Ml Nieuw jasje Sea Street Festival ff Muziek en theater in De Koog vm B a S Agenda Geknip$<f TEXELSECOURANT" Boswijk en Keesom geëerd voor inzet voorTesselhuus Wat ik zeggen wou... Orgelboek Wat ik zeggen wou. Nuchter bekeken Workshop Capoeira Kijk ook in de Vakantiekrant c teso Onnutte weetjes Volleybalcompetitie Zomer over vooj 'Strender Koeisi Bedrijvig heid Stephan Hin start eigen bedrijfje met 'verreiker' Nieuwe pagina 'Uit Actief loadall DINSDAG 25 AUGUSTUS 1998 Blij en een beetje geëmotioneerd laten Hans Boswijk en Beppie Keesom hun cadeautjes zien. (Foto's Joop Rommets) Tijdens een feestelijke bijeen komst in restaurant De Worsteltent zijn vrijdagavond Hans Boswijk en Beppie Keesom-Karsten in het zonnetje gezet, wegens hun jaren lange verdiensten voor het Tesselhuus. Beiden zijn sinds de stichting, zestien jaar geleden, bij het vakantietehuis voor gehandi capten betrokken. Mevrouw Keesom werd door Boswijk zelf toegesproken, die daarmee zijn laatste verplichtingen als voorzitter vervulde. Hij roemde de vrijwilligster om haar enthousiasme en spontani teit. 'Je hebt daarmee een onverge telijke indruk gemaaktZe verdiende een speciale vermelding omdat er altijd op haar kon worden gerekend, 'ook als anderen niet konden' De geëmotioneerde mevrouw Keesom, die het wat rustiger aan gaat doen, kreeg een speciale oorkonde uitge reikt. Daarna werd het woord overgeno men door penningmeester Bas van der Beek. 'Ik heb mijn toespraakje maar opgeschreven, omdat ik niet zo spontaan kan voordragen als jij', prees hij Boswijk, die onlangs naar Aalsmeer verhuisde De oud-notaris is altijd bijzonder ac tief geweest voor het Tesselhuus. Hij was met alleen bestuurder, maar te vens een toegewijd vrijwilliger. 'Geen moeite was je teveel om problemen en kleine probleempjes op te lossen, alles ten behoeve van een fijne week voor de kinderen Sinds 1996 hanteerde Boswijk de ^oorzittershame^vlaaMMTel^ijtjc^ de indruk gehad dat het voorzitter schap een moeten was. Je voorkeur ging uit naar de begeleiding. Je for mele verantwoordelijkheid vertaalde je in spontane contacten', merkte Van der Beek op Als voorzitter wordt Boswijk opge volgd door Jan Bloem uit Oosterend. 'Maar je hebt toegezegd nog één of meer adoptieweken te willen begelei den Dat hebben we goed in de oren geknoopt en we zullen je eraan hou den', grijnsde Van der Beek. Daarna twijfelde de penningmeester even 'Je hebt me op het hart gedrukt dat niet veel geld mag worden be steed aan een afscheidscadeau Daar wil ik me aan houden.' Voor Boswijk was er daarom een foto collage. met hoogtepunten uit vakan ties met gehandicapte kinderen. En een klein bedrag was toch nog uitge trokken voor een mand met Texelse lekkernijen. De berichtgeving over de afwijzing door de gemeente van subsidie voor de aanschaf van het 'orgelboek' be hoeft enige aanvulling Het gaat hier om een twaalfdelige encyclopedie, waarin een volledig overzicht wordt gegeven van alle or gels die in Nederlandse kerken zijn te vinden. De meer dan tweeduizend instrumenten worden uitvoerig be sproken, waarbij vooral aandacht wordt besteed aan de oorspronkelijke disposities en de wijzigingen en res tauraties die er in de loop van de ja ren aan hebben plaatsgevonden. Alle orgels gaan vergezeld van prachtige kleurenfoto's en de gegevens worden objectief en zonder verder commen taar gegeven. Het eerste exemplaar van deze twaalfdelige uitgave werd vorig jaar aan prins Claus overhandigd Tot nu toe zijn er nog maar twee delen uit gekomen, waarbij men tot het jaar 1796 is gevorderd. Van de Texelse orgels werden dus alleen nog maar uit De Cocksdorp het orgel in de RK-kerk uit 1760 bespro ken en de bouwvallige orgelkas in de NH-kerk uit 1736 Alle andere instru menten op het eiland zullen in de komende delen nog uitvoerig aan de orde komen, waarbij uiteraard ook het curieuze kleine orgel van de grote NH-kerk in Den Burg met een orgel front dat voor tweederde uit zeer fraai beschilderde dennenstammetjes be staat. Frans Visser, Den Burg Verscheidenheid is troef op het Texel Sea Street Festival dat ko mend weekend in De Koog wordt gevierd. De opvolger van het tot traditie uitgegroeide Tropical Sea Festival begint vrijdag om 22.00 uur met het ontsteken van een groots vuurwerk. Daarna barst het feest los in dertien horeca zaken, die ontheffing hebben om tot 4.00 uur open te blijven. Zaterdagmiddag is er een straat festival, dat zich 's avonds naar binnen verplaatst. Zondagavond vindt de afsluiting plaats in De Toe komst. Niet alleen de naam van het Koger festival is anders, ook het programma wijkt volledig af van Tropical oude stijl. Texel Sea Street Festival biedt een brede variatie aan stijlen. Het was met name de gemeente die als vergunningverschaffer heeft aange drongen op deze kwaliteitsverhoging. Maar ook de Koger horeca onderkent het belang van een festival met en goed imago, dat met synoniem staat aan opgeschoten jongelui en relletjes. Om die te weren stuurde burgemees ter Van Rappard vorig jaar al aan op een naamsverandering. Omdat de bands al waren gecontracteerd, kon aan het subtropische muziek repertoire toen weinig meer worden veranderd. Komend weekend is dat anders De bands in de cafés spelen Amster damse feestmuziek, ska en Caribian. Verder is er een Top 40-orkest, een raggaeband en andere varianten. Straattheater Zaterdagmiddag vanaf 14.00 uur wordt de Dorpsstraat opgeluisterd door pantomime spelers, acrobaten, De bewegende beelden maken zaterdagmiddag hun opwachting inDe Koog. jongleurs, een smartlappenduo, le vende standbeelden een imitatie ober en andere vormen van straat theater. De muzikale bijdrage wordt verzorgd door verschillende Texelse bands en percussiegroepen Verder komt er een blazersgezelschap uit Utrecht. De artiesten vermaken het publiek tot circa 22.00 uur, waarna de bands in de cafés de versterkers in schakelen. Een passepartout voor één dag kost ƒ20,- en voor het hele weekend ƒ35,- De kaarten worden verkocht in een stand bij het ABN/ AMRO-gebouw in de Dorpsstraat. Voorbereiding Volgens organisator Rein Stam is er veel tijd in de voorbereiding van het festival gaan zitten 'We hebben veel met de gemeente om tafel gezeten om tot de gewenste invulling te ko men Om de orde te handhaven wor den op kosten van de horeca bijvoor beeld vier extra dorpswachten ingezet. Geen gewone, maar gekwa lificeerde horeca-beveiligings- mensen. Verder is het verboden om met een glas in de hand de straat op te gaan. Maar ondanks deze maatre gelen en kwaliteitsverhoging van het festival, kunnen wij niet bepalen welke mensen er op afkomen. Duide lijk is wel dat dit met de seizoensafslulter is, zoals Tropical dat voorheen was. Maar in hoeverre Texelgangers als een soort reünie nog een weekendje naar De Koog komen, is afwachten.' Toekomst Evenals vrijdag en zaterdag, heeft de gemeente voor het eindfeest in disco theek De Toekomst op zondag ont heffing tot 04,00 uur verleend. Vorig jaar ontstond aan het eind commotie, toen de eigenaar de politie tegen slui tingstijd met een anoniem telefoontje probeerde weg te lokken. De ge meente gaat ervan uit dat 'Dirk' met nogmaals in de fout gaat. Er moet een nieuw stuk fietspad ko men langs de Ruyslaan naar De Koog en dan breken we het bekende fietspad af Kosten voor de gemeente Texel 225 000,- en voor de provin cie ook ƒ225.000,-. De gemeente vindt dit noodzakelijk omdat de pro vincie de helft subsidieert en voert onder andere aan 'dat er een gevaar lijke situatie ontstaat langs dat stuk Ruyslaan. De mensen denken dat dit fietspad met naar De Koog gaat, ouderen hebben plotseling moeite met het oude fietspad. Met andere woorden dit nieuwe fietspad moet er komen, koste wat kost, em we krijgen subsidie. En als je subsidie kunt krij gen, moet je dat pakken. Bij de pro vincie vertelde men mij dat zij ner gens naar informeren, van het oude fietspad niets weten en als de ge meente Texel aanvoert dat zij een stuk fietspad aan willen leggen langs deze weg dan betalen zij gewoon de helft. Zo gaan zij met ons gemeenschapsgeld om. Een ander heikel punt is, althans vind ik, dat de Werkgroep Duurzaam Toe risme zich nu sterk wil maken voor gratis openbaar vervoer. Een loffelijk streven, maar gratis openbaar ver voer bestaat niet Iemand moet toch betalen en uiteindelijk gaat dit we derom ten koste van het gemeenschapsgeld Ook hier zullen de Texelaars aan mee moeten beta len. En denken we nu werkelijk dat we hiermee het autoverkeer op ons ei land terugdringen en dat iedereen met de bus gaat? Tenslotte komt uit de hoge hoed van dezelfde werkgroep het reuze-idee driehonderd gezinnen op donderdag voor half geld te laten reizen bij Teso, mits zij een week op Texel zullen ver blijven. Een prima idee om de wacht tijden op vrijdag en zaterdag op deze manier terug te dringen Maar wie heeft er het meeste voordeel van? Waarschijnlijk is het eigenbelang van Teso. want er mogen slechts driehon derd uitverkoren gezinnen die dag voor half geld overgaan. Een piep klein deel van onze toeristen profi teert hiervan. Als de opzet slaagt, kost dat ongeveer driehonderd maal vijfendertig gulden per uitverkorene, dat is ruim tienduizend gulden per donderdag En dit zesentwintig we ken lang. Om het autoverkeer terug te dringen, is een eerste vereiste dat er vol doende parkeergelegenheid komt bij de boot in Den Helder Er wordt al jaren over gesproken en er gebeurt niets Laat gemeente en Teso zich hier maar eens sterk voor maken, honderden mensen per dag zullen er blij mee zijn. Menno Stam, Den Burg. In De Ferrever wordt zondag een workshop Capoeira gehouden van 12.30 tot 16 30 uur. Centraal bij deze Braziliaanse dans- en vechtsport staan staan muziek en dans. De workshop wordt gegeven door mestre (leraar) Gildo Valu. Op zater dag geven de mestre en zijn Texelse leerlingen rond 19.00 uur in De Koog een demonstratie Capoeira tijdens het Texel Sea and Streat Festival dat in de badplaats wordt gehouden. Dinsdag 25 augustus: In Cinema Texel draait om 14.00 uur Het Magische Zwaard, om 16.00 uur Jacht op de Kleintjes en om 19 00 uur en 21 30 uur Lethal Weapon 4 Op éen van de voetbalvelden aan de Haffelderweg begint om 19.00 uur de wedstrijd Texel'94 - Schagen. in het kader van de districtsbeker. In De Koog spelen SV De Koog en Oosterend tegen elkaar, aanvang eveneens 19.00 uur. In de RK-kerk (dus met de DG- kerk, zoals eerder vermeld) van Den Burg wordt een zomeravond concert gegeven met orgel en kla rinet. Aanvang 20.15 uur, toegang gratis. Na afloop wordt een inza meling gehouden In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn speelt Frank van Pamelen zijn nieuwe programma 'Planken Wambuis'. Aanvang 21 00 uur, toegang ƒ20,-, vriendenprijs ƒ15,- SBB-excursie 'Schemeren in de Slufter'. Aanmelding en inlichtin gen via EcoMare, telefoon 317 741. Woensdag 26 augustus: In Cinema Texel draait om 14 00 uur Het Magische Zwaard, om 16.00 uur Jacht op de Kleintjes en om 19.00 uur en 21.30 uur Lethal Weapon 4. Donderdag 27 augustus: Om 14 00 uur gaat bij De Schuil hut achter de NH-kerk van De Koog een historische route van start Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen doorgaans met anderen meerijden. Op het veld van Texel'94 begint om 18.30 uur de oefenwedstrijd Texel'94 tegen Al Jazire uit de Verenigde Arabische Emeraten. In Cinema Texel draait om 14 00 uur Het Magische Zwaard, om 16.00 uur De Jacht op de Kleintjes, om 19 00 uur City of Angels en om 21.30 uur Lethal Weapon 41. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 16.30 uur de laat ste kindervoorstelling 'Op zoek naar farao Toetjetoe' van theater- Er Is méér te doen op Texel. Kijk niet alleen naar deze agenda maar ook naar het overzicht in de Vakantie krant. die in het seizoen we kelijks verschijnt. Veel van de daarin aangekondigde evenementen en activiteiten zijn ook voor Texelaars inte ressant. De gratis Vakantie krant wordt wekelijks ver spreid als bijlage van de Texelse Courant en is daar naast voor ieder los verkrijg baar op circa 150 plaatsen op het eiland. De Vakantie krant verschijnt alleen op Texel. groep de Vantasjes. De toegj- gratis Vrijdag 28 augustus: In Cinema Texel draait om u uur Het Magische Zwaard, 16.00 uur De Jacht op de Kleir^ om 19.00 uurCity of Angelsen 21 30 uur Lethal Weapon 4| Eerste avond van het Texel Sr Steet Festival in De Koog Op dens in dertien horecagelega den, met rond 21 30 uur groot* werk Passepartout voor één 20,-, voor hele weekeinde Halfuursdienst Vrijdag 28aug tus van 9 35 vanaf Texel tot eni 16.05 uur van Den Helder. Z= dag 29 augustus van 9.35 uun Texel tot 16.05 uur van Dent der. Zondag 30 augustus i 16.35 uur vanaf Texel tot 20 van Den Helder. Wachttijden Vrijdag tussen en 15 00 uur op Texel éénta derhalf uur. In Den Helder In» 13.00 en 16.00 uur een half u Hoogwater te Oudeschi Di. 25 11.15 en 23.20 Wo. 26 11.44 en 23.37 Do. 27 12.15 en V r. 28 0.16 en 12.34 Za. 29 0.30 en 13.05 Zo. 30 0.44 en 13.24 Ma. 31 1.24 en 14.10 Di. 1 2.30 en 15.1 Aan het strand is het ongeveer eern. eerder hoogwater. De zon komt 25 i gustus op om 06.44 uur en gaat cwi om 20.33 uur. 30 augustus eerstel tier, 31 augustus doodtij. Voor 'Zomer', een rubriek die deze weken iedere zaterdag in De Volks krant verschijnt, was fotograaf/ver slaggever Daniel Koning ook op Texel. Hij maakte er een tocht per huifkar mee, bestuurd door koetsier Rein Eelman en georganiseerd door het Agrarisch en Wagen Museum. 'Het is met de bedoeling dat je ge woon lekker om je heen kijkt en van het landschap geniet Nee. Rein laat geen boerenschuur onbesproken', constateert Koning al snel en niet tot zijn genoegen. Op zeker moment wordt de opsom ming van de koetsier lachwekkend: F fcfkar op Hgenmu- Kpreken Wver het r 'leen op 'De schapenstallen met rieten rug naar de zuidwestenwind heten schapenboet De betonnen baan rechts is de wielerbaan. De Texelse Boys en de SV Texel zijn in 1994 gefuseerd Links staan huizen uit de vrije sector, dat was vroeger allemaal weiland Rechts worden lelies ge kweekt voor Japan.' Aan het slot van zijn ontboezeming - De eilandcompetitie volleybal gaat dinsdag 15 september weer van start. De organisatie verzoekt teams die zich nog willen opgeven of ploegen die eventueel willen stoppen dit vóór 31 augustus kenbaar te maken aan Hans Kikkert, tel. 31 23 39 li Is jordi, een wu. geiten, schapen, een dwe,_ pony en een e<.el. De Texelse ezelvereniging is vier jaar geleden opgericht en telt nu honderd- vijftig leden.' Kasper en Jordi gaan over in draf en in fietserstempo vervolgen we onze weg. We worden opmerkzaam gemaakt op de Tuurt- wallett-. één meter hoge erfafscheidingen die je alleen hier ziet. De pasgeboren lammeren kunnen hierachter schuilen tegen de altijd aanwezige wind. Het wordt trouwens wel wat minder met de schapen op het eiland. Weel boeren hebben ze opgeruimd, want schapen houden is geen vetpot.' We naderen nu de voormalige melkfabriek. ■Vroeger werkten daar wel tachtig mensen en gr werden veertig soorten kaas gemaakt. In de rderij links woonde vtop"i - ">"ri_ nadat hij tot zijn eigen verbazing te weten wat een dissel is - vent journalist: 'Vol zit ik ermee, net die totaal onnutte weetjes ow alles en nog wat, terwijl dedn ik zou moeten onthouden er in willen blijven. Op de bootna| Helder lees ik in de TexelseCsj dat Mariska van der Grachl De Cocksdorp geslaagd is veer] opleiding die de naam draagt disch Beeldvormende en therapeutische Technieken proberen dit te vergeten Nu de zomervakantie vooitjisj gint koersbalvereniging Sti Koers uit Oosterend weer ié wekelijkse clubmiddagen. Begn wordt op maandag 7 septenfc 14.30 tot 16.30 uur in het Je gebouw aan de Oranjestraat. Ut leden zijn altijd welkom Ook kam gerust eens een kijkje komenne en vrijblijvend met het spel kenw ken. Deze zomer schafte Stephan Hin uit Den Burg een 'verreiker' aan en is daarmee een eigen bedrijfje be gonnen. Een verreiker is geen ma chine om jezelf te verrijken, maar wel om ver mee te reiken: een veel zijdig voertuig met een uitschuif- bare arm die tot elf meter hoog kan komen. Of de 31-jarige Hin er toch rijk van wordt, zal de toekomst le ren. Stephan Hin was tot de bouwvak als metselaar in dienst van Daalder Bouwbedrijf uit De Cocksdorp. 'We hadden daar een tractor met hefmast. Toen die een zachte dood stierf, moesten we de stenen met het handje sjouwen Dat raakte ik gauw zat en stelde voor om een verreiker aan te schaffen', vertelt Hin Van het één kwam het ander Hin (oorspronkelijk van 'lepere' in Spang) kocht de verreiker zelf en is nu een verhuurbedrijf gestart. Op dagen dat hij niet met de machine op pad is, kan hij gewoon bij Daalder aan de slag. Met zijn 'baas' Piet de Bloois is afspraken dat hij zijn aanwinst ook aan andere aannemers mag verhu ren. 'Maar als Piet 'm nodig heeft, krijgt hij voorrang.' De verreiker is geschikt voor diverse doeleinden De 4-wiel aangedreven machine heeft een maximum til- vermogen van drie ton en een motor vermogen van 105 pk ('turbo') Door zijn wendbaarheid is hij geschikt voor het overbrengen van materialen op (bungalow)terreinen, waar vrachtwa gens moeilijk kunnen komen. Hij kan bijvoorbeeld worden ingezet om pal lets. golf- en glasplaten te vervoeren. Daarnaast kan er een (Arbo-ge- keurde) hoogwerkerbak aan worden gemonteerd, waarmee werkzaamhe den tot op elf meter hoogte kunnen worden verricht. Verhuur voor evene menten is ook een mogelijkheid. Met een hydrolische stenenklem is het verslepen van beton- en kalksteen- blokken een koud kunstje. Voorts beschikt Hin over een puinriek voor de verwijdering van bouwafval. 'Je kunt er ontzettend veel kanten mee op. In de bouwvak heb ik er al verschillende klussen mee gedaan, maar het moet nog groeien', aldus Hin. De verreiker, die met z'n 2.40 meter niet hoger is dan een tractor met cabine, is gestald een schuur van D. Keyser aan de Waalderweg. Stephan Hin Verhuur is bereikbaar viatel 310126. Vrijdag verschijnt de Vakan'j krant voor de laatste maal da zomer. Maar ook in naseizoen verblijven op hel land nog veel toeristen, diegia willen weten wat er zoal vall beleven. Hop je actief bezig k zijn en waar het gezellig uitga is De Texelse Courant daarom wekelijks een pagman leuke tips presenteren. Dezep gina 'Uit Actief', bedoeld te toeristen én Texelaars, zal »af 4 september verschijnen E ieder die de komende periodes tiviteiten organiseert, wordt» zocht deze snel door te gei' aan de redactie van deze krt tel 36 26 20, fax 323 000 =^turbo« (FctorrW Stephan Hin met zijn veelzijdige verreiker

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2