wakke wind beslist onnige Texel Race Openbare scholen brengen gids uit Omgaan met confict onderwerp cursus Samenwerking met gewest beperkt TEXELSE y COURANT monders bezorgen exel'94 nederlaag etbalprogramma Dirk en Eddy Pool winnaar op NK Jammerlijk verlies heren De Mareis Van Lubek sluit seizoen goed af Koploper komt bij ZDH met de schrik vrij Keuring Kotex jongdierendag Kaarten Texel '94 Uitslagen volleybal as Kaspers (60): Iroom komt uit' Voetbaluitslagen Forse nederlaag voor het G-team 'Gouden' reünie Indië-veteranen DINSDAG 29 SEPTEMBER 1998 Netwerk-directeur Tine Visser geeft wethouder Bakker het eerste exemplaar van de school gids. De poster van Dick Bruna werd m de jaren 60 al gebruiktmaar de slogan Niet apart maar samenIs nog actueel fFct0 Frans "pp™*") Vakverbond CNV start 19 oktober een cursus 'Conflicthantering' die zeven avonden duurt. Deelnemers Recreatievoetbal De Cocksdorp - Oosterend 2 1 -5 Oosterend 1 - De Koog 7-3 Texel en Indonesië en er werd een oude film gedraaid van de aankomst van de Johan van Oldenbarneveld van destijds. Gisterochtend werd een bezoek gebracht aan EcoMare waarna de lunch werd gebruikt in 'Paal 9' en een rondrit over het eiland werd gemaakt. Met een diner en feestavond in Tatenhove (met optreden van de dansgroep Oude Dansen) werd de reünie besloten. De mannen van het bataljon hebben destijds twee jaar en acht maanden in Indone sië doorgebracht Het waren oorlogsvrijwilligers, die meren deels afkomstig waren van de Binnenlandse Strijdkrachten De foto loont de reünisten op het strand van Paal 9 (Foto Harry de Graaf) leren hun vaardigheden te verbeteren in situaties waarin het tussen twee of meer mensen met goed gaat. Her kenning en oplossingen worden be handeld en er wordt een rollenspel gedaan. De cursus wordt gehouden op maandagavonden van 19.30 tot 22.00 uur in verenigingsgebouw De Poort aan de Elemert. De lessen zijn gratis voor CNV-leden. Voor informa tie kan men terecht bij J Bot tel 32 20 03 Aanmelden uiterlijk tot 28 sep tember bij het CNV, t.a.v. C. Hei kamp, Postbus 2475, 3500 GL Utrecht, tel. 030 - 2913619 Als Texel volledig uit de milieusamen- werking met het gewest Kop van Noordholland stapt, zoals de raad op 12 mei besloot, kost dat de gemeente 52.357,-. Een goedkopere oplossing is een beperkte samenwerking, waar bij de regio zorgt voor bruikbare sa menvattingen van regelgeving die over de gemeenten worden uitge stort. Indien nodig worden voorstellen aan b en w gedaan en worden formu lieren gemaakt en procedure's getroomlijnd. Deze vorm van mini male samenwerking komt de rechts zekerheid van de gemeentes in de regio ten goede (94 heeft zondag in Egmond a met 3-2 klop gekregen, {Stander Adelbert pakte de winstpunten en gaf de ars het nakijken. Cees de Wit beschikte na d weer over Simon Brand. In naai zo gedegen spel ontbrak aan wedstrijdritme Vanaf het Ije namen de Texelaars het initiatief, maar scoren moeilijker af. Ondanks een iiderheid en talloze kansen, i score door knullig balverlies id door Adelbert-spits Bas Op simpele wijze omspeelde doelman. Vrije schoppen en {hoppen konden Texel'94 niet gelijkmaker helpen. Totdat Koning de bal in de 28ste ontving en uit een scrimmage Vijf minuten later bediende met een zuivere pass spits Erik Wuis, die zijn ploeg 2-1 voorsprong hielp. De us verzuimden echter de leklap uit de delen. Bart ip wist vlak voor rust de iker te voorkomen. ran Exel verging na de thee Boogaard, waarbij Erik Wuis ik op de linkerflank aan de ir afstond. De mogelijkheden Kh voor Texel'94 voordeden echter met uit de verf De ive Egmonders roken dat er hen meer inzat. In de 55ste ut trof de gelijkmaker, gemaakt Andrez Zentveld, doel. Zijn ploegmaatje bezorgde de dag: Texel'94 B1 14 30 BI -Texel'94 B1 13.30 Boys C1 - Texel'94 C1 12.45 94C2-HCSCC2 13.30 os01-Texel'94 D1 10.30 «4D2-WGWD3 10.30 ffl/C B1 - Texel'94 B2 13.30 dsoog C1 - De Koog C1 13.00 81 - Oosterend B1 14.00 siend C1 - Winkel C1 13 30 !{se pupillencompetitie 9F3 - Texel F1 10.00 IF4-ZDHF1 10.00 F1 - De Koog F1 10.00 F1-Texel F2 10.00 :iE4 - De Koog E1 11.00 KE6 - Texel E3 11.00 El-Texel E2 11.00 E1 - Texel E2 11.00 loog D1 - Texel D3 12.00 'SVOD1-SVOD1 12.00 HD5-ZDHD1 12.00 Wlbal 94-De Meer 13.30 dag F94 - Wijk aan Zee 14.00 ZDH 14.00 g-Zuidermeer 14.00 tiend - Nieuwe Niedorp 14 00 '94 2 -Dynamo 2 12.00 4- Texel'94 3 13.00 Texel'94 4 13.00 tievoetbal Boys - Cocksdorp 10.30 nd 2 - Oosterend 1 -vrij Texel'94-defensie hoofdbrekens. Ook nadat Erwin Koning was gewisseld voor Maarten Koorn, bleef het team onrustig. Adelbert zette de agressieve spelwijze voort, daarbij niet gehinderd door de scheidsrechter Er ontstonden hachelijke situaties voor het doel van Texel'94, waarbij Bart Heerschap meer dan eens als reddende engel optrad. Vijf minuten voortijd gleed de bal toch in het net achter hem en dropen de Texelaars af met een 3-2 nederlaag. Catamaranzeilers Dirk en Eddy Pool zijn bij de afsluiting van de Nederlandse kampioenschappen zaterdag in Hellevoetsluis als eer ste in hun klasse geëindigd. Van de zes wedstrijden wonnen vader en zoon Pool er zes. 'Om winnaar te worden, hoefden we eigenlijk alleen nog maar te starten', doelt Dirk Pool op de goede presta ties tijdens eerste races Ze zeilden driehoeksbanen, lussen (gatebanen) en langebaanwedstrijden. De Polen voeren met een Inter 20. dezelfde grote catamaran waarmee ze bij het rondje Texel aan de start kwamen. Gemiddeld genomen voeren er zo'n 50 tot 60 boten tijdens het kampioen- schap. De eerste wedstrijd van het sei zoen is voor De Mareis altijd moei lijk. Het team trof tegenstander FAC 2, die doorgaat voor een leuke opponent. 'Gewoon lekker ballen en geen gezeur', luidde het motto. De start was goed. De Mareis ston den na zes minuten met 6-11 voor. Toen sloeg de verwarring toe en kre gen de Texelaars 12 punten om de oren. een achterstand die niet zo maar viel goed te maken. Toch lukte dat bijna. Met rust bedroeg de achter stand nog maar twee punten (27-25) Na stevige peptalk in de rust. gingen De Mareis er enthousiast tegenaan. Ze hadden echter geen antwoord op het man-tegen-man spel van de te genstander, een tactiek waaraan de Texelaars niet gewend zijn. De score ging om-en-om naar een eindstand van 52-50. Scores Albert ten Wolde (23) Christiaan Schlepers (17). Enk Venneker (4), Paul Inpijn (2) en Jaap de Wijk (4). Programma, zaterdag Mareis (D) - FAC 2 16 30 uur (Koninghal) zondag Mareis (H) - ZAP 1 14 00 (Sportlaan) Ingrid van Lubek heeft het triatlonseizoen in Cancun (Mexico) op een waardige manier afgesloten. Tij dens de Olympic Distance (1,5 km zwemmen, 40k km fietsen en 10 km hardlopen) eindigde ze temidden van de wereldtop als negende. Daarmee volbracht ze haar doel, om bij een internationale wedstrijd tenminste ééh keer bij de eerste tien te eindigen. Het was vooral de hitte (35 graden) en de hoge luchtvochtigheid (95 pro- Wéér speelde ZDH zondag een uit stekende wedstrijd en wéér stond het na negentig minuten met lege handen. Ditmaal was koploper Callantsoog net even slagvaardi ger. Tijdens grote delen van de tweede helft werden de gasten vol ledig van de mat gespeeld, maar uiteindelijk wonnen ze wel 'ge woon' met 0-2. Vastbesloten om niet wederom vier doelpunten tegen te krijgen (driemaal werd met 3-4 verloren), begonnen de Zwaluwen aan de wedstrijd. Om de achterhoede te versterken, had trai ner Van der Park oudgediende Koos Tjepkema overgehaald zijn inmiddels behoorlijk broze ledematen nog eens in de waagschaal te stellen. Dat pakte goed uit Weliswaar kwam Callants oog al binnen een kwartier op voor sprong (0-1), maar in eendrachtige samenwerkin^inet^Jar^j^^i^n Uitslagen: Grote hoenders: 1 P van der Gracht, Australorp 1e F; 2. P. van der Gracht, Australorp blauw gezoomd 1 e F, 3. P. van der Gracht, Australorp zwart 2e F Krielhoenders: 1. A Dekker, Australorp zwart kriel F: 2 A de Visser, Australorp zwart kriel F; 3. A. Dekker, Australorp zwart kriel 2e F. Jeugdleden: Grote hoenders: 1 Inge Vonk, zijdehoen 1e ZG. Kriel hoenders: 1 Sander de Ridder. La- kenvelder 1e F Konijnen groot: 1. H. Roeper, Duitse hangoor wit 1e F; 2. S. Tjepkema, Vlaamse reus F, 3. S. Tjepkema, Belgische haas ZG. Konijnen klein: 1 W Rijk, NHDW middengeel F: 2. J. Veltkamp NHDW sallander 1e ZG, 3 A. Van Haast recht. NHDW sallander ZG. Oude rammen: 1. W. Rijk, NHDW Madagascar F. Op de bazaar van Texel'94 op 23 mei j.l. zi|n vrijkaarten van profvoetbal clubs verloot. Destijds was nog niet bekend om welke wedstrijden het zou gaan. Nu het competitieprogramma bekend is, kunnen de prijswinnaars een wedstrijd uitkiezen. Hen wordt verzocht zo spoedig mogelijk contact op te nemen met Ingrid Pastoor, tel 31 49 84 Tevoko, zaterdag 26 september: Regioklasse heren: Tevoko 1- Madjoe 2 0-3Tweede klasse heren Tevoko 2-The Serve 2 0-3. Tweede klasse dames: Tevoko 3-Noordkop 1 0-3. Junioren A-B: Tevoko B-Wie- rinqermeer 4 3-0, Tevoko A-VCJ '94 4 0-3 cent), waartegen de Texelse strijd moest leveren. Al met al kan Van Lubek terugkijken op een succesvol seizoen Ze werd Nederlands kampioene en tweede van Europa. Ze richt zich nu op de Olympische Spelen, in september 2000. De openbare basisscholen hebben elk een eigen 'schoolgids' uitge bracht. Ouders kunnen daarin le zen waar de scholen precies voor staan, welke lesmethoden ze ge bruiken en wat de leerdoelen zijn. Voor de leerkrachten en schoollei ding is het een handig hulpmiddel bij de uitvoering van het beleid. Elke gids bevat ook enkele geza menlijke hoofdstukken, die voor alle betrokken scholen gelden. De gids is een initiatief van het 'Net werk Openbaar Primair Onderwijs', waarin de acht openbare basisscho len sinds 1 augustus '97 in samen werken. In feite is de gids het eerste zichtbare resultaat van deze samen werking. Toch is bewust niet gekozen voor één gids, die voor alle scholen hetzelfde is. Dat kan niet, want de scholen verschillen. Bij de totstandko ming bleek dat er ook veel overeen komsten zijn en een grote bereidheid tot samenwerken', aldus staat in het voorwoord. In zeven hoofdstukken komen alle aspecten van de school aan bod Onder meer wordt aandacht besteed aan de organisatie, het bestuur, zorg voor de leerlingen en ontwikkelingen binnen het onderwijs. Adressenlijsten completeren het geheel Ouders en leerkrachten zijn inmiddels in bezit van de gids. Gisteren kreeg ook het bestuur, de gemeente, een exemplaar Netwerk-directeur Tine Visser reikte het uit aan wethouder Peter Bakker, die zijn collega van onderwijs Nel Eelman verving. Bak ker loofde het initiatief en sprak van 'een goed, helder verhaal'. De overhandiging vond plaats in het Nioz-gebouw tijdens een studiedag voor leerkrachten. Om deze reden hadden de leerlingen van de open bare basisscholen gisteren vrij. On derwerp van de studiedag was ove rigens niet de gids. maar het schoolplan. Scholen zijn sinds kort wettelijk verplicht een 4-jarig beleids plan op te stellen. Dit heeft betrekking op de inhoud van het onderwijs, het personeel en de kwaliteit Binnen het netwerk is een werkgroep van school leiders, leerkrachten en ouders onder leiding van Tine Visser bezig om het plan gestalte te geven Net als bij de schoolgidsen krijgen de scholen individueel ruimte om het centraal geformuleerde beleid naar hun keus uit te voeren. 'Of scholen liever veel in groepen of klassikaal werken, mogen ze zelf weten. Dat is des schools. De invulling hangt af van hun situatie en van hun personeel. Zolang goed onderwijs maar het eind resultaat is', aldus Visser. Het school plan moet voor 1 augustus 1999 bij de gemeente en de onderwijs inspectie liggen. Visser benadrukt dat het schoolplan is bedoeld om de kwa liteit van het onderwijs te bevorderen. i ervaren surfers hebben de Iniet altijd in de zeilen. Na het tn van de vuurtoren kwamen oplopers van de Texel Race amper vooruit. De wind itrde niet aan, zoals verwacht, viel aan de mistige wadkant het eiland bijna weg. De snelle ens op hun lichte funboards len prompt voorbij gevaren deelnemers op traditionele e surfplanken. Dat leverde verrassende winnaars op: de 19-jarige Marco van der Lippe Ier Aar en Monique Dijs uit je 54 deelnemers wisten zater- 13 de finish te bereiken. Twee laars, André van den Berg en jan de Wit, sloten de rij. Tot veler jje behoorde ook de 60-jarige Kaspers tot de binnenkomers udsle deelnemer arriveerde na en 40 minuten als 17e bij Paal 91 droom is uitgekomen. Onbe- jfijk wat er nu allemaal door me gaat', zei de Utrechter bij bin- amst. Het was voor het eerst dat :100 km rond Texel voltooide. sgens voor de start stal Kaspers •den van de aanwezigen bij de jingvan een koperen plaquette. 'exelnaren' zijn gewoon niet te nen zo was te lezen op het stuk, waarin hij talloze uren moet De eerste Texelaar. André van den Berg. wordt bij aankomst geïnterviewd voor Radio Texel door Co Vermue. (Foto's Frans Hopman) nog bij de eerste tien te finishen En de kopgroep ging letterlijk de mist in door bij de verkeerde boei af te slaan Voor de uitslag maakte dat weinig uit, want door de wegvallende wind wa ren de koplopers met hun lichte ma teriaal op slag kansloos. De meesten, onder wie oud-winnaar Stephan van den Berg, staakten bij Oudeschild de strijd. Dubbelslag Uit het middenveld rukten Alexander Hoekstra en Marco van der Lippe op naar de kop. Van der Lippe wist zijn bekende Friese rivaal op de Texelstroom te passeren en breidde zijn voorsprong in het Molengat uit. Voor het 19-jarige talent, die voor het eerst rond Texel surfde, betekende het zijn eerste grote overwinning Een dubbelslag zelfs, want hij mocht zich tevens Nederlands kampioen mara thon noemen. 'Een heel leuke erva ring', aldus de winnaar Ook bij de dames was er een span nend duel om de zege Monique Dijs en Dorien de Vries, winnares van het brons bij de Olympische Spelen van '92, passeerden Oudeschild als ze vende en negende in het deelnemersveld Het onderlinge ver schil van 100 a 150 meter was aan de finish echter vele malen groter. 'Op het wad had ik een paar windstiltes, daar kon ik me aardig doorheen pom pen. En in het Marsdiep profiteerde ik van een windvlaag', verklaarde de 27-jarige Dijs, die in '94 als eens Eu ropees kampioen raceboard was Na bijna vijf uur zette Gert Jan de Wit uit Den Burg als laatste voet aan wal bij Paal 9. Na vier deelnames wist hij de race nu voor de eerste maal uit te zeilen. 'Zwaar was het met. Ik ben een mooi-weersurfer en trof vandaag precies de goede omstandigheden', vertelde hij in de microfoon van Ra dio Texel. Dankzij de lokale omroep, die diverse reporters aan wal en op zee inzette, was de surfronde weer uitstekend te volgen. gelegenheidsverdediger Bernard Ipenburg slaagde Tjepkema er ver volgens eenvoudig in op de been te blijven. Hoewel Callantsoog domineerde, kreeg ZDH de betere kansen. Jelte van der Kooi was tweemaal dicht bij een doelpunt, maar het ontbrak hem net aan dat beetje geluk dat laag-ge- klasseerde ploegen schijnbaar nooit hebben Na rust gooiden de Hoornders alle schroom van zich af. De gasten raak ten van slag en zochten hun heil steeds vaker in duw- en trekwerk Eenmaal vond hun aanvoerder het zelfs nodig Jelte van der Kooi keihard tegen een been te schoppen, terwijl de bal niet eens in de buurt was. De goed leidende scheidsrechter zag het met, waarna dezelfde speler de pijn lijdende Van der Kooi toebeet dat hij niet zo moest zeuren. De beloning voor het goede spel leek ZDH halverwege de tweede helft te krijgen Eerst eindigde een vrije trap van Kees van Heerwaarde op de lat. Kort daarop kreeg de keeper de bal na een hoge voorzet niet onder con trole en liet deze voor de voeten van Joop Rommets op de grond vallen. Rommets zette voor op Jelte van der Kooi, die in scoringspositie vervol gens werd gevloerd Helaas was de toegekende penalty niet aan hem besteed. Ook daarna slaagde Callantsoog er met in zich los te wurmen. ZDH for ceerde corner op corner en waagde de nodige schotpogingen, maar tot teleurstelling van het luidruchtig mee levende publiek werd het doel niet gevonden Nadat Christiaan Stolk zijn ploeg eerst nog prachtig op de been hield, viel in de blessuretijd de beslis sing, toen één van de weinig goede aanvallen van Callantsoog prompt werd afgerond: 0-2. Zaterdag: AFC'34 B2 - Texel '94 B1 2-5 Texel'94 B2 - HCSC B2 0-4 Texel'94 C1 - Vitesse'22 C1 2-4 Texel'94 D1 - SVW'27 D1 0-7 JVC D6 - Texel'94 D2 1-7 VZV B2 - ZDH/De Cocksdorp 2-7 De Koog C1 - Sint Boys C1 7-3 Oosterend B1-Con Zelo B1 6-2 Wieringerw C1 - Oosterend C113-2 ZDH F1 -SVC F1 6-1 Texel F1 - SVO F1 7-1 Frans Bos verdedigde zaterdag het doel van het G-team van Texel '94, omdat keeper George Eelman we gens een blessure waarschijnlijk acht weken uit de roulatie is Tegen het sterke HIS 2 had Bos een drukke middag. Al na een paar minuten mocht hij 'vissen': 1 -0 voor HIS. Ruud Heuving was even later dicht bij de gelijkmaker maar hij schoot tegen de paal HIS stoomde daarna door en stond bij rust op 4-0 In de tweede helft kregen de Texelse voetballers wel wat kansen, maar die troffen geen doel Paul Bakker zag een schot van 20 meter over de lat scheren. Theo Franchimon werd een paar keer neergehaald, maar de scheidsrechter hield de kaarten op zak. HIS wist wél te scoren en liep uit naar 9-0 Mogelijk wordt dit team in een hogere klasse geplaatst. Zater dag speelt het G-team om 13.30 uur tegen De Meer uit Amsterdam. Texel F2-Texel F4 6-1 De Koog F1 - Texel F3 10-1 Texel E1 - De Koog E1 10-1 Texel E2 - Texel E6 16-1 Texel E5 - Texel E3 1-1 SVO E3 - SVC E3 5-3 ZDH D1 - Texel D4 17-3 SVO D1 - De Koog D1 0-2 Texel D5 - SVC/SVO D1 2-12 G-voetbal HIS 2 - Texel'94 9-0 Zondag: St Adelbert - Texel'94 3-2 De Koog - Watervogels 2-4 ZDH - Callantsoog 0-2 Texel'94 2 - Vrone 2 2-2 Texel'94 3 - Hollandia T 4 44-2 WMC 4 - Texel'94 4 12-2 Omdat het vijftig jaar geleden was dat ze na spannende tropenjaren met de Johan van Oldenbarneveld terugkeerden in Nederland, besloten ze op Texel een reünie te houden De vete ranen van de eerste compagnie, tweede bataljon, van het vijfde regiment infanterie kijken met enthousiasme op de bijeen komst terug, mede dank zij het fraaie weer. Woensdag arri veerde de groep (totaal 50 per sonen) in hotel Tatenhove in De Koog waar alle gelegenheid was om bij te kletsen. Texelaar Freek Veldwisch (zelf een van de vete ranen) vertoonde dias van hebben gestopt. Kaspers schonk de plaquette aan de gemeente Texel Wethouder Nel Eelman-van 't Veer was er een ogenblik stil van en dankte vervolgens voor 'deze bijzondere geste van een bijzonder mens'. De wethouder verrichtte de opening samen met Martin Warnaar, directeur van hoofdsponsor De Krim Hij loofde de organisatie van de Texel Race, die professioneel te werk gaat maar toch een gezellig huiskamersfeertje uit straalt. Warnaar daagde organisator Wieb van den Berg uit om in 1999 van de tiende editie iets speciaals te ma ken. Zandbank Het negende 'Surfrondje Texel' kende zaterdag een verrassend sce nario. De plankzeilers konden met halve wind tot de vuurtoren redelijk snelheid maken Alleen degenen met een klein zeiloppervlak kwamen in moeilijkheden, omdat zij te weinig wind vingen Om deze reden moest Texelaar Ron Broersma bij de vuur toren als één der eersten naar de kant 'Ik heb helaas geen groter zeil Niks aan te doen', verzuchtte hij In het Eierlandse Gat verslechterden de omstandigheden De wind viel weg en mist maakte het moeilijk om de juiste route te volgen Martin Hingst uit Joure voer een 'toeristische route' richting Vliehors en kwam op een zandbank terecht. Toch wist hij Wirwar van zeilen bij de start van de Texel Race.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7