Menners enthousiast over de hindernissen Wetenschap laat haar spannende kanten zien teso Open huis NIOZ, IBN en EcoMare E Agenda E .TEXELSE^? COURANT Brood op dreef voor tam publiek Boerenkoolrit Inloopavond Scouting Wat ik zeggen worn Bonensoep DINSDAG 29 SEPTEMBER 1998 Dinsdag 29 september: Om 19.30 uur start in dorpshuls De Hof in De Koog hel overleg tussen b en w en de dorpscommissie In hel Eierlandche Huis komt om 20.00 uur de klaverjasclub voor het eerste bijeen. Nieuwe leden welkom. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn speelt Maarten Maurik zijn nieuwe programma 'Voice Mail' Aanvang 20.30 uur, toegang 20,- vriendenprijs 15,- Cinema Texel vertoont om 20.30 uur in de filmclub Cinema Paradiso 'Left Luggage' van Jeroen Krabbé Woensdag 30 september: Om 11 00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Sporen van mens en zee' over het kustgebied en de vogels. Deelname 7,50, opgave en inlich tingen bij EcoMare, tel 317741. In de Openbare Bibliotheek begint om 11.00 de peutervoorstelling Potje van Mylo Freeman. Entree vijf gulden. In de omgeving van De Cocksdorp wordt van 11.00 tot 13.00 uur een 'waddennatuurwandeling ge maakt, onder leiding van een gids van de Waddenvereniging. Op gave en informatie bij de Wadden winkel, Wilhelminalaan, Den Burg. Om 13.30 uur start bij de NH-kerk in Oosterend een rondleiding door het dorp. Deelname ƒ15,-; opgave en inlichtingen bij 't Lant van Texsel, Waalderstraat 23, tel 322031 Om 20.00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Nachtwandeling in het duinpark" Inlichtingen en aan melding via EcoMare, tel. 317 741 het Waterschap Hollands Kroon houdt in hotel Opdum in De Koog een informatieavond over het Tweede Waterbeheersplan van de zes Noordhollandse water schappen. Naast de genodgde in stanties zijn ook andere belangstellenfden welkom. Zij kun nen zich aanmelden via 0299- 391391 of 0299-391379. Aanvang 19 30 uur. Cinema Texel is vandaag geslo ten. Donderdag 1 oktober: Om 11.00 uur begint de SBB-ex- cursie "Door het zout van de zee', over het kustgebied en de planten die daar groeien. Deelname 7,50. aanmelding en inlichtingen bij EcoMare, tel 317741. Om 13.30 uur begint op de Vis markt een rondleiding door Den Burg. Deelname 20,-; opgave en inlichtingen bij 't Lant van Texsel, Waalderstraat 23, tel, 322031 De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afd Texel houdt in 'De Schakel' vanaf 14 00 uur een bondsprogramma, ver zorgd door mevr. C van Splunter Onderwerp: kledingcampagne. Cinema Texel vertoont om 18.30 en 21.30 uur de rampenfilm Godzilla (met grote hagedis la Jurassic Pare, Ned première). torische vereniging aan h Groeneplaats is ter gelegerte van de opening een tentoonsls ling ingericht van foto's, oudet keningen, oorkonde kledingstukken,posters en ande curiositeiten uit Texels verleds Gratis te bezichtigen vanl7oos 21.00 uur. In manege Akenburg begint 20 00 uur de demonstratie 'Gi weldloos omgaan met paarde door Johan Miesén en Sibr Bellussi van 'Mens en Paard'. entree is vijf gulden Cinema Texel vertoont om 18.; en 21.30 uur de rampen» Godzilla (Ned premiere). Teso onderhoudt vrijdag halfut diensten van 9.35 uur vanaf Te» tot 20.05 uur vanaf Den Held; Zaterdag vaart de tussenboolvi 9 35 uur vanaf Texel tot 16.05« vanaf Den Helder. Op vrijdag a de afvaarten van 10.05 uurvj Den Helder en 13.35 van Te* uitsluitend voor vervoer van g vaarlgke stoffen. Teso verwad vrijdag op Texel geen wachttijde In Den Helder wordt tussen 150 en 20.00 uur gerekend op een h; uur. Vanaf donderdag zijn i wintertarieven van kracht. Herman Brood his Wild Romance staken zaterdagavond in een puike vorm. In het Koger café Sam Sam was Brood muzikaal veel beter op dreef dan bij zijn vorige Texelse op treden in juni. Geen valse noten en af en toe klonk zijn keyboardspel zelfs subtiel. De rocker verscheen ditmaal in keu rig kostuum. Maar wegens de hitte in de bi/na volle zaal gingen jasje en overhemd na zes nummers uit. Het publiek reageerde afwachtend, wat wellicht komt doordat de band weinig bekende krakers speelde. Veelzeg gend is dat de toeschouwers pas opveerden bi/ hits als 'Rock roll jun kie' en 'Never be clever'. Ook de Stones-cover 'Dead flowersdeed het goed. Slechts een dranghek scheidde het idool van de fans. Maar ondanks de kleine afstand tot het podium sloeg de vonk niet echt over. Toen een spon taan 'We want more' uitbleef, keerden Brood en zijn mannen na vijf kwartier spelen met terug voor een toegift. Sint Donatus. Drie jaar later was ik er nog eens bij, maar daarna met meer. Nu hebben we ons maanden tevoren opgegeven om zeker te zijn van deel name', aldus Backer. Foutloos Het evenement begon zaterdag met twee technische onderdelen. Op een weiland aan de Kooiweg (De Westen) waren drie ringen uitgezet voor de dressuurproef. Beurtelings demon streerden de rijders hun kunnen voor de ogen van een strenge jury, die in auto's rond de ringen toekeek. De deelnemers waren gestoken in fraaie kostuums, wat dit onderdeel voor het publiek tot een aantrekkelijk schouw spel maakte. In rubriek 3 (eenspan paarden en pony's klasse 2) deelden de Texelse deelnemers de lakens uit. Piet Beers en Frits Witte kregen de minste straf- punten en stonden na dit eerste on derdeel samen aan de leiding. Marieke Bakker nam de derde plaats in, maar passeerde beide heren dankzij een foutloze vaardigheids- proef. Ook Aad van Heerwaarden reed bij manege Akenburg, waar deze proef plaatsvond, geen enkele kegel omver. Hij nestelde zich vaster op de vierde plaats. Op z'n kant Een dag later, tijdens de marathon, ging Van Heerwaarden echter in de fout op hindernis 3 aan de Kooiweg Zijn wagen kantelde en de geschrok ken koetsier besloot de strijd te sta ken. Piet Beers reed wel een voortref felijke rit en legde beslag op de eerste plaats Omdat hij slechts 122 straf- punten verzamelde, was zijn presta tie goed voor drie winstpunten Marieke Bakker werd tweede (2 winstpunten) en Frits Witte derde (2 wp). De overige Texelse combinaties vielen in hun rubriek met in de prijzen. Wel reed ook Richard Eelman fout loos in de vaardigheid. Droog De marathon voerde voor een groot deel over onverharde bospaden. De organisatie krijgt hierbij elk jaar veel medewerking van Staatsbosbeheer. De paden lagen er droog bij, zodat er goed kon worden doorgereden. Deel nemers spraken van 'pittig, maar niet te zwaar'. Zij hadden het parcours zaterdagmiddag samen op drie platte wagens verkend, een gezellige qe- beurtems die voor sommigen zelfs het hoogtepunt van het weekend was. De marathon telde zes hindernissen, waar de combinaties zo snel moge lijk doorheen moesten zien te komen. Aan een hindernis aan de Rozendijk was meegeholpen door Scouting Texel, de rest was het werk van de commissie, die zaterdag en zondag op de steun van liefst 120 vrijwilligers kon rekenen. De hindernissen bleken inderdaad, zoals de bedoeling was, goed te ne men voor iedereen. Kleine, wendbare combinaties zetten de snelste tijden op de klokken. De twee deelnemende vierspannen kregen echter het meeste applaus Uitslagen Texelaars: Rubriek 2 (2-spannen, klasse 1) 5 Hans Jimmink. 6 Cor de Lugt Ru briek 3 (1-sp. kl 2) 1 Piet Beers, 2 Marieke Bakker, 3 Frits Witte, 4 Cees Timmer; 7 Gerrit Westerlaken, 8.Richard Eelman, uitgevallen Aad van Heerwaarden Rubriek 4 (2-sp kl 2). 7 Frans Bakker Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zondag 11 oktober een boerenkoolrit. Opgave voor 5 oktober bij Aad Stiggelbout. tel. 31 36 86 Na vruchtbaar literair onderzoek concludeer ik dat: mensen die in de bonen zijn hun eigen boontjes moeten dopp want in de tuin bonen zetten is een diep-gewortelde traditie o( Texel Heilige boontjes die iemand afschilderen in de krant als rare snijboon zijn blijkbaar op dit eiland voorst en bonen Arrogantie ten top Ik ben een boon als ik het begnjp Beter een boontje lager gezongs want boontje komt om zijn looni|( Wel maakt honger rauwe bonen zoet maar verstandiger is het om zijn bonen op tolerantie in de week te legge 'Kom op de koffie Boon' Lust u nog peultjes? Peter Lo Oudescti Scouting Texel presenteert zich* dag op een inloopavond van 19.09 21.00 uur in het gebouw aan c hardlaan. Alle speltakken in dev schillende leeftijden zijn verteg< woordigd. Er is een dia-avond van zomerkamp van de R°wanvr Sherpa-afdeling in Luxemburg^ der een speurtocht in en rond gebouw, Circus Jeroen en een1 quette van een landkaart. 0o archief kan worden ingezien Ni leden of leidinggevenden z'ln kom. 'Als we het weer mochten uitkie zen, zouden we dit hebben geko zen.' Organisatie en deelnemers aan de samengestelde men wedstrijd beleefden een grandioos paardensport-weekend op Texel. Dankzij het zonnetje en de ver schuiving van de marathon naar zondag trok het evenement veel publiek. Vooral bij de hindernissen in De Westen en aan de Rozendijk was het erg druk. Texels succes was er ook: menner Piet Beers wist één van de rubrieken te winnen. De deelnemers vertrokken met een tevreden gevoel. Witte: 'We kregen veel enthousiaste reacties Bij wed strijden maken ze de hindernissen vaak alleen van touwen en palen Dat kan, maar wij proberen ze mooi aan te kleden. En zodanig op te stellen dat iedereen er goed doorheen kan ko men. Krap sturen of via lange lijnen, dat mag men zelf bepalen.' Zijn woorden worden bevestigd door Johan Smithuis uit Oldenzaal, die met een prachtig vierspan van de partij was. 'Er is hier mef liefde aan ge werkt, dat zie je aan alles. De hinder nissen zijn perfect, dat maak je zel den mee. Royaal, maar de beste komt toch naar voren Arabieren De commissie maakt het zichzelf niet makkelijk door elk jaar een nieuw parcours uit te zetten. Automatisch komen de hindernissen daardoor op andere lokaties, wat de wedstrijd ook voor trouwe deelnemers aantrekkelijk houdt. De maandenlange voorberei dingen kregen afgelopen weekend een beloning in de vorm van liefst 61 combinaties die aan de start kwamen. Het Texelse aandeel was beperkt tot tien deelnemers. De grote promotor van deze menwedstrijd. Willem Goënga. moest op het laatste mo ment wegens ziekte van zijn paarden afzeggen De oudste deelnemer was de 76-ja- rige Sjaak Backer uit Langbroeker- dijk, die met zijn tandem van fraaie witte Arabieren veel bekijks trok. 'In 1979 deed ik hier al mee met een vier span pony's, die ik mocht stallen op Voor het eerst werden de drie wedstrijdonderdelen (dressuurproef, vaardigheid en marathon) niet op één dag afgewerkt, maar verdeeld over zaterdag en zondag. 'Dat is goed bevallen', aldus Carlo Witte, voorzit ter van de commissie die het even- enement namens menvereniging Tussen Wad en Duin organiseert. 'Voor ons werkte het meer ontspan nen en overzichtelijk. Bovendien trekt het evenement op zondag meer pu bliek dan op zaterdag. Een mooie promotie van onze sport.' De verschuiving had wel als gevolg dat de vele overkantse rijders meteen na de prijsuitreiking tegelijk naar huis gingen Met hun grote vrachtwagens leidde dat bij 't Horntje tot files voor de bOOt. Koetsier H. Schapendonck uit Udenhout jaagt zijn vierspan door de balkenbrij' van hindernis 4 aan de Kooiweg. (Foto Frans Hopman) Programmeur Frans Eijgenraam en onderzoeker Hans van Haren bij het beeldscherm met gegevens over stroomsnelheid, zoutge halte. slibtransport, temperatuur, positie e.d. in het Marsdiep. De gegevens zijn afkomstig van apparatuur die onder de kiel van de Schulpengat is gemonteerd. Het beeldscherm staat in de salon. (Foto Harry oe Graan Dat wetenschappelijke activiteit ook voor leken heel boeiend kan zijn, zal blijken op de Wetenschapsdag van zondag 4 oktober. Het Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee, het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek en EcoMare zullen zich dan op 'spannende' wijze presen teren. Tussen 11.00 en 17.00 uur is het publiek welkom, waarbij gebruik gemaakt kan worden van een pen delende gratis bus om vlot van de ene locatie naar de andere te ko men. Op de wetenschapsdag van vier jaar geleden hielden de Texelse instituten op soortgelijke wijze open huis. Aanleiding om het nu weer te doen is dat 1998 is uitgeroepen tot het Jaar van de Oceanen, ook het thema van de wereldtentoonstelling in Lissa bon. Het NIOZ is druk in touw om allerlei voor het publiek leuke dingen op po ten te zetten. Daarbij is ook aan de kinderen gedacht Voor hen wordt in de kantine een kleurwedstrijd ge houden De door Peter van der Wolf getekende platen hebben betrek king op de zee. Er is ook een spelle tje met schelpen Verschillende schelpen moeten op de juiste af beelding worden gezet. Ook kan met een bouwplaat een meeuw worden gemaakt. Natuurwijzer Vanuit dezelfde kantine (waar voor de bezoekers gratis koffie, thee en limonade klaar staat) zendt Radio Texel de 500e aflevering uit van het programma 'Natuurwijzer', met me dewerking van Hans Witte, Mare Lavalije, Sytske Dijksen, Adriaan Dijksen en Andri Binsbergen. In de 'blauwe zaal' van het NIOZ worden vanaf 11 15 uur video's ver toond over de in 1992 ondernomen Indische Oceaan-expeditie, en over het zeeonderzoek in Antarctica Om 13.00 uur wordt op het terrein bij het instituut een demonstratie gege ven met een bodemlander, een metershoog apparaat vol instru menten dat geschikt is voor metin gen in de diepzee. Na te hebben dienst gedaan kan het door een akoestisch signaal weer tot drijven worden gebracht. De lander is voor de demonstratie opgehangen in een telekraan die beschikbaar js gesteld door 'Pietje' Kager. In de 'blauwe zaal' volgt om 14,00 uur een dia-lezing van vissen specialist Hans Witte onder het motto 'Het leven in de oceaan'. Teso Teso is betrokken bij een experi ment waarbij met behulp van instru menten die onder de kiel van de 'Schulpengat' zijn aangebracht, voortdurend metingen van stroom snelheid, zoutgehalte, temperatuur e.d. worden gedaan Aan de hand van een groot videoscherm waarop de gegevens te zien zijn, zal Her man Ridderinkhof om 14.30 uur uit leg geven. Hetzelfde videoscherm staat na de wetenschapsdag voorlo pig in de salon van de Schulpengat, zodat de passagiers deze gegevens ook kunnen zien in samenhang met de bodemdiepte en de plaats waar het schip zich op dat moment be vindt. Varen Bij goed weer kunnen de bezoekers vanuit de NlOZ-haven (waar ook een stopplaats is van de pendelbus) een tochtje maken met het onderzoeksvaartuig 'Navicula'. Zo mogelijk wordt buitengaats gevist met een net. De vertrektijden: 11.15, 12.45, 14 15 en 15.15 uur. In de gang en het 'museum' van het NIOZ wordt aan de hand van pos ters die eerder in het Museon in Den Haag zijn gebruikt, het programma van de Indische Oceaan-expeditie uitgelegd. Techniek Het publiek kan ook kennis maken met vele technische hulpmiddelen die het zeeonderzoek ten dienste staan In de oceaanloods staan ap paraten waarmee zeebodem monsters worden genomen, een planktonnet dat op commando op vijf verschillende dieptes de netten kan openen en sluiten, een Rosette sampler waarmee 24 watermonsters op verschillende diepten genomen kunnen worden en diverse typen bodemlanders Veel van de ge bruikte apparatuur is bestand tegen de enorme waterdruk die heerst op een diepte van 5000 meter. Op een video is te zien hoe een haai een bodemlander 'aanvalt'. Verder een trekbank waarmee kabels op trek kracht worden getest, een computergestuurde freesbank een in aanbouw zijnde verankeringslier en laboratoriumcontainers. Aanschouwelijk De verschillende wetenschappelijke afdelingen van het NIOZ zullen zich presenteren aan het publiek Ze doen dat met allerlei demonstraties en experimenten, waarbij elektro nica vaak een belangrijke rol speelt. De bezoekers kunnen bijvoorbeeld aan de hand van boorkemen uit de zeebodem duizenden jaren terugkij ken in de geschiedenis Ook is er een experiment dat aantoont hoe schaars ijzer in het oceaanwater is. Met een massaspectrometer wor den bepaalde stoffen aangetoond en aan de hand van moleculaire fos sielen leert men iets over de geologi sche geschiedenis. Verder wordt aandacht gegeven aan fossiele algenmatten die wel drie miljard |aar oud kunnen zijn. plankton en bodemdieren die door de micro scoop kunnen worden bekeken en er worden diepzeeopnames ge toond van de Atlantische Oceaan, gemaakt met een camera die op een bodemtrawl was gemonteerd. Ver der wordt uitgelegd hoe het NIOZ onderzoek doet aan tong, schol en andere platvissoorten. Ook zal men zich op de hoogte kunnen stellen van de werking van het NIOZ computernetwerk Zendende zeehonden Welkom is men ook bij het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (IBN) aan de andere kant van de polder 't Horntje. Hier zijn voornamelijk expe rimentele opstellingen te zien in de buitenlucht Om 13.00 uur wordt uit leg gegeven over het onderzoek aan zeehonden met behulp van zenders. Via de satelliet geven de dieren door waar ze zitten, hoe diep ze duiken en hoe lang ze onder water blijven Thans zwemmen in de Zeeuwse wa teren enkele zeehonden met zen dertjes rond. die in het Horntje dus gevolgd kunnen worden. Om 14.30 uur draait de film 'De carrièreplanning van de scholekster' die onlangs ook door de tv werd uit gezonden. Onderzoeker Bruno Ens geeft uitleg. Verder aandacht voor het onderzoek naar effecten van klimaatveranderingen waarbij schel pen, wormen en andere bodem dieren een rol spelen. Mardik Leopold laat zien wat voor spannends er in uitwerpselen en braaksel van zeevogels zit met aan dacht voor het 'verhaal' dat gehoor- steentjes vertellen De bezoekers kunnen met hun handen voelen hoe veel kokkels zich in de wadbakken ophouden. De drie beste schatters krijgen een video van het schol- eksteronderzoek. EcoMare doet ook mee met de wetenschapsdag, hoewel het geen wetenschappelijk instituut is. Er zijn echter veel raakvlakken, vooral om dat EcoMare werkt met gegevens die door wetenschappelijk onder zoek zijn aangedragen. In tegenstel ling tot NIOZ en IBN is EcoMare met gratis toegankelijk op de wetenschapsdag. Wel geldt een ge reduceerde toegangsprijs bij inlevering van een bon uit de Wetenschapskrant: f 10.- voor vol wassenen en f5,- voor kinderen. De wetenschapskrant is onlangs via de Volkskrant verspreid, maar is ook nog af te halen bij het NIOZ en EcoMare Net als vier |aar geleden worden nu ook van buiten Texel bezoekers ver wacht- Op de boot staat voor hen een informatiestand waar het pro gramma van de dag verkrijgbaar is. De bodemlander die op het terrein bij het NIOZ wordt gedemonstreerd (Foto Mamn Laan) Herman Brood trok zaterdagavond alle regi 'Sam Sam' beleefde niettemin een geslaagde avond en kan zich hoop vol richten op de volgende optredens van bekende artiesten dit winter seizoen. (Foto Frans Hopinan) }ers open. (FofoFrm m Om 20.00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Nachtwandeling in het duinpark" Inlichtingen en aan melding via EcoMare, tel. 317 741 Vrijdag 2 oktober: Voor bezoekers van het Luchtvaartmuseum start om 14 00 uur een gratis rondleiding, waarin het verhaal over de op stand van de Georgiërs centraal staat. In het nieuwe gebouw van de his- Hoogwater te Oudeschili Dl. 29 0.50 en 13.20 u Wo. 30 2.00 en 14.34u Do. 1 3.10 en 16.07 u Vr. 2 5.17 en 17.55u Za. 3 6.34 en 19.26 Zo. 4 7.56 en 20.25 Ma. 5 8.45 en 21.15 Di. 6 9.34 en 22.25 Aan het strand is het ongeveer eerder hoogwater. De zon ber op om 07.51 uur en gaat 19.00 uur 5 oktober volle maan, tember doodtij.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2