Op gelijke voet toet de burgers Brabantse dames beste in boeiende strijd van bridgers -tyJLreriöuRcsK OOKDAT NOG! Jack Heerlien (48) nieuwe politiechef lollege wil kunst an profs steunen Laatste wedstrijd voor mountainbikes Postzegelvereniging Museumbeleid COURANT Programma eilandcompetitie Basketball Nieuwe leiders bij klaverjasclub Noorlanders snel in Bos en Duinloop Jeugdgolfers halen uit naar gasten Competities tennis Boekenprijs Komen de buren van boontje om hun loontje? TAXA- iHeerllen, de nieuwe politiechef van de eenheid Texel:...agenten gaan hier graag naar hun werk... ineen politiebureau vol agen- heb je niets. Zoveel mogelijk slraat op. daar waar we nodig i Dat zegt Jack Heerlien (48), maandag aan de slag is ge in als nieuw hoofd van de idse politie. Hij ziet het bureau lals een station waar hij lekker achterover leunen. 'Daar heb te leeftijd niet voor. Er is hier neg te doen. En ik kan tenmin- lijd besteden aan zaken waar- imensen als jij en ik echt hin- hebben.' eerde Heerlien toen hij nog als entieganger naar het eiland pi nog 'een beetje in een andere vanaf maandag is zijn ver lier professioneel Hij maakt de teek vanuit Den Helder; waar |l jaar als groepschef bij de re- che werkte, op eigen verzoek net enlhousiasme. Met het um- n weer aan staat hij nu aan het ifdvaneen eenheid met 19 man- iappen, die onderdeel is van de nenwerking met Den Helder. Wegens privë-redenen én omdat een verhuizing naar het eiland veel extra kosten met zich meebrengt, blijft hij voorlopig in Den Helder wo nen. 'Het is dichtbij en als het nodig is zal ik op Texel overnachten. Zodra mijn jongste dochter het huis uit gaat, komt misschien het moment om naar Texel te verhuizen.' Geschrokken Al voor zijn aanstelling, vergezelde hij agenten tijdens hun nachtelijke rondes over Texel en maakte hij kennis met het lokale recherche werk Om zich voor te bereiden op Texel, ging hij ook een bezoek aan Terschelling niet uil de weg. 'Ik ben daar geschrokken van het enorme drankgebruik onder de jeugd en de nadelige gevolgen daarvan Dat speelt ook op Texel, al heeft dit ei land niét zo'n grote aantrekkings kracht op jongeren. Maar een zekere vorm van overlast is infjerent aan toerisme. Om zelf te ervaren wat er aan de hand is, zal ik zeker de no dige nachtjes meedraaien.' rdeeld maar redelijk positief ift de raadscommissie Welzijn tnsdag gereageerd op plannen het college om de economi- i positie van professionele istenaars op het eiland te ver- den. Bedoeling is dat de ge- ente bij aankoop (door een par eer) tien procent van de kosten ihet kunstwerk voor haar reke- 9 neemt. voorwaarden die b en w daaraan fee, zijn dat het kunstwerk tenmin- ƒ250,- kost en dat de subsidie «maal ƒ400,- per keer bedraagt jemeente wil in totaal op z'n 9sl ƒ5000,- voor de proef uitge- sleur-kunst te sponsoren.' Groot stelde voor gebruik te ma- ivan de Wet Inkomsten Kunste- B, die volgend jaar van kracht dl en waarin strenge eisen wor- igesteld aan kunstenaars die voor sieun in aanmerking willen ko- h. Het betreft onder meer eisen 'aanzien van opleiding en het be- in van een eigen atelier, houder Eelman verdedigde haar He vuur en te zwaard. Ze legde tel alleen subsidie zal worden flrekl voor kunstwerken die wor- tverkocht tijdens de gemeentelijke ^tentoonstelling voor professio- kunstenaars, die eenmaal per wordt gehouden. In de praktijk 'r'|Ven alleen beroepskunstenaars 'in, waarna ze ruimte krijgen toe- feeld voor het plaatsen of ophan- J 1 "an één tot drie kunstwerken. ?ens de regeling zouden zij de kperwerk vooraf moeten vaststel- todal er niet gesjoemeld kan Wen. 'Dit is een heel bescheiden begin, laten we het toch gewoon proberen. Ik beloof u dat we de proef voor een eventueel vervolg eerst uitgebreid zullen evalueren', smeekte ze de commissieleden, om er nonchalant aan toe te voegen dat het college gerechtigd is om ook zonder de toe stemming van de raad bedragen tot ƒ5000,- uit te geven. Uiteindelijk ging iedereen akkoord, op Martin Trap (VVD) en Pieter de Groot na, die eerst op papier willen zien uit gewerkt wie wel of niet professioneel is. (Foto Gerard Timmerman) De eenheid Texel functioneert naar zijn indruk goed. 'De sfeer tussen de politiemensen is prima en ze gaan hier graag naar hun werk. Dat merk je aan het ziekteverzuim Dat is hier ronduit laag. Dat komt de inzet baarheid ten goede. Zo kun je met beperkte middelen toch een goed re sultaat bereiken. We zijn geen rijke regio, dus we moeten het doen met de mensen die hier zijn.' Zijn aandacht is met name gericht op de interne organisatie 'Want de in voering van de 36-urige werkweek, cursussen en regionale en andere verplichtingen, zoals assisteren bij een voetbalwedstrijd van AZ, gaan ten koste van de inzetbaarheid. An dersom krijgt Texel als het nodig is extra manschappen uit Den Helder. Bijvoorbeeld bij het rondje Texel of nachtelijke evenementen. Want we moeten de burgers toch proberen te geven waarop ze recht hebben.' Op gelijke voet 'Ik merk dat de politiemensen hier goed zijn ingeburgerd. Een goede verstandhouding met de lokale be volking is belangrijk Als agent heb ik dat zelf meegemaakt. Dronken men sen kunnen bijvoorbeeld heel lastig zijn. Maar je praat makkelijker met iemand die je kent. Met toeristen ligt dat wat moeilijker Maar toen ik afge lopen zomer in De Koog een nachtje met Bruno (Reitsma. red meeliep wees hij me op een groepje uit Twente en een ander clubje ergens anders vandaan. Hij wist precies wat hij aan ze had. "Jongens rustig aan vanavond hè", zei hij. "Komt dik voor elkaar Bruno", zeiden ze. En het bleef rustig. Goed contact, op gelijke voet met de burgers staan, is dus belangrijk.' Afkomstig uit het rumoerige Den Helder is Heerlien niet echt onder de indruk van de omvang van de nach telijke incidenten op het eiland. 'Als je het over problemen met de open bare orde hebt. spreek je voorname lijk over het seizoen Ongeregeldhe den doen zich niet alleen voor in De Koog, maar ook in Den Burg, Oude- schild en andere dorpen.' 'In de zomer hebben we normaal gesproken vier agenten in de nacht dienst. Twee patrouilleren te voet in De Koog en twee surveilleren per auto over het eiland. Het is onver antwoord ook hen te voet of per fiets hun ronde te laten doen. In noodge vallen moeten ze zich namelijk snel kunnen verplaatsen. Ze houden zich echter niet aan een vaste schema's, want dan zouden we het branie schoppers wel erg makkelijk maken Er komt een stukje menselijke psy chologie bij kijken.' De politie is nauw betrokken bij een eventuele wijziging van de 1-2-3 re geling. 'Welke het ook wordt, het moet voor ons handhaafbaar zijn, dus een hele heldere regeling.' 'We blijven scherp op drugs. Het cannabisgebruik stemt hier overeen met de rest van Nederland, blijkt uit onderzoek, maar van harddrugs ken ik geen cijfers. We zullen er alles aan doen om het gebruik in ieder geval met te laten toenemen. Zo zul len rechercheurs in burger vanaf de vastewal, wier gezichten hier niet bekend zijn, van tijd tot tijd controle ren.' Uit zijn tijd als beleidsmedewerker op het regionaal milieubureau, stamt zijn belangstelling voor natuur en milieu. 'We houden hierop toezicht, in overleg met instanties die hier mee te maken hebben Zo contro leert de waterpolitie bijvoorbeeld of er op het wad bij de PH-polder geen zagers worden gestoken en er is contact met Staatsbosbeheer Op het parcours in De Dennen wordt zondag de vijfde en laatste wedstrijd in de regionale Rabo Top 5-competi- tie voor mountainbikes verreden. Het eerste startschot klinkt om 10.30 uur, wanneer de jeugd van 8 tot 11 jaar en van 12 tot 15 jaar van start gaat voor wedstrijden over respec tievelijk 15 en 30 minuten. Om 11.00 uur is de beurt aan de dames, vete ranen en junioren. Zij rijden een race van 45 minuten. Als laatste vertrek ken om 12 00 uur de senioren, die elkaar één uur lang zullen bekampen De jeugdige wielrenners rijden hun wedstrijd op een aangepast, relatief minder zwaar parcours. Deelname staat open voor iedereen. Inschrij ven kan vanaf 10 00 uur in de tent aan de Blesbosweg, waar ook start en finish liggen. De inschrijfkosten bedragen ƒ17,50, inclusief 'statie geld' voor het stuur- en rugnummer, die na de race weer moeten worden ingeleverd Wie vragen heeft, kan bellen met Jordy Vinke, tel 318 547 (na 18 00 uur). De jeugd van de postzegelvereniging komt zondag om 14.00 uur voor een ruilmiddag bijeen in De Schakel in Den Burg. Elke geïnteresseerde tus sen 6 en 15 jaar is welkom Niet-le- den mogen pas na afloop beslissen of ze zich willen aansluiten. VERVOLG PAGINA 1 gelijke tred zou mogen houden met de geldontwaarding. Hij verwees daarbij naar plannen die hij onlangs samen met de PvdA lanceerde om de welzijnssector - waartoe ook de Texelse musea behoren - financieel te steunen. 'Maar als het verder gaat dan dat, dan moet er eerst een inte graal debat worden gevoerd, waarin alles tegen elkaar wordt afgewogen en met één centrale vraag: wat willen met het Texels Museum?' Tegenover De Groots constatering dat de personeelskosten bij het MJM met zo'n ƒ99:000,- waren gestegen (tegen een tekort van 85.000,-), stelde Kuiper de verklaring dat het veel extra geld kost om op zondag open te zijn. 'Ons personeel krijgt vijfenzestig procent extra voor over uren op zondag Toerisme De anderen uitten zich in soortgelijke bewoordingen. Gerard Weijers (Texels Belang) had zorgen over de cijfers, maar waarschuwde niet zo maar met de buidel te willen schud den. Jaap Vlaming (GroenLinks) zei zich Texel niet te kunnen voorstellen zonder Texels Museum, maar eerst te willen praten over de rechten en plichten van de gemeente. Algemeen was ook het belang dat werd toege kend aan de musea voor het toerisme op het eiland. De suggesties dat het museumbeleid op Texel opnieuw tegen het licht moet worden gehouden, werden ver wachtingsvol aangehoord door Cor Ellen en Jan Uitgeest van de Stichting Jutters Museum, die het tot op heden zonder gemeentelijke erkenning moeten stellen. Saillant detail was dat beide afvalligen voor even terug op het oude nest waren, want de verga dering van de commissie Welzijn vond - op lokatie - plaats in het res taurant van het MJM Molen Aan het slot van het debat werd ook De Traanroeier nog even ter sprake gebracht. Een draaiende molen is een mooie attractie voor Oudeschild en met name voor het MJM. werd al gemeen geconcludeerd. Zoals be kend heeft eigenaar ENW een bedrag beschikbaar gesteld waarmee ach terstallig onderhoud en het ombou wen naar een graanmolen zou kun nen worden gefinancierd. Voorstel is dat de molen wordt overgedragen aan de stichting die zich al een tijd lang hard maakt voor behoud en re novatie. Het gemeentebestuur kan zich uitste kend vinden in die procedure, ver telde wethouder Nel Eelman woens dag ten overstaan van de commissie. Waarschijnlijk zal van de gemeente een nog niet nader genoemd bedrag worden gevraagd om het project te kunnen afronden 'Het gaat om met zo heel veel geld', aldus Eelman. die liet doorschemeren dat het gemeen tebestuur geen roet meer in het eten zal willen gooien Benno van Tilburg, voorzitter van de stichting, zei ernaar te streven dat de molen binnen een jaar weer draait. TI7YT7T CT7 VRIJDAG 23 OKTOBER 1998 In dorpshuis De Hof in De Koog hebben 48 paren vrijdag en zater dag gestreden om de titel in het Open Texels bridgekampioen- schap. Bijna de helft (22) was af komstig van de overkant, onder wie de winnaars. Na drie span nende zittingen bleken de Brabantse dames Den Besten en Golverdingen (resp. uit Sleeuwijk en Woudrichem) het meest con stant te hebben gepresteerd. De winnaars van vorig jaar, Piet en Irene Schuijl, reikten op korte af stand tot de tweede plaats. Organisatie en spelers karakteri seerden het zesde kampioenschap als gezellig. Zaterdagavond scho ven maar liefst zestig deelnemers aan voor een sfeervol diner in hotel Tatenhove, waarna het nog tot in de kleine uurtjes gezellig bleef. De ge moedelijkheid bleek ook uit de deel name van een aantal paren die het bridgespel nog niet zo lang beoefe nen, die samen met erkende toppers het deelnemersveld vormden Veld A mannen 19.15 Cavo Latuco - Teso Paal 9 20.00 OSG - Paal 9 Teso 20.45 Grooten Slock - CVI OSG 21.30 Maarco Bouw - Tex Autoc 12 Balcken 22.15 12 Balcken - DGM Maarco Bouw Veld B dames 18.30 Kees de Waal - TopTien De Rival 19 15 Zeilmakerij - De Rival Kees de Waal 20 00 Smash'68 - Leydekkers Zeilmakerij 20 45 Wiersma M - Keurslager Zeilmakerij 21 30 Jozefschool Videolux Grooten Slock 22 15 Grooten Slock - Waayer Videolux Veld C dames 18.30 Question - Gimsel Nokanto 19 15 Klif 12 - Nokanto Question 20 00 Durper Drup - Timmers Bakkenj Klif 12 20 45 Eierl. Huis - lepe de Boer Timmer bak 21.30 Westerlaken - Cinema Texel Nioz 22.15 Haarstudio - NIOZ Westerlaken Programma De Mareis (Sportlaan Den Helder): zaterdag 18.00 uur HBC 1 -De Mareis (D): zondag 15.00 uur: Enkhuizen 2-De Mareis (H). Dat neemt niet weg dat serieus om de winst werd gespeeld. Zaterdaga vond, aan het begin van de laatste zitting (in elke zitting werden 21 spellen gespeeld), kwamen nog minstens tien paren in aanmerking voor de hoogste plaats. Al vanaf de eerste zitting, die op vrijdagavond werd gespeeld, waren de verschillen maar klem. De leiding werd genomen door J. Hoogerheide en A Wessels, die een score van 62,8% behaalden. Zij werden op de voet gevolgd door mevrouw M Bak ker en F Hogewind, met 62,5% De dames Den Besten en Golverdingen deden het met 60,8% eveneens uit stekend De tweede zitting, zaterdagmiddag, werd een prooi voor Piet Bakelaar en Rmus Vittali Zij gebruikten het Dat Willem Koomen en Chris Schraag ieder goed kunnen kaar ten was bekend. Nu ze als koppel samen spelen laten ze het op nieuw zien. Door een score in de derde ronde van 7835 punten ver overden ze de eerste plaats in de competitie. Ook Nel Koomen met haar maat Jannie van Heerwaarden doen het als nieuw koppel heel goed. Zij be haalden 7265 punten en stijgen naar de vijfde plaats in het klassement Het kampioenskoppel van de laatste jaren, Hans westdorp en Lieuwe van der Veen, had een koude start, maar is inmiddels warmgedraaid. Ze scoorden nu 7252 punten en stijgen met stip De broers Jaap en Theo Witte blijven met hun score van 7057 op een tweede plaats en het koppel Guusta Linneman en Jitze de Vries, dat 6950 punten behaalde, staan nu ook in de top tien. De kop lopers van vorige week, Roel de Zwart en Gonda Kiewiet, moesten terrein prijs geven.Zij behaalden 6705 punten en staan nu derde in het klassement De eerste ronde om het klaverjas kampioenschap van Texel is op vrij dag 30 oktober Opgave kan nog steeds bij Theo Witte, tel. 313 704. Atletiekvereniging Texel organi seerde zondag voor de dertiende keer de Bos en Duinloop. Leek het weer vroeg op de dag nog spelbre ker te worden, allengs werd het aangenamer en konden de 52 deel nemers zelfs nog in de zon hun verschillende afstanden afwerken. De lopers konden dit jaar weer kiezen uit afstanden over één, twee. vijf en tien mijl, uitgezet op een aantrekke lijk en beschut gelegen parcours Voor de jeugd tot en met 11 jaar was er een aparte ronde van één mijl Michael Noorlander was de eerste van de familie die met een hoofdprijs naar huis ging Zus Priscilla eindigde als snelste meisje in 7 04 minuten. De oudere jeugd legde de dubbele af stand af. Hier toonde Ramon Noorlander zijn klasse Hij won in 14 48 Voor de dames ging de wedstrijd over vijf mijl. Natascha van der Vis werd in een prachtige tijd van 34.02 eerste Bij de dames veteranen was Hanny van der Weide van AV Noordkop uit Den Helder de beste (35 49). Ook een flink aantal recreanten waagde zich aan de vijf mijl. Op de tien mijl wist geen van de atle ten in de buurt te komen van het parcoursrecord dat nog op naam staat van Luc Krotwaar, de Neder lands kampioen marathon Jan van der Wel uit Huis ter Heide was des ondanks een sterke winnaar. De ve teraan legde de 16 kilometer af in 1 06.02. Herman Ploeger werd knap tweede en eindigde als eerste Texelaar, in een deelnemersveld met veel atleten van de overkant. Piet Bakelaar. volop in training voor zijn eerste marathon volgende week in Etten Leur, eindigde als derde in 1 06.35. Alle deelnemers kregen dit jaar een originele herinnering van restaurant Bos en Duin, wat door deelnemende gasten en Texelaars zeer op prijs werd gesteld kampioenschap eigenlijk als oefe ning voor de nationale denksport- driekamp die over enige tijd wordt gehouden en waarin ze ook moeten schaken en dammen Dat dit maar een oefenpotje was, was overigens niet te merken, want de heren be haalden de opvallend hoge score van 69.2%. Jan en Door van Sambeek behaalden de tweede prijs in deze zitting Kees en Riet van Heerwaarden lieten constant spel zien en voerden na twee zittingen het klassement aan Ook de derde zitting stond bol van de verrassingen Bram en Lucy van Hoogen grepen de winst met een percentage van 66,14. gevolgd door Piet en Irene Schuijl (63,3%) en de dames Den Besten en Golverdingen (62,9%). Het eindklassement was daarna snel bekend, dankzij het handige ge bruik van de computer door wedstrijdleider Chris Golverdingen en zijn assistent Bert den Besten. Zij wezen hun echtgenotes aan als win naars. De vrouwen kregen ieder ƒ150,- uitgereikt door voorzitster Jo van Beek Het echtpaar Schuijl werd tweede en mocht een Texels dek bed in ontvangst nemen. De Amster damse heren Heiligers en Nyland pakten de derde prijs Dankzij de gulle gaven van sponsors was er voor maar liefst veertien paren een prijs. Ook voor de anderen was er een kleinigheidje, in alle gevallen een Texels product. Uitslagen (paren met de toevoeging 'T ko men van Texel): 1 dames Den Besten en Golverdingen 58.66: 2 echtp Schuijl(T) 58,21. 3 tieren Heiligers en Nyland 57.18. 4 echtp Van Sambeek(T) 56.66, 5 heren Hoogerheide en WesselsjT) 56.35: 6 heren Bakelaar en Vittali(T) 55 87 7 dames Van der Kerkhof en Zevenhoven(T) 55,62: 8.mevr Wielinga en hr Koenen 55 35(T); 9 echtp Van Hoogen 55.25. 10.echtp Van Heerwaarden(T) 54.73: 11.echtp Vlastra 54.62: 12 mevr. Elzinga en hr ChavonnesfT) 53,86 13-dames Chavonnes en Dogger 53.66. 14 echtp Van der Pol 53.21. Onder zware omstandigheden, met veel wind en regen, werd woensdag op 'De Texelse' door 15 jeugdige golfers van Texel en uit West-Fries land verwoed strijd geleverd Inzet waren de individuele scores en de beste team-prestatie. Het werd een Texels succes. Alle podiumplaatsen werden ingenomen door de gastheren Winnaar werd Jaap Duin met 43 stablefort punten (103 slagen) de tweede plaats was met 38 punten (88 slagen) voor Jan van Wijk, derde werd met 38 punten (104 slagen) Jaap Waverijn. Ook de teamzege bleef op Texel, met een gemiddelde van 34 stablefortpunten De Westfriese jeugd scoorde een gemiddelde van 26 punten per deel nemer. Programma Deuce: 900 Saal/Land-Pennmgs/Werkman (d). 9 00 Mulder/van Benthum-Malschaert/ Bakker (d), 10.00 de Porto/Hoogendijk-H Witte/l. Witte (e); 19 00 Noorlander/Saal- Kamstra/Keyser (e); 20 00 Dankers/Mulder- Van Koppen/v/d Wetering (d). Heri Hodie: 9 00 v/d Bent/Schraag-Tromp/v/d Veen (e); 10.00 Erwich/Westeriaken-Zoete- lief/Koopman (d). Loodsmansduin v/d Burgh/Terenstra-Witte' Witte (d) Het rode potlood en de stembus zijn weer terug. Niet voor de gemeente raad of andere bestuursverkiezing maar voor de Publieksprijs voor het Nederlandse Boek 1998. Boeken wurmen kunnen komende week tij dens openingsuren hun stem uitbrengen in de Openbare Biblio theek. Er zijn vijftien boeken genomineerd, maar eigen sugges ties zijn ook welkom houder Nel Eelman kreeg een 1 ïrvuur van vragen uit de commis- J He venverken. Gerard Weijers V "els Belang) en Pieter de Groot vroegen zich af wie bepaalt ''skunstenaar professioneel is en !"iet Volgens De Groot staan er "el 42 geregistreerd die be- !Psmatig met het vervaardigen van "ilbezig zouden zijn. Rijkelijk veel, "Nj 'Deugen de criteria wel? Ik 'nlhousiast over de regeling, "Dijn part trekken we er driemaal ,ee' voor uit, maar het moet wel Soede komen aan de mensen die 'eus Proberen hun brood te verdie nt de kunst. Ik heb geen zin om De commissie Welzijn vergaderde woensdag op lokatie. DORP Eiiy EN OOK euZAN,BINNEN BULTEN WPSftEN

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5