stept zich suf voor Kameroen De hort op TEXELSE COURANT Geldinzameling dringend nodig - Staatsbosbeheer werkt aan verjonging heide GVT hervat less Op de kop ZDH wint van SVO in onwennige pot Jeugdtraininge atletiekverenigii VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1998 In het jaar 2000 gaat Jaap Vlaming zelf kijken of het geld van zijn step- actie goed wordt besteed. Hij is van plan met zijn gezin de eeuw wisseling in Kameroen door te brengen. Tijdens hun verblijf willen ze een kijkje nemen bij het scholingsproject in Edea, waar jongeren zich bekwamen als auto monteur. Vlaming, die in het Afri kaanse land ontwikkelingswerk deed, had daar graag 500 km step pen en pijnlijke kuiten voor over. Op 1 januari 2000 wil ik in Diang zijn, het dorp waar ik ontwikkelingswerk deed Het is daar dan groot feest. Niet alleen vanwege de nieuwe eeuw. maar ook omdat Kameroen op die dag 40 jaar onafhankelijk is Daar naast zijn Joke en ik dan 25 jaar ge trouwd, kennen we elkaar op 30 de cember '99 10.000 dagen, ben ik dan 10 000 dagen weer terug in Neder land en wordt op 1/1 2000 onze zoon 18 jaar. Hij is dus de ene eeuw min derjarig en de andere eeuw meerder jarig Redenen genoeg dus voor een speciale viering.' Vlaming wil zijn kinderen ook mee naar Kameroen nemen om zijn erva ringen en elementen van die andere cultuur aan hen door te geven. Om dezelfde reden is hij blij dat basis school De Fontein in Den Burg zich eveneens inzet voor het scholings project in Edea. Leerlingen raken door de actie meer betrokken bij wat er elders in de wereld gebeurt. Edea is een vrij grote stad. 180 km ten westen van Yaoundé, de hoofdstad van Kameroen De plaats ligt in een dichtbevolkt ge bied. waar veel mensen zoeken naar werk. Jaap Vlaming. 'Om te slagen moet je iets kunnen. In het project leren jongens lassen en aan auto's sleutelen. Materi aal en leerkrachten moeten wel worden betaald, op jaarbasis is ƒ23 000,- nodig Met zijn step-actie haalt Vlaming een groot deel van dit bedrag bin nen. Sponsoring per verreden kilometer leverde zo'n ƒ5 000,- op. Vlaming verwachtte vorige week, na afloop van zijn tocht, dat dit bedrag nog zou groeien tot meer dan ƒ7 000.-. De actie van de schooljeugd was nog niet af gelopen en ook cirkuleerde een lijst op het gemeentehuis. De gemeente heeft bovendien een fonds waarmee lokale initiatieven op het gebied van ontwikkelings werk worden gesteund. Het be drag kan door deze subsidie zelfs worden verdubbeld. Giften voor het project in Edea kunnen nog worden overgemaakt op bankreke ning Rabo 3625.134.446, onder vermel ding van Zendingswerk Fonteinschool. De steptocht leverde ongeveer ƒ5.000.- op. Geen onaardige score voor een weekje op de autoped, maar Vlaming heeft er wel flink voor moe ten 'afzien'. Al op de eerste dag ston den de blaren op zijn handen en kon hij 's avonds van de kramp amper zijn tent opzetten. 'Ik heb toen in Lemmer een paar handschoenen gekocht, waarna ik van mijn handen geen last meer had. Verder heb ik geprobeerd beheerster te rijden en meer pauzes te nemen, om de coördinatie en sta biliteit goed te houden. De eerste dag stepte hij liefst 105 km onder de wielen weg. Liep hij niet te hard van stapel' 'Wat ik heb, heb ik, dacht ik. Bovendien ging ik er vanuit dat ik best sterk ben Dat bleek de tweede dag ook wel, want toen reed ik wéér 105 km.' Geen geld... Na overnachtingen in Gaasterland en Diepeveen bereikte Vlaming op de derde dag Nijmegen 'Die dag viel tegen, het schoot niet op. Ik ver moedde dat het was te wijten aan zouttekort en bestelde daarom een bak soep Wat was dat lekker Het scheelde meteen vele kilometers.' Een paar dagen later bereikte Vla ming in Zuid-Limburg de Belgische grens. 'Eigenlijk had ik in Margraten geld moeten pinnen, maar ik reed nog een stukje door. Het volgende dorp lag echter in België Pinnen hielp niet, want ik had geen europas, en op za terdag waren de banken gesloten 'X. ■- 'Jaap Vlaming is weer thuis', had één van zijn dochters met kleurkrijt op de stoep gekalkt. Met de landkaart in de hand geniet de 51-jarige Texelaar na van zijn inspannende steptocht. Gelukkig had ik nog wat Belgische franken om het weekend mee door te komen. Dacht ik, want aangekomen op een camping in de Ardennen ble ken de franken niet meer geldig...' Boomwortels In het plaatsje Sart (nabij Spa) strandde Vlaming, nadat hij eerst nog met 67 km/u door Verviers was ge scheurd. Heuvel-af ging dus prima, maar heuvel-op was loodzwaar met zijn brede banden en 20 kilo bagage. 'Wel vier keer zo zwaar als op de fiets' schat Vlaming. 'Met die kleine wielen voel je alles wat in het wegdek zit: boomwortels, losse tegels kuilen en hobbels Bovendien was de step zonder versnelling, dus kon ik niet lichter schakelen Wel kon ik korter afzetten. Bij zware inspanningen ging ik om de 15 keer naar het andere been En op hellingen diep door de knieën Dat gaat twee. drie keer goed, maar dan sta je stil en moet je lopend verder.' Einde Ook de hitte in Limburg en de Ardennen sloopte hem langzaam maar zeker Op weg naar Francorchamps forceerde hij een kuitspier en moest hij de strijd staken Een dag later kwamen Joke en zoon Ralf hem met de auto ophalen. Ondanks dat hij Trier met heeft be reikt, toont Vlaming zich tevreden 'Per dag heb ik flinke afstanden afge legd Ik wilde totaal tussen 450 en 600 km halen, en dat is gelukt. Het was een mooie onderneming. Onder weg kreeg ik veel leuke reacties. Sommige mensen duwden me spon taan een briefje van 25 gulden in han den Ja, het was zeker de moeite waard. Het was het einde!' Tekst en foto: Frans Hopman 'Mensen, hou je even vastroept Arie. terwijl hij de paarden aanspoort. 'Mensen, hebben jullie allemaal gegeten?' Arie Kikkert houdt vra gend een schep met paardevijgen omhoog. Met opgetrokken neuzen wordt vanuit de huifkar ja geknikt. Dertig inzittenden, het is volle bak, kijken nauwlettend toe hoe de ei genaar van de Jan Plezier de vijgen van de straat schept. Nog geen meter gereden en nu al prijs. 'Waarom tilt een paard z'n staart eigenlijk op als hij poept?', vraagt een meisje zich af. Het is prachtig weer De huif is hele maal opgerold In de wagen is het een gesnater van jewelste. De helft van de passagiers bestaat uit 15 meiden die bij ruitercentrum Nieuw Bornrif 'op ponykamp zitten' Ze hebben zin in de rit, dat is duidelijk De wagen heeft zich nauwelijks in beweging gezet of bij de kluft voor 'Juliana' in De Koog volgt de vraag of iedereen die goed ter been is, weer even uit wil stappen. De Badweg is hier behoorlijk steil en het scheelt natuurlijk een stuk als er minder ge wicht in de kar zit. 'Gelukkig, allemaal paardenliefhebbers aan boord', ver zucht Suzanne Frankenmolen uit Hoofddorp Als iedereen weer zit, vraagt ze koet sier Arie Kikkert of ze misschien ook even mag mennen. 'Dat leren we bij de manege, het is heel paard- vriendelijk, mennen volgens de me thode Achenbach.' Arie kijkt haar eens aan. 'Ik doe het volgens de Boerenbach methode' antwoordt hij grinnikend. 'Werkt prima hoor Maar laat mij nou maar sturen Straks wil Tatenhove BV is in opdracht van Staatsbosbeheer begonnen met werkzaamheden in de duinen die ervoor moeten zorgen dat de heidevegetatie zich blijft ver jongen. Met een machine wordt de plantengroei en een deel van de humuslaag verwijderd. Hierdoor kunnen heide en andere planten ontkiemen. Het werk zal binnen een maand zijn afgerond, In totaal wordt dit |aar vier hectare onder handen genomen twee perce len in De Muy, een in het Pelikaan- bos, drie in de Bollekamer en twee in De Geul. Met deze maatregel wordt voorkomen dat zich vegetatie ontwik kelt die eigenlijk in een bos thuishoort. Vroeger zorgde een intensief (agra-. risch) gebruik van de duinen ervoor dat deze ontwikkeling werd afge remd Heide werd gebruikt als brand stof en plaggen werden gestoken om tuunwailen en huizen mee te bouwen Ook werd heide afgebrand om een voor schapen aantrekkelijk gewas te behouden Staatsbosbeheer kiest ervoor om de vegetatieontwikkeling in delen van de duinen te beïnvloeden, om op die manier de grote verscheidenheid aan plant- en diersoorten in stand te hou den. Om dezelfde reden wordt in an dere delen van de duinen bewust juist niets gedaan Tatenhove voert de werkzaamheden uit voor 63 465 - Het afgegraven materiaal wordt gebruikt voor het on derhoud van zandpaden. iedereen even en dat kan natuurlijk met.' Top 40 Als de kar het strand oprijdt, grijpen veel zonaanbidders naar het fototoe stel om de voorbijkomende Jan Ple zier op de kiek te zetten. De paarden zoeken snel het harde zand bij de waterlijn op Vanachter de deinende paardenkonten kijken we rond. Wat zijn die Texelse stranden toch een zaligheid. Het is niet eens een pro bleem geweest om bij de strand opgang tussen de mensen door te komen. Na tweehonderd meter zie je al hele maal niemand meer. De wagen pas seert af en toe een wandelaar, maar dat is het dan. De meiden beginnen zachtjes een nummer uit de top 40 te zingen Zand. zee en alweer even stoppen om paardenvijgen te ruimen 'Hoe vaak poepen die beesten eigen lijk? wordt er naast me gevraagd. Zoenend stel Op weg naar de Slufter ontdekken de meiden opeens een zoenend stel, tot hun middel in het zeewater staand. Er begint iemand in de kar te applaudis seren. al snel zwelt het geklap aan Hét stelletje kijkt enigszins verdwaasd op. Wat komt daar dan toch voorbij'' Arie laat het de paarden rustig aan doen 'Het is veel te warm om ze hard te laten lopen. Ulaan is 20 en Walter is 18 jaar oud. Ze lopen al heel wat jaren voor de wagen. Zelf ben ik aan m'n 21-ste seizoen bezig Hij werpt een blik richting zee 'Kijk mensen, twee zeehonden', roept hij wijzend met z'n vinger, ledereen stinkt er in. Er komen twee stoeiende honden uit het water gerend Dan valt z'n oog op een stukje mul zand dat opdoemt 'Mensen, hou je even vast', roept Arie, terwijl hij de paarden aanspoort om gang te ma ken. Zijn 'prr, prr' heeft onmiddellijk effect Hij biedt een bonte aanblik met zijn strooien hoed, boerenzakdoek en boerenkiel. Pauze Na een ontspannen strandrit bereiken we rond drie uur De Slufter. De paar den worden wat onrustig, want ze weten precies dat ze daar mogen rus ten. De wagen slaat rechtsaf en met flinke vaart gaan we tegen het strand omhoog. De paarden hebben er een hele hijs aan. Twee badgasten schrik ken een beetje van het geweld dat onverwacht langs komt denderen. 'Schrik maar niet hoor, de paarden verpletteren niemand', roept m'n buurvrouwtje geruststellend naar het echtpaar. Als de kar toch vastloopt, krijgt ieder een het verzoek uit te stappen en de laatste paar meters wandelend af te leggen Nu krijgen de paarden de wagen moeiteloos los Midden in de Sluftergeul gaat de Jan Plezier op de rem 'Dit kan maar een paar dagen per jaar, mensen', vertelt Arie terwijl hij dhe plastic kratten, een Brabantia pedaalemmer en een rood houten tafeltje uit de wagen vist. 'Meestal moeten we beschutting zoeken ach ter de duinen, maar vandaag zijn we blij met elk windje wat we kunnen pakken.' In rap tempo zet hij drie kan nen koffie, maakt hij thee en deelt hij frisdrank uit Van de pedaalemmer - midden in het Slufterzand staand - wordt driftig gebruik gemaakt. De paarden staan onbeweeglijk te kau wen. Ze hebben met toestemming van Arie ieder een halve gevulde koek gekregen. Alle Bornrifmeiden moeten even aaien. Smakkend laten de paarden de aandacht stoïcijns over zich heen komen. Steekvliegen Na een half uurtje wordt de boel weer ingepakt en gaan we door de duinen aan de terugweg beginnen. De warmte slaat gelijk toe Er wordt dui delijk minder gepraat dan op de heen weg. Arie wijst onvermoeibaar op de lamsoor, het parnassiakruid, zeekraal en andere bijzondere groeisels. Alle wetenswaardigheden over De Slufter passeren de revue. De mensen zitten loom te luisteren. De paarden hebben nu duidelijk meer moeite met hun vracht. Tussen het struikgewas wor den ze bovendien belaagd door da zen, hinderlijke steekvliegen Met de leidsels veegt Arie ze behoedzaam van de paardenruggen. Er komt een hindernis in zicht. Een gesloten hek. Hoe moet dat nu', vraagt iemand zich af 'Nou, daar springen ze gewoon over heen', roept Kikkert monter over z'n schouder. Voor dit soort zaken zit de tien-jarige Stephanie Bremer uit De Koog echter aan boord. Al hekkensluitend en helpend brengt ze haar vakantiedagen op de wagen door. Heel rustig aan rijden we tegen vijf uur De Koog binnen. De inzitten den krijgen een ansichtkaart van de Jan Plezier als aandenken mee naar huis De meiden hoeven er bij de bushalte met uit. Ze mogen nog even blijven zitten, want de wagen komt op weg naar de thuiswei aan het Mienterglop toch langs de manege. Service van de zaak. Margreet Berndsen Tijdens het seizoen maakt de Jan Plezier dagelijks rondritten door de natuur. Afhan kelijk van eb en vloed leiden de tochten naar het strand, de Slufter en bos en duin. De Maandag 24 augustus gaan 4 sen van Gymnastiek Vere Texel GVT weer van start, 5 wordt gewerkt volgens onderss rooster. Nieuwe leden kunnen; het begin van elke les aanmeH twee weken (lessen) vrijblijvenj ven van de sfeer binnen de t ging De lessen gymnastiek in de Beatrixzaal gegeven; del Jazz in de Ferrever. Lesrooster: Maandag: Beatrixzaal: 16.00-16.45 u 16.45-17.45 u. 17.45-19 15 u. 19.15-20 45 u. 20.45-21 45 u Ferrever: 17 30-18.30 u 18.30-19.30 u. 19.30-20.30 u 20.30-21.30 u Jongens 4 ja» Jongens 8-9 ja E T jongens B E T. jongens A Dames maanij Jazz 8-10 jaar Jazz 10-12 jaa Jazz 15 jaar Jazz dames 2 De Jan Plezier rijdt al sinds 1932 over Texel Initiatiefnemer Niek Witte (van 'Bloemwijk') maakte historie door tijdens de tochten op een tussen De Slufter en duinen gelegen plank boven een sloot regelmatig op zijn hoofd te gaan staan. Een optreden dat erg werd gewaardeerd. Hans Bakker (van 'Hermanshoeve') reed twee sei zoenen met de Jan Plezier, waarna hij hem verkocht aan de huidige eigenaar, Arie Kikkert. Laatstgenoemde rijdt al 20 jaar met toeristen en Texelaars over het eiland, in het seizoen zo'n elf keer per week 'Nog steeds met plezier, vooral in het voorjaar.' huifkar vertrekt dagelijks om 10.00 en 14.00 uur vanaf de bushalte aan de Nikadel in De Koog Zondags niet, maandag alleen om 14.00 uur. De ritten duren ruim twee en een half uur. Reserveren 's avonds na 19.00 uur via tel. 312825 of bij de koetsier op de vertrektijd. Kosten: kinderen van 2 t/m 12 jaar ƒ10,-, daarboven 20.- [incl. versnape ringen], Nog wat onwennig en met een fors gebrek aan conditie ontmoetten dinsdagavond in Oosterend de voetballers van SVO en ZDH elkaar voor de eerste wedstrijd in het toernooi om de districtsbeker. De Hoornders wonnen, dankzij een vroeg doelpunt van Kees van Heer- waarde. Het handjevol toeschouwers be leefde een weinig opwindende avond. Het mankeerde de spelers met aan goede wil, maar het was tevens erg duidelijk dat de meesten van hen in geen maanden meer een voetbalveld hadden betreden De bal vloog alle kanten op, maar zelden de goede. Bovendien liepen ze al gauw met de tong op de schoenen, al was dat ook een gevolg van het warme weer ZDH was beter, ook al omdat SVO verre van compleet was. Noodge dwongen was een beroep gedaan op enkele recreanten. Ook de bijna be jaarde Piet de Vries en Bep Vonk hadden hun voetbalschoenen maar weer eens aangedaan. Toch lukte het ZDH met om het grote overwicht in veel doelpunten uit te drukken. Kees van Heerwaarde was de enige die in de zestiende minuut scoorde, na knap voorbereidend werk van Bart Oosterhof. Dinsdag speelt Oosterend de tweede bekerwedstrijd uit tegen SV De Koog Aanvang 19.00 uur, de locatie is we gens de slechte gesteldheid van het veld in De Koog nog onzeker. Dinsdag: Beatrixzaal: 15.45-16.30 u 16.30-17.30 u. 17 30-18.30 u 18.30-19.30 u 19 30-20.30 u 20.30-21.30 u. jaar Woensdag: Beatrixzaal: 14.45 -16.15 u. 14.45-16.15 u. 16 15-17,30 u 17 30-18.45 u 18.45-20.00 u 20.00-21.00 u. Ferrever: 17.30-18 30 u. 18.30-19.30 u 19.30-20.30 u 20 30-21.30 u Donderdag: Beatrixzaal: 15.45-16.30 u. 16 30-17.30 u. 17.30-18.30 u. 18.30-19 30 u. 19.30-20 30 u. 20.30-21.30 u. Vrijdag: Beatrixzaal: 15.45-16.30 u. 16.30-17.30 u 17.30-18.30 u. 18.30-19.30 u. 19.30-20 30 u 20.30-21.30 u. Peuters 3 jaai Jongens 7 jaa- Meisjes 9 jaai Meisjes 11 ia Meisjes 13-14 Asp. dames E T MeisjesC E T. MeisjesB E.T. MeisjesA E.T JongensE E.T. Jongens! Springuur Jazz 6-8 jaar Jazz 12-' Jazz 16-18 ja Jazz dames I 7ja Meisjes 4 Meisjes 6 Meisjes 7 Meisjes 10jsi Meisjes 12|a Dames dond? Jongens 5 jg Jongens 6)3 Jongens 9-li Jongens 11-t Jongens 1}!l Jongens t Zaterdag: Beatrixzaal: 09 45-11.15 u. E.T meisjes! 11 15-12.30 u. E.T. meisjes* Voor informatie over lestijden! deling: Yvonne Bruimng d Stoter, tel. 315228 Op het terrein van de voer Texelse Boys begint maand atletiektraining voor de jeugd» Texel weer. De pupillen en jun D (meisjes en jongens van 8! met 12 jaar) trainen maandaj 17.30 uur tot 18 30 uur en vn|di 18.45 tot 19.45 uur Ook kinderen die nog geenl maar wel eens willen kennist met atletiek zijn van harte re 'Zoals iedereen op dit momenl Europese kampioenschappen levisie kan zien, is atletiek de' veelzijdige sport die er is', wen mensen van AV Texel 'Want kun je zowel werpen als spnns lopen?' Een paar keer meet kost niets en is geheel vrijblijve en de 21 -jarige doelman Pieter! der een goede indruk. TrainerO noemde het optreden van zijnki Veelbelovend'. Na de thee werden de Texel# eigen helft teruggedrongen I trachtte een goal te forceren, m zwakke voorhoede faalde volko In de 60e minuut werd de gotf lende voorstopper Mare KeijZf vangen door de weer he^ Leendert Eelman Arnold Ka; werd gewisseld voor de rapp« de Ridder Ook Cor Vlaming SVO) kreeg speeltijd, Arie van* (ex-ZDH) moest voor hem hei ruimen. Edgar Klippel voorkwam tegentreffer door de bal uit mond te knallen, nadat keeper- der de bal niet klemvast krek minuten voor tijd zwichtte de Te defensie toch voor een gc Helders schot 1-2 In de 6 besliste Pieter de Ridder de echter in Texels voordeel 1-3 Waf zijn die Texelse stranden toch een zaligheid... Mei de huifkar langs de waterlijn. Trainer Kees de Wit liet dinsdag avond een experimenteel team aantreden in het bekerduel tegen derdeklasser HFC Helder. Toch bleek dat geen beletsel om de ho ger aangeslagen tegenstander met 1-3 af te troeven. Simon Brand (schorsing) en Barry de Vries (enkelblessure) moedigden hun ploeggenoten in Den Helder vanaf de zijlijn aan. Daarnaast moesten keeper Bart Heerschap (ziekte). Gerko van Putten en de gebroeders Koning ver stek laten gaan Jeugdige spelers kregen hierdoor de kans om hun kun nen te tonen Meteen na de aftrap zat er agressie in het spel van de in het rood-zwart gestoken eilanders Al na zeven mi nuten rondde Eric Sander Buitenweg een goed lopende aanval af' 0-1 Halven/vege de eerste helft verdub belden de Texelse voetballers de voorsprong. Met een professioneel hakballetje bereikte John List Maar ten Koorn, die de bal knap doorschoof naar Arnold Kaercher. Deze kopte het ronde leder langs Helder-doelman Timmermans Van de nieuwelingen in de ploeg maakten Erik Wuis (op de linkerflank) Wedslrijdprogramma:zat 22/8 li' Texel '94-CJVV (oefenduel!. 25 uur Texel '94-Schagen (beker),* 18.30 uur Texel '94- Al Jazira 30/8 14.00 uur Texel '94-SRC (tx':

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 6