Cjrocn fwarL-Jexeh in het harL> óch bezwaren tegen nieuw crossterrein N' Raad wil museumbeleid ter discussie stellen Bomen moeten wijken voor graafbijen 'Niet zomaar met buidel schudden' Mit Actief meentegeld voor ovatie Waldhoorn ollecte brandweer Test VERDER IN DIT ummer Winterharde kamelen in het hoge noorden Tennisvereniging mag kantine uitbreiden Texelse bridgetitel naar Brabantse dames 5 Nieuwe politiechef stuurt agenten straat op 5 Mol op muur van Waalder kerkhof Voorlichting op 12 november lÉÉ&iSraÉira RST bijna los van gemeente Asbest inleveren (ORT Texels Enquête naar nut tweede veerdienst TEXELSE'^COURANT BROUWER T.A.G. Computers LjERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11326 VRIJDAG 23 OKTOBER 1998 Uitgave' Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jpinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 -31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG jNNEMENTSPRIJS 56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1.60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) Len de aanleg van een auto- [isterrein aan de Hoofdweg be- meer bezwaar dan eerst «I gedacht. In de gisteravond uuden vergadering van de dscommissie voor ruimte, wo rn economie lieten buurtbe- hers zeer kritische geluiden [en. wat waarnemend voorzit- Peter Bakker deed besluiten de kwestie nog niet in de jstvolgende raadsvergadering de orde te stellen maar eerst voors en tegens nog eens te (studeren. Drijver van Texels Belang uk zo van de protesten dat hij steunbetuiging introk en met zijn |je wilde overleggen Drijver had ingestemd met het ütereidingsbesluit dat nodig om aan met toepassing van artikel ie kunnen aanleggen. Hij stelde dal er behoefte aan is en het om de baan aan te leggen bij reeds bestaande lawaaibron vliegveld) sprak hem wel aan In Trap van de VVD was en- siast en bleef dat ook Jan Kool- jCDA) vond eveneens dat geen ie locatie gekozen had kunnen Jen maar om een heel andere ui. het beoogde terrein bestaat sr slechte landbouwgrond... Tolerantie? Vlaming van Groenlinks kon Kommissie Welzijn is woensdag |der discussie akkoord gegaan het beschikbaar stellen van i.000,- gemeentegeld, als bijdrage ir de renovatie van dorpshuis De Idhoorn in Den Hoorn. De aanpas- gen zijn nodig omdat de erin ge- üigde peuterspeelzaal met meer e eisen van GGD en brandweer doet. Eerder schoot de gemeente ihulp bij soortgelijke gevallen in deschild, Oosterend en De Koog. orhet besluit van de commissie is financiering nu rond. Uit eigen idelen wordt door de dorps- 'missie van Den Hoorn ƒ27.500,- Sald. Bedoeling is dat zo snel gelijk met de werkzaamheden dt gestart. Mligers van de brandweer gaan rende week de straat op om te koteren voor de Nederlandse ndwonden Stichting. Motto van sctie is Stel, het is je eigen vel. opbrengst is bestemd voor on- coek en voorlichting keer als het resultaat van Sn landelijk onderzoek wordt 'fpubliceerd, verbaas ik me er over dat mijn mening nooit *rdt gevraagd. Tachtig procent toet rus, veertien procent denkt zo over en de rest weet het 'tl. De vraagstelling is van be- ^3 en je kunt de antwoorden tomvloeden. Vraagt een kelner 'morgens aan het ontbijt of u fen of twee eieren wilt. dan zegt 'W/el iedereen eén. Maar #Jagf hij of u één of geen ei tolt. Wanneer Traffic Test "aagt of u het leuk vindt dat er sn tweede veerverbinding met tokel komt, antwoordt u iets "tl anders dan bij de vraag of u 'vent dat het niet gewenst en/of toodzakehjk is. Waarom mogen ■'twens net zoveel Helderse haien als Tesselaars hun 'toklie gevenWordt de over- '•dil een romantisch, ziltig zee- !s/e of eigentijds en super- ■th Word ik gebeld? Vragen, *aSen en vragen. Dit is een Horszei zich ook wel vinden in de verplaat sing van het crossgebeuren van Oosterend naar Eierland Pieter de Groot van D66 was echter fel tegen Het argument dat op deze wijze alle lawaai wordt geconcen treerd wees hij verontwaardigd als 'boterzacht' van de hand. De tole rantie wordt in Eierland al op zware proef gesteld door het vliegveld Als er nog meer lawaai aan wordt toege voegd zou dat de mensen wel eens in een heel andere stemming kun nen brengen. Bovendien, zo vond De Groot, het gaat met alleen om twee autocrosses maar er komen ook zes oefendagen. Hij wist zeker dat er bezwaren tegen de baan zul len komen en vond daarom dat het crossterrein op de oude plaats moet blijven, dus op het land van Dros bij Oosterend. Genoeg De Groots woorden werden beves tigd door buurtbewoonster Stella Dekker die vanaf de tribune liet we ten dat haar familie en anderen ze ker protest zullen indienen. 'We heb ben al veel hinder te verduren van het vliegveld, de parachutisten en de motorcrossers. Nog meer erbij? Nee!'. De ook aan de Hoofdweg wonende Gerard Roeper vertelde dat hij op zijn aanvankelijk instemmende hou ding was teruggekomen. Hij vond het niet juist dat het woongenot van mensen die boven de Ruigendijk wonen wordt ingeperkt en vreesde dat op het terrein meer zal worden georganiseerd dan twee crosses en zes oefendagen. 'Straks komt er een Eier-pop evenement of zoiets'. Als de gemeente zou garanderen dat het alleen bij crossen blijft zou de kwestie voor hen weer bespreek baar zijn Jammer... MAB-voorzitter Henri van Maldegem was duidelijk teleurgesteld door het kennelijke wantrouwen, temeer daar zijn club zich tot het uiterste had in gespannen om alles in goed overleg met de mensen van Eierland te re gelen Het werd er met beter op toen in het verdere verloop van de dis cussie bleek dat het voornemen van de MAB om op het terrein alleen autocrosses te houden niet keihard was De Oude Trekker en Motoren club heeft gevraagd op het terrein 'iets' te mogen doen en de MAB-club heeft dat (nog) niet van de hand ge wezen Stella Dekker was bang dat op het terrein straks ook met model vliegtuigjes, die een irritant lawaai maken, mag worden gespeeld Dick Drijver deed ontgoocheld: 'We dach ten dat omwonenden geen bezwaar hadden maar nu horen we dat het anders is'. De MAB-club heeft onlangs een voorlichtingsavond belegd waarvoor 118 families uit Eierland werden uit genodigd Niet meer dan 25 mensen kwamen opdagen en die stelden zich best positief op Pas de afgelo pen week was menigeen alsnog on gerust en kritisch geworden of was van mening veranderd Pieter de Groot wilde uitgezocht zien welke consequenties het cross terrein heeft voor de geluidszonering van het vliegveld. Door de 'cumula tie' van lawaai die nu in deze omge ving ontstaat kan de hinderwet zich laten gelden De deskundigen houden het op een grap. maar het blijft een intrigerende vondst, in een tijd dat de mol in pol der 't Horntje het gesprek van de dag is. Zondag, tijdens een ritje pret haar paard, zag Leonie van Schaick uit De Waal een dood dier liggen op de muur van het kerkhof van haar woon plaats Een mol, zo dacht ze ver baasd een veronderstelling die werd bevestigd door dorpsgenoot Cor Smit. bioloog van het IBN 'Geen twijfel aan. Ik heb wel vaker zo'n beest in handen gehad', aldus Smit. die direct de bijzonderheid in zag 'Dit kan helemaal met, dacht ik. Het werd nog vreemder toen ik dins dag in de Texelse Courant las dat er op 't Horntje één wordt gezocht Dat de mol niet zelf op het muurtje is geklommen, is wel duidelijk. Uitgeslo ten lijkt eveneens dat-ie op eigen kracht in De Waal is beland, denkt ook Arthur Oosterbaan van EcoMare. De Vereniging Natuurmonu menten gaat struiken en bomen kappen in De Zandkuil aan het Doolhof. Tevens zal een opper vlakte van 840 m2 worden ont daan van de humushoudende bo venlaag waardoor keileem en fijn zand weer aan de oppervlakte ko men. Op deze wijze wil men de le vensvoorwaarden verbeteren voor graafbijen en graafwespen, zodat aantal en soorten zullen toenemen. Een kapvergunnmg heeft Natuur monumenten al. Deze week hebben b en w besloten ook een aanleg- vergunnmg te geven voor het graaf werk. De zuidwestelijke helft van de voor publiek afgesloten Zandkuil staat thans voor de helft vol met kleine bomen en struiken, die bij het aan grenzende wel toegankelijke 'bossie' lijken te horen Ongeveer tweederde van deze bomen (een stuk van 30x20 en een stuk van 30x50 meter) zal worden verwijderd inclusief de stobben en wortels. Het eigenlijke 'bossie' blijft dus onge moeid. Veelbelovend De maatregelen zijn bedacht door entomoloog (msectendeskundige) Ben Brugge die is verbonden aan het Zoölogisch Museum te Amster dam en een prominent lid is van de Entomologische Vereniging. Hij hoopt dat het graafbijen en -wespen- reservaat hierdoor in oude luister wordt hersteld. De kans daarop lijkt groot, gezien de ervaringen die tien jaar geleden in dezelfde Zandkuil zijn opgedaan. In 1985 ruimden vrij willigers daar op kleine schaal stru weel op, wat drie jaar later tot een opmerkelijke toename van soorten en individuen bijen en wespen bleek te hebben geleid. In de Zandkuil houden zich zo'n veertig verschil lende soorten op. Elke soort heeft zijn specifieke voorkeur wat betreft bodemsoort en vochtigheid. Door de I*.» I"- - V» -7» mmmmmm om b waar het dier is ingevroren 'Niemand die ik sprak uit De Waal heeft er ooit molshopen in de omgeving gezien. En dat het de mol van 't Horntie is. dat kan gewoon niet Dat is een te grote afstand voor zo n dier om in een paar dagen te overbruggen. Het heeft bij voorbeeld wel vijftig jaar geduurd na de inpoldering van de Noordoost polder voordat er een mol op Urk werd gesignaleerd Dit moet een geintje zijn Net als met die vos die een paar jaar geleden werd gevon den. Die had haren van muizen in zijn maag die helemaal niet op Texel voorkomen. Intussen graaft de mol bij het NIOZ nog driftig voort Simon Timmer van Rijkswaterstaat ontdekte er gisteren weer een nieuwe molshoop IFoto Harry do Graat) nu te nemen maatregelen worden de variaties in het terrein vergroot zodat zoveel mogelijk soorten zich in het gebiedje zullen thuisvoelen. De Zandkuil bestaat al sinds de 17e eeuw Dit gat in de Hogebnerg ont stond doordat hier in de loop der ja ren voor allerlei doeleinden zand werd gewonnen. Zand van deze plek werd onder andere verwerkt in de wallen van het fort De Schans, wat goed is te zien omdat het z.g. Pleistoceen zand is met een andere kleur en structuur dan het veel jon gere zand van strand en duinen. De hersteloperatie die door de firma Tatenhove wordt uitgevoerd, gaat zo'n f35 000,- kosten Het moet in maart klaar zijn, vóór het vlieg- seizoen van de bijen en wespen. Voorlichting Op donderdag 12 november wordt in hotel De Lindeboom een informatie avond gehouden, verzorgd door Staatsbosbeheer, Natuur monumenten en de Entomologische Vereniging. Daar zal het herstelplan worden toegelicht en zullen met be hulp van projecties allerlei bijzonder heden over graafbijen en graaf wespen uit de doeken worden gedaan. De avond begint om 20 00 uur en is voor elke belangstellende vrij toegankelijk Gesprekken tussen de Recreatie stichting Texel (RST) en het col lege om de stichting geheel 'los te maken' van de gemeente zijn bijna afgerond. De enige kwestie die nog niet is opgelost is die van de open bare orde in De Koog. Het RST-bestuur had zich bereid ver klaard het overleg met alle betrokken instanties (gemeente, politie, horeca, etc.) uit te breiden, met als doel een beter 'lik-op-stuk-beleid' te ontwikke len Idee is bijvoorbeeld om een gast van kampeerterrein Kogerstrand te verwijderen ook al heeft hij zich alleen buiten het terrein misdragen. B en w vinden die verklaring niet vol doende, hebben ze nu bericht. 'In de ogen van het college wordt het be stuur van de RST met ontslagen van de (maatschappelijke) verplichting tot het dragen van medeverantwoorde lijkheid c.q het (financieel) participe ren in maatregelen ter bestrijding van overlast.' De verwachting blijft desondanks dat een uitgewerkt voorstel tot wijziging van de statuten van de RST binnen kort aan de gemeenteraad kan wor den voorgelegd. Particulieren die in november bij De Hamster asbest aanleveren, hoeven daar niets voor te betalen, mits het afval niet zwaarder is dan 250 kilo en ook aan de andere voorschriften wordt voldaan. Zo mag asbest al leen in vochtige toestand en in voor geschreven verpakking worden aan geboden en moet het zijn voorzien van de officiële asbest-sticker. die verkrijgbaar is bij Gemeentewerken. De complete lijst van richtlijnen werd gepubliceerd in een gemeentelijke advertentie in de Texelse Courant van 15 oktober jl. Windmolen. De kans dat Dirk Schagen op het bedrijventerrein van Oudeschild een windmolen mag plaatsen, is weer iets groter gewor den. Het gemeentebestuur heeft bij de provincie om 'een verklaring van geen bezwaar' gevraagd Vorige maand was al gebleken dat de Texelse politici in meerderheid de plannen van de kokkelvisser steunen. De Zandkuil, nog voorzien van een ouderwetsverbodsbordje. Op de achtergrond de bomen die voor een belangrijk deel moeten ver dwijnen. (Foto Harry do Graaf) Eerst een degelijk onderzoek naar de kansen van de Texelse musea en de rol die daarin voor de ge meente is weggelegd, daarna moet pas worden bekeken of het nodig is de Stichting Texels Museum meer subsidie te verstrekken. Dat was de gezamenlijke conclusie die de leden van de raadscommissie Welzijn woensdag trokken. Aanlei ding was de presentatie van het jaarverslag van de verschillende musea en de ruim ƒ85.000,- die het Maritiem en Jutters Museum vorig jaar tekort kwam. De provincie laat een onderzoek instellen naar de haalbaarheid van een tweede veerdienst. Bureau Traffic Test uit Veenendaal peilt hiervoor de komende tijd de me ning van 450 mensen, zowel van Texel als uit Den Helder. De uit komst zal mede-bepalend zijn of ondernemer S. Veenstra al dan niet een exploitatiesubsidie krijgt van de provincie. GS willen onder meer welen of er voldoende belangstelling zal bestaan onder mensen uit Den Helder om het Marsdiep met het tweede veer over te steken Hiermee kunnen alleen voetgangers en fietsers worden over gezet Ook wordt gevraagd of de mensen vinden dat een nieuw veer iets toevoegt aan het bestaande De vragen worden telefonisch gesteld. Ook instanties als de VVV en arbeids bureaus wordt naar hun mening ge vraagd Bijvoorbeeld of ze vinden dat de tweede rederij, die van plan is 's avonds laat nog terug te varen, het voor Texelse bedrijven makkelijker maakt personeel van de vastewal te werven Het is de bedoeling dat het bureau eind december advies uitbrengt aan de provincie Het Texelse gemeente bestuur is falikant tegen een provin ciale subsidie aan de nieuwe rederij Aan de aanbeveling ging een tame lijk langdurige discussie vooraf, waar bij de verschillende commissieleden alle tijd namen om hun vragen te stel len aan Jan Kuiper, directeur van de stichting. Die had in zijn toelichting op de jaarrekening de aandacht geves tigd op het tekort van het MJM, dat volgens hem in 1998 alleen nog maar verder oploopt. Een schril contrast met EcoMare dat het uitstekend doet. Kuiper bepleitte maatregelen, aange zien de reserves waarop nu wordt ingeteerd over een paar jaar op zijn. Kennelijk niet erg overtuigd van zijn eigen kansen - 'Ja. ik vraag het maar opperde hij de mogelijkheid dat de gemeenteraad de jaarlijkse raam- subsidie verhoogt. Kuiper onder bouwde zijn verzoek met cijfers die uitwezen dat de musea in Nederland gemiddeld voor 63% afhankelijk zijn van subsidies, terwijl dit percentage voor het MJM slechts' 24 bedraagt Bezoekers Een andere oplossing zou zijn dal geprobeerd wordt meer bezoekers te trekken Een lastige opdracht, zo te kende hij direct aan omdat onder zoek heeft uitgewezen dat de be oogde doelgroep al vrijwel geheel is aangeboord Met andere woorden: méér toeristen (en Texelaars) berei ken die in maritieme zaken zijn geïn teresseerd, is vrijwel met mogelijk. Dat lieten ook de jaarcijfers zien Er is veel geïnvesteerd in exposities en het museum was in 1997 langer ge opend (voor het eerst ook op zon dag). maar het aantal bezoekers groeide maar weinig van 74 496 naar 77.812, Daarmee behoort het MJM overigens wel tot de honderd best bezochte musea van Nederland. Kuiper stelde vast dat een grote in vestering nodig is voor een project dat de doelgroep - en dus het aantal be zoekers - kan vergroten Hij trok de vergelijking met de waterzaal van EcoMare, die vele miljoenen heeft gekost, maar die zich nu al begint terug te betalen 'Jarenlang zaten we rond de 250.000 bezoekers, verder groeien lukte met. Nu groeien we plot seling door naar de 300.000.' De ideeën voor het MJM bestaan uit een grote onderwaterarcheologische at tractie. die ƒ2 miljoen zou moeten kosten Kuiper vroeg de gemeente raad om steun om dat bedrag te ver garen. Indexering De reacties van de commissieleden beloofden weinig voor de korte ter mijn, Ze spraken weliswaar hun waar dering uit voor het werk van Kuiper en de zijnen, op veel extra geld mogen die binnenkort met rekenen. Pieter de Groot (D66) betoogde dat hij een voorstander is van indexering, waar bij de stijging van de raamsubsidie Lees verder pagina 5 (Advertentie! L- Jitrth ii bd bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van. y\LDIO IDEO TELECOM NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1