College werkt niet mee aan landgoed Kunstwerk Wolkers op dijk PH-polder Cjrocn 2rwartsJexeU in het har Lu Raad zoekt sterke nanager voor Texel brum» Ter afronding Delta-werken: Profielschets nieuwe burgemeester: 30 computers voor basisscholen TEXELSE^COURANT Wedstrijd 100 jaar Texel pro motie T EX E LS E ^COURANT o Kemenade vindt iestiging partner niet noodzakelijk -{\orszel Invloed Woning zoeken bron van zorg Lange procedure voor sollicitanten Cultuur fscheidsreceptie burgemeester Andere lokatie Hoornder feest VINRDITRNUmmer Nieuwbouw Waalder hotel stuit op bezwaren 5 Brand en Beerling de beste tennissers 7 Natte zomer voor Nederland, droge voor Texel 8 lts Belang ei mate VVD), verzocht. 'I test vaak Op de Texelse openbare en chris telijke basisscholen gaat binnen kort een soort PC-privé project van start. De scholen krijgen de be schikking over computers. Het gaat om totaal 30 exemplaren die medio volgende maand geleverd worden door TAG-Computers uit De Waal. Aanvankelijk was sprake van een beperkte leverantie ten behoeve van het onderwijs aan asielzoekers kinderen. Het bleek echter aantrekke lijk om de gewone scholen er ook bij te betrekken. Niet alleen de leerlingen gaan zich in computergebruik bekwa men maar ook de leraren, die niet in de gelegenheid waren gesteld om mee te doen aan het PC privéproject van de gemeente. Netwerkdirecteur Tine Visser en Hans van der Park van TAG-Compu- ters ondertekenden gistermiddag de order De scholen beschikken straks over twee configuraties. Pentium 233 computers zullen vooral door de leer lingen worden gebruikt terwijl Pentium 2.266 computers zijn be stemd voor de leerkrachten (Advertentie) tfttrê ^nrt Jftrh ut htf l*rL Bedenk een origineel idee voorTexelpromotie in het jaar 2000. Zie voor meer informatie de bijlage 100 jaar Texelpromotie verspreid bij de Texelse Courant van vrijdag 14 augustus jl Inzendingen tot 15 september bij deVW of de Texelse Courant. (Advertentie) Qr+u ijmartjjiufi l* bé kjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun je mee lezen en schrijven! INSTALLATIEBEDRIJF DE GRAAF StaxAAtucie NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. sterk en ervaren bestuurlijk manager met visie. Zo luidt profiel dat de gemeenteraad schetst van de nieuwe bur- eester. De raad heeft geen voorkeur voor man of vrouw, willen sommige fracties dat de opvolger van Van Rap- Izich samen met zijn of haar partner op het eiland ves- Commissaris van de Koningin dr. J.A. van Kemenade ischuwde echter dat met deze opvatting 'voorzichtig' tltvorden omgesprongen. maar trok zich vervolgens op zijn werkkamer terug. Pas nadat het de bat over zijn opvolging was afgelo pen, kwam Van Rappard naar de raadszaal om de 'reguliere' vergade ring te leiden. Aan de profielschets was gewerkt door de voorzitters van de zes raads- igde dag hebben partners irgemeesters vaak een eigen jisterde goed en stelde bn schrijven wat je wilt. ze si precies wat ze zelf willen en w zich van pisssige of leuk teelde columns niets aan. De hide is er toch gekomen, er 'den nog steeds bommen op Wiehors gegooid, half Texel slecht zicht zonder licht, ''feme ouders laten hun kinde- 'finkelinterieurs slopen, enz. jtoom kan ik dezelfde HSPeet- sIHorszet Stok Paardjeseeu- Wijven berijden. Maar een '■"succesje dreigt aan de ho- 'j1 Ook de politiek wil het hoge sped bij De Koog behouden, serihouder winti Een kersvers tyaardje steigert sinds kort te- "tettoenemende, ongeremde toeik van draagbare telefoons rSsmid was ik onlangs in een 'el getuige hoe een louche Pmetzh GSM-etje ter plekke typeneerd even een tweede- auto stond te verpatsen. je toch niet?! Helaas, een 'e stuiten ontwikkeling. Wat wie druk maken Zo 'n stuk- "ae/t toch geen invloed Horszei prijs van één. U krijgt een burge meester, en u krijgt er één. Ik selec teer niet op partners', zo liet de commissaris duidelijk weten. Spe ciale aandacht vroeg Van Kemenade daarnaast voor de huis vesting van de nieuwe burgemees ter. De gemeente heeft in het ver leden de ambtswoning afgeschaft, maar tegenwoordig zijn huizen schaars. Van Kemenade drong er bij de raad op aan actief mee te helpen, eventueel door 'enige pla nologische medewerking' te verle- De commissaris deed zijn uitspraken dinsdagavond in een openbare bij- eenkomst voorafgaand aan de maan delijkse raadsvergadering. Deze 'profielschetsvergadering' stond onder voorzitterschap van wethoud er Schilling. Burgemeester Van Rappard verwelkomde Van Keme nade en diens kabinetschef mr. D. Bijl wél bij aankomst in het raadhuis, Personen die graag burgemees ter van Texel willen worden, heb ben tot 29 september de tijd om te solliciteren. Commissaris van de Koningin J.A, van Kemenade maakt een selectie van circa tien 'benoembare personen'. Hij streeft daarbij naar spreiding van politieke kleur en het toevoegen van vrouwen. De Texelse vertrou-wenscommissie zal waarschijnlijk in december en ja nuari met de kandidaten spreken en brengt daarna advies uit aan de CvdK. Als de Texelse voor keur unaniemis, zal Van Ke menade deze keuze respecteren en voordragen aan de minister van Binnenlandse Zaken Als de vertrouwenscommissie er met uitkomt, hakt de commissaris de knoop door. De nieuwe burge meester is vermoedelijk pas in maart of april '99 bekend. De pro cedure is vertrouwelijk. Als er toch informatie naar buiten 'lekt' kan de commissaris de proce dure afbreken en zelf iemand voordragen. Commissaris van de Koningin Jos van Kemenade schudt de handen van de raadsleden voor aanvang van de profielschets vergadering <Fo,° Frans HOP"**") fracties, met assistentie van gemeen tesecretaris Zoon. Het zestal vormt de vertrouwenscommissie, die dins dagavond door de raad werd be noemd. Voorzitter is Hans Roeper De schets, waaraan drie weken werd gesleuteld, wordt volledig gesteund door alle partijen. 'Het bouwwerk is klaar. Vanavond hoeven we alleen nog af te voegen', verklaarde Roeper De manager, die de raad voor ogen heeft, moet bedrijfsmatig werken hoog in het vaandel hebben staan. Effectief vergaderingen leiden hoort daarbij. Naar aanleiding van een vraag van de commissaris maakte de raad duidelijk dat de kandidaat niet persé uit overheidskringen hoeft voort te komen. Het mag ook iemand zijn uit het bedrijfsleven. Andere gewenste kenmerken van de nieuwe burgemeester: een creatieve. Lees verder pagina 5 B en w hebben besloten niet mee te werken aan een landgoed aan de Pelikaanweg. Het plan wordt strij dig geacht met het bestemmings plan en afwijking van het bestem mingsplan wordt ongewenst gevonden Zoals bekend was het verzoek inge diend door het Natuurschoonfonds Roerdalen, dat de ruim 17 hectare grond onlangs heeft gekocht Dit ter rein is thans agrarisch buiten gebruik en ingeplant met populieren krach tens de braakleggingsregeling. Volgens de plannen van het Natuurschoonfonds zou tenminste vijf hectare van het terrein opnieuw be- Heeft u dan straks ook voor hem of haar?', Kemenade op richting i CDA (en in min- die hierom had- De burgemeester vaak samen optreden, krijgt er niet twee voor de ïbewoner van Texel is dinsdag Em om afscheid te nemen van Meester W. van Rappard, die Ie gemeente Noordoostpolder ill De receptie is van 17.00 tot liiurin het gemeentehuis in Den Oe bijeenkomst sluit aan op bijzondere raadsvergadering, "mg 14.30 uur, waarin de ge- leraad haar voorzitter uitluidt. Jan Wolkers heeft in opdracht van Uitwaterende Sluizen een ontwerp gemaakt voor een kunstwerk op de dijk van de Prins Hendrikpolder nabij 't Horntje. Het glazen object, dat inclusief granieten voetstuk drie meter hoog wordt, toont een gestileerde golf die tegen een dijk spoelt. De onthulling is waarschijn lijk in oktober. Het Hoogheemraadschap voor Uit waterende Sluizen in Hollands Noorderkwartier (USHN), zoals de instantie volledig heet, wilde graag een monument ter herinnering aan de Jan Wolkers: 'Tot hiertoe en niet verder. (Foto Frans Hopman) Perspex model van het kunstwerk op de PH-diJk. Wolkers Is lyrisch over de lokatie. Hij verwacht dat een fraai samenspel van licht en water het glazen object een extra dimensie zal geven. Delta-werken op Texel. 'Als de werk zaamheden in de PH-polder klaar zijn, is Texel rondom veilig. Alle zee dijken zijn dan op hoogte gebracht', vertelt voorlichter Steef Klein van het hoofdkantoor in Edam. Een maand of vier geleden werd Wolkers benaderd. 'Het was heel snel in kannen en kruiken Ze waren met een enthousiast over mijn ontwerp', aldus de kunstenaar 'Het geeft de zin van het Hollandse leven weer: water tegenhouden', zegt Wolkers over het kunstwerk. Hij heeft er ook een tekst bij bedacht Tot hiertoe en niet verder, komt er te staan. 'Dat was mijn grond gedachte tijdens het schetsen.' Hij maakte een model van perspex op een derde van de ware grootte. Naar voorbeeld hiervan wordt het echte kunstwerk momenteel ver vaardigd bij glasbedrijf Tetterode Daarbij wordt gebruik gemaakt van 2,5 centimeter dik glas Inclusief ma teriaal en honorarium bedragen de kosten ƒ55.000,- Lichtval Wolkers heeft een voorliefde voor glas. 'Eigenlijk werk ik alleen nog maar daarmee. Vooral door de licht val Wisselend licht geeft een schitte rend spel van lijnen Vanuit zijn woning aan de Rozendijk wijst Wolkers op een glazen ontwerp in de tuin. 'Het glas haal ik bij de Ver enigde Schilders, de United Painters zoals wij thuis zeggen. Daar maak ik een ruw model van en dat zet ik een tijdje zo neer, om te kijken hoe het licht ermee speelt.' De plaats van het kunstwerk bij 't Horntje spreekt Wolkers enorm aan. 'Bovenop de dijk. daar waar het fiets pad omhoog gaat. Het kunstwerk steekt daar geweldig af tegen de wolken en de zee. Dat moet een prachtig samenspel geven.' Thijsse Hoewel Wolkers al 19 jaar op Texel woont, is dit het eerste kunstwerk van hem dat hier een plaats krijgt. 'Ach, het eiland heeft maar 13 000 inwo ners en is met zo rijk...', doet Wolkers luchtig. In 1995 maakte hij een ontwerp voor een monument ter nagedachtenis aan Jac. P. Thijsse, maar dat is tot dusver niet gerealiseerd Het -even eens glazen- kunstwerk zou een plaats moeten krijgen in de eenden vijver aan de Elemert, naast de Thijsseschool. De stichting die het Thijssejaar organiseerde, probeert nog steeds voldoende financièn bij- Lees verder pagina 5 bost moeten worden. Mede omdat dit krachtens de betreffende wettelijke voorschriften geheel of gedeeltelijk toegankelijk zou moeten zijn voor publiek, zou het landgoed een bij drage zijn voor natuur, landschap en recreatie. Het gemeentebestuur wijst erop dat de gronden thans een agrarische bestemming hebben. Door gebruik te maken van een wijzigingsbevoeg dheid zou deze kunnen worden om gezet in een natuurbestemming. Dat kan echter alleen als het terrein ligt binnen het 'zoekgebied' zoals ver meld in het bekende convenant dat is gesloten bij de discussie over de aan wijzing van natuurontwikkelingsge bieden. De grond aan de Pelikaan- weg valt echter buiten het zoek gebied Bovendien is het twijfelachtig of nieuw bos op Texel gewenst is. Veel meer ga'at het om behoud en herstel van graslanden ten behoeve van weide vogels En wat het landschap betreft wordt openheid' tegenwoordig als belangrijk beschouwd. 'Aanleg van een bos kan een ongewenste dichtslibbing van het landschap in houden' Tijd... Dat het college met meewerkt heeft geen gevolgen voor de aankoop van de grond door het Natuurschoon fonds. Die koop is definitief omdat ervan wordt uitgegaan dat de stich ting zijn doelstellingen hier op den duur toch wel kan verwezenlijken. 'We hebben de tijd' aldus rentmees ter Nijpjes. die de belangen van Roer dalen behartigt. Zijn commentaar op het nu ingenomen afwijzende stand punt: 'Ik vind het voor de gemeente een gemiste kans. Ze zouden deze mogelijkheid om er in één klap een mooi landschap bij te krijgen met beide handen moeten aangrijpen, vooral omdat het niet ten koste gaat van agrarische belangen Wat moe ten ze anders met dat stuk? Dat het buiten het zoekgebied valt, is de vraag. Ik heb een kaart waaruit blijkt dat het er in ieder geval voor een deel binnenvalt. Vergroting van de opper vlakte bos in Nederland is bovendien een streven van de regering dat ook door Texel onderschreven zou moe ten worden Welke stappen we nu gaan nemen, weet ik nog niet. Van de afwijzing door b en w weet ik alleen van horen zeggen Het is merkwaar dig dat ikzelf van de gemeente nog niets heb vernomen'. Het feest rond 600 jaar Den Hoorn zal zich vanavond en morgen niet bij Oude Hoorn afspelen, maar In en rond kampeerboerderij De Stolp, eveneens aan de Stolpweg. Reden is dat de grote feesttent bij het op zetten gisteravond sneuvelde door een harde windvlaag en zo gauw geen andere beschikbaar was. Tij dens het spoedberaad dat volgde, bleek de grote schuur van de familie C. Commandeur nog vrij dit week end. Dat betekent dat vrijwel alle festiviteiten die eerder op het feest terrein bi] de meierblis waren ge pland naar De Stolp worden ver plaatst Alleen het Historisch Spel blijft op z'n oorspronkelijke, histori sche lokatie [£R|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11314 VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jnbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. WIEMENTSPRIJS ƒ56.90 PER HALE JAAR. LOSSE NUMMERS 1.60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-52 78 4320 (b g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1