(arts in Stappeland nekslag tennisclub ''fel Rabo schenkt pc's aan basisscholen Onverwacht geld voor rijwielpad Limiet-Oudeschild carmoon Spelers Koogerslag niet meer welkom lil Hossie TEXELSE^ couRANT .y l nm -Mioivjr. ...■iflRlHG IS WEER VflLl&I V"' '"V,, Langs de weg Darters Cafeetje baas in eigen huis Gyminstuif Trainingsweekend Texelse atleten End(e) mol? Waterschap werft bestuurskandidaten Piet Zoon 7e op voorlopige kieslijst NH Beelden maken voor en door jongeren Meeldijk: geen valse hoop gewekt VRIJDAG 30 OKTOBER 1998 Llr dan Meeldijk heeft ons echt in kou laten staan.' Dat vinden ,jan van Aken en Nel Rommel, iluurders van tennisvereniging jgerslag. Hun club heeft van nieuwe eigenaar van de sport evenementenhal in 't ppeland te horen gekregen dat na zes winterseizoenen niet ar welkom zijn. Ze verwijten ildijk dat hij zijn belofte niet is jekomen. •besluit van Meeldijk om in zijn komende winter elektrokarts te (irijden, betekent in feite de nek- ivoor de club. 'In de zomer heb- ■de meeste Kogers toch geen tijd Ie tennissen, maar juist in de sr wel.' Koogerslag draaide het op de Ierse woensdagavonden niet al- nom tennis 'Onder de honderd enleefde een groot stuk saamho righeid In de zomer heeft iedereen het te druk om elkaar te zien. Op de winteravonden, rond de tafel achter een pilsje, konden we lekker bij praten. Het was een heel sociaal ge beuren En dat in een dorp als De Koog, dat toch als los zand aan el kaar hangt, We kregen leden die nog nooit een tennisbal hadden ge slagen, maar die zich wegens de goede sfeer inschreven. Op de club leerde men elkaar pas echt kennen. Er zijn bij ons geen kliekjes, zoals je bij andere verenigingen wel ziet. le dereen speelde met iedereen, zelfs al lagen ze elkaar eigenlijk niet. Op de baan werd met gekletst. Het is echt een heel bijzondere club Zorgen over het voortbestaan zijn met nieuw voor Koogerslag, omdat de hal vanaf het begin moeilijk was te exploiteren. 'We hebben echt ons best gedaan De competitie duurde wel 24 weken, waarin we toch voor een mooie omzet zorgden. En we hebben ik weet met hoeveel toer nooien georganiseerd. Verder huur den we 's zomers de drie buiten banen, terwijl er eigenlijk nauwelijks tijd was om er op te spelen Maar we zorgden zo wel voor inkomsten. Zo ook afgelopen zomer We namen op de koop toe dat we zelf onze koffie moesten zetten en niet van het toilet gebruik konden maken, omdat de kantine dicht was. En dat we niet konden bellen. Want er zal maar iets gebeuren en je hebt een dokter no dig We accepteerden het allemaal, in de verwachting dat we 's winters tenminste naar binnen mochten. Zo hadden we dat afgesproken, alleen omdat het anders niet snel genoeg gaat Ook moet nog overeenstem ming worden bereikt met eigenaars van gronden die voor de aanleg van het pad nodig zijn Zoals eerder gemeld gaat het om een fietsroute die begint bij het re centelijk aangelegde fietspad van de Limietweg aan de zuidgrens van pol der Eierland. Via (onder meer) Zaandammerdijk, Tienhoven en Laagwaalderweg eindigt het bij het bedrijventerrein van Oudeschild. Het 5,7 kilometer lange stuk loopt gro tendeels langs de bestaande weg maar komt bij Tienhoven dieper in het land te liggen en volgt daar de Jan Ayesloot. Ter hoogte van 'Wel bedacht' ligt het pad weer langs de weg tot Oudeschild. Om de Jan Ayesloot te kunnen oversteken wordt een brug gebouwd. Ook komt een brug bij de Zaandammerdijk, waar vroeger het gemaal stond. Het fietspad wordt drie meter breed en uitgevoerd in beton. Ons seumerhuussie ('recreatief opstal') krijgt een hossie. Dat is een aanbouw met schuin pannen dak, die je bij veel oudere huizen en boerderijen op Texel ziet, vooral in Oudeschild, Oost en Oosterend. Hossies heb je in soorten. Het meest bekend is het klompenhossie dat fungeert als hal of portaal. Zoals de naam al zegt doe je daar je klompen uit, zodat je op sokken verder het huis in kan. Maar je kunt er ook je werkpak (overall), kiel (jack) of rammenjassie (leg ik later wel eens uit) kwijt. Het hossie is bo vendien bij uitstek de plaats waar de voerbak voor de kat staat Je ziet soms ook een hossie van kleiner model aan de andere kant van het huis. Daarin zat vroeger de plee (wc). Wie kakken moest ging dus buitenom. Dat was bij storm en regen niet leuk maar je had dan in elk geval de stank niet in huis. Veel huizen hadden dus twee hossies. Soms zelfs drie. Het derde hossie fungeerde als visboetje, dus als plaats waar vis werd gebakken, óók om de stank buitenshuis te houden was dat mondeling. Ook een gesprek tussen de voorzit ters van de Texelse tennisclubs en de gemeente, dat plaats vond vóór de overname door Meeldijk, leverde niets op. 'Ze zeiden dat het een par ticuliere hal is, waarvoor de ge meente geen verantwoording draagt. En we hebben geen alterna tief. De hal in De Krim heeft maar één baan, daar passen we dus met in.' Inmiddels heeft de club geconsta teerd dat de tennisbaan er door de karts niet op vooruit is gegaan 'De bochten zijn uitgesleten en er zijn gaten in de vloer gemaakt. We heb ben Meeldijk nog aangeboden om mee te betalen aan een bescher mende afdeklaag, zodat de vloer ge spaard bleef We zouden er de laat ste cent uit onze clubkas voor over hebben om te kunnen blijven tennis sen. Maar er viel gewoon met te pra ten.' Geen toezeggingen Johan Meeldijk voelt zich niet aange sproken door de verwijten van de tennisvereniging. Hij zegt dat geen valse hoop is gewekt en dat beslist geen sprake is van onwil. Volgens de exploitant is van begin af aan gezegd dat de mogelijk bestond dat de hal ook 's winters voor karts in gebruik zou blijven en dat hij geen enkele verplichting jegens de tennissers heeft. Dat laatste spreekt de club ove rigens ook niet tegen. De tennissers verbazen zich er wel over dat hoewel de karts wegens technische proble men al maanden met rijden, er toch niet kan worden getennist. Volgens Meeldijk gaat er echter dermate veel tijd en geld in het verwijderen en weer opbouwen van het circuit zitten en het oplappen van de ondergrond, dat dit financieel niet haalbaar is. De baan- huur levert te weinig op om de kos ten te dekken. Er liggen alleen al 3200 banen en er zijn hoekijzers vast in de baan gemonteerd. Het is de bedoeling dat de karts vanaf 1 april weer gaan rijden Vóór het zover is, moet er nog flink worden gesleuteld aan de elektrische karretjes, die afge lopen zomer veel met pech hadden te kampen. Omdat hij dergelijke proble men niet nog een keer meemaken, is zijn aandacht nu gericht op de karts. Overigens is niet geheel uitgesloten dat de hal een volgend winterseizoen, wanneer het bedrijf in rustiger vaar water is beland, wel weer beschik baar komt voor het tennissen. Bij het openingstoernooi dat zon dag in 't Cafeetje werd gehouden, heeft de huisploeg van dit café z'n visitekaartje afgegeven. De finale mondde uit in een strijd tussen Pieter Mosk en Wim de Kort, bei den spelers uit dit team. Na een spannende strijd schreef Mosk de eerste toernooizege op z'n naam. Dartsport zit in de lift. Dat bleek uit de deelname van 22 spelers, dat zo vroeg in het seizoen ongekend hoog is. De competitie belooft daarom des te spannender te worden, temeer er meerdere goede teams zijn. W'tjewel doet met twee teams een gooi naar de eerste plaats Ook 't Cafeetje zal zich niet zomaar ge wonnen geven. Van de vier teams die de Strender bar als thuisbasis hebben, maken twee kans op de ti tel. De Zwaan heeft ook twee titel kandidaten. Het tweede team is nieuw, het eerste wil de titel na het verlies van vorig jaar heroveren. Ondanks het aanmerkelijke ver schil in formaat en gebruik leken die hossies zóveel op elkaar dat wel eens misverstanden ontston den. Vreemdelingen die de situa tie niet kenden of eigen mensen die te diep in het glaasje hadden gekeken, liepen wel eens het ver keerde hossie in Bekend is het verhaal van een Texelaar die in Den Burg was we zen Ouwe Sunderklazen en straal bezopen op weg was naar huis. In de buurt van Westergeest dacht hij er te zijn Hij had niks in de ga ten en liep het kleinste hossie van een willekeurige boerenplaats bin nen. Dat kwam overigens goed uit want hij was dringend toe aan een sanitaire stop. Toen de bewoners op het gestommel en gestèn af kwamen, zagen ze hem skrèp zit ten, met de broek op de voeten terwijl hij blij en opgelucht uitriep: 'Hè, hè, ik ben blied dot ik tuus ben'. Ik vertel dit om duidelijk te maken dat het hossie een bouwkundig fe nomeen van grote cultuurhisto rische waarde is. In het zojuist vernieuwde bestemmingsplan is daar helaas geen rekening mee gehouden. Wie legaal een hossie wil bouwen, komt dus in proble men. Een gemeentebestuur dat de regels stipt toepast, mag er geen vergunning voor geven. Niet te geloven. Het zit 'm in de schuinte van het dak. De dak helling van zo'n hossie is namelijk 20 tot 25 graden. Steiler is geen gezicht en bovendien onpraktisch De Texelse basisscholen zijn deze week allemaal één personal com puter rijker geworden. De pc's zijn geschonken door de Rabobank, die hiermee het 100-jarig bestaan extra luister bijzet. Ook het kinder dagverblijf in Den Burg kreeg een exemplaar. 'De computer neemt in het onderwijs een steeds belangrijker plaats in. De jeugdraad van Gymvereniging Texel houdt zondag de eerste gyminstuif van het jaar. Kinderen van drie jaar en leerlingen uit groep 1. 2 of 3 zijn welkom (ook niet-le- den). De instuif is van 14.00 tot 15.30 uur in de Beatrlxzaal. Hard trainen en veel plezier maken vormden de ingrediënten van het eerste trainingsweekend van Atletiekvereniging Texel. Achttien atleten van de 'technische nummers' tussen 12 en 46 jaar waren zaterdag en zondag te gast op de accommo datie van AV Zuidwal te Huizen Er werd gelopen op de heide en in de bossen van Het Gooi, daarnaast werd op de kunststofbaan van de gastheren deelgenomen aan een door Marcel van de Wester ver zorgde training. Hij vertelde over zijn samenwerking met Rob Korving. Nederlands succesvolste horde loper van het moment. Ook maakten de Texelaars voor het eerst kennis met polsstokhoogspringen en krachttraining Een oriêntatieloop bracht een welkome afwisseling Programma woensdag Zwaan 1 - Slock 1 donderdag. Cafeetje Ver3t - W'tjewel 2 en vnj- dag Bull Dogs - Slock 2, Caleelje 1 - Caleetie 2 en Zwaan 1 - W'tjewel 1 omdat je dan in een groot deel van het hossie niet meer rechtop kan staan. Het bestemmingsplan schrijft voor het hele gebouw een dakhelling voor van 30-50 graden en rept niet over hossies. De ont werpers van dat plan zijn dus cultuurbarbaren Maar ik moet ook de hand in eigen boezem steken want bij de tervisielegging van het plan had ik daartegen bezwaar kunnen maken en vrijwel zeker zou dat gegrond zijn verklaard Er was dus een probleem toen ik in augustus vergunning aanvroeg voor een hossie Ja, ik wilde deze keer legaal bouwen, gewoon om dat ook eens mee te maken. Maar daar had ik al gauw spijt van en niet alleen om het legesbedrag van f600,- dat ik moest betalen Het fraaie ontwerp van bouwkun dig tekenaar Jan Beerling dreigde wegens die foute dakhelling er gens in de ambtelijke molen vast te lopen. Terwijl toch duidelijk was dat ik iets wilde dat zeer wel in de geesf was van het bestemmings plan. De tijd drong, want ik wilde direct na de herfstvakantie met bouwen beginnen om bij het invallen van de vorst onder de kap te zijn. Dus legde ik het probleem voor aan wethouder Daan. In samenspraak met de goed meedenkende amb tenaar Maarten Smit van de afde ling bouwzaken bedachten wij ter plekke reparatie-beleid: een hossie met een dakhelling van tenminste 20 graden mag. mits de diepte van deze aanbouw niet Kinderen kunnen er zelfstandig mee aan het werk en aan de hand van leuke programma's bepaalde lesstof oefenen. Ze zijn er heel enthousiast over, computers in de klas zijn erg motiverend', toont directeur Leo Annyas van de Jozefschool zijn blijd schap over de schenking. Weliswaar beschikt de 330 leerlin gen tellende school al over 18 com puters, maar nummer 19 is zeer wel kom. 'We hebben er nu in elk lokaal eentje staan en daarnaast enkele in de algemene ruimten. Onze midde len om pc's aan te schaffen zijn ech ter beperkt Het budget voor vervan ging, onderhoud en vernieuwing bedraagt slechts 2 500,- We pro beren dat aan te vullen door het houden van bazaars en dergelijke. méér is dan de helft van de in het verlengde liggende gevel van het huis waar het hossie tegenaan wordt gebouwd Om deze volzin te begrijpen moet je wel drie keer le zen en een groot voorstellingsver mogen hebben, maar reken erop dat erover is nagedacht! Ondanks het op deze wijze crea tief uit de weg ruimen van het pro bleem, duurde het toch nog onbe grijpelijk lang voordat ik de vergunning in huis had. Toen de architect navraag deed. bleek de aanvraag wegens die foute dak helling tóch op een aparte stapel terecht te zijn gekomen' Was door iemand gedaan die van het collegebesluit mets wist of er niet naar had gehandeld. Dat noemen ze daar 'een communicatie stoornis'. Een troost was dat ik het huisje nog een week extra kon verhuren, waardoor het grootste deel van het legesbedrag alweer was terugverdiend. Door aan de bel te trekken kwam het toch nog net op tijd goed. Nauwelijks had den deze week onze laatste herfstgasten hun hielen gelicht of ik stormde binnen met de slopershamer, want er was geen minuut meer te verliezen Je kunt van ambtenaren zeggen wat je wilt, maar ze zorgen wel voor spanning in het leven. Zoals wij allen weten huldigt ons gemeentebestuur de stelling wat de één mag, mag de ander ook Andere Texelaars die een hossie met de historisch juiste dakhelling willen bouwen, krijgen dus Dat zal op de andere scholen niet anders zijn', aldus Annyas. 'Aan vra gen van ouders merken we in elk geval dat men computers op school belangrijk vindt.' Rabobank Texel speelt op deze be hoefte in door gebruikte apparatuur te schenken De spullen zijn door een landelijke stichting voor her gebruik van computers nagekeken en aangepast Alle bestanden zijn gewist, zodat de scholieren geen vertrouwelijke gegevens van bank- cliënten op hun beeldscherm krij gen... De scholen krijgen geen sterk ver ouderd materiaal, stelt Mare Mes kers van Rabo Texel 'Het zijn knappe 486'ers, waarmee je snel kunt werken. Overal is Windows 3 1 op geïnstalleerd Hij sluit niet uit dat de bank in de toekomst vaker com puters doorsluist. 'De ontwikkelin gen gaan snel. Om de zoveel jaar is de apparatuur weer aan vervanging toe. Dit kan dus best een vervolg krijgen.' voortaan probleemloos hun zin zonder artikel 19 of andere tijdro vende flauwekul Het zou niet meer dan billijk zijn als ze mij in dat geval een fles Juttertje sturen of een maaltje slip. Want tenslotte ben ik toch de pionier geweest, de wegbereider die zijn nek heeft uit gestoken en daardoor poorten heeft geopend die tot dusver ge sloten waren, tot heil van de cultuurhistorie van Texel in het ka der van de strijd tegen de land schappelijke verloedering Wet houder Daan verdient dat Juttertje óók. Als hij zich exact aan de re gels had gehouden had de ge meenteraad een voorbereidings- besluit moeten nemen, was een artikel 19-procedure gevolgd en had de hele burgerij bezwaar mo gen maken, wat natuurlijk bespot telijk is. Een goed bestuurder weet op gepaste wijze van de regels af te wijken als het buiten kijf is dat hierdoor geen enkel belang wordt geschaad. In dat geval is er niks mis met gedogen en wordt er evengoed gehandhaafd. Ik neem aan dat de hossiesregeling wordt opgenomen in een alfabetisch overzicht van Gedoogbare Afwijkingen dat als bijlage aan het bestemmingsplan is toegevoegd. Zoek maar onder de H van Huussie, Hossie en Harry. 0^- my "«||»i**|'»r }P WCtVViX Aken en Nel Rommel van Koogerslag: ...winterse tennisclub een stuk saamhorigheid aai je in Oe Koog nergens anders ig voor de komende zomer zal I rijwielpad Limietweg-Oude- Md in zijn geheel kunnen wor- n aangelegd. Eerder dan ver- icht heeft de provincie een tisidie van 1,9 miljoen gulden tgezegd, zijnde de helft van de lale kosten. Mogelijk komt daar g driekwart miljoen gulden bij leen andere provinciale pot. t gemeentebestuur ervaart de winciale toezegging als een zeer Rename verrassing. Het fietspad weliswaar voor subsidiëring «gedragen maar er waren méér jecten in de provincie die uit de- 'de pot (zg. GDU-gelden) gefi- scierd moesten worden, zodat het »else fietspad voorlopig op de ditlijst was gezet. Enkele van de «nen elders zijn echter met 'pan- sr' en grijpen er daardoor naast, daarvoor beschikbaar gestelde ib stroomt nu naar Texel, waar een uitgewerkt fietspadenplan He wachten. f> waterschappen Hollands borderkwartier zijn op zoek naar Midaten voor de bestuurs- t'kiezingen, die in april volgend a'worden gehouden. Om hen te formeren over wat het besturen heen waterschap inhoudt, wordt 'o aantal bijeenkomsten belegd, 'alerschap Hollands Kroon en 'Iwaterende Sluizen organiseren 'ook één op Texel en wel dinsdag fusen 18.30 en 20.30 in het Haven- titaurant op 't Horntje. ffo'een die interesse heeft voor een brgelijke functie is welkom Onbe- hdheid met het waterschap hoeft barrière te vormen. Omdat het t'erschap de mannen van middel- "s teeft//d-traditie graag wil door- 'fken, krijgen vrouwen extra aan- W, zo wordt aangekondigd, •or informatie en aanmelding kun- 'ngeïnteresseerden contact opne- "en op met Regina van de Berg van 'a'orschap Hollands Kroon, tel. 0227 66 39 of Wik Horn van Uit gerende Sluizen, tel 0299 - 39 13 Het gemeentebestuur laat dit plan nu 'als de donder' bestekklaar ma ken wat neerkomt op uitbesteden Statenlid Piet Zoon is als zevende geplaatst op de voorlopige kan didatenlijst van de VVD voor de provinciale verkiezingen op 3 maart '99. De Texelse gemeente secretaris is daarmee zo goed als zeker van een derde periode in het bestuur van Noord-Holland. Momenteel bezetten de liberalen 28 zetels in het provinciehuis. Bij de VVD is Zoon de hoogst genoteerde politicus uit de noordkop. Hij beheert nu de portefeuille Middelen (perso neel, informatie, communicatie en fi nanciën). Verder is hij voorzitter van de hoor- en adviescommissie. Vier jaar geleden stond Zoon als tiende op de lijst. Hij kreeg toen veel voorkeurstemmen. De voorlopige lijst, die door de Provinciale Centrale is opgesteld, wordt op 15 december definitief vastgesteld. Zoon laat zich tevreden uit over zijn voorlopige kandidaatstelling, maar vindt het nog te vroeg om op de verkiezingen vooruit te lopen. In haar atelier aan de Van der Sterrweg nabij 't Horntje verzorgt Els Kingma op woensdagmiddagen tus sen 4 november en 16 december een cursus beelden maken voor jongeren van 10 en 15 jaar. Gewerkt wordt met onder meer chamotte klei (een dikke, stevige soort), ijzerdraad, hout, gips, steen en boetseerwas. Via de stichting Triade in Den Helder liet Kingma kinderen van de Texelse basisscholen eerder dit jaar kennis maken met het vak beeldhouwen en haar werk. Ze exposeerde dit voor jaar met andere Texelse kunstenaars in de gemeentelijke expositieruimte aan de Groeneplaats. Kingma is naast beeldhouwer ook docente aan de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten (afdeling theater). Voor opgave en informatie, tel 319 630 Kinderen vinden onderwijs per computer leuk. zien Mare Mes kers (links) en Leo Annyas.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5