}DA tegen bouwen in open landschap O/ff 'Geef ons de zak' VVD zoekt oplossing voor cafésluiting in Purmerend Goed handhavingsbeleid essentieel' carmoon Paal 9 ook in Kuurne 'Discussie op korte termijn starten' ^totlnS 0H-3EE! GRStitL] 51 HULP HRLENlr IS EREEN DOKTER IN D& Ml ZflRL? COLLEtRiS IK'.WfiS flBN DE BEURT i IK WRSTOCH^ EER6T MEVROOW TEXELSE^ COURANT Oh, breng ons toch de verlossing Surfwedstrijd Motocrosser Zijm bij eerste drie NK andenkens graf arco ontvreemd Cor Dros erelid Texels Belang '"klArf VRIJDAG 9 OKTOBER 1998 maar ook degenen die zorgen voor een hapje.' Belastingen Pleidooien houdt het CDA ook voor de instandhouding van de relatief lage belastingtarieven op Texel en betere randvoorwaarden voor het versterken van de drie economische pijlers. 'Een goed overleg tussen het college en het bedrijfsleven op Texel stellen wij erg op prijs. In de periode 1994-1998 liet dit te wensen over.' Het CDA vraagt zich af hoe het (hui dige) college hier nu wel gestalte aan denkt te geven. Het onderhoud van wegen, de erken ning van de afdeling consumptief van OSG De Hogeberg, beroepsgerichte volwasseneducatie en meer ruimte voor het jeugdkamperen verdienen eveneens veel aandacht volgens het CDA. Het beschikbaar stellen van geld door de provincie voor een tweede bootverbinding van Den Hel der naar Texel is daarentegen onno dig Armoedebeleid Zoals het een Christelijke partij be taamt. ziet het CDA een taak voor de gemeente bij het steunen van 'de meest kwetsbare groepen in de sa menleving'. De mogelijkheden die De Bolder biedt om mensen (weer) aan werk te helpen, moeten optimaal worden benut. Aan het college wordt de suggestie van een kortingkaart gedaan, 'gratis voor minima, tegen betaling voor anderen' (Foto archief Texelse Courant) Oudeschild voor en wil daarvoor-met I 1. 'projectmatige aanpak' - gedurende I I £1 Ok I I I T >4 ^9 1 twee of drie jaar ook geld bijdragen. I I I V* V/WVIIlUUl Kokkelvisserij De kokkelvisserij heeft het als gevolg van strenge winters en vangst beperking heel moeilijk gehad, stelt de VVD De afspraken rond de visserijquota noemen de liberalen desondanks redelijk, hoewel ze ver ruiming in de toekomst wellicht moge lijk achten. 'Hier is een taak wegge legd voor het gemeentebestuur mee te denken en indien nodig mee te onderhandelen, zodat dit een ge zonde bedrijfstak kan blijven.' Een belangrijke taak heeft de ge meente volgens de VVD eveneens ten opzichte van de agrarische sec tor 'Deze ook voor de verscheiden heid van Texel belangrijkse bedrijfs tak dient door het gemeentebestuur zo goed mogelijk in staat te worden gesteld de bedrijfsvoering uit te oefe nen Als mede-ondertekenaar van het convenant moet het college de daarin vastgelegde afspraken waar borgen. Sportpark In het hoofdstuk over cultuur en re creatie worden twijfels geuit bij de plannen van de sportraad voor sport park Den Burg Zuid De VVD vraagt zich af of alle gebruikers tevreden zijn met de opzet en hoe het college het bedrag (ruim 2,3 miljoen, inclusief de ƒ1,1 miljoen die aan Texel'94 is toegezegd) denkt te financieren. Het gebruik van De Lindeboom door de Texelse verenigingen noemt de VVD 'niet optimaal', ondanks alle in spanningen om deze voorziening voor dit doel te behouden en de jaar lijkse bijdrage van de gemeente aan De Lindeboom 36.516,-). Niet alleen op Texel maar ook in het Belgische Kuurne is 'Paal 9' nu een begrip. Bij café 't Molenhof aan de Brugse Steenweg in deze gemeente staat sinds maandag een forse meerpaal, voorzien van het cijfer 9 en een plaquette met een tekst waaruit blijkt dat de paal is aangeboden door de Texelse Ezelvereniging. De bedoeling is dat er ook nog plantsoentje bij komt. Het monument is het restant van een hardhouten havenpaal die door een aanvaring was beschadigd en daarom door Rijkswaterstaat Texel vervangen moest worden Er was nog een gaaf stuk van 3,5 meter uit te halen, dat door de ezelvereniging kon worden overgenomen. nenten zoals 'schepenen' (wethou ders) van de gemeente Kuurne De paal die met de 'W'tje wel'-bus naar Belgiè werd getransporteerd, staat een meter diep in de bodem De grond die overbleef is meegenomen naar Texel. Hoe het plantsoentje rond de paal er gaat uitzien staat nog met vast Er zijn stemmen opge gaan voor een laag duinzand met helm om de gelijkenis met het Texelse paal 9 nog duidelijker te maken, maar een gewoon tuintje met daarin bloemen, waaronder nar cissen van het Texelse ras Dubbele Von Sion is ook een mogelijkheid. Nierstichting. Collectanten van de Nierstichting hebben op Texel geza menlijk ƒ9.136,80 ingezameld- De organisatie toont zich dik tevreden over dit resultaat. Bij de dinsdagmiddag gehouden inzameling 'Geef ons de zak' is 17.500 kilo kleren en schoenen opgehaald. De organiserende rotaryclub Texel had op minder gerekend omdat dit jaar voor de eerste keer ook een inzameling in het voorjaar is gehouden die 9000 kg opbracht. De totaal in 1998 in gezamelde hoeveelheid schoeisel en kleding is dus meer dan 22.000 kg. een record. Mede omdat is gebleken dat de extra inzameling van rotary geen merkbare 'concurrentie' is voor an dere plaatselijke organisaties die zich bezig houden met inzameling van kleding voor goede doelen, is besloten ook het volgend jaar weer twee acties te houden. De dinsdag ingezamelde spullen zullen fl,- per kg opbrengen. Vol gens een nog vast te stellen verdeel sleutel zal deze opbrengst ten goede komen van het Tesselhuus in De Koog en kuurreizen van reuma patiënten Een groot deel van de in gezamelde schoenen is inmiddels geselecteerd en zal in negen grote dozen worden verscheept naar Nel Bakker in Paramaribo Zij is de mo tor van het sociaal project Tori Oso dat zich bezig houdt met directe hulpverlening aan de armste bevolkingsgroepen. Ook de brillen die tegelijk met de 'Geef ons de zak - actie werden ingezameld op adres sen in diverse dorpen, gaan daar heen. Het ziet ernaar uit dat met de honderden brillen een grote doos kan worden gevuld Vlot De actie liep dinsdag als een trein. Binnen drie uur waren de duizenden zakken over heel Texel opgehaald. Over het algemeen had het publiek zich keurig gehouden aan de aanwij zingen. Kleding en schoenen wer den in aparte zakken aangeboden die goed waren dichtgebonden De vlotte gang van zaken was mede te danken aan de inzet van vrijwilligers, Wind Surf Club Texel houdt zondag bij Dijkmanshuizen een wedstrijd die meetelt voor het clubkampioenschap. Afhankelijk van de wind wordt een course race of slalomwedstrijd geva ren. De inschrijving is vanaf 11 00 uur. om 12.00 uu klinkt het startsein Ook niet leden zijn welkom waaronder een ploeg van acht en thousiaste mensen die door 'De Bol der' waren uitgeleend Ook nu kon weer worden gerekend op bedrijven die auto's en mensen beschikbaar stelden en daarvoor geen cent in re kening brachten. De bestel- en vrachtwagens leverden de zakken af bij een der gebouwen van Rab in Oudeschild. waar ze werden over geladen in containers. Aanvankelijk leek het of twee containers genoeg waren, maar het was nodig er een derde bij te halen die voor driekwart kon worden gevuld. De containers zijn inmiddels afgevoerd naar het opkopende bedrijf op het vasteland. Bij Rab werden de schoenen uit de lading gehaald. Een groep vrouwen haalde er de soorten en maten uit waarom Nel Bakker in Suriname het meest verlegen zit. Zeer grote ma ten. laarzen, plastic schoeisel en ty pische wintersschoenen werden weer bij de te verkopen kleding ge voegd. Uitslagen Tevoko: Regio klasse heren: Tevoko 1 The Serve 1 1-3, Regio klasse da mes Tevoko 1-Nivo 2 13. Promotieklasse dames. Tevoko 2-De Boemel 1-3, Heren tweede klasse Tevoko 2-The Serve 3 3-0; (ma. 15/10) WSOV 3-Tevoko 3 0-3. Dames tweede klasse, (ma. 15/10) Noordkop 1- Tevoko 3 3-0; Jumorenklasse: Tevoko B-Wie- nngen 3-0; Tevoko A-LOS 82 3 3-0 De zware zandbaan van Wijchen vormde het decor voor de tweede motocross voor het Nederlands Kampioenschap junioren. Ronald Zijm veroverde een vierde plaats, voldoende om derde te worden in het algemeen (tussen) klassement van het NK. Het toch al moeilijke parcours kreeg door een eerder verreden zijspan- cross vele diepe sporen Spekgladde betonplaten waarvan moest worden gestart leverden een extra handicap en zorgden ervoor dat de rit met vijf tig coureurs chaotisch op gang kwam. Zijm reed na de eerste ronde op de vijftiende plaats en kroop gedurende de race naar de derde positie. In de tweede manche raakte hij tijdens een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur kwijt en kwam hard ten val Opnieuw wist hij zich vanuit het achterveld naar voren te vechten, waardoor hij alsnog als vierde ein digde ien in het open landschap jan banden te worden gelegd toetst aan het bestemmings- fssentieel hierbij is een goed tavingsbeleid.' Dat schrijft •voorzitter Jan Koolhof in de :ene beschouwingen van het De restauratie van 'in verval jtle en landschapverster- schapenboeten' wil de par- jrhonderd procent subsidië- sfioorlijke hoeveelheid ruimte in >este beknopte van alle alge beschouwingen besteedt het tan ruimtelijke ordening. Hand- jvan de herkenbaarheid van ixelse landschap en de typisch ie dorpen - 'met elk hun eigen 7 - wordt 'de hoofddoelstelling' md gevarieerdheid in werkgele ste behouden, is het volgens ti| wel noodzakelijk dat de on- ik staande landbouw zich kan ontwikkelen. 'Het landelijk mi- ilandschapsbeleid dient meer ins te worden vertaald naar de esituatie.' Alternatieve vormen mdbouw moeten volgens het «orden gesteund, ssen allerlei groeperingen con- ien worden afgesloten om de spde natuur te verlichten, vindt DA een positieve ontwikkeling, aarschuwen Koolhof c s. ervoor samenwerking niet verzandt in ren overlegstructuren en bu- talie'. Schapen rolens kunnen op de steun van SA rekenen, mits ze worden 1st op lokaties die voor mens, Aap en natuur met schadelijk Verleg en samenwerking zijn de partij 'sleutelwoorden in rablematiek'. in om meer schapen op de ter van Staatsbosbeheer te laten worden ondersteund 'Minder zijn wij over de keus van het nras. Drentse heideschapen ilse natuurgebieden is voor »en vlag op een modderschuit ihijnlijk wordt hier het tegen- aelde bedoeld, red.). Wellicht tcollege SBB ervan overtuigen iiefse schapen, die in verleden lende duin- en natuurterreinen ifcsden, het juiste ras zijn.' Voorlichting 'at gemeentehuis zelf wordt in eschouwingen tegen het licht den Het CDA pleit voor één «aar de burger met allerlei vra- lecht kan en waardoor het ge- 'ehuis 'laagdrempeliger' wordt, nee moet worden bereikt dat de vs tevredener over de ge ne worden Het steeds maar algeven op gemeente en perso nnel tot het verleden gaan be- 1 In het zelfde kader wordt ge- voor een goede klachten- deling en betere communicatie Ie burger. Voor dat laatste doel en parttime voorlichter moeten an aangesteld. Dorpswachten fin de nachtelijke uren (waar- het gebruik van en de handel 'dovende middelen) baart het torgen. Net als de andere par itellen de Christen-Democraten Ie aandenkens op het graf van o de Bruijn bij het Hoornder- zijn door onbekenden wegge- sn. De vermissing werd vorige dinsdag opgemerkt door de 's van Marco, die er dagelijks bjkje nemen. Het gaat om een tvan een amethyst, een klompje 'meen porseleinen hondje. 'Het Seen spullen die van grote finan- «aarde zijn. Maar Marco's doch- Nina hechtte bijvoorbeeld erg het hondje. Zoiets moet je toch 'staan, zeker op een kerkhof', moeder lep. Navraag en een pin de supermarkt leverde niets "e hoeven helemaal niet te we- De VVD wil de 1-2-3-regeling ver vangen door 'het Purmerend-mo- del'. Dat houdt in dat café-eigena ren na 02.00 uur niemand meer mogen binnenlaten, maar dat ze wel zelf kunnen bepalen hoe lang ze open blijven. Sinds deze rege ling in 1992 van kracht werd, is de overlast in Purmerend sterk afge nomen en hoeft minder politie te worden ingezet. Dat schrijft fractie leider Maria van der Spek in de al gemene beschouwingen van haar partij. De VVD wil dat het college de discus sie over de 1-2-3-regeling 'op zeer korte termijn' aangaat Wachten tot de nieuwe burgemeester is benoemd is niet gewenst, omdat het zomersei zoen dan alweer bijna begint Aan sluitend dienen gesprekken te wor den gevoerd met de RST over de situering van de jeugdcamping, aldus de VVD. De hoogte van de belastingen wordt volgens traditie kritisch bekeken door de liberalen. Verwezen wordt naar re cente berichten dat het Texel finan cieel voor de wind gaat. 'Als wij zo welvarend zijn, waarom moet de on roerend zaakbelasting dan met 3% worden verhoogd' De lokale lastend ruk dient zo beperkt mogelijk te zijn. Dat Texel relatief lage belasting tarieven kent, mag geen excuus zijn deze te verhogen Openbaar vervoer Onderzoek naar de mogelijkheid van gratis openbaar vervoer wordt be langstellend afgewacht door de VVD, Bij voorbaat stelt de partij echter dat voor de financiering geen geld uit de toeristenbelasting mag worden ge bruikt. Mocht gratis openbaar vervoer daadwerkelijk worden gerealiseerd, dan mag het volgens de VVD niet beperkt blijven tot het toeristen seizoen. Een kritische beoordeling van het gebruik van gemeenschapsgeld heeft de VVD ook bij de afvalverwijdering. 'Wanneer we worden geconfronteerd met een verhoging van 30,- per jaar en hoogst waarschijnlijk het daarop volgende jaar weer een verhoging, dan dienen wij ons af te vragen of de afvalverwijdering via een particulier bedrijf niet goedkoper zou zijn.' Alvo rens met een volgende verhoging akkoord kan worden gegaan, wil de VVD eerst een overzicht krijgen van de samenstelling van de kosten. De Multifunctionele Ezelvereniging Texel interactief ('METIA') onder houdt sinds enkele jaren connecties met Kuurne nadat ontdekt was dat ook daar een 'ezel'organisatie actief is, 'De Orde van de Ezel'. Dat leidde tot bezoeken over en weer. Toen een paar jaar geleden de 'members' van de Belgische organisatie op Texel waren, maakten ze kennis met Paviljoen paal 9', één van de horecagelegenheden waar de bestuurstop van de Texelse Ezel vereniging regelmatig van gedach ten wisselt Bij een tegenbezoek we zen de Belgen een café aan de Brugse Steenweg aan. 'En dit is óns paal 9' Wat de Texelaars op het idee bracht om de strandpaal voor dit café te plaatsen Dat is dus deze week gebeurd als onderdeel van de festiviteiten ter gelegenheid van het 875-jarig bestaan van Kuurne Naast de Texelse delegatie van on geveer 20 personen werd de plech tigheid bijgewoond door 'members' van de Orde van de Ezel en promi- Texelaars en Belgen slaan de onthulling van Paal 9 gade. iFoio Km>s ewtmndi Jan Koolhof (CDA), een 'warm voorstander' van de uitbreiding van het aantal dorps- wachten. (Foto archief Texelse Courant) voorstander' van het beschikbaar stellen van extra geld om het aantal dorpswachten uit te breiden Bij het evalueren van de 1-2-3-rege- ling zouden ook de omwonenden van de horecagelegenheden moeten wor den betrokken. Verantwoordelijkheid moet worden gedragen door alle be trokkenen. Opmerkelijk is de sugges tie voor het in ere herstellen van het nachtcafé: 'Voor zover wij er nu over kunnen oordelen gaat onze voorkeur uit naar een regeling 2-4 uur. Hierbij niet alleen de natte horeca betrekken, ten wie het heeft gedaan, als de spul letjes maar weer op hun plaats wor den gezet Het graf vanMarco de Bruijn, zoals het er uitzag vóór de diefstal. (Foto archlel Texolse Courant) Cor Dros is op de jaarvergade ring van Texels Belang maandag uitgeroepen tot erelid van de kiesvereniging. Dros (79) nam in 1966. gesteund door negen toen malige geestverwanten, het ini tiatief tot oprichting van de partij. De partij bracht een aardver schuiving teweeg op het Texelse politieke toneel, dat tot die tijd werd gedomineerd door de KVP en de PvdA. Dros ontpopte zich als een echte stemmentrekker. die zijn aanhang vooral onder de boerenstand had. Een deel daar van bleef de eigenzinnige Texelaar trouw toen hij jaren la ter na onenigheid met TB een onafhankelijke partij oprichtte. Dros ging in die tijd ook de con frontatie met de toenmalige wet houder Jook Nauta met uit de weg. Getuige het ere lidmaatschap is het met Dros en TB allemaal weer goedgekomen Binnen de partij wordt hoog tegen de man opgekeken, met name door z'n gedrevenheid en z'n to meloze inzet voor de partij en de Texelse politiek. Om letterlijk bo ven de partij uit te stijgen mag Dros op kosten van TB een rond vlucht boven Texel maken. -rr. waarde heeft, maar ook een verkeersfunctie. dat een integrale aanpak nodig is. Daarnaast noemen ze zich een 'warm Maria van der Spek (VVD): De lokale lastendruk dient zo beperkt mogelijk te zijn. (Fclo archief Texelse Courant) Blijvende zorg hebben de liberalen voor de wegbermen in het buiten gebied Ze willen niet wachten met verharden tot het jaar 2000. In het belang van de verkeersveiligheid wordt voorgesteld om desnoods 300.000,- per jaar uit te geven in plaats van ƒ400.000,-, maar in ieder geval wel direct te beginnen. Het fietspadenplan dient te worden gewijzigd. Het aanleggen van een pad langs de Westerweg (na de rea lisering van de fietspaden Limietweg- Oudeschild en langs de Ruyslaan) geniet volgens de VVD prioriteit, aan gezien het met alleen recreatieve Haven Oudeschild De overdracht van de haven van Oudeschild van het rijk naar de ge meente stelt de VVD ter discussie Gesteld wordt dat de afkoopsom 15 miljoen zou zijn, tegen 32 miljoen in het midden van de jaren tachtig. 'Een te groot financieel risico is voor een kleine gemeente als Texel met accep tabel en leidt alleen tot meer druk om havengelden te gaan innen. Pas wan neer de risico's te overzien zijn, is overname verdedigbaar.' De haven van Oudeschild wordt ook genoemd in verband met de onder- waterarcheologie en fori De Schans. Op die manier zou de haven volgens de VVD een rol kunnen spelen in de ontwikkeling van het steeds populair dere cultuur-historisch toerisme. De partij staat een 'versterking van de kwalitatieve toeristische functie' van

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5