Ik ben qua techniek te vroeg geboren Bay watch bij paal 28 texelseS^courant an Bakker druk met jarig Den Hoorn Waarnemer TEXELSE 7 couRANT <t)en Hoorn 600jaar 11 en 12 September im» H pi Verdacht van dubbele inbraak Minder drukte bij Teso dan vorig jaar Strender gewond bij motorongeluk Andere coach ,angs de weg Vlag gestolen Cursus over zorg voor zieke thuis Gevaarlijke vorm van vandalisme BEZORGERS Geen krant gekregen? Bel uw bezorger VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1998 ,n|jjk moet ik constant twee onen achter me aan hebben li rommel die ik maak op te [iï, verontschuldigt Han Bak- ich, terwijl hij op wat zaagsel [rkplaats The Woodpecker' jeDiek in Den Hoorn wijst. De j? open maand is de bijna 80-ja- annemer 'in ruste' druk in de geweest met het vervaardi- ,an geveldecoraties voor het jrig bestaan van Den Hoorn, I en 12 september wordt ge- ode bordjes, allen voorzien van ieurig uitgezaagd wit Hoornder zijn leuk om te zien Dat vin- loeristen ook. Ze nemen ze mee naar huis. 'Als dat zo door- ooet ik er straks nog bijmaken er nu alles bij elkaar zo'n 200 aki. Ik dacht dat ik daar een eind «am. want er zijn in Den Hoorn ,-eer 260 huizen.' ifikelijk was Bakker door de commissie benaderd om mee ken aan de erebogen die bij de gen van het dorp worden ge- Omdat hij daar ditmaal met pul in had - daar had hij zich bij erder feest al mee bezig gehou- bood hij aan iets anders te Hij maakte, naar een idee van Grabowski, een voorbeeld van reldecoratie. En dat sloeg aan er maar 50', klonk het. 'Ik had er beter gelijk 200 kunnen maken', meent Bakker. 'Die eerste serie was in één avond weg Maar laten we even naar de overkant lopen, daar praat het wat rustiger.' Ambachtsschool In het woonhuis, waar vrouw Corrie in de weer is met de koffie, vertelt Bakker dat hij op de lagere school al zeker wist dat hij timmerman wilde worden. 'Daar bestond geen twijfel over. Ik ben m'n opleiding begonnen op een internaat nabij Maastricht - heel degelijk allemaal - en heb de ambachtsschool afgemaakt in Den Helder. Iedere dag met de boot heen en weer. Toen ik m'n diploma had gehaald, was er totaal geen werk. Het zal zo rond 1936 zijn geweest Ik be sloot maar voor mezelf te beginnen. Geen slecht besluit, want ik ben ge durende mijn hele loopbaan nooit een dag zonder werk geweest. Ik heb me toegelegd op interieurbouw Werkte in winkels, hotels en bars. Soms liet ik de opdrachtgevers meehelpen. Dat wil zeggen, als ze een hamer konden vasthouden.' Als vader van tien kinderen was het knap dat hij nog tijd kon vrijmaken voor zijn grote liefhebberij, hout draaien en hout bewerken. De expositieruimte naast het huis staat inmiddels behoorlijk vol Er hangt een groot bord: 'Van dit werk is mets te koop'. Heeft hij gedurende al die ja ren dan nooit iets verkocht? 'Nee, nooit. De hoeveelheid tijd die je erin hebt gestoken, is namelijk niet in geld uit te drukken. Aan sommige voor werpen zit je dagen, weken te wer ken Dat is niet meer in geld om te rekenen.' Verzameling Er zijn prachtige dingen bij. Vooral de gevarieerdheid van de voorwerpen valt op Hij wijst op een kruisbeeld. 'Dat heb ik gemaakt toen ik net van de opleiding kwam, toen was ik nog een heel vroom mannetje.' Er staan schitterende schaak- en damborden, houten kinderspelen, knotsen, schalen, je kunt het eigen lijk zo gek met opnoemen. De ruimte geurt naar hout. 'Ja, het is zo bij el kaar een aardige verzameling gewor den Deze expositieruimte ben ik pas na 1968 gaan inrichten. Op de Hoorn der Donderdagen kunnen de mensen binnenlopen, van 10.00 uur 's mor gens tot 21 00 uur 's avonds. Mijn dochter Beatrice zit hier dan ook. Zij is erg handig met de figuurzaag. Ook zij heeft een aantal geveldecoraties voor het feest gemaakt.' Er komt iemand aan de deur om iets op te halen. Bakker maakt namelijk ook nog borden met bijvoorbeeld na men van huizen of schepen erop. 'Ja, de laatste vier weken is het, vooral door het maken van de Hoornder geveldecoraties, behoorlijk druk ge- -£w«r-. 1, Voor de toegangswegen tot het dorp maakte timmerman Han Bakker de geveldecoraties in het groot. (Foto Joop Rommets) n Events heet de uit Australië waaide sport waarmee strand- berszich vermaken en hun con- ypeil houden. Wie de tv-serie eich' kent, weet hoe het gaat. iichguardsdoen op het strand ie branding in wedstrijdvorm tetiek, hardlopen, roeien, ped- w zwemmen in allerlei combi- Een van die combinaties heet |fen' en bestaat uit 100 meter men. 300 meter zwemmen knding, 500 meter peddel- temmen en 700 meter ski- harbij maken ze gebruik van 'bijzondere vaartuigen en drijf- fen, waaronder een bijna zes V meter lange 'ski', een bestuurbare kano waar men niet in maar op zit. Kleiner is het 'peddelboard' dat sterk lijkt op een gewone surfplank. De ski is in beginsel bedoeld als redding smiddel. waarmee het mogelijk is om dwars door een hoge branding een drenkeling te bereiken Uit het oor spronkelijke type is inmiddels een speciale wedstrijdvariant ontwikkeld. Ocean Events is in Nederland nog nauwelijks bekend, maar wordt in het buitenland al op vrij grote schaal be oefend door (beroeps) strand- bewakers Er worden zelfs wereld kampioenschappen gehouden. Reddingsbrigades Nederland (vroe ger KNBRD) is bezig deze sport te introduceren om daarmee het strand- bewakingswerk aantrekkelijker en sportiever te maken zodat de animo voor dit vrijwilligerswerk toeneemt In het kader daarvan was de afgelopen week een Ocean Events-team van negen personen te gast bij de Texelse Reddingsbrigade. Dagelijks hebben ze onder leiding van Erik Fris sen uit Amstelveen de sport beoefend bij Paal 28 Dinsdagavond werd een demonstratie gegeven op en bij het strand van De Koog waaraan ook enthousiast werd meegedaan door leden van de Texelse Reddings brigade. weest. Ik heb nu zin om even hele maal niets te doen Te vroeg Op een tafel ligt een decoratie van het kerkje in het groot. 'Die is net giste ren af gekomen Hij komt bij éen van de dorpsingangen te staan.' Bij een lintzaagmachine staat een schoon zoon intussen wat planken te zagen. 'Zie je die machine?', wijst Bakker aan 'Zelf gemaakt Wat de techniek op dit gebied betreft ben ik gewoon te vroeg geboren. Er waren altijd wel veel machines maar de techniek is in deze eeuw enorm veranderd.' Margreet Berndsen De 21-jarige Oudeschilder die maandagmiddag werd betrapt bij een inbraak in een vakantiebungalow aan het Gerritslanderdijkje, wordt ook ver dacht van een andere inbraak. Op het moment dat hij werd aangehouden had hij namelijk exact het geldbedrag (ruim vijfhonderd gulden) bij zich, dat door de bewoners van een andere woning aan het Gerritslanderdijkje werd gemist. De dader was daar bin nengekomen via een openstaand raam. De politie heeft de zaak nog in onderzoek w hel Ocean Events-team m de branding bezig met verschillende drijfmiddelen. (Foto Horry de Graaf) Ondanks de forse drukte en de wachttijd die regelmatig opliep tot anderhalf uur, heeft Teso afgelo pen weekeinde 365 minder perso nen overgezet dan vorig jaar in dezelfde tijd (een teruggang van 1,29%). Totaal werden 27.939 men sen vervoerd van Den Helder naar Texel. Ook het aantal fietsen, mo toren en personenauto's nam af. Daarentegen werden méér cara vans, aanhangwagens en vracht auto's overgezet. Het was behoorlijk druk. zo kan uit verschillende gegevens worden afge leid. Niet alleen vrijdag en zaterdag werd gedurende een lange periode de reserveboot ingezet (van 9.35- 18.05 uur, respectievelijk van 8.35- 16.05 uur), ook zondag tussen 16 35 en 20.05 uur voeren er twee boten. Desondanks lukte het Teso niet om wachttijden te voorkomen. Vrijdag moesten automobilisten tussen 13.35 en 17.35 uur een half tot anderhalf uur wachten in Den Helder Ook vanaf Texel kon met iedereen steeds ogenblikkelijk worden overgezet Za- Een 46-jarige man uit Oosterend raakte dinsdag rond 18.15 uur ge wond, toen hij met zijn motor op de Sommeltjesweg een auto wilde inha len, bestuurd door een 62-jange man uit Dordrecht. Deze sloeg juist op dat moment linksaf, richting Laagwaal- derweg. Beide voertuigen kwamen daardoor in botsing, de motorrijder vloog door de lucht en smakte op het wegdek Hij is met onbekend letsel in het ziekenhuis opgenomen Tijdens de jeugdtriatlon in Almere werd de Texelse deelneemster Kim Kooger niet -zoals wi| schreven- be geleid door Richard Bakker, maar door haar vader Rmus Deze is altijd als coach bij haar wedstrijden aanwe zig en was ook in Almere van de par tij. Volgend weekend hoeven ze met ver van huis, want dan neemt de 18- jarige Kim deel aan de NK wielrennen voor recreanten op Texel en commissaris van de koningin «emt een waarnemer omdat Schilling als loco-burge- I* ster niet deugt. Eigen schuld 16 bult. Had Schilling maar be boeten handhaven. Itó fi begreep ik dat bericht niet id amemen heeft immers twee Penissen Het kan zijn: plaats- er 'angen Maar ook: ergens naar fn. opletten, in de gaten hou- Omdat het in dit geval allebei heb ik Van Kemenade per e- om opheldering gevraagd "ens het Texelse volk' zette ik Ner, ervan uitgaande dat jullie Mkhet fijne van willen weten, belde me woensdag terug: en dat je het vroeg Har, maar '.h Moei wel degelijk een vent die If itijdje burgemeester is op dat I? "dvan jullie. Iemand die alleen if J,deboel in de gaten houdt, is jsPmet voldoende. Texel heeft "der nodig die op onze hand "die voorkomt dat jullie er in ;^l#e |aar een bende van ma- 1 Je kent toch dat spreek- W Spreekwoord Jos7' 'Als de kat van huis is. dansen de. 'Ja Jos. hou maar op' Wat een ramp. Er komt dus wer kelijk een bestuurder van elders om hier voor een half jaar burge meester te spelen. Over wie dat wordt, hebben we niks te zeggen Jos wijst gewoon iemand aan, mis schien wel een vróuw. Niet erg democratisch. En wat zal het een geld kosten! Want een bestuurder die goed genoeg is voor de uiterst ingewikkelde problematiek van Texel, krijg je niet voor een modaal salaris. Gaat zo'n man of mens hier wonen? Dat zai toch moeten, anders is de kans groot dat Schilling er toch nog een zooi van maakt als de waarnemer in het weekend thuis op het vasteland zit. Is er een passende woning voor de waarnemer? Ik denk het met, ten zij Jos voor een extra contingentje zorgt of geld verschaft voor een suite in hotel Opduin. Hoe lang duurt het voordat zo'n waarnemer vertrouwd is met de diverse problemen die hier spelen, de gevaarlijkste Texelaars en ambtenaren een beetje dóór heeft en het broodnodige vertrouwen heeft opgebouwd7 Dat duurl op het uiterst complexe Texel met zijn nauweli|ks onder bestuur te hou den inboorlingen al gauw een jaar of vijf, als het al lukt. Menig be stuurder houdt het na die periode voor gezien en zoekt zijn heil in een desolate polder aan de andere kant van de Zuiderzee. Als je dat doet. moet het erg zijn geweest Een waarnemend burgemeester voor een half jaar is onzinnige geldsmijterij. Toch komt hij. Jos is geen dictator, maar wat hij zegt moet wel gebeuren. Het enige dat we als Texelaars nog kunnen doen is alsnog inspraak eisen, zodat we in elk geval een béétje weten welk spek we in de kuip krijgen. Er moet dus een profielschets ko men. Omwille van de tijd heb ik die alvast gemaakt. Ik zal hem hieron der weergeven, zodat jullie aan- en opmerkingen kunnen maken. Hoor ik niets, dan gaat de schets onge wijzigd naar Jos. Hoor ik wél wat, dan gebeurt dat ook. Ik houd na melijk van opschieten. We moeten de waarnemer natuur lijk zoeken onder mensen die op Texel geboren en getogen zijn en daardoor de cultuur kennen Zij moeten door de aard van het be roep dat zij uitoefenen of hebben uitgeoefend gedetailleerde kennis hebben van de lopende kwesties en vooral van karakter en reputa tie van de mensen die daar bij zijn betrokken. Te denken valt aan ie mand van 55 a 60 jaar die tijd kan vrijmaken voor deze functie. De voorkeur gaat niet uit naar een vrouw, want Texelaars hebben in mannelijke bestuurders meer ver trouwen, al zeggen ze soms het omgekeerde om bij bepaalde vrou wen in de smaak te vallen Verder moet de waarnemer voortkomen uit een hard werkend midden standsgezin en een sobere levens stijl nastreven, maar wel van een borrel houden omdat belangrijke beslissingen altijd worden geno men tijdens drink- en eetgelagen. De waarnemer moet dus houden van veel en lekker eten. Tot aan beveling strekt verder: de ULO met vrucht hebben doorlopen en be langstelling hebben voor de natuur maar ook voor agrariërs Hij moet logiesverstrekking als (bijverdien ste hebben zodat de betrokken heid bij Texels belangrijkste inkomstenbron gegarandeerd is, afkeer hebben van overkantse maar ook van plaatselijke project ontwikkelaars, tegenstander zijn van sportverdwazing en confronte rende reclame, een pyromamsche instelling hebben in verband met de meierblis, in bezit zijn van rijbe wijs a en b, betrokken zijn bij het landschap dus woonachtig in het buitengebied, maar niet verder dan drie kilometer van De Koog omdat dit probleemdorp nummer één is waar de waarnemer elk moment van de dag of de nacht lik op stuk moet kunnen geven. Good looking hoeft niet. Bad looking heeft zelfs de voorkeur omdat de waarnemer niet op zijn gezicht maar op zijn daden moet worden beoordeeld Texel is van zichzelf al mooi ge noeg Een gematigd libido is ook belangrijk, dan heb je niet zo gauw dat gedonderjaag met stagiaires. Last but not least: de waarnemer zou zijn taak om niet moeten ver vullen, dus gratis en aldus recht doen aan de suumgheid van de Texelse samenleving. Om de ge dachten nader te bepalen zonder namen te noemen: je zou kunnen denken aan een gedemoveerde journalist die zijn toenemende vrije tijd op deze wijze productief wil maken, eventueel nog wat langer dan een half jaar. Zo'n man staat boven de partijen en heeft geleerd objectief en afstandelijk te zijn, zich dus overal mee te bemoeien zon der ergens belang bij te hebben en dat is precies wat we nodig heb ben. Nu hoor ik jullie al verheugd roe pen: Wat een ongelooflijk toeval! Jij past precies in die profielschets. Wil jij met onze waarnemer wor den? Toe, alsjeblieft Als |e het voor jezelf met doet, doe het dan voor óns! Nu moet ik even bescheiden zijn, maar toch duidelijk ik geef hierop géén commentaar! Ik wil mij name lijk met opdringen Maar ik wil ook mijn verantwoordelijkheid niet ont lopen. Als het volk mij roept, mag ik niet nee zeggen Mocht het zo ver komen, weet dan één ding: je maintiendrai. Oftewel: ik zal hand haven. Harry terdag stond aan beide kanten van het Marsdiep eveneens geruime tijd een rij wachtenden, al hoefde toen niemand langer dan een half uur in de rij te staan. Zondag waren er geen wachttijden Uit de cijfers kan worden geconclu deerd dat het vorig jaar in hetzelfde weekend wel érg druk moet zijn ge weest. Toen werden 2.454 fietsen en motoren overgezet, maar liefst 22,29% méér dan nu De afname in personenauto's was minder specta culair van 7.182 naar 7.158, ofwel 0,33%. De toename in caravans en aanhangers was opmerkelijk: van 440 naar 659, bijna de helft méér Uit een hotel aan de Kamperfoelie- weg in De Koog werd in de nacht van woensdag op donderdag een geel- blauwe vlag met het opschrift 'Texel' gestolen. Het dundoek, met een af meting van ongeveer 150 bij 200 cm. had 117.50 gekost. De vlag lag op geborgen in het portaal van het ho tel. In Den Burg start 25 september de cursus 'Een zieke thuis verzorgen'. De cursus, een initiatief van Thuis zorg Kop van Noordholland, be staat uit vijf bijeenkomsten en wordt gegeven door Rosa Harberts en Petra Witte. De cursus is bedoeld voor ieder die belangstelling heeft voor onderwer pen als 'wat betekent het voor iemand om ziek thuis te zijn' en 'de algehele verzorging van een zieke thuis'. Naast professionele hulp hebben patiënten vaak de behoefte aan een helpende hand van familie, buren of vrienden. Ook komt het voor dat men sen iemand uit het verpleeghuis graag eens een dagje naar huis zou den halen. Enige kennis van verzor ging is daarbij belangrijk. Onderwerpen die tijdens de cursus aandacht krijgen, zijn o.a. het oefe nen in tilvaardigheid, de gevolgen van langdurig ziek zijn, informatie over hulpmiddelen, voeding en incontinentie, en de begeleiding in de laatste levensfase. De cursus kan de moeite waard zijn. omdat iedereen in zijn of haar directe omgeving met een zieke te maken kan krijgen De lessen zijn op 25 september. 2, 9, 16 en 23 oktober in het wijkgebouw aan de Schoonoordsingel van 14 00- 16.00 uur Als men de toegangs- bijdrage AWBZ heeft betaald, bedra gen de kosten ƒ38.- Informatie 0223 - 650 135 (elke werkdag van 9.00- 17.00 uur). Een 30-jarige man uit Den Burg is maandag aan een ongeluk ontsnapt. Hij reed rond 17.00 uur over de Pont- weg richting De Koog en ontdekte plots dat zijn auto hevig begon te slin geren. Hij stopte en kwam bij onder zoek tot de ontdekking dat de bouten van drie van zijn wielen loszaten. Dit moet moedwillig zijn gebeurd, conclu deerde de man omdat hij de wielen de dag ervoor nog had gecontroleerd. De sabotage moet in de loop van zondag of maandag in de Willem van Beierenstraat of bij camping Kogerstrand zijn gebeurd. (jrocn Twarts jtxels in het harL. Route 'S Den Burg A. 31 25 73 Den Burg A1 31 55 79 Den Burg B. 31 20 38 Den Burg C. 31 53 26 Den Burg D 31 53 33 Den Burg E. 31 28 10 Den Burg F. 31 40 30 De Zes, Bg Houtstr., Houtwg Witte Kruisln., KogerwgVKogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr 31 51 76 De Mars (oudste deel). Spinbaan, Hoefslag.Noordvlak, Strandkaap 31 44 78 De Mars v a Buytengors, Sluyscoog, Verlaet. Korfbaeck, Duykerdam, Middelton 31 04 43 Oudeschild, Schilderweg 249-296 31 27 63 Den Hoorn 31 92 58 De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 31 79 56 De Cocksdorp 31 63 44 Oosterend 31 82 35 Oosterend 31 89 30 De Waal 31 39 56 Pontweg 72 - 95. Westerw.. Driehuizen, Keesomln vanaf 45, Akenbuurt, Hemmerkooi, Zuidhaffel, Leemkuil. Waterw 31 49 70 Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg 31 79 08 Midden-Eierland, Hoofdw., Slufterw Oorspr.w., Stengw., Limietw. 31 63 62 Eierland, Postw 132 - 213. Oorsprongw Hollandsew. 31 60 26 Vuurtorenweg/Krimweg 31 63 24 Het Noorden 31 83 07 Oosterenderweg, Ongeren, Meijertebos. (Waalen)burgerdijk, Oost 31 84 03 Spangerw Marsw. Kadijksw Hallerweg, Veenselangweg, Oostkaap. Zevenhuizen 32 29 76 Hogeberg. Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw 160-222, Wezenland. Zuidhaffel 49 31 43 75 't Horntje, Pontweg 1-68 31 95 82 Rozendijk, Smitsweg 31 42 16 Gasthuisstraat vanaf 82... Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 31 44 26 Californieweg Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41 Bosrandw. va. 516 317134 Kogerweg 31 53 65 De Kaai, Genteweg 1-6 even 31 89 15 Hoornderw Hemmerw Emmaln 33, De Grie 31 96 53 Slufterweg/Zanddijk 31 16 53 Naam Peter van Heerwaarden C.M.F. v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Simone Toorenburg Raymond Molanus Eva Jaspers Hans van Es Hilmar Hof Stefan Huisman Paula Prins Mevrouw Barhorst Maf ga Boon Mevrouw A. Mulder J. Leijen Mariska Betsema di.-krant Marjan Krotje vr.-krant Rob Kooiman Björn Boerhorst Cor Hin C. Broekman I.F.L. de Ridder-Robijn Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Dirk Leegwater Mw. S. Koopman-Grit Dirk-Jurjen Buijsman Remon Koster Ricardo de Graaf Frida Buijsman Harold Jonk Maaike Goénga Tobias van der Zee Daniélle van Leersum Mara Hooyschuur Den Burg A Gollards/Samen Eén. Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even. Bmnenburg. Burg wal P v. Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-38. Gravenstraat. Groeneplaats, Hogerstraat, Ada van Hollandstraat Hollewal Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39, Molenstraat. Molen- dwarsstraat. Parkstraat Schilderend 6 en 10. Stenenplaats. Vismarkt. Vogelenzang, Warmoes straat. Weststraat, Weverstraat Pater Witteplein, Zwaanstraat Den Burg A1 „St. Jan", Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester, Schoorwal, Vaargeul. Golfslag. Vloedlijn, Zeebries. Duinreep Den Burg B Achterom, Bernhardlaan 50- even en 63-121 oneven. Binsbergenstraat, Brouwerstraat Drijverstraat Marelstraat, Starkenburgh. Thi|sselaan. Waalderstraat 45-86 Wilhelminalaan 37- oneven 50-120 even Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60- even, W van Beierenstraat, Boogerd, Jan Dirkszoord. Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles. 48-76 Jonkerstraat. Kogerstraat 59- oneven en 76- even, Lijnbaan Den Burg D. Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even, Julianastraat. Burdetstraat. Mr Kraaistr Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even TjakkerstrLieuwstrHof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven, Maricoweg, Schoonoordsingel, Waalderstraat 2- 48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even. Slingerweg 21-27

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7