Jouwen aan het volgende seizoen tondje Texel was ïuttig voor PvdA Thijssebeeld vijver cadeau voor Wolkers TEXELSE COURANT Asbestactie moet nog even wennen Overkoepeling in brandweerkazerne 'Huizenbouw in Den Hoorn spreiden' Auto-testdag Kampioenschap sjoelen voor 55+ B en w bereid f60.000,- te betalen DINSDAG 3 NOVEMBER 1998 De herfstvakantie is nauwelijks voorbij, of her en der op het ei land klinken bouwgeluiden. 'n Ondernemend volkje als de Texelaars richt de blik alweer op het volgende seizoen. Van kleine verbouwingen tot grote projecten, er wordt flink gebuffeld. 'Vóór Pasen klaar', luidt in de meeste gevallen het motto, en met de kerst moet het dak er op zitten, zodat een strenge win ter geen roet in het eten kan gooien, het begin is alvast nat en stormachtig. Echte bouw vakkers laten zich echter niet kisten; in weer en wind doen zij hun zware werk. Een fotogra fische impressie. Nee, dit is geen variant op de drive-in bioscoop. Voor de uitbreiding van Cinema Texel heeft exploitant Frits Nieuwenhuizen een zijge vel laten verwijderen. Filmliefhebbers kunnen hier over enige tijd terecht in een tweede zaal. in Ie bouwput in De Koog Aan de Nikadel verrijst deze winter de nieuwe slagerij annex eetwlnkel van lepe de Boer. Eronder komt jrote kelder. Het nu gegraven gat is vier meter diep en meet 22x24 meter. Dankzij bronbemaling houden de bouwvakkers hun voe- mg Aanblik van toeristisch' De Koog bij aan komst Op de hoek Dorpsstraat/Epelaan is een bungalow gesloopt om plaats te maken voor vier woningen en even verder, hoek Dorpsstraat/Brink (foto), ondergaat het Vogelhuus een verbouwing. Een nieuw zwembad in De Koog? Nee, deze kelder in aanbouw is bewust volgepompt om voldoende tegendruk te geven tegen het grond water. Zonder deze maatregel zou de betonnen constructie naar boven worden gedrukt. De 2,5 meter diepe ruimte, waarin liefst een meter water staat, komt onder het restaurant van Gerard Zoetelief aan de Dorpsstraat lonumentale gevel op de hoek Stenenplaats/Weverstraat in Den Burg is bijna volledig ingepakt. 'De muur wordt gezandstraald en euw gevoegd. Straks is alles weer als nieuw', verklaart ondernemer Sandor Mantje. In het pand boven modezaak Stan Stacy komt warenhuis. Dat plan hebben we afgeblazen. Er komt wel iets anders, maar wat precies blijft nog even geheim. worden behoorlijk schriftelijk nformeerd over de vraagstuk- i waarover onze raadsfractie 1 besluit moet nemen. Maar als Ier plekke praat met de direct rokkenen weet je toch meer en "i je beter beslagen ten ijs', lus het motief van het 'rondje iel' dat zaterdag door fractie en tuur van de PvdA Texel werd laakt en waarbij men zich na- rliet informeren over een vijftal luele kwesties. te werd aandacht gegeven aan ontwikkelingsmogelijkheden van iluchtvaartmuseum en de moge- i gemeentelijke betrokkenheid «bij, de nieuwbouw van de basis- «ol in De Cocksdorp, de rol van SST bij het leefbaar houden van i Koog, de ontwikkeling van het oitcomplex Den Burg-zuid en de Biciêle problematiek van diverse lijnsvoorzieningen. Luchtvaart i gezelschap liet zich in het luchtvaartmuseum rondleiden door de heren Witte en Jansen waarbij duidelijk werd dat feitelijk sprake is van verschillende collecties: over luchtvaart in het algemeen, de ge schiedenis van het vliegveld en vliegkamp, de luchtoorlog 1940- 1945 en de Opstand van de Georgiërs. De hamvraag is of het museum, dat thans 17000 bezoe kers per jaar trekt en ambitieuze uit breidingsplannen heeft, in aanmer king moet komen voor overheidssteun. Het komt goed uit dat van provinciewege kwaliteits criteria voor musea zullen worden opgesteld, zodat duidelijk wordt wat als 'echt' museum kan worden aan gemerkt. School De bouw van een 4-klassige basis school in De Cocksdorp los van het Eierlandsche Huis staat vast, maar verder is er nog niets bekend. Er moet een programma van eisen ko men waarbij uiteraard rekening wordt gehouden met de jongste ont wikkelingen in onderwijsland, zoals computeronderwijs. Het is de vraag of het budget van 2,5 miljoen gulden dan toereikend is. RST Op camping Kogerstrand, waar het gezelschap de lunch gebruikte, dis cussieerden de PvdA-ers met be drijfsleider Gerrit Verhoeven en de bestuursleden Jaap Boon en Koos Bremer over de effecten van het kampeerterrein op de openbare orde in De Koog Er bestond geen twijfel over dat wangedrag van (jonge) kampeerders op het terrein zelf volgens duidelijke regels effec tief wordt bestreden. Aan de hinder in het dorp is nog wel het een en an der te doen, zoals het aanwijzen van slechts eén toegang voor het longerengedeelte, zodat er ook één looproute komt die door politie en andere ordebewakers beter kan worden bewaakt. De activiteiten van bedrijfsbewaking en dorpswacht moeten goed op elkaar aansluiten Wat betreft de PvdA blijft de huidige plek van het jongerengedeelte van de camping buiten de discussie. Op korte termijn moet met de politie worden gepraat over systematische bestrijding van 'kleine irritaties' in het seizoen. Dus écht optreden tegen het weghalen van winkelwagentjes, het drinken op straat, overnachten in campers op verboden plaatsen e.d Sportcomplex Met de sportraad (A. Hoven) en di verse gebruikers (Atletiek vereniging. Wielervereniging en voetbalvereniging Texel '94) van het sportpark Den Burg werd gesproken over de vraag hoe al die groeperin gen met hun zeer verschillende ei- Door het aanleveren van twee pakketten met platen asbest bij De Hamster heeft Gerard Weijers gisterochtend het officiële start sein gegeven voor de inzamel- actie voor particulieren, die de hele maand november duurt. Weijers was 'uitverkoren' omdat hij zich er na de succesvolle actie voor landbouwers in de gemeen teraad sterk voor maakte dat ook andere Texelaars zich gratis van hun asbest konden ontdoen. uitsluitend in plastic-folie verpakt aanleveren n door wethouder Peter Bakker deponeert Gerard Weiiers zijn pakketten asbest in de speciale container die op het complex "f Hamster staat. (FMJowRomm.Ki Weijers werd bij het vuiloverslag- station geholpen door verantwoor delijk wethouder Peter Bakker, die goedkeurend kon constateren dat aan bijna alle voorwaarden om het asbest in te leveren was voldaan. Zo waren de platen vochtig gemaakt en luchtdicht ingepakt in pakketten die niet zwaarder dan 50 kilo waren 'Ik had eerst één pakket van 100 kilo, maar dat was toch wel erg zwaar', vertelde Weijers. Minpuntje was dat het landbouwfolie dat dienst deed als verpakkingsmateriaal dunner was dan de voorgeschreven 0,1 mm. Het raadslid verdedigde zich met de verklaring dat de folie hem was aangeraden door een winkel die nota bene in de gemeentelijke ad vertentie in de Texelse Courant (vrij dag 30 oktober jl.) als één van de verkoopadressen was genoemd Piet Bolier van Gemeentewerken nam het voor Weijers op en verze kerde Bakker dat hij de verkoper erop attent zou maken. De Overkoepeling van Texelse Vrouwenorganisaties bezoekt woensdag 11 november de brandweerkazerne aan de Reyer Keyserstraat in Den Burg. De dames worden om 10.00 uur in de kantine verwacht Commandant Dick Jongeneel zal hen daar iets vertellen over het reilen en zeilen van het korps en over onderwerpen zoals brandpreventie. De bijeenkomst is bedoeld voor alle leden van de aan gesloten verenigingen Er zijn geen kosten aan verbonden en opgave vooraf is niet nodig. sen zonder problemen in het com plex aan hun trekken kunnen komen Heel belangrijk is dat zij snel hun verlangens op papier zetten, zo dat vroegtijdig kan worden begon nen met het op elkaar afstemmen daarvan Door inschakeling van be kwaam projectmanagement moeten alle knelpunten in één keer worden opgelost Welzijn De tournee werd besloten in dorps huis d'Ouwe ULO waar de financiële problematiek van de Stichting Wel zijn Ouderen, bibliotheek, muziek school en Stichting Kindercentra on der de loep werd genomen. Probleem is dat bij de raamsubsidie voor deze welzijnsvoorzieningen slechts gedeeltelijk rekening wordt gehouden met de stijgende kosten, laat staan dat er ruimte is voor nieuwe activiteiten. Nu de gemeente er financieel een stuk beter voor staat moet daarover gepraat wor den. Ook in dit geval is het belangrijk dat alle betrokkenen op zo kort mo gelijke termijn hun knelpunten ken baar maken. In tegenstelling tot vroeger zijn de gegevens niet alleen nodig voor de jaarlijkse gemeentebegroting maar ook voor het meerjarenplan dat in de gemeentelijke financiële huishou ding steeds belangrijker wordt Een definitief besluit is nog niet genomen, maar zoals het er nu naar uitziet zullen de twaalf huizen die de komende tien jaar in Den Hoorn mogen worden gebouwd over drie lokaties worden ver spreid. Dat maakte wethouder Daan Schilling gisteravond bekend tijdens het jaarlijks overleg tussen b en w en de dorpscommissie van Den Hoorn. Het college had aanvankelijk voorge steld om alle huizen langs de Stolp- weg te bouwen, maar in een verga dering van de raadscommissie ruimtelijke ordening werd gesteld dat dat vragen om moeilijkheden is. Som mige woningen komen dan wel erg dicht in de buurt van kampeerboer derij De Stolp te liggen, waardoor toe komstige bewoners te kampen zou den krijgen met geluidsoverlast, luidde de redenering. Daarop werd het plan tijdelijk weer ingetrokken. Nu oppert het college de mogelijkheid om een deel van de huizen een plekje langs de Mokweg te geven. De an dere kunnen dan worden gebouwd volgens het 'oude' plan en op een lokatie die nog moet worden gevon den. Het voorstel zal tezijnertijd op nieuw aan de raadsleden worden voorgelegd. Opel houdt zaterdag voor de vijfde maal een nationale testdag. Op Texel zijn alle rijders van dit automerk tus sen 09 00 en 17 00 uur welkom bij garage Rentenaar in Oosterend om hun wagen op 18 punten gratis te la ten controleren. Speciale aandacht is er voor wintergevoelige onderdelen van het koelsysteem. Daarnaast wor den o.a. verlichting, remmen en kop peling onder de loep genomen. Na afloop ontvangt men een overzichts rapport, eventueel met reparatie-ad vies en kostenbegroting. Sjoelclub 'De Snelle Schijf van de Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt zaterdag het Texels kampioen schap sjoelen voor senioren (55 jaar en ouder). Voor de winnaar staat de wisselbeker te wachten, die de ge meente Texel jaren geleden aan de sjoelclub ter beschikking heeft ge steld. Naast deze beker zijn er nog meer prijzen te winnen Het kampioenschap begint om 14.00 uur en wordt gehouden in De Buure- ton. Deelname kost ƒ5,-. inclusief koffie en koek. Deelnemers kunnen zich melden bij de SWOT, Molen straat 2. Den Burg, tel. 312696, of voor de start van het kampioenschap. Texel is van plan Jan Wolkers op z'n 75ste verjaardag in 2.000 een bijzonder cadeau te geven. In dat jaar moet de onthulling van zijn kunstwerk in de vijver aan de Elemert plaatsvinden. B en w zijn bereid er ƒ60.000,- voor uit de trekken. De raadsleden adviseren er volgende week donderdag over. Eigenlijk was het de bedoeling dat het kunstwerk al in 1995 zou verrijzen, tijdens het Thijssejaar Wolkers had het glazen ontwerp al klaar, alleen kreeg de organiserende Thijssestichting niet voldoende geld bij. De teller bleef steken bij 72 000,-, terwijl het beeld, inclusief het fundament, in z'n geheel 175.000,- kost. Pogingen om voor het resterende bedrag een sponsor te vinden mislukten, terwijl ook de bedrijven het gat niet wilden dichten. Als de gemeente er ƒ60,000,- in stapt, verwacht het college dat Texelse bedrijven ƒ43 000,- wel bijeen zullen brengen. Het culturele aanzien van Texel stijgt immers door het beeld, vinden b en w Dat het kunstwerk in de vijver na dat op de dijk van de PH-polder de tweede creatie van Wolkers op Texel wordt, is voor b en w geen belemmering 'De gemiddelde Texel- bezoeker wordt aan de Elemert intensiever met dit kunstwerk gecon fronteerd. De plaatsing past in het voornemen van de gemeente de vijver flink onder handen te nemen. Het kunstwerk kan bij de herinrichting een mooi uitgangspunt vormen. Om de kosten te dekken, zet de gemeente een aantal potjes op z'n kop, zodat nog geld overblijft voor andere kunstaankopen. Jan Wolkers met een ontwerp voor het Thijsse-kunstwerk. (Foto archief Toteise Courant)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5