(jrocn cZwartsJexel$ in het hart tj^ODQCO Provincie bedreigt monopolie' van Teso Nieuwe tandarts zoekt patiënten Sportraad park Den presenteert Burg Zuid Rechter beslist over afmeting restaurant Concurrent met subsidie in het zadel? Werkdruk bestaande praktijken omlaag VERDER "YTlimmDr IN DIT l\ummer Wetenschapsdag 2 Piet Beers wint rubriek menwedstrijd 2 Aandeelhouders Teso bespreken jaarcijfers 5 Jacob Gutker kent Texel al 50 jaar 5 Snelle jongens surfrace vallen stil op het wad 7 Openbare basisscholen gebundeld in gids 7 'Texeltruck' heeft vlam in de pijp GEEF ONS DE ZAK TEXELSE^COURANT meente krijgt onnen extra Bril sneuvelt bij opstootje Geen extra geld gemeente voor initiatief VVV Bronzen schroef op museumplein Overleg Den Hoorn 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11318 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv mbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG iNNEMENTSPRIJS 56.90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS /1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd. Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Ook dit jaar laat Texel weer van zich horen op verschillende mark ten en festijnen in Nederland. Met de Texeltruck wordt een aantal belangrijke evenementen bezocht, waarbij de VVV-medewerkers de toekomstige gasten de nodige in formatie en brochures verstrek ken. Tevens wordt de video 'Droomeiland' continu vertoond om de mensen een indruk van het eiland te geven. Dit seizoen was de truck onder an dere aanwezig op de Vlootdagen in Den Helder 10, 11 en 12 juli) en tij dens het 50-jarig jubileum van Les Routiers bij het Autotron in Rosmalen Op dit evenement - dat door 22.000 mensen werd bezocht - had de truck een prominente plaats. Zondag 13 september was de truck in Amersfoort ti|dens de Keistadf eesten Ondanks het slechte weer is Texel ook hier nadrukkelijk onder de aan dacht gebracht; de ruime oplegger bood tijdens de hevige regenval een welkom onderdak voor het publiek. Woensdag 16 september was de promotiewagen op Nederlands groot ste jaarmarkt (ruim 80 000 bezoe kers) in Alphen aan den Rijn. Ook hier trok de truck door zijn kleurige Texel- decoratie veel belangstelling. Naast VVV-brochures kreeg de jeugd pos ters van de truck. Ondernemers die de promotiebij- drage betalen via TVL of TVO en graag hun folder willen laten vespreiden tegen de gebruikelijke conditie in de Texeltruck, kunnen contact opnemen met de VVV. tel. 362536. (Advertentie) Dinsdag 6 oktober halen we op heel Texel weer schoenen en kleding op ten bate van goede doe len: reumapatiënten, Tesselhuus en arme kinde ren in de derde wereld. Wees niet „suunig" en geef weg wat u niet meer nodig heeft Dat is meer dan u denkt en kijk eens hoe lekker dat opruimt! Zet schoenen en kleding uiterlijk 14.00 uur aan de straat in aparte zakken, goed dichtgebonden. Alvast bedankt! RotaryclubTexel (Advertentie) Cjmi yjirt j/riWr I» W hurt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Tbxelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkri jgbaar op Spinbaan 6. ihoord!' Teso is slecht te spreken over de provincie Iholland, die overweegt om subsidie te verstrekken een concurrerende veerdienst. Bestuur en directie in de aandeelhoudersvergadering van vrijdag een ind beroep op het gemeentebestuur om daar krach- |en te protesteren. iat om de al jaren geleden lerde plannen van het be ll Ships voor een verbinding ten snelboot voor voetgan- en fietsen op de lijn Den Hel- Oudeschild. 'We leven in een land, dus dit soort particuliere Seven zijn toegestaan. We ai echter dat een tweede (lenst op Texel overbodig is (lovercapaciteit leidt, die uit- alijk door het publiek moet lan betaald. Zeer teleurge- zijn wij dat de provinciale leid blijkbaar geen oor heeft onze argumenten dat één ef- ile, betrouwbare en veilige lenst genoeg is', aldus pre- lcommissaris Bob Bakker, irde kennelijke provinciale leid om in het exploitatie subsidie te verlenen hele- geen goed woord over had: lijke concurrentie'. zei dat Teso tot dusver zijn |;ed kon doen omdat de kos- len gedekt door de omzet uit lie vervoer en doordat ande- krenten niet uit de pap kon den. 'Als er een tweede komt wi| met uit dat de verbinding Texel met de vastewal een imeente kan een forse mee- tegemoet zien. Het zou gaan tonnen, die onder andere te ten zijn aan het regeerakkoord Kok II, De fracties van D66 en VdA stellen voor het geld niet komende begroting mee te Bit, maar te reserveren voor de dse welzijnssector. niet precies duidelijk om welke agen het gaat, maar in de wan- sogen worden bedragen van ze- Ion genoemd. Volgens de ge le gaat het om veel minder. I geen exacte bedragen. iee niet-collegepartijen hebben bezorgdheid over de over de ïlbaarheid van de welzijns- senmgen al diverse keren ken- gemaakt. 'Wij achten goede ïikelijkheid en betaalbaarheid die voorzieningen voor alle tors van levensbelang', aldus de Groot (D66) en Hans Roe- PvdA). partijen zijn bezorgd over de «dhouding van een gezond ver bleven en de verhuizing van Miting Welzijn Ouderen Texel 3T) naar de huidige lokatie van io, waarvoor volgens hen onvol- degeld is gereserveerd. Geld is rodig voor een nieuwe kinderop- de betaalbaarheid van de Mu on Dansschool en de Welzijns- i*ig en de realisatie van een okbaan op Sportpark Texel ons PvdA en D66 mogen de filers, die deels structureel zijn tl) en deels incidenteel (meeval- wningonderzoek 1998) met 'op- m de politieke waan van de Ze adviseren de gelden in de- ohouden totdat de uitgaven van Kale welzijnssector voor de ko- bojaren in kaart zijn gebracht. fn ruzie tussen enkele Texelaars 'taxistandplaats aan de Nlkadel !,van zaterdag op zondag over Re< enkele klappen De bril van 'Jn de vechtersbazen sneuvelde 'ide schermutselingen Na be- •"ing door de politie kwamen de neisbazen overeen de schade bril ie delen. Hierna ging ie- ;n volgens de politie voldaan (en -n) naar huis. speelveld wordt van commercialiteit en financieel gewin met als resultaat een minder betrouwbare veer- verbindmg. Wij roepen hierbij Texel en de Texelaars op deze gang van zaken niet te accepteren'. Ander geval Het doorbreken van de macht van een monopolist lijkt op zichzelf wel De VVV's van Texel en Den Helder introduceerden onlangs een 'ken- nismakings-arrangement'. Gasten uit Den Helder konden op voorde lige wijze Texel ontdekken en an dersom. Hoewel het Texelse col lege van b en w positief is over deze samenwerking, wil het geen ƒ5.000,- bijdragen in de kosten. Het gewest Kop van Noordholland (ƒ10.000,-) en de gemeente Den Helder (ƒ5.000,-) geven wèl finan ciële steun. Om de begrote kosten volledig te dekken, zou Texel voor de resterende vijf mille moeten zorgen B en w besloten deze week echter om daarvan af te zien De Stichting VVV Texelpromotie ontvangt jaarlijks al ƒ455.000,- van de gemeente voor voorlichting en promotie. 'Wij geven de VVV grote beleidsvrijheid inzake de besteding van het promotie budget Dat willen we nu niet inper ken, maar ook met aanvullend subsi diëren', verklaart het college sympathiek, omdat er dan concurrentieverhoudingen ontstaan waardoor een zo laag mogelijke prijs min of meer Is gegarandeerd Teso- directeur Rob Wortel legde vrijdag echter uit dat de situatie In dit geval anders is. Teso is functioneel gezien wel een monopolist omdat er geen andere veerdienst Texel-Den Helder is, maar economisch niet. Teso ge bruikt zijn monopoliepositie immers niet om winst te maken, maar ge bruikt het bedrijfsresultaat uitslui tend voor de instandhouding, veilig heid en kwaliteit van de veerdient. 'We varen tegen kostprijs' Door het toelaten van een concur rent kan dat alleen maar slechter worden. Dan krijgt het zo laag moge lijk houden van de tarieven de eerste prioriteit, wat ten koste gaat van de andere factoren. Bij concurrentie wordt de thans al bestaande overca paciteit (de gemiddelde bezettings graad van de Teso-schepen is 33%) nog groter, wat tot minder rendabele bedrijfsvoering leidt. Bij een tweede veerdienst is verkoop van uitsluitend retourtjes ook niet meer mogelijk en moeten meer kosten worden ge maakt voor controle. 'Het huidige monopolie is de beste waarborg voor een kwalitatieve en betrouw bare bootdienst'. Wolken Teso heeft zich tot dusver met suc ces tegen de plannen voor een tweede veerdienst verzet, onder an dere gesteund door de gemeentebe sturen van Den Helder en Texel. Maar nu de provincie misschien met een exploitatiesubsidie voor All Ships over de brug komt, dreigen donkere wolken. Overigens is die subsidie nog niet toegezegd. Het hangt af van een onderzoek dat in december wordt afgerond Wortel: 'Ik hoop dat de wolken overtrekken'. In de rondvraag bleek dat sommige Lees verder pagina 5 Tandarts-echtpaar Frank en Ineke Zethof en hun kinderen staan te popelen om op Texel aan de slag te gaan. iFoio Gerard Timmerman) Tandarts Frank Zethof uit Haarlem is voornemens zich per 1 januari op Texel te vestigen. Volgens de vier huidige tandartsen is er op het eiland voldoende ruimte voor een vijfde praktijk. Bovendien gaat hierdoor de hoge werkdruk voor de anderen omlaag. Zethof verbindt wel een voorwaarde aan zijn ves tiging: 'Er moeten zich tevoren voldoende patiënten hebben aan gediend.' Gegadigden kunnen zich telefonisch aanmelden via num mer 06-22397275. Zethof (37), getrouwd en twee kinde ren, heeft in z'n huidige woonplaats Haarlem een goedlopende praktijk Een nieuw Sportpark Den Burg Zuid met optimale mogelijkheden om te sporten, waarbij de gebrui kers elkaar niet tot last zijn. De Stichting Texelse Sportraad denkt dat het kan en overhandigde van morgen een advies van die strek king aan b en w. Prijskaartje: ƒ2.332.000,-. Het was wethouder Eelman (sport) die de sportraad in maart had ge vraagd om te onderzoeken welke mo gelijkheden er zijn voor de her inrichting van het sportpark. De sportraad voerde overleg met de hui dige gebruikers, te weten. Texel'94. de Atletiekvereniging Texel (AVT), Wielervereniging Texel en Honden- Op de binnenplaats van het Maritiem en Jutters Museum ligt sinds vri/dag een schroefas met glimmende bron zen bladen. Het brokstuk werd vorige week opgevist door de TX 29 van P Drijver& Zn uit Den Burg. Volgens de producent van de schroef, de firma Lips, is de schroef afkomstig van een Franse mijnenveger Blijkens de in scriptie op de schroef is deze gego ten in Marseille voor de Franse ma rine. Het gewicht is 61 kg en de productiedatum 23 juli 1980. De naam van het schip was onbekend bij Ups Op de toto leidt MJM-medewer- ker Gilles van Mil een groep rond op het museumterrein, op de voorgrond ligt de jongste aanwinst. (Foto Frons Hopman) club Texel De eindconclusie die sa menstellers Albert Hoven en Henk de Vries aan de wethouder overhan digde wordt volgens de sportraad door alle betrokkenen onderschre ven. Aan het rapport gingen diverse overlegrondes, briefwisselingen en consulten vooraf In het plan krijgt Texel'94 drie voet balvelden (A, B en C) en twee trainingsvelden (D en E). De voetbal vereniging en AVT gebruiken in on derling overleg het C-veld De ge meente zorgt voor optimale bespeelbaarheid. waarbij met name de afwatering van belang is. Atletiekbaan De atletiekvereniging krijgt een zoge naamde 4-laansbaan voor de lange afstanden en een 6-laans sprmtbaan. Lees verder pagina 5 met 1200 patiënten. Toch wil hij naar Texel. 'Toen ik hoorde dat op Texel plaats is voor een extra tandarts, zijn we ons hier gaan oriënteren De Randstad is ons eigenlijk te druk en we willen onze kinderen graag laten opgroeien in een omgeving met veel natuur Hun definitieve komst is afhankeli|k van de vraag of ze een geschikte praktijkruimte kunnen vinden en of er voldoende werk is. 'Over de plek voe ren nog onderhandeling Het Is in ie der geval niet in het gebouw aan de Witte Kruislaan. Dat zit vol Wat het werk betreft; we weten dat er vol doende potentieel op Texel aanwezig is.' Druk Tandarts Hans de Winter bevestigt dat: 'Wekelijks melden zich bij mij tien nieuwe patiënten Ik denk dat bij de anderen niet veel zal verschillen. Al leen hebben we het zo druk dat we er al twee jaar geen nieuwe meer bij nemen. Het betreft volgens De Win ter deels mensen die zich op Texel vestigen en die noodgedwongen hun tandarts aan de vastewal aanhouden. Anderen wijken uit naar Den Helder. Een tandarts in de marinestad heeft in éen week zeven Texelaars als nieuwe patiënt ingeschreven Er zijn meer redenen waarom de vier tandartsen hier het zo druk hebben 'Door de vergrijzing vergt elke patiënt meer tijd. Vroegen kregen ouderen vaak een kunstgebit, maar nu houden de mensen hun eigen tanden en kie zen. Een kies die je voor de zoveel ste keer moet behandelen, vraagt meer tijd Daarnaast nemen de kwaliteitseisen toe. Verder zijn er meer mogelijkheden op tandheel kundig gebied. Als gewone tandarts is het door de grote werkdruk vrijwel onmogelijk je ook nog in allerlei nieuwe ontwikkelingen te verdiepen.' Ernst Een extra tandarts zou de druk op de overige vier verlichten 'Dan krijgt ie dereen meer tijd zich te bekwamen in bepaalde technieken en kunnen pa tiënten in voorkomende gevallen wor den doorverwezen naar een collega.' De Winter wijst er op dat zich nu de gelegenheid voordoet om zich bij een Texelse tandarts aan te melden. 'Maar dan moeten ze wel tijdig laten merken dat het hen ernst is.' Zethof zal in zijn praktijk worden geassis teerd door echtgenote Ineke Het overleg tussen het college van b en w en de dorpscommissie van Den Hoorn, dat morgen (woensdag) zou plaatsvinden, is verplaatst naar maandag 2 november Mag Gerard Zoetelief beginnen met de bouw van een nieuw restaurant aan de Dorpsstraat in De Koog of moet hij eerst het bouwplan aan passen? Vandaag doet de Alkmaarse rechtbank hierover uit spraak. Gisteren tijdens de zitting kon nog niet worden afgeleid wat de rechter zal beslissen. Het verzoek tot schorsing werd inge diend door Peter Veldman, eigenaar van een appartement naast het bouwperceel. Hij maakt geen be zwaar tegen het restaurant, maar wel tegen de afmetingen van het gebouw. De gemeente heeft Zoetelief toege staan de achter-rooilijn met twee meter te overschrijden. Hierdoor wordt het balkon van het appartement volledig ingebouwd Bovendien vindt Veldman de serre aan de voorzijde te groot, zes meter diep. terwijl andere bedrijven maximaal vier meter over dekt terras voor hun pand mogen hebben De gemeente weerspreekt de ge noemde afmetingen niet In beide gevallen gaat het om vrijstellingen, die volgens het bestemmingsplan zijn toegestaan 'Het huidige vrije uitzicht verdwijnt ook als er precies binnen het bouwvlak wordt gebouwd Op het balkon hou je dan welgeteld 70 cen timeter over', stelt een woordvoerder van de gemeente 'En bij de serre gaan we uit van vier meter vóór de gevel en twee meter inpandig. Dat mag wél.' Voor Veldman Is dit laatste een nieuwtje In het bestemmingsplan De Koog lazen hij en zijn advocaat dat bij bedrijven de serre met dieper dan vier- meter mag zijn; alleen particulieren mogen een groter exemplaar aan hun woning bouwen. Ook wat betreft het balkon is hij het niet met het gemeen telijk argument eens. 'Als je niet veel hebt, is een beetje al veel', doelt hij op het uitzicht. 'De gemeente mag alleen vrijstelling geven, als geen onevenredige afbreuk wordt gedaan aan de omliggende panden. Dat is hier wel het geval Veldman stelt voor om de serre met twee meter te verkleinen, zodat die meters er aan de achterzijde af kun nen Hij beklemtoont dat het niet zijn bedoeling is Zoetelief te dwarsbo men. 'Ik wil er aan meewerken dat hij zijn restaurant voor het nieuwe sei zoen klaar heeft.' Veldman heeft in elk geval vertrouwen in de rechter. 'Het leek me een kundige man, gespecia liseerd in bouwzaken Ik denk dat ik me bij zijn oordeel zal aansluiten

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1