Nieuwbouw Bolder feestelijk geopend 'Barney' en Brood in café Sam Sam E Agenda teso Fanfares brengen zonnetje in Den Burg TEXELSE couRANT Bedrijvig heid Atletiekvereniging Swarte Schaep lid Eurotoques Wie brengt warme maaltijden rond? Verkoop gebruikte winterkleding Agrarisch Museum maakt herinnering aan vroeger levend Dansen volgens de vier elementen Klaverjasdrive in Oudeschild Toernooi darte 'Rondje internet' in bibliotheek DINSDAG 8 SEPTEMBER 1998 De gemeenteraad krijgt vanaf 16 00 uur informatie over de be groting 1999. Om circa 19.00 uur bespreekt de raad in het bijzijn van commissaris der Koningin dr. J A. van Kemenade de profiel schets voor de nieuwe burge meester. Aansluitend om 20.00 uur, vindt de reguliere raads vergadering plaats. Het avond gedeelte wordt rechtstreeks uit gezonden via Radio Texel In de NH-kerk van Den Burg wordt een zomeravondconcert gehouden met orgel en viool, so praan en tenor. Aanvang 20.15 uur, toegang gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. In Cinema Texel draait om 19.00 uur Lethal Weapon 4 en om 21.30 uur The X-files In het 'Historisch Centrum' aan de Groeneplaats komt om 20.00 uur de afdeling stambomen van de Historisch Vereniging bijeen Woensdag 9 september: Om 11.00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Sporen van mens en zee' over het kustgebied en de vogels die daar leven Deelname 7,50; opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel 317741. Van 17 00 tot 19.00 uur wordt bij De Cocksdorp een wadexcursie gehouden. Deelname kost ƒ7,50: inlichtingen en aanmelding bi| Ecomare, telefoon 317741 IVN houdt vanaf 19.00 uur een rondwandeling door natuurgebied De Bollekamer Verzamelen langs de weg naar paal 9. In Cinema Texel draait om 19.00 uur Lethal Weapon 4 en om 21.30 uur The X-files. In café W'tjewel in De Koog wordt vanaf 22 00 uur het eerste van de wekelijkse darttoernooien gehou den Zowel de heren als de da mes spelen 501 single. Donderdag 10 september: Om 11 00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Door het zout van de zee', over het kustgebied en de planten die daar groeien Deelname 7,50, aanmelding en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741. Om 14.00 uur gaat bij De Schuil hut achter de NH-kerk van De Koog een historische route van start. Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen doorgaans met anderen meerijden Van 17 30 tot 19.30 uur wordt bij De Cocksdorp een wadexcursie gehouden. Deelname kost 7,50, inlichtingen en aanmelding bij Ecomare, telefoon 317741. In Cinema Texel draait om 19.00 uur Lethal Weapon 4 en om 21.30 uur The X-files. Vrijdag 11 september: In Den Hoorn wordt een begin ge maakt met de viering van het 600- jarig bestaan van het dorp. Om 17.00 uur vindt een herdenkings dienst plaats in de NH kerk, met medewerking van ds. Jan Bruin, fanfarekorps DEK, het Smart lappenkoor en kinderen van de Jan Drijverschool. Om 18.00 uur presentatie van het boek Van het Clijf lot Den Hoorn van Kees de Jager en Willem Kikkert in de feesttent bij Oude Hoorn (aan de Stolpweg). Om 19.00 upr geza menlijke maaltijd door (en voor) Hoornders Vanaf 20.30 uur kun nen de intekenaren het boek van De Jager en Kikkert afhalen en la ten signeren. Daarna gezellig sa menzijn van dorpelingen en oud- Hoornders Voor bezoekers van het lw vaartmuseum start om 14 oc een gratis rondleiding, waarin verhaal over de opstand van Georgiërs centraal staat f' In café W'tjewel zijn vanarj' optredens van de hardcoret Deluge en de skaformatie Bits. Klaverjasclub De Doorman Oudeschild begint het sa® met een drive voor clubleden inschrijfgeld bedraagt 7,5o koppel In Cinema Texel draait om |t uur Lethal Weapon 4 en oni2| uur The X-files. Veerdienst Teso vaart vii halfuurdiensten vanaf 9.35 van Texel tot en met 16.05 Den Helder en zaterdag van uur va Texel tot 16.05 uur uit Helder. De verwachte wacht* vrijdag tussen 10.00 en 14.00 op Texel een half tot één uure Den Helder tussen 13.00 16.00 uur een half uur. Hoogwater te Oudesch Di. 8 Wo. 9 Do. 10 Vr. 11 Za. 12 Zo. 13 Ma. 14 Di. 15 10.45 en 23.4I 1134 0.26 en 12.25 0.44 en 12.51 0.50 en 13.46 1.20 en 14.20 2.07 en 15.07 3.20 en 16.36 Aan het strand is het ongeveer een eerder hoogwater. De zon komt8 tember op om 07.01 uur en gaal om 20.08 uur. 12 september kwartier, 14 september doodtij tal De organisatie zorgt voor verkopers, zodat de aanbieders niet zelf de hele dag bij hun kleren hoeven te blijven Zij betalen in ruil daarvoor 0,50 per kledingstuk. Wordt dat verkocht, dan komt daar nog eens 0.50 bovenop. Afrekenen gebeurt na de verkoop, tussen 17 30 en 18.00 uur. Kleding die tijdens de verkoop niet van eige naar verwisselt, gaat desgewenst naar een goed doel Wie vragen heeft, kan contact opnemen met tel. 319 315 of 314 762. Atletiekvereniging Texel traint woensdag vanaf 18.45 uur en niet, zoals abuis aangekondigd, vanaf 13.45 uur. 'Tussen de buien door ging het perfect Dirigent Ane de Kluijver uit Ridderkerk toonde zich zaterdag opgetogen over de straatoptredens van verschillende fanfare-orkesten in het hart van Den Burg Met hun vrolijke klanken bezorgden zij het winkelend publiek toch een warm gevoel Menig voorbijganger bleef even aandachtig luiste ren of liep achter de muziek aan. De muzikanten dwongen blijkbaar ook het respect van de weergoden af Vijf minuten voor de eerste sessie werd het droog Tijdens de lunch begon het te regenen, maar 's middags klaarde het weer op En tijdens de gezamenlijke finale op de Groeneplaats brak zelfs de zon door De drie overkantse orkesten kregen daarbij gezelschap van een gemeleerd Texets korps, bestaand uit leden van DEK. Excelsior en KTF. Majorettes van verschillende verenigingen maakten het optreden niet alleen oor-, maar ook oogstrel end. Honderden toeschouwers genoten van het optreden, waarmee Ondernemersvereniging Den Burg duide lijk in de roos schoot. Voor herhaling vatbaar, aldus De Kluijver: We hadden niet samen gerepeteerd, alleen de muziek naar elkaar opgestuurd Gelukkig ging het prima en stond er rondom publiek, 'n Schitterende beleve- njsr (Foto Frans Hopman) Wethouder Daan Schilling onthult vrijdag om 17.00 uur een muur schildje bij brasserie 't Swarte Schaep in Den Burg, ten teken dat het bedrijf lid is van de organisa tie Eurotoques. Eigenaars Arno en Marion Evers vieren deze er kenning met een speciaal menu, dat vrijdag- en zaterdagavond wordt geserveerd. Eurotoques is een vrij exclusieve or ganisatie van koks en restaurateurs Nederlandse 'groten' uit het vak als Cas Spijkers Robert Kranenborg en John Fagel zijn er lid van Kwaliteit staat hoog in het vaandel. Leden moeten o a. zorgen dat ze door ge bruik van hoogwaardige ingrediën ten de nationale culinaire traditie in stand houden In zijn vorige werk kring was Arno Evers er al op per soonlijke titel lid van, nu voldoet de eigen zaak die hij op Texel is begon- Het aantal gebruikers van de warme-maaltijdvoorziening groeit snel. Zódanig zelfs, dat zelfs het aantal van ruim 50 vrijwilligers niet genoeg is om alle maaltijden tijdig rond te brengen. Momenteel zijn in Den Burg vier extra bezorgers nodig voor de route Bernhardlaan en De Mars, Het aantal maaltijden is in vier jaar verdubbeld. Was in 1994 nog sprake van gemiddeld 75 warme prakken per dag, nu ligt dat cijfer op 150. Per jaar komt men uit op 35 000 a 36 000. Redenen voor deze groei zijn de toename van het aantal ouderen en het feit dat ouderen, maar ook ge handicapten, steeds langer zelfstan dig blijven wonen. De Warme Maaitijdvoorziening Texel (WMT) draagt hier een steentje aan bij. Om dat vol te houden, is een groot vrijwilligerskorps nodig Iedere bezorger brengt éénmaal per vier weken een week lang maaltij den rond Aan tijd kost dat één uur per dag. althans in Den Burg. De WMT geeft een vergoeding van ƒ0,60 per gereden kilometer, met een ondergrens van ƒ5,- per dag Wie interesse heeft voor eerder ge noemde route, kan contact opne men met de Stichting Welzijn Oude ren Texel (SWOT), Molenstraat 2. Den Burg, tel. 31 26 96. In de Witte Burcht in Den Burg wordt zaterdag 3 oktober tussen 9,00 en 16.00 uur de halfjaarlijkse verkoop van tweedehands kleding gehou den. Het gaat ditmaal om winter kleding Wie zelf iets heeft aan te bieden, kan dat de dag en/oor doen, tussen 18 00 en 21.00 uur De kle dingstukken moeten geprijsd wor den ingeleverd (met de prijsjes goed vastgezet). Het Agrarisch Museum verwel komde zaterdag de 10.000e be zoeker van dit seizoen. De heer H.J. Tolboom en mevrouw S.M. Albrecht uit Zeist maakten samen een busrit over het eiland maak ten en waren uit nieuwsgierigheid bij De Waal uitgestapt. Tot hun verrassing werden ze bij het mu seum door het bestuur opge wacht. 'Schitterend. Ik raak hier niet uitge keken', toonde Tolboom zich vol lof over de expositie. 'Ik zie hier alle maal gereedschappen van vroeger. Er komt van alles bij je boven. Herin neringen aan de tijd dat ik als jonge tje streken uithaalde op het Drentse platteland.' De 82-jarige toerist wees op een koets. 'Zie je die stang aan de ach terkant? Daar zitten allemaal punten op, om te voorkomen dat kwajon gens er op gingen zitten. Dat deden we natuurlijk wel De koetsier pro beerde ons dan te verjagen met zijn zweep. Maar wij grepen het koord en bonden het vast, zodat die man het eerst weer moest losmaken...' In Den Burg begint binnenkort een cursus dansen volgens de vier ele menten Er worden verschillende dansen ingestudeerd, namelijk Afri kaanse, buikdans, jazzballet en een dans vanuit het hart. Ervaring is niet nodig. Afhankelijk van de belangstelling worden lessen gegeven op woens dag van 19.45-20.45 of donderdag van 9.15-10.15 uur. Inlichtingen bij Manda Bergsma, tel. 319 708. Wie als 10.000e het museum in De Waal bezoekt, krijgt een bloemetje en een be (Foto F** Mevrouw Albrecht (80) vertelde dat ze als kind al op Texel kwam 'Al voor de oorlog, met school en vrien dinnen Maar in dit museum ben ik nog met eerder geweest.' Ook zij ge noot van de vele nostalgische attri buten. Het museumbestuur verraste Klaverjasclub De Doormars uit Oudeschild begint het winterseizoen met twee drives voor clubleden, op vrijdag 11 en 18 september. Alle le den en reservespelers mogen een maat uitnodigen. Het inschrijfgeld bedraagt 7,50 per koppel Er wordt een verloting gehouden. De baten zijn bestemd voor de kas, opdat die in januari flink gevuld zal zijn, wanneer het 45-jarig jubileum van de club met een daverend feest zal worden gevierd. De competitie start vrijdag 25 sep tember beiden met een bloemetje boek, die onder het genot var en koek werden overhandigd De 10.000e bezoeker passed jaar op ongeveer hetzelfde rr als vorig jaar de kassa aa Hogereind. Na een terugval' werd de achterstand in het ho zoen ingelopen en ligt men w schema'. Voor het museum» zaterdag dubbel feest, wantt* op de dag af precies 25 jaar ij' dat de Stichting Agrarisch M' werd opgericht. In café W'tjewel in De Koog morgen vanaf 22.00 uur het1 van de wekelijkse darttoerr gehouden. Zowel de heren3 dames spelen 501 single mers één tot en met drie WO loond met mooie prijzen nemers die een 180-scorej* realiseren, liggen er T-sh"}| met speciaal opschrift. Vod Café Sam Sam in De Koog ont vangt deze maand twee promi nente gasten. Vrijdag 18 septem ber komt wereldkampioen darten Raymond van Barneveld en zater dag 26 september rockartiest Her man Brood. Kaarten zijn vanaf heden in de voorverkoop verkrijg baar. Het idee om Van Barneveld te boe ken ontstond afgelopen voorjaar 'We zaten in het café met een klein gezelschap naar voetbal te kijken. Maar toen we daarna overschakel den op de WK-finale darten, liep de zaak vol. ledereen was diep onder indruk en ik heb toen beloofd hem naar Texel te halen', vertelt caféhou der Reinier van der Veen Het zou nog een half jaar duren, want de populaire 'Barney' was al maanden volgeboekt. Overal in het land treedt hij op en verzorgt hij de monstraties. Dat gebeurt ook de 18e Raymond van Barneveld. in Sam Sam. Van Barneveld laat eerst zien hoe goed hij pijltjes kan gooien, houdt daarna een praatje en besluit zijn optreden waarschijnlijk met een partijtje tegen één of twee Texelse spelers Het programma zal anderhalf a twee uur duren Kaarten kosten in de voorverkoop bij Sam Sam, Tabakshop Van derVs Burg) en Mantje Sport (Den ƒ10,-. Aan de zaal is de entree, Vier maanden na zijn m vende concert in Question komt Herman Brood wee Texel. Ook ditmaal neemt band Wild Romance mee lij Veen vindt het geen ben; Brood dit jaar al eerder opte heeft opgetreden. 'Er is loef een tijdje overheen gecjisis] maal zal de sfeer anders^1 hij in een café optreedt. M tot het publiek is kleiner, hel1 is maar twintig centimeter hcog. wordt het aantal decibellen past.' Wie Brood wil zien, moet mót verkoop bij Sam Sam, Tabak V.d.Vis en Nauta CD ƒ25,- nt len. Op de avond zelf is de los ƒ30,-. Van der Veen wil het met bj optredens laten. 'In De Koogp ren we het uitgaan in hel seizoen te stimuleren. Bij mij zaak is er elke zaterdag live en één keer per maand een naam. We hopen de komen Guus Meeuwis, André Hazi Imca Marina hier naartoe te In Marion en Arno Evers tonen de oorkonde die bij het lidmaatschap hoort. (Foto Frans Hopman) De openbare bibliotheek houdt in oktober weer een nieuwe ronde 'om gaan met internet'. Naast de be kende instructies voor beginners is er nu ook een cursus voor gevorderden Deze spitst zich vooral toe op de uitgebreide mogelijkheden van de verschillende zoekmachines op het net. Beide cursussen duren 2,5 uur en vinden plaats op maandagavond en dinsdagochtend Vanaf heden kan men zich opgeven bij de balie van de bieb. Deelname kosten bedragen 45,- per persoon. Op symbolische wijze maakten wethouder Nel Eelman-van 't Veer en directeur Leen Noordzij duide lijk dat sociale werkplaats De Bol der in het middelpunt van de Texelse arbeidsmarkt staat. Bij de officiële opening van het nieuwe gebouw in Den Burg vervingen zij het bord 'doodlopende weg' door 'verkeersplein'. 'De Bolder wil een echt Tesselse mini-rotonde zijn', verklaarde Noordzij. De nieuwbouw ging in mei '97 van start op het voormalige TEM-terrein waar de grote schoorsteen moest wijken. Nadat het gebouw al in fe bruari j.l. in gebruik werd genomen, was het vrijdagmiddag tijd voor een feestje. 'De huisvesting is nu voor een lange reeks van jaren veilig gesteld', concludeerde loco-burge meester Daan Schilling in zijn toe spraak. In veertig jaar is De Bolder uitge groeid van een beschuttende werk plaats aan de Burgwal tot een mo derne sociale werkvoorziening aan de R.P. Keijserstraat Wethouder Eelman ging in op deze ontwikke ling. 'Pas in 1982 werd de eerste open dag gehouden. Sindsdien is Dick Witte trechtsoverhandigde directeur Noordzij een zelfgemaakte 'plant' namens het personeel tFM>* F'"" Samen lunchen op het Piet Schaatsenbergplem. nen, eveneens aan de eisen Het restaurant aan de Zwaanstraat, dat afgelopen voorjaar werd geo pend is per 1 september tevens er kend als SVH-leerbedrijf. Dit bete kent dat de 20-jarige Sandor Floor uit Den Burg de keuken is komen versterken en onder leiding van Evers zijn derde leerjaar gaat vol brengen. Floor zat eerst op de afde ling consumptief van OSG De Hoge- berg en volgt nu een opleiding aan het Alkwaard College. Verder heeft 't Swarte Schaep de openingstijden uitgebreid met een lunch (vier dagen per week) en ver zorgt Arno Evers van 24-28 septem ber met een collega chef-kok een verrassend weekend, waarbij de vaste menukaart vier dagen lang de kast in gaat het interne, beschermende totaal veranderd De Bolder is naar buiten getreden en de gemeenschap Texel is naar binnen gekomen.' Eelman wees op de vele activiteiten, zoals de stomerij, het opzetten van marktkramen en de talrijke producten die aan het bedrijfsleven worden geleverd Als voorbeeld noemde ze de tophit van het mo ment, de vloerplaten voor fabrikant Forbo. Ook damborden, sjoelbakken en schilderijlijsten zijn gewilde Bol der-producten. 'Hopelijk zullen Texelse bedrijven de komende jaren nog meer gebruik maken van de arbeidsmogelijkheden die De Bolder biedt', aldus Eelman. Volgens de wethouder komt het open karakter ook tot uiting in het - door de gemeente in eigen beheer gemaakte- ontwerp van het nieuwe complex De vele genodigden en medewerkers hoefden vrijdag middag in de sfeervolle, royale kan tine alleen maar om zich heen te kij ken om van deze woorden overtuigd te raken. Voor de enige medewerker die de afgelopen 40 jaar van helemaal meemaakte, Piet Schaatsenberg, was het een speciale dag. Hoogte punt was de bekendmaking dat de grote binnenplaats de naam 'Piet Schaatsenbergplein' zal krijgen De genodigden hadden in het begin van de middag met het plein kennisge maakt tijdens een zonnige open lucht-maaltijd Namens de cadeaucommissie hield Dick Witte een humoristische toe spraak. 'Net als bij een echte ge meente hebben we een aantal sub commissies ingesteld Omdat we geen bedrag van drie of vier cijfers hadden, besloten we zelf maar een cadeau te maken. Gelukkig mocht dat in werktijd.' Hij overhandigde di recteur Noordzij een symbolische 'plant' van steen en hout De opening verliep verder feestelijk en sfeervol. Eerst openden de zes fracties uit de gemeenteraad elk een afdeling van het gebouw Ruim 1.000 Texelaars namen daarna een kijkje tijdens het open huis. Na afloop lag voor iedereen een speciaal dambord met Bolder-info klaar. Corrie Heiine was vrijdag even bij de plantsoenendienst. Alle raadsfracties openden een deel van het gebouw.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2