!ee bekent kleur voor het NIOZ 'Niet met pantoffels en krantje oud worden' Coastlooc' volgende week van start 4 sTL p Jm F amilieberichten TEXELSE J couRANT olstoelers straks ip Kampeersnol Gutker (63) blij met benoeming: Bakker op hobbel in fietspad na tevreden wethouder Trainingen basketball Bus Oudeschild past route aan Reinigingsrecht 65 sita niijwaard marco van sambeek trouwen 4 september 1998 P M rtMer# als u ons wilt feliciteren, onze receptie is van 19.30 tot 21.00 uur in strandpaviljoen Paal 28 in De Cocksdorp VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1998 ,de kleur van het water kun je zien wat erin zit. Althans die waarneming wordt gedaan met geavanceerde ap- jtuur waarmee voor het menselijk oog onmerkbare schillen in kleur en absorptie worden gemeten. Op technische mogelijkheid berust het Europese astlooc'-project waarin het NIOZ een belangrijke rol elt. ilt september zullen vanuit yliegtuig, een helikopter en Amerikaanse satelliet tdimetingen worden uitge- dvan kustwater bij Venetië in Plymouth in Engeland de nn Noordholland en Texel, paitse bocht en het eiland IHiin de Baltische zee. aarnemingen worden aange- met metingen vanaf schepen, ronder Teso's veerboot jpengat. Voor andere weten- )peli|k doeleinden werd daarin jjaar door het NIOZ apparatuur rjalleerd waarmee permanent iikijkpost op de Kampeersnol ellurfveld is binnenkort voor «Iers toegankelijk. Vanaf de keg komt er een hellingbaan (etop van het duin. De grond rde hellingbaan wordt maan- sangevoerd en kan worden sbineerd met het werk op het De afwerking gebeurt in ok- rm verband met de levertijd liken ballustrades. ivoor het grootste deel van baande duinreliëf gebruik ge- gOndanks dat moet nog 600 pmeter zand worden aange- 2 ligt gedeelteli|k opgeslagen |;aridspeelplaats het Paradijs, Sig van het plaggen van de ltsvallei in 1997. Een deel van land komt van het natuur- Mngsproject in het Alloo. De E- van het toegangspad wordt feeer 300 meter Ivk wordt uitgevoerd door aan- ErWesterlaken, voor ƒ79.900,-. üovincie subsidieert maximaal 134,- Het duin kreeg de naam Kersnol omdat aan de voet van bn de eerste kampeerder toe- wig kreeg zijn tenten bij Staats heer op te zetten Dit kamperen 4e uiteindelijk uit tot de duin- feerferreinen Loodsmansduin en frslrand tijdens de vaart zoutgehalte, tempe ratuur, lichtdoorlatendheid en fluorescentie worden gemeten en geregistreerd Deze gegevens zijn ook welkom bij het Coastlooc-onder- zoek. De apparatuur in het schip raakte onlangs defect. Het manke ment bleek te zitten in een kabel- verbinding. Deze werd de afgelopen week door een duiker gerepareerd. Afstand Het op afstand bepalen wat zich in zeewater bevindt ('remote sensing') is een veelbelovende techniek, die het mogelijk maakt om zeer snel grote oppervlakten water te contro leren op de aanwezigheid van dood en levend materiaal. De methode is nog volop in ontwikkeling, waarbij het steeds beter lukt om vast te stel len om welke stoffen het precies gaat zonder dat het nodig is om ter plekke watermonsters te nemen. Het is bijvoorbeeld mogelijk om al dus in een vroeg stadium de af en toe in de Noordzee opbloeiende bruine en soms giftige algen waar te nemen en te bepalen in welke rich ting zo'n algenveld zich beweegt. Daar kan de visserij zijn voordeel mee doen. Een andere praktische toepassing is het waarnemen van zand- en slibwervelmgen in kust water als gevolg van (veranderende) stromingen. Baggeraars kunnen er gebruik van maken bij het bepalen van de beste plaats voor het maken van bijvoorbeeld een vaargeul. De gegevens zijn ook bruikbaar voor in stanties die zich met kustbehoud be zig houden Omdat veel verontreinigende stoffen aan slib- deeltjes zijn gehecht, is de aanwe zigheid van slib een indicatie voor verontreiniging. Overigens is het on derzoek zuiver' wetenschappelijk, dus met primair bedoeld om nuttig' gemaakt te worden. De gegevens zijn echter voor iedereen beschik baar, wereldwijd via internet Eigen kleur Elke stof in zeewater heeft zijn eigen kleur, absorptie, verstrooiing en de daarmee samenhangende reflexie Bij dezelfde stof verschilt die absorp tie ook nog weer per lichtkleur Bij alle kleuren van de regenboog wor den deze optische eigenschappen van het materiaal gemeten, waar door voor elke stof een karakteris tiek patroon wordt vastgesteld De wetenschappelijke satelliet die bij Coastlooc wordt ingeschakeld meet bij zeven verschillende kleuren, maar één van de NlOZ-apparaten waarmee straks de helikopter ope reert, weet reflectieverschillen bij 101 kleuren te onderscheiden. Het ideaal van de onderzoekers is dat aan de hand van de nu te verzame len gegevens een formule wordt ont wikkeld waardoor alles wat in kust water zweeft letterlijk in één blik wordt geïdentificeerd Of dat Ideaal wordt gehaald, is echter de vraag Onder andere het onderscheid tus sen giftige en met giftige algen blijkt nogal problematisch te zijn Weersgevoelig Satelliet, vliegtuig en helikopter be vinden zich uiteraard op zeer uiteen lopende afstanden van het opper- Projectcoördinator Marcel Wernand met apparatuur van het type dat straks In de heli kopter wordt gebruikt. Het is een bundelverzwakkmgsmeter, v/aarmee de doorlatendheld van zeewater wordt gemeten voor 22 kleuren licht. foto Harry <n> Graan Op een enkele hobbel in een fiets pad na verloopt alles redelijk tot mijn genoegen. 'Als verse wethou der lijkt Peter Bakker zich al meer op z'n gemak te voelen dan z'n aanvankelijk nog wat onwennige voorganger Poster. 'Misschien weet ik het beter te verbergenre lativeert Bakker. 'Er is veel werk te doen. Als wethouder heb ik een aantal prioriteiten gesteld, waarop ik m 'n aandacht richt. Bakker getuigt van een brede belang stelling, maar koestert een bijzondere interesse voor financiën en het verkeers- en afvalbeleid De kwaliteit en de hoeveelheid van het oppervlak tewater op het eiland houdt hem ook bezig. 'Zoet oppervlaktewater op het eiland is van groot belang. Verdroging is een terugkerend pro bleem, voor zowel de natuur als de landbouw. Daar moeten we iets aan doen. Hij stuurt aan op overleg met instanties als Waterschap Hollands Kroon, Uitwaterende Sluizen, WLTO en andere betrokkenen. 'Misschien is er een manier om in afgelegen gebie den de lozing van rioolwater anders te lozen dan door de aanleg van een dure persleiding Het (ecologisch) beheer van de ber men en slootkanten, die straks ook onder de verantwoordelijkheid van de gemeente vallen, heeft Bakkers warme belangstelling Over de vorderingen van het nieuwe college is hij tevreden Nog maar en kele maanden na de beëdiging van de nieuwe raad zijn volgens Bakker al een groot deel van de voornemens uit het collegeprogramma in de be groting vertaald. Van achterover leunen wil hij niet weten 'Er blijft nog voldoende over.' vlak van de zee van honderden kilo meters tot enkele tientallen meters Voordeel van de satelliet is het kun nen overzien van zeer grote opper vlakten Het nadeel is dat wolken, stof en mist in de atmosfeer de me tingen kunnen belemmeren. Coördi nator Marcel Wernand van het NIOZ: 'Bij slecht weer geldt dat ook voor vliegtuig en helikopter We ho pen op goed weer tijdens de ko mende zes weken, anders komt er van de metingen weinig terecht' Bij Texel Een deel van het onderzoek wordt dus bij Texel uitgevoerd: Marsdiep en omgeving. Van het 1-motorige Cessna-vliegtuig dat meet vanaf 3000 meter zal weinig zijn te mer ken De helikopter (van het Franse bedrijf Commerc'air) zal meer opval len, mede omdat deze met alleen metingen doet maar met een hijs werktuig ook watermonsters neemt Als de omstandigheden meezitten is de heli actief in de week na 8 sep tember Omdat het toestel ook bo ven de Waddenzee tussen Texel en het Balgzand komt op een hoogte tussen 30 en 100 meter, heeft Wernand de Waddenvereniging om begrip gevraagd. Het spreekt van zelf dat de vliegbewegingen zo be perkt mogelijk worden gehouden met vermijding van eilanden en an der droge gebieden. Naast het NIOZ zi|n acht andere in stituten bij het onderzoek betrokken, waaronder de universiteiten van Oldenburg en Trondheim. de Vrije Universiteit van Berlijn en het Marien Laboratorium in Plymouth De Ko ninklijke Marine werkt ook mee op het terrein van de Joost Dourlein- kazerne is de landingsplaats van de helikopter, wat praktisch is in ver band met de onmiddellijke nabijheid van het NIOZ waarheen de water monsters moeten worden vervoerd De vliegactiviteiten waarbij de gege vens worden verzameld, nemen on geveer zes weken in beslag. De daarop volgende verwerking en be studering van de gegevens duurt bijna twee jaar De totale kosten van het onderzoek belopen drie miljoen gulden Daarvan wordt twee miljoen door de EG betaald de rest komt van de betrokken instituten, vooral in de vorm van het beschikbaar stellen van menskracht, apparatuur en an dere faciliteiten Marcel Wernand van de afdeling fysische oceano grafie van het NIOZ is coördinator van de Nederlandse inbreng bij het onderzoek. Voor het bacterieel on derzoek dat deel uitmaakt van het project wordt hij bijgestaan door de NlOZ-biologen Marcel Veldhuis en Gijs Kraay. Basketballvereniging De Mareis start dinsdag onder leiding van Connie Joling in de Burg de Koninghal met de eerste trainingen De heren oefe nen van 19.30 tot 20 45 uur, de da mes van 20.45 tot 22.00 uur. Jeugd- trainingen zijn er nog met, in loopavonden voor de jeugd worden binnenkort aangekondigd Voor meer informatie kan men terecht bij Ria van Maldegem, tel 31 56 95. 'De gemeente Zijpe en Texel heb ben veel overeenkomsten. Het enige grote verschil is dat Texel een eiland is.J. (Jacob) Gutker, vanaf 16 september onze waarne mend burgemeester, verwacht voor zijn taak geen lange in werk periode nodig te hebben. 'Ik ben er pas sinds maart uit, heb in de regio nog veel contacten en lees de vakbladen nog steeds aan dachtig. Zijn benoeming om een half jaar de taak van Texels eerste burger waar te nemen, kwam als een verrassing. 'Het is allemaal nog uitermate vers, dus ik heb me nog met echt in het eiland kunnen verdiepen. Uit het ge sprek met de fractievoorzitters heb ik wel een idee gekregen wat de Texelaars zoal bezighoudt. Het eer ste contact verliep allemaal in een prettige sfeer. Wethouder Schilling ken ik al wat langer. Hij draait, net als ik, een heel tijdje mee Gutker pakte de benoeming met twee handen aan. 'Ik wilde na zo veel jaar burgemeesterschap in Zijpe voor de verkiezingen ruimte maken voor een ander. Maar ik ben geen man om met de pantoffels en de krant oud te worden Dus Texel komt mij goed uit Ik heb in tal van besturen de nodige nevenfuncties Omdat het toch maar een half jaar betreft, houd ik die aan.' Ambitie om Van Rappard perma nent op te volgen, heeft hij niet. 'Dat kan gezien mijn leeftijd (63. red ook niet.' Gutker blijft met z'n gezin In Schoorl wonen 'We zijn een paar jaar gele den net verhuisd. We wonen er mooi en hebben daar toch wat opge bouwd Voor een half jaar is het geen moeite om naar Texel te verhuizen Met een half uurtje rijden zit ik bij de boot. Bovendien is het vaak wel praktisch om aan de vastewal te wo nen Een burgemeester moet een maal niet achter zijn bureau z'n geld verdienen. Daar heeft hij ambtena ren voor De Texelse belangen moe ten toch in de regio, bij de provincie en het rijk worden behartigd. Dan is het alleen maar makkelijk niet op Texel te wonen. Overigens zal ik wel zoveel mogelijk tijd doorbrengen op het eiland. Alleen met de raads vergadering zal ik hier wel eens overnachten. Het moet toch gek gaan als er tussen die 45.000 toeris tische bedden met één slaapplaatsje voor mij zit.' Door de onverwachtse benoeming heeft Gutker bij zijn vakantieplanning geen rekening met zijn nieuwe taak kunnen houden. 'Dat was met meer te veranderen Het is dus jammer dat ik niet bij het afscheid van Van Rappard kan zijn. Soms moet je kie zen. Zijn benoeming gaat officieel op 16 september van kracht, de 23ste beschouwt hij als zijn eerste werk dag. 'Maar tussentijds zien jullie me nog wel een paar keer op Texel Wegens het NK wielrennen vervallen zondag tussen 10.00 en 17 30 uur de bushaltes vanaf Oudeschild in de richting Den Burg/veerhaven. Het gaat om de haltes Heemskerckstraat, Puzzelweg. Wasserij en Jan Plaatje. Reizigers uit Oudeschild dienen de halte op de haven te gebruiken. Vanaf Den Burg in de richting van Oudeschild vervalt alleen de halte Wasserij VERVOLG PAGINA 1 worden gestuurd Belangrijk is wel dat de privacy van mensen wordt ge waarborgd.' Kelder Voor de aanpassing zal het raadhuis flink worden verspijkerd Onderdeel van de kwaliteitsverhoging in het raadhuis is de ingebruikname door de gemeente van huidige restaurant De Kelder, dat wordt geëxploiteerd door Jan Stolk Dit wordt bij het raadhuis getrokken. De jaarlijkse pachtsom van ƒ45 000,- die de gemeente mis loopt, is dan ook uit de begroting ge schrapt Haven De aanpassing van de haven monding van Oudeschild, in verband met de combinatie beroeps- en recreatievaart staat hoog op de prioriteitenlijst van het college Bak ker voorziet dat de capaciteit van de RECTIFICATIE Waar parelen de poorten zijn en gouden de pilaren zijn hoe zullen daar de zalen zijn ëiwachts werd uit onze familiekring weg- wnen onze geliefde zwager en oom Jacob de Boer echtgenoot van Eeltje Koolstra augustus 1926 t 21 augustus 1998 Oenkerk. Jan Gernaat t Hiltje Gernaat-Koolstra t Australië Meindert Koolstra t Tilla Koolstra-Habets Den Burg' Marinus Bremer Akke Bremer-Koolstra Franeker: Alle Koolstra Yke Koolstra-Jilderda Australië: Gerrit Koolstra Greta Koolstra-van Kooten Culemborg: Jan Koolstra Maartje Koolstra-de Bloois Den Burg: Marinus van Kooten t Froukje van Kooten-Koolstra Neven en nichten teling is overleden onze lieve dappere Ten schoonzuster Ali v.d. Kooi - Koorn Wijdenes. Den Burg: Den Burg: J. C. Koorn J. Koorn-Volgers E. Koorn-Stark N. Koorn-Kramer !e'dagen bereikte ons het droeve bericht dat ^'acht op hoge leeftijd is overleden onze tante Ali Neven en nichten Oele en Van der Kooi Een hand. een woord, een gebaar doen je zo goed. als /e iemand die je liefhebt verliezen moet Voor uw belangstelling en medeleven ondervonden na het overlijden van mijn lieve man WIM BAKKER zeg ik u hartelijk dank. J Bakker-Burgman Den Burg, augustus 1998 Voor uw medeleven en belangstelling na het overlijden van onze lieve moeder, schoonmoeder, oma en „ouwe oma" ANNA CORNELIA WITTE-WITTE zeggen wij u onze oprechte dank. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Texel, augustus 1998 In plaats van kaarten Voor het medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn man, onze vader en opa DIRK TRAP willen wij iedereen heel hartelijk bedanken. Het was ons tot grote steun Marie Trap-Druif Kinderen en kleinkinderen Oosterend, augustus 1998 Ons leven is ingrijpend veranderd en het gemis heel groot. Maar uw medeleven, dat we hebben onder vonden tijdens de ziekte en na het overlijden van Rob, ervaren we als een grote steun. We willen u daarvoor bedanken Het is goed te weten dat Rob ook voor anderen zoveel heeft betekend Janneke Buitenweg-Tolsma Bert Jan Erik Sander Langs deze weg willen wij eenieder bedanken voor de belangstelling en medeleven na het overlijden van onze moeder, schoonmoeder groot- en over grootmoeder E.H.A.M. V.D. STAR-KEIJSPER Een bijzonder woord van dank gaat uit naar pastor Moltzer en het personeel van ,,St. Jan" voor de goede verzorging Familie V.d. Star Texel, augustus 1998 1933 1998 Woensdag 2 september a s. is het 65 jaar geleden dat onze ouders, groot- en overgrootouders Cor Pool en Duw Pool-de Ridder in het huwelijk zijn getreden U kunt ze feliciteren op 2 september a s. van 19 30 tot 21.00 uur in hotel De Lindeboom. Namens kinderen, klein- en achterkleinkinderen Noordwester 18, 1791 HD Den Burg. Cadeautip- v-x^se pt e m b e i' 'Dolgelukkig zijn wij met de geboorte van onze zoon en I an is apetrots op zijn broertje Noah 24 augustus 1996 John Rozeboom en Inge Plaatsman Otellostraat 3 1627 RL Alkmaar tel. 072 - 5643716 Wil je beschuit met muis jes komen eten, laat het ons dan even weten Dankbaar en blij zijn vvi met de qebooHe van onze dochter en zusje Amabel He^drika Wij men haat Mabel j is geboren op 25 augustus 1998. Marcel, -Henrike, Mariëlle en Vera Spangerweq 36 1793 GH De Waal Tel 0222 - 318374 Na ruim 10 jaar samenwonen gaat het er nu toch van konten. Nico Heerschap Moniek Boekhoff gaan trouwen. Dit alles gaat gebeuren op 4 september 1998 om 15.00 Uur in het gemeentehuis te Den Burg. Gelegenheid tot feliciteren tijdens onze receptie in Bos en Duin", Bakkenweg 16 te Den Hoorn tussen 19.00 en 20 30 uur. Ons adres blijft: De Ruyterstraat 99, 1792 AM Oudeschild Mensen, doe ons een lol. Ons huis staat al bomvol. Wanneer u ons iets wilt schenken, doe dan aan een denken passantenhaven in de toekomst verre van toerekend zal zijn. 'In het Noord hollands deel van het IJsselmeer ko men er 7 000 ligplaatsen bij. Een deel van schepen zal onvermijdelijk Texel aandoen, alleen is er geen plaats voorOm de capaciteit te vergroten wil het college het PWN-bassm bij de jachthaven trekken Verkeer Een stagiaire van de Verkeersaca- demie verdiept zich momenteel in het Texelse wegennet. Dit ter voorberei ding van het Verkeersveiligheidsplan waarin knelpunten worden aangege ven, bijvoorbeeld rond scholen. Ver der worden de maximale snelheden op de wegen onder de loep geno men 'Het is de bedoeling dat de grootste knelpunten binnen één tot twee jaar worden aangepaktDe voorbereidingen voor de fietsroute langs de Laagwaalderweg verlopen volgens Bakker voorspoedig. Sociaal Het college is voornemens een deel van de verantwoordelijkheden van de gemeente door te schuiven naar de dorpcommissie Gedacht wordt aan een bescheiden budget waarmee de dorpen kleine zaken, zoals een lan taarn of picknicktafel zelf kunnen re gelen. Het college laat haar sociale gezicht zien door compensatie van de kostenstijging van de lonen bij welzijnsinstanties. De Stichting Wel zijn Ouderen Texel, de Muziek en Dansschool David Sckee\e jJa^+e Flee+kuis 9001 trouwen ap vnjdag 4 september 1998 om 13-4-5 uur m het gemeentehuis van Axel. Aansluitend vindt om 14,45 uur de kerkelijke inzegening plaats in de gereformeerde kerk te Zaamslag. LA bent van harte welkom op onze receptie tus sen 20.00 en 2i.30 uur in restaurant „"Hof van Vlaanderen"/ Vismarkt 3 te ■Hulst. Vechtstraat 20, 4535 Temeuzen Tel. 0115 - Ó19Ó19 Met dank aan God die one leven leidt, delen wij u mee dat wij gaan trouwen op zaterdag 5 september 1996. Ons huwelijk wordt voltrokken om 13.30 uur in Fort kijkduin. Admiraal VerHuellplein 1 te Huisduinen. Wij willen Gods zegen vragen over ons huwelijk in een kerkdienst, die gehouden wordt in de „Morgenster", drs. F. 6ijlweg 9 te Den Helder. De dienst begint om 17.00 uur en wordt geleid door ds. van den 6erg. Van 16.30 tot 19.45 uur is er gelegenheid om ons te feliciteren tijdens de receptie in Fort Rijkduin. Jan Klok Titia Otten Burgwal 25 1791 AH Den 6urg 0222 - 322273

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 3