Welluidend requiem smaakt naar meer 198 ƒ31.000,- winst Oosterend Present Jeugd in de ban van jojo-spel 249 MM Agenda Yo-Yo Gastadressen nodig voor Georgische dansers en musici Bonanza neemt CD op in W'tjewel Weekendcursus in White Eagle Najaarswandeltocht College hecht aan Lindeboomberaad teso Nog plaats op Zwarte Markt 't Amateurtje Rode Grapefruits schaal 4 stuks Clementines per net a 1 kilo Sweeties (citrusvrucht) schaal 4 stuks 1 COURANT Strenders doen feest dunnetjes over Robin Knol Texels kampioen KHttMawK (Foto Gerard Timmerman) Tegenwoordig heeft de wereld Weer een hypermoderne sport Die door alle rangen, standen Onvermoeid beoefend wordt 't Is een groot Yo-Yo-manie Ongeleerd of intellect Allen zijn ze veertig graden Met de Yo-Yo-koorts behept Van de baby in het looprek Tot aan Over-Opoe toe Wordt ge Yo-yo-yo-yo-yo't Yo-end gaan de ogen toe Yo-Yo is thans de attractie 't Heeft weer eens wat nieuws ge bracht In het alledaagse leven Van een decadent geslacht Onze rijmer is pas pa geworden. We rijmen dus verder Een Yo-Yo dus, geen rammelaar' Voor onze kleine Rijmelaar' - redac tie Dat de jojo-rage niet nieuw Is blijkt uit een gedicht dat Huib de Rijmelaar schreef m de Texelse Courant van 16 oktober 1932. waardoor de jojo beter spint, kost 30,-. 'Laat ik dat miniscule kleine onderdeeltje bijna een keer kwijt zijn geweest.' Niveau hoog De behendigheid waarmee Frank zijn jojo laat rollen, vertaalde zich met in voldoende punten Het niveau is best hoog, maar bij de moeilijke trucjes zie je toch verschil', constateerde jurylid Martijn Schrama. Bij de toppers ga ven de trucjes waarmee de jeugd zelf kwam de doorslag, aldus jury-voorzit- ter Henk Switzer. Na afloop verdron gen leeftijdgenootjes zich om winnaar Robin Knol, om een blik van de vliegtuigalummium jojo op te vangen. Of hij volgend jaar zijn titel kan ver dedigen is nog de vraag. Switzer hoopt op een vervolg, maar beseft de dat de jojo-rage van voorbijgaande aard kan zijn Uitslagen: Zilver 1 Enk van Es en Hans Duin (34), 2 Bart Lemstra (33), 3 Joram Tromp (29). 4 Dirk de Vries (28). 5 Donan van Ri|sselberghe (26) Goud. 1 Robin Knol (34), 2 Boy van der Vis (30), 3 Rob Ran (26). de avond aan om deze editie van Oosterend Present aan een evalua tie te onderwerpen 'Zodat organisa toren voor de volgende editie met in dezelfde valkuilen trappen.' Grote missers waren tot ieders tevreden heid met gemaakt, al valt erop bijza ken nog wel het nodige bij te schaven Discussie was er over de afsluiting, zaterdagavond om 24.00 uur. Bloem: 'Het was geen unaniem besluit, maar, sprekend voor mezelf, is dat goed uitgepakt.' De opmerkelijke rebussen op de gevelborden bezorgen passan ten zelfs nu nog hoofdbrekens. Re den voor Bloem zich af te vragen of de bedenkers zelf wel de oplossing weten Penningmeester Frans Visser, 'de minister Zalm van Oosterend', prees de financiële betrokkenheid bij het feest. Zo stonden 108 Texelaars borg, had de feestkrant 119 adver teerders en werden meer dan dui zend passepartouts verkocht. De to tale begroting bedroeg ƒ244.000,-. De ƒ31.000,- winst vloeit naar het gemeenschapscentrum Oosterend. Vrijdag 20 november geeft - na tien jaar - de wereldberoemde groep Rustavi' uit Georgië weer een spectaculaire theatershow van zang, dans en muziek in de Burge meester De Koninghal in Den Burg. De voorstelling begint om 20.00 uur. Het 45 leden tellende gezelschap maakt weer van de gelegenheid ge bruik een excursie over het eiland te maken. Een aantal van de musici en zangers is tien jaar geleden ook op Texel geweest en verheugt zich op een weerzien met eventuele beken den. Voor de nieuwe generatie dan sers is het een eerste kennismaking met het eiland. Doordat zij 's avonds na het concert niet meer met de boot over kunnen, zoekt de Welzijnsstichting gast gezinnen die de Georgische artiesten een nacht logies en ontbijt willen aan bieden. Belangstellenden kunnen bellen met de Welzijnsstichting. tel. 315582. Kaarten voor de voorztelling van 20 november zijn te koop bij Nauta Boek in Den Burg en bij de Welzijns stichting, Wilhelminalaan 1 De en tree bedraagt ƒ17,50 in de voor verkoop en ƒ20,- aan de zaal. Café W'tjewel in De Koog wordt vrijdag 20 en zaterdag 21 novem ber omgetoverd tot geluidsstudio. De Texelse formatie Bonanza heeft de kroeg uitgekozen om een live-CD op te nemen. Om uit de kosten (ƒ15.000,-) te komen ver koopt de band passepartouts a 25,-. Bandleden Rob Vonk, Jos Schaafsma, Elles Kaercher, Chris Reij en Ron de Vries huren voor de opname het bedrijf Thide, S Sound Light uit Callantsoog in, dat ook werkte met Marco Borsato, Guus Meeuwis en Hessel. Omdat gevoe lige apparatuur in geluidsarme om geving moet staan, wordt deze on dergebracht in de nabijgelegen woning van Arnold Kaercher De band betaalt de opname zelf, maar om de kosten te drukken worden be halve passpartouts ook T-shirts en CD's verkocht. Het aantal entree bewijzen is beperkt. Wie belangstelling heeft voor spiri tuele zaken, kan komend weekend deelnemen aan een workshop bij stichting White Eagle in Den Burg Zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur zal Lia Schippers een aan tal thema's behandelen. Aan bod ko men o.a. bewust zijn van je aura, chakra's en de kleuren ervan, psychometrie (zowel voorwerp als foto), zelf wastekeningen maken en Moeder Aarde-kaarten. Opgave en inlichtingen: tel. 31 41 58 Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje besluit het seizoen zondag met de najaarswandeltocht. Startplaats is restaurant Paal 9 nabij Den Hoorn, tussen 13.00 en 14.00 uur. Er wordt gelopen over de afstanden vijf, tien en vijftien kilometer. Deze tocht is in en om Den Hoorn uitgezet Het inschrijf geld bedraagt ƒ6,- met en 3,50 zon der herinnering. Leden ontvangen een korting van ƒ1,50. Het start bureau sluit om 18.00 uur De volgende wandeltocht van Het Gouden Boltje is de eerste van de winterserie op 13 december vanuit kiosk 't Turfveld. Voorinschrijving is mogelijk bij de najaarstocht Voor meer informatie: B Roest, tel. 314451. Het Lindeboomberaad - het infor meel overlegorgaan tussen de verschillende sectoren uit de Texelse samenleving - functio neert behoorlijk goed en verdient het te worden voortgezet. Dat stellen b en w in hun beantwoor ding van de algemene beschou wingen. D66 noemde continue ring daarin 'discutabel' en bepleitte als alternatief 'een breed economisch-toeristisch platform dat niet vrijblijvend is en aan streefdoelen gebonden'. De afgelopen maanden heeft een evaluatie plaatsgevonden van het Lindeboomberaad. Hoewel de resul taten hiervan nog moeten worden voorgelegd aan de deelnemers, is nu al duidelijk dat de algemene opi nie positief is, stelt het college. Het beraad voorziet in een breed ge voelde behoefte aan regelmatig (toekomstgericht) overleg tussen Texelse organisaties en instellingen. Voortzetting, eventueel in een aan gepaste vorm, verdient daarom de voorkeur. Wijzing van de structuur Dinsdag 3 november: In het Havenrestaurant op 't Homtje beleggen Waterschap Hollands Kroon en Uitwaterende Sluizen tussen 18 30 en 20 30 uur een bijeenkomst, om kandidaat bestuurders voor te lichten over de werkzaamheden van beide instan ties ledereen is welkom. De eerder aangekondigde verga dering van de dorpscommissie Cocksdorp/Eierland en b en w, is verzet naar 9 december Woensdag 4 november: Kinderen tot 14 jaar kunnen tussen 14.00 en 17.00 uur voor ƒ5,- te recht in zwemparadijs Calluna, dat in het teken staat van 'Drijf je lijf. In sporthal Ons Genoegen komen vanaf 11.00 uur 300 dansers uit de provincie bijeen voor de Dans- dag voor Ouderen Donderdag 5 november: In het Maartenhuis bij De Koog wordt antroposofisch medisch spreekuur gehouden. Afspraken maken (bij voorkeur dinsdag tus sen 10.00 en 12.00 uur) via tel. 317 282 Om 11.00 uur begint de SBB-ex- cursie 'Door het zout van de zee', over het kustgebied en de planten die daar groeien. Deelname 7,50; aanmelding en inlichtingen bij EcoMare, tel 317741 Om 14.00 uur begint de thema excursie Watervogels in de Geul Deelname 7,50; opgave en inlich tingen bij EcoMare, tel 317741. In de Vrije School in Den Burg be gint om 20.15 uur een discussie avond over inenten, met mede werking van Mieke Plettenburg (consultatiebureau-arts), Robert van den Bent (huisarts) en Martin Niemeijer (antroposofisch arts). De toegang bedraagt ƒ7,50 Vrijdag 6 november: In het Maartenhuis bij De Koog wordt antroposofisch medisch spreekuur gehouden Afspraken maken (bij voorkeur dinsdag tus sen 10 00 en 12.00 uur) via tel. 317 282. In de Hervormde kerk in Den Burg wordt van 10.00 tot 17.00 uur een bazaar gehouden met spelletjes rommeltjes en handwerkspufe De opbrengst komt ten goede aa de restauratie Om 20.00 start ino Schakel een bingo. SV Oosterend houdt jaarvergai ring in de kantine aan de Vliestraa aanvang 20.00 uur. Teso heeft deze week geen e afvaarten of afvaarten voor g vaarlijke stoffen. Dat gebeurt op i november en 1 december. Erwo den geen wachttijden verwacht, r 95 Hoogwater te Oudeschild Di. 3 7.16 en 19.45 u. Wo. 4 8.10 en 20.45 u. Do. 5 9 10 en 2134 u Vr. 6 9.54 en 22.25 u Za. 7 10.56 en 22.55 u Zo. 8 11.15 en 23.20 u Ma. 9 12.06 en 23.54u Di. 10 12.30 u Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon kom; 7 november op om 07 44 uur en gaat onder om 17.00 uur. 4 november vollt maan, 5 november springtij. Als de Spaanse componist Tomas Luis de Victoria nog leefde, zou hij vast en zeker hebben genoten van de uitvoering van zijn 'Requiem', zondagmiddag in de RK kerk van Den Burg. Frans Visser en zijn gelegenheidskoor lieten bijna vier eeuwen later horen dat dit mees terwerk nog altijd van grote schoonheid is. Meer dan 150 belangstellenden luisterden adem loos toe en beloonden het koor na afloop met een warm applaus. Een lichte wierookgeur zorgde dat de liefhebbers bij het betreden van de kerk meteen in de juiste sfeer kwa men. Navraag leerde dat dit geen doelbewust 'special effect' was, maar het restant van een uitvaartdienst, een dag eerder. Toch was de toon meteen gezet. Het koor trok deze lijn door: van de plechtige opkomst via het midden pad, de rust tussen het orgelspel en de gezangen tot en met de stilte na het laatste 'Kyrie'. Dirigent Visser hield daarbij van begin tot eind de touwtjes strak in handen Alleen het massaal omslaan van het program mablad door het publiek, halverwege het concert, doorbrak de serene at mosfeer. 'Je kon de emotie voelen', stelde Visser, die zich bijzonder tevre den toonde over de akoestiek. 'De klank en sfeer bleven er goed in zit ten.' Het was bijna met te geloven dat de elf leden slechts driemaal samen had den geoefend De zang klonk profes sioneel en mooi op elkaar afgestemd 'Ja. het was best een gok. Sommigen hadden elkaar nooit eerder gezien Maar het is allemaal goed uitgepakt'. Dirigent Frans Visser leidde zijn gelegenheidskoor geconcentreerd naar een topprestatie. (Foto Frans Hopman) aldus Visser. De koorleden zijn allemaal vriend en goede bekenden van Visser ken ze van A tot Z en heb getracht op stem te selecteren. Wat in u hoofd zat, is er uit gekomen.' Opr lende stemmen waren die van eerste sopranen José Jonkers, Pedroli en Saskia Eelman. Laatst; noemde heeft in het verleden veel Texel gezongen, maar woont ra Amsterdam. Pedroli woont juist sin kort op het eiland en is volgens V ser 'een grote aanwinst'. De Alkmaar afkomstige Jonkers ge op Texel bekendheid zomeravondconcerten. Van de d mannelijke koorleden was Ha Brons uit Leiden met zijn mooie la stem nadrukkelijk aanwezig Ook overige zeven toonden hun muzik; kwaliteiten. 'Gezien hun routine waren drie iep titles ruim voldoende', meende Vi ser De leden hadden zich daarn al maanden thuis voorbereidmell hulp van cd's en bladmuziek, muziek van De Victoria wordt' woordig niet vaak meer ge: 'Jammer, want het behoort tot wei klasse. Hij was in zijn tijd een roemdheid, die met voor mets Rome mocht werken Het Reqm was trouwens letterlijk zijn laats werkstuk. Nadat hij de compost had voltooid, hing De Victoria zijn li aan de wilgen en sleet de laatstev jaar van zijn leven in een klooster.' Om de sfeer van zijn tijd nog beter benaderen, werden delen van de zondag afgewisseld door orgel™ jjj ziek. De hoog aangeschreven org nist Hans Stehouwer bracht Spaa« en Portugese stukken ten gehorei een kistorgel, dat met z'n houtenj pen speciaal voor dit soort muziek gemaakt Na afloop toonde Visser veel waard ring voor het bestuur van de RK kef dat het belang van dit soort optreden inziet en het gebouw voor niets b schikbaar stelde. Volgens Visset het initiatief voor herhaling vatbaar, ben alweer aan het piekeren ovens nieuws Voor de 'Zwarte Markt', zaterdï middag in manege Akenburg, he! ben zich inmiddels 40 kraai houders aangemeld. Er zijn no enkele plaatsen over. Particuliere die zelf hun spullen willen verkope kunnen zich vanavond nog aanire den. Laatste opgave is mogelijktu sen 20.00 en 21.00 uur via tel. 31! 90 (manege). Het huren van ei kraam kost 35,-, een staanplaa 25,-. Kraamhouders kunnen van 13.00 uur inrichten; de markt beg« om 14.00 uur. van het beraad (in samenstelling en frequentie of tijdstip van de bijeen komsten) ligt op basis van de eva luatie niet voor de hand. aldus het college. Wel zullen binnenkort voor stellen worden gelanceerd om het beraad minder vrijblijvend te maken. Een breed economisch-toeristisch platform, zoals voorgesteld door D66, is naar de mening van b en w niet nodig Het Lindeboomberaad functioneert nu al goed als econo misch platform. En op toeristisch vlak worden vorderingen gemaakt met nieuwe overlegstructuren, on der meer met het project Duurzaam Toerisme. Zaterdag 14 november speelt toneel vereniging 't Amateurtje het blijspel 'Een miljoen voor een oen...?', ge schreven door Bernard Bruinhof De voorstelling wordt gegeven in dorps huis De Wielewaal en begint om 20 00 uur Na afloop is er muziek met het duo Hickery. (Advertentie) DINSDAG 3 NOVEMBER 1998 T^IT'YÏ?! QT7 f) 'Oosterend Present '98 was een veelkleurig en artistiek evenement en een diepte-investering die alle moeite meer dan waard is ge weest.' De loftuiting was weliswaar niet afkomstig van een Texelaar, de Strenders waren toch heel bij met het compliment. Het was na melijk afkomstig van oud-burge meester W. ridder van Rappard. Het dorp hield 31.000,- over aan de festiviteiten. Oosterenders waren vrijdag massaal naar De Bijenkorf gekomen om het vijfjaarlijkse feest nog eens dunnetjes over te doen De groep van Oost, wiens optreden afgelopen zomer wegens droeve familie-omstandighe den afgeblazen, bracht het Ooster end Present-gevoel terug. In kleder dracht bezongen de bewoners op ludieke wijze de geschiedenis van het buurtschap. 'Vroeger werden we nog als een achterbuurt beschouwd, maar zonder Oost zou O'strend zijn als een aardappel zonder zout.' Opmerkelijke verschijning was de wederopstanding van Teun de Pettemer, de voorgan ger van de huidige opzichter van Natuurmonumenten Cees Boot. 'Hij waakte over de feugels'. Yvonne Drijver was winnaar aewor- den van de ballonnenwedstrijd. Die van haar werd in Denemarken terug gevonden. Sifra van der Vis won de puzzelwedstrijd in de feestkrant Stichtingvoorzitter Jan Bloem greep De theatergroep uit Oost verzorgde een optreden. De jeugd loonde op het podium van Question Plaza z'n behendigheid met de jojo. Texels jongeren ontpopten zich zaterdag als ware jongleurs met de jojo. Geen kunstje ging de deelne mers aan de eerste Texelse jojo kampioenschappen in Question Plaza te ver. Soms stijf van de ze nuwen etaleerde de jeugd, op de vingers gekeken door een kritische jury, z'n behendigheid. De fel begeerde kampioenstrofee, een jojo van vliegtuigaluminium ter waarde van circa 270,-, ging naar Robin Knol. Dat het jojospel populair is. bewees de grote belangstelling voor het door Switzer (Texel Kites) georganiseerde kampioenschap. Er schreven zich 48 deelnemers in, veel te veel om in de winkel aan de Weverstraat onder te brengen De ruimteproblemen wer den opgelost doordat de familie Stiekema belangeloos de zaal be schikbaar stelde Opmerkelijk was. hoewel ook veel meisjes met jojo's spelen, dat slechts twee van hen hun plankenkoorts overwonnen Oma Ze konden de kunst afkijken van een oma van zeventig jaar, die de basis- trucjes goed beheerste. Want ook in haar jeugd was het jojoën al populair, zo valt ook op te maken uit het gedicht van Huib de Rijmelaar, die in 1932 al over de jojo-rage schreef. Voor het kampioenschap voelde deze oma zich toch echt een beetje te oud Jongste deelnemer Serai van der Plaats (6) bleek met de jojo al goed overweg te kunnen. Onder het motto 'meedoen is belangerijker dan win nen', toonde hij de sleeper. walk-the- dog. forward pass en rock-the-baby, zoals de kunstjes worden genoemd. Winnaars bij de jongste jeugd zilve- Texels Jojo-kampioen Robin Knol demon streert een van de trucs. ren level) werden Erik van Es en Hans Duin, die beiden 34 punten kre gen. Nog meer durf toonden de grotere kinderen (gouden level), onder wie Frank Smidt (12). Frank iseén van de kinderen die sinds de half augustus, toen de rage is gestart, volledig in de greep zijn van de jojo. 'Het is zo leuk, je kunt er allerlei trucjes mee doen tovert de bram twister, zijn favoriete kunstje Zijn enthousiasme wordt met volledig gedeeld door zijn moeder. 'Hij is er bijna dag en nacht mee be zig'. verzucht Diana Smidt, Dat komt mede door de aanschafwaarde van het speelgoed Het type waarmee haar zoon speelt kost zo'n ƒ75,- 'Van mij krijgt hij hem niet, alleen z'n vader is wel zo gek 1 Alleen het lagertje,

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2