N- Cjrocn 2wartsjexels in het harLu feester Hutjes mag alsnog vis vangen Noushka Lammers tweede vroedvrouw Arts ziet vroedvrouw liever gaan dan komen Echtpaar wordt predikant Geref. kerk lDimfTlets h I iixam gegadigden voor rgemeesterschap Irief college over jefenen Vliehors nieuwe minister Verdachte diefstal en heling steiger vuurtoren gepakt Wachten KORT Texels Snelheidsduivels grote zorg politie VERDER IN DIT ummer •••Huismuzikant Sarasani weer op Texelse bodem 2 CDA en VVD richten samenleving in 5 Paal 9 ook in België 5 Parkeerplan Does nader bestudeerd TEXELSE^COURANT Studenten abonnement 50% korting op abonnementsprijs TEXELSEfcOURANT drogisterij. Begroting 1999 GEMEENTE TEXEL rnx JSjCOrjtANT ijaarssY11'"^ 14944BGBDK1978B TtXEl-f ijiilie Hutjes van De Zeester, jChip dat vanuit Oudeschild lachten houdt, heeft van het ,lsnog een vergunning gekre- om te mogen vissen op het Eind april maakte de Alge- e inspectiedienst (AID) een laan de educatieve vistochten, lal het vistuig op het schip niet het ambt van burgemeester Texel hebben zich 42 kandida- angemeld, waaronder vijf vrou wpersonen hebben thans een me functie in het lokaal open- testuur, 18 combineren dit met andere functie, 4 zijn elders in ipenbaar bestuur werkzaam en oÉcitanten hebben geen open bestuursfunctie. andidaten zijn naar politieke verdeeld: 12 VVD, 11 PvdA, 6 5D66. 4 Groenlinks, 3 lokale eke partij en 1 onbekend. lantreden van een nieuwe re en de wisseling van de op het ministerie van Milieu zijn door het Texelse col- ingegrepen om er nogmaals wijzen dat de hinderwet- mingen voor het cavelerie- ;amp en schietrange van de lijke Luchtmacht op de rs sterk verouderd zijn (ze n van 1957 respectievelijk jemeente eist in een brief aan ster Pronk dat de vergunningen adequaat niveau' worden ge- til. In de herziene versies zou i-rmeer moeten worden opgeno- dat slechts kan worden geoe- lussen 1 september en 1 maart op Texel een 'permanente torogische bewaking' wordt ge- igd. Oefeningen in de Neder- vakanties en 's avonds zou- slraks tot het verleden moeten :<en. «schrijven erop te rekenen dat 'uister nog dit jaar begint met het Rn van de vergunningen. Een tail wordt verzonden naar het isterie van Defensie, het Overleg jaan Waddengemeenten, de dienvereniging en de commissie bunder in de noordkop. aan de gestelde voorwaarden zou doen. Nu de benodigde vergun ning toch binnen is, kan het net alsnog overboord. Opmerkelijk genoeg mag Johan Hut jes nu uitvaren met een veel groter tuig dan waarmee afgelopen voorjaar werd gevist. Maar de tuigage is niet voorzien van een bodemketting waar mee de vis wordt opgeschrikt. 'Het gaat om een heel andere vergunning, waarbij geen ijzer over de bodem mag slepen', verklaart Anneke Hut jes. Scheepswerf Luiken monteerde een rolnet, waarbij met zogenaamd borden wordt gevist. Nadat de tui gage de test vrijdag doorstond, kun nen de passagiers deze week voor het eerst ervaren hoe ermee wordt gevist. De vergunning geeft toestem ming om alle niet-gequoteerde vis soorten te vangen. 'Dan kunnen we aan boord laten zien wat er allemaal in zee zwemt en er wat bij vertellen Voor educatieve doeleinden dus. Daarna zetten we de vis weer over boord.' Tenminste eén keer per |aar gebeurt dat met. 'De vergunning ver plicht ons om éénmaal vis aan te voe ren aan de afslag.' Volgens Hutjes is De recherche werkt aan een onder zoek inzake de diefstal van een par tij steigerdelen die zijn gebruikt bij werkzaamheden aan de vuurtoren Het materiaal werd in februari 1997 ontvreemd. De politie trof het materi aal op 24 september aan bij de arres tatie van een 51 -jarige Amsterdam mer. De man, die zich tijdelijk in Eierland had gevestigd, wordt ver dacht van diefstal en heling van de spullen, die een waarde hebben van ƒ11.000,- De politie heeft nog een tweede verdachte op het oog. fug van vakantie moet je kun- h bewijzen dat je werkelijk ft weggeweest. Je hoort er «maal goed uitgerust uit te 49, het geheel natuurlijk over sea met een zongebruind 'furtje, enthousiaste verhalen ier hoe geweldig het allemaal "-s, vooral het lokale eten niet etgeten, de leuke mensen die je ontmoet, enz. De accu is Waden, we kunnen er weer '4en! Al snel ben je weer opge zien in dagelijkse tredmolen '■"verwijnen goede voornemens sneeuw voor de zon Wwel.Deze keer bezochten "leen prachtig Grieks eiland met "ibiinaam 'het eiland van het 'achten', omdat de bewoners in *lst en winter wegens de lethte verbindingen heel lang op 'hallesmoeten wachten. Het zit jMdurend in de beurtschipper. -- tijden zijn hier -helaas?- al "9 voorbij. Wie wil er nou nog 'ichten? Horszei li Heb nog niet gesolliciteerd. ^9 maar even wachtenl Johan Hutjes bij de vtstuigage achterop De Zeester die van alle mogelijke beveiliging is voorzien. het bedrijf lang bezig geweest met de vergunning. 'Maar opeens was hij er. Als uit een toverdoosje', houden de aanvragers zich op de vlakte. Ze be schouwen het visnet als een belang rijke toegevoegde waarde aan hun schip, wat de aantrekkelijkheid van de vaartochten ten goede komt. Slotskolk. De Slotskolk in Ooster end heeft een slecht wegdek, reden voor de dorpscommissie om in het overleg met b en w om vervanging te vragen. Weliswaar bestaat de moge lijkheid dat er in de toekomst nog zal worden gebouwd, de dorps vertegenwoordigers vinden het niet wenselijk dat de Slotskolk tot die tijd bouwstraat blijft. Het college beloofde te kijken of er geld beschikbaar is. Nog niet vertoond in de geschie denis van de Texelse kerken: twee echtelieden die samen het predikantschap bekleden. Marco Roepers (32) en echtgenote Rianne van Zessen (31) worden elk voor 50% predikant van de Ge reformeerde kerk Den Burg. De bevestiging en intrede is eind ja nuari 1999. Dominee Van Zessen is sinds 1995 één van de drie predikanten van de grote Gereformeerde kerk van Sneek. Haar man mag zich op dit moment nog geen predikant noemen. Hij studeerde 25 september af aan de Theologische Hogeschool van Kam pen, waar ook zijn vrouw haar oplei ding kreeg. Eind deze maand doet hij classicaal examen in zijn geboorte plaats Hardenberg. De benoeming op Texel staat nog niet vast omdat de bedenktijd na het uitbrengen van het beroep nog met is verstreken, maar dat is een formaliteit. Er is geen twij fel aan dat de twee (die een dochter hebben van 11 maanden) graag naar Texel willen. Vrijdagavond had de ge meente een informele kennismaking met het echtpaar In de dienst van zondagochtend preekte Marco en in de avonddienst Rianne De gemeenteavond werd maandag door 117 lidmaten bezocht die (schriftelijk) in overgrote meerderheid hun stem uitbrachten op het predikantspaar, precies een jaar na het afscheid van de vorige predikant Freek Jan Daane Voor dominee Van Zessen is Texel nieuw Haar man kent het eiland een Het verhogen van de verkeersveiligheid heeft prioriteit voor het hele gebied waarin het politiekorps Den Helder-Texel ope reert. 'Specifiek voor Texel is het gewenst extra aandacht te geven aan jeugdige autorijders. Deze groep rijdt in de buitengebieden veel en veel te hard.' Dat valt te lezen in de ambtelijke brief bij het concept-beleidsplan 1999- 2002 van de politie. Geconcludeerd wordt dat gedragsbeïnvloeding ge wenst is, eventueel in een gezamen lijke actie van politie, gemeente en Veilig Verkeer Nederland. Ook andere 'Texelse' problematiek vereist speciale aandacht Genoemd worden onder meer de verkoop van verdovende middelen aan jeugdige toeristen, de speciale projecten die zijn gestart om de 'drugsspiraal bij de Texelse jeugd' te doorbreken en de noodzaak van extra toezicht op de verlichting van fietsen en bromfietsen In een speciale 'opmerking' wordt geconstateerd dat de afdeling Texel niet voldoende bemand is om 24 uur per dag toezicht te kunnen uitvoeren, iets wat in het seizoen wel 'noodza kelijk' wordt genoemd Texel krijgt daarom in principe regionale onder steuning, maar die wordt nog wel eens niet verleend omdat de politie mensen elders in de regio harder beetje. Hij leidt natuurexcursies en heeft zich op Texel onder andere bezig gehouden met het inventarise ren van plantengemeenschappen De praktijk van verloskundige Theda Niehoff, die zich een jaar ge leden op het eiland vestigde, heeft versterking gekregen van Noushka Lammers. De vraag naar specialis tische begeleiding van de zwan gerschap en geboorte op Texel is volgens het tweetal groot genoeg om twee vroedvrouwen werk te bieden. Lammers (25) uit Alphen aan de Rijn volbracht onlangs de Kweekschool voor Vroedvrouwen in Amsterdam Na haar studie ging ze in augustus voor een proefperiode op Texel aan de slag, die nu omgezet wordt in een maatschapsverband. Niehoff kan de hulp goed gebruiken. 'Het afgelopen jaar waarin ik de praktijk heb opge bouwd is heel druk geweest. Ik heb dag en nacht dienst gedaan. In het begin is dat wel te doen, maar nu wordt het tijd voor een tweede verlos kundige. Ik wil toch tijd vrijmaken voor congressen, bijscholingen en mijn Verloskundige Theda Niehoff gaal een maatschap aan met Noushka Lammers (links). onderzoek weer oppakken naar sterfte van baby's tijdens en zeven dagen na de zwangerschap Ook Lammers doet naast haar werk wetenschappelijk onderzoek. Ze ver diept zich in het gebruik van homeopatische middelen door zwan gere vrouwen en eventuele schade lijke bijwerkingen. Niehoff kijkt positief terug op het af gelopen jaar. 'De Texelaars moesten eerst aan een vroedvrouw wennen. In tegenstelling tot aan de vastewal, waar verloskundigen het merendeel van de bevallingen doen, wordt het op het eiland van oudsher door de huis artsen gedaan. Inmiddels raakt men eraan gewend en worden we steeds vaker gebeld De samenwerking met de Texelse huisartsen verloopt volgens Niehoff steeds beter 'Het verschilt per arts, maar het merendeel laat hun patiën ten zelf de keus maken.' Al vanaf het vermoeden van zwan gerschap kunnen vrouwen zich mel den bij de verloskundigen, waarna desgewenst de zwangerschap, be valling en de periode in het kraambed wordt begeleid.' Kraai Het tweetal neemt geen enkel risico. 'Als ook maar enige complicaties drei gen, vallen we terug op de gynaeco loog en gaan we naar het Gemini in het ziekenhuis. We hebben daar prima contacten Overigens hebben we wel gemerkt dat veel vrouwen hier het liefst op het eiland bevallen. Ze zeggen dat hun kind anders geen echte Texelaar is. maar een kraai. We nemen echter geen enkel risico. Want zo'n kraai is tenminste wel gezond.' De verloskundigen houden behalve in de praktijk aan de De Ruijterstraat in Oudeschild voortaan ook spreekuur in het consultatiebureau aan de Witte KruislaanOp afspraak kan men er op vrijdagavond terecht tussen 19.00 en 22.00 uur Telefonisch spreekuur wordt gehouden op werkdagen tus sen 8.30 en 9.30 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, waarbij de vroedvrouwen ook de tijd nemen voor een vrijblij vend gesprek. Het is verder de be doeling dat er voorlichtings- en thema-avonden worden gehouden en markten met allerlei onderwerpen over het (aanstaande) ouderschap (yoga, haptonomie, babymassage en boek- en tijdschriften). nodig zijn De gemeente heeft bij voorbaat al aan het ministerie laten weten dat het ongewenst is dat Texels personeel tijdelijk wordt afge staan tijdens de Europese kampioen schappen voetbal, die in 2000 in Ne derland worden gehouden Het plan van Oosterender Jan Does om het aantal verkeersbor den in het historische centrum van het dorp terug te dringen, wordt nader besproken. De gemeente zal Does en de dorpscommissie van Oosterend daartoe binnenkort uit nodigen. Dat meldden b en w woensdag in dorpshuis De Bijenkorf, waar Does tijdens het jaarlijks overleg tussen beide instanties de kans kreeg zijn vorig jaar al gelanceerde voorstellen toe te lichten. Het 'plan Does' bestnjdt de overdaad aan parkeersborden die nu in het centrum van het dorp staan. De borden die aan de klassieke lan taarnpalen zijn bevestigd, noemt hij 'MacDonalds-petjes op een zeven tiende eeuws kostuum'. Door binnen het centrum parkeerzones in te stel len, kunnen alle zesendertig 'losse' verbodsborden verdwijnen en wor den vervangen door slechts zeven algemeen geldende. Does bena drukte dat het met zijn bedoeling is het aantal parkeerplaatsen terug te dringen. De criticaster pleitte ook nog voor het verplaatsen van de dorpsplattegrond aan de Bijenkorfweg. Dit bord hoort volgens hem thuis aan het begin van het dorp. Automobilisten moeten nu eerst Oosterend inrijden om te ont dekken waar ze moeten zijn. Geen service voor de toeristen en boven dien niet bevorderend voor de verkeersveiligheid, aldus Does. Een laatste voorstel is om de flauwe bocht in de Mulderstraat iets te ver ruimen. waardoor touringcars de par keerplaats bij het Robbepad kunnen opdraaien en ze niet meer de straat hoeven blokkeren. Does toonde zich vastbesloten om al zijn plannen aan te snijden tijdens het geplande over leg. (Advertentie) Van groeiende samenwerking tus sen de verloskundigen en huisart sen is volgens dokter Nelda de Grave, die ook spreekt namens haar collega's, absoluut geen sprake. 'We vinden het nog steeds ontzettend jammer dat er een ver loskundige op Texel is, en nu een tweede. Een bevalling blijft toch iets unieks en is vaak het begin van een intieme band met het gezin en de rest van de familie. Dat raken we kwijt.' Volgens De Grave ondermijnen de verloskundigen de continuïteit van de Texelse huisartsen 'Een goed func tionerend verloskundig apparaat op het eiland, wordt langzaam om zeep geholpen Er wordt ons een deel aan ervaring ontnomenVolgens De Grave is de specialistische kennis waarmee de verloskundige schermen van betrekkelijke aard. 'Het is niet voor niets dat huisartsen met een bre der werkgebied een academische graad hebben en zij een hogere beroepsopleiding. Ze verwijt de vroedvrouwen geen gebrek aan zorg. 'Integendeel. Er wordt juist onnodig veel medische zorg verleend. Een echoscopie bij elk consult is wel mo dieus, maar medisch gezien niet no dig en een overbodige kostenpost. Wij laten dat in Den Helder alleen doen als het nodig is.' Niehoff bestrijdt deze kritiek. 'We doen alleen echo's op indicatie, bijvoorbeeld bij twijfel Cfrua ^snrL-Jixd t u bd bjru over de duur van de zwangerschap. Maar we zijn zeker geen pret-echo- bureau.' Zelfbehoud De Grave: 'Dat we zwangere patiën ten zelf de keus laten naar een ver loskundige te stappen, doen we uit zelfbehoud en niet omdat we dat zo graag willen Het is beter dat daar direct toe wordt besloten, dan wan neer ze na een aantal consulten als nog weglopen Dan is de teleurstel ling voor ons een stuk groter. Patiënten die met de verloskundigen in zee te gaan, zullen van ons echter géén zorg te kort komen Onverkwikkelijk Het contact tussen de Jeugd gezondheidszorg, die zich bezig houdt met de zorg van kinderen van nul tot vier jaar, en de verloskundigen verloopt goed Dat zegt Mieke Plettenburg, arts van het Consultatie bureau aan de Witte Kruislaan. die overigens ook op goede voet staat met de huisartsen 'Wij nemen tien dagen na de bevalling de zorg over van de huisarts of van de verloskun dige. Ouders zijn tot nu toe zonder meer goed te spreken over de verlos kundigen, wat niet wil zeggen dat ze ontevreden zijn over de huisartsen Wel merken we dat de ouders het onverkwikkelijk vinden dat er over hun hoofden een strijd wordt uitge vochten.' Studenten die aan de overkant wonen en studeren, kunnen ook in dit studiejaar 1998-1999 een korting van 50 procent op het abonnementsgeld krijgen. Je hoeft alleen een schoolverklaring of een kopie van je studentenkaart te overleggen. Informatie en aanmelding Uitgeverij Langeveld de Rooy Spinbaan 6, 1791 MC Den Burg Tfelefoon 0222 - 362600 De Texelse Courant houdt de band in stand! (Advertentie) <yrw» 'Zmartrjinh i» bd bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. {RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11322 VRIJDAG 9 OKTOBER 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jnbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG •«NEMENTSPRIJS 56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1