(jroen "ZwartsJex els in het harL, Aankoop markeert groei bedrijfsterrein 'leziervaart straks lissen molens door Gemeente verwerft grond Oudeschild Connie vindt haar draai... Bruinvis-school 'galmt' teveel Provincie betaalt helft van kosten nieuwe rotonde texelse'Ücourant Sollicitanten voor burgemeesterschap bij de commissaris Hulptroepen voor defect vliegtuig waren niet nodig ian haven PEN-bassin krijgt vorm Brisantgranaten Nieuw hoofd 'burgerzaken' VERDER 1VT,.»vi»vxo«. IN DIT 1\— Historisch centrum 'tusse de banke' 2 Wetenschap NIOZ ware publiekstrekker 2 Ed Drijver schiet meeste kleiduiven 3 •fr Algemene beschouwingen Groen Links en D66 5 Eerste jeugdbrandweerlid bij het reguliere korps 7 Bruidspaar blijft orkaan net voor dqcht "uidewihd" JUICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11321 DINSDAG 6 OKTOBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ifibaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT OINSDAG EN VRIJDAG 5NNEMENTSPRUS /56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) stoep van het gemeentehuis, ten overstaan van vertrouwens- commissaris Harry de Graaf. Op de achtergrond luisterde ook Kjapsma mee. de organisatie van een welbe kende puzzeltocht. Er vielen nogal wat verschillen te be speuren in de ernst waarmee de kan didaten zich van hun taak kweten. Sommigen hadden zich nauwelijks voorbereid of lieten zich vertegen woordigen door een of twee verte genwoordigers. anderen voerden een compleet toneelstuk op en hadden aan een minuut eigenlijk niet genoeg. De mate van overtuiging verschilde ook nogal. De ene groep was be scheiden. op het deemoedige af, an dere presenteerden zichzelf alsof Texel eigenlijk niet om hen heen kan. Toppunt was wel het kwartet dat zich alvast maar een burgemeesters kostuum had laten aanmeten, inclu sief ambtsketting Velen probeerden in het gevlei bij de vertrouwenscommissaris te komen, onder meer door hem het president schap van de uit te roepen Republiek Texel in het vooruitzicht te stellen. De Graaf liet zich echter niet van de wijs brengen en stelde zich terughoudend en soms zelfs ietwat cynisch op Slechts eenmaal kreeg hij het bijna te kwaad, toen vier bevallige dames bij hem op schoot kropen en hem met kussen overlaadden. Toen hun pleit rede' erop zat. bleef De Graaf be duusd achter. meteen voorhoofd dat gekleurd was van emotie en rode lip stick. Het bericht wie de nieuwe burge meester wordt, laat vermoedelijk nog tot 23 of 24 oktober op zich wachten (Foto Joop Rommots) De provincie stelt ƒ265 000,- subsidie beschikbaar voor de aan te leggen rotonde op de kruising Emmalaan- Schilderend-Bernhardlaan. Dat is vijf tig procent van de kosten die totaal zijn beraamd' ƒ530.000,- 'Voor waarde is wel dat het aanbesteden met voortvarendheid wordt aange pakt', meldt gemeentesecretaris Piet Zoon, die eraan toevoegt dat het aan het college van b en w niet zal liggen. (Advertentie) tjrm ZgorL jinil la fcrf tart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun je mee lezen en schrijven! NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Achtendertig viertallen die het burgemeesterschap in deeltijd willen vervullen, grepen zondag de kans om hun sollicitatie met een één minuut durend pleidooi kracht bij te zetten. Dat gebeurde in het openbaar, op de is getinte deel op de tekening markeert de grond die de gemeente nu heeft aangekocht. De strook land ten noordwesten van het fel verwierf de gemeente enige tijd geleden. de westkant van het beoogde 'jventerrein liggen, ook langs de taweg, hun agrarische status «ten. De entree van Oudeschild idus het plattelandskarakter. Moeten loeten wel aan de gang', doelde ouder Peter Bakker op de nood- tot de aankoop. Onderdeel van teal' was de mogelijkheid voor hnnd om bij diens landbouw- een timmerwerkplaats en fswoning te vestigen. j van de aankoop is zoda- tekozen dat de weg op het be ide bedrijventerrein (Vliegwiel) 'orden doorgetrokken Datzelfde Brandweer en ambulance werden vrijdag rond de middag in staat van paraatheid gebracht, omdat zich op het vliegveld een toestel met een kapot landingsgestel aan diende. De landing verliep echter uitstekend, waarna de zes inzitten den veilig het vliegtuigje konden verlaten. Van echte paniek was geen sprake. De Piper Lance, eigendom van een Texelaar, was 's ochtends van Texel naar Lelystad vertrokken. Toen het toestel de landing inzette, bleek het landingsgestel niet goed te functione ren, waarna een doorstart werd ge maakt. Toen in de lucht ook vanuit een ander toestel werd geconsta teerd dat er iets mis was, besloot de piloot geen risico's te nemen en terug te keren naar de grasbaan van Texel, waarop het veiliger landen is dan op een asfaltbaan. Zowel in het vliegtuig als op het vlieg veld maakte men zich vervolgens op voor een moeilijke landing, maar uit eindelijk liet het mechaniek de inzit tenden toch niet in de steek. Op het strand bij paal 8 zijn acht brisantgranaten aangetroffen. Twee van de projectielen vond de politie op aanwijzing van een Hoornder Na enig spitwerk kwamen er nog zes voor de dag Het oorlogstuig is in af wachting van de Explosieven Opruimingsdienst veilig gesteld. De gemeente gaat wat doen aan de slechte akoestiek van de cen trale hal van openbare basis school De Bruinvis in Oudeschild. Het pyramidevormige dak geeft zoveel nagalm dat gesproken woord niet meer verstaanbaar is. De hal is daarom voor les activiteiten maar ook voor de sinterklaasviering, het kerstspel en andere festiviteiten onbruik baar. Naar aanleiding van klachten van leerkrachten en medezeggen- schapsteam en op advies van een gespecialiseerd bureau is nu beslo ten in de kap geluidsabsorberend materiaal aan te brengen. Daardoor wordt de nagalmtijd minder dan 1 seconde, wat volgens de norm voor lesruimtes is. Het aanbrengen van verticale schotten zou nog beter zijn, maar dat is geen gezicht, zodat het eerst met absorberende bekleding wordt geprobeerd De kosten daar van bedragen f25 000,- Dit is een onvoorziene uitgave. Dat geldt ook voor de aanpassing van de bliksembeveiliging van de Kompas- «rvaartuigen zullen bij het bin- bpen van de haven van Oude- M in de toekomst tussen de 'molens door varen. Aldus itste wethouder Peter Bakker kavond in Oudeschild de be te tweede havenmonding, in huidige PEN-bassin. Overleg betrokken instanties is tee, maar veel zichtbaars zal 'oor het eind van deze college- He niet opleveren, temperde 'er al te groot optimisme. zijn de plannen om het voor- te koelwaterbassin bij de jacht te Ie trekken allerminst, maar tehot zat er tot dusver niet in. te voor Oudeschild om tijdens fatlijkse overlegrondje met b en "formeren naar voortgang. Het 'bedoeling dat de oostkant van kaven, tussen paviljoen de "beker en de asfaltmolen dam- b wordt geslagen, zodat een 'ekade ontstaat. Hieraan moet 5 zijn voor zo'n 130 extra vaar- 1. becijferde Bakker Bovendien te be boten die in het dok van "afmeren meer draairuimte. 'Het is een project met een lange adem', doelde Bakker op de vele hin dernissen die moeten worden over wonnen. Alleen al de vele instanties die erbij betrokken zijn: De vissers, de pleziervaarders, de gemeente, Uit- waterende Sluizen, Rijkswaterstaat, het PEN en Boom moeten het eens worden. Een eerste informatieronde is achter de rug, maar er zullen er nog de nodige volgen. Daarnaast speelt de eigendomssituatie van de haven, van rijk naar gemeente, de financie ring van het circa ƒ13 14 min kos tende project en de plannen van de TOV-vrouwen. Ook de parkeer problemen eisen hun aandacht, evenals het streven om de haven als recreatiegebied aantrekkelijker te maken. Alfons Boom voegde daar nog aan toe de gebrekkige Nuts voorzieningen voor de bruine vloot- schepen 'Het leidingnet is onvol doende.' Hoewel dit de eerste verantwoording is van Rijkswater staat, beloofde burgemeester Gutker dit probleem aan te kaarten bij RWS. Volgens Boom laten ook de sanitaire voorzieningen op de haven te wen sen over. Deze foto werd gisterochtend genomen bij een temperatuur van zes graden en een straffe oostenwind De mooie dame is EcoMare-medewerkster Connie van Beek die spaarzaam ge kleed moest optreden voor de camera. Het ging om opnamen voor één van de zeven filmpjes die zijn bedacht door Yasha Ter- windt uit Amsterdam en die vol gend jaar draaien in de nieuwe permanente expositie van EcoMare In die expositie komt het menselijkgebruik van de zee uitgebreid aan de orde Aangezien zonnebaden aan zee ook een vorm van menselijk ge bruik is. waren beelden nodig van een vrouw die in zonlicht wentelt en zich intussen met olie insmeert. De opnamen, waarbij Connie op een schijf wordt rond gedraaid. werden gemaakt op het zuidelijke havenhoofd van 't Horntje. Dat was met om de pas sagiers van de telkens voorbij varende veerboot te animeren, maar omdat je bijna nergens an ders praktisch rondom zee ziet. De herfstige omstandigheden waren geen probleem. Dank zij een aggregaat en enkele lam pen kon voor kunstzon worden gezorgd zodat het op de beel den zomer lijkt Connie rilde maar van haar kippenvel is op het filmpje niets te zien. Foto Harry da Graaf) school in Den Burg Sinds de re cente verbouwing van de school is de bliksemafleider afgekoppeld Dit wordt nu weer hersteld en tevens wordt de afleider uitgebreid tot en met de nieuwe vleugel. Totale kos ten f4.800.- Voor beide uitgaven zal geld worden geput uit de huurvergoeding van bijna f50.000,- die door de CFI (Cen trale Financierings Instelling - de in stantie die zich namens het rijk bezig houdt met onderwijsfinanciering) aan de gemeente is uitgekeerd als huur van de asielzoekersschool Bruinvis II Het was een meevaller dat dit geld uiteindelijk binnenkwam omdat er verschil van mening over was, gevolgd door langdurig en ver geefs touwtrekken. B en w hadden het bedrag daarom maar als oninbaar beschouwd. De afdeling burgerzaken van de gemeente heeft een nieuw hoofd. Het is de 31-jarige Audrey Fluks, die tot voor kort woonde in Spijk bij Delfzijl en werkzaam was bij de afdeling burgerzaken van de ge meente Eemsmond. Ze woont in middels in Oosterend. Het college heeft haar dinsdag be noemd tot ambtenaar van de burger lijke stand. Als zodanig is ze bevoegd tot afhandeling van geboorteaangiften, overlijdens- acten, huwelijksaangiften, actes van erkenning, naturalisaties en naams wijzigingen. Ze zal zich niet bezig houden met het voltrekken van hu welijken. De gemeentelijke afdeling burgerzaken telt totaal vier mede werkers. Mevrouw Fluks is als enige full time. De huwelijksreis van Romein en Manna Dros uit Oudeschild stond m het teken van de orkaan George. Overal waar zij tijdens hun trip door Florida kwamen, waren de mensen uit voorzorg bezig hun woningen dicht te spij keren. Ondermeer verbleven ze in Key West. in het uiterste zuid puntje. waar de wervelwind later hevig zou huishouden. 'Toen wij er waren, was het rus tig weer. Stilte voorde storm, zou je kunnen zeggen. We zijn er maar één nacht gebleven en de volgende ochtend vroeg weg gegaan. Van het noodweer heb ben we niets gemerkt', vertelt Manna. Het Texelse bruidspaar reisde steeds vóór George uit. zonder dat de vernielzuchtige or kaan hen inhaalde. 'We hadden 14 dagen zon. op één giganti sche hoosbui in Orlando na.Bij thuiskomst wachtte hen echter een verrassing. Hun woning aan de De Ruyterstraat was 'versierd' met houten schotten De wraak van 'George' smaakte zoet deschild heeft gisteravond met instemming gereageerd de aankoop van een perceel grond ten noorden van de lilderweg, ten behoeve van het nieuwe bedrijventerrein, land is deels eigendom van waterschap Hollands Kroon deels van Jaap Zuidewind. «schild was doodsbenauwd dat sestaande industrieterrein zich ,de Schilderweg verder zou uit en richting Den Burg', aldus iZegers, voorzitter van de dorps- sssie, in dorpshuis 't Skiltje. 'We :pgelucht dat de gemeente nu dit testemt voor bedrijventerrein besluit houdt in dat gronden die gebeurt met de overige infrastructuur. De aankoop is gedaan nadat een ste debouwkundig bureau in opdracht van het vorige college een ruwe op zet voor het gebied rond Oudeschild heeft gemaakt. Eén van de uitgangs punten is dat er de komende tien jaar drie hectaren nodig zijn voor bedrijventerrein, zoals uit onderzoek is gebleken. Het is niet de bedoeling dat er op het nieuwe terrein woningen komen. De aankoop wil nog niet zeggen dat honderd procent zeker is dat het nu aangekochte deel als eerste in aan merking komt voor bedrijventerrein. De gemeente bezit namelijk ook een bunder of vier, vijf ten noorden van het bestaande industrieterrein Het is aannemelijk dat de gemeente dit deel in reserve houdt voor uitbreidingen in de toekomst. Binnen afzienbare tijd presenteert de gemeente een defini tief plan.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1