Fonds voor landschap latuur en cultuurhistorie Drie in een jaar wat veel van het goede' to mil Ted van Lieshout in Kinderboekenweek PvdA houdt reacties beknopt: (j cslaagd W^at ik zeggen wou... Texels Belang zuinig op karakter eiland TEXELSE^" CoURANT xelaars helpen en in Roemenië :én-tweetje DEK met Fries orkest ^toting Cursus omgang met paarden Jeugdschrijver, dichter en illustrator Rolpaard Lelie in MJM-museum Verloskundigen Rommel Lezing telepathie meebrengt, dan heb ik daar alle be grip voor. Maar net als vorig jaar worden weer allerlei non-argumen ten aangehaald om aan te geven waarom een verloskundige praktijk op Texel niet nodig is. Vandaar dat ik wederom reageer. U kunt niet stellen dat u als huisarts met een 'academische graad' (u bent dus veelzijdig opgeleid in de breedte), meer weet van verlos kunde dan iemand die zich vier jaar et dit vakgebied heeft bezig gehou den op een hogere beroeps opleiding. U verwijst uw cliënten toch ook door naar fysiotherapie, logopedie mensendieck etcdus naar de HBO-deskundigen op hun vakgebied. Het is prettig te horen dat u de ver loskundigen geen gebrek aan zorg verwijt, maar hoe weet u nou of er elk consult een echo wordt ge maakt? Door dit te suggereren trekt u hun werkzaamheden weer voor een deel in het belachelijke De da mes verloskundigen zijn deskundig opgeleid en weten heus wel wat ze moeten doen en laten vandaar dat de praktijk zo goed loopt. Tot slot: u spreekt in uw reactie over uw grote teleurstelling als mensen na vijf consulten alsnog weglopen. Als het mij ergens, waar dan ook, met bevalt, ook na eventuele ge- sprekken over de oorzaak daarvan. ziet men mij met terug Lidy Medema Kamilla Bak (23) uit De Waal is af gestudeerd als Master of Arts in de richting Image synthesis and compu ter animation Zij behaalde haar di ploma aan de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht. 'Begin een Torentje van Niks' werd in 1995 bekroond met een Gouden Grif- lel. Het was voor het eerst dat een poéziebundel deze eer te beurt viel. Wegens de veelzijdigheid van zijn talent wordt Ted van Lieshout als één van de belangrijkste jonge Neder landse auteurs beschouwd. De zaal is open vanaf 19.15 uur. Jeugd tot 13 jaar gratis, daarboven ƒ7,50. Kaarten zijn verkrijgbaar bij alle boekwerkers- adressen •tnbaarheid staat centraal in gemene beschouwingen van ,Hs Belang. De openheid, van landschap, de afwisseling en ienten als tuunwallen, bo- bosjes en kolken en de tradl- ile bebouwing, zoals ipenboeten, dragen volgens tij aan het welbevinden van .laars en toeristen. Voor de tndhouding en herstel van karakter van het eiland, pleit martij voor een landschaps- Idsplan, een Texelse wel- dcommissie en een fonds landschap, natuur en aurhistorie. oiootste collegepartij heeft het li eigen hoog in het vaandel a Dus koestert TB argwaan je- grote economische en bestuur- i/erbanden. 'De nivellering i\ overal en doet ook afbreuk het eigene van Texel. Zowel latnsch als sociaal-cultureel is ran belang je in positieve zin te ascheidenHet Echt Texels hel is van grote economische ide, maar kan niet bestaan zon de herkenbaarheid van het ;ise landschap, natuur, bebou- en cultuurhistorie. Het draagt ts bij aan de leefbaarheid De !se waarden moeten worden Bentariseerd in een landschaps- dsplan, waarin ook regelingen, rieiten en zekerheden zijn vast- De bestaande convenant- jen kunnen er een belangrijke spelen TB koppelt er wel de ^voorwaarde aan, dat geen be eringen worden opgeworpen een gezonde land- en tuin- i'Zonder een vitale agrarische li verpaupert het landelijke ge- Deelname moet op iigheid berusten en tegenover rde prestaties moet een reéle ding staan. TB maakt binnen- bronnen bekend waarmee Fractievoorzitter Dick Drijver: ...herken- baar Texel... het fonds dat hiervoor moet worden gevormd, kan worden gevuld. Openbare orde TB vindt dat Texel in het hoogsei zoen onvoldoende politie krijgt toe gewezen, om de openbare orde te handhaven. 'Veel bewoners van De Koog ondervinden hinder van la waai, onrust en vandalisme. Dat vraagt om maatregelen.' De partij stelt voor het aantal dorpswachten uit te breiden en hiervoor uit de gemeentekas middelen vrij te ma ken, bijvoorbeeld via de toeristen belasting. De 1-2-3 regeling wordt als verwar rend en ingewikkeld ervaren. 'Daar bij komt dat controle en handhaving moeilijk zijn. ledereen komt tegelijk naar buiten Dit massale vertrek ver oorzaakt veel overlast en zorgt bij bussen en taxi's voor een bijna onwerkbare situatie. Een vast sluitingsuur heeft dus nadelen Hoe wel het niet het officiële standpunt van Horeca Texel is, heeft TB onder individuele ondernemers signalen opgevangen om het sluitingsuur los te laten. Dit gekoppeld aan een tijd dat de deuren dichtgaan 'Dit voor komt gelijktijdig vertrek van grote massa's. Nadeel is dat er over een langere periode mensen vertrek ken.' Om te kijken hoe dit systeem in de praktijk werkt, vindt TB het de moeite waard om er een proef van een jaar mee te nemen. Verkeer Terugdringing van de automobiliteit wil TB stimuleren door het aanbie den van goede alternatieven. 'Niet door het opwerpen van belemmerin gen.' Het fietspad langs de Wester- weg staat hoog op het verlanglijstje. Het doortrekken van het Aurora (fiets)pad lijkt TB als oost-west ver binding een 'interessante optie'. Omdat het steeds drukker wordt op de fietspaden, zouden nieuw aan te leggen tracés breed genoeg moeten zijn. TB informeert naar de stand van zaken ten aanzien van de ver wijdering van het bestaande fietspad in De Dennen nabij De Koog. Om de piekdrukte bij Teso en de logies- het motto Texel helpt... za- n groeiende groep vrijwilli- ding en hulp-goederen in, hoofdzakelijk zijn bestemd Roemenië. Met name op het Rand is de situatie acht jaar na evolutie nog steeds schrij- Jhelpt... pakt het liefdadigheids- igrondig aan. De organisatie zegt le en betrouwbare contacten te ïtiouden met de allerarmsten in jmenië, om een goed beeld te krij- «aar en aan wie hulp moet wor- rzff muziek In Den Hoorn. Het rlare van DEK behoort tot de 'eist groeiende muziek- selschappen van het eiland. h veelbelovende aanwas van •gdige orkestleden trad zater- yavond voor hel eerst naar «len. tijdens de uitwisseling 'tthet Avendo Koper Ensem- uit Sneek. Het Friese Seltigheidsorkest verbleef in impeerboerderi/ De Stolp, on- tiandere om de teamgeest op peppen. Hel ensemble komt «iruit een showorkest, datme- '«fee/s uit vrijgezellen be- ®)tf. Toen die aan de vrouw 'akten, verviel de lust om we- kijks het land in te gaan. De «sl van het spelen waren ze "9 niet verleerd. Hel beschei dt aantal Hoornders dat was wen luisteren, hoorde de bla as met veel allure populaire kfley's spelen van Buddy Mey, Miss Saigon en Hair tt, dat zich voorbereidt op het hziekfestival in de De Konmg- !len een concours in West ward, zit nog in de voorberei- "V Het repertoire omvatte 'kele marsen, een beetje klas- Sh, moderne muziek, barok en ftikale variaties. De sfeervolle i&ekavond werd besloten met *i gezamenlijk optreden. (Foto Gerard Timmerman) den geboden. De pakketten worden hier samengesteld en verpakt en di rect naar gezinnen in Roemenië ge bracht, soms naar de meest onbe reikbare plaatsen. Van begin tot eind is de controle groot. Bedoeling is dat in alle Texelse dor pen inzamelingspunten komen, waar mensen jaarrond overtollige kleding, schoeisel, dekens, knuffels of speel goed kunnen brengen. In Oosterend kan dat bij Ria van Strien, Konings weg 78 en in Oudeschild bij de fami lie Kalverboer, De Ruyterstraat 27. Voor de overige dorpen zoekt de or ganisatie nog lokaties. Gegadigden of vrijwilligers kunnen contact opnemen met Bep Kiewiet (tel. 312 785), Ria van Strien (318679), Marjolein Woerlee (310 468) of Fokko en Bea Mulder (318 666) Komend voorjaar wordt op het eiland een grote inzame ling gehouden. verstrekkers te verminderen, pleit TB ervoor naast de donderdag ook de maandag als wisseldag te gebrui ken. De partij verzet zich tegen plan nen van de provincie een tweede bootverbinding te subsidiëren. Redders De gymzaal van de Jan Drijverschool voldoet als enige op Texel niet aan de normen. TB wil dat de gemeente geld vrijmaakt om kleine verbeteringen te realiseren. In de adviescommissie voor kunst en cultuurbeleid zouden meer jongeren moeten zitten De gemeente moet de inspanningen van de Texelse redders van de KNRM, waarvan de lokale afdeling nu niets ontvangt, net als vroeger belonen met een kleine bijdrage. Inzake het jongerenwerk wijst TB naast de verantwoordelijk heid van ouders, school en overheid op die van de jeugd. 'Niet alles hoeft op een presenteerblaadje te worden aangereikt. Zelfredzaamheid moet een uitgangspunt zijn De jeugdraad ziet de partij als een goede manier om de scholieren bij lokale vraag stukken te betrekken. Voorstel is geld vrij te maken om de plaatselijke politiek blijvend in het onderwijs pakket van OSG De Hogeberg op te nemen. De gevolgen van de vergrijzing, ba ren TB zorgen, evenals de verhui zing van St. Jan naar De Gollards en de tijdelijke opnamestop die hier door dreigt. 'De indicatiecommissie zou sneller tot toe- of afwijzing moe ten besluiten. Langer zelfstandig wonen vereist een integrale aanpak, waarbij alle instanties hun verant woordelijkheid hebben Vrijwilligers in de ouderenzorg moeten op han den worden gedragen.' Handhaving Volgens TB bestaat geen twijfel over de noodzaak van een goed handhavingsbeleid. De partij ver wacht dat de gemeente echter recht vaardig optreedt, met gepaste mid delen. De voorwaarden waaraan agrarische bedrijven moeten vol doen voor een nieuw bouwblok vol doen volgens TB niet. 'Er zijn andere criteria die een grotere rol moeten spelen. Jurisprudentie geeft dat ook aan.' Het kappen van zieke iepen is een remedie achteraf TB voelt meer voor het injecteren van bomen, als preventieve bestrijding en wil hier mee proeven nemen. Inzake huis vesting pleit de partij voor meer wo ningbouw in de dorpen en het opheffen van leegstand en oneigen lijk gebruik Een Roemeen met enkele Texelse hulp pakketten. Grondexploitatie Het college stelt de gemeenteraad voor 1.210.000,- uit de reserves voor de grond exploitaties halen. Een bedrag van ƒ210 000,- moet worden bestemd als dekking op het investeringsplan voor de vervanging van de telefooncen trale van het gemeentehuis, 1.000.000,- zou ten goede moeten komen aan de realisering van de scheiding van de basisschool en het dorpshuis van De Cocksdorp. 'Een herhaling van zetten zoals die nog recent in de verkiezings programma's naar voren kwamen'. Zo karakteriseert de PvdA haar al gemene beschouwingen (en die van de andere partijen), die mede daarom behoorlijk beknopt zijn gehouden. Logisch gevolg is dat er weinig nieuws in te ontdekken valt, ook al omdat één van de belang rijkste boodschappen van de PvdA - dat de welzijnssector financiële versterking behoeft - in samenwer king met D66 twee weken geleden al werd gepresenteerd. Ook het feit dat de algemene be schouwingen in deze vorm voor het laatst dienst doen, is voor de PvdA reden om met al te groots uit te pak ken, zo leggen fractieleden Hans Roeper en Klaas Modder uit. Vanaf komend voorjaar stelt de gemeente raad iedere vier jaar een beleidsplan vast, dat - indien gewenst - doorlo pend kan worden aangepast Dat wil dus zeggen dat de toekomstplannen van het gemeentebestuur al over een half jaar opnieuw uitgebreid worden behandeld. 'Drie politieke beschou wingen in een jaar (verkiezings programma, algemene beschouwin gen en beleidsplandiscussies) zijn wel wat veel van het goede', conclu deert de PvdA. Gekunsteld Relatief uitgebreid is het relaas over het mediabeleid. De PvdA consta teert dat Radio Texel alleen aan de eisen van de overheid (12 uur per dag uitzendtijd) kan voldoen door gedu rende een groot deel van de dag pro gramma's van Radio Noordholland uit te zenden. 'Met waardering voor de genen die proberen de kwaliteit van de lokale uitzendingen op peil te hou den, vinden wij deze combinatie toch erg gekunsteld.' Een afdoende oplos sing heeft de partij niet voorhanden, geeft ze toe. Maar: 'Al met al vinden wij dat de gemeente ten aanzien van de lokale omroep al veel meer heeft gedaan dan zij eigenlijk behoort te doen. Net als de lokale televisie sub sidie moet ontberen, zou ook Radio Texel zelf de broek moeten ophou den.' Oude schoenen Een conclusie over de veel bespro ken 1-2-3-regeling heeft de PvdA nog met getrokken. Daarvoor is het nog te vroeg, oordelen Roeper en Modder, aangezien de regeling pas dit jaar voor het eerst 'in zijn volle De demonstratie 'Geweldloos om gaan met paarden', onlangs gege ven door Johan Miesen en Sibille Bellussi, krijgt een vervolg. De be langstelling in manege Akenburg was dermate groot dat besloten is zondag en maandag een twee daagse cursus te geven Voor een soortgelijke instructie is nog geen datum vastgesteld. Gegadigden kunnen zich opgeven bij Manon Dobber (tel. 317 630) of Sibilli Belushi (tel. 045-5351926). Op dins dag 20 oktober staat een ochtend cursus voor kinderen op het pro gramma. PvdA-fractieleider Hans RoeperGemeente heeft meer dan genoeg gedaan voor lokale Omroep.(Foto jrchtet Texelse Courant) omvang heeft gewerkt. Ze zijn be nieuwd welke constructieve plannen de horeca zelf heeft, mocht er veran derd moeten worden. Zolang er niets anders is besloten, moet de huidige regeling echter van kracht blijven. 'Het is als met schoenen verkoop de oude met voor je nieuwe hebt!' Windmolens Over de mogelijke overdracht van de haven van Oudeschild is de PvdA duidelijk- 'Die zou alleen in overwe ging genoemen moeten worden, als er daadwerkelijk ruimte komt voor de gewenste aanpassing en verbete ring.' Plannen van ondernemers om er windmolens te plaatsen, worden 'in principe' ondersteund. De PvdA wijst er wel op dat de overheid al heeft la ten weten het kwetsbare wadden gebied te willen ontzien en om die reden een voorkeur heeft uitgespro ken voor de lokatie Noorderdijk. op de grens van de polders Eierland en Het Noorden Belastingen De verhoging van de reinigings rechten noemt de PvdA terecht, om reden dat het vorige college dat on danks hogere kosten heeft nagelaten. Een pleidooi houden de sociaal-de mocraten voor tariefdifferentiatie 'Im mers, de grootste vervuiler moet ook het meest betalen. Bovendien zal dat stimuleren om de afvalberg zo klein mogelijk te houden.' In het algemeen zouden ze graag trendmatige aanpassingen van de belastingen zien, omdat anders van tijd tot tijd toch 'min of meer schoksgewijze verhogingen' moet worden doorgevoerd Onderwijs Dat volwassen studenten op het ei land met meer terecht kunnen voor onderwijs dat boven mavo-niveau ligt, vindt de PvdA zorgelijk Het college zou bij het Regionaal Opleidings centrum moeten aandringen op maatregelen om 'verschraling' te voorkomen, vooral omdat op Texel geen alternatieven in de vorm van volkshogescholen zijn. Onder het motto 'Van Rijm tot Rap' is het tot 17 oktober weer kinder boekenweek. De Boekwerkers heb ben de beroemde jeugdschrijver/ dichter/illustrator Ted van Lieshout naar Texel gehaald voor een optre den in de Openbare Bibliotheek op donderdag 15 oktober om 19.30 uur. De voorstelling is voor jong (tien jaar en ouder) en oud toegan kelijk en de aanvangstijd is spe ciaal vervroegd om ook de jeugd een kans te geven. Ted van Lieshout is op 21 december 1955 in Eindhoven geboren. Op de Rietveld Academie in Amsterdam leerde hij illustreren en grafisch ont werpen Na zijn eindexamen werkte hij eerst als vormgever Daarna be gon hij teksten van kinderboeken auteurs te illustreren en vervolgens zijn eigen verhalen en gedichten. Van Lieshout schrijft en tekent voor kinderen; voor radio, televisie en theater schrijft hij scenario's voor vol wassenen en voor kinderen In 1989 is hem het Charlotte Kohier Stipendium toegekend voor zijn ge hele oeuvre Met vijf Vlag en Wimpels en Zilveren Griffels voor 'Och, ik el leboog me er wel doorheen' (1988) en 'Mijn botjes zijn bekleed met def tig vel' (1990), dat bovendien de Eu ropese prijs voor Jeugdliteratuur kreeg, is hij een gewaardeerd auteur Het vierwielige rolpaard dat onlangs door Hans Eelman is opgedoken uit het wrak van galjoot De Lelie, is in bruikleen afgegeven aan het Maritiem en Juttersmuseum. De Lelie, die zou uitvaren voor de Amsterdamse Kerst- vloot van 1653/1654. verging tijdens een storm op 8 januari 1954 op de Rede van Texel. Het onderstel van het kanon behoort tot de talloze vond sten die Eelman heeft geborgen en geconserveerd. Het rolpaard is de afgelopen eeuwen verzadigd geraakt met zout water en moet nog een aan- Op 3 oktober 1997 verscheen er een artikel in TC, waarin werd vermeld dat de Texelse huisartsen geen voordeel zagen in de komst van en samenwerking met verloskundige, mevrouw T. Niehoff. Diverse met ter zake doende argumenten (o.a. het niet financieel afhankelijk zijn van haar praktijk, het creëren van Helderse toestanden door mevrouw Niehoff etc werden aangehaald om hun mening te onderstrepen. Uit de T.C. van 10 oktober j I blijkt dat veel vrouwen op Texel blij zijn met de verloskundige praktijk en er ook hun weg naar toe hebben ge vonden Kortom het is een bloeiende praktijk die nu uitgebreid is met de aanwezigheid van een tweede ver loskundige Deze uitbreiding is de Texelse huis artsen in het verkeerde keelgat ge schoten blijkens, een in mijn ogen, zeer onsympathieke en arrogante reactie op dit artikel Spreekt u, me vrouw De Grave, echt namens alle huisartsen? Als u in de krant laat schrijven dat jullie het als artsen jammer vinden dat dit deel van jullie werkzaamheden/ervaringen op verloskundig gebied, aan het ver minderen is, en dat dat ook een stukje inkomstenderving met zich DINSDAG 13 OKTOBER 1998 Uit reacties in deze krant maak ik op dat ik over de 'Parel van Texel' iets heb gezegd dat verkeerd is geval len. Met het woord 'rommel' be doelde ik met dat daar troep ligt. Ik begrijp ook dat men aan de dingen die daar op het terrein zijn neergezet plezier kan beleven. Ik verwijt de mensen van de Parel van Texel' hoogstens één ding: dat ze de vrij heid hebben genomen zaken te rea liseren op een stuk grond dat daar voor niet bestemd was. Ze horen daar niet thuis en in die zin is het 'rommel' Eigenlijk kan ik dat verwijt met ma ken. Elke ondernemer grijpt kansen en het slappe handhavingsbeleid op Texel bood deze kans. Ik verwijt de gemeente dat ze destijds niet heeft ingegrepen. Waarom vind ik dat erg? Het is on eerlijk tegenover mensen die zich wél aan de regels houden. Die re gels zijn bovendien democratisch vastgelegd. Ik vind het ook oneerlijk om in dit geval het opruimen van het terrein te realiseren met legalisering van illegale toeristische slaapplaat sen. Om dit soort affaires te voorko men, ben ik voor een sterk handhavingsbeleid. Jeugdschrijver, illustrator en dichter Ted Arthur Oosterbaan, van Lieshout. Den Burg tal jaren uitzweten, voordat het defi nitieve kan worden geconserveerd Op de foto bekijkt museumdirecteur Benno van Tilburg de nieuwe aan winst. Op de inzet een deel van het tegeltableau uit het museum, waarop galjoot De Lelie is te zien voor anker op de rede van Texel. (Foto Be/1 Korang) In het gebouw van de White Eagle in Den Burg begint zondag om 14.00 uur een lezing van Geert Crevits, die in telepathisch contact zegt te staan met een 'Meester van Wijsheid' Na afloop worden boodschappen uitge sproken over de aanwezigen Deze worden op cassette opgenomen Inschrijven is noodzakelijk (via tel. 322 213), de bijeenkomst kan door maximaal vijftien personen worden bezocht. De entree (inclusief een cassettebandje) bedraagt 25,-.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5