Cjrocn "Zwartsjexeh in het harL. Pariet reinigingsrecht met tientjes omhoog *A Van Kemenade kiest ervaren bestuurder Uit binnenkort Bakker: 'Lastendruk aanvaardbaar' T E X ELS E™COU RANT CTÖptiek J. Gutker (PvdA) waarnemend burgemeester m iedereen leest 'ml ere huisnummers tor Hogereind en lor Bremerstraat Vreemdelingenpolitie houdt 8 personen aan November wordt asbestmaand 1-2-3 regeling op de helling TJorsze/ Vak Koninklijke bloei in huize Bousma Drankrijdster Landmacht hervat schieten Vliehors Reserveer nu uw advertentieruimte! VERDER TVT IN DIT J\ummer 'Nieuw' orgel voor Doopsgezinde kerk 2 Belangrijke rol NI0Z in Europees onderzoek 3 Laatste nieuws over NK wielrennen 5 Piet van Sambeek doet stapje terug 5 Blikschade Klem verminkt poes Janneke TEXELSE'^COURANT SEA STREET FESTIVAL TEXEL J. Winnubst TEXELSE^COURANT Wedstrijd 100 jaar Texel promotie SéRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11310 VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1998 Uitgave Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jnbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. INNEMENTSPRIJS 56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 43201 reinigingsrecht gaat de komende jaren waarschijnlijk omhoog. De gemeente wil de komende jaren een lalslag voeren om de opgelopen kosten te dekken. In Igaan meerpersoonshuishoudens 30,- meer betalen. 900 komen daar nog twee tientjes bovenop. De riool- ing gaat vijf procent omhoog, de onroerendzaak belas- met drie procent. Verder komt er jaarlijks twee gulden et kijk- en luistergeld. Het bedrag (circa ƒ9.000,-) wordt tgesluisd naar de lokale omroep SLOT. gewoon tevreden over het resultaat. 'De lastendruk voor de burgers is al leszins aanvaardbaar, zeker als |e kijkt naar de gemeenten om ons heen Uit de cijfers blijkt dat de finan ciële positie van de gemeente zonder meer solide mag worden genoemd. De begroting (totaal 59 miljoen) is zo goed als sluitend. Het aandeel van de schulden ten opzichte van het totale vermogen van de gemeente vertoont een dalende lijn. Rooskleurig Het rooskleurige beeld in de begro ting is voor een groot deel te danken aan de scherpe ramingen door de gemeentelijke afdeling financien, waardoor er meer zicht op de inkom- pwerhogingen blijken uit de Ertebegroting voor 1999 die r Peter Bakker van Fman- teren presenteerde Dat was frdan gedacht, doordat zijn 8 ondersteuning 'hard heeft I Bakker toonde zich buiten- "gen aan de Cor Bremerstraat sierend en het Hogereind in De 'rijgen binnenkort een ander smmer Toekomstige nieuw- maakt dat wenselijk, vindt het In het verleden is bij de num- gvan de Cor Bremerstraat niet Editionele 'even-oneven'-prin- Jhanteerd, maar zijn aan beide van de straat oneven nummers öiacht Om dat euvel te verhel aden de nummers 25 tot en Utiernummerd' naar 4 tot en .'De op de hoogte gestelde vijf Henen hebben tot nu toe geen «aangetekend. Dat geldt ook te bewoners van Hogereind 45 die om vergelijkbare redenen '65en 67 krijgen. Bij een controle door de vreemdelin genpolitie op illegale aanwezigheid zijn in twee restaurants aan de Nikadel in De Koog en een woning aan de Kamerstraat dinsdag acht personen aangehouden. Ze beschik ten niet over de vereiste papieren. Ze zijn overgebracht naar het politiebu reau in Den Helder, waar hun verblijfsstatus wordt onderzocht Particulieren kunnen de hele maand november gratis asbest inleveren bij vuiloverslag De Hamster. Het college heeft daartoe besloten in navolging van de actie van WLTO voor agrariërs. De actie werd onlangs in commissieverband door de gemeen teraad bepleit Nadere informatie over de manier waarop het schade lijk afval moet worden aangeleverd volgt binnenkort, sten en uitgaven is ontstaan. Keer zijde is dat de kans op meevallers is afgenomen Veel verrassingen kent de begroting niet, omdat de opzet is afgestemd op het meerjaren- beleidsplan waarmee de raad eerder dit jaar heeft ingestemd Meevaller is de stijging van de alge mene uitkering van het rijk, als gevolg van het meetellen van de recreatie woningen voor de algemene uitke ring Andere opsteker is de stijging aan middelen voor het gemeente fonds dankzij het regeerakkoord. Daarvan kan Texel ook een graantje meepikken Gezien het gunstige financiële plaatje was het met nodig verhogingen door te voeren van de toeristenbelasting, precariorechten en overige diensten (leges) door de gemeente Toekomstige, trendmatige verhogin gen worden echter met uitgesloten Méér afval Aan verhoging van de reinigings rechten ontkomen b en w met. Bak ker. 'Het vorige college besloot in al haar wijsheid om de tarieven niet te verhogen, terwijl de lasten wel waren gestegen Het tekort werd geput uit het fonds egalisatie reinigings rechten Dat is geen structurele dek king. De kosten blijven echter stijgen, mede door een toename van de hoe veelheid aangeleverd afval. We moe ten dus zoeken naar mogelijkheden om de afvalstroom te beperken. Of meer stoffen eruit zien te halen die geschikt zijn voor hergebruik.' Het gratis aanleveren van maximaal eén kuub afval per dag door particulieren blijft vooralsnog mogelijk De 1-2-3 regeling heeft zo goed als zeker z'n langste tijd gehad. Het col lege heeft zich voorgenomen het sluitingstijdenbeleid te herover wegen, zo liet wethouder Bakker we ten bij de presentatie van de gemeentebegroting 'Ik stel me voor dat dit niet zozeer door de waarne mend burgemeester, maar door de nieuwe burgemeester in het pak wordt gezet. Vooruitlopend op een eventuele wijziging zal het college haar licht opsteken bij diverse belang hebbenden. De wethouder van milieu gaat op zoek naar een systeem waarbij de grootste leveranciers van afval het meest betalen Bijvoorbeeld door weging van het vuil Hoewel een der gelijk voornemen in de vorige raads periode vrij brede steun kreeg, bleek dat toen teveel kosten met zich mee te brengen. Mits betaalbaar, wil Bak ker dit alsnog invoeren De verhoging van de rioolrechten vloeit voort uit het rioleringsplan, waardoor extra kosten worden ge maakt om het buitengebied aan te sluiten. Ook hierbij moeten de tarie ven de kosten dekken. Een uitgangs punt dat het college bij elke uitgave van de gemeente hanteert Durperhonk Het college heeft in de begroting ƒ2,5 miljoen gereserveerd voor de split sing van basischool Durperhonk en de gemeenschapsvoorziening Eierlandsche Huis, waarvoor Texel helemaal zelf opdraait Het is volgens Bakker de bedoeling dat de scheiding volgend jaar wordt gerealiseerd Op korte termijn wordt overleg gevoerd met alle betrokke nen, Vastpinnen op een datum wil hij zich niet. 'Want we gaan met met de botte bijl aan de gang.' Het overdekte zwembad in De Cocksdorp zal gezien het hoge kostenplaatje gedoemd zijn te verdwijnen. Eén loket Kwaliteitsverhoging bij het gemeen telijk bestuur en de ambtelijke orga nisatie is één van de doelen waarvoor onschatbaar groot deel van sociale en culturele leven &al dankzij de Inzet van tal- vrijwilligers. Onopvallend m aijn hun werk: burenhulp, fy-dek-je, boodschappen- 'T bejaardenzorg, besturen, en toneelverenigingen, -enz Maar degenen die wel 'fe weg timmeren, ondervm- steeds meer- kritiek. O.a. de 'Hetties- en folkloremarkten '■nonder druk. De beste stuur- Inderdaad Neem nu TV el. Leegloop, geldgebrek en Wnge spanningen. Televisie ten boeiend fenomeen. Je volop in de belangstelling ten camera geelt macht We de buis, machtig interes- Maar onze lokale zender '"'el afhankelijk zijn van on- 'ejde krachten hoe goed be- ''Mc. Wiljeop 'niveau'(blij- fPresenteren, dan telt vooral beroepsmatige benadering. er maar mee op. want "'es schrijven is natuurlijk 'ten vak. Horszei J. Gutker uit Schoorl gaat met ingang van 16 september als waarnemend burgemeester aan de slag op Texel. De PvdA- bestuurder werd gisteren benoemd door Commissaris van de Koningin Jos van Kemenade. Ervaring kan hem niet worden ontzegd. Gutker was van 1979 tot 1998 burgemees ter van de gemeente Zijpe en trad in 1989 op als waarne mend burgemeester van de voormalige gemeente Warmen- huizen. De Texelse fractievoorzitters, die gisteren kennismaakten, vinden hem een goede keus. De benoeming van Gutker (63) deed Van Kemenade na overleg met de fractievoorzitters en loco-burgemees- ter Daan Schilling. Gutker, geboren in Uitgeest, is een man met een ruime ambtelijke en bestuurlijke ervaring. Voordat hij in Zijpe burgemeester werd, vervulde hij diverse ambtelijk functies. Tot 1979 was hij gemeente secretaris van Enkhuizen, Nevenfuncties Gedurende zijn bestuurlijke loopbaan vervulde hij nevenfuncties op diverse terreinen. Momenteel zetelt hij in het bestuur van het Medisch Centrum Alkmaar, is hij bestuurslid van Uit- waterende Sluizen, vice voorzitter van de Beheerscommissie basis gezondheidsdienst in de kop van Noordholland en voorzitter van de ambulancedienst Zijpe/Callantsoog, de stichting Zijper Molens en de stich ting Museum Boerderijen Westfrisia in Hoogwoud Gistermorgen maakte de Texelse politici voor het eerst kennis met Gutker, die na het vertrek van Van Rappard circa zes maanden het burgemeestersambt zal waarnemen Na een introductie door Van Kemenade, stelde Gutker zich voor en werden over en weer vraqen qe- steld. Overwicht 'Iemand met overwicht en een vrien delijke uitstraling, die goed in staat zal zijn de kikkers in de mand te houden', oordeelt Pieter de Groot (D66) na de eerste kennismaking in Haarlem. 'We hebben zonder meer een goed ge sprek gehad en ook een uiterst ple zierig contact met Van Kemenade. Ik ben blij met deze en/aren burge meester, die in zijn vorige gemeente al kennismaakte met de tegenstrijdig heden en raakvlakken van toerisme, landbouw en natuurbeheer. Boven dien kent hij de problemen in de noordkop.' 'Ik heb er wel vertrouwen in', zegt Anja van der Heide (CDA), die de plaats in nam van Jan Koolhof 'Een sympathieke man die netjes kan for muleren en genoeg kennis van zaken heeft. Het is met de bedoeling dat hij in zes maanden grote veranderingen bewerkstelligt Ik acht hem goed in staat met het college de lopende za ken af te handen.' Vormelijk 'Rustig, evenwichtig, bedachtzaam en wat vormelijk ingesteld', omschrijft Dick Drijver (Texels Belang) Gutker 'Ik ken hem al een aantal jaren uit de gewestraad De twintig minuten die we hem hebben gesproken, hebben die indruk alleen maar bevestigd Ik heb er vertrouwen in. En per slot van rekening is het maar voor een half jaar.' Lang van stof schijnt Gutker niet te zijn. Drijver. 'Hij is in staat zijn ge dachten bondig te formuleren.' De waarnemer kent Texel van ver schillende vakanties die hij hier met zijn familie heeft doorgebracht. Ver der stapt hij elk jaar met zijn oudste zoon op de fiets voor een ritje over het eiland. Alvorens over twee weken op Texel aan de slag te gaan, houdt Gutker eerst een weekje vakantie. Hij was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Zie pagina 3 voor een vraagge sprek met de nieuwe man. De familie Bousma aan het Schil derend heeft over belangstelling niet te klagen. De reden schuilt niet in ordinaire nieuwgierigheid maar in pure bewondering In de vensterbank van de familie staat namelijk De Koningin van de Nacht (Selenicereurs grandi- florus). een cactusachtige die maar zelden bloemen laat zien. uitbundig te bloeien. Kweekster Erna Bousma vond de bloemen pracht zelf niet zo'n bijzonder heid, omdat de imposante plant vorig jaar ook al bloeide. Ze was daarom verrast toen De Tele graaf onlangs grote ophef maakte over een vrouw bij wie een soortgelijke nachtcactus bloeide. 'Die had maar één bloem. Bij deze tel ik zo negen knoppen, de kleintjes niet mee gerekend. Ik heb de plant over genomen van m'n moeder, die haar te groot vond. Ik heb haar teruggesnoeid en een paar jaar later begon ze te bloeien Zelfs aan een stekkie dat ik onlangs op water heb gezet, groeit een knop.In de huiskamer hangt een opmerkelijke geur. door de na tuur bedoeld om vleermuizen te lokken die het stuifmeel moeten verspreiden. De naam Koningin van de Nacht verwijst naar het bloeitijdstip van de bloemen Lief hebbers hoeven echter met in het holst van de nacht hun bed uit. Rond een uur of tien 's avonds openen de bloemen zich Foto Gerard Timmerman) Bakker zich sterk wil maken 'Er komt bij de ingang van het gemeente èen balie waar iedereen met z'n vragen terecht kan. Achter het loket komen kantoren waarin ambtenaren van ver schillende disciplines mensen kun nen ontvangen 'Het voorkomt dat mensen van afdeling naar afdeling Lees verder pagina 3 Een 24-jarige automobiliste uit Den Burg bleek bij een controle woensdagmorgen omstreeks 3.15 uur op de Polderweg in De Waal te veel alcohol achter de kiezen te heb ben. De ademanalyse gaf 595 ug/l aan, bijna driemaal het toegestane. Het rijbewijs van de vrouw werd ingevorderd. De Koninklijke Landmacht houdt van 1 september tot 15 april 1999 de jaar lijkse schietoefeningen op de Vliehors Er wordt geschoten op maandag tot en met donderdag, met vrijdag als reservedag. De avondoefingen zijn gepland op dins dag, met een uitloop naar woensdag. De schiettijden overdag zijn van 8.00 tot 16.30 uur. Bij het avondschieten wordt uiterlijk tot 23.00 uur gescho ten. Tijdens de schietoefeningen is het terrein voor publiek gesloten De grens van het schiet- en oefenterrein is gemarkeerd met waarschuwings borden en bij oefeningen voorzien van rode vlaggen {Advertentie) Voor Texelaar en toerist Binnenkort verschijnt in de TC vrijdags de pagina „Kit en Actief Deze pagina bevat o.a. de agenda, weekenddiensten, artikelen en foto's over uitgaan, actief zijn, natuur en cultuur. Er is voor een beperkt aantal bedrijven ruimte om op deze pagina te adverteren. Informeer en/of reserveer daarom snel bij de advertentieafdeling van de Texelse Courant. (jroen Thwarts Jexels in het harL, Spinbaan 6, Den Burg, telefoon 36 26 00, fax 3141 11 Bij een aanrijding op de Pontweg dinsdag omstreeks 20.35 uur zijn twee auto's beschadigd. Een 22-ja- rige bestuurder uit Den Burg reed met een personenauto over de Pontweg en sloeg linksaf een oprit in. Hij gaf daartoe richting aan en stuurde naar links. Op dat moment werd hij inge haald door een personenauto, be stuurd door een 38-jarige inwoner van Oudeschild. De bestuurders ble ven ongedeerd De 20-jarige lapjespoes Janneke van de familie Imhof uil Den Burg moet de rest van haar dagen slijten op drie pootjes. Het dier liep in de nacht van woensdag op donderdag waarschijn lijk in een klem. Ze wist zichzelf te bevrijden, maar wel ten koste van haar linkerachterpootje, dat door die renarts Loek van Vliet donderdag moest worden geamputeerd 'We zijn er helemaal ontdaan van. Het dier heeft zo'n pijn gehad', aldus de eigenaresse. 'We woonden tot voor kort in De Koog Daar zou je in de duinen of landerijen nog wel een strik van een stroper verwachten. Maar hier in Den Burg met. Haar vermoe den is dat de poes in een klem van een duivenmelker is gestapt 'Rond uit onverantwoordelijk Je ziet wat een leed het veroorzaakt Om herha ling te voorkomen doet ze een beroep op klemmenzetters dit voortaan ach terwege te laten. (Advertentie) Qnit {jmrtzjirtii is bé bjn. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: en folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) ff na fsmrtfjmii is hri bsrL. Bedenk een origineel idee voor Texel pro motie in het jaar 2000. Zie voor meer informatie de bijlage I00 jaarTexelpromotie verspreid bij de Texelse Courant van vrijdag 14 augustus jl Inzendingen tot 15 september bij deVW of deTexelse Courant.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1